«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиОктоїх

Глас 4. П’ятниця

У п’ятницю на ранній

Після 1-ї кафизми сідальні хресні. Глас 4

Відкупив Ти нас від клятви законної чесною Твоєю кров’ю, на хресті розіп’явшись, і, списом проколотий, безсмертя виточив людям: Спасе наш, слава Тобі.

Стих: Возносіть Господа Бога нашого і поклоняйтеся підніжжю ніг Його, бо воно святе.

На хресті розіп’яли Тебе юдеї, Спасе, яким Ти колись покликав нас із язичників, Христе Боже наш, простягнувши на ньому руки з волі Своєї; списом же в ребра проколотим Ти благозволив бути заради великих щедрот Твоїх, Чоловіколюбче.

Слава, і нині… хрестобогородичний: Діво Всенепорочна, Мати Христа Бога, зброя пройшла пресвяту душу Твою, коли побачила розіп’ятим з волі Своєї Сина Твого і Бога; Його ж не переставай благати, щоб Він подав мені прощення гріхів, Благословенна.

Після 2-ї кафизми сідальні. Глас 4

Попередь нас, Христе Боже наш, раніше ніж поневолять нас вороги, які ганьблять Тебе і погрожують нам; знищи хрестом Твоїм тих, що поборюють нас, щоб вони зрозуміли, що може віра православна молитвами Богородиці, єдиний Чоловіколюбче.

Стих: Бог же Цар наш споконвіку вчинив спасіння посеред землі.

Ти, Владико, уранений списом у божественне ребро, остаточно ослабив зброю невидимого ворога, і припинилося всяке насилля його злодійства; тому поклоняємось Твоїм спасительним стражданням, прославляючи Твоє божественне провидіння.

Стих: Дивний Бог у святих Своїх, Бог Ізраїлів.

Нині ангельські воїнства прийшли в пам’ять страстотерпців, щоб просвітити помисли вірних і осяяти благодаттю вселенну; заради них, Боже, їхніми молитвами даруй нам велику милість.

Слава, і нині… хрестобогородичний: Коли побачила Тебе Пречиста Мати Твоя, Слове Божий, піднесеним на хресті, як Мати ридала і взивала: що це за нове і дивне чудо, Сину Мій? Як Ти, будучи Життям усіх, зазнаєш смерті, бажаючи оживити померлих, як Милосердний?

Після 3-ї кафизми сідальний. Глас 4

Хрест і смерть за нас перетерпів Ти, Благий, заради безмежної милості з волі Своєї; і суд неправедний, щоб визволити всіх від давньої клятви і осудження тих, що впали у тління через оману; тому поклоняємось Твоєму, Слове, розп’яттю.

На древі розп’ятим побачивши Тебе, Сонце правди, Христе, сонце світло затьмарило, творіння ж захиталося, і мертві із гробів, як від сну, встали, Слове, оспівуючи піснями божественну державу слави Твоєї.

Слава, і нині… хрестобогородичний: Непорочна Мати Твоя, Христе, коли побачила Тебе на хресті розп’ятим, як Мати ридала і промовляла так: що це за нове і дивне чудо, Сину Мій? Як беззаконне зібрання прицвяхувало Тебе до хреста, Життя всіх, Світло Моє найсолодше?

Канон чесному і животворчому хресту.
Творіння преподобного Йосифа. Глас 4

Пісня 1

Ірмос: Відкрию вуста мої, і наповняться духом, і слово промовлю до Царині Матері, і, світло радіючи, прославлю Її чудеса.

На хресті Ти простягнув божественні руки, Довготерпеливий, і загиблий світ закликав до пізнання Твоєї держави, Щедрий; тому величаємо Твоє благосердя.

Змія підніс Мойсей, прообразуючи божественне Твоє розп’яття, Слове безначальний, через який упав отруйний змій, що був причиною Адамового падіння.

Мученичий: У світлості святих ви, мученики, нині сподобилися жити у вічному Царстві, як сказав апостол Павло, і стали причасниками слави Христової.

Мученичий: Піднімалися хвилі нестерпимих мук, але ваш корабель, мученики, залишився непотопленим; бо, керований Царем усіх, досяг тихого пристановища.

Богородичний: Зброя, як сказав Симеон, пройшла Твоє серце, коли Ти, Діво Владичице, побачила Христа розп’ятим і єдиного проколотого в ребра списом; тому, ридаючи, перетерпіла болісті.

Інший канон до Пресвятої Богородиці. Глас 4

Пісня 1

Ірмос той самий.

Ти єдина заступниця, і пристановище, і охоронителька рабів Твоїх, Богородице Пречиста; заради цього, припадаючи, взиваємо до Тебе: спаси нас, Владичице, Твоїм милосердям.

Освяти, Владичице, осквернене моє серце, бо Ти народила Пресвяте Слово, і тому святіша за всі небесні сили, Діво Всенепорочна.

Упавших піднесення і стоячих утвердження Ти, Всенепорочна; тому молюся Тобі: впалий у гріхи розум мій виправи, Владичице, щоб я прославляв Тебе.

Мертвому в скорботах і бездіяльно лежачому, подай мені руку Твоєї помочі, і підніми, і наповни мене божественною радістю, Богородице.

Пісня 3

Ірмос: Богородице, богоносне і достатнє джерело, співців Твоїх, що врочисто Тебе прославляють, духовно укріпи і в божественній Твоїй славі вінців слави сподоби.

Як ягня на заколення вели Тебе, Христе, люди беззаконні, сущого Агнця Божого, Який благозволив визволити овець від лютого вовка, яких Ти полюбив, як Чоловіколюбець.

Став Ти перед суддею і був засуджений неправедно, Судде, що будеш праведно судити землю, і перетерпів удари по щоках, бажаючи визволити мене, поневоленого лукавому миродержцю, Господи.

Мученичий: Святі, страждаючи праведно, беззаконних ворогів посоромили, і добровільно умертвлені за воскресіння всіх, і подолали змія, який є причиною смерті.

Мученичий: Взяті від землі, ви, святі мученики, прийшли через страждання до слави, і з’єдналися з безплотними чинами, і сповнилися невимовної радості.

Богородичний: Із Тебе, Діво, прийшло до Єви воістину оновлення, бо Бог плоттю народився і на хресті розіп’явся, знищуючи бісів, Богоблагодатна Владичице.

Інший. Ірмос той самий.

Помилуй мене, Діво, що потопаю в безодні житейській, і направ мене до тихого пристановища спасіння; бо я Тебе єдину надію маю.

Темряву розуму мого просвіти, Богородице, світлом, що в Тобі, Блага; молюся: образ покаяння подай мені, як щедра і многомилостива, щоб я, спасаючись, ублажав Тебе.

Окропленням Твоєю милістю, Діво Богообрадувана, погаси вугілля моїх пристрастей; і запали погаслий світильник мого серця, золотий світильнику, Всенепорочна.

Люто болящу окаянну душу мою, Богородице, відвідай, як милостива, і спаси мене молитвами Твоїми, щоб, отримавши краще життя, я величав Тебе.

Пісня 4

Ірмос: Недослідиму Божу раду про втілення Вишнього із Тебе, Діво, пророк Авакум, спостерігаючи, взивав: слава силі Твоїй, Господи.

Щоб розв’язати мої гріховні пута, Чоловіколюбче, зі Своєї волі Ти був зв’язаний і на хресті помер як злодій: слава великому Твоєму милосердю.

Рани перетерпів Ти, Слове Божий, і ганебну смерть, яка зробила безсмертною істоту земнородних, умертвлених пристрастями; слава великому Твоєму милосердю.

Мученичий: Ви, що бажали успадкувати радування Боже Духом Всесвятим, радісною душею перетерпіли рани і насильницьку смерть, мученики, і лукавого уранили.

Мученичий: Вам, мученики, відсікали руки і голови, і язики відрізали, і очі позбавляли світла, і на частини розтинали тіло, але ви не відступили від Бога.

Богородичний: Роздерлося рукописання Адамове, коли Ти, Владико, був проколотий списом, Богородиця взивала, біля хреста стоячи, Господи, і в болістях вигукувала.

Інший. Ірмос той самий.

Як Всенепорочна Мати Божа, засвіти мені зорю покаяння, розжени морок окаянної моєї душі і лукаві помисли серця мого розвій, Діво.

Як благозмінного і благовтішного Владику народивши, Пречиста Діво Богомати, як Блага, за нас завжди благай Його визволити нас від лукавого.

Тебе, очищення всіх людей, вірою благаю і молю, Благословенна: сотвори милостивим до мене Суддю, Сина Твого, щоб я похвалами прославляв Тебе.

Маючи Тебе, Пречиста, завжди помічницею, я нікого не боюся і не страшуся; бо хто захоче принести скорботи рабу Твоєму і не побоїться.

Пісня 5

Ірмос: Здивувалося усе божественній славі Твоїй, Ти бо, нетлінна Діво, носила в утробі Бога всіх і породила відвічного Сина, подаючи мир усім, що Тебе прославляють.

Побачивши Тебе, Сонце правди, на хресті розп’ятим, сонце сховало проміння, світити неспроможне, коли Ти, Спасе, зайшов, і просвіщаєш тих, що сплять в ночі омани, які поклоняються державі Твоїй.

Розпинаєшся Ти, Господи, заради милосердя і спасаєш мене; споживаючи оцту і жовчі, Ти визволяєш нас, як Благий, від плоду, яким ми спокусилися і підпали тлінню.

Мученичий: Божественні мученики, ви зруйнували зиму омани теплотою Духа Святого і, радіючи, разом дійшли до весни спокою, допомагаючи всім сущим у скорботах.

Мученичий: Хмарами божественної крові ви, святі мученики, напоїли всю землю, висушивши потоки безбожжя; тому нині радуєтесь на воді животворній, за всіх благаючи.

Богородичний: Богорадувана, коли Ти побачила на хресті розп’ятим Сина, Якого Ти народила плоттю, плакала і дивувалася Його довготерпінню; тому величала Його приниження.

Інший. Ірмос той самий.

Умертвлений пристрастями і сквернами, вдаюся до щедрот Твоїх, Всенепорочна, і до теплого Твого покрову і помочі, Владичице; Ти єдина, народивши життя, серце моє оживи.

Просвіти затьмарене моє серце, Пречиста, бо Ти народила Світлодавця, Бога разом і Людину; Його ж як Мати ублагай подати мені визволення раніше страшного дня, Владичице.

Вилікуй розуму мого неміч, Всенепорочна, зціли пристрасті душі моєї і темряву відчаю віджени, щоб я оспівував Тебе похвалами Присноблаженну, Богородице Всехвальна.

Подолай, Владичице, ворогів моїх хитання; бо я маю Тебе єдину заступницю, і надію, і поміч кріпку; Ти охорони мене, Пречиста, визволяючи мене від усякого їхнього нападу.

Пісня 6

Ірмос: Божественне це і всечесне справляючи свято Богоматері, прийдіть, богомудрі, руками заплещемо і народженого від Неї Бога прославимо.

Болістями, які перетерпів Ти, будучи розіп’ятим, припинив болісті людства і до безболісного життя приводиш усіх, благоутробний, Господи.

Сонце проміння сховало, церковна ж завіса розідралася, земля тряслася, камені зі страху розкололися, неспроможні дивитися на Творця, розп’ятого на хресті.

Мученичий: Змій став мертвим, коли побачив мучеників, умертвлених муками, які успадкували вічне життя божественною благодаттю.

Мученичий: Великі муки перетерпіли, і многі вінці отримали безліч мучеників, які вічно живуть; тому, святі мученики, відженіть від мене множество зла.

Богородичний: Будь для мене пристановищем, Всенепорочна, бо я плаваю в страшній безодні, Ти бо спасла все творіння, яке було в біді, Різдвом Твоїм.

Інший.

Ірмос: Взивав пророк Іона в киті, прообразуючи триденне погребіння, і молився: від тління визволи мене, Ісусе Царю сил.

Засяй мені зорю покаяння, Владичице, і хмари злих моїх помислів розжени, хмаро сонця праведного, Приснодіво.

Вгамуй пристрастей моїх страшну хвилю і бурю злих помислів приборкай, велике пристановище для сущих у бурі, Приснодіво.

Напій мене питвом зворушення, Владичице, і подай мені нині ріки сліз, якими я зможу погасити вічне полум’я, єдина Всехвальна.

Висуши гріхів моїх страшну безодню, бо Ти народила воістину безодню благості, і направ мене до пристановища божественної волі.

Пісня 7

Ірмос: Не поклонилися тварі замість Творця побожні юнаки, але, вогненну погрозу сміливо зневаживши, радувалися співаючи: преславний Господи, Боже отців, благословенний Ти.

Переможений був супротивник і упав великим падінням, коли Христос був піднесений на древо, і спасся раніше засуджений, взиваючи до Нього: Господь і Бог отців, благословенний Ти.

Ти, Христе, померлий на древі, оживив мене, умертвленого древом; і божественними Твоїми ранами струпи серця мого зцілив: всехвальний отців Господь і Бог, благословенний Ти.

Мученичий: Прийнявши дар зцілення, ви зціляєте недуги і силою духовною виганяєте бісів із людей; зціліть пристрасті серця мого вашими молитвами, мученики непереможні.

Мученичий: Потоплений був супротивник вашою кров’ю і загинув разом з тисячами бісів; ви ж, всехвальні мученики, радіючи, оспівуєте: отців Господь і Бог, благословенний Ти.

Богородичний: Невіста непорочна, палата Творця, земля неорана, престол вогневидний Ти, Пречиста; тому взиваємо до Тебе: радуйся, пречиста Владичице, бо Ти обожила людей божественним Твоїм Різдвом.

Інший.

Ірмос: Ти спас у вогні трьох Твоїх Авраамових юнаків, а халдеїв погубив, бо правда праведно карає, прехвальний Господи, Боже отців наших, благословенний Ти.

З великою любов’ю вдаюся під святий Твій покров, не відверни мене ні з чим, але дай мені, Пречиста, прощення гріхів і спаси мене, щоб побачивши, вороги мої посоромилися.

Не убоюся зла, бо Ти зі мною, Діво; розжени ворогів моїх, які нещадно гонять мене, і переможу, укріплений силою Твоєю, Маріє Богородице.

Ти, Владичице, завжди все можеш, бо народила Владику; визволи мене від поневолення насолодами і пристрастями, щоб я співав радіючи: радуйся, престоле Всевишнього, Благословенна.

Тебе єдину покровительку маю на землі, раб Твій, і поміч воістину спасительну і міцну, Пречиста Богопрославлена; і до Тебе звертаюся: спаси мене від сітей ловців, Богородице.

Пісня 8

Ірмос: Юнаків побожних у печі спасло Різдво Богородичне; тоді провіщане, а нині здійснене, воно весь світ спонукає співати: всі творіння, хваліть Господа і прославляйте повіки.

Розв’язуєш мене від пут давніх, Безлітний, з’явившись у літі, і був зв’язаний з волі Своєї, і зв’язав гордого путами, що не розв’язуються, Владико, і спасаєш мене хрестом і стражданнями; тому благословляю Тебе, Христе, повіки.

Піднесений Ти був на древо з волі Своєї, і все творіння підніс із собою, Слове всехвальний, безначальний і невидимий, що викрив начала і влади темряви стражданнями Твоїми, Христе; тому Тебе оспівуємо по всі віки.

Мученичий: Страстоносці мученики, вас на древі розпинали, і в рів кидали, і звірам віддавали, у вогонь і у воду занурювали; ви ж радіючи співали: Господа оспівуйте і прославляйте Його повіки.

Мученичий: Ви сіли на кров свою як на колісницю, мученики прекрасні, і були взяті в небесні оселі, і від Христа прийняли достойні почесті, взиваючи: Господа оспівуйте і прославляйте Його повіки.

Богородичний: Побачивши заснулого на хресті Христа, що подає всім божественну і спасительну бадьорість, Мати Всенепорочна ридала і взивала: що це за нове чудо? Той, Хто все оживляє, помирає з волі Своєї.

Інший. Ірмос той самий.

Блудно прожив я життя і вчинив всяку нечистоту, тремчу перед судилищем, тремчу перед випробуванням, тремчу перед відповіддю, що засуджує мене, Пречиста; Ти, що народила Суддю, явись мені тоді і визволи мене від біди.

На Тебе, Богомати Безневісна, покладаю всю мою надію на спасіння, і Тебе завжди закликаю на допомогу: спаси мене від печалі і від нападу ворога, і розв’яжи пута моїх гріхів, і визволи мене із вічної темряви.

У час кончини моєї, Діво, вирви мене із руки бісівської, і суду, і протиборства, і страшного випробування, і гірких митарств, і князя лютого, і вічного засудження, Богомати.

Збережи раба Твого, Діво, від усяких наклепів лукавого, бо я маю Тебе, Владичице, покровом і заступництвом, пристановищем і утвердженням; і заради Тебе чекаю визволення від сітей ворога, єдина Заступнице роду людського.

Далі співаємо пісню Богородиці: Величає душа Моя Господа…

Пісня 9

Ірмос: Всякий на землі народжений нехай звеселиться, Духом просвічений. Нехай радується безплотних собор ангелів, шануючи священне торжество Богоматері, і заспіває: радуйся, найславніша Богородице, Пречиста Приснодіво.

Стоїш Ти на суді, Чоловіколюбче, що хочеш судити всіх, вінцем же покритий з волі Своєї, Спасе, бажаючи вирвати з коренем терня непослуху, Христе, всім же подаючи пізнання Твого благосердя.

О, як беззаконні люди, заздрістю затьмарені, віддають на хрест Тебе, праведного і непорочного, Світлодавче? Дивлячись на Його страждання, сонце затьмарилося, і завіса церковна розідралася, і захиталися основи землі.

Мученичий: Ви, святі мученики, були подібними до страждань Христових і успадкували світлість Царства; тому просвітіть, премудрі, ваших співців, визволяючи від гріховного мороку і різних бід.

Мученичий: Ви уже оселилися на небесах у споконвічній славі, премудрі, і причастям до неї обожилися; пом’яніть усіх нас, що шанують вашу святу і чесну пам’ять, приснославні.

Богородичний: Просвіти, Пречиста, тих, що з любов’ю оспівують і величають Тебе, і визволи нас із темряви пристрастей, Діво, втихомир бурю і спокуси лукавого віджени, Богородице, Твоїми молитвами.

Інший. Ірмос той самий.

Радуйся, бо Ти воістину народила радість сущим на землі, Пречиста; радуйся, спасительне пристановище і покров тих, що звертаються до Тебе; радуйся, ліствице Пречиста, що піднесла тих, що впали; радуйся, Всеблаженна Богородице, уповання душ наших.

Зруйнуй пасовище гріха мого, оскверненого душею і тілом, богорадувана Пречиста Владичице, сильною Твоєю молитвою, о Всенепорочна, подаючи спасительне зцілення — божественний страх перед Владикою.

Ти моє просвіщення, Ти моє визволення і радування, Ти моя поборниця, Ти моя слава, і похвала, і очікування спасіння мого, Всенепорочна, і Тобі з вірою поклоняюся і взиваю: спаси мене, окаянного раба Твого, і з врат пекельних визволи мене.

Спаси мене, Пречиста, що народила Спаса всещедрого, ущедри мене, раба Твого, і настав мене на путь покаяння; віджени спокуси лукавого і позбав мене його сітей і вогню вічного, Всенепорочна.

Далі: Достойно є… Єктенія і світильний, псалми звичайні.

На стиховні стихири. Глас 4

Нехай буде для нас стіною хрест Твій, Ісусе, Спасе наш, іншого уповання ми, вірні, не маємо, крім Тебе, що на ньому плоттю розіп’явся і подаєш нам велику милість.

Стих: Наповни нас вранці милістю Твоєю, Господи, і зрадіємо та звеселимося. Звесели нас у всі дні наші: за ті дні, коли Ти смирив нас, за літа, коли ми бачили зло. І подивись на рабів Твоїх і на діла Твої, і навчи синів їх.

Дав Ти знамення тим, що бояться Тебе, Господи, хрест Твій чесний, яким Ти посоромив начала і владу темряви і підніс нас до першого блаженства; тому Твоє чоловіколюбне провидіння славимо, Ісусе Всесильний, Спасе душ наших.

Стих: І нехай буде милість Господа Бога нашого на нас, діла рук наших виправ, і в ділах рук наших допомагай нам.

Хто не вжахнеться, святі мученики, дивлячись на ваш подвиг, яким ви подвизалися? Як, будучи у плоті, ви перемогли безплотного ворога, Христа сповідуючи і хрестом озброївшись? Тому ви достойно стали прогонителями бісів і варварів переможцями, безперестанно благаючи за спасіння душ наших.

Слава, і нині… хрестобогородичний: Коли побачила Тебе розп’ятого на хресті, Господи, Агниця і Мати Твоя дивувалася і взивала: що це за видіння? Це Тобі воздав невірний беззаконний народ, що насолоджувався многими Твоїми чудесами? Але слава невимовному Твоєму приниженню, Владико.

Далі: Благо є сповідатися Господеві… Трисвяте по Отче наш… Тропар, єктенія, час 1-й та інше звичайне і відпуст.

У п’ятницю блаженні. Глас 4

Деревом Адам був вигнаний із раю; древом же хресним розбійник оселився в раю; один, споживши, порушив заповідь Творця, другий же розп’ятий сповідав Тебе, Бога утаємниченого, взиваючи: пом’яни мене у Царстві Твоїм.

Стих: Блаженні гнані за правду, бо їхнє є Царство Небесне.

Дивлячись на Тебе, на хресті розіп’ятого, єдиний Довготерпеливий, сили небесні, не розуміючи, з тремтінням дивувалися; земля ж колихалася, і світила світлість погасили, бо Ти, Чоловіколюбче, неправедно був засуджений; Адам же від засудження був виправданий; славлю Твоє благосердя.

Стих: Блаженні, коли ганьбитимуть вас і гнатимуть та зводитимуть на вас усяке лихослів’я і наклепи — Мене ради.

Ти піднісся на лобному місці і голову ворога сокрушив; на древі ж помер і оживив тих, що померли від давнього плоду, Владико, і сотворив їх жителями раю, які безперестанно прославляють Твою благість і взивають: пом’яни нас у Царстві Твоїм.

Стих: Радуйтесь і веселіться, бо велика ваша нагорода на небесах.

Як зброю, святі мученики взяли хрест і мужньо виступили проти ворогів; і їх погубили, увінчавшись нетлінними вінками, і одержали славу на небесах, достоблаженні, радіючи; тому вірою вас ублажаємо.

Слава… Щоб явно показати Твоє благосердя до нас, Спасе, Ти розіп’явся на хресті, з Отцем з’єднаний і Духом; губку і тростину, ганьбу і рани Ти перетерпів, бажаючи визволити із вічного вогню тих, що взивають: пом’яни нас, Спасе, у Царстві Твоїм.

І нині… Невмістимий ніде, не обмежений містом, оселився у святій утробі Твоїй, Богородице Пречиста і Владичице, і на древі був повішений, і життя світові дарував; Його благай умертвити мудрування нашої плоті і спасти всіх, як Чоловіколюбець.

У п’ятницю на вечірні

Начало суботньої служби і весь порядок вечірні і ранньої написаний у 1-му гласі.

На Господи, взиваю… стихири святим мученикам і преподобним. Глас 4

Стих: Коли на беззаконня наші зважатимеш, Господи, Господи, хто встоїть? Бо в тебе очищення є.

Поревнувавши стражданням Христа Чоловіколюбця, страстотерпці, ви віддали тіла свої на рани і гіркі муки, і на великі болісті, бо передбачали вічне божественне насолодження в раю, їжу ж невичерпну і вічне благословення, яке одержавши, моліться за тих, що оспівують вас.

Стих: Ради імені Твого страждаю за Тебе, Господи, страждає душа моя за Слово Твоє, бо уповає душа моя на Господа.

І знову промовляй ту ж саму стихиру.

Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай уповають люди на Господа.

Пастирі святі, ви уподібнились Пастиреначальнику Христу, Царю всіх, душі свої положивши за овець, великі біди перетерпіли, поборювані лютими вовками, достоблаженні, спасаючи від пошкодження богообрану паству.

Інші стихири мученикам. Глас той самий

Стих: Бо в Господа милість, і велике в Нього визволення. Він визволить нас від усіх беззаконь наших.

Жертви одухотворені, словесне всепалення, мученики Господні, довершене заколення Богові, що знає Бога, і Богом знані, їхня огорожа для вовків непроходима; моліться і за нас, щоб і нам пастися на спокійних водах.

Стих: Хваліть Господа, всі народи, прославляйте Його, всі люди.

Чесна смерть святих Твоїх, Господи, бо вони пролили кров свою мечем, і вогнем, і страждали душею, маючи уповання на Тебе отримати нагороду за труди; і перетерпівши, прийняли від Тебе, Спасе, велику милість.

Стих: Велика милість Його над нами, й істина Його перебуває повік.

Маючи сміливість перед Спасом, святі мученики, моліться безперестанно за нас, грішних, благаючи прощення наших гріхів і велику милість душам нашим.

Слава, і нині… Богородичний: Пророк Давид через Тебе, Богородице, богоотцем став, у пісні Тому, Хто велич Тобі дарував, так провістив про Тебе: стала Цариця праворуч Тебе. Бо Тебе, Матір, заступницею життя показав Бог, що благозволив від Тебе без отця людиною стати, щоб образ Свій оновити, що у пристрастях зітлів, і овечку, в горах заблукалу, відшукавши та на плечі взявши, до Отця принести, з волі Своєї з’єднати з небесними силами і спасти, Богородице, світ, Христос має велику і багату милість.

Далі: Світло тихе… Прокимен дня.

На стиховні стихири мученичі. Глас 4

Ти, Христе Боже, прославляєшся у пам’яті святих Твоїх, які Тебе благають подати нам велику милість.

Ти, що прийняв мучеників терпіння, і від нас прийми оспівування, Чоловіколюбче, і їхніми молитвами даруй нам велику милість.

Померлим: З духами спочилих праведних душі рабів Твоїх, Спасе, упокой, зберігаючи їх у блаженному житті, яке у Тебе, Чоловіколюбче.

Слава, і нині… Богородичний: Світильник невгасимий, престоле праведний, Пресвята Владичице, моли спастися душам нашим.

Далі: Нині відпускаєш… Трисвяте по Отче наш… Тропар і відпуст.

У п’ятницю на повечір“ї

Канон до Пресвятої Богородиці. Глас 4

Пісня 1

Ірмос: Колісниці міцні тричасної душі Народжений від Діви потопив у глибині безстрастя; молюся, щоб Тобі, як на тимпані, в умертвленім тілі я співав переможну пісню.

Від бруду пристрастей, і від хвилювання помислів, і від стріл лукавого, і від усяких підступів супротивника спаси окаянну душу мою, Пречиста Богородице, і від вогню вічного визволи мене.

Визволи мене, Пречиста, із глибини гріхів і настанови на світло божественних заповідей Спаса Христа і Бога; засяй мені зорю покаяння і подай мені вічне життя.

Слава… В нечисте болото гріхів моїх упав я, дуже віддаляюсь лукавими діяннями, і немає твердості; Владичице, Діво Мати, Твоєю молитвою виведи мене і визволи мене від вогню і муки.

І нині… Смерть і тління Ти знищила, Богородице Всехвальна, народивши джерело нетління — Христа, Який прикрасив безсмертям і благодаттю людську природу, Всенепорочна.

Пісня 3

Ірмос: Не мудрістю, і силою, і багатством хвалимося, але Тобою, Отчою іпостасною премудрістю, Христе; бо немає святого, крім Тебе, Чоловіколюбче.

Пречиста Діво, відніми темряву від душі моєї, і гріховні пута розірви, і спаси мене, молюся, Твоїм заступництвом.

Серце моє, яке хвилюється підступами пристрастей, утверди у чистому страху Божому, Діво Всенепорочна, Твоїм благосердям.

Слава… Зневірившись у будь-якій помочі, до Тебе звертаюся, як до державної охоронительки і покрову; не відкинь же мене від божественного покрову.

І нині… Прикрашена рясно золотом як Цариця, що нині праворуч стоїш перед Царем і Богом, Владичице, благаючи за рабів Твоїх.

Пісня 4

Ірмос: Ти, що сидиш на престолі слави Божества, на хмарі легкій прийшов Ісус Пребожественний нетлінною рукою і спас тих, що взивають: слава, Христе, силі Твоїй.

Визволи мене, Богоблаженна Діво, сущого у відчаї, і темними пристрастями всього затьмареного, і гріхами поневоленого, і привласни Сину Твоєму і Богу нашому.

Мене, умертвленого злобою лукавого, оживи, Всенепорочна, бо Ти народила Життя; до Тебе звертаюся, виведи мене, що занурився у глибину гріхів, як милостива, Всенепорочна.

Слава… У гробі безмежних моїх пристрастей лежу, обтяжений безнадійністю і лінивством, але Ти, що народила воскресіння всіх, оживи мене, Блага, і спаси.

І нині… У давнині пророк назвав Тебе священною горою, Діво Чиста, що вся покрита чеснотами, із Тебе бо явилося спасительне Слово для оновлення і спасіння душ наших.

Пісня 5

Ірмос: Нечестиві не побачать слави Твоєї, Христе, але ми Тебе, Єдинородний, сяяння Отчої слави Божества, від ночі до ранку оспівуємо, Чоловіколюбче.

Нехай звеселиться, Владичице, душа моя смиренна; боятися Твого Сина і творити волю Його від серця настанови мене, Пречиста і Всенепорочна, молитвами Твоїми.

Сподоби, всеблага Владичице, сповідатися душі моїй пристрасній всім серцем моїм Визволителю, щоб Він відігнав невідання від серця мого, Всенепорочна.

Слава… Душу мою збережи як зіницю ока під покровом крил Твоїх, преблага Пречиста, і визволи від томління і муки лукавих духів.

І нині… Визволи, Пречиста, від пристрастей невідання і лукавих бісів раба Твого, який придбав Тебе, як джерело заступництва і заступницю неосоромлену.

Пісня 6

Ірмос: Взивав пророк Іона, прообразуючи триденне погребіння у киті, благаючи: від тління визволи мене, Ісусе Царю сил.

Подолай, Владичице, тих, що завжди поборюють мене, і розжени хмару злих помислів моїх, будучи дверима Сонця правди, Богомати.

Засяй мені зорю покаяння, Владичице, і розжени хмари злих помислів моїх, які дуже приваблюють і розтлівають.

Слава… Вгамуй страшну хвилю пристрастей моїх і бурю злих помислів, надійна всіх заступниця і покров, Всенепорочна.

І нині… Примножилися більше за пісок морський гріхи душі моєї і, як тяжке ярмо, пригнічують мене, але Ти, Діво, раніше кінця ущедри і спаси мене.

Далі: Господи, помилуй (тричі). Слава, і нині…

Сідальний, глас 4

Теплу заступницю в бідах, і помічницю нашу, і у Бога переміну, і визволення із тління, Богородицю, вірні, ублажаймо.

Пісня 7

Ірмос: Авраамові юнаки колись у Вавилоні полум’я печі подолали, в піснях взиваючи: отців наших Боже, благословенний Ти.

Тебе, Богородице Пречиста, закликаю з вірою: смиренне моє серце охорони і визволи мене із полум’я мук і вічної темряви.

Роздери, Діво Пречиста, списом Сина Твого рукописання моїх гріхів і визволи мене, молюся, від поневолення в час кончини моєї.

Слава… Погаси, Діво Пречиста, струмками сліз моїх і Твоїми щедротами піч, яку мені вчинили множество гріхів моїх бісівськими діями.

І нині… Визволи нас від спокус, що надходять, єдина Мати Слова, Приснодіво, і від усяких мук тих, що воістину свідомо оспівують Тебе по всі віки.

Пісня 8

Ірмос: Визволителю всіх всесильний, посеред полум’я побожних юнаків, зійшовши, зросив Ти і навчив співати: всі діла, благословляйте і оспівуйте Господа.

Душу мою болящу зціли, і затьмарений розум просвіти, і від вогню визволи, і від вічних невимовних мук, Богородице Діво безневісна.

Підкорившись безсловесним пристрастям, зійшов я в глибину загибелі і сам себе віддав на спалення полум’ям, від них же визволи мене, раба Твого, Богородице Діво.

Слава… Безодню гріхів моїх висуши, народивши безодню визволення і Господа, і розв’яжи пута моїх гріхів раніше кончини, бо Ти народила Спаса всіх.

І нині… Воплотився із утроби Твоєї Господь, Який володіє творінням, і Тебе показав Владичицею всього видимого і невидимого, прославляючи Тебе як непорочну Матір.

Пісня 9

Ірмос: Єва недугом непослуху оселила клятву, Ти ж, Діво Богородице, народженням плоду утроби зацвіла благословення, тому Тебе всі величаємо.

Неплідне моє серце божественними чеснотами, Пречиста Богородице Діво, покажи плодоносним, бо Ти народилася від неплідної через благовоління Того, Хто всім повеліває, щоб я оспівував Тебе, Всехвальна.

Світлом Твоїм просвіти мене, Всенепорочна, народивши Світло неприступне, розжени хмари моїх пристрастей, і визволи мене із темряви мороку, і сподоби божественного світла, щоб я оспівував Тебе.

Слава… Окропленням щедрот Твоїх, Пречиста, омий гноїння серця мого і сподоби мене завжди виточувати струмки моїх сліз, потоки пристрастей приборкуючи і визволяючи від мук.

І нині… Боголюбивого Бога народивши, боголюбива Богородице, нині визволи мене від лукавої плотської любові і вчини рабом Божественної волі, бо я гину в лінивстві.

Далі: Достойно є… і поклін до землі. Трисвяте по Отче наш… Тропар та інше звичайне і відпуст.


Глас 4. Четвер | Зміст | Глас 4. Субота


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура


Нагору