«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиОктоїх

Глас 2. Понеділок

У понеділок на ранній

Після 1-ї кафизми сідальний зворушливий. Глас 2

Як хвилі морські повстали проти мене беззаконня мої, і як корабель у безодні я один занурююся безліччю гріхів, але до тихого пристановища покаяння приведи мене, Господи, і спаси мене.

Стих: Господи, ні лютістю Твоєю не викривай мене, ні гнівом Твоїм не карай мене.

Я є дерево неплідне, Господи, ніколи плодів покаяння я не приношу, і боюся посічення, і страшуся того невгасимого вогню; тому благаю Тебе: раніше тієї біди наверни і спаси мене.

Слава, і нині… Богородичний: Будучи джерелом милосердя, милості сподоби мене, Богородице, зглянься на людей грішних, яви як завжди силу Твою; бо, на Тебе уповаючи, радуйся, взиваємо до Тебе, як колись Гавриїл, безплотних архістратиг.

Після 2-ї кафизми сідальний. Глас 2

Помилуй мене, говорить Давид, і я до Тебе взиваю: згрішив, Спасе, очисти гріхи мої покаянням і помилуй мене.

Стих: Господи, ні лютістю Твоєю не викривай мене, ні гнівом Твоїм не карай мене.

Помилуй мене, Боже, помилуй мене; два гріхи оплакував Давид, я ж за безліч гріхів взиваю до Тебе; він постіль сльозами змочив, я ж ні єдиної краплі не пролив; у відчаї молюся: помилуй мене, Боже, з великої милості Твоєї.

Стих: Дивний Бог у святих Своїх, Бог Ізраїлів.

Тебе, що одягаєш небо хмарами, святі мали одягом, терплячи в світі муки від беззаконних, і ідольську оману знищили; їхніми молитвами і нас визволи від невидимого ворога, Спасе, і спаси нас.

Слава, і нині… Богородичний: Тебе величаємо, Богородице, взиваючи: радуйся, Світла незаходимого хмара, Його Ти носила в лоні Твоєму, славу Господа.

Після 3-ї кафизми сідальний. Глас 2

Згрішаючи в невіданні і свідомо, вночі і вдень, Тебе, Христе, один на землі прогнівлю беззаконнями моїми; Єдиний благий і безгрішний, наверни і спаси мене молитвами ангелів Твоїх, бо Ти прийшов милосердям грішників закликати до покаяння.

Святий собор безплотних благає Тебе, благого Бога і Владику, пощадити нас у день суду і визволити нас від гіркої муки, бісівської злоби, і затьмарення пристрастей, і всякого покарання тих, що з любов’ю звертаються до покрову ангелів.

Слава, і нині… Богородичний: Богородице безневісна чиста, що безмужньо народила Владику всіх, Його моли з ангелами визволитися нам від усякої нечистоти і подати душам нашим зворушення, і світло, і очищення гріхів, бо Ти єдина швидка Заступниця.

Канон зворушливий до Господа нашого Ісуса Христа
і до святих його мучеників.
Творіння преподобного Йосифа. Глас 2

Пісня 1

Ірмос: Грядіть, люди, співаймо пісню Христу Богу, Який розділив море і спас людей, яких вивів із неволі єгипетської, бо Він прославився.

Воплотившись, Слове, Ти не прийшов спасати праведників, як сказав, а грішників закликати до покаяння; мене, що безмежно згрішив, прийми і спаси.

Один я поневолений гріхом, один я відкрив двері пристрастям; Ти єдиний, що все змінюєш на благо наверни мене і спаси милосердям Твоїм.

Мученичий: На Твоєму судилищі, Господи, носячи вінці, стоять страстотерпці, які перемогли зухвалість лукавого і збагатилися безсмертям.

Мученичий: Виточуючи нам струмки зцілень, страстотерпці завжди висушують наші плотські пристрасті силою Божественного Духа.

Богородичний: Ти, що народила Джерело безстрастя, зціли, Діво, мене, ураненого пристрастями, і вирви мене із вічного вогню, єдина Богоблагодатна.

Другий канон святим небесним Безплотним ангелам.

Творіння преподобного Феофана. Глас 2

Пісня 1

Ірмос: Проходячи неходженою, незвичною, сухою морською стежкою, обраний Ізраїль взивав: співаймо Господеві, бо Він прославився.

Вугілля богоносне, зорею розпалене Твоєї істоти, явив Ти безплотні сили, які Тебе, Христе, славлять, як Всесильного.

Силу нетління і славу безсмертя Ти дарував, Христе, ангелам, які просвітлюються наближенням до Тебе.

Ангели, Христе, стали світлоносцями за природою, як безплотні, показуючи образ чистоти почуттів.

Богородичний: Ангельські чини, радіючи, служать незбагненному Різдву Твоєму, Діво Чиста, бо Ти народила їхнього Бога і Господа.

Пісня 3

Ірмос: Утверди нас у Тобі, Господи, що древом умертвив гріх, і страх Твій осели в серця наші, оспівуючих Тебе.

Ти, що ввійшов у нетлінну утробу, онови душу мою покаянням, яка зітліла від пристрастей, і наповни її вічним світлом.

Послухав я ворога гнівливого, і вчинив усякий гріх, і нерозумно прогнівив Тебе, Чоловіколюбче, Єдиного довготерпеливого.

Мученичий: Озброєні хрестом непереможні зброєносці і мученики Спасові, ви зруйнували мужньо у Бозі твердині омани, як стіни.

Мученичий: Силою Божественною укріпивши вашу неміч, ви, мужні страстотерпці, остаточно віддали на загибель лукавого.

Богородичний: Маріє, золота кадильнице, віджени від мене сморід пристрастей і утверди мене, що хитаюся підступами улесливого ворога.

Інший.

Ірмос: Лук сокрушився сильних державою Твоєю, Христе, і немічні опоясалися силою.

Бог, Який є безсмертний за природою, премудро діє благодаттю, створивши воїнства небесні безсмертними.

Нині, стоячи перед Христом, моліться, святі ангели, спастися всім нам.

Богородичний: Із Тебе, Мати Приснодіво, прийняв начало в літі Той, Хто є сотворителем літ.

Пісня 4

Ірмос: Оспівую Тебе, бо я слухом почув, Господи, і вжахнувся, що Ти до мене йдеш, шукаючи мене заблудлого; тому велике Твоє приниження заради мене прославляю, Многомилостивий.

Упав я в гріховний бруд, і згубив небесний благий образ, Господи, і боюся мук; тому просвіти красою покаяння смиренну мою душу.

Улесливими словами лукавий украв мене у Тебе, вчинивши з мене собі поживу; Боже всіх, вирви мене із його злоби і заклич мене до покаяння.

Мученичий: Вас, святі мученики, віддавали на їжу звірам, і вогнем палили, і віддирали шкіру, і члени тіла дробили; ви ж, маючи Христа помічником, від Нього не відмовилися; Його старанно моліть за мене окаянного.

Мученичий: Єдиницю шануючи істотою, Тройцю ж в Особах, Божество нестворене, ви, Христові мученики, ніколи не шанували творіння як бога; заради цього перетерпіли великі муки.

Богородичний: Втілюється із чесних кровей Твоїх, Пречиста, і з’єднується з людьми волею Господь, і приймає тих, що каються, які раніше були в гріхах занурені; Твоїми молитвами, Чиста, Господь завжди прихиляється.

Інший.

Ірмос: Почув, Господи, про славне Твоє провидіння і прославив, Чоловіколюбче, неосяжну Твою силу.

Молитовників приводжу до Тебе безплотних; їх же прийми, Щедрий, як благосудний, і визволи мене від гріхів.

Наближаючись до Розуму першопричинного, розумні істоти божественні, очищаючись, просвіщаються небесними розумними істотами.

Божественне прикрашення небесних чинів прикрашається Божественним Духом, зберігається незмінним.

Богородичний: Пізнавши Тебе здалеку, Діво, Яка буде носити на руках втіленого Бога, Ісая сповістив наперед.

Пісня 5

Ірмос: Світла Податель і віків Творче, Господи, у світлі Твоїх повелінь настанови нас; бо крім Тебе ми іншого бога не знаємо.

Ти, що просвітив очі сліпого, просвіти осліплену душу мою і укріпи в бадьорості на діла благі і зненавидіти до кінця сон лінивства.

Зціли, Єдиний Спасе, воістину уранену душу мою раною лютого гріха, бо Ти в давнину зцілив рани того, хто потрапив до розбійників.

Мученичий: Собор чесних страстотерпців посоромив собор беззаконних гонителів через терпіння різноманітних болістей; і нині зі святими соборами ангелів вони завжди радуються.

Мученичий: Зірки найсвітліші, випромінюючи зорю терпіння, душі вірних Божественним Духом просвіщають, ставши пресвітлими мучениками.

Богородичний: Ти, Всечесна, народила нам превічного Бога як нове Немовля у двох волях і двох дійствах, як Людину разом же і Бога.

Інший.

Ірмос: Вугілля Ісаї з’явилося, Сонце із дівственної утроби засяяло у темряві заблудлим, даруючи провіщення богопізнанням.

Сяючи біля Божественного Богоначала світлістю, херувими і серафими з престолами просвітлюють інших богоподобієм (двічі).

Як усього сяяння податель Ти, Слове Божий, сотворив дзеркала світловидні, які приймають з радістю і розумом незмінним Твою зорю.

Богородичний: Святий архангел Гавриїл, злетівши з небес, благовістив Тобі, Чиста Богоневісто, радість, яка змінила праотців печаль.

Пісня 6

Ірмос: У безодні гріховній валяючись, недослідиму милосердя Твого закликаю безодню: від тління, Боже, визволи мене.

Упав я через злобу змія і на постелі відчаю лежу; Ти, що розслаблених піднімав словом, Христе, підніми і мене.

Розвіяного вітрами змія і потопленого назавжди хвилями гріховними, спаси мене, як Петра, Чоловіколюбче Господи.

Мученичий: Подолавши можливості природи, ви перетерпіли муки вищі за природу; заради цього сподобилися незбагненних благ, святі мученики.

Мученичий: Як добрі, як прекрасні, як чесні з’єднавшись із Добротворним і Прекрасним, святі мученики, за нас завжди моліться.

Богородичний: Із всіх родів Творець обрав Тебе, Всенепорочна, доброту Яковову, яку полюбив, і з Тебе, засяявши, явився.

Інший.

Ірмос: Голос моління із болісної душі почувши, Владико, від лютих визволи мене; бо Ти єдиний причина нашого спасіння.

Божественні вмістилища слави Твоєї, Владико Христе, розпалені світлоблискучим сяянням начального Світла, вічно перебувають у світловидній зорі (двічі).

Силою божественною укріплені, серафими невмовкними голосами виголошують Трисвяту пісню і піднімають нас шанувати Триіпостасне єство.

Богородичний: Клявся в давнині Давиду істиною, як сказав Господь, із лона Твого вийти: бо Ти народила, Діво, Царя неба і землі.

Пісня 7

Ірмос: Ідолу золотому на полі Деїри служили, три Твої юнаки зневажили безбожне повеління, посеред вогню вкинуті, зрошені співали: благословенний, Боже отців наших.

Розбещенням розуму і бісівськими підступами наповнився я всяким соромом і, як блудний, став далеко від заповідей Твоїх; нині ж, повертаючись, взиваю: згрішив як він, не погордуй мною, Ісусе, бо Ти заради мене воплотився.

Боже всього, ти в давнині спас ніневітян, які покаялись у гріхах, що народжують смерть; також, Єдиний Чоловіколюбче, визволи від лютих мук мене, що великим блудом осквернив моє серце і нині навертаюся.

Мученичий: Злодій, який хотів уранити вас, нині уранився люто сам, богоблаженні божественні мученики, і залишився невилікуваним; усім же вірним ваші рани стали зціленням, ураненим підступами давнього спокусника.

Мученичий: Ні звірів лютих, ні погроз мучителів, ні вогню, ні ран, ні меча, ні розпалених котлів мученики не убоялися, але як у чужих тілах все перетерпіли, заради цього прийняли вінці небесні.

Богородичний: Нематеріального Світла стало оселею Твоє лоно, Пречиста Богоневісто Діво, яке світлістю божественного розуму безбожжя відігнало; Його ж оспівуючи, взиваємо: благословенний Бог отців наших.

Інший.

Ірмос: Красномовцями явились юнаки благочестиві в давнині, богонатхненні душею, богословлячи устами, співали: Пребожественний отців і наш Боже, благословенний Ти.

Навколо престолу невимовної слави Твоєї, торжествуючи завжди, небесні сили невмовкними устами оспівують: Пребожественний отців і наш Боже, благословенний Ти (двічі).

Коли побачили Тебе ангельські чини на небеса з плоттю возносимим, врата небесні відкрили Тобі, співаючи: Пребожественний отців і наш Боже, благословенний Ти.

Богородичний: Гавриїл, показуючи Тебе, Діво, початком закону і пророків, взивав: ось, Ти народжуєш єдина, Всечесна, Пребожественного отців і нашого Бога благословенного.

Пісня 8

Ірмос: Піч вогняна колись у Вавилоні дійства розділила, Божим повелінням халдеїв обпалила, вірних же зросила, що співали: благословляйте, всі діла Господні, Господа.

Підпав я лукавому, і підступами його був поневолений, і, побачивши мене у великій зневазі, хвалиться; від нього визволи мене, бо Ти, Щедрий, є навернення заблудлим.

Розв’яжи мене, зв’язаного нерозв’язаними ланцюгами тілесних пристрастей, Ти, що розв’язав нерозв’язані вічні кайдани, і направ мене на стежки спасительні, Христе Спасе світу.

Мученичий: Чинителі пристрастей воістину вчинили на мені смиреннім усю злобу; але ви, що воістину уподібнилися страстям Христовим, блаженні мученики, визволіть мене від цього пошкодження.

Мученичий: Всехвальні мученики, ви не схилили колін перед ідолами, і, як у давнині юнаки, були вкинуті у піч ран, і явилися необпаленими через божественну росу, оспівуючи Христа повіки.

Богородичний: Знеможену багатьма підступами лукавого окаянну мою душу, Богородице, вчини здорового цілительними Твоїми молитвами, щоб я прославляв Тебе по всі віки.

Інший.

Ірмос: Золотого ідола зневажили три блаженні юнаки, незмінний і живий образ Божий побачивши, посеред вогню оспівували: нехай оспівує Господа все створене творіння і прославляє по всі віки.

Подібними до Твоєї благості Ти створив ангелів, які виконують заповіді Твої, Слове, і допомагають усім вірним взивати: нехай оспівує Господа все створене творіння і прославляє по всі віки.

Божественними чеснотами Ти прикрасив небесне житіє — святих ангелів священноначаліє, просвіщаючи їх, які до Тебе, Христе, взивають: нехай оспівує Господа все створене творіння і прославляє по всі віки.

Світло радіючи, постійно співаймо божественний спів безплотних і, благословляючи Владику, взиваймо з ними: нехай оспівує Господа все створене творіння і прославляє по всі віки.

Богородичний: Премудрість, Яка премудро всім керує, достойно полюбила Тебе, Всенепорочну і Пречисту Діву, невимовно, оселилася в Тобі, Богородице; Тебе славословимо: нехай оспівує Господа все створене творіння і прославляє по всі віки.

Далі співаємо пісню Богородиці: Величає душа моя Господа…

Пісня 9

Ірмос: Від Бога Бог Слово невимовною премудрістю прийшов оновити Адама, що через споживу впав люто, від Святої Діви невимовно воплотився заради нас; вірні, однодумно піснями величаймо.

Ось, час діяти, чого спиш нерозумно, душе, у глибокому відчаї, встань і сльозами запали твою свічу; поспіши, наближається Жених до душ; не дрімай, щоб не залишитися за божественними дверима.

О, яке страшне Твоє судилище, на якому виявляться явно всі діяння перед ангелами і людьми! О, який страшний вирок, який Ти хочеш дати грішним! Від нього ж позбав мене, Христе, раніше кінця, подаючи мені сльози покаяння.

Мученичий: Помазавшись кров’ю божественного Агнця і Пастиря, славні божественні страстотерпці заколювались, радіючи, як лагідні агнці, і нині на небесах воістину просвіщають усю святу Церкву первістків.

Мученичий: Ви стали світильниками сонячного сяйва, промінням ваших страждань просвітлюючи всяку душу, і всяку темряву омани відганяєте, мужні страстотерпці; заради цього вірою достойно ублажаємо вас.

Богородичний: Пощади мене, Господи, пощади, коли захочеш судити, і не засуди мене на вогонь, ні лютістю Твоєю викрий мене: благає Тебе Діва, Яка народила Тебе, і безліч ангелів, і мучеників собор.

Інший.

Ірмос: Весь бажання, весь солодкість, Слове Божий, Сину Діви, Боже богів, Господи, святих Найсвятіший; тому всі Тебе з Народившою величаємо.

В білому і світлому образі являться ангели, божественним Твоїм апостолам сповіщаючи про Твоє друге пришестя, Христе; з ними ж усі Тебе, богословлячи, величаємо (двічі).

Як благодійник усіх розумних істот, Ти твориш після Себе — першої зорі другу світлість, заради безмежної благості; тому Тебе всі, дякуючи, величаємо.

Богородичний: Знаючи Твоє, Пречиста, світлосяйне дівство і дивуючись, божественний архангел приніс Тобі радість; тому Тебе всі як Богородицю величаємо.

Далі: Достойно є… і поклін, єктенія і світильний та все інше звичайне.

На стиховні стихири зворушливі. Глас 2

Помишляючи про безумно вчинені мною тяжкі гріхи, до Твоїх щедрот удаюся, уподібнюючись митарю і блудниці, яка плакала, і блудному синові; тому припадаю до Тебе, Многомилостивий, раніше ніж засудити мене, пощади мене, Боже, і помилуй мене.

Стих: Наповни нас вранці милістю Твоєю, Господи, і зрадіємо та звеселимося. Звесели нас у всі дні наші: за ті дні, коли Ти смиряв нас, за літа, коли ми бачили зло. І подивись на рабів Твоїх і на діла Твої, і навчи синів Твоїх.

Беззаконня мої зневаж, Господи, що народився від Діви, і серце моє очисти, творячи його храмом Святого Духа; не відкинь мене від Твого лиця, маючи безмежну велику милість.

Стих: І нехай буде милість Господа Бога нашого на нас, діла рук наших виправ і в ділах рук наших допомагай нам.

За Христа постраждавши аж до смерті, о мученики страстотерпці, ви бо маєте душі на небесах у руках Божих, і в усьому світі шануються ваші мощі; священики і всі люди поклоняються, радіючи, однодумно взиваючи: сон чесний перед Господом є смерть преподобних Його.

Слава, і нині… Богородичний: На Тебе, Богородице, надію покладаємо, щоб не втратити очікуваного, спаси нас від бід, Помічнице безнадійних, і зруйнуй наміри супротивників; бо Ти є наше спасіння, Благословенна.

Далі: Благо є сповідатися Господеві… Трисвяте по Отче наш… тропар, єктенія. Потім час 1-й, псалми звичайні і відпуст.

У понеділок блаженні. Глас 2

Голос підносимо до Тебе з розбійником і молимось: пом’яни нас, Спасе, у Царстві Твоїм.

Стих: Блаженні гнані за правду, бо їхнє є Царство Небесне

Спаси мене, Господи Боже, і зроби мене спільником тих, що від душі полюбили Тебе.

Стих: Блаженні ви, коли ганьбитимуть вас і гнатимуть та зводитимуть на вас усяке лихослів’я і наклепи — Мене ради

Всі небесні воїнства зі страхом служать Тобі як Богові; їхніми молитвами спаси нас.

Стих: Радуйтесь і веселіться, бо велика ваша нагорода на небесах.

Зброєю віри ви, страстотерпці, перемогли полки ворожі і були принесені Богу.

Слава… Шанують чини ангельські з людським родом Тройцю просту, єдиної істоти Божество.

І нині… Пречиста Владичице, що безмужньо народила Бога, Його моли спастися нам.

У понеділок на вечірні

На Господи, взиваю… стихири. Глас 2

Стих: Коли на беззаконня наші зважатимеш, Господи, Господи, хто встоїть? Бо в Тебе очищення є.

Єдиний безгрішний, Христе, єдиний незлобивий, єдине джерело благості, подивись на мої утиски, побач мою скорботу, і очисти всі струп’я ран моїх, і милістю Твоєю спаси раба Твого, щоб я, далеко відігнавши хмари лінивства, прославляв Тебе, преблагого Спаса мого.

Стих: Ради імені Твого страждаю за Тебе, Господи, страждає душа моя за Слово Твоє, бо уповає душа моя на Господа.

Поглянь, душе моя смиренна, і побач твої діла, які є скверними; поглянь на свою наготу; о єдність! Бо ти маєш відлучитися від Бога і ангелів і бути вкинутою до мук; піднімися, встань, поспішай взивати: згрішив, Спасе, подай мені прощення і спаси мене.

Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай уповають люди на Господа.

Тіло я осквернив люто, розтлив душу і серце лихими помислами; всі мої почуття уранив, очі осквернив, забруднив вуха словами, язик осквернив і все маю осоромлене; тому, припадаючи до Тебе, взиваю: згрішив перед Тобою, згрішив, прости і спаси мене.

Інші стихири Предтечі. Глас 2

Стих: Бо в Господа милість, і велике в Нього визволення. Він визволить нас від усіх беззаконь наших.

Поспіши, славний Господній Предтече, і візьми мене від спокус, молюся тобі; бо даремно воюють проти мене гіркі демони, бажаючи вкрасти душу раба твого, як бідного птаха; не залиш мене до кінця, щоб вони зрозуміли, всеблаженний, що ти моє пристановище.

Стих: Хваліть Господа, всі народи, прославляйте Його, всі люди.

Неплідної всесвятий паросток, прекрасна квітка пустелі, прекрасна ластівка, соловей богогласний, золота голубка, завжди неплідну окаянну душу мою вчини благоплідною благими ділами, щоб, виростивши стократний колосок, я приносив тобі похвалу, блаженний.

Стих: Велика милість Його над нами, й істина Його перебуває повік.

Визволи мене від вічного вогню і темного мороку і бід, і всякої скорботи, і всякого злостраждання, всякого утиску, благаю тебе, Предтече, і покажи учасником спасенних мене, самозасудженого гріхами, блаженний, молитвами твоїми, де торжество святих і радість невимовна.

Слава, і нині… Богородичний: Скорботи від лютих нападів, пристрасті ж різні хвилюють смиренну душу мою, Діво безневісна, Мати Христа Бога, будь Керманичкою моєю в житейському морі, втихомир бурю і приведи до тихого пристановища покаяння і прохолодження, бо я звертаюся до Твого божественного покрову.

Прокимен дня. Сподоби, Господи, у вечір цей…

На стиховні стихири зворушливі. Глас 2

Згрішив я перед Тобою, Христе Спасе, як блудний син; прийми мене, Отче, що каюся, і помилуй мене.

Стих: До тебе, що перебуваєш на небі, зводжу очі мої; як очі рабів звертаються до рук господарів їхніх, як очі рабині до рук господині її, так очі наші — до Господа Бога нашого, аж поки помилує нас.

Взиваю до Тебе, Христе Спасе, митаревим гласом: очисти мене як його і помилуй мене, Боже.

Стих: Помилуй нас, Господи, помилуй нас, бо багато ми маємо приниження. Надміру має душа наша ганьби від багатих та зневаги від гордих.

Мученичий: Молитвами святих мучеників за нас, які оспівують Христа, всяка омана припиняється, і рід людський вірою спасається.

Слава, і нині… Богородичний: Все уповання на Тебе покладаю, Мати Божа, збережи мене під покровом Твоїм.

Далі: Нині відпускаєш… Трисвяте по Отче наш… тропар святому.

Слава, і нині… богородичний за гласом тропаря. Єктенія і відпуст.

У понеділок на повечір’ї

Канон до Пресвятої Богородиці. Глас 2

Пісня 1

Ірмос: У глибині потопила колись фараонове воїнство всемогутня сила, втілене ж Слово всезлобний гріх знищило; препрославлений Господь славно бо прославився.

Присноквітнучий вінець похвали, який виростила Духом, Церква в піснях приносить Тобі, Чиста Богоневісто, з архангелом Гавриїлом, співаючи: радуйся, і Тебе чесно величає.

Мати Божа Всечесна, Ти явилася незбагненно землею святою Отця, Яка виростила живоносний виноград — Христа Бога, і весь світ напоїла живоносним питвом, Богоблагодатна Чиста.

Слава… Ти, Пречиста, народила Бога і Господа всіх Керманича Христа, Який вірно направляє до спасительного пристановища нас, що плавають по морю яке хвилюється лютими гріхами.

І нині… Всі вірою молимо Тебе, Маріє Мати Божа — пристановище і місто спасіння, і тепло благаємо: прийми мольби рабів Твоїх вірних і звільни всіх нас від осудження за гріхи.

Пісня 3

Ірмос: Утверди нас у Тобі, Господи, що древом умертвив гріх, і страх Твій осели в серця наші, оспівуючих Тебе.

Початком відходу людей від Бога була Євина омана; Пресвята ж Богородиця знову привела Бога до нас.

Тебе, Пречиста, скарбницю життя, народжує світові Іоаким славний і радіє Тобою, бо до неплідних батьків прийшла надія.

Слава… Від Анни зацвіла радість роду, бо народила вона Діву; і співрадіють Різдву твоєму жони, звільнені тобою від клятви.

І нині… Купина на Синаї прообразувала Твоє, Діво, преславне Різдво; бо Ти вогнем Божества не обпалилася, прийнявши Його в лоно, Чиста.

Пісня 4

Ірмос: Почув, Господи, славне Твоє провидіння і прославив, Чоловіколюбче, незбагненну Твою силу.

Яків велично передбачив Тебе, Діво, як ліствицю, на верху якої стояв Бог.

Пришестям до нас через Тебе, Пречиста, Слова, зійшли з неба ангели.

Слава… Утроба Твоя пречиста і груди блаженні, Діво; через них ми всі знайшли життя.

І нині… Таємниче оспівуємо Тебе, Мати Божа, голосами православними; молитвами Твоїми Церква зберігається.

Пісня 5

Ірмос: Просвіщення тих, що лежать у темряві, спасіння тих, що у відчаї, Христе Спасе мій, до Тебе зранку молюся, Царю миру, просвіти мене сяйвом Твоїм; бо іншого крім Тебе бога не знаю.

Тебе, Богородице Маріє, оспівуємо чеснішу за закон і ковчег, бо Ти як скрижалі носила Творця всіх і Бога.

Прославляємо Тебе, Богородице, престол Слова Божого, на Якому, явившись як Людина, сів Бог, і стала вищою за херувимів.

Слава… Ти, Діво, визволила від гіркої неволі весь рід людський і свободою Христовою вшанувала жіноче єство у божественнім Твоїм Різдві.

І нині… Народила Ти, Діво, Сина, і перемагають явно ворога жони; тому і намагаються, Діво, зберігати дівство.

Пісня 6

Ірмос: У безодні гріховній валяючись, недослідиму милосердя Твого закликаю безодню; від тління, Боже, визволи мене.

Радуйся, Богородице Діво, радість усього світу; до Тебе, Діво, взиваємо з ангелом вірно: сподоби нас Твоєї радості і печаль нашу віджени.

Тебе, Мати Приснодіво, прославляємо вірно як оселю невід’ємної радості; сподоби нас Твоєї радості і печаль нашу віджени.

Слава… Ти, Богоневісто, Твоєю славою явилася вищою за небеса небес; бо в Тобі оселився Бог наш і явився нам.

І нині… Нині єство жіноче зраділо, нині припинилась печаль, радість же зацвіла; бо Марія народила радість, Спаса Христа Бога.

Далі: Господи, помилуй (тричі). Слава, і нині…

Сідальний, глас 2

Бачачи душі моєї люте лінивство і серця мого знеможення, Мати Божа, зціли молитвами Твоїми і сподоби мене долі спасенних, визволяючи мене із темряви і мук, як єдина моя надія і утіха.

Пісня 7

Ірмос: Ідолу золотому на полі Деїри служили, три Твої юнаки зневажили безбожне повеління, посеред вогню вкинуті, зрошені співали: благословенний, Боже отців наших.

Руно Гедеонове колись прообразувало сходження на Тебе, Чиста, Слова Божого; бо, як росу, прийняла нетлінна Діва зачаття; тому всі до Тебе взиваємо: благословенний плід Твоєї утроби, Чиста.

Нові і страшні, і вірні і дивні Твої таїнства, Маріє Мати Христа Бога нашого; бо Тобою ми всі примирилися з Богом і Владикою; і з ангелами нині співаємо: благословенний плід Твоєї утроби, Чиста.

Слава… Раніше Гедеон провістив ясно божественне Твоє Різдво, Пречиста; приносить повний кухоль відцідженої з руна води; бо весь у Тобі божественно оселився, Чиста: благословенний плід Твоєї утроби, Чиста.

І нині… Народивши Бога і Спаса всіх, Маріє, Ти стала для тих, що у відчаї, виправленням, для грішників оновленням, і для безнадійних надією, і оспівуючим поміч: благословенний плід Твоєї утроби, Чиста.

Пісня 8

Ірмос: У піч вогняну до юнаків єврейських зійшовшого і полум’я в росу перетворившого Бога, оспівуйте діла як Господа і прославляйте повіки.

Новий рай явилася нам, Пресвята Богородице, не смертоносне дерево, а древо життя, як сад безсіменно виростила Господа; Ним же всі годуємося безсмертним життям.

Вся Церква Христова оспівує, Богородице, Твоє Різдво, бо всі грішні спасаються і убогі, які з любов’ю до Тебе звертаються; бо прийшов Христос на землю спасти людей.

Слава… Звільняється від засудження прабаба Єва Тобою, Богородице Діво; і ось нині жони страждають за Христа, і радується жіноче єство, як взиває першомучениця Фекла.

І нині… Ніхто не загинув, Чиста, хто православно вірує з надією на Тебе, Діво Мати Божа, крім тих, хто відкидається заздрістю і не поклоняється Твоєму написаному образу.

Пісня 9

Ірмос: Той, Хто раніше сонця від Бога засяяв і у плоті до нас прийшов із боку Діви, невимовно воплотився, Благословенна Всечиста, Тебе, Богородице, величаємо.

Прихили до мене вухо, Діво Пречиста, що вірно оспівую похвальними піснями Твоє Різдво; і як дари вдови, пісню уст моїх прийнявши, проси прощення гріхів моїх.

Сяє доброта Твоя, блищить світлість чистоти, Чиста, і засяяло більше цього Різдво Твоє; бо Бог, Творець сонця і всього творіння, народився від Тебе; тому Тебе всі величаємо.

Слава… Тебе, світло чистоти, і жезл дівства, і Матір Божу, велично в піснях оспівуючи, з гласом похвали молимось Тобі, Богородице: утверди нас у дівстві і збережи в чистоті.

І нині… Тіло і душу нескверними для Бога зберегла, Чиста, Цар Христос благозволив Твоєї доброти і показав Матір’ю Свого втілення, Маріє Преславна, звершуючи моє спасіння.

Далі: Достойно є… і поклін. Трисвяте по Отче наш… тропарі та інше звичайне і відпуст.


Глас 2. Неділя | Зміст | Глас 2. Вівторок


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура


Нагору