«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиОктоїх

Глас 5. Субота

У суботу ввечері на малій вечірні

На Господи, взиваю… ставимо стихів чотири і співаємо три воскресні стихири Восьмигласника, повторюючи першу.

Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай упо­вають люди на Господа.

Чесним Твоїм хрестом, Христе, осоромив Ти дия­вола, і Твоїм воскресінням жало гріха притупив, і спас нас від в’язниці смерті. Славимо Тебе, Єдинородний.

Стих: Бо в Господа милість, і велике в Нього визволен­ня. Він визволить нас від усіх беззаконь наших.

Того, Хто дає воскресіння родові людському, вели, як ягня, на заколення. Убоялися Його князі пекла, і відчинилися врата муки, бо ввійшов Цар слави — Христос, промовляючи до тих, що в оковах: вийдіть, і до тих, що в темряві: відкрийтеся.

Стих: Хваліть Господа, всі народи, прославляйте Його, всі люди.

Велике чудо! Творець невидимого, що ради чоловіколюбства тілом постраждав, воскрес як безсмерт­ний. Прийдіть, усі народи, поклонімось Йому; бо ми, з милосердя Його від омани визволившись, навчи­лися одного Бога в трьох Особах прославляти.

Стих: Бо велика милість Його над нами, й істина Його перебуває повік.

Чесним Твоїм хрестом, Христе, осоромив Ти дия­вола, і Твоїм воскресінням жало гріха притупив, і спас нас від в’язниці смерті. Славимо Тебе, Єдинородний.

Слава, і нині… богородичний (догматик): Величаємо Богодостойну священну Діву, чеснішу від херувимів, бо Творець усього, бажаючи стати людиною, в Неї несказанно вселився. Дивні діла і надзвичайні таєм­ниці! Хто не здивується, почувши, що Бог людиною став і не змінився; крізь врата дівства пройшов і не зменшився. Як говорить пророк, через них людина ніколи не пройде, тільки один Господь Бог Ізраїлів, що мас велику милість.

Потім Світло тихе… і прокимен: Господь воцарився, у красу зодягнувся… з його стихами. Після Сподоби, Господи… єктенії не буває, а співаємо першу воскресну стихиру на стиховні: Тебе, Спаса Христа, що тіло прий­няв і з небом не розлучився, співом пісень величає­мо, Ти бо хрест і смерть за рід наш прийняв як Чоловіколюбець Господь; зруйнувавши врата пекла, на третій день воскрес, спасаючи душі наші.

Інші стихири Пресвятої Богородиці

Стих: Пом’яну ім’я Твоє у всякому роді і роді.

Руки простягаю до Тебе, Чиста, і уста нечисті відкриваю для молитви, і коліна серця згинаю, і мислено нині до Твоїх пречистих ніг доторкаюся і при­падаю до Тебе: зціли мої недуги з милосердя Твого, зціли мої давні незцілимі рани численні, визволи від ворогів видимих і невидимих, полегши тягар лінощів моїх, щоб я оспівував і прославляв Тебе, Діво, бо че­рез Тебе світ здобув велику милість.

Стих: Слухай, дочко, І споглянь, і прихили вухо твоє.

Радуйся, Всенепорочна, що невимовно зачала Си­на Божого і тілом породила Того, Хто воістину від крові Твоєї єство наше прийняв і душу мав розумну і вільну; бо, в Адама весь зодягнувшись, Він спас людину, оновивши її. Христос тому проповідується у двох природах, що дійсність обох природ у Собі показує. Його моли подати душам нашим велику милість.

Стих: Лицю Твоєму помоляться багаті народи.

Радуйся, Всехвальна земле Якова, Яку Бог обрав і возлюбив, двері тих, що спасаються, кліщі вогненні, визволення від прокляття, утробо, що Бога вмістила, оновлення загиблих; Ти чесніша від херувимів і владу над творінням маєш, сяйво, на яке не можна дивитися, благовістя найдивніше, мово невимовна, коліснице Слова, хмаро, з якої засяяло Сонце, що нас, у темряві сущих, освітлює і подає велику милість.

Слава, і нині… богородичний: Справдилися пророц­тва про Тебе, Діво чиста. Один із пророків назвав Тебе дверима Едема, що звернені на схід, через які не прой­шов ніхто, тільки Творець Твій і всього світу. Дру­гий — купиною, що вогнем палає, в Тобі бо оселився вогонь Божества, Ти ж залишилася неопаленою. Інший — горою святою, від якої без допомоги руки людської наріжний камінь відсікся й ідола мисленого Навуходоносора розбив. Воістину це велика й див­на таємниця, що сталася в Тобі, Богомати. Прослав­ляємо Тебе, бо через Тебе прийшло спасіння душ наших.

Потім Нині відпускаєш… Трисвяте по Отче наш… Тропар воскресний, Слава, і нині… богородичний тропа­ря, мала єктенія і відпуст.

У суботу в вечері на великій вечірні

Після початкового псалма перша кафизма Псалтиря. На Господи, взиваю… ставимо стихів 10 і співаємо стихир воскресних 7 і святого дня 3, або 4, або й 6, якщо є свято святого.

Стихири воскресні Восьмигласника

Стих: Виведи з темниці душу мою, щоб славити ім’я Твоє.

Чесним Твоїм хрестом, Христе, осоромив Ти дия­вола, і Твоїм воскресінням жало гріха притупив, і спас нас від в’язниці смерті. Славимо Тебе, Єдинородний.

Стих: На мене чекають праведники, поки явиш мені милість Твою.

Того, Хто дає воскресіння родові людському, вели, як ягня, на заколення. Убоялися Його князі пекла, і відчинилися врата муки, бо ввійшов Цар слави — Христос, промовляючи до тих, що в оковах: вийдіть, і до тих, що в темряві: відкрийтеся.

Стих: З глибини взиваю до Тебе, Господи; Господи, по­чуй голос мій.

Велике чудо! Творець невидимого, що ради чоловіколюбства тілом постраждав, воскрес як безсмерт­ний. Прийдіть, усі народи, поклонімось Йому; бо ми, з милосердя Його від омани визволившись, навчи­лися одного Бога в трьох Особах прославляти.

Стих: Нехай будуть вуха Твої уважні до голосу благання мого.

Вечірнє поклоніння приносимо Тобі, Світлу невечірньому, Яке наприкінці віків через тіло, немов у дзеркалі, для світу засяяло, і навіть зійшло до пекла, й темряву там знищило, і народам світло воскресіння показало. Світлоподавче, Господи, слава Тобі.

Стих: Коли на беззаконня наші зважатимеш, Господи, Господи, хто встоїть? Бо в Тебе очищення є.

Прославмо Начальника нашого спасіння — Хрис­та; бо коли Він із мертвих воскрес, то світ від омани визволився; радіє хор ангельський, тікає омана бісівська, Адам загиблий встає, диявол знищений.

Стих: Ради імені Твого страждаю за Тебе, Господи; страж­дає душа моя за Слово Твоє, бо уповає душа моя на Господа.

Варту навчали беззаконники: утаїть воскресіння Христове, візьміть срібники й скажіть, що, коли ви спали, вкрали померлого з гробу. Хто бачив, хто чув,

щоб украли коли-небудь померлого, та ще й миром помазаного й нагого, бо залишили у гробі погребальні Його покривала? Не обманюйте себе, юдеї, пізнайте слова пророків і зрозумійте, що Він воістину Визво­литель світу і всемогутній.

Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай упо­вають люди на Господа.

Ти, Господи Спасе наш, що пекло полонив і смерть переміг, чесним хрестом Твоїм світ просвітив, поми­луй нас.

Слава… (з Мінеї, якщо є свято святого), І нині… (богородичний з Восьмигласника). А як свята святого нема, то Слава, і нині… і цей богородичний: У Червоному морі образ невісти неневісної колись показаний був. Там — Мойсей, розділитель води, тут же — Гавриїл, служи­тель чуда; тоді глибину пройшов Ізраїль як по сухо­му, нині ж Христа породила безсіменно Діва; море після переходу Ізраїля знову непрохідним стало, Пре­чиста після народження Еммануїла залишилася не­тлінною. Сущий і раніше сущий Боже, що явився як чоловік, помилуй нас.

Після входу й після Світло тихе… співаємо прокимен дня, на глас 6: Господь воцарився, у красу зодягнувся.

Стих: Зодягнувся Господь у силу й опоясався.

Стих: Бо Він утвердив вселенну, і не захитається вона.

Стих: Дому Твоєму належить святість, Господи, на довгі дні.

Після звичайної єктенії і Сподоби, Господи… та єктенії: Доповнимо вечірню молитву… співаються воскресні стихири на стиховні:

Тебе, Спаса Христа, що тіло прийняв і з небом не розлучився, у гласах піснеспівів величаємо, бо хрест і смерть за рід наш прийняв Ти як Чоловіколюбець Господь; зруйнувавши врата пекельні, на третій день воскрес єси, спасаючи душі наші.

Стих: Господь воцарився, у красу зодягнувся.

З проколотого Твого ребра, Життєдавче, Ти всім потоки прощення, життя й спасіння пролив. Тілом Ти смерть прийняв, даруючи нам безсмертя; вселив­шись у гробі, визволив нас, воскресивши славно з Собою як Бог; тому взиваємо: Чоловіколюбче Госпо­ди, слава Тобі.

Стих: Бо Він утвердив вселенну, і не захитається вона.

Дивне Твоє, Чоловіколюбче, розп’яття і до пекла зішестя; бо, полонивши його і давніх в’язнів із Со­бою воскресивши славно як Бог, рай відкрив і сподо­бив вселитися в нього. Тому й нам, що славимо Твоє триденне воскресіння, даруй прощення гріхів, учи­ни жителями раю як єдиний милосердний.

Стих: Дому Твоєму належить святість, Господи, на довгі дні.

Ти, Чоловіколюбче, що задля нас тілом страждан­ня прийняв і на третій день воскрес із мертвих, зціли страждання нашого тіла, звільни від гріхів тяжких і спаси нас.

Слава… святого, якщо є, а як ні, то Слава, і нині… і богородичний: Всечесна Діво, Ти — храм і двері, пала­та і престіл Царя; бо через Тебе Визволитель мій, Христос Господь, Сонце правди, тим, що у темряві сплять, явився, бажаючи просвітити тих, кого Своєю

рукою створив за образом Своїм. Тому, Всехвальна, маючи сміливість до Нього як Мати, безперестанно благай, щоб спаслися душі наші.

Потім Нині відпускаєш… Трисвяте по Отче наш… Тропар воскресний.

Співбезпочаткове Слово Отцеві і Духові, від Діви народжене на спасіння наше, оспіваймо, вірні, і по­клонімося, бо Ти благозволив плоттю зійти на хрест, і смерть перетерпіти, і воскресити померлих славним воскресінням Своїм.

Слава, і нині… богородичний:Радуйся, двері Гос­подні непрохідні, радуйся, стіно і покрове тих, що звертаються до Тебе, радуйся, тихе пристановище і неневісна, що плоттю породила Творця Твого й Бога. Молитися не переставай за тих, що оспівують і по­клоняються Народженому Тобою.

У суботу на повечір’ї

Священик промовляє: Благословенний Бог… Читець: Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі. Царю Небесний… Трисвяте по Отче наш… Господи, помилуй, 12. Слава, і нині… Прийдіть, поклонімось… (тричі). Псалом 50-й та інше звичайне.

Далі канон до Пресвятої Богородиці. Глас 5

Пісня 1

Ірмос: Коня і вершника у море Червоне, долаючи ворога силою могутньою, скинув Христос, Ізраїля ж спас, що пе­реможну пісню співав.

Приспів: Пресвята Богородице, спаси нас.

Приносити Тобі достойну пісню, Владичице, всі ми не розуміємо, бо Твоя слава вища за всіх; однак, Богоневісто, не погордуй молінням, що приноситься зі страхом і любов’ю до Тебе.

До Твого невичерпного джерела води, Богородице Діво, всі приходимо, взиваючи: єдина радосте роду нашого, Пречиста, виблагай мир церквам Твоїм.

Слава… Тебе, Пречиста, Бог, Який благозволив прийняти від Тебе плоть, дарував пристановище су­щим у бідах; тому, припадаючи до Тебе, взиваємо: даруй рабам Твоїм поміч Твою.

І нині… Нехай буде Твоя молитва, Діво Пречиста, полегшенням рабам Твоїм, відігнанням пристрастей, прощенням гріхів і всіляких хвороб очищенням, Бо­городице.

Пісня 3

Ірмос: На нічому поставив Ти землю повелінням Своїм і повісив її, щоб непорушно стояла на непорушному, Христе, камені заповідей Твоїх, Церкву Твою утверди, єдиний бла­гий і Чоловіколюбець.

Ти є уповання земнородних, поміч і радість, покров і пристановище, Владичице Мати життя, тому Тебе благаємо: пошли Твою поміч усім, хто оспівує Тебе, Пречиста.

Вседіячу щедрий, Боже всього творіння, недужі і обтяжені лютими нещастями, приводимо Тобі на бла­гання пречисту тінь Твою Матір, Спасе: розв’яжи кайдани наших гріхів.

Слава… Єдина, будучи Дівою, народила Творця всіх, і Сотворителя, і Господа; подай, Богоневісто, з висоти спасіння рабам Твоїм, що воістину славлять Тебе, Божу Матір.

І нині… Наповни мене животворною водою, Вла­дичице, що виточила світові Божественну воду, і вга­муй Божественною Твоєю тишею потоки моїх лютих беззаконь і хвилювання серця мого.

Пісня 4

Ірмос: На хресті Твоє божественне страждання передба­чивши, Авакум, ужахнувшися, взивав: Ти, Милосердний, владу сильних знищив, зійшовши до сущих у пеклі, як все­сильний.

Як вищу за все творіння, Тебе Бог дарував сущим на землі, Богородице Преславна, причину заступниц­тва перед Ним.

Знаючи Тебе, Діво Мати, Церквою Божою, старан­но молимося Тобі, шануючи: не зачиняй, Богороди­це, дверей милості Твоєї рабам Твоїм.

Слава… Тебе, Мати безневісна, всі знаємо воісти­ну як прикрашену одежу Божу; ті, що шануємо Тебе, просимо: одягни нас в одежу прощення.

І нині… Весь світ наповнився радістю у Різдві Твоє­му, Пречиста, з того часу, як з неба великий Гавриїл проголосив Тобі, Діво Мати Маріє: радуйся.

Пісня 5

Ірмос: До Тебе, що у світло, як у ризу, зодягнувся, зранку молюся і взиваю: душу мою затьмарену просвіти, Христе, як єдиний милосердний.

Воістину ми караємося не за рівністю боргів на­ших гріхів, але, о Діво Мати Пречиста, відверни від нас весь гнів Сина Твого.

Ти, Пречиста, безмужньо народила Бога, Який єдиний сотворив світло із темряви; старанно благай Його послати Божественне світло рабам Твоїм.

Слава… Божественна невісто від Лівану, Яку про­вістив Соломон, вчини запашним кадінням молитви Твоєї рабів Твоїх, Мати Сотворителя Пречиста.

І нині…, Ти, Богородице, народивши нам безмуж­ньо Христа — правду і визволення, сотворила прадіднє єство свобідним від клятви.

Пісня 6

Ірмос: Смертоносною бурею схвильоване море пристра­стей утихомир, Владико Христе, і від тління визволи мене, як милосердний.

Богородице Владичице, що народила Сотворите­ля, виблагай Твоїм рабам прощення і вчини нас силь­ними, щоб оспівувати Тебе.

Владичице Пречиста, будь нашою помічницею ра­бам Твоїм, що з вірою моляться Тобі, як Милостивій, і вчини нас сильними, щоб оспівувати Тебе.

Слава… Владичице Чиста, маючи можливість, зглянься милостивим Твоїм оком і визволи нас від тління, рабів Твоїх.

І нині… Безперестанно виточуючи струмки щед­рот Твоїх, Блага, тим, хто просить, вилий і на мене світло заповідей Сина Твого, Всенепорочна.

Далі: Господи, помилуй (тричі). Слава, і нині…

Сідальний, глас 5

Всесвята Діво, помилуй нас, що вдаємося до Тебе милосердної з вірою і просимо Твого теплого заступ­ництва; бо Ти можеш усіх спасти, будучи благою Матір’ю Бога Вишнього, матерніми Твоїми молит­вами завжди обіймаючи, Діво Богорадувана.

Пісня 7

Ірмос: Преславний отців Господь полум’я погасив, покрив росою юнаків, що одностайно співали: Боже, благословен єси.

Недослідима Божа Премудросте Христе, ущедри рабів Твоїх заради Народившої Тебе, що безперестан­но співають: Боже, благословенний єси.

Твою благість молимо, Господи, зціли рани заради Народившої Тебе, що зі страхом співають: Боже, бла­гословенний єси.

Слава… Зглянься, Богомати, милостивим оком Твоїм і визволи рабів Твоїх від усяких напастей, що з вірою співають: Боже, благословенний єси.

І нині… Творячи зло, ми відпадаємо від Тебе, Вла­дичице, але знаходимо поміч Твою, коли взиваємо: Боже, благословенний єси.

Пісня 8

Ірмос: Від Отця раніше віків народженого Сина й Бога, в останні ж часи від Діви Матері втіленого, священики, оспі­вуйте, люди, прославляйте по всі віки.

Владичице наша, подателько блага, даруй рабам Твоїм зцілення пристрастей, щоб ми безперестанно оспівували Тебе, Діво, і прославляли повіки.

Пречиста, Ти, невимовно народивши Визволите­ля, незбагненно годувала, залишаючись Дівою; Його ж благай за тих, що оспівують Тебе і славословлять по всі віки.

Слава… Тебе, світлий світильник Визволителя, оспівуємо, склавши прекрасний хор: усі діла Господні, оспівуйте безперестанно Діву Марію і прославляйте Її по всі віки.

І нині… Чиста Агнице, Діво Мати Отроковице, вчини мене чистим від пристрастей тілесних, щоб я визволився від сітей лукавого, оспівуючи Тебе в піснях, Богорадувана.

Пісня 9

Ірмос: Ісає, радій! Діва мала в утробі і породила Сина Еммануїла, Бога й людину, Схід — ім’я Йому; Його велича­ючи, Діву ублажаємо.

Звершується дійсно оспівування, надія ж, Влади­ко Христе, на Тебе, Творця, постійна, як і благодать Твоя; але звідусіль подавай міцну силу рабам Твоїм молитвами Народившої Тебе.

Ти, Пречиста, сила немічних і близька хворим, як істинна Мати життя; тому, до Тебе вдаючись, знаходимо переміну всіх скорбот, Владичице, і під покро­вом Твоїм спасаємося.

Слава… Бачачи Твій Божественний образ, Влади­чице, бачимо Тебе в ньому як наяву, всіляко ненави­дячи безумство єретиків на землі; до образа ж припа­даючи, отримуємо зцілення.

І нині… Пречиста, ми, грішні, пізнали в Тобі бе­зодню зцілень і глибину благодаті, тому молимось до Тебе: визволи всіх від недолі, єдина Пречиста, що вдаються до Твого покрову.

Далі: Достойно є… Трисвяте по Отче наш… Кондак та інше звичайне і відпуст.


Глас 4. Субота | Зміст | Глас 5. Неділя


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору