«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиОктоїх

Глас 4. Субота

У суботу на ранній

Після 1-ї кафизми сідальні мученичі. Глас 4

Нині ангельські воїнства прийшли на пам’ять страстотерпців, просвітити помисли вірних і вселенну осяяти благодаттю; їхніми молитвами, Боже, даруй нам велику милість.

Стих: Дивний Бог у святих Своїх, Бог Ізраїлів.

Хрестом озброївшись, страстотерпці Твої, Христе Боже наш, перемогли підступність началозлобного ворога, засяявши як світила, людей навчаючи, подають зцілення тим, що з вірою просять; їхніми молитвами спаси душі наші.

Слава, і нині… Богородичний: Те, що утаємничене від віку, ангелам невідоме таїнство, Тобою, Богородице, сущим на землі явився Бог, у незлитному з’єднанні втілений, і хрест із волі Своєї заради нас прийняв; ним же воскресивши первозданного, спас від смерті душі наші.

Після 2-ї кафизми сідальні. Глас 4

Мученики Твої, Господи, в стражданнях своїх вінці прийняли нетлінні від Тебе, Бога нашого; маючи бо кріпкість Твою, мучителів подолали і демонів немічне зухвальство сокрушили; їхніми молитвами спаси душі наші.

Стих: Багато скорбот у праведних, і від усіх їх визволить їх Господь.

Кров’ю мучеників Твоїх, що в усьому світі, як багряницею і вісоном, Церква Твоя прикрасилася, ними взиває до Тебе: Христе Боже, людям Твоїм щедроти Твої даруй, мир оселі Твоїй, і душам нашим велику милість.

Стих: Блаженні ті, яких обрав і прийняв Ти, Господи, і пам’ять їх з роду в рід.

Упокой душі, яких Ти, Спасе, преставив від тимчасового життя, як благоутробний і всесильний, і єдиний Чоловіколюбець, і прости їм, як Щедрий, вчинене ними; і помилуй, Милостивий, діла рук Твоїх молитвами Богородиці, єдиний Чоловіколюбче.

Слава, і нині… Богородичний: Чиста, непорочна і безневісна, що єдина безлітного Сина і Слово Боже в літо народила; Його моли зі святими і чесними патріархами, і мучениками, і пророками, і преподобними дарувати нам очищення і велику милість.

Канон святим мученикам, і святителям, і пророкам, і преподобним.
Творіння преподобного Йосифа. Глас 4

Пісня 1

Ірмос: Колісниці кріпкі тричасної душі моєї, Народжений від Діви, потопи у глибині безстрастя, молюся, щоб я Тобі, як на тимпані, в умертвленім тілі співав пісню перемоги.

Світиться завжди чесна Церква подвигами світлими Господніх страстотерпців; і Христа, Сонця правди, що засяяв від Діви і розігнав темряву омани, шануючи прославляє.

Прославимо вірно Христових святителів, які добре пасли обраних людей; і світло прославимо весь собор преподобних, які жили в тілі і духом умертвили пристрасті тілесні.

Кріпкість від Бога дарувалася жонам, які благодаттю подолали ворога в пості і тяжких стражданнях; їхніми молитвами, Господи, і святих Твоїх пророків пошли всім милість Твою.

Слава… Виправдай, Христе, рабів Твоїх, які праведним провидінням Твоїм перейшли від тлінного життя до нетлінного; сподоби їх з усіма твоїми праведниками торжествувати, прощаючи їхні гріхи.

І нині… Визволяючи нас від першого засудження, Син Божий благозволив, Пречиста, бути і Твоїм Сином; тому і ми, ставши синами заради Тебе, Небесного Отця благословляємо, оспівуючи Тебе.

Другий канон померлим, який співаємо на ряду, якщо немає в Мінеї. Глас 4

Ірмос: Моря Червоного безодню древній Ізраїль пройшов як по сухому; хрестовидними руками Мойсея Амаликову силу в пустелі переміг.

Приспів: Дивний Бог у святих Своїх, Бог Ізраїлів.

Ти, що держиш за правицю рабів Твоїх, настанови їх на пасовище безсмертне, Спасе, на споглядання доброти Твоєї, молитвами мучеників страстотерпців.

Приспів: Упокой, Господи, душі спочилих рабів Твоїх.

Сподоби, Христе, спочилих у вірі успадкувати невимовну і блаженну славу Твою, простивши гріхи їхні, і виправдай благодаттю, пролиттям крові Твоєї.

Слава… Живоносною Твоєю смертю Ти, Христе Боже, умертвив смерть; тих, кого Ти прийняв і дарував життя, Сам нині упокой вірних рабів Твоїх.

І нині… Прекрасний найвищими добротами як Божий Син; а як втілений із Тебе, Діво, і на хресті розіп’ятий, не мав доброти, прийнявши за всіх смерть.

Пісня 3

Ірмос: Лук сильний ослабів, і немічні опоясалися силою; заради цього утвердилося у Господі серце моє.

Добропобідні мученики, ви були заколені як агнці і до Христа принесені, до Слова Божого, що як Агнець був заколений за визволення всіх.

Священнотаїнники, ви були устами Божими, які недостойних зробили достойними, просвітивши священним ученням.

Собор преподобних знайшов невичерпну їжу заради стриманості і насолоджується видінням і божественним піднесенням.

Слава… Всіх, кого Ти преставив, Христе, у вірі, упокой молитвами всіх святих Твоїх, простивши їхні гріхи, які вони вчинили в житті.

І нині… Принесімо хвалу Богові, що від Діви народився плоттю і приєднав собор жон до собору ангелів.

Інший.

Ірмос: Не мудрістю, і силою, і багатством хвалимось, але Твоєю Отчою іпостасною премудрістю, Христе; бо нема святого, крім Тебе, Чоловіколюбче.

Мученики перемогли ідольську оману і нині молять Владику і Бога дарувати раніше спочилим божественний спокій.

Ти благозволив повернути зброю, яка охороняла живоносне древо; сподоби стати причасниками його тих, кого Ти преставив, рабів Твоїх, Владико.

Слава… Сподоби, Христе, насолоджуватися райською їжею рабам Твоїм, де голос чистий святкуючих, даруючи їм прощення гріхів.

І нині… Ти, Пречиста, поєднала Божественне Різдво з дівством; бо Ти невимовно народила Сотворителя всього, волі Якого все підкорюється.

Пісня 4

Ірмос: Той, що сидить у славі на престолі Божества, на хмарі легкій прийшов Ісус Пребожественний і спас нетлінною рукою тих, що взивають: слава, Христе, силі Твоїй.

Мучеників собор священно прославився, своїми тілами прославивши Господа, Якого прославляють усі ангели і моляться за визволення нас від усякої скорботи.

Маючи розум, що сяє духовним світлосяянням, божественні святителі, ви розігнали ніч всякої омани, настановили правдивим вченням богообрану паству Христову на путь богопізнання.

Прикрасилося велике множество преподобних, і звеличилося торжество божественних жон, і шанується святий собор пророків, з’єднавшись із собором ангелів, радіючи.

Слава… Ставши співгромадянами ангелів, святі мученики, виблагайте прощення всім спочилим, і оселю в божественному раю, і прощення гріхів.

І нині… Той, Хто Тебе, Діву, після Різдва зберіг нетлінною, прославив дів, які Тебе оточують; з ними ж безперестанно молися спастися душам нашим від усякої скорботи і напастей.

Інший.

Ірмос: Побачивши Тебе вознесеним на хресті, Сонце правди, Церква стала у своєму чині, достойно взиваючи: слава силі Твоїй, Господи.

Мученики явилися як світильники, просвіщуючи небо церковне, які у Спаса Христа просять дарувати померлим послаблення.

Маючи хрест Твій як жезл сили, раби Твої пройшли житейське море, яких Ти оселив на горі Твоїй, Господи, яку Ти зробив святинею.

Слава… В оселях воістину улюблених, тих, кого Ти обрав, Владико, і прийняв рабів Твоїх, благоволи оселити там, де душі праведних, як Милосердний.

І нині… Ти, що живими і мертвими володієш, воплотився як людина із Тебе, Богомати, смерть перетерпів плоттю безсмертний, зруйнувавши силу смерті.

Пісня 5

Ірмос: Ти, Господи мій, Світло прийшов у світ, Світло святе, навертаючи із темряви невідання тих, що з вірою оспівують Тебе.

Кріпкі мученики, вас підносили на хрест і колесами трощили, розсікали тіло на частини, ви ж явилися перед Богом нерозсіченими.

Святителі Христові, ви були спасителями вірних, яких привели до Агнця і Владики, Який довірив вам пасти їх праведно.

Залишивши суєту житейську, ви, преподобні, втихомирили серця від пристрастей і стали синами Божими.

Слава… Божественні пророки і собор святих жон, що догодили Богові, раніше спочилим просіть упокоєння.

І нині… Бог, Який оселився в Тобі, Пречиста Діво, сотворив людей оселею Своєї божественної слави.

Інший. Ірмос той самий.

Ти, Господи, прославив Твого володарювання мучеників, заради них упокой раніше спочилих як Благосердний.

Подай, Многомилостивий, раніше спочилим вічне життя, прекрасну радість і постійну веселість.

Слава… Єдиний Благий і джерело благості, упокой тих, що скінчили житіє у вірі і пізнанні Тебе.

І нині… Оспівуємо Тебе, Богомати, бо Тобою засяяло сущим у темряві невимовне і неприступне світло, і з любов’ю Тебе ублажаємо.

Пісня 6

Ірмос: Зійшов я у глибину морську, і потопила мене буря многих гріхів, але як Бог виведи із глибини життя моє, Многомилостивий.

Мученики, ви як коштовні камені, на землі премудро валяючись, зруйнували будівлі злочестя і стали храмами Божими.

Ви, святителі, преподобні і праведні, спасаєте від руки насилля підвладних вам, зберігаючи паству Христову, заради цього ублажаєтесь.

Ідучи за словами пророчими, безліч жон стражданнями і постом догодили Богу Слову, що засяяв від жони Діви.

Слава… Всім померлим, які відійшли у вірі від нас до Тебе, Творця, сподоби жити у світлі зі святими Твоїми.

І нині… Устами, і язиком, і серцем сповідую Тебе, Діво, Бога нашого Матір: Твоїм заступництвом визволи мене від вічного засудження.

Інший.

Ірмос: Приношу Тобі жертву голосом похвали, Господи, взиває до Тебе Церква, від бісівської крові очистившись, заради милості витеклою із ребер Твоїх кров’ю.

Спис проколов Твої божественні ребра, зброя, що охороняла рай, Спасе, нехай відступить назад від рабів Твоїх, молитвами Твоїх страстотерпців.

Будучи повішеним на древі, Спасе мій, Ти відкрив рай; осели в ньому спочилих у вірі, як Щедрий, і покажи їх причасниками Твого життя.

Слава… Сподоби, Владико, насолоджуватися на пасовищі життя тим, що після смерті побожно перейшли до Тебе, і приєднай їх до праведників, що від віку.

І нині… Слово, будучи Богом невидимим, воплотившись від безневісної Діви, став видимим і Своєю смертю смерть подолав.

Пісня 7

Ірмос: Авраамові юнаки колись у Вавилоні вогонь печі подолали, в піснях взиваючи: отців наших Боже, благословенний Ти.

Владики Христа освячені сосуди, щити і стовпи Церкви, Господні мученики, вас єдинодушно оспівуємо, радіючи душею.

Святителі Христові і божественний собор усіх преподобних радуються з небесними силами; їхніми молитвами, Христе, спаси усіх, хто оспівує Тебе.

Терпінням добрим, стражданнями, вірою і постом, просвітившись, преподобні жони знищили того, хто непослухом Богу уранив Єву.

Слава… Ти, що зруйнував пекло і смерть подолав Своєю смертю, упокой тих, кого Ти преставив у вірі, і покажи їх жителями раю.

І нині… Полум’я, що в давнині не опалило купину, побачивши, законоположник Мойсей пізнав прообраз Різдва Твого, Богородице Діво, завжди благословенна.

Інший.

Ірмос: У печі персидській Авраамові юнаки, любов’ю до благочестя опалені більше, ніж полум’ям, взивали: благословенний Ти в храмі слави Твоєї, Господи.

Ти, що прийняв терпіння, і очікування, і кров усіх мучеників, упокой побожно спочилих Твоїх як Милостивий і Примиритель.

Приєднай до первородних і праведних Твоїх, Спасе, душі рабів Твоїх, які до Тебе преставилися, сподоби насолоджуватися Тобою, що всім володієш.

Слава… Слове Божий, Визволителю, благозволи зустріти Тебе як Бога на хмарах з веселістю, і сміливістю, і світлістю тим, кого Ти нині прийняв як Милостивий.

І нині… Благословенна Богородице, Мати Діво, радуйся, бо заради Тебе воістину була переможена смерть, життя ж вічне дарувалося померлим.

Пісня 8

Ірмос: Визволителю всіх всесильний, Ти, зійшовши, зросив посеред полум’я побожних юнаків і навчив співати: всі діла, благословляйте і оспівуйте Господа.

Святителі, пророки і мученики, закінчивши священний подвиг, ви отримали священне перебування з ангелами; з ними ж просіть очищення всім нам і велику милість.

Просвітившись духом, ви, преподобні, бісівську темряву знищили; з ними ж священномученики і святителі, пророки з праведними славлять Бога похвалами.

Того, хто раніше безумно хвалився знищити землю і море, нині топчуть жони, які стражданнями і постом старанно послужили Богу.

Слава… За всіх, що у вірі спочили, молимось Тобі, Христе, приєднай їх, як Милосердний, до собору спасенних, які безперестанно взивають: всі діла Господні, благословляйте Господа.

І нині… Милості Твоєї сподоби мене, Богородице Владичице, що благомилостиве Слово народила, і спаси мене, що взиваю: всі діла Господні, благословляйте Господа.

Інший.

Ірмос: Руки простягнув Даниїл, левів пащі в рові заткнув; вогняну ж силу погасили, чеснотами опоясавшись, юнаки любителі благочестя, взиваючи: благословляйте, всі діла Господні, Господа.

Приймаючи моління мучеників і помилування єдиноплемінника, упокой, Владико, душі, які спочили у вірі до Тебе, прощаючи їхні гріхи, що взивають до Тебе: всі діла Господні, благословляйте Господа.

Мертвим став Ти з беззаконними, мертвим виточив життя безсмертне; сподоби одержати Твоє царство спочилих рабів Твоїх у надії на воскресіння, Спасе, які взивають до Тебе: всі діла Господні, благословляйте Господа.

Слава… Воістину споконвічне джерело благості, Спасе, лагідно примири в оселях небесних спочилих рабів Твоїх, що покинули тлінне життя і взивають до Тебе: всі діла Господні, благословляйте Господа.

І нині… Єдина Ти явилася на землі, Діво Пречиста і Мати безмужня, бо Ти, Владичице, народила невимовно і незбагненно Бога і дарувала померлим вічне життя; тому всі Тебе благословляємо, Маріє Богоневісто.

Пісня 9

Ірмос: Єва недугом непослуху оселила клятву, Ти ж, Діво Богородице, народженням плоду зацвіла світові благословення; тому Тебе всі величаємо.

Мученики, побачивши божественні дари, приймаючи вшанування великих своїх болістей, радуються, Христа величаючи, Який воістину звеличив їх і показав переможцями.

Як священнодіючі людям, ви, святителі, були поставлені проповідниками Бога; як просвіщені постом, преподобні, ви засяяли світліше за сонце, вірних просвіщуючи великими ділами.

Зі священномучениками разом, зі всіма пророками ублажімо всіх преподобних і праведних, і святих жон, що світло догодили Богові; їхніми молитвами, Христе, взиваємо: визволи від геєни душі наші.

Слава… Радості, якої сподобилися святі, які добре Тобі, Христе, догодили, сподоби її і спочилих у вірі, прощаючи їхні гріхи, Господи, єдиний Многомилостивий.

І нині… Ти, Всенепорочна, явилася вищою за херувимів, бо народила Сотворителя всіх; вчини мій розум світлішим, укріпляючи проти плотських пристрастей, творити волю Владики.

Інший. Ірмос той самий.

Ти дав істинним страстотерпцям і мученикам сміливість молити Тебе, Господи; подай же спочилим у вірі божественне визволення, заради них даруючи місце оселення в оселях святих.

Повелінням всемогутнім Ти, що все твориш на користь, живими і мертвими володіючи, як Всесильний, вчини на водах спокою спочилих рабів Твоїх.

Слава… Ти, що є благим за природою, багатий милістю і щедротами, визволи із темряви непроглядної тих, що призивають ім’я Твоє, виправдавши вірою і благодаттю і просвітивши їх як Чоловіколюбець.

І нині… Прообрази Твого Різдва, Всенепорочна, пророки проповідували, інші ж інші імена преславно Тобі надавали: бо ти сущим у пеклі народила життя, яке зруйнувало державу смерті.

Далі: Достойно є… і поклін. Єктенія, світильний і псалми звичайні.

На хвалітех стихири мученичі. Глас 4

Хто не вжахається, святі мученики, дивлячись на ваші добрі подвиги, якими ви подвизалися? Як, будучи у плоті, ви перемогли безплотного ворога, Христа проповідуючи і хрестом озброївшись? Тому достойно явилися прогонителями бісів і варварів переможцями, безперестанно благаючи спастися душам нашим.

Святі мученики, ви стали співпричасниками ангелів, на судилищі мужньо проповідавши Христа; бо ви все, що в світі є прекрасне, залишили як не суще, віру ж як тверду надію сповідали; тому, оману відкинувши, посилаєте вірним дари зцілень, безперестанно благаючи спастися душам нашим.

Як не дивуватися вашим подвигам, святі мученики? Бо, маючи смертне тіло, ви перемогли безплотного ворога; не устрашили вас погрози мучителів, не налякали вас муки; тому ви достойно прославилися Христом.

Чесна смерть святих Твоїх, Господи; мечем бо, і вогнем, і душею приниженою проливши свою кров, маючи уповання на Тебе, вони прийняли нагороду за труди; перетерпівши, отримали від Тебе, Спасе, велику милість.

Померлим: У спокої Твоїм, Господи, де всі святі Твої спочивають, спочилих рабів Твоїх упокой, бо Ти єдиний Чоловіколюбець.

Слава… Де є пристрасті світу? Де є тимчасове мріяння? Де є золото і срібло? Де є безліч рабів і слава? Все порох, все попіл, все тінь! Але прийдіть і взиваймо до безсмертного Царя: сподоби вічних Твоїх благ спочилих наших і упокой їх у вічному блаженстві.

І нині… Богородичний: Єдина Чиста і Пречиста Діво, що безсіменно народила Бога, моли спастися душам нашим.

На стиховні стихири спочилим. Глас 4

Воістину страшне с таїнство смерті: як душа від тіла тяжко розлучається, від складу і з’єднання союзом природи, божественною волею розділяється? Тому Тобі молимось: упокой спочилих в оселі праведних Твоїх, Життєдавче Чоловіколюбче.

Стих: Блаженні, кого обрав і прийняв Ти, Господи.

Сном є смерть для віруючих у Тебе; коли Тебе, всіма володіючого, поклали у гріб, Ти смертю смерть подолав і знищив її насилля багатолітнє; тому Тобі молимося: вчини спочилих у радості святих Твоїх і у світлості праведних.

Стих: Душі їхні у блаженстві перебуватимуть.

Ти був для нас правдою і освяченням, і душам визволенням: бо Ти привів до Отця виправданих і визволених, прийнявши наші борги; і нині благаємо

Тебе: упокой спочилих у радості і світлості святих Твоїх, Благодателю і Чоловіколюбче.

Слава, і нині… Богородичний: Ідучи за словами богопроповідників пророків, Богородицею Тебе сповідуємо; бо Ти незбагненно народила втіленого Бога, Який визволив нас із гріховного полону; Його ж нині благай, Пречиста, спочилих рабів Твоїх просвітити Своїм сяянням.

Далі: Благо є сповідатися Господу… Трисвяте по Отче наш… Тропар, єктенія, час 1-й, псалми звичайні і відпуст.

У суботу блаженні. Глас 4

Древом Адам був вигнаний із раю; древом же хресним розбійник увійшов у рай: один, споживши, заповідь Творця відкинув; другий же розп’ятий сповідав Бога утаємниченого, взиваючи: пом’яни мене у Царстві Твоїм.

Стих: Блаженні гнані за правду, бо їхнє є Царство Небесне.

Розпалені божественною любов’ю, святі мученики, ви погасили вогонь злочестя зрошенням подвигу і явилися світлими світильниками Церкви, відганяючи благістю темряву недугів і скорбот від душ наших; тому достойно вас прославляємо.

Стих: Блаженні ви, коли ганьбитимуть вас і гнатимуть та зводитимуть на вас усяке лихослів’я і наклепи — Мене ради.

Святі святителі, і пророків божественний собор, і преподобних хори, і жон святих єдине торжество, що Богу догодили добрими ділами і прославилися; їх ублажаємо, їхніми молитвами благаючи одержати вічне життя і просвіщення.

Стих: Радуйтесь і веселіться, бо велика ваша нагорода на небесах.

Там, де сяє Твоє світло; там, де радуються собори святих, де немає ні зітхання, ні хвороб, упокой раніше спочилих рабів Твоїх, що залишили життя багатостраждальне, щоб вони оспівували Твою невимовну благість, Христе, простивши їм гріхи, які вони вчинили на землі.

Слава… Нерозлучна Тройця, що в Отці, і Сині, і Святому Дусі з’єднана, незлитна властивостями, Єдинице триіпостасна, упокой спочилих Твоїх у вірі, молитвами святих Твоїх мучеників, отців святих і чесних пророків, подаючи очищення душам нашим.

І нині… Його ж народжує Отець раніше денниці, Слово Ти народила плоттю, Який став довершеною людиною, що пізнається двома дійствами і волями, Пречиста; Його благай як Сотворителя і Господа ущедрити нас, що Тебе оспівують, Діво Богоневісна.

Кінець четвертого гласу


Глас 4. П’ятниця | Зміст | Глас 5. Субота


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура


Нагору