«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиОктоїх

Глас 2. Четвер

У четвер на ранній

Після 1-ї кафизми сідальні апостольські. Глас 2

Ти, що умудрив рибалок краще за риторів і послав їх як проповідників по всій землі, невимовним Твоїм чоловіколюбством, Христе Боже, заради них утверди Церкву Твою і пошли вірним Твоє благословення, Єдиний у святих спочиваєш.

Стих: По всій землі розійшлося віщування їх, і в краях землі слова їхні.

Будучи учениками і самовидцями Премудрості Божої мудрість риторів і мудреців зганьбили, простотою проповіді народи умудрили, божественні апостоли, православно оспівувати Сотворителя єдиного і Господа.

Слава, і нині… Богородичний: Тебе величаємо, Богородице, взиваючи: радуйся, незаходимого світла хмаро, бо Його носила в лоні Твоїм — Господа слави.

Після 2-ї кафизми сідальний. Глас 2

Уловили рибалки народи сітями Духа і навчили краї землі поклонятися Тобі з Отцем і Духом, Христе Боже; заради них утверди Церкву Твою і пошли вірним благословення, бо Ти єдиний Милостивий і Чоловіколюбець.

Стих: Сповідують небеса чудеса Твої, Господи.

І знову читай той самий сідальний.

Стих: Дивний Бог у святих Своїх, Бог Ізраїлів.

Мученичий: Страстотерпці Господні, блаженна земля, яка напоїлася вашою кров’ю, і святі храми прийняли ваші тіла; бо ви на судилищі ворога посоромили і сміливо проповідували Христа; Його моліть як благого спастися душам нашим, молимося.

Слава, і нині… Богородичний: Божественного єства ми стали спільниками через Тебе, Богородице Діво; бо Ти народила нам Бога втіленого; тому всі Тебе достойно і побожно величаємо.

Після 3-ї кафизми сідальний. Глас 2

Ти, що світила світлі послав у світ святих Твоїх учеників і просвітив піднебесну, визволяючи із темряви нерозуміння всіх людей; їхніми молитвами умолюваний, просвіти мою душу, що перебуває у темряві, Чоловіколюбче, і спаси мене.

Промінням чудес, Миколаю, ти просвітлюєш усю піднебесну, і визволяєш від мороку скорбот і бід, і відганяєш від нашестя, будучи заступником теплим.

Слава, і нині… Богородичний: Безневісна Пречиста, Пресвята Богородице, що народила надприродно Сина Твого у плоті, разом з апостолами завжди благай Його дарувати прощення гріхів, і виправлення життя, і визволення від пристрастей усім, хто оспівує Тебе.

Канон святих апостолів.
Творіння преподобного Феофана. Глас 2

Пісня 1

Ірмос: У глибині потопила колись фараонове воїнство всемогутня сила, втілене ж Слово всезлобний гріх знищило; препрославлений Господь славно бо прославився.

Будучи блискавкою божественного Світла, світлосяйні Спасові апостоли, просвітіть мене, всього затьмареного чорнотою пристрастей і все життя моє прожившого в лінивстві (двічі).

Ученики і друзі Христові, мене, який був другом ворога, заради спілкування зі злом, визволіть від нього, спонукаючи мою душу до любові Того, Хто полюбив рід людський заради благості.

Смиренна душе моя, раніше смерті покайся і оплакуй себе умертвлену, щоб як чотириденного воскресив Милосердний, і тебе воскресив молитвами апостолів.

Богородичний: Благого народивши Бога, Пречиста, Який благодіє всім, охопленим тлінням, Його моли, Всенепорочна, з пророками, і мучениками, і апостолами визволити всіх від напастей.

Інший канон святому великому
Чудотворцю Мирлікійському Миколаю. Глас 2

Ірмос: Грядіть, люди, співаймо пісню Христу Богу, Який розділив море і настановив людей, яких вивів із неволі єгипетської, бо Він прославився.

Завжди стоячи перед престолом божественної благодаті, святий Миколаю, молися дарувати благодать і милість рабам твоїм, які призивають тебе з вірою.

На землі Бог показав тебе великим заступником тих, що в бідах; тому будь зі мною і вдень і вночі, оберігаючи мене від спокус лукавого.

Я знаю тебе як денну зірку; визволи мене, отче Миколаю, твоїм світлосяйним промінням від темряви спокус, і бід, і всякого гріха.

Богородичний: Визволи мене від тілесних хвороб, і зціли душі моєї недослідимі струп’я, і вирви мене із вічного вогню, єдина Богоблагодатна.

Пісня 3

Ірмос: Зацвіла пустеля, як лілея, Господи, язичницька неплідна церква пришестям Твоїм; у ній же утвердилося моє серце.

Святі апостоли, ви, придбавши Духом Учителя премудрість Отчу, зганьбили еллінську мудрість, боговидці досточудні.

Неплідність душі моєї знищіть, всехвальні, і сподобіть приносити благих діянь плоди, як самовидці Слова, достоблаженні.

Мене, отруєного нині отруйним укусом ворога, зціли молитвами Твоїх апостолів, Благодійнику всіх, Многомилостивий.

Богородичний: Бога благого умоли, Пречиста з усіма апостолами, визволитися від усякого зла, і обставин, і бід тим, хто шанує Тебе.

Інший.

Ірмос: Утверди нас у Тобі, Господи, що древом умертвив гріх, і страх Твій осели в серцях наших, оспівуючих Тебе.

Будучи джерелом зцілень, святий Миколаю, вилікуй пристрасті душі моєї і життя моє збережи, неушкодженим оберігаючи мене, раба Твого.

Розуму мого затьмарення виправи, від шкоди видимих і невидимих ворогів, що поборюють мене, спасай, як заступник мій, великий Миколаю.

Той, Хто є єдиним благим, дав тебе, блаженний, благим заступником людей; заради цього благаю тебе: визволи мене від усякого зла.

Богородичний: Кріпкість моя, і радість, і веселість, і стіна міцна, і заступниця Ти є, Всенепорочна, бо визволяєш мене від бід і спокус.

Пісня 4

Ірмос: Прийшов Ти від Діви, не заступник, не ангел, але Сам Господь втілений, і спас усього мене, людину; тому взиваю до тебе: слава силі Твоїй, Господи.

Мене, завжди голодного і голодом стомленого, нагодуй поживою спасіння, єдиний Чоловіколюбче, божественними молитвами апостолів, які проповідували Тебе в усьому світі (двічі).

На море житейське навів Ти славних Твоїх апостолів, як коней, Чоловіколюбче, які збурювали його гіркі і солоні води невір’я.

Сповістивши сущим у темряві Сонце Христа, всехвальні апостоли, просвітіть мене, що лежу у гріховній темряві, забороняючи лукавим помислам мого серця.

Богородичний: Всеоспівана, Ти народила Бога оспіваного, моли з апостолами за тих, що оспівують Тебе, щоб визволитися від гріхів, і бід, і озлоблення.

Інший.

Ірмос: Оспівую Тебе, бо слухом почув, Господи, і вжахнувся: до мене бо йдеш, шукаючи мене заблудлого; тому велике Твоє сходження до мене прославляю, Многомилостивий.

Прикрасивши престол чеснотами, Миколаю, чесною прикрасою явився ти святителям; тому благаю тебе: некрасиву душу мою прикрась, і від житейських спокус спаси мене.

Стежку загладь для мене, блаженний, від житейських хвиль дай мені полегшення і до тихого пристановища життя приведи мене, Миколаю, що тобою, великим заступником, збагатився.

Ти, що послухав слова божественні, почувши мої слова, визволи мене від бісівських спокус, і беззаконних мужів, і всяких тяжких обставин, великий Миколаю.

Богородичний: Свята Владичице Богородице, вночі і вдень освяти мене, і збережи, і приведи до спасіння мене, що упав у великі гріхи, бісівськими підступами відкинутий.

Пісня 5

Ірмос: Заступником перед Богом за людей був Ти, Христе Боже; Тобою бо, Владико, до світлоначальника Отця Твого від ночі невідання були ми приведені.

Великий Пастир послав вас, як овець, посеред вовків, божественних Своїх учеників, перероджуючи їх божественною силою хрещення і добротою слів (двічі).

Божественним світлом просвітили ви, апостоли, серця, що перебували у темряві; тому благаю вас, просвітіть мене, затьмареного скверними пристрастями, богоблаженні.

Окаянна душе, раніше кінця поспіши покаятися, взиваючи до Господа: згрішив перед Тобою, Владико, прости заради апостолів і спаси мене, як Милосердний.

Богородичний: Світлом Твоїм осяй мене, лежачого у темряві, світла оселе, і молися з апостолами, Всенепорочна, визволити мене від усякої недолі Твоїми молитвами.

Інший.

Ірмос: Світла подателю і віків Творче, Господи, у світлі Твоїх повелінь настанови нас; бо іншого крім Тебе бога не знаємо.

Закону Божого виконавче, моли благого Бога, щоб я зберігав божественні закони, і від беззаконних ворогів визволи мене і бісівського пошкодження, всеблаженний Миколаю.

Як у давнину явився ти, святий, визволяючи трьох юнаків, так і мене визволи від усякого гріха твоїми до Бога молитвами, богомудрий Миколаю.

Священнослужителю Христів, грішників поручителю, великий чудотворче, моли Благодійника Бога, щоб не осоромив мене в час судний.

Богородичний: Богородице Чиста, обтяженого мене багатьма пристрастями, як блага, явившись, визволи від них, щоб я оспівував Тебе душею, і серцем, і язиком, спасаючись.

Пісня 6

Ірмос: У безодні гріховній валяючись, недослідиму милосердя Твого закликаю безодню: від тління визволи мене, Боже.

Ви, що живу воду носили, душу мою, спраглу від гріховної спеки, напоїть, ученики Спасові.

Будучи духовними небесами, богосяйні апостоли, ви сповідуєте славу Божу невимовну, долучитись до якої нам усім моліться.

Безоднею лютою схвильований, до Тебе, Христе, Керманича всіх, приходжу заради апостолів Твоїх, направ мене до тихого пристановища.

Богородичний: З усіма небесними силами, з пророками, і апостолами, і мучениками молися за нас до Сина Твого, Богоневісто.

Інший. Ірмос той самий.

Ти був для мирян первоієрархом, Миколаю, і одухмянив вірних благими твоїми діяннями; від злосмороду гріхів визволи мене.

Ти придбав серце світліше за сонце, всього мене просвіти, відганяючи темряву спокус і скорбот, Миколаю.

Від усяких утисків визволи мене, бо ти, Миколаю, маєш простір милості, укріпи мене йти вузькою дорогою до Господа.

Богородичний: Кожного часу призиваю Тебе, Пречиста, щоб знайти Тебе помічницею, Яка визволяє мене від усякого озлоблення і страшних мук.

Пісня 7

Ірмос: Богопротивне повеління беззаконного мучителя високе полум’я піднесло, Христос же послав побожним юнакам росу духовну; Він благословенний і препрославлений.

Вогнем Божественного Духа розпалені, апостоли вугілля омани погасили, любов же Божу в серцях усіх вірних розпалили, тому гучним голосом вас шануємо (двічі).

Ви світ зненавиділи і все, що в світі, Христа ж полюбили, Який у світі плоттю з’єднався з людьми; Його ж моліть, божественні апостоли, визволити мене від усякого зла в житті.

Судде праведний і серцезнавцю, Ти єдиний знаєш потаємні мої гріхи, в час суду не засуди мене і не пошли мене у вогонь, молитвами Твоїх апостолів.

Богородичний: Вогнем Божества Ти не опалилась, невимовно народивши, Діво, будучи безмужньою; тому молися з апостолами визволити мене із вічного полум’я, Тебе славлячого.

Інший.

Ірмос: Ідолу золотому на полі Деїри служили, три Твої юнаки зневажили безбожне повеління, посеред вогню вкинуті, зрошені співали: благословенний Ти, Боже отців наших.

Вогню спокус кожного дня залучаюся, отче Миколаю, посеред сітей ходжу, як птах, під твій щедрий покров удаюся: збережи мене неушкодженим, благаючи благого Бога і Господа.

Почуй спішно слова мої, святий Миколаю, і поспіши прийти до мене на допомогу, збуреного скорботами, і бідами житейськими, і бісівським озлобленням, щоб я, спасаємий, оспівував твоє заступництво.

Ти, що в давнину явився уві сні цареві, визволяючи від смерті тих, що повинні були померти, завжди визволяй мене від напастей, що надходять, і тілесних хвороб, і душевних болістей, отче Миколаю.

Богородичний: Тебе, Пречиста, єдину маю Помічницю, про Тебе пишу як Охоронительку життя всіх вірних; не зневаж мене, раба Твого, єдина Заступнице світу, але спаси мене, що співаю: благословенний Бог отців наших.

Пісня 8

Ірмос: Піч вогняна колись у Вавилоні дійства розділила: Божим повелінням халдеїв обпалила, вірних же зросила, що співали: благословляйте, всі діла Господні, Господа.

Видимо зійшов на вас Дух Святий у вигляді вогняних язиків, створив наче світила, попаляючи безбожжя, просвічуючи ж усіх побожних, божественні апостоли Слова (двічі).

Пристрастями схвильоване непоправне серце моє зціли, Щедрий, молюся: душу мою просвіти і розум мій виправи, що схилився до злоби, молитвами учеників Твоїх.

Зітхни, душе моя, і пролий щирі сльози, і себе раніше кінця оплакуй, раніше ніж прийде до тебе плач невтішний, і взивай до Господа: спаси мене, Милостивий, молитвами Твоїх апостолів.

Богородичний: Піч, яка колись не обпалила юнаків, прообразувала Різдво Твоє, Всенепорочна; заради цього благаю Тебе: молися з апостолами і зі всіма пророками визволити мене від вогню геєнського.

Інший.

Ірмос: У піч вогняну до юнаків єврейських зійшовшого і полум’я на росу перетворившого Бога, оспівуйте діла як Господа і прославляйте по всі віки.

Прийнявши владу від Бога зв’язувати і відпускати, отче богомудрий Миколаю, зв’язані мої гріхи розв’яжи твоїми молитвами і прив’яжи мене до божественної любові Владики, Який волею став Людиною.

Твоїм відвідуванням божественним удень і вночі. відвідуй мене, вирівнюючи стежку смиренної моєї душі, і зберігай мене, святий Миколаю, невразливим від спокус лукавого.

Подай мені, Миколаю, руку Божої допомоги і збережи від тяжкого очікування, як ти спас колись від лютої смерті юнаків, щоб я шанував тебе як благого заступника.

Коли сядеш на страшному престолі, Боже, щоб судити світ, не осуди раба Твого, але сподоби долі спасенних, молитвами Миколая.

Богородичний: Твоїм надприродним Різдвом, Богородице, Ти звеличила нас, принижених великими незчисленними гріхами; тому молюся до Тебе, Пречиста: звелич у нас багаті Твої милості.

Пісня 9

Ірмос: Безначального Отця Син, Бог і Господь, воплотившись від Діви, нам явився просвітити затьмарених, зібрати розпорошених; тому Всечесну Богородицю величаємо.

Апостоли славні, апостоли блаженні, ученики Спасові, проповідники премудрі, визволіть мене від усякого зла, від усякого гніву, від усякого гріха, від усяких тяжких обставин і від різноманітних напастей (двічі).

Мене, засудженого, мене, невиправленого, неуважного до Твоїх повелінь, що ходжу за шкідливою для душі бісівською оманою, наверни, Господи, молитвами апостолів Твоїх.

Душу невиправлену приношу, і совість, поховану з речами гріховними, і осквернене серце, і помисли забруднені, взиваючи до тебе, Чоловіколюбче: заради апостолів ущедри мене милістю Твоєю.

Богородичний: Апостоли проповідували Твого Сина у всьому світі, Пречиста, Бога і Людину; тому з ними молися в страшний день суду визволити від мук тих, що з вірою Тебе величають.

Інший.

Ірмос: Від Бога Бога Слова, Який невимовною мудрістю прийшов оновити Адама, що через споживу впав у тління, і від Святої Діви невимовно воплотився заради нас, вірні, єдинодушно піснями величаймо.

Священства правило і лагідності образ, знаю тебе, мудрий Миколаю; втихомир твоїми молитвами бурю пристрастей і бід, що кожного дня повстають проти мене, і збережи мене неушкодженим, святий отче.

Як приємний святий сосуд божественного мира, що молитовно виливається на землю і духмянить серця всіх нас, жителям Мир ти був мудрий первосвятитель; віджени від нас злосморідні спокуси твоїми молитвами.

Ти, отче, утіш мою душу, люто озлоблену невидимо гріхами; ти втихомир безмежні мої спокуси, які лукавий наводить на мене і вдень і вночі, як благий мій заступник, святителю Миколаю.

Страшний Владичний день наближається до дверей; що робитимеш, душе, маючи безліч гріхів? По Твоїм відвідуванням божественним удень і вночі відвідуй мене, вирівнюючи стежку смиренної моєї душі, і зберігай мене, святий Миколаю, невразливим від спокус лукавого.

Подай мені, Миколаю, руку Божої допомоги і збережи від тяжкого очікування, як ти спас колись від лютої смерті юнаків, щоб я шанував тебе як благого заступника.

Коли сядеш на страшному престолі, Боже, щоб судити світ, не осуди раба Твого, але сподоби долі спасенних, молитвами Миколая.

Богородичний: Твоїм надприродним Різдвом, Богородице, Ти звеличила нас, принижених великими незчисленними гріхами; тому молюся до Тебе, Пречиста: звелич у нас багаті Твої милості.

Пісня 9

Ірмос: Безначального Отця Син, Бог і Господь, воплотившись від Діви, нам явився просвітити затьмарених, зібрати розпорошених; тому Всечесну Богородицю величаємо.

Апостоли славні, апостоли блаженні, ученики Спасові, проповідники премудрі, визволіть мене від усякого зла, від усякого гніву, від усякого гріха, від усяких тяжких обставин і від різноманітних напастей (двічі).

Мене, засудженого, мене, невиправленого, неуважного до Твоїх повелінь, що ходжу за шкідливою для душі бісівською оманою, наверни, Господи, молитвами апостолів Твоїх.

Душу невиправлену приношу, і совість, поховану з речами гріховними, і осквернене серце, і помисли забруднені, взиваючи до тебе, Чоловіколюбче: заради апостолів ущедри мене милістю Твоєю.

Богородичний: Апостоли проповідували Твого Сина у всьому світі, Пречиста, Бога і Людину; тому з ними молися в страшний день суду визволити від мук тих, що з вірою Тебе величають.

Інший.

Ірмос: Від Бога Бога Слова, Який невимовною мудрістю прийшов оновити Адама, що через споживу впав у тління, і від Святої Діви невимовно воплотився заради нас, вірні, єдинодушно піснями величаймо.

Священства правило і лагідності образ, знаю тебе, мудрий Миколаю; втихомир твоїми молитвами бурю пристрастей і бід, що кожного дня повстають проти мене, і збережи мене неушкодженим, святий отче.

Як приємний святий сосуд божественного мира, що молитовно виливається на землю і духмянить серця всіх нас, жителям Мир ти був мудрий первосвятитель; віджени від нас злосморідні спокуси твоїми молитвами.

Ти, отче, утіш мою душу, люто озлоблену невидимо гріхами; ти втихомир безмежні мої спокуси, які лукавий наводить на мене і вдень і вночі, як благий мій заступник, святителю Миколаю.

Страшний Владичний день наближається до дверей; що робитимеш, душе, маючи безліч гріхів? Поспішай же раніше кінця і взивай щиро до Господа: молитвами Твого святителя Миколая спаси мене.

Богородичний: Пощади мене, Господи, пощади, коли прийдеш судити, і не засуди мене на вогонь, і не викривай мене у лютості Твоїй: благає Тебе, Христе, Народивша Тебе, і багато апостолів, і славний Миколай.

Далі: Достойно є… і поклін. Єктенія мала і світильний, псалми звичайні.

На стиховні стихири апостольські. Глас 2

Звеличив Ти, Спасе, по вселенній імена верховних апостолів, навчених небесного, які дали земнородним невимовні зцілення, і єдина їх тінь зціляла недуги; бо ті, що із рибалок, чудотворили, і ті, що з юдеїв, богословствували вчення про благодать; подай нам велику милість.

Стих: Наповни нас вранці милістю Твоєю, Господи, і зрадіємо та звеселимося. Звесели нас у всі дні наші: за ті дні, коли Ти смирив нас, за літа, коли ми бачили зло. І подивись на рабів Твоїх і на діла Твої, і навчи синів їхніх.

Ті, що завжди поборюються неправедними діяннями і до Тебе звертаються, воістину сущого Бога, голосом Твоїх апостолів промовляємо: спаси нас, Наставнику, гинемо; покажи і нині ворогам нашим, молимось, що Ти покриваєш людей і спасаєш від бід, молитвами апостолів, прощаєш гріхи, заради великої благості; Господи, слава Тобі.

Стих: І нехай буде милість Господа Бога нашого на нас, діла рук наших виправ і в ділах рук наших допомагай нам.

Безліч святих Твоїх благає Тебе, Христе: помилуй і спаси нас, як Чоловіколюбець.

Слава, і нині… Богородичний: Все уповання моє на Тебе покладаю, Мати Божа, збережи мене під покровом Твоїм.

Далі: Благо є сповідатися Господеві… Трисвяте по Отче наш… тропарі і єктенія. Потім час 1-й, псалми звичайні і відпуст.

У четвер блаженні. Глас 2

Голос розбійника приносимо Тобі і молимось: пом’яни нас, Спасе, у Царстві Твоїм.

Стих: Блаженні гнані за правду, бо їхнє є Царство Небесне.

Всі краї світу пройшли апостоли і визволили від темряви омани і злочестя людей, премудрі.

Стих: Блаженні ви, коли ганьбитимуть вас і гнатимуть та зводитимуть на вас усяке лихослів’я і наклепи — Мене ради.

Сітями благодаті витягли із глибини суєти всіх людей премудрі Спасові ученики.

Стих: Радуйтесь і веселіться, бо велика ваша нагорода на небесах.

Тих, що закінчили подвиг і віру зберегли, страстотерпців Господніх, вірні, єдинодушно оспіваймо.

Слава… Рівночесну Отцю Сина, з Духом Святим, проповідуючи, оспіваймо Тройцю нестворену.

І нині… Апостолів похвала, страстотерпців прикраса — Ти, Богородице, і спасіння світу.

У четвер на вечірні

На Господи, взиваю… стихири хресні. Глас 2

Стих: Коли на беззаконня наші зважатимеш, Господи, Господи, хто встоїть? Бо в Тебе очищення с.

Спасе, коли Ти на хресті розіп’явся, сонце, побачивши, від страху Твого затьмарилося, і завіса церковна роздерлася; земля ж затряслася, і камені також, тремтячи, розкололися, не терплячи бачити Сотворителя Свого і Бога неправедно волею страждаючого і беззаконниками ганьбленого.

Стих: Ради імені Твого страждаю за Тебе, Господи, страждає душа моя за Слово Твоє, бо уповає душа моя на Господа.

Весь упав я на землю, весь уранений, і лежить вселукавий змій через дивне падіння, коли Ти був піднесений на древо, Чоловіколюбче; Адам же від клятви визволився і спасається, будучи раніше засудженим; тому і ми молимося: спаси всіх нас, Щедрий, і сподоби Царства Твого.

Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай уповають люди на Господа.

Коли Ти, безгрішний, був піднесений на хрест і в ребра був списом проколений, сонце затьмарилося, не бажаючи бачити, Спасе, і земля затремтіла, і камені тоді зі страху розкололися, бо ганьбили Тебе; все ж творіння взивало: слава розп’яттю Твоєму, Слове, яким Ти спас усіх, Чоловіколюбче.

Далі стихири з Мінеї святому. Якщо немає в Мінеї, співаємо ці стихири хрестобогородичні, глас 2.

Стих: Бо в Господа милість, і велике в Нього визволення. Він визволить нас від усіх беззаконь наших.

Побачивши Тебе, Ісусе, на древі хреснім розіп’ятим, Безневісна плакала і ридала, промовляючи: Сину найсолодший, чому Ти залишив Мене єдину, що народила Тебе? Світло неприступне безначального Отця, поспіши і прослав, щоб отримали славу божественну ті, що божественні страсті Твої прославляють.

Стих: Хваліть Господа, всі народи, прославляйте Його, всі люди.

Коли Діва побачила на древі Життя помираюче і в ребра болісно списом проколене, плачучи, взивала: Сину і Боже Мій, чим Тобі відплатив собор безблагодатний? Горе Мені, не терплячи болістей, розриваюся серцем, дивлячись на Тебе, Владико, страждаючого.

Стих: Велика милість Його над нами, й істина Його перебуває повік.

Коли побачила безмужня Діва Сина Свого, Якого знімали з древа і поклали бездиханним на землю як Людину, тілом обнявши і обцілувавши уста і очі, взивала до Нього, дивуючись: як Я нині бачу безгласним без рухів Тебе, що все оживляєш? Воістину велике чудо.

Слава, і нині… хрестобогородичний: Коли побачила нескверна Агниця Свого Агнця на заколення як Людину волею веденого, плакала і промовляла: поспішаєш, Христе, зробити Мене бездітною, Яка народила Тебе; що Ти сотворив, Визволителю всіх? Однак оспівую і славлю Твою незбагненну і невимовну безмежну благість, Чоловіколюбче.

Далі: Світло тихе…

Прокимен дня: Поміч моя від Господа, що створив небо і землю.

Стих: Я підніс очі мої в гори, звідки прийде поміч моя.

Потім Сподоби, Господи…

На стиховні стихири хресні. Глас 2

Спаси мене, Христе Спасе, силою хресною, що спас Петра на морі, і помилуй мене, Боже.

Стих: До Тебе, що перебуваєш на небі, зводжу очі мої. Як очі рабів звертаються до рук господарів їхніх, як очі рабині до рук господині її, так очі наші — до Господа Бога нашого, аж поки помилує нас.

Нехай буде розіп’ятим, взивали ті, що завжди насолоджувалися Його дарами, і злодія замість Благодійника просили відпустити ті, що були вбивцями праведників; мовчав Ти, Христе, терплячи їхню жорстокість, бажаючи постраждати і спасти нас, як Чоловіколюбець.

Стих: Помилуй нас, Господи, помилуй нас, бо багато ми маємо приниження. Надміру мас душа наша ганьби від багатих та зневаги від гордих.

Мученичий: Ви, страстотерпці, не полюбивши земних насолод, сподобилися небесних благ і стали співжителями ангелів; Господи, їхніми молитвами помилуй і спаси нас.

Слава, і нині… хрестобогородичний: Коли Тебе, Спасе, Життя всіх, беззаконні люди на древо піднесли, тоді Чиста і Непорочна Мати Твоя, стоячи і ридаючи, взивала: Сину Мій солодкий, Світло Моїх очей, горе Мені, як Ти терпиш розп’яття на хресті посеред розбійників, що повісив землю на водах.

Далі: Нині відпускаєш… Трисвяте по Отче наш… тропар і відпуст.

У четвер на повечір’ї

Канон молебний до Пресвятої Богородиці. Глас 2

Пісня 1

Ірмос: У глибині потопила колись фараонове воїнство всемогутня сила, втілене ж Слово всезлобний гріх знищило; препрославлений Господь славно бо прославився.

Як прекрасну, як предобру, як непорочну в жонах, обрав Тебе Бог і в утробі Твоїй оселився; Його ж благай, Всенепорочна, визволити від пороків усіх, хто оспівує Тебе.

За псалмами, Пречиста, Ти як Цариця стала праворуч Царя, Який засяяв із Твоєї утроби; Його ж благай, Всенепорочна, щоб Він поставив мене праворуч у день суду.

Слава… Пересохле безумними ділами єство людське Народжений Тобою оновив небесним дощем; тому молюся, покажи плодоносною висохлу борозну душі моєї, Богоневісто.

І нині… Свідомо умертвлені в саду, деревом же життя, Пречиста, були ми покликані до життя вічного Христом Богом, Який зацвів від Тебе незбагненно; Його ж сміливо благай спастися душам нашим.

Пісня 3

Ірмос: Зацвіла пустеля, як лілея, Господи, язичницька неплідна церква пришестям Твоїм; у ній же утвердилося моє серце.

Одягнувся в мене — людину, вийшовши із Твого лона, Творець, Пречиста, і дарує одежу нетління мені, роздягненому багатьма злочинами.

Ти, Владичице, народила пречесне Бога Слово; Його ж старанно благай ущедрити мою душу, що сумує через безчесні насолоди.

Слава… Зціли рани душі моєї, Пречиста, і смиренне моє серце, засмучене отрутою зміїною, вилікуй Твоїм лікуванням.

І нині… Як Мати, маючи сміливість перед Сином Твоїм, Владичице, проси допомоги озлобленим людям, беззаконних же хитання зруйнуй.

Пісня 4

Ірмос: Прийшов Ти від Діви, не заступник, не ангел, але Сам, Господи, втілившись, і спас усього мене — людину; тому взиваю до Тебе: слава силі Твоїй, Господи.

Краплю зворушення подай мені, Владичице, знімаючи з серця мого жар і печаль мою, відганяючи шкідливі підступи.

Не зневаж мене, Пречиста, ураненого зброєю сластолюбства і лежачого в ранах, але зціли списом і кров’ю розіп’ятого Сина твого і Бога нашого.

Слава… Збагачена всіляким Владичним провидінням, Пречиста Владичице, сподоби мене божественної благодаті, люто зубожілого, щоб я величав Тебе, як благу мою Заступницю, Всенепорочна.

І нині… Засяяв із утроби Твоєї, Діво безневісна, Отче сяйво — Христос, і просвітив вселенну Своїм розп’яттям, і бісівську темряву знищив.

Пісня 5

Ірмос: Заступником перед Богом за людей був Ти, Христе Боже, Тобою бо, Владико, до Світлоначальника Отця Твого із ночі невідання були ми приведені.

Ти, Пречиста, народивши путь життя, настанови мене нині на путь праву, бо я скинутий на люту скалу і пішов бездоріжжям як безсловесний.

Відійшовши безумно від Бога, я став жити блудно, заблукавши в далекій країні пристрастей, але наверни мене, Діво Чиста, і спаси Твоїм милосердям.

Слава… Напій живою Твоєю водою раба Твого, розпаленого гріховним полум’ям і бісівськими підступами, Діво Мати Пречиста.

І нині… Ось, Ти, Пречиста Богородице, невимовно носила в утробі Христа Бога, як провістив Ісая, і надприродно Його народила, Всенепорочна.

Пісня 6

Ірмос: У безодні гріховній валяючись, недослідиму милосердя Твого закликаю безодню: від тління визволи мене Боже.

Не яви мене бісам на радість на майбутньому судилищі, Владичице; але, милостиво подивившись на мене, ублагай Суддю і Сина Твого.

Помислами прогнівав Тебе, Господи, та лукавими і нечистими моїми ділами; в молитву приводжу Тобі Матір Твою, ущедри і спаси мене.

Слава… Визволи мене від засудження, Владичице, що сам засудив себе за гріхи, бо Ти народила Суддю і Бога всіх, Пречиста.

І нині… Ісуса Спаса благай, бо Ти народила Його надприродно плоттю, Діво Мати Пречиста, визволитися від бід рабам Твоїм.

Далі: Господи, помилуй (тричі). Слава, і нині…

Сідальний, глас 2

Діва і Мати Твоя, Христе, побачивши Тебе мертвим на хресті, гірко плакала і промовляла: Сину Мій, що за дивне це таїнство: Ти, що даруєш усім життя вічне, як Ти волею на хресті помираєш смертю ганебною?

Пісня 7

Ірмос: Богопротивне повеління беззаконного мучителя високе полум’я розпалило, Христос же послав побожним юнакам росу духовну; Він благословенний і препрославлений.

Сила моя, і пісня, і спасіння, і міцне заступництво, і стіна незборима, Богородице, поборюючих мене бісів подолай, які завжди намагаються умертвити мене.

Бога воплотивши із дівственних Твоїх кровей, Ти, Діво, обожила людство; тому молюся до Тебе, осквернений пристрастями і розтлінний ворожими підступами: визволи мене Твоїми молитвами.

Слава… Піч прообразувала Різдво Твоє, Всенепорочна, бо юнаків не обпалила, як і утробу Твою вогонь божественний; тому благаємо Тебе: визволи рабів Твоїх від вогню вічного.

І нині… Пречисте зачаття і нетлінне Різдво Ти єдина явила, Дівою залишившись; бо зачала Христа, Чиста, над усіма Бога, Який став Людиною, вірним на спасіння і визволення.

Пісня 8

Ірмос: Піч вогняна колись у Вавилоні дійства розділила: Божим повелінням халдеїв обпалила, вірних же оросила, які співали: благословляйте, всі діла Господні, Господа.

Ревнуй доброго, злого ж віддаляйся, душе моя, турбуючись про божественні діяння, маючи Молитовницю за тебе, Богородицю, і неосоромну за всіх Заступницю, як милостиву і боголюбиву.

Ти розірвала ланцюги давнього засудження людей, тому благаю Тебе, Богородице, розірви всякий союз злоби мого серця, зв’язавши мене, Пречиста, божественною любов’ю Сотворителя.

Слава… Народивши славу Отчого сяяння, Богородице, просвіти сумуюче безслав’ям гріхів серце моє і покажи мене причасником споконвічної слави, щоб я вірою прославляв Тебе.

І нині… Явилося нам із Тебе, Богородице, істинне правди Сонце, просвіщуючи всіх промінням Божества, Яке воплотилося; Його ж оспівуємо піснями.

Пісня 9

Ірмос: Безначального Отця Син і Господь, втілившись від Діви, нам явився просвітити затьмарених, зібрати розпорошених; тому Всенепорочну Богородицю величаємо.

Скуштував Адам плід смерті від древа, і гіркота охопила його; на древі ж розіп’явшись, Син Твій, Пречиста, виточив солодкість безсмертя; заради цього Тебе прославляємо.

Ти, Царице, народила невимовно Царя Христа і Господа, Який зруйнував царство пекла; Його ж благай тепло, Діво, сподобити Царства Небесного всіх, хто шанує Тебе.

Слава… Ублажи, Владичице, смиренне моє серце, озлоблене пристрастями, як Мати Благого, і, будучи благою, введи мене дверима покаяння до блага.

І нині… Ти був мертвим на хресті і цим умертвив змія; тому взиваю до Тебе: умертвлену душу мою лукавими ділами помилуй, Слове, і оживи, молитвами Матері Твоєї.

Далі: Достойно є… і поклін. Трисвяте по Отче наш… тропарі та інше звичайне і відпуст.


Глас 2. Середа | Зміст | Глас 2. П’ятниця


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура


Нагору