«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиОктоїх

Глас 2. П’ятниця

У п’ятницю на ранній

Після 1-ї кафизми сідальний хресний. Глас 2

Спасіння сотворив посеред землі, Христе Боже, на хресті пречисті руки Твої простягнувши, збираючи всі народи, що взивають: Господи, слава Тобі.

Стих: Возносіть Господа Бога нашого і поклоняйтеся підніжжю ніг Його, бо воно святе.

Образом, яким полонив ворог Адама плодом дерева, так само, Господи, полонив Ти ворога древом хресним і страстю Твоєю; бо на це прийшов другий Адам, знайти заблудлого і оживити померлого; Боже, слава Тобі.

Слава, і нині… хрестобогородичний: Діва і Мати Твоя, Христе, побачивши Тебе мертвим на древі, гірко плакала і промовляла: Сину Мій, що за дивне це таїнство? Той, Хто всім дарує життя вічне, як помирає на хресті волею смертю ганебною.

Після 2-ї кафизми сідальні. Глас 2

Животворчий хрест Твоєї благості, який Ти дарував нам, недостойним, приносимо Тобі в молитву: спаси град Твій, мир даруючи заради Богородиці, єдиний Чоловіколюбче.

Стих: Бог же Цар наш раніше віків вчинив спасіння посеред землі.

Пречистому Твоєму образові поклоняємось, Благий, благаючи прощення провин наших, Христе Боже, бо Ти з волі Своєї тілом зійшов на хрест, щоб визволити створених Тобою. Тому вдячно співаємо: Ти радістю наповнив усе, Спасе наш, прийшовши спасти світ.

Стих: Дивний Бог у святих Своїх, Бог Ізраїлів.

Маючи Тебе, що одягає небо хмарами, одягом у світі, святі мученики перетерпіли муки від беззаконних і знищили оману ідольську; їхніми молитвами і нас визволи від невидимого ворога, Спасе, і спаси нас.

Слава, і нині… хрестобогородичний: Стояла біля хреста Твого, Христе Боже, Та, що народила Тебе безмужньо, і, не терплячи Твоїх страждань несправедливих, ридала, і плакала, і взивала до Тебе: Як Ти страждаєш, за природою безстрасний, найсолодший Сину? Оспівую Твою безмежну благість.

Після 3-ї кафизми сідальний. Глас 2

Як розбійник сповідую і взиваю до Тебе, благого: пом’яни мене, Господи, у Царстві Твоїм; і до нього приєднай мене Ти, що з волі Своєї терпиш заради нас страждання.

Ти, що просвітив хрестом земнородних і закликав до покаяння грішних, не відлучи мене від стада Твого, Пастирю добрий; але знайди мене, заблудлого, Владико, і до святого Твого стада приєднай, єдиний Милостивий і Чоловіколюбець.

Слава, і нині… хрестобогородичний: Чесним хрестом Сина Твого охороняємось ми, Владичице, Пречиста Богородице, і всі перемагаємо всілякі підступи лукавого; заради цього ублажаємо Тебе, як Матір Божу і єдине уповання душ наших.

Канон чесному і животворчому хресту.
Творіння преподобного Йосифа. Глас 2

Пісня 1

Ірмос: Непроходимою, незвичайною, сухою морською стезею проходив обраний Ізраїль, взиваючи: Господеві співаємо, бо Він прославився.

Ти, Слове, прийняв розп’яття і цвяхами був ганебно прицвяхований, бажаючи вшанувати всіх людей, які прославляють Твої добровільні страждання.

Простягнув Ти, Спасе, що простягнув небо, як шкіру, на хресті руки Твої, якими обійняв народи і людей, які прославляють Твої вільні страждання.

Мученичий: Взявши хрест на плечі, страстотерпці, ви щиро пішли за розп’ятим Христом, уподібнюючись Його божественним стражданням.

Мученичий: Оспівували ангельські сили, дивлячись на ваші страждання, і заплакала безліч бісів, переможці мученики, що бачите Бога.

Богородичний: Слово чесного пророка сповнилося: зброя пройшла серце твоє, Владичице, коли Ти побачила на хресті розіп’ятого Сина Твого.

Інший канон до Пресвятої Богородиці. Глас 2

Ірмос: Грядіть, люди, співаймо пісню Христу Богу, Який розділив море і настановив людей, яких вивів із неволі єгипетської, бо Він прославився.

Ти, що народила джерело безстрастя, зціли мене, Діво, ураненого пристрастями, і вирви мене із вічного вогню, єдина Богообрадувана.

Визволи мене від тілесних хвороб, і зціли душі моєї безглузді пристрасті, і вирви мене із вічного вогню, єдина Богоблагодатна.

До Твоєї благості вдаюся нині, Діво Мати Пречиста, визволи раба Твого від душевних хвороб, і пристрастей душетлінних, і вічного вогню.

Ти, Владичице, тепле моє очистилище, до Тебе звертаюся, і спасаюся, і набуваю душевного спасіння: бо Ти можеш усіх спасти як Мати Бога.

Пісня 3

Ірмос: На камені віри утвердив мене, відкрив уста мої на ворогів моїх; бо звеселився дух мій, коли співаю: нема святого, як Бог наш, нема праведного крім Тебе, Господи.

Гроно нетлінне на древі висіло і виточило божественну солодкість, яка веселить серця людей і знищує благодаттю пияцтво, Ісусе Визволителю душ наших.

Вознісся Ти на древо волею, Ісусе, і скинув усе злодійство диявола; людей же, що упали в загибель через розбещений розум, підніс як Многомилостивий.

Мученичий: Розпалені вогнем божественної любові, ви, мужні мученики, вогню не убоялися і не устрашилися смерті, сподіваючись одержати дари безсмертя, і радість безкінечну, і світло незаходиме.

Мученичий: Кров’ю своєю пресвітлою ви, страстотерпці, обагрили багряницю і в неї одяглися, в правій руці носячи хрест, як скіпетр, і з Господом завжди царюєте.

Богородичний: Шанують Тебе сили безплотні, бо всіх Владику Ти народила плоттю, Який звільнив усіх, зв’язаних древом, Діво Богоневісто, і вірних прив’язав до Своєї любові.

Інший. Ірмос той самий.

Народила Ти безначального Царя, Який із Тебе, Мати Діво, прийняв плоть; Його ж як Чоловіколюбця благай спасти раба твого від усякої скорботи і майбутнього засудження.

Просвіти нерозумність серця мого, зціли рани і нагноєння божественною Твоєю силою і подай мені струмок зворушення, бо Ти народила джерело споконвічне.

Хвору душу мою від бісівських напастей і безнадійності зціли, Богородице, і дай серцю моєму сльози покаяння, і страх Владики мого осели в ньому, Пречиста.

В лінивстві прожив моє життя і пристрастями серце моє осквернив; приходжу до Тебе, Владичице, у розчуленості душі і молюся: ущедри і спаси мене, утверджуючи в мені приклади покаяння.

Пісня 4

Ірмос: Прийшов Ти від Діви, не заступник, не ангел, але Сам, Господи, втілений, і спас усього мене — людину; тому взиваю до Тебе: слава силі Твоїй, Господи.

Ти був повішений на древі, Всесильний, що повісив землю на водах; і списом був проколений, кров же з водою виточив на визволення всіх.

Проколеним Твоїм ребром зцілилась моя хвороба; рукою по щоках побитий, Ти дарував мені свободу; через скуштування жовчі ми, Христе, позбавилися гріховної споживи.

Мученичий: Острупивши струпами лукавого змія, божественні мученики, ви зціляєте струп’я сердець наших, завжди виточуючи благодать із джерел Спасових.

Мученичий: Всетілесну рану нанесли ви ворогу, всечесні мученики, окривавлені ранами, на хресті розпинаємі і обдираємі, боговидні страстотерпці.

Богородичний: Воплотився із пречистих кровей Твоїх Вишній; Його ж побачивши на хресті, Пречиста, несправедливо розіп’ятого, стогнала, і плакала, і величала Його благосердя.

Інший.

Ірмос: Оспівую Тебе, Господи, почувши слухом, і вжахнувся, бо до мене йдеш, шукаючи мене заблудлого; тому велике Твоє сходження до мене прославляю, Многомилостивий.

Оспівую Тебе, Пречиста, бо Ти воістину надприродно народила Бога Слова, і молюся: зціли хвороби смиренної душі моєї і визволи мене від лютого засудження.

Зрошуй на нас звичайні багаті Твої милості, Діво, зцілюючи недуги, різні пристрасті душі руйнуючи; тому розв’яжи гріховні ланцюги серця мого і вилікуй численні хвороби.

Осквернив я душу мою пристрастями; очисти, Богородице, бо Ти є найчистіша оселя Святого, настановлюючи до світла покаяння і визволяючи від майбутнього вогню.

Розум мій просвіти, Пречиста Владичице, молюся Тобі: втихомир хвилювання серця мого, розганяючи плотські пристрасті, і до божественного пристановища приведи.

Пісня 5

Ірмос: Явившись Ісаї як вугілля, Сонце засяяло із дівственної утроби, у темряві заблудлим провіщення богопізнання даруючи.

Заради милосердя зійшов Ти на хрест, Владико; із глибини зла витяг мене і вшанував сидінням з Отцем, будучи зганьбленим з волі Своєї.

Терням увінчався Той, Хто увінчав квітами всю землю; терня пристрастей моїх зрубай під корінь і насади в мені Твій розум, Слове.

Мученичий: Силою немочі вашої одягнувшись із волі своєї, святі мученики, і укріпившись, звідси ви руйнуєте силу бісів.

Мученичий: Великим подвигом подвизалися святі на землі; на небесах придбали велику славу, і від великих бід визволяєте нас, шануючих вас.

Богородичний: Той, Хто на небесах на плечах херувимів носиться, воістину на руки Твої, Пречиста, сів, був розіп’ятий і всіх нас від тління визволив.

Інший.

Ірмос: Просвіщення у темряві лежачих, спасіння тих, що у відчаї, Христе Спасе мій, до Тебе молюся зранку, Царю миру: просвіти мене сяянням Твоїм, бо іншого крім Тебе бога не знаю.

Наклепами і хитрощами лукавого мене умертвленого оживи, Всенепорочна Владичице, бо Ти народила іпостасне життя всіх, щоб я оспівував Тебе побожно, Всеоспівану.

Як Мати Агнця і Пастиря, Діво, упаси мене, заблудлого серцем, і приєднай мене до овець, що праворуч, в день судний, щоб я оспівував Твою спасительну благодать.

Від затьмарення пристрастями, від спокус лукавого, від майбутніх вічних мук грішників визволи мене, Діво, Твоїми молитвами.

Невісто Божа, в Яку оселився єдиний Бог Слово, просвіщаючи всю вселенну; засяй мені зорю істинного покаяння; просвіти мене спасительним промінням, розганяючи темряву моїх пристрастей Твоїми молитвами, молюся.

Пісня 6

Ірмос: Голос слів молитви від болісної душі почувши, Владико, визволи мене від загибелі: бо Ти єдиний причина нашого спасіння.

Плечі дав на рани, і щоки Твої на побиття, лице ж, Спасе, на обпльовування; і спас мене, що багато згрішив перед Тобою, свідомо і несвідомо.

Як Агнець на заколення, був Ти ведений, Христе Боже мій, щоб знову привести до життя померлих від отруйного укусу мисленого вовка; слава Твоєму розп’яттю.

Мученичий: Закони зберігаючи Владичні, мученики відхилили беззаконну раду законовідступників і, померши, життя майбутнє прийняли.

Мученичий: Ополчившись на супротивників, радіючи, святі мученики божественною зброєю їх перемогли і прийняли вінці перемоги від Бога.

Богородичний: Щоб обожити людину, від Тебе, Діво, народився Бог, і розіп’явся, і прийняв смерть, і убив хрестом того, хто раніше вбив мене.

Інший.

Ірмос: У безодні гріховній валяючись, недослідиму милосердя Твого закликаю безодню: від тління визволи мене, Боже.

Нині до Тебе вдаюся, Пречиста, спаси мене молитвами Твоїми і збережи, бо Ти можеш все, що хочеш, бо Ти є Мати Вседержителя.

Схвильованого бурею печалей і потопленого житейським морем, спаси мене, Богородице, раба Твого.

Сподоби мене Твого милосердя, охопленого немилосердям, і злобою, і втомою майбутньою; вирви мене із вічного вогню.

Ти, Всенепорочна, зачала і народила Непорочного Агнця, Який узяв гріхи світу; даруй мені прощення гріхів, безперестанно благаючи Його.

Пісня 7

Ірмос: Богопротивне повеління беззаконного мучителя високе полум’я розпалило, Христос же послав побожним юнакам духовну росу, Він благословенний і препрославлений.

Мене, що упав у злочин, Ти підняв, будучи піднесеним на хрест, — воскресіння всіх і вознесіння, Слове; і скинув супротивника, який скинув мене, і показав його мертвим і бездіяльним; слава державі Твоїй.

Цвяхами Ти, Христе, прицвяхував гріхи праотця; тростиною ж побитий, Ти написав свободу всім людям; слава стражданню Твоєму, яким ми визволилися від темряви пристрастей.

Мученичий: Ваші тіла розсікали скверновбивчі руки, добропобідні Христові великомученики, але ви перебували духом нерозлучними з Богом, розсікаючи мечем мужності і заколюючи лукавого ворога.

Мученичий: Маючи незбориму силу розіп’ятого Христа, непереможне воїнство остаточно знищило згубне воїнство; постраждавши ж, ви прийняли вінець перемоги і життя блаженне і безсмертне.

Богородичний: Ти, Діво, явилася палатою одухотвореною Царя і престолом вогнезрачним, сидячи на якому Він підняв від першого падіння всіх людей і вшанував співсидінням з Отцем.

Інший. Ірмос той самий.

Народивша нам іпостасне Життя, Яке смертю смерть подолало, умертви пристрасті серця мого і джерело сліз подай мені, Чиста, щоб я завжди прославляв Тебе.

Надія неосоромлена, уповання відоме і стіна незборима, покровом і помічницею будь для мене, Всенепорочна, бо я уповаю на Тебе; і до світла покаяння і зворушення приведи, Чиста.

Ублагай Сина Твого визволитися рабу Твоєму від усякої злоби бісівської, і печалі, і осудження, і вічного вогню, щоб я завжди вірою прославляв Тебе.

Пречисте зачаття і нетлінне Різдво Ти єдина показала, перебуваючи Дівою: Христа бо зачала, Чиста, Бога над усіма, Який став Людиною, вірним на спасіння і визволення.

Пісня 8

Ірмос: Золотого ідола зневажили три блаженні юнаки, бачачи незмінний і живий образ Божий, серед вогню співаючи: нехай оспівує Господа все створене творіння і прославляє по всі віки.

Люди непокірні, без страху творячи всі беззаконня, розіп’яли Тебе на древі серед беззаконних, Щедрий, виправдавши беззаконного; Тебе ж усе творіння славить, як Господа і Владику, оспівуючи Твоє довготерпіння.

Ти, Христе, окривавив Твої пальці, на древі прицвяхований, і припинив кров, яку в давнину приносили бісам на загибель, тих, хто приносив її; тому Тебе прославляє все творіння, Боже всіх, оспівуючи Твоє чоловіколюбство.

Мученичий: Наповнені живою водою, мученики висушили божественними струмками потоки крові омани тих, хто з вірою взиває: нехай оспівує Господа все створене творіння і прославляє Його по всі віки.

Мученичий: Незчисленна кількість вашої крові, святі мученики, погасила вогонь нечестя і зруйнувала еллінську оману багатобожжя, всіх же вірних просвітила, які співали: нехай оспівує все творіння Христа і прославляє Його по всі віки.

Богородичний: Непорочна Агниця, пророків же і мучеників прикраса, коли побачила на древі розіп’ятого Агнця, безначальне Слово, плакала гірко і промовляла: нехай оспівує Господа все створене творіння і прославляє Його повіки.

Інший.

Ірмос: У піч вогняну до юнаків єврейських зійшовшого і вогонь на росу перетворившого Бога, оспівуйте діла як Господа і прославляйте по всі віки.

Пристановище християн і помічнице, Пречиста Діво, не зневаж мене, охопленого бідами завжди і безліччю підступів лукавих бісів.

Не забудь голосу благальників Твоїх, Заступнице могутня, але визволи від усякої хвороби і від усякого покарання молитвами Твоїми; бо прихиляє Бога Твоя материнська молитва.

Втихомир нині люту бурю моїх пристрастей, Чиста і Благословенна; і переможи, Діво, тих, хто нещадно нападають на мою убогість, усі вороги безплотні, щоб я вірою оспівував Тебе.

Від печі спокус, від полум’я гріхів, і вогню пристрастей, і геєни, і бісівського нашестя в годину кончини визволи мене, єдина Богородице, Заступнице вірних.

Пісня 9

Ірмос: Не розуміє всякий язик достойно прославляти Тебе, не знає розум безплотних, як оспівувати Тебе, Богородице, однак, будучи благою, віру прийми, бо Ти знаєш любов нашу божественну, Ти бо християн Заступниця, Тебе величаємо.

Щоб прообразувати Твої страждання, Слове, Ісаак у давнині зв’язує і розв’язує ж зв’язане ягня, знайдене в саду Савековому, і відпустилася тоді воістину невільна жертва; Ти ж, добровільно принісши Себе в жертву, визволяєш нас від зла.

Прекрасний добротою більше за синів людських, Христос не має ні доброти, ні вигляду, будучи розіп’ятим на древі хреснім, прикрашаючи безчестя всього роду людського; слава Твоєму благосердю, єдиний милостивий Господи.

Мученичий: Ви, святії, явилися жителями Сіону небесного і ангелам рівночесні, мученики, як дійсні співгромадяни; і Церкву першородних ясно просвіщаєте, сяючи світлом божественним, прикрашені вінцями страждань.

Мученичий: Улюблені друзі полюбившого вас Христа, визволіть мене від дружби з плоттю, святі Господні мученики; виблагайте всім, хто святкує вашу пам’ять, освячення, і просвіщений, і прощення лютих гріхів.

Богородичний: Звичайне світло відійшло від світил, коли побачили Тебе, Сонце правди, розп’ятим на хресті волею; Діва ж з дівственним учеником вигукувала з плачем, промовляючи: горе Мені, що це за дивне видіння?

Інший.

Ірмос: Безначального Отця Син, Бог і Господь, воплотившись від Діви, нам явився, затьмарених просвітити, зібрати розпорошених; тому Пречисту Богородицю Тебе величаємо.

Ти народила незбагненно Чоловіколюбця Господа, єдиного Многомилостивого; Його благай, Діво, в час страшного суду визволити раба Твого від вогню вічного.

Нам, що оспівують Тебе, і вірою прославляють, і до божественного Твого покрову завжди удаються, подай, Богоневісто, з небес прощення гріхів і пристрастей, що мучать нас, і визволення від муки і суду.

Прекрасний на вигляд, але гіркий на смак плід гріха, який умертвив мене, якого я наситився; чекаю суду, визволи мене від нього, Пресвята Діво Мати.

Ублажи, Пречиста, смиренне моє серце, озлоблене пристрастями; як Мати Благого і сама суща блага, приведи мене до благих дверей покаяння.

Далі: Достойно є… Єктенія, світильний і псалми звичайні.

На стиховні стихири. Глас 2

Древо хреста Ти, Христе Боже, показав нам, віруючим у Тебе, деревом життя, і ним знищив державу смерті і оживив нас, умертвлених гріхами; тому взиваємо до Тебе, Благодійника всіх: Господи, слава Тобі.

Стих: Наповни нас вранці милістю Твоєю, Господи, і зрадіємо та звеселимося. Звесели нас у всі дні наші: за ті дні, коли Ти смирив нас, за літа, коли ми бачили зло. І подивись на рабів Твоїх і на діла Твої, і навчи синів їх.

Ти волею зубожів, заради зубожіння Адама, Христе Боже, прийшов Ти від Діви, втілившись, і розп’яття перетерпів, щоб нас визволити від неволі ворожої; Господи, слава Тобі.

Стих: І нехай буде милість Господа Бога нашого на нас, діла рук наших виправ, і в ділах рук наших допомагай нам.

Мученичий: За Христа постраждали ви аж до смерті; о страстотерпці мученики, душі ваші на небесах у руках Господніх, і по всьому світі шануються ваші мощі, священики поклоняються, і всі люди, радіючи, єдинодушно взивають: сон чесний перед Господом смерть преподобних Його.

Слава, і нині… хрестобогородичний: Коли нескверна Агниця побачила Свого Агнця, Якого вели на заколення як Людину з Його волі, ридаючи, взивала: чи хочеш нині зробити Мене бездітною, Христе, що народила Тебе? Що Ти сотворив, Визволителю всіх? Однак оспівую і славлю Твою безмежну благість незбагненну і невимовну, Чоловіколюбче.

Далі: Благо є сповідатися Господеві… Трисвяте по Отче наш… тропар і єктенії. Потім час 1-й, псалми звичайні і відпуст.

У п’ятницю блаженні. Глас 2

Голосом розбійника взиваємо до Тебе і молимося: пом’яни нас, Господи, у Царстві Твоїм.

Стих: Блаженні гнані за правду, бо їхнє є Царство Небесне.

Викоренив Ти, Владико, гріховний терен, поклавши на Себе волею терновий вінець, Довготерпеливий.

Стих: Блаженні ви, коли ганьбитимуть вас і гнатимуть та зводитимуть на вас усяке лихослів’я і наклепи — Мене ради.

Будучи розіп’ятим на лобному місці, Ти сокрушив голову лукавого і спас усіх людей.

Стих: Радуйтесь і веселіться, бо велика ваша нагорода на небесах.

Страждаючи, мученики сокрушили всю силу ворога і прийняли вінці перемоги.

Слава… Окроплені божественною кров’ю, ми, вірні, просвіщаємось і шануємо єдине Божество у трьох Особах.

І нині… Коли Всенепорочна побачила Агнця розп’ятим на хресті — Христа, ридаючи, зі сльозами Того величала.

У п’ятницю на вечірні

Початок суботнього богослужіння і вся послідовність вечірні і ранньої написані на першому гласі.

На Господи, взиваю… стихири святих мучеників і святителів і преподобних. Глас 2

Стих: Коли на беззаконня наші зважатимеш, Господи, Господи, хто встоїть? Бо в Тебе очищення є.

Віддавши плоть на рани і гіркі муки терплячи і насильницьку смерть, ви, всехвальні мученики, мучителів посоромили і шанування ідолів воістину знищили, проповідуючи Христа, єдиного Бога і Владику, перед Яким стоїте разом з ангельськими силами, славні вінценосці.

Стих: Ради імені Твого страждаю за Тебе, Господи, страждає душа моя за Слово Твоє, бо уповає душа моя на Господа.

І знову співаємо ту саму стихиру: Віддавши плоть на рани…

Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай уповають люди на Господа.

Слова, що явилося на землі у плоті, ви, божественні святителі, явилися проповідниками, і всіх навчили благочестя, і виклали православіє божественного вчення, яким далеко відігнали від Церкви Христової єресь; тому всіх введіть у споконвічні оселі, як священнослужителі Святої Тройці.

Інші стихири мученичі, глас той самий

Стих: Бо в Господа милість, і велике в Нього визволення. Він визволить нас від усіх беззаконь наших.

Ви, страстотерпці, земну насолоду не полюбивши сподобилися небесних благ і стали співгромадянами ангелів; Господи, їхніми молитвами помилуй і спаси нас.

Стих: Хваліть Господа, всі народи, прославляйте Його, всі люди.

Молитвами за нас святих мучеників, які Христа оспівували, всяка омана припинилася і рід людський вірою спасається.

Стих: Велика милість Його над нами, й істина Його перебуває повік.

Собори мучеників, противлячись мучителям, промовляли: ми воїни Царя слави, якщо ви віддасте пас на муки, ми не відмовимося від Тройчеської сили.

Слава, і нині… Богородичний: Минула тінь закону, коли зійшла благодать; бо як купина не згорала, охоплена полум’ям, так Дівою Ти народила і Дівою залишилася; замість стовпа вогненного засяяло правдиве Сонце, замість Мойсея — Христос, спасіння душ наших.

Далі: Світло тихе… Прокимен дня: Боже, Ти Захисник мій, і милість Твоя попередить мене.

Стих: Врятуй мене від ворогів моїх, Боже, і від напасників моїх визволи мене.

Потім: Сподоби, Господи, у вечір цей…

На стиховні стихири. Глас 2

Велика слава, яку ви, святі мученики, придбали вірою; ви не тільки стражданнями перемогли, але і після смерті проганяєте духів, хворих зціляєте, лікарі душ і тіл; моліться до Господа, щоб Він помилував душі наші.

Стих: Блаженні ті, кого Ти обрав і прийняв, Господи.

Мученичий: Як квітка в’яне і як тінь проходить мимо, так руйнується кожна людина; коли ж засурмить труба, мертві знову встануть у землетрусі для Твоєї зустрічі, Христе Боже. Тоді, Владико, тих, кого Ти преставив від нас, вчини в оселях святих Твоїх душі рабів Твоїх.

Стих: Душі їхні у блаженстві перебуватимуть.

Померлим: Горе мені, який подвиг має душа, розлучившись від тіла! Тоді вона плаче, і ніхто не помилує її. До ангелів очі підносить, безплідно молиться; до людей руки простягає, і немає допомагаючого. Тому, улюблена моя братіє, розуміючи коротке наше життя, будемо просити у Христа упокоєння спочилим і душам нашим велику милість.

Слава, і нині… Богородичний: Спаси від бід рабів Твоїх, Богородице Діво, бо до Тебе після Бога всі звертаємось, як до нерушимої стіни і заступниці.

Далі: Нині відпускаєш… Трисвяте по Отче наш… тропар і відпуст.

У п’ятницю на повечір’ї

Канон молебний до Пресвятої Богородиці. Глас 2.

Пісня 1

Ірмос: Грядіть, люди, співаймо пісню Христу Богу, Який розділив морс і настановив людей, яких вивів із неволі єгипетської; бо Він прославився.

Ти, Діво Мати Чиста, є джерело життя, народивши Начальника і Господа, Життя всього, зрошуючи вірою тих, хто прославляє Тебе.

Тебе маємо утвердженням і заступницею ті, що сповідують Тебе Богородицею, і спасаємось від житейських хвилювань, Всенепорочна Діво.

Слава… Ти, що народила джерело життя, зціли мене, ураненого пристрастями, і вирви із вічного вогню, єдина Богоблагодатна.

І нині… Ти, що є вірним пристановище, Приснодіво, державна поміч тим, що звертаються до Тебе, спаси нас від усяких бід і від шкоди лукавого.

Пісня 3

Ірмос: Утверди нас у Тобі, Господи, що древом умертвив гріх, і страх Твій осели в серцях наших, що оспівуємо Тебе.

Тебе, Діво, називаємо воістину золотою кадильницею, і стамною манни, і божественною горою, і прекрасною Божою палатою.

Церква і священна оселя Слова, Богородице, будь для мене завжди очищенням гріхів, Пресвята Діво.

Слава… Ні язик земний, ні розум безплотних не може Різдво Твоє оспівати, бо Ти народила Сотворителя надприродно і незбагненно.

І нині… Богородице Діво, будь утвердженням, і пристановищем, і покровом тих, хто звертається до Тебе з вірою і сповідує Тебе Матір’ю Бога.

Пісня 4

Ірмос: Почув я, Господи, про славне Твоє провидіння і прославив, Чоловіколюбче, неосяжну Твою силу.

Тебе, Богородице, християни придбали велику поміч, від лютих бід визволи нас.

Слава… Тебе, Богородице, вірні придбали непереможну стіну і державну надію в напастях, Чиста.

І нині… Молитву Твою, Владичице, ми придбали як тверді сходинки і визволяємось від різних скорбот.

Пісня 5

Ірмос: Світла подателю і віків Творче, Господи, у світлі Твоїх повелінь настанови нас; бо іншого крім Тебе бога не знаємо.

Втіленого із Тебе, Богородице, вірні пізнали Сина, народженого безмужньо, Бога істинного і єством Людину, тому Тебе прославляємо.

Під покров Твій і заступництво, Пречиста, вірні, звертаючись із вірою, завжди визволяються Тобою, Богородице, від усякого тяжкого нашестя.

Слава… Визволи нас від напастей і бурі помислів, від усякого гніву, гріха, голоду ж і згуби і вічної муки, Пречиста Діво.

І нині… Заступнице наша, і спасіння, і надія християн, Владичице, спаси тих, хто завжди вірно з любов’ю Тебе оспівують, Діво Всечесна.

Пісня 6

Ірмос: У безодні гріховній валяюся, недослідиму милосердя Твого закликаю безодню: від тління, Боже, визволи мене.

Той, Хто волею все створив, у лоні Безневісної оселився волею; і хворих тлінням збагатив нетлінням, як Милосердний.

Вища за вишні сили і найсвятіша Ти, Всенепорочна, надприродно вмістила в лоні Твоєму невмістиме Слово.

Слава… На шляхах життя мене, заблудлого і безчесно часто впадаючого в гріхи, Владичице, настанови на стежки покаяння.

І нині… Не зневаж, Чиста, благання нашого, що покладають на Тебе надію, рабів Твоїх; бо Ти є пристановище, Владичице, і очищення душ.

Далі: Господи, помилуй (тричі). Слава, і нині…

Сідальний, глас 2

Ти без сімені зачала Слово, Сина ж єдиного народила — Христа; Ти бо народила нове дитя — Сотворителя Твого; тому Тебе, Богородице, величаємо.

Ірмос: Ідолу золотому на полі Деїри служили, три Твої юнаки зневажили безбожне повеління; посеред вогню вкинуті, зрошені співали: благословенний, Боже отців наших.

Сина, однієї природи з Отцем, силою Пресвятого Духа, Ти, Богоблагодатна Владичице, воплотила; Його ж безперестанно благай ущедрити співаючих: благословенна Ти, що Бога плоттю народила.

Діво Чиста, безневісна, свята і благословенна, Ти впалих виправлення, грішників визволення, спаси мене, блудного, спаси, що до Сина Твого взиває: благословенна Ти, що Бога плоттю народила.

Слава… Богородице, Ти є міцне пристановище, могутня заступниця і стіна незборима в бідах і в печалі сущих; Богородице, молитвами Твоїми до Сина Твого спаси рабів Твоїх від різноманітних спокус.

І нині… Ти єдине уповання і поміч вірним, Богородице, поспіши на поміч рабам Твоїм, зануреним у скорботи, звідусіль у напастях і хворобах, що до Тебе з любов’ю удаються.

Пісня 8

Ірмос: У піч вогняну до юнаків єврейських зійшовшого і полум’я в росу перетворившого Бога, оспівуйте діла як Господа і прославляйте по всі віки.

Будучи живим джерелом, бо Ти народила воду життя, душу мою, розпалену полум’ям гріха, зроси, Богородице Діво, щоб я прославляв Тебе по всі віки.

Умертвлених і повернених у порох смертний і тлінний Ти єдина відновила, народивши Начальника життя — Христа Бога нашого, Владичице, Діво Чиста і благословенна.

Слава… Визволи мене, Владичице Чиста, із вічного вогню і засудження і візьми мене від людей злочинних, які шкодять мені, щоб я завжди ублажав Тебе, Яку все творіння ублажає.

І нині… У подобі плоті видимим став через Тебе Пребожественний Син, Діво Чиста; Його ж безперестанно благай помилувати нас, що живемо у злобі і тремтимо від майбутніх вічних мук.

Пісня 9

Ірмос: Від Бога Бога Слова, Який невимовною мудрістю прийшов оновити Адама, що через споживу впав у тління, і від Святої Діви невимовно воплотився заради нас, вірні, єдинодушно піснями величаймо.

Сподоби мене, Діво, божественного чоловіколюбства, Ти бо єдина народила невимовно Чоловіколюбця Бога, від Тебе плоть взявшого; визволи мене від майбутнього полум’я і всякої муки, що з любов’ю Тебе прославляє.

Придбавши Тебе, могутню заступницю, надію, і стіну, і основу, покров сильний, і непереможне утвердження, і тихе пристановище, ми всі спасаємось, Пречиста.

Слава… Діво, що народила Світло, розжени хмари душі моєї і подай чисто побачити спасительну доброту, яка невимовно засяяла із Твоєї Пресвятої утроби, Владичице, для просвіщення народів.

І нині… Народивши божественне Світло, Діво, просвіти моє серце, затьмарене безліччю пристрастей і гріховними помислами, подаючи мені краплі сліз, які очищають скверну гріхів моїх.

Далі: Достойно є… і поклін. Трисвяте по Отче наш… тропар та звичайне інше і відпуст.


Глас 2. Четвер | Зміст | Глас 2. Субота


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура


Нагору