«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиОктоїх

Глас 4. Середа

У середу на ранній

Після 1-ї кафизми сідальні хресні. Глас 4

Відкупив Ти нас кров’ю Твоєю чесною від клятви закону, на хресті розіп’явся, списом проколотий, безсмертя виточив людям; Спасе наш, слава Тобі.

Стих: Возносіть Господа Бога нашого і поклоняйтесь підніжжю ніг Його, бо воно святе.

На хресті розіп’яли Тебе, Спасе, юдеї, яким покликав нас із язичників, Христе Боже наш; простягнувши на ньому руки з волі Своєї, списом же в ребра був проколотий заради великих шедрот Твоїх, єдиний Чоловіколюбче.

Слава, і нині… хрестобогородичний: Безневісна Мати Твоя, Христе, коли побачила Тебе на хресті розп’ятим, ридаючи, як Мати, промовляла: що за нове і дивне це чудо, Сину Мій? Як беззаконне зібрання прицвяховує до хреста Тебе, Життєдавця всіх, Світло Моє найсолодше?

Після 2-ї кафизми сідальний. Глас 4

Швидко попередь, раніше ніж ми поневолимось ворогам, які ганьбили Тебе і протидіють нам, Христе Боже наш; погуби хрестом Твоїм тих, що поборюють нас, щоб вони зрозуміли, що може віра православних молитвами Богородиці, єдиний Чоловіколюбче.

Стих: Бог же Цар наш раніше віку вчинив спасіння посеред землі.

Розіп’явшись на хресті з волі Своєї на лобному місці, Ти зцілив мою давню гріховну рану, Владико, заради великої благості; Ти був піднесений за рід людський добровільно, Спасе наш; і з ребер виточив кров і воду тим, хто з вірою оспівує Тебе.

Стих: Дивний Бог у святих Своїх, Бог Ізраїлів.

Добре подвизаючись силою хресною, святі страстотерпці, терпінням вашим ви кріпко подолали супостата ворога; тому, вірно звершуючи чесну вашу пам’ять, ми освячуємось дійством благодаті Духа Всесвятого; вашими молитвами, святі Христові воїни, моліться Спасу за світ.

Слава, і нині… хрестобогородичний: Діва і Агниця, побачивши на хресті Агнця, що народився від Неї безмужньо, списом проколотого, уранена стрілою печалі взивала і болісно промовляла: що це за нове таїнство? Як Ти умираєш, єдиний Господь життя? Тому воскресни і воскреси з Собою праотця.

Після 3-ї кафизми сідальні. Глас 4

В раю я гірко впав через гірку пораду чоловіковбивці; на лобному місці знову Ти підняв його, Христе, древом зціливши клятву, яка від дерева; і убив змія, який умертвив мене оманою; і дарував мені божественне життя; слава божественному Твоєму розп’яттю, Господи.

На древі пізнавши Тебе, розіп’ятого, Христе, Сонце правди, сонце світло затьмарило, творіння змінилося, і мертві воскресли із гробів, як від сну, Слове, оспівуючи піснями божественну державу слави Твоєї.

Слава, і нині… хрестобогородичний: Діво Всенепорочна, Мати Христа Бога нашого, зброя пройняла Твою пресвяту душу, коли Ти побачила розп’ятим зі Своєї волі Сина Твого і Бога; Його ж не переставай благати, Преблагословенна, щоб Він дарував нам прощення гріхів.

Канон чесному і животворчому хресту і святим мученикам.
Творіння преподобного Йосифа. Глас 4

Пісня 1

Ірмос: Моря Червоного безодню древній Ізраїль перейшов як по сухому, хрестовидними Мойсеєвими руками Амаликову силу в пустелі переміг.

Ти, Ісусе, розіп’яв небо, простягнувши руки Свої; народи, які були далеко від Тебе, як благий і милосердний, світло до Себе закликав.

Хрестом Твоїм, Христе мій, Слове, огороди мене, щоб не уловив мене вовк, прагнучи моєї загибелі, який кожного дня ставить мені сіті.

Мученичий: Своїми болістями ви, мученики, подолали того, хто є винний в усіх болістях, і нині успадкували життя безболісне, і всяку болість полегшуєте завжди душ і тіл наших, блаженні.

Мученичий: Нерозв’язними ланцюгами ви, святі мученики, зв’язали багатозлобного змія, будучи зв’язаними за Христа, Який був зв’язаний добровільно і всяку оману зруйнував; тому достойно ублажаємо вас.

Богородичний: Ти перебуваєш Дівою після Різдва, бо народила, Пречиста, Бога, піднесеного на хресті, Який із Собою підніс земнородних; тому Тебе всі вірні велегласно ублажаємо.

Другий канон до Пресвятої Богородиці. Глас 4

Пісня 1

Ірмос той самий.

Пречиста, будучи чистішою за все творіння, очисти серце моє, нечистими пристрастями осквернене, чистою Твоєю молитвою, Богородице (двічі).

Визволи мене від сліз і зітхань, які мають бути на майбутньому страшному суді, богоприємними Твоїми молитвами до Сотворителя і Бога нашого, Діво Мати Пречиста.

Ти єдина незбагненно визволила від клятви рід людський Різдвом Твоїм; мене, плотськими пристрастями поневоленого, визволи, Пречиста, Твоїми молитвами.

Пісня 3

Ірмос: Веселиться Тобою Церква Твоя, Христе, взиваючи: Ти моя кріпкість, Господи, і пристановище, і утвердження.

Піднесений на хресті, Ти, Христе Боже, підняв того, хто впав у тління, і ворога скинув, Владико.

Мечі ворожі притупилися, коли Тебе прокололи в ребра, Слово Отче іпостасне, і Едем відкрився.

Мученичий: Вогненними ріками ви, мученики, приборкали ріки омани і погасили полум’я багатобожжя.

Мученичий: Мученики Христові, вас розпинали і нігті ваші виривали, але ви мечем терпіння убили ворогів і змія.

Богородичний: Непорочна Агниця, побачивши Тебе, Владико, на хресті розп’ятим, плакала і ридала, оспівуючи державу Твою.

Інший.

Ірмос: Не мудрістю, і силою, і багатством хвалимося, але Тобою, Христе, Отчою іпостасною премудрістю; бо нема святого, крім Тебе, Чоловіколюбче.

Тебе, Владичице, вищу за херувимів, благаю: покажи вищим мій розум, приземлений напастями змія (двічі).

На випробуванні страшному, коли захоче Господь засудити мене багатогрішного, щоб знайшов я Тебе, Всенепорочна, моєю визволителькою від осудження.

Щедротами Твоїми, Христе, зміни мій жорстокий і немилосердний норов Твоєю милістю, і мене немилостивого спаси молитвами Народившої Тебе.

Пісня 4

Ірмос: Вознесеним на хресті побачивши Тебе, Сонце праведне, Церква стала у чині своєму, достойно взиваючи: слава силі Твоїй, Господи.

Дивлячись на Тебе, Сонце слави, піднесеним на хресті, сонце одяглося в темряву, і камені розкололися, і церковна завіса роздерлася.

Коли Тебе, Спасе, розіп’яли і прокололи списом, зброя раю повернулася назад повелінням Твоїм, Господи, і благорозумний розбійник ввійшов у рай, оспівуючи державу Твою.

Мученичий: Захищені зброєю хреста Твого, страстотерпці Твої, Господи, не уранилися стрілою злоби і зруйнували стіни ідолобісся неукріплені.

Мученичий: Ви, мученики, були приведені як непорочна святиня, і жертва, і приношення всепалення, заради милосердя зубожілого Господа, і прийняли нагороду за муки.

Богородичний: Ти, що безлітного породила в літо і єдина зберегла непорочне дівство, коли побачила Господа розп’ятим на древі, уболівала душею Своєю.

Інший. Ірмос той самий.

Будучи святинею божественного дому Того, Хто принизив Себе заради благості до Свого творіння, Пречиста, освяти душу мою і просвіти помисли (двічі).

Помисли мої, що розвіваються вітром злоби і потоплені всі лінивством, утверди, Владичице, Твоїми молитвами і від нападу захисти.

Нині благаю Тебе, Діво, палату Цареву, небесну, одухотворену: покажи Твоїми молитвами домом Святої Тройці мене, що перебуваю вертепом розбійників.

Пісня 5

Ірмос: Ти, Господи мій, Світло, прийшов у світ, Світло святе, що навертає від мороку невідання тих, що оспівують Тебе.

Проколотим Твоїм ребром Ти виточуєш мені струмки божественні, о Владико, що через провину ребра зійшов до тління.

Чесний хрест Твій є перемога над ворогами; його ж Ти, Слове, дав душам на спасіння тим, хто вірою оспівує Тебе.

Як мученики пресвітлі, ви, пройшовши через великі муки і матеріальний вогонь, нині з’єдналися з вогняними служителями.

Мученичий: Зруйнована плоть великими стражданнями мучеників утвердила незруйновану любов душі до Сотворителя.

Богородичний: Той, Хто є єдиним благим, ввійшовши у Твою нетлінну утробу, явився у плоті і був розп’ятий, щоб визволити нас із тління.

Інший.

Ірмос: Нечестиві не побачать слави Твоєї, Христе, але ми від ночі до ранку оспівуємо Тебе, Єдинородний, Отчої слави сяяння Божества, Чоловіколюбче.

Агниця, народивша Агнця Божого, знайди душу мою, спокушену наклепом змія і в горах заблудлу гріхами, Владичице.

Теплою Твоєю молитвою душу мою, замерзлу на лютому морозі, побожно подвигни з Собою до теплоти божественної любові Сотворителя.

Ти, Пречиста, добра і непорочна між жонами, визволи нині окаянну мою душу від пристрасного пороку і приведи Твоїми молитвами до чистоти мого життя.

Душу мою збережи, Пречиста, як зіницю ока, під покровом крил Твоїх, Блага, і визволи мене від духів лукавих, від знемоги і мук.

Пісня 6

Ірмос: Принесу Тобі жертву голосом хваління, Господи, Церква взиває до Тебе, від бісівської крові очистившись, заради милості з ребер Твоїх витеклою кров’ю.

Ти, будучи вищим і більшим за всяку шану, безчестя перетерпів, щоб ушанувати мене, зганьбленого гріхом, і спасти хрестом, Чоловіколюбче.

Ти, Господи, був розп’ятий на древі і, ставши мертвим, умертвив умертвителя душі моєї і сповнив його всякого сорому; і нині, Творче мій, оспівую Твою силу.

Мученичий: Уранений був вселукавий, який уранив вас незліченними муками, і вашими, мученики, ногами був потоптаний і всіма зганьблений.

Зцілення виточують мощі мучеників, що лежать у гробах; і бісів проганяють, і різні хвороби людей зцілюють.

Богородичний: Цвяхами прицвяхували Тебе на хресті беззаконні люди, і нині зброя печалі пройшла в моє серце, о Сину Мій, Діва взивала плачучи.

Інший. Ірмос той самий.

Твоє Різдво, Діво, знищило смерть, а для померлих стало життям і визволенням, заради цього благаю Тебе: душу мою померлу воскреси.

Простягни мені руку допомоги, Чоловіколюбче, що перебуваю в безодні житейської бурі, молитвами Твоєї Матері і безлічі небесних сил.

Ти є поле, на якому виріс божественний колос; не зневаж ослаблену душу мою, яка тане у голоді божественних діянь, але нагодуй божественною благодаттю Сина Твого.

Приспи пристрасні рухи тіла і загравання плотські мого розуму, Пречиста, сном молитов Твоїх.

Пісня 7

Ірмос: У печі персидській Авраамові юнаки, любов’ю благочестя більше, ніж полум’ям, опалені, взивали: благословенний у храмі слави Твоєї, Господи.

Розіп’явся Ти на древі нагим з волі Своєї, Єдиний безсмертний, що одягаєш небо хмарами, і праотця оголеного в давнині одягнув Ти, вічний.

Ти на хресті піднісся і підняв Адама, який впав; списом Ти був проколотий в ребра, Владико, і багатозлобний змій був смертельно уранений; благословенна держава Твоя, Господи.

Мученичий: Всехвальні страстотерпці, ви прекрасно з’єдналися з найпрекраснішим Словом і світу зовсім не залишили; вас зв’язували і сокрушали, ви ж ворога завжди відганяєте.

Мученичий: Стіни омани ви, славні страстотерпці, зруйнували божественними стражданнями і явилися для вірних стіною і захистом, що вас побожно ублажають.

Богородичний: Христа Бога, Який явив росу в печі і ніскільки не опалив Твою утробу, Діво, побачивши розп’ятим на древі, прославляла Його незбагненне приниження.

Інший. Ірмос той самий.

Божественна горо, Діво, від якої відсікся камінь, що сокрушив стовпи ідольські, вижени із серця мого ідолів і окаменіле нерозуміння.

Не захиталася, Діво, бо прийняла в утробі Твоїй Того, Хто коливає землю і все, що на ній, коли хоче; тому утверди мене, що коливаюся підступами ворожими.

Перемагаючи мої плотські мудрування, Богородице, покажи мене духовним, прикрашеним чеснотами, бо лукавий затьмарив мене огидними пристрастями.

Божественна чаша милосердя і благості, виточи мені багатство Твоїх щедрот, що омиває скверну моїх гріхів, і погаси розпалення плоті.

Пісня 8

Ірмос: Руки простягнув Даниїл, левів пащі в рові заткнув; вогняну ж силу погасили побожні юнаки, опоясавшись чеснотами, взиваючи: благословляйте, всі діла Господні, Господа.

Простягнув Ти, Владико, руки на хресті, бажаючи зцілити руки, нестримані у гріху; цвяхами ж прицвяхувався Ти, Господи, щоб очистити пристрасний розум первозданного, що співає: благословляйте, всі діла Господні, Господа.

Роздирається рукописання первозданного Адама через проколення божественних ребер Твоїх; краплями ж крові Твоєї, Владико, освячується вся земля, голосами подячними завжди взиваючи: благословляйте, всі діла Господні, Господа.

Мученичий: Стояли посеред вогню всеславні мученики, зрошені і неопалені, і в таємничій одностайності з юнаками співали воістину божественну пісню: благословляйте, всі діла Господні, Господа.

Мученичий: Святі мученики, ви добровільно терпіли тимчасовий вогонь і не підкорилися суєті навіть через безліч мук, але, укріплені Богом, дійшли до світла незаходимого, взиваючи: благословляйте, всі діла Господні, Господа.

Богородичний: Дивлячись на Христа, Якого умертвляли, і на умертвленого ворога, який умертвив людей, Всехвальна Владичиця, як Владику оспівувала плачучи, і дивуючись Його довготерпінню, взивала: благословляйте, всі діла Господні, Господа.

Інший. Ірмос той самий.

Дозрілий плід народила Ти, Владичице, який спожила смерть і загинула; тому взиваю до Тебе: оживи мене, умертвленого улесливо плодом гріха, що співаю: благословляйте, всі діла Господні, Господа.

Приспи неусипною Твоєю молитвою руки пристрасних моїх помислів, Пречиста Владичице, і розбуди мене від сну лінощів, щоб бадьорою душею я співав: благословляйте, всі діла Господні, Господа.

Розірви пута моїх гріхів і втихомир плотські похоті, Богородице; лукаві ж помисли посічи і незабаром очисти раба Твого від таємних помислів, усіх вірних заступниця і визволення.

Чи не боїшся, окаянна душе, там наклепників, які зводять наклепи на безліч твоїх злих діянь; заради цього покайся перед Всеблагим і прийми єдину заступницю Пречисту, бо Вона є пристановищем людей.

Пісня 9

Ірмос: Камінь нерозсічений від нерозсіченої гори Тебе, Діво, наріжний відсікся, Христос, Який з’єднав розділені єства; тому, радіючи, Тебе, Богородице, величаємо.

Ось Життя, повішене на хресті, явилося всім; сонце ж, не терплячи цього, проміння ховає, і земля колишеться, і помисли утверджуються в побожності і чистоті.

О, як беззаконне зібрання засуджує Тебе, Законодавця, Ісусе мій, на смерть на хресті, суще життя всіх і Господа, Який Своїми стражданнями дарує всім людям безсмертя.

Мученичий: Ви, всехвальні мученики, вашими благословенними устами мудро проповідували втілення Слова Божого серед беззаконних ворогів і, постраждавши праведно, вінцями перемоги увінчалися.

Мученичий: Як світлоденні зірки, божественні мученики, просвіщаєте все творіння сяянням ваших священних страждань, і руйнуєте глибоку ніч пристрастей, і зціляєте недуги божественною благодаттю.

Богородичний: Просвіти, Пречиста, душу мою, затьмарену гріхами, і віджени хмари моїх провин, світла хмаро, Ти бо бачила сонце затьмарене, коли розпинали Безсмертного.

Інший. Ірмос той самий.

Розірви пута гріхів моїх божественним списом Сина Твого, і розв’яжи окаянну душу мою, заковану і бідуючу, і прив’яжи до любові, Діво, Мати Бога нашого.

Ти, що є ширшою за небеса, Діво, піднеси до широти безстрастя моє серце, пригнічене всякими підступами супротивника, і укріпи мене, щоб я завжди ходив вузьким шляхом.

Щоб я славив Тебе, Діво, воістину Преславну, визволи мене від усякого безсловесного гріха і сотвори мене причасником слави небесної, що звертаюся до Твоєї милості.

Зупини всі наміри тих, що озброюються проти нас, Мати Бога Вишнього, радістю ж наповни тих, що уповають на Тебе, щоб ми старанно проповідували Твоє заступництво.

Далі: Достойно є… і поклін до землі, єктенія і світильний, псалми звичайні.

На стиховні стихири хресні. Глас 4

Нехай буде нам стіною хрест Твій, Ісусе Спасе наш; бо ми, вірні, іншого уповання не маємо, тільки Тебе на ньому плоттю розп’ятого, що подає нам велику милість.

Стих: Наповни нас вранці милістю Твоєю, Господи, і зрадіємо та звеселимося. Звесели нас у всі дні наші: за ті дні, коли Ти смирив нас, за літа, коли ми бачили зло. І подивись на рабів Твоїх і на діла Твої, і навчи синів їх.

Ти дав знамення тим, що бояться Тебе, Господи, — хрест Твій чесний, яким Ти посоромив начала темряви і влади і підніс нас до першого блаженства; тому Твоє чоловіколюбне провидіння славимо, Ісусе всесильний, Спасе душ наших.

Стих: І нехай буде милість Господа Бога нашого на нас, діла рук наших виправ, і в ділах рук наших допомагай нам.

Мученичий: Як не дивуватися вашим подвигам, святі мученики, бо, маючи смертне тіло, ви перемогли безплотного ворога? Не устрашили вас погрози мучителів, не вжахнули вас муки; воістину достойно Христом прославляєтесь, і душам нашим просіть великої милості.

Слава, і нині… хрестобогородичний: Побачивши Христа умертвленого, Який умертвив лукавого, Пречиста Владичиця гірко взивала до Того, Хто вийшов із Її утроби, і довготерпінню Його дивувалася, промовляючи: Сину Мій улюблений, не забудь рабу Твою, не уповільнюй, Чоловіколюбче, Мою втіху.

Далі: Благо є сповідатися Господеві… Трисвяте по Отче наш… тропар, єктенія, 1-й час, псалми звичайні і відпуст.

У середу блаженні. Глас 4

Древом Адам був вигнаний із раю, древом же хресним розбійник в раю оселився; один споживши, відкинув заповіді Творця; другий же розіп’ятий Бога сповідав утаємниченого, пом’яни мене, взивав, у Царстві Твоїм.

Стих: Блаженні гнані за правду, бо їхнє є Царство Небесне.

Ти розіп’явся на хресті, Христе, заради великої Твоєї благості, був проколотий в ребра, два джерела прощення виточив; земля, не терплячи бачити дерзання, колихалася, камені розкололися, погасло сонце, тряслися гори і пагорби страхом держави Твоєї.

Стих: Блаженні, коли ганьбитимуть вас і гнатимуть та зводитимуть на вас усяке лихослів’я та наклепи — Мене ради.

Виправляючи намір простягнутих нестримано рук праотця у давнині до дерева пізнання, Ти, Христе, розіп’явся з волі Своєї, і прицвяхував Твої руки, Довготерпеливий, що створив рукою людину, заради безмежної благості; слава незбагненному Твоєму благосердю, Слове.

Стих: Радуйтесь і веселіться, бо велика ваша нагорода на небесах.

Ви зробили землю небом, святі мученики, сяянням ваших чесних подвигів, якими зруйнували всю суєту темряви, і оселилися у світлі незаходимому, обожені причастям благодаті, і всіх просвіщаєте світлом богопізнання тих, що вас достойно ублажають.

Слава… Похвалу, і славу, і шану віддаємо Тройці, Яка є причиною всього, і трисвяту пісню ангельську приносимо Отцю безначальному, і Сину, і Духу, взиваємо гласом розбійника благорозумного, оспівуючи і промовляючи: пом’яни нас у Царстві Твоїм.

І нині… Побачивши на хресті Сина Свого і Бога розп’ятим з волі Своєї, Пречиста дивувалася, плакала і промовляла до Того, Хто все прикрасив: куди зайшла Твоя доброта, Господи? Що воздав Тобі невдячний народ замість добра? Оспівую Твою незбагненну благість.

У середу на вечірні

На Господи, взиваю…

стихири апостолам. Глас 4

Стих: Коли на беззаконня наші зважатимеш, Господи, Господи, хто встоїть? Бо в Тебе очищення є.

Озброївшись великою мудрістю, славні, ви на лукавого ворога ополчилися, духовною зброєю мужньо захистившись, всю бісівську силу знищили, визволивши людські душі, як військову здобич; заради цього повіки шануємо вас, апостоли.

Стих: Ради імені Твого страждаю за Тебе, Господи, страждає душа моя за Слово Твоє, бо уповає душа моя на Господа.

Хрестовидно простягнувши сіті віри, дванадцять Твоїх божественних апостолів усі народи уловили для Твого пізнання, Христе, і солоне море пристрастей висушили; заради цього благаю Тебе: визволи мене із глибини гріхів їхніми благоприємними молитвами.

Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай уповають люди на Господа.

Нехай прославляються нині божественними піснями богообрані чесні дванадцять апостолів: Петро і Павло, Яків, Лука, Іоан же і Матфей, і Фома; Марк, Симон і Филип; і нині славний Андрій з Матфеєм, і божественним і мудрим Варфоломієм, і з іншими сімдесятьма.

Інші стихири святому і великому чудотворцю Миколаю

Стих: Бо в Господа милість, і велике в нього визволення. Він визволить нас від усіх беззаконь наших.

Миром божественним помазала тебе божественна благодать Духа первосвятителем для мирян; як миром одухмянив ти краї світу святими чеснотами, солодкодихаючими твоїми молитвами, завжди проганяючи злосморід пристрастей; заради цього тебе з вірою славимо і пам’ять святу звершуємо, святителю Миколаю.

Стих: Хваліть Господа, всі народи, прославляйте Його, всі люди.

Ти, святий Миколаю, засяяв на церковному небосхилі як світило незаходиме і як світильник всесвітній, і світ просвітив, і морок лютих бід розігнав, і зиму печалі припинив, і вчинив глибоку тишу; тому достойно тебе ублажаємо.

Стих: Велика милість Його над нами, й істина Його перебуває повік.

Святителю Миколаю, ти і сущий і являєшся у снах; ти спас тих, що повинні невинно померти, як співстраждальний, як боголюбивий, як теплий визволитель, як істинний заступник вірних, що просять твого захисту, святий отче, ангелів співгромадянин, преподобних і пророків рівнозначний.

Слава, і нині… Богородичний: Ти, що невмістимого Бога в утробі Твоїй вмістила, Чоловіколюбця, Який став людиною і нашу двочасну природу із Тебе прийняв і обожив; не зневаж мене, Пречиста, нині скорботного, але незабаром ущедри і визволи від усякої ворожнечі і шкоди лукавого.

Далі: Світло тихе… Прокимен дня та інше.

На стиховні стихири. Глас 4

Ти, Христе, просвітив Духом Святим собор апостолів, і нашу скверну гріховну омий їхніми молитвами, Боже, і помилуй нас.

Стих: До Тебе, що перебуваєш на небі, зводжу очі мої. Як очі рабів звертаються до рук господарів їхніх, як очі рабині до рук господині її, так очі наші — до Господа Бога нашого, аж поки помилує нас.

Некнижних учеників Твоїх Дух Святий явив проповідниками, Христе Боже, і багатовіщальною одностайністю народів оману знищив, як всесильний.

Стих: Помилуй нас, Господи, помилуй нас, бо багато ми маємо приниження. Надміру має душа наша ганьби від багатих та зневаги від гордих.

Жертви одухотворені, словесні всепалення, мученики Господні, довершені жертви Божі, Бога знаючи, і Богу відомі ягнята, ваша огорожа непрохідна для вовків; моліться, щоб і нас упас Господь з вами на воді упокоєння.

Слава, і нині… Богородичний: Визволи нас від бід наших, Мати Христа Бога, що народила Творця всіх, щоб ми всі взивали: радуйся, єдина Заступнице душ наших.

Далі: Нині відпускаєш… Трисвяте по Отче наш… Тропар, єктенія і відпуст.

У середу на повечір’ї

Канон до Пресвятої Богородиці. Глас 4

Пісня 1

Ірмос: Моря Червоного безодню древній Ізраїль пройшов як по сухому, хрестовидними руками Мойсея Амаликову силу в пустелі переміг.

Істинно істинно Ти народила Бога і Господа, і істинно істинно Ти єдина називаєшся Богородицею, Пречиста; тому Тебе вірою оспівуємо і достойно славимо.

Зірка, що від Якова, засяяла із Тебе, Пречиста, Той, Хто перелічує безліч зірок як Бог; тому Його сяянням очисти темряву моїх гріхів.

Слава… Невісник словесний Божого втілення знаю Тебе, Пречиста і Всенепорочна; благаю Тебе: визволи мене від плотських пристрастей, і скорбот, і спокус, і тяжких обставин.

І нині… Як ліствиця пришестя до нас Вседержителя, Якою Бог зійшов на землю, піднеси мене від плотських пристрастей до неба і приведи до Бога.

Пісня 3

Ірмос: Не мудрістю, і силою, і багатством хвалимося, але Твоєю Отчою іпостасною премудрістю, Христе; бо нема святого, крім Тебе, Чоловіколюбче.

Ти є текуче джерело і скорботних утіха; тому, Владичице, виточи і мені Твоїх молитовних вод джерело і погаси пристрастей піч.

Зціли мене, Пречиста, ураненого нечистими помислами, бо Ти зцілила люту рану нашого єства, народивши Творця і Господа.

Слава… В безодні безлічі моїх гріхів, і пристрастей, і спокус схвильованого, Всенепорочна, приведи мене Твоїм заступництвом до дуже тихого пристановища.

І нині… Тим, Хто як на руно дощем божественним зійшов у Твою утробу, зроси Твоїми молитвами обпалене вогнем пристрастей моє серце.

Пісня 4

Ірмос: Вознесеним на хресті побачила тебе Церква, Сонце праведне, стала у чині своєму, достойно взиваючи: слава силі Твоїй, Господи.

Від мира, що витікає від Сина Твого — запашного життя всіх, виточи, Пречиста, для душі моєї миро безстрастя і весь бруд пристрастей її знищи.

Мене, оскверненого брудом гріха, окропи гісопом молитов Твоїх, Владичице, і омий, і скверну пристрастей моїх очисти, і вчини оселю Христа.

Слава… Благаю Тебе, Пречиста, книгу, написану рукою божественною і запечатану; руками молитов Твоїх напиши мені прощення гріхів і визволи від бід.

І нині… Ти, що є храм Богу на горах святих, як сказав раніше пророк, покажи мене Христу чистим храмом, Владичице, Твоїм заступництвом.

Пісня 5

Ірмос: Ти, Господи мій, Світло, прийшов у світ, Світло святе, що навертає із мороку невідання тих, що вірою оспівують Тебе.

Знаю Тебе, Богородицю, як росу аєрмонську, що зійшла на Сіон; благаю, погаси запалення плоті моєї.

Ти, Богородице, сущий рай життя, визволи мене незабаром від різноманітних пристрастей і гріховної смерті.

Слава… Ти, Пречиста, є духовний алавастр мира, яке вилилося з неба на землю; наповни мене нині пахощами.

І нині… Ти оновила людину, яка підпала тлінню; виведи нині і мене із глибини гріхів і пристрастей, Богоневісто.

Пісня 6

Ірмос: Принесу Тобі жертву голосом похвали, Господи, Церква взиває до Тебе, від бісівської крові очистившись, заради милості з ребер Твоїх витеклою кров’ю.

Ти, славна Владичице, будучи прекрасним палацом Царя слави, прославила людство, тому сподоби і мене нетлінної слави.

Ти втихомирила порочне тління єства чистим нетлінням, але, Пречиста, висуши потоки моїх пристрастей і ріки плотського мудрування.

Слава… Приспи пристрасні рухи тіла, і плотські мої загравання підкори розуму, як лоша, приспавши сном Твоїх молитов, Чиста.

І нині… Оспівую Тебе, народившу Бога всехвального, і молю Тебе, Діво, визволи від страшної тяжби і вічного засудження, Богородице, і спаси мене.

Далі: Господи, помилуй (тричі). Слава, і нині…

Сідальний, глас 4

Заступнице незборена, Богородице, і молитовнице щира за тих, хто звертається до Тебе, визволи мене від бід і не зневаж мене, Захиснице всіх.

Пісня 7

Ірмос: У печі персидській Авраамові юнаки, любов’ю благочестя більше, ніж полум’ям, опалені, взивали: благословенний Ти в храмі слави Твоєї, Господи.

Ти, Пречиста, як вогненосна і богоприємна купина, попали терня лукавих помислів, і осяй душі моєї думки, і висуши безодню пристрастей.

Ти єдина на землі сподобилася відвічної величі і божественної слави, будучи другим небом; Ти знищи багатослів’я моїх ворогів — бісів.

Слава… Божественна чаше милосердя і благості, вилий на мене багатство Твоїх щедрот, і омий скверну моїх гріхів, і погаси плотське розпалення.

І нині… Дане мені раніше від Бога духовне багатство, завжди живучи блудно, я витратив на тілесні пристрасті, але як блудного виправдай мене, Діво, Твоїми молитвами.

Пісня 8

Ірмос: Руки простягнув Даниїл, левів пащі в рові заткнув; вогняну ж силу погасили юнаки, любителі благочестя, опоясавшись чеснотами, взиваючи: благословляйте, всі діла Господні, Господа.

Розірви гріхів моїх пута, і тілесні пристрасті вгамуй, помисли ж лукаві посічи, і незабаром очисти раба Твого від утаємничених помислів, Богородице, заступниця всіх вірних і захисниця.

Гора Божа явлена і нерозсічена, покрита зеленню і осіненна, Пречиста, покрий мене покровом молитов Твоїх, і визволи від сітей ловців, і охорони від стріл бісівських і скверних помислів.

Слава… Осели в мені, Владичице, страх божественний і дух зворушення в серці моєму, щоб я провадив житіє побожне; сотвори мене, Пречиста, страшним для лукавих бісів і співрозмовником ангельських сил у божественній славі.

І нині… відкрий мені незабаром двері життя, врата уповання мого, і настанови, Пречиста, до життя вічного, і покажи мене, раба Твого, спадкоємцем Царства Небесного і причасником божественної слави святих.

Пісня 9

Ірмос: Єва недугом непослуху оселила клятву, Ти ж, Діво Богородице, зацвіла світові народженням благословення; тому Тебе всі величаємо.

Зглянься молитвами Твоїми, Пречиста, на раба Твого, і попередь незабаром визволити мене від невидимих ворогів, що глузують і оздоблюють; спаси від бід, і скорбот, і різноманітних тяжких обставин.

Зціли мене, Діво, всього ураненого гріховними ранами, і визволи від лукавих помислів, бо Ти народила Всесильне Слово, як благого і Чоловіколюбця.

Слава… Заради раніше зазнавшого смерть Адама, Твій Син, Преблага, Який володіє життям і смертю, став причасником смерті; тому підніми мене Твоїми молитвами від падіння і визволи від пристрастей.

І нині… Спаси, Богородице, тих, хто до Тебе звертається, від бід і розрухи, гріха і бурі, і тілесних пристрастей, і хвилювання, і життя в нужді, і печалі, і озлоблення.

Далі: Достойно Є… і поклін до землі. Трисвяте по Отче наш… Тропарі та інше звичайне і відпуст.


Глас 4. Вівторок | Зміст | Глас 4. Четвер


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура


Нагору