«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиОктоїх

Глас 4. Четвер

У четвер на ранній

Після 1-ї кафизми сідальні апостольські. Глас 4

Апостоли первопрестольні і учителі вселенські, Владику всіх моліть мир вселенній дарувати і душам нашим велику милість.

Стих: По всій землі розійшлося віщування їх, і в кінці вселенної слова їх.

Світилами явив Ти, Христе, учеників Твоїх у краях землі, які просвіщають душі, сущі у темряві, богопізнанням Твоїм, Владико; і ними затьмарив оману ідольську, вченням благочестя світ просвітив; їхніми молитвами спаси душі наші.

Слава, і нині… Богородичний: Скоро прийми, Владичице, молитви наші і принеси їх Сину Твоєму і Богу, Владичице Пречиста; зруйнуй тяжкі обставини тих, що до Тебе звертаються, розсип намагання і зухвальство тих, хто нині озброюється проти рабів Твоїх, Діво.

Після 2-ї кафизми сідальні апостольські. Глас 4

По всій землі розійшлося віщування ваше, і оманливу юродиву мудрість вчинили немудрою, апостоли славні, людей же вивели із глибини омани, показавши всім дорогу спасіння; тому нині достойно вас ублажаємо.

Стих: Небеса проповідують славу Божу, творіння ж рук Його сповіщає твердь.

Учеників Твоїх, Спасе, Ти показав світові проповідниками віри, настановляючи через них народи на богопізнання; вони бо зорею Слова просвітили всіх і темряву нечестя розігнали вірою; їхніми молитвами спаси душі наші.

Стих: Дивний Бог у святих Своїх, Бог Ізраїлів.

Мученичий: Мученики Твої, Господи, через страждання свої прийняли вінці нетлінні від Тебе, Бога нашого; маючи бо силу Твою, вони мучителів подолали, сокрушили і демонів неміч; їхніми молитвами спаси душі наші.

Слава, і нині… Богородичний: Почуй, Владичице, раба Твого, що взиває від болісної душі, і подай мені прощення многих моїх гріхів, бо Тебе маю Заступницею вдень і вночі; визволи, Богородице, від вогню геєнського і постав мене праворуч Сина Твого і Бога.

Після 3-ї кафизми сідальні. Глас 4

Як проміння Сонця правди, Христос вас випромінював, щоб ви, славні апостоли, просвіщали всю землю; божественними вашими молитвами осяйте божественним невечірнім світлом усіх і просвітіть вірою тих, хто звершує вашу святу пам’ять.

Скоро попередь, отче Миколаю, і спаси рабів твоїх від бід і скорбот, що надходять, бо ти маєш сміливість перед Творцем і Богом; прийди незабаром до тих, що з вірою тебе закликають, даруючи нині твоє заступництво і покров.

Слава, і нині… Богородичний: Як вищу за все творіння, Богородице, ми не знаємо, як достойно оспівати Тебе; молимо Тебе, помилуй нас задарма.

Канон святим славним і всехвальним апостолам.
Творіння преподобного Феофана. Глас 4

Пісня 1

Ірмос: Моря Червоного безодню древній Ізраїль пройшов як по сухому, хрестовидними руками Мойсея Амаликову силу в пустелі переміг.

Божественні органи Утішителя, проповідуючи Його завжди божественним натхненням, заспівали нам пісню, воістину спасительну, богославні Христові апостоли (двічі).

Славні Христові самовидці, відвідайте мене, лежачого на постелі лінивства, у смерті гріховній, тяжким душевним недугом виснаженого.

Святі апостоли, що словом звільнили народи від безсловесних діянь, просвітіть моє дуже затьмарене серце благодаттю Утішителя.

Богородичний: Діво, Ти, що невимовно народила Бога, Який заради нас явився на землі, і після Різдва перебуваєш нетлінною; Його ж тепло моли просвітити душі наші.

Другий канон святому Миколаю.
Творіння преподобного Феофана. Глас 4

Пісня 1

Ірмос: Колісниці кріпкі, Народжений від Діви, потопи у глибині безстрастя тричасну душу, молюся, щоб Тобі, як на тимпані, в умертвленім тілі я співав переможну пісню.

Безначальне життя успадкував ти, блаженний, і завжди наповнений духовною радістю; молюся, святий отче Миколаю, віджени від моєї душі усяку печаль, щоб я в радості прославляв тебе.

Ти був поставлений на свічнику високих чеснот, щоб як світильник просвіщав серця вірних, святителю Миколаю; тому вірою благаю тебе: світлоносними твоїми молитвами віджени темряву моєї душі.

Нині наповнений безоднею різних спокус тлінного життя, премудрий отче, звертаюся до тебе, взиваючи: нехай знайду в тобі керманича, який бурю змінить на тишу божественними твоїми молитвами.

Богородичний: Маючи невсипучу молитву, Пречиста, усипи наші душевні пристрасті святим Твоїм заступництвом і подай божественну і спасительну бадьорість на виконання волі Божої.

Пісня 3

Ірмос: Веселиться Тобою Церква Твоя, Христе, взиваючи: Ти моя кріпкість, Господи, і пристановище, і утвердження.

Град Твій, Боже, звеселяє плин словесних рік Твоїх учеників, Владико (двічі).

Громадяни небесні, співслужителі небесних чинів, всеславні апостоли, визволіть нас від усякої скорботи.

Ти, Христе, утвердив духовні Твої небеса; утверди мене їхніми молитвами на камені Твоїх повелінь, як Благоутробний.

Богородичний: Мати Твоя з собором апостолів молить Тебе, Господи, що чисто Тебе народила: даруй нам Твої милості.

Інший.

Ірмос: Не мудрістю, і силою, і багатством хвалимось, але Твоєю Отчою іпостасною премудрістю, Христе, бо нема святого, крім Тебе, Чоловіколюбче.

Зброєю став ти, знищуючи воюючих ворогів, від спокус яких збережи, Миколаю, неушкодженими тих, що виконують божественні повеління.

Рани моєї душі вилікуй, святителю, бо ти знищив ворожі підступи і сіті, щоб я шанував тебе вірою як захистителя.

Ти зруйнував бездушне капище Артеміди, отче Миколаю; подолай душі моєї пристрасні мрії божественним твоїм заступництвом.

Богородичний: Тебе, Пречиста Діво, ми придбали Заступницею; переміни нашу печаль на радість і визволи від скорбот, що породжують смерть.

Пісня 4

Ірмос: Вознесеним побачивши Тебе на хресті, Сонце правди, Церква стала в чині своєму, достойно взиваючи: слава силі Твоїй, Господи.

Навів на море обраних коней Твоїх, Чоловіколюбче, що збурюють води зловір’я і всім сповіщають істинне Твоє богопізнання (двічі).

Славні апостоли, ви, як зірки, просвітили благочестям духовну твердь церковну, визволіть мене від ночі невідання і гріхів.

Ви, апостоли, явилися як загострені стріли, нині погасіть ворожі розпалені стріли моєї злоби і помисли мої утвердіть.

Богородичний: Душу мою, засмучену отрутою через укус супротивника, зціли діючим лікуванням, молитвами Народившої Тебе, Христе, і святих Твоїх апостолів.

Інший.

Ірмос: Ти, що сидиш у славі на престолі Божества, на легкій хмарі прийшов Ісус Пребожественний рукою нетлінною і спас взиваючих: слава, Христе, силі Твоїй.

Славне житіє твоє всюди показало тебе славним через божественні чудеса і просвіщення; святителів прикраса, похвала всіх шануючих тебе, святий Миколаю, радісними піснями.

На високому престолі ти, блаженний, прославив Бога, сяючи світлістю божественного смирення; його ж причасниками і нас сподоби благоприємними твоїми молитвами, отче премудрий.

Неправедно засуджених на смерть ти визволив, божественною ревністю розпалений, отче Миколаю; тому взиваємо до тебе: так само визволи нас від напастей, які умертвляють моє серце.

Радісно обходячи небеса, отче Миколаю, явися всім, хто призиває тебе, полегшуючи недуги душ наших і подаючи боголіпно утіху.

Богородичний: Воїнства ангельські жахаються, Пречиста, оспівуючи велич божественного Різдва Твого; з ними ж благай, Діво, всім спастися, що вірою чистою Тебе ублажають.

Пісня 5

Ірмос: Ти, Господи мій, Світло у світ прийшов, Світло святе, визволяючи із мороку невідання тих, хто вірою оспівує Тебе.

Лози живі, славні апостоли, виростивши грона, ви напоїли всіх вином духовної веселості (двічі).

На світло заповідей Божих настановіть, святі апостоли, тих, що безумно перебувають у темряві душевного відчаю.

Визволіть нас від душевних гріхів, і майбутнього суду, і тління, і бід, блаженні апостоли.

Богородичний: Спаси мене, Боже, як Чоловіколюбець, спаси мене молитвами невимовно Тебе Народившої і всіх божественних апостолів Твоїх.

Інший.

Ірмос: Нечестиві не побачать слави Твоєї, Христе; але ми Тебе, Єдинородний, Отчої слави сяяння Божества, від ночі до ранку оспівуємо, Чоловіколюбче.

Зайшов ти як сонце, померши, отче мудрий, і засяяв у Христа, світлістю чудес твоїх осяюючи всю підсонячну, отче Миколаю.

Святий Миколаю, почуй нас у дні нашестя спокус і скорбот, відганяючи всяку тяготу благодаттю Духа, Який живе в тобі.

Маючи подавлену житейськими пристрастями душу мою, закликаю тебе на поміч, святий Миколаю: поспіши і подай мені повне зцілення, благаючи преблагого Бога.

Богородичний: Духовними очима бачив Тебе Ісая і взивав: ось хоче народитися від Діви Богоотроковиці Ісус Господь, щоб знову відновити людей.

Пісня 6

Ірмос: Принесу Тобі жертву гласом похвали, Господи, Церква взиває до Тебе, від бісівської крові очистившись заради милості із ребер Твоїх витеклою кров’ю.

Богообрані ягнята Доброго Пастиря, розсіяні по світу, вірою перемінили вовків звірство на овечу лагідність (двічі).

Доброплідні дерева божественного раю, святі апостоли, перетворіть неплідство окаянної моєї душі на благопліддя побожного життя.

Уранений був я зброєю пристрастей і помер; ви ж, славні апостоли, прийнявши від Христа благодать воскрешати мертвих, оживіть померлу окаянну душу мою.

Богородичний: Втихомир душі моєї люту бурю, Боже всіх щедрий, молитвами народившої Тебе Богородиці, апостолів і мучеників Твоїх.

Інший.

Ірмос: Опустився я в глибину морську, і потопила мене буря многих гріхів; але як Бог виведи із глибини життя моє, Многомилостивий.

Укріпився ти, богомудрий, силою Спасовою і знищив невидимого ворога; визволи нас твоїми молитвами від його лютої шкоди, отче Миколаю.

Визволи нас, преславний Миколаю, твоїми святими молитвами від геєнських мук та від шкідливого засмучення лукавих людей.

Ти визволив своїм заступництвом воєвод, що неправедно були засуджені на смерть; як їх, так і нас захисти від усякого зла, достославний.

Богородичний: Люди Твої і місто благають Тебе, Мати Божа: визволи нас від усякої біди і майбутнього вічного засудження, Всесвята Владичице.

Пісня 7

Ірмос: У печі персидській Авраамові юнаки, опалені любов’ю благочестя більше, ніж полум’ям, взивали: благословенний у храмі слави Твоєї, Господи.

Силою святої проповіді нелукаві апостоли Христові зиму лукавства зруйнували і просвітили богопізнанням вірних помисли (двічі).

Виточуючи завжди запашне миро, божественні ученики, ви наповнюєте духмяністю духовного мира тих, хто звертається до вас, і розганяєте злосморідні пристрасті.

Славні ученики нетлінного Слова, спасіть мене, розтлінного плотським нечестям, що співаю: благословенний у храмі слави Твоєї, Господи.

Богородичний: Собор ангельський, собор мучеників і апостолів Твоїх, Слове, благають завжди велике благосердя Твоє, Чоловіколюбче: ущедри всіх молитвами Богородиці, як Благоутробний.

Інший.

Ірмос: Три юнаки у Вавилоні повеління мучителя перетворили на невігластво, посеред полум’я взиваючи: благословенний Господи, Боже отців наших.

Святий Миколаю, моли Творця всіх, що єдиний у святих перебуває, освятити нас і послати нам Свої багаті милості.

Ти, славний, був преподобним, праведним, і лагідним, і смиренним, і тому піднесений був на славну висоту священства, звершуючи чудеса і знамення.

Виконавши заповіді Божі, преподобний, ти став чеснішим храмом Божим; тому взиваємо до тебе, всеблаженний: визволи від усяких беззаконь рабів твоїх.

Богородичний: Приспи повстання пристрастей моєї душі, бадьорою Твоєю молитвою подай мені бадьорість, Діво, дрімання безнадійності далеко проганяючи.

Пісня 8

Ірмос: Руки простягнув Даниїл, левів пащі в рові заткнув; вогняну ж силу погасили юнаки, любителі благочестя, чеснотами опоясавшись, взиваючи: благословляйте, всі діла Господні, Господа.

Вогненатхненні вуста Христові, що бездверні вуста закрили і спасительну проповідь всюди поширили; визволіть від вуст мисленого вовка тих, що взивають: усі діла Господа, оспівуйте і прославляйте Його по всі віки (двічі).

Славні апостоли, засурміть навколо моєї умертвленої душі благогласні сурми Христові і підніміть мене із гробу відчаю і безнадійності, щоб я співав: усі діла Господа, оспівуйте і прославляйте Його по всі віки.

Мене, що потоптав закони Твої, Христе, розбещеним розумом; Мене, блудного, Владико, що опустився в глибину гріха і поневолився лукавому звичаю, не зневаж молитвами Твоїх учеників.

Богородичний: Маріє, Владичице всіх, визволи Твоїми молитвами мене, яким володіє змій, що завжди згрішаю, і вчини мене рабом Христа, щоб я у чистоті життя співав: усі діла Господа, оспівуйте і прославляйте по всі віки.

Інший.

Ірмос: Визволителю всіх всесильний, Ти, зійшовши, зросив тих, що у полум’ї побожно співали: всі діла благословляйте і оспівуйте Господа.

Красномовно проповідуючи божественне, ти, Миколаю, закрив розкриті вуста беззаконних і від єресі Арія многих визволив, що православно співали: Господа оспівуйте і прославляйте Його по всі віки.

Ти, святий Миколаю, будучи перемоги тезоіменитим, покажи нас твоїми молитвами переможцями пристрастей, що народжують смерть, і улесливого язика беззаконних людей; нас, що завжди молимось тобі.

Поміч твою спасительну пошли нам, молимо тебе, чудотворче Миколаю, в день біди; бо ми завжди з вірою тебе благаємо.

Троїчний: Православні вірні, поклонімося Святій Тройці, славлячи Отця, і Сина, і Всесвятого Духа, взиваючи: благословляйте, оспівуйте Господа і прославляйте Його по всі віки.

Богородичний: Сподоби мене Твоєї милості, благословенна Пречиста, що народила Всемилостиве Слово; в час суду явися і визволи від тамтешнього осудження, Чиста.

Пісня 9

Ірмос: Камінь нерукосічний від нерозсіченої гори, Тебе, Діво, наріжний відсікся, Христос, що з’єднав роз’єднані природи; тому радіючи, Тебе, Богородице, величаємо.

Камені, обрані Тим, Хто став наріжним каменем, ви, апостоли, створили серця всіх вірних, які каменем віри зруйнували будівлі ворога (двічі).

Прийнявши владу від Христа прощати і зв’язувати, розв’яжіть союз гріхів моїх, і прив’яжіть до любові Божої, і сотворіть причасниками божественного Царства, святі апостоли.

Божественні хмари Владики, напоїть нині божественними хмарами серце моє, засохле всякими лукавими діяннями, і покажіть його плодоносним, апостоли богоблаженні.

Богородичний: Богородице Пречиста, моли Твого Сина і Бога зі святими ангелами, з божественними апостолами, зі славними мучениками визволити від бід душі наші.

Інший.

Ірмос: Єва недугом непослуху оселила клятву, Ти ж, Діво Богородице, зацвіла світові через народження благословення; тому всі Тебе величаємо.

Гроб твій завжди звершує зцілення, преподобний, виточуючи запашне миро тим, хто з вірою і любов’ю звертається і недуги погрібає, отче Миколаю; тому тебе всі ублажаємо.

Як сонце, ти, блаженний Миколаю, просвітлюєш усю підсонячну і розганяєш темряву лютих обставин сяянням божественних чудес і святим заступництвом твоїм, архієреїв прикраса.

Ущедри нас, Миколаю, що завжди дуже хвилюємося житейськими обставинами, і бісівськими підступами, і спокусами лукавих людей, щоб ми тебе всі ублажали.

День і годину страшну пам’ятай, о душе моя! Коли Владика благозволить привести тебе на суд і судити твої таємні діла, взивай до Нього: Спасе, спаси мене молитвами Миколая.

Богородичний: Глас божественного Гавриїла приносимо Тобі і радіючи взиваємо: радуйся, раю, що завжди маєш посеред древо життя, преславна палата Слова; радуйся, Діво Всенепорочна.

На стиховні стихири апостольські. Глас 4

Апостольський собор Ти, Христе, просвітив Святим Духом, і нашу гріховну скверну омий, Боже, заради них і помилуй нас.

Стих: Наповни нас вранці милістю Твоєю, Господи, і зрадіємо та звеселимося. Звесели нас у всі дні наші: за ті дні, коли Ти смирив нас, за літа, коли ми бачили зло. І подивись на рабів Твоїх і на діла Твої, і навчи синів їх.

Некнижних учеників Твоїх, Христе Боже, Дух Твій Святий послав проповідниками; і багатовіщанною одностайністю народів оману знищив, як Всесильний.

Стих: І нехай буде милість Господа Бога нашого на нас, діла рук наших виправ, і в ділах рук наших допомагай нам.

Мученичий: Чесна смерть святих Твоїх, Господи: бо їх катували вогнем, і мечами, і холодом; вони пролили кров свою, маючи надію на Тебе, прийняти нагороду за труди; перетерпіли і прийняли від Тебе, Спасе, велику милість.

Слава, і нині… Богородичний: Тебе, Богородице Пречиста, ми придбали стіну, і пристановище благовтішне, і утвердження; тому молюся, схвильований життям: керуй і спаси мене.

У четвер блаженні. Глас 4

Древом Адам був вигнаний із раю, древом же хресним розбійник оселився в раю: один, споживши, відкинув заповідь Творця; другий же, розп’ятий з Ним, сповідав Бога утаємниченого, взиваючи: пом’яни мене у Царстві Твоїм.

Стих: Блаженні гнані за правду, бо їхнє є Царство Небесне.

Пастиря і Агнця словесні вихованці, ви, мудрі, були послані Ним як агнці посеред вовків на божественну проповідь, щоб перетворювати їх дикість на лагідність; вірою постійно взиваємо в помислах: пом’яни нас, Спасе, у Царстві Твоїм.

Стих: Блаженні ви, коли ганьбитимуть вас і гнатимуть та зводитимуть на вас усяке лихослів’я і наклепи — Мене ради.

Пройшовши краї землі, апостоли Господні, ви, як світлі зірки, розігнали затьмарення омани і світло спасительне засяяли сущим в омані; тому ублажаємо вас, Христові проповідники, благаючи: моліться за нас завжди Господу.

Стих: Радуйтесь і веселіться, бо велика ваша нагорода на небесах.

Вас, мудрі, умертвляли і вогнем опалювали, але ви попалили, блаженні, гірке багатобожжя і нині виточуєте струмки зцілень тим, хто приходить до вас із вірою, тепло взиваючи і промовляючи до Христа: пом’яни нас у Царстві Твоїм.

Слава… Троїчний: Непохитним помислом і тверезою думкою промовмо до Того, Хто у вишніх сидить з Отцем і Духом: Тройці нероздільній, Яка все сотворила на початку Словом, і всіх просвіщає, що з вірою до Тебе взивають: пом’яни нас у Царстві Твоїм.

І нині… Богородичний: Ти, Богородице, воістину є радість апостолів і нев’янучий вінець страстотерпців, Всенепорочна Діво; з ними ж виблагай нам прощення гріхів і виправлення життя тим, що з вірою просять Тебе, Владичице, і взивають до Тебе: радуйся, воістину скарбнице благого.

У четвер на вечірні

На Господи, взиваю… стихири хресні. Глас 4

Стих: Коли на беззаконня наші зважатимеш, Господи, Господи, хто встоїть? Бо Ти маєш очищення.

Коли все творіння побачило Тебе розп’ятим, змінилося і тремтіло; земля ж вся тряслася і колихалася, довготерпеливе Слово; і завіса церковна зі страху роздерлася, дивлячись на Тебе зганьбленого, і камені розкололися від страху, і сонце проміння сховало, знаючи Тебе як Творця.

Стих: Ради імені твого страждаю за Тебе, Господи, страждає душа моя за Слово Твоє.

Як беззаконне зібрання насмілилося засудити Тебе, Суддю безсмертного, Який дав у пустелі закон Мойсею боговидцю? Як, бачачи на древі життя всього творіння, ніхто не убоявся і в душі не помишляв, що Ти є Господь і Владика творіння?

Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай уповають люди на Господа.

Розривається рукописання праотця Адама, яке від віку, Твоїми проколотими ребрами, Многомилостивий, і освячується людська природа окропленням Твоєю кров’ю, яка взиває: слава благосердю Твоєму, слава Твоєму божественному розп’яттю, Ісусе всесильний, Спасе душ наших.

Потім стихири із Мінеї святому, якщо є. Якщо в Мінеї нема, інші стихири Пресвятій Богородиці, глас 4.

Стих: Бо в Господа милість, і велике в Нього визволення. Він визволить нас від усіх беззаконь наших.

Коли побачила Тебе Агниця і Мати Твоя розіп’ятим, дивувалася і взивала: Сину улюблений, що це за видіння, за що воздав Тобі непокірний беззаконний народ, який насолоджувався многими Твоїми чудесами? Але слава Твоєму невимовному приниженню, Владико.

Стих: Хваліть Господа, всі народи, прославляйте Його, всі люди.

І знову промовляємо ту ж саму стихиру.

Стих: Велика милість Його над нами, й істина Його перебуває повік.

Коли побачила Тебе, Агнця і Пастиря, Агниця, що народила Тебе, на древі, ридала як Мати і взивала до Тебе: Сину улюблений, як розіп’яли Тебе на хресті, Довготерпеливий? Як прицвяхували руки і ноги Твої, Слове, беззаконники і кров Твою пролили, Владико?

Слава, і нині… хрестобогородичний: Коли побачила Тебе, Господи, Діва і Мати Твоя на хресті розп’ятим, дивувалася і, дивлячись, промовляла: за що Тобі відплатили ті, що насолоджувалися многими Твоїми дарами, Владико? Але благаю, не залиши Мене єдину

в світі, а поспіши воскреснути, воскрешаючи з Собою праотця.

Далі: Світло тихе… Прокимен дня. Сподоби, Господи, у вечір цей…

На стиховні стихири хресні. Глас 4

Зброю непереможну, Христе, хрест Твій дав нам, і ним перемагаємо підступи лукавого.

Стих: До Тебе, що перебуваєш на небі, зводжу очі мої. Як очі рабів звертаються до рук господарів їхніх, як очі рабині до рук господині її, так очі наші — до Господа Бога нашого, аж поки помилує нас.

Завжди маючи хрест Твій, Христе, в поміч, сіті ворожі легко топчемо.

Стих: Помилуй нас, Господи, помилуй нас, бо багато ми маємо приниження. Надміру має душа наша ганьби від багатих та зневаги від гордих.

Прославляючись у пам’яті святих Твоїх, Христе Боже, що Тебе благають, пошли нам велику милість.

Слава, і нині… хрестобогородичний: Не оплакуй Мене, Мати, бачачи розп’ятим на хресті Сина Твого і Бога, що повісив землю на водах недержимо і все творіння сотворив; бо воскресну, і прославлюся, і знищу кріпкість пекельного царства, і подолаю всю його силу, і ув’язнених визволю від його злодійства, як Милосердний; і приведу до Отця Мого, як Чоловіколюбець.

Далі: Нині відпускаєш… Трисвяте по Отче наш… Тропар і відпуст.

У четвер на повечір“ї

Канон до Пресвятої Богородиці. Глас 4

Пісня 1

Ірмос: Відкрию уста мої, і наповняться духом, і слово промовлю до Цариці Матері, і, світло радіючи, прославлю Її чудеса.

Ти єдина заступниця, пристановище і захисниця рабів Твоїх, Богородице Пречиста, заради цього припадаю до Тебе і взиваю: спаси Мене, окаянного, як милостива.

Діяння скверні уранюють совість мою, яка викриває їх; не забарися, Владичице, на поміч мені і раніше смерті визволи і спаси мене.

Слава… Освяти, Владичице, осквернене серце моє, Ти, що народила Пресвяте Слово і є найсвятішою за всі небесні сили, єдина Всехвальна.

І нині… На Тебе покладаю надію мого спасіння і до Тебе, благосердної, з вірою звертаюся: не зневаж мене, надіє безнадійних, і не вчини мене радістю бісів.

Пісня 3

Ірмос: Богородице, живоносне і достатнє джерело, співців Твоїх, що врочисто Тебе прославляють, духовно укріпи і в божественній Твоїй славі вінців слави сподоби.

Росу Твого благосердя подай мені, пренепорочна Пречиста, що від гріховної спеки знемагаю, і печаль мою остуди, і подай мені божественну радість.

Темряву розуму мого просвіти, Богородице, світлом, що в Тобі, як блага; молюся, подай мені образ покаяння, як щедра і многомилостива, щоб я, спасаючись, ублажав Тебе.

Слава… Окропленням милості Твоєї, Діво Богородице, погаси вугілля моїх пристрастей і розпали згаслий світильник серця мого, золотий світильнику Всенепорочна.

І нині… Потопляє мене гріховна хвиля і буря нечистих помислів, але змилосердься, Всенепорочна, і подай мені руку помочі як милостива, щоб я, спасаючись, ублажав Тебе.

Пісня 4

Ірмос: Недослідиму Божу раду про втілення Вишнього із Тебе, Діво, пророк Авакум, спостерігаючи, взивав: слава силі Твоїй, Господи.

Як пречудна Мати Божа, засяй мені зорю покаяння, і розвій морок душі моєї окаянної, і віджени, Діво, лукаві помисли мого серця.

Тебе, очищення всіх людей, з вірою благаю і молюся: сотвори милостивим до мене Суддю Сина Твого, Благословенна, щоб я похвалами прославляв Тебе.

Слава… Смиренне і прокажене моє серце, через нечисті пристрасті, зціли, єдина Пречиста, як лікар, і визволи від руки бісівської.

І нині… Словом богонатхненним блаженний Авакум раніше назвав Тебе горою чистою, покритою зеленню, Бога, що прийде з півдня і від Тебе втілиться, Владичице, ясно сповістив.

Пісня 5

Ірмос: Здивувалось усе божественній славі Твоїй, Ти бо, нетлінна Діво, носила в утробі Бога всіх і породила відвічного Сина, подаючи мир усім, що Тебе прославляють.

Умертвлений пристрастями і помислами, Всенепорочна, вдаюся до щедрот Твоїх і до теплого Твого покрову і помочі, Владичице: оживи серце моє, бо Ти єдина народила Життя.

Мене, зброєю гріховною знищеного, зціли діючим Твоїм лікуванням Ти, що народила Спаса Господа, Якого прокололи списом заради мене і Який уранив серце змія.

Слава… Вилікуй затьмарений мій розум, Всенепорочна, і зціли пристрасті душі моєї, і темряву безнадійності побори, щоб я оспівував Тебе похвалами, преблаженна і Всехвальна Богородице.

І нині… Коли Ти, Діво, побачила на хресті гроно винограду, Яке виростила, взивала: Сину, вино виточуєш, яке прощає пияцтво ворогів, що неправедно розіп’яли Тебе, у всьому Довготерпеливого.

Пісня 6

Ірмос: Божественне це і всечесне справляючи свято Богоматері, прийдіть, богомудрі, руками заплещемо, народженого від Неї Бога прославимо.

Як єдина всім поміч, допоможи нам у біді, і подай руку, і направ до спасительного пристановища, єдина Богоблагодатна.

Визволи мене, Пречиста, в час страшний від випробування, від бісівської злої омани, і суду, і вогню, і темряви, і муки.

Слава… Оспівую Тебе, Всехвальна, в піснях, прославляю чесну Твою велич; Ти ж визволи мене від нечистих пристрастей і сподоби вічної слави.

І нині… Оспівувати Тебе ми повинні, але воістину достойно не можемо; тому оспівуємо Тебе, шануючи мовчанням невимовне таїнство, що на Тобі, Діво, вчинене.

Далі: Господи, помилуй (тричі). Слава, і нині…

Сідальний, глас 4

Коли побачила Тебе, Слове Божий, Пречиста Мати Твоя розп’ятим на хресті, як Мати ридаючи взивала: Сину Мій, що це за нове і дивне чудо? Як Ти, будучи Життям, зазнаєш смерті, бажаючи оживити всіх, як Милосердний?

Пісня 7

Ірмос: Не поклонилися тварі замість Творця побожні юнаки, але, вогненну загрозу сміливо зневаживши, радувалися, співаючи: преславний Господи, Боже отців, благословенний Ти.

Народивши Незмінного, єдина Богоблагодатна, молися, Пречиста, щоб Він правицею Своєю змінив мій розум на кращий, бо він затьмарився бісівськими спокусами.

Царице Діво, що народила Царя Христа, ущедри і спаси мене, пристрастями побореного; утверди віру і настанови мене на путь спасіння, вірних спасіння.

Слава… Будь моєю молитовницею, Всенепорочна, перед Народженим Тобою, і подай мені прощення великих боргів, і вхід божественний до Царства Божого, і споживання їжі, і світла причастя.

І нині… Всенепорочна Маріє, Діво безневісна чиста, безмежна у благості, що Бога народила плоттю, Його благай визволити нас від усякої печалі і гріха.

Пісня 8

Ірмос: Юнаків побожних у печі спасло Різдво Богородичне; тоді провіщане, а нині здійснене, воно весь світ спонукає співати: всі творіння, хваліть Господа і прославляйте повіки.

Прожив я життя у блуді і вчинив усяку скверну; тремчу перед судом, тремчу перед випробуванням, тремчу перед відповіддю про моє засудження: помилуй душу мою окаянну, Пречиста, і раніше смерті подай мені просвіщення.

На Тебе всю надію спасіння мого покладаю, Богомати Безневісна, і Тебе завжди закликаю на поміч: спаси мене від печалі, і нападів ворожих, і розв’яжи пута моїх гріхів, і визволи мене від вічної темряви.

Слава… Явилася Ти вищою за ангелів, воплотивши невимовно Бога: Його ж благай, Владичице Всенепорочна, вчинити мене вищим за плотські спокуси, і позбавитися майбутнього осудження, Діво, і вічних мук.

І нині… Божественною водою наповни мене, Діво, що в утробі носила Джерело; визволи від бруду гріхів моїх, і приведи, Пречиста, до спасительного життя, і відчай душі моєї окаянної розжени, Діво, і визволи від бісів.

Пісня 9

Ірмос: Всякий, на землі народжений, нехай звеселиться Духом просвічений. Нехай радується безплотних собор ангелів, шануючи священне торжество Богоматері, і заспіває: радуйся, найславніша Богородице, Пречиста Приснодіво.

Зруйнуй пасовище гріха моєї оскверненої душі і тіла, Богообрадувана Пречиста Владичице, сильною Твоєю молитвою, о Всенепорочна! Подай спасительне зцілення — пречистий страх перед Владикою.

Ти моє просвіщення, Ти моє визволення і радування, Ти захисниця моя і спасіння моє, Всенепорочна, і Тобі поклоняюся з вірою, і взиваю до Тебе: спаси мене, раба Твого окаянного, і визволи мене від пекельних воріт.

Слава… Спаси мене, Пречиста, народивша всещедрого Спаса, і ущедри раба Твого, і настанови мене на путь покаяння, віджени лукаві спокуси від середовища, і визволи мене від його ловління і вогню вічного, Всенепорочна.

І нині… Слово одягнувся в плоть із Тебе, Всенепорочна, воплотився і пожив у світі, як Милосердний, не залишаючи того, коли був безплотний; і знищив божественною силою того, хто з давнини всіх мучив.

Далі: Достойно є… і поклін до землі. Трисвяте по Отче наш… Тропар та інше звичайне і відпуст.


Глас 4. Середа | Зміст | Глас 4. П’ятниця


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура


Нагору