«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиОктоїх

Глас 2. Вівторок

У вівторок на ранній

Після 1-ї кафизми сідальні зворушливі. Глас 2

Помишляючи, душе моя, про страшний день випробування, тремти від засудження на вічні муки і в покаянні взивай зі сльозами: Боже, згрішив, помилуй мене.

Стих: Господи, не в лютості Твоїй викривай мене і не в гніві Твоїм карай мене.

Випробовуючи мою совість засуджену, боюся Твого страшного судилища, Господи, бо немає мені спасіння від діл; але, маючи багатство милосердя, ущедри мене, Христе Боже, і спаси мене.

Слава, і нині… Богородичний: Тебе величаємо, Богородице, взиваючи: радуйся, жезле, з якого безсіменно Бог виріс і погубив на древі смерть.

Після 2-ї кафизми сідальні зворушливі. Глас 2

Помилуй мене, промовив Давид, і я до Тебе взиваю: згрішив, Спасе, очисти покаянням гріхи мої і помилуй мене.

Стих: Господи, не в лютості Твоїй викривай мене і не в гніві карай мене.

Помилуй мене, Боже, помилуй мене; за два гріхи плакав Давид, за безліч гріхів я взиваю до Тебе: він постіль сльозами вимочив, я ж не маю ні єдиної краплини сліз, у відчаї благаю: помилуй мене, Боже, з великої милості Твоєї.

Стих: Дивний Бог у святих Своїх, Бог Ізраїлів.

Мученичий: Ти просвітив святих Твоїх більше за золото і прославив преподобних Твоїх як благий; їхніми молитвами, Христе Боже, направляй наше життя як Чоловіколюбець і молитву направ як кадило, Єдиний у святих перебуваєш.

Слава, і нині… Богородичний: Богородице, не зневаж мене, потребуючого Твого заступництва; бо на Тебе уповає душа моя, помилуй мене.

Після 3-ї кафизми сідальні. Глас 2

Благосердя незаздрісне Джерело ти, Іоане, занурив у струмки Йорданські; тому старанно благаю тебе: мене, що потопляється житейською безоднею і безліччю пристрастей люто кожного дня, направляй до пристановища життя благоприємними твоїми молитвами.

Заради благосердя Твоєї милості Ти, Христе, прийшов спасти Твоє творіння, прихиливши небеса Твоїм сходженням; тому, страшне Твоє сходження оспівуючи, взиваємо до Тебе: молитвами Предтечі Твого подай нам очищення гріхів, як Єдиний благоутробний.

Слава, і нині… Богородичний: Хто бачив, хто чув, щоб Мати народжувала Свого Творця безмужньо і годувала Того, Хто дає їжу всякій плоті? О чудо! Престолом херувимським стало Твоє лоно, Богородице Богоблагодатна, моли за душі наші.

Канон зворушливий до Господа нашого Ісуса Христа
і до святих мучеників.
Творіння преподобного Йосифа. Глас 2

Пісня 1

Ірмос: Мойсеєву пісню прийнявши, взивай, душе: помічник і покровитель став моїм спасінням, Цей мій Бог, і прославлю Його.

Оплачемо себе гірко, браття, раніше смерті, щоб добрими сльозами уникнути тоді сліз мук, які не приносять користі.

Безліч разів, Христе, обіцяв я покаятися, але, маючи нечутливу душу, завжди впадаю в гріх; ущедри, Спасе, неміч мою.

Мученичий: Ви, що вогонь мук перетерпіли божественним зрошенням, страстотерпці Христові, визволіть мене від вогняної геєни, що лежу в лютих пристрастях.

Мученичий: Достохвальні мученики Христові, будучи міцними силою божественною на ворогів, ви подолали їхню неміцну силу.

Богородичний: Полум’яносна клеще, яку колись бачив Ісая, Богородице, попали плотські пристрасті мого серця і до кінця знищи.

Інший канон святого, чесного пророка Іоана Предтечі.
Творіння преподобного Йосифа. Глас 2

Ірмос: У глибині потопила колись фараонове воїнство всемогутня сила, втілене ж Слово всезлобний гріх знищило; препрославлений Господь, славно бо прославився.

Хрестителю і Предтече Христів, направи мій розум, який завжди занурюється плотськими пристрастями, і приборкай хвилі пристрастей, щоб я в тиші божественній піснями оспівував тебе.

Просвітившись незбагненним просвіщенням, як багатосвітла зірка, ти йшов попереду духовного сходу; Його ж благай, Хрестителю, щоб Він просвітив моє серце, затьмарене всіма бісівськими підступами.

Колись ти, премудрий, занурив у річці Безодню Яка потопила благодаттю всі провини; але молюся до тебе, блаженний, висуши потоки моїх гріхів божественним твоїм заступництвом.

Богородичний: Чистої Діви, яка воплотила Бога, ти, блаженний Предтече, був Її родичем; з Нею ж тебе шануємо і благаємо ми, що живемо нині у божественнім храмі: сотвори і нас храмами Святого Духа.

Пісня 3

Ірмос: Безплідний мій розум, Боже, зроби плідним: чинителем добра, насадителем блага, благосердям Твоїм.

Лінивством дрімання я обтяжив душу; підніми мене до покаяння творити Твої повеління.

Не введи мене, Ісусе, в день судний у відчай, але раніше кінця наверни і визволи від лютої муки.

Мученичий: Ви, що добре уподібнились Христовим стражданням, божественними подвигами; страстотерпці Христові, душі моєї пристрасті зціліть.

Мученичий: Щоб на небесах сподобитися споконвічних благ, ви, страстотерпці, на землі всі люті спокуси мужньо перетерпіли.

Богородичний: Ти, Пречиста, годувала як Мати Того, Хто годує всіх, і носила Його на руках, Який завжди тримає в Своїх руках усе.

Інший.

Ірмос: На камені віри утвердивши мене, розшири вуста мої на ворогів моїх; звеселився мій дух, коли співав: нема святого як Бог наш, і нема праведного крім Тебе, Господи.

Зціли струп’я душі моєї; затьмарений недбайливістю розум мій просвіти божественним твоїм заступництвом, Господній Предтече, і визволи мене від усяких тяжких обставин, молюся.

Ти припинив неплідство народившої тебе, народившись Божим провидінням, премудрий пророче; неплідне ж моє серце зроби нині плодоносним, Господній Предтече, заступництвом твоїм, приносити плоди чеснот.

Того, хто з любові до тебе будує божественний дім, сподоби небесного житія, молюся: тих, що з вірою служать у храмі твоєму, сотвори їх храмами Божественного Духа, хрестителю і Предтече, заступництвом твоїм.

Богородичний: Зрадів Предтеча в лоні матері і поклонився Господеві, Якого носила в лоні Благодатна; Його ж благай визволити мене від усякої скорботи.

Пісня 4

Ірмос: Твоє Різдво від Діви пророк передбачивши, проповідав, взиваючи: слух Твій почув і убоявся, бо від півдня і з гори святої, покритої зеленню, прийшов Ти, Христе.

Обкраденого мене звідусюди і зубожілого, Слове, ворог побачив, і радіє моїй загибелі лукавий хитрець; Господь слави, збагатителю убогих, визволи мене від його злодійства.

Руки і очі осквернив я, Господи, зробив те, що нерозумно чинити, і привів у гнів щедроти Твої, витратив Твоє довготерпіння; ущедри мене, Благий.

Мученичий: Який дивний Бог наш у святих, які послухали його, і зруйнували ідолів, і успадкували рай, з якого в давнину був вигнаний Адам.

Мученичий: Струмками вашої крові ви, блаженні, зупинили кров, яку іноді приносили демонам на загибель усіх людей, що приносили її; заради цього завжди ублажаємо вас.

Богородичний: Пророчий преславний собор навчився духом Твоєї незбагненної таїни, Богородице, різноманітно прообразувавши її священними образами, здійснення яких ясно бачимо.

Інший.

Ірмос: Прийшов Ти від Діви, не заступник, не ангел, але Сам, Господи, воплотившись, і спас усього мене, людину; тому взиваю до Тебе: слава силі Твоїй, Господи.

Того, Хто небеса схилив і з людиною розмовляв, ти нахилив голову правицею твоєю, всеблаженний; нею ж мене збережи, у смиренні настановлюючи серце моє.

Непроходима пустеля мала тебе своїм громадянином, блаженний Предтече; тому взиваю до тебе: пусту від усякого божественного діяння душу мою наповни.

Виконуючи божественний закон, ти був беззаконно вбитий; тому молюся до тебе: виправ мене, бо я завжди творю беззаконня і спокушуюся бісівськими підступами.

Ти сам себе створив храмом Владиці Царю і нині перейшов до божественних осель, Предтече; благай отримати їх тому, хто збудував тобі святий храм.

Богородичний: Зглянься на мене недужого, Всенепорочна, і подолай мої люті і незцілимі пристрасті, щоб я величав Тебе, що звеличила все людство.

Пісня 5

Ірмос: Морок душі моєї, Спасе, розігнавши, просвіти мене світлом заповідей Твоїх, бо Ти єдиний Цар миру.

Гріхи до гріхів безумно прибавляю, і спокою немає у смерті моїй; горе мені, як я явлюся Христові?

У біду потрапив як корабель, загинули мої цінності, які Ти дав мені, Щедрий, і нині, зубожівши, взиваю: не зневаж мене, Христе.

Мученичий: Зневаживши славу земну тимчасову, ви, страстотерпці, сподобилися небесної слави, перебуваючи з Христом.

Мученичий: Розумно відкинувши любов до плоті, ви з вірою прийняли люб’язно муки і стали своїми Христу.

Богородичний: Даниїл Духом побачив Тебе, Богородице, велику гору, від якої відсікся камінь, що руйнує істукани демонів.

Інший.

Ірмос: Просвіщення у темряві лежачих, спасіння тих, хто у відчаї, Христе Спасе мій, до Тебе молюся зранку, Царю миру, просвіти мене сяйвом Твоїм; бо я іншого бога крім Тебе не знаю.

У струмках Йорданських ти, Предтече, хрестив Христа; молися висушити потоки моїх пристрастей і наслідувати потоки солодкості і радості праведних

Уже ридаю і від страху тремчу я, завжди охоплений безглуздям, помишляю про мої діяння і майбутній жахливий суд; благоутробний Господи, пощади мене молитвами Твого Хрестителя.

Пропонуючи людям закон спасіння, яке було у покаянні в гріхах, ти, Предтече, стояв посеред закону і благодаті; заради цього молимо тебе: просвіти нас образом покаяння.

Дай мені час покаяння, який я витратив безнадійно, Благодійнику, маючи для цього молитви до Тебе, Іоана, великого Предтечі і всесвітнього проповідника покаяння.

Богородичний: Лукавий умертвив мене, уловивши підступами; Владичице Всенепорочна, оживи мене, бо Ти, Богородице, народила іпостасне Життя всіх, тому я оспівую побожно Тебе, Всенепорочну.

Пісня 6

Ірмос: У глибині гріховній перебуваю, Спасе, і в безодні житейській охоплений бурею, але, як Іону від звіра, і мене від пристрастей визволи і спаси мене.

Як у давнину хананеянка, взиваю до Тебе, Спасе, Сину Божий, помилуй і ущедри мене; бо душа моя люто страждає і сама не хоче прийти до покаяння.

Засмучує мене буря пристрастей; як колись Ти втихомирив море і спас святих Твоїх учеників, і мене, Ісусе, підніми і спаси, Христе.

Мученичий: Здивувалися ангельські безплотні сили вашому терпінню в тілі і прославили Того, Хто подав вам силу і нагороду за подвиги, чесні страстотерпці.

Мученичий: Окропленим своєю кров’ю, вам, мученики, проколювали очі, ви терпіли лютий мороз і прийшли до теплоти життя, прославляючи Христа.

Богородичний: Як трапеза Ти вміщаєш таємничий хліб, споживаючи який більше не зазнаємо голоду; ми знаємо Тебе як Матір Христа Бога всіх і воістину годувальницю нашу.

Інший.

Ірмос: У безодні гріховній валяюся, недослідиму милосердя Твого закликаю безодню; від тління, Боже, визволи мене.

Ти, Предтече, проповідував гласом Слово Бога і прийняв Голос усіх; благай Його дарувати прощення гріхів тим, хто з вірою оспівує тебе.

Рани душі моєї зціли, і відпусти тягар гріховний, і зверх надії спаси мене молитвами твоїми, блаженний Предтече.

Моли, Предтече, Ісуса, Якого ти хрестив рукою своєю, позбавити мене руки гріховної, піднімаючи до Нього завжди руки, всеславний.

Богородичний: Дріманням ліності охоплений, сон гріховний обтяжує серце моє; Твоїм, Пречиста, бадьорим заступництвом підніми і спаси мене.

Пісня 7

Ірмос: Херувимам уподібнились юнаки в печі, торжествуючи, взивали: благословенний Ти, Боже, бо істиною і судом навів усе це заради гріхів наших, оспіваний і прославлений по всі віки.

Від законів Твоїх я відмовився і підкорився безсловесним пристрастям, діючи безглуздо, Христе, осуєтився у моєму безумстві, як ніхто інший із людей на землі; не залиши ж мене, Спасе, загинути, заради чоловіколюбства.

Ось я, в беззаконнях зачатий, Господи, як Давид, взиваю, і, як блудниця, проливаю сльози, і, як раб, прогнівавший господаря, прогнівав Тебе, єдиного Бога благого; не залиши ж мене, Спасе, загинути, заради чоловіколюбства.

Мученичий: Собор мучеників подвизався як страстотерпці і вінчався як мученики живоносною правицею, тому що вони воістину Бога полюбили, Який все сотворив Словом, і нині на небесах радуються, насолоджуючись божественним спадком.

Мученичий: З проколотими очима і відрубаними руками і ногами благославні мученики йшли до Небесного Царства, запинаючи шестя богоборця; їхніми молитвами спаси, Слове, всіх, хто Тебе славословить.

Богородичний: Херувими славлять, серафими завжди оспівують, престоли, і власті, і господства, незбагненне Твоє Різдво, Маріє Всехвальна, бо Ти єдина народила Бога плоттю; Його моли, Чиста, усім нам спастися, любов’ю шануючим Тебе.

Інший.

Ірмос: Богопротивне повеління беззаконного мучителя підняло високе полум’я; Христос же послав побожним юнакам росу духовну; Він благословенний і препрославлений.

Сокирою твого покаяння під корінь знищи рани пристрасного мого серця; Предтече, насади божественне безстрастя і чистий страх Божий, що відганяє всяку злобу.

Господа, Який покриває водами наднебесну, ти хрестив у струмках Йорданських; Його благай завжди дарувати очам моїм воду божественного зворушення, славний Предтече.

Ти, Предтече, проповідував Агнця, Який бере гріхи світу; Його благай, щоб Він позбавив мене участі козлищ і приєднав мене до овець, що праворуч, славний.

Богородичний: Неплідна утроба носила Тебе, Діво, що носила у Своєму лоні втілене Слово; Його ж божественним радуванням великий Предтеча всесвятий плід неплідної пізнав і поклонився.

Пісня 8

Ірмос: У купині на Синайській горі колись Мойсей прообразував чудо Діви; оспівуйте, благословляйте і прославляйте по всі віки.

Щоб обожити нас, Ти воплотився заради милості; я ніяк не розумію цього, поневолений пристрастями; Твоєю благістю наверни мене, Христе, до спасіння всіх.

Ти, Слове, добрий пастир; заблудлу в горах злочинства, окаянну мою душу наверни і спаси, щоб не до кінця пожер мене улесливий ворог.

Мученичий: Станьмо мужньо разом, взивали один до одного прекрасні страстотерпці, тяжко уранені; ось Христос простягує вінці перемоги по всі віки.

Мученичий: Міцними жилами, великими вашими болістями ви удавили змія, який хотів підступно вас увести в оману, і явилися спадкоємцями райської їжі.

Богородичний: Щоб обожити нас, Бог воплотився із чистих кровей Твоїх і став Людиною, Богородице Діво; його ж моли завжди за шануючих Тебе.

Інший.

Ірмос: Піч колись у Вавилоні дійства розділила: Божим повелінням халдеїв обпалила, вірні ж зрошені співали: благословляйте, всі діла Господні, Господа.

Подай правицю мені, на землі лежачому, Предтече, ти бо простягнув правицю і омив водами Нескверного; і визволи мене від скверни тілесної, всього мене очищуючи покаянням, і спаси мене.

Маєш, душе, час покаятися, стряхни тяжкий сон лінивства і поспішно підбадьорся, взиваючи до Твого Владики: Милосердний, ущедри мене молитвами Твого Хрестителя.

Потоки пристрастей і води злоби дійшли до душі моєї, блаженний Предтече; поспіши скоро визволити мене, бо ти річковими струмками облив Того, Хто є безстрастя найтихіша безодня.

Горе мені, що багато зла вчинив! Горе мені, що єдиний прогнівав всеблагого Бога! Хрестителю Христів, допоможи мені і подай мені прощення гріхів і прощення моїх боргів твоїм заступництвом.

Богородичний: Вишнього Бога народивша плоттю, визволи мене із бруду пристрастей, що ображають мене, я весь тяжко зубожів; збагати божественними чеснотами, щоб я оспівував Тебе, спасаючись.

Пісня 9

Ірмос: Із земнородних хто чув таке або хто бачив коли, щоб діва мала в утробі і безболісно народила немовля? Таке Твоє чудо, і Тебе, Богородице, величаємо.

О, яке страшне Твоє судилище, на якому я чекаю суда, Христе, і не відчуваю зовсім цього страху, проводячи всі літа в лінивстві! Наверни мене, Єдиний Сотворителю, бо Ти навернув Манасію згрішившого.

Зупини, Христе, потоки безмежного мого зла, взиваю до Тебе; подай мені сльози, що омивають скверну, яку я вчинив безумно; і спаси мене, бо Ти спас блудницю, яка від душі покаялася, милістю Твоєю.

Мученичий: Світлосяйна пам’ять божественних страстотерпців засяяла нам, як сонце, і всі краї землі просвіщає, і темряву ідолопоклонства проганяє Божественним Духом, і затьмарення душетлінних пристрастей.

Мученичий: Полк чесний, воїнство переможців і обране ополчення, собор святих мучеників, хор блаженний, з’єднався з собором ангелів; їхніми молитвами, Христе Боже, сотвори всіх нас причасниками Царства Твого.

Богородичний: Світлою зорею Того, Хто засяяв нам із лона Твого і знищив ніч безбожжя, Діво Мати, просвіти всіх, хто з вірою Тебе шанує, і визволи від безпросвітної темряви в час суду.

Інший.

Ірмос: Безначального Отця Син, Бог і Господь, від Діви воплотився і нам явився просвітити затьмарених, зібрати розпорошених; тому Всесвяту Богородицю величаємо.

Із бруду гріховного визволи мене, Господи, єдиний безгрішний і многомилостивий, Хрестителя молитвами, який усьому світові проповідував Тебе, Агнця Божого, що взяв гріхи людства.

Як паросток духмяний, як пахучий кипарис, як нев’янучий корінь, як миро чесне, маючи тебе, Господній Предтече, визволяюся від злосморідних діл твоїми молитвами, звертаючись до твого покрову.

Вчини мене неплідним неплідними ділами, всеблаженний, щоб я завжди приносив добрі плоди чеснот, творячи мене сином Господнім, і причасником божественного Царства, і собору святих співжителя.

Подай з неба, Предтече Господній, прощення тяжких гріхів нам, хто любить тебе, і з любов’ю шанує, і в божественному храмі твоєму торжествує, — подай виправлення життя і визволення від гріхів.

Ти, пророче, поклонився Тому, Кого Богомати носила в утробі, бо Він світ носить; з Нею моли спастися смиренній душі моїй, що в усі дні впадає у безліч гріхів.

Далі: Достойно є… і поклін. Єктенія, світильний і звичайні псалми.

На стиховні стихири зворушливі. Глас 2

Всіх перевершую гріхом, кого навчу покаяння? Якщо зітхну як митар, думаю, обтяжу небеса; якщо проллю сльози як блудниця, оскверню сльозами землю; але подай мені прощення гріхів, Боже, і помилуй мене.

Стих: Наповни нас вранці милістю Твоєю, Господи, і зрадіємо та звеселимося. Звесели нас в усі дні наші: за ті дні, коли Ти смирив нас, за літа, коли ми бачили зло. І подивись на рабів Твоїх і на діла Твої, і навчи синів їхніх.

Беззаконня мої відпусти, Господи, що народився від Діви, і серце моє очисти, сотвори його храмом Святого Духа; не відкинь мене від Твого лиця, маючи безмежну велику милість.

Стих: І нехай буде милість Господа Бога нашого на нас, діла рук наших виправ і в ділах рук наших допомагай нам.

Хрест Христів узявши, зброю непереможну, святі мученики всю диявольську силу знищили, і прийняли вінці небесні, і стали для нас стіною, за нас Його моліть.

Слава, і нині… Богородичний: Радуйся, Маріє Богородице, храме незборимий, найбільш святий, як взиває пророк: святий храм Твій, дивний у правді.

Далі: Благо є сповідатися Господеві… Трисвяте по Отче наш… тропар і єктенія. Потім час 1-й, звичайні псалми та інше і відпуст.

У вівторок блаженні. Глас 2

Голосом розбійника взиваємо до Тебе: пом’яни нас Господи, у Царстві Твоїм.

Стих: Блаженні гнані за правду, бо їхнє є Царство Небесне.

Розбійника і блудницю перевершив я пристрастями; ущедри мене, Спасе, самозасудженого.

Стих: Блаженні ви, коли ганьбитимуть вас і гнатимуть та зводитимуть на вас усяке лихослів’я і наклепи — Мене ради.

Ти, Предтече, занурив у воду безодню благосердя, твоїми молитвами пристрасті мої омий.

Стих: Радуйтесь і веселіться, бо велика нагорода ваша на небесах.

Ви, страстотерпці Христові, висушили оману кров’ю своєю, тому достойно прославляємо вас.

Слава… Красномовний розум людський, як написано, не може оспівати єдине начало Божества Триіпостасне.

І нині… Неопалимо Народившу Бога безначального оспіваймо всі похвальними піснями.

У вівторок на вечірні

На Господи, взиваю… стихири хресні. Глас 2

Стих: Коли на беззаконня наші зважатимеш, Господи, Господи, хто встоїть? Бо в Тебе очищення є.

Світила не терпіли світити — затьмарилися, коли Ти зайшов на хресті, Слове; земля ж тремтіла, і камені розкололися, церковна завіса роздерлася надвоє, гроби розкрилися, мертві встали, пекло відпустило всіх, сущих під землею, бісів переможено, і смерть стала сном.

Стих: Ради імені твого страждаю за Тебе, Господи, страждає душа моя за Слово Твоє, бо уповає душа моя на Господа.

Коли побачив благорозумний розбійник Тебе, Христе — плодовитий виноград, став розбійник благомайстерним на краще і украв прощення давніх гріхів, тихим голосом і благопристойно; тому поревнуємо йому, взиваючи: пом’яни і нас, Чоловіколюбче.

Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай уповають люди на Господа.

Сяє, як зірка на небі, в церкві воістину божественний хрест Твій, Христе, обпалюючи бісів, вірних же просвіщаючи, і посоромлює обличчя тих, що Тебе розіп’яли; ним Ти визволив із неволі праотців, що прообразували райським деревом хрест, і в пустелі виточив мед із каменя.

Далі стихири із Мінеї.

Якщо немає в Мінеї, інші стихири Пресвятої Богородиці, глас той самий.

Стих: Бо в Господа милість, і велике в Нього визволення. Він визволить нас від усіх беззаконь наших.

Усім людям заступницею і для всіх християн великим пристановищем показав Тебе, Владичице, Той, Хто з Тебе в наше єство одягнувся заради благосердя, розп’яття і смерть прийняв заради нас; Його благай безперестанно подати всім очищення гріхів, Богоневісна.

Стих: Хваліть Господа, всі народи, прославляйте Його всі люди.

Коли в давнині побачила Діва і Агниця на древі розіп’ятого Того, Хто вийшов із лона Її, з двома засудженими, взиваючи, промовляла: Сину і Боже Мій, дивне і страшне бачу Я таїнство; однак безодню мудрості Твоєї ніхто дослідити не може: оспівую Твоє довготерпіння.

Стих: Велика милість Його над нами, й істина Його перебуває повік.

Де Твій благий вигляд, де сховалася краса доброти Твоєї, Сину? Як Ти, що створив невимовне добротою, Боже, прекрасний у доброті, за всіх людей висиш на древі безславним і безчесним, не маючи ні вигляду, ні доброти, Сину? Преблаженна Діва взивала, стогнала і плакала.

Слава, і нині… хрестобогородичний: Зайшла світил зоря, переможена розумним світлом, оголеним на хресті; бо завжди перемагається гірше кращим, і кращому дається менше місце; бо хіба не подобало сховатися матеріальному світлу, коли світив Христос? Промовляла Пречиста світилам світла, дивлячись на Тебе.

Далі: Світло тихе… Прокимен: Милість Твоя, Господи… Сподоби, Господи, у вечір цей…

На стиховні стихири хресні. Глас 2

Спаси мене, Христе Спасе, силою хресною, як спас Ти Петра на морі, і помилуй мене, Боже.

Стих: До Тебе, що перебуваєш на небесах, зводжу очі мої. Як очі рабів звертаються до рук господарів їхніх, як очі рабині до рук господині її, так очі наші до Господа Бога нашого, аж поки помилує нас.

Нехай буде розіп’ятий, взивали ті, що завжди Твоїми дарами насолоджувалися, і злодія замість благодійника просили дати їм ті, що були вбивцями праведників; мовчав Ти, Христе, терплячи їх жорстокість, бажаючи постраждати і спасти нас, як Чоловіколюбець.

Стих: Помилуй нас, Господи, помилуй нас, бо багато ми маємо приниження. Надміру має душа наша ганьби від багатих та зневаги від гордих.

Мученичий: Собори мучеників противилися мучителям, промовляючи: ми воїни Царя сил; якщо ви віддасте нас вогню і мукам, ми не відмовимося від Тройчеської сили.

Слава, і нині… Богородичний: Великі болісті перетерпіла Ти при розп’ятті Сина і Бога Твого, Пречиста, стогнучи, проливаючи сльози і взиваючи: горе Мені, Сину найсолодший, як Ти несправедливо страждаєш, бажаючи визволити земнородних, що від Адама. Тому молимо Тебе, Пречиста Діво, з вірою: вчини Його милостивим до нас.

Далі: Нині відпускаєш… Трисвяте по Отче наш… тропар, єктенія і відпуст.

У вівторок на повечір’ї

Канон Пресвятій Богородиці. Глас 2

Пісня 1

Ірмос: Грядіть, люди, співаймо пісню Христу Богу, що розділив море і настановив людей, яких вивів із єгипетської неволі, бо Він прославився.

Не вистачає слова мого для піснеспіву, Пречиста, бо покрила мене темрява гріхів, але, Богородице, прийми мене, обтяженого.

Під Твій покров удаюся, Пречиста, від гріхів безмежних; сотвори благоперемінним Бога і Владику і спаси мене, Чиста.

Слава… Ти, Владичице, моє тепле очистилище, до Тебе звертаючись, спасуся і одержу душевне спасіння, бо Ти все можеш, як Мати Бога всіх.

І нині… Обманщик душ завів мене в рів загибелі, але простягни мені державну руку, Богородице Діво, і скоро виведи до світла.

Пісня 3

Ірмос: Утверди нас у Тобі, Господи, що древом умертвив гріх, і страх Твій осели в серця наші, оспівуючих Тебе.

У дім багатьох розбійників потрапив я, окаянний, був роздягнений, уранений же і залишений; але Ти, Богородице, не залиши мене.

Роздягнув колись Адама змій, обманувши древом, нині ж полонив душу мою; молюся до Тебе, Владичице, ущедри мене.

Слава… Нині приношу Тобі моє таємне, як істинної Заступниці моєї і Покрову, щоб не викрив мене через них Син Твій на Своєму праведному суді.

І нині… Помилуй нас, Чиста, помилуй, бо немає нам спасіння від діл наших; тому з теплою вірою взиваємо до Тебе: помилуй рабів Твоїх.

Пісня 4

Ірмос: Оспівую Тебе, бо слухом почув, Господи, і вжахнувся, бо йдеш до мене шукати мене заблудлого; тому велике Твоє сходження, що до мене, прославляю, Многомилостивий.

Мене, хворого невиліковно, Владичице, і зубожілого не зневаж, але подай мені єлей благості Твоєї, Діво, і Твоїм провидінням збагати мене золотом нетлінним, яке від Бога.

Обнажився я від добрих діл і лежу у злих, одягнувшись у них більше за всіх колись упалих; і нині прикрась мене першими і позбав других, Богоневісто.

Слава… Блудницю перевершив я у блуді і митаря сріблолюбством завжди, словом і добровільно; але сподоби мене, Владичице, раніше кінця придбати покаяння обох.

І нині… Оселився я в пустелі печальній і відійшов від Тебе, Богородице; хто дасть мені крила, і полечу і прийду до Тебе, надії моєї, що спасає мене, окаянного, від слабкодухості.

Пісня 5

Ірмос: Світла подателю і віків Творче, Господи, у світлі Твоїх повелінь настанови нас; бо крім Тебе ми іншого бога не знаємо.

Незаходиме Світло із утроби Твоєї, Владичице, сущим у темряві на землі засяяло; сморідну душу мою просвіти, Чиста, і віджени всякий морок від серця мого.

Ніч покриває мене лукавими лютими моїми і злими діяннями, але взиваю до Тебе, Владичице: приведи мене до світла божественного Твого Сина і Владики, Пречиста.

Слава… І мене прийми, Чиста, як блудного сина прийняв Твій Син і Сотворитель усього, що взиваю з ним: воістину згрішив, і спаси мене, Владичице.

І нині… Підступами лукавого уранене моє серце, Пречиста, як милостива зціли, невимовно народивша на хресті Ураненого.

Пісня 6

Ірмос: У безодні гріховній валяюся, недослідиму милосердя Твого закликаю безодню; від тління, Боже, визволи мене.

У рів гріховний упав я і не дивлюсь на Бога, Який не забуває, страхом обтяжений, але до Тебе звертаюся, Богоневісто.

Покрилося люто серце моє хвилею безглуздих гріхів, покрий мене всесильною Твоєю молитвою, Богородице Діво.

Слава… Сподоби мене бачити красу слави Твоєї, коли розлучуся з плоттю моєю, бо Ти утвердження моє, Владичице, щоб звідси узнав я про відпущення.

І нині… Від напастей, і бід, і скорбот визволи рабів Твоїх, свята Владичице, Твоїми до Бога молитвами, тих, хто з вірою до Тебе звертаються.

Далі: Господи, помилуй (тричі). Слава, і нині…

Сідальний, глас 2

Тебе величаємо, Богородице, взиваючи: радуйся, жезле, від якого безсіменно зацвів Бог, Який подолав на древі смерть.

Пісня 7

Ірмос: Ідолу золотому на полі Деїри служили, три Твої юнаки зневажили безбожне повеління, посеред вогню вкинуті, зрошені співали: благословенний, Боже отців наших.

Нині намагається ворог, розкривши пастку, прийняти мене в утробу свою, бо приносить до мене звідусіль спокуси і сіті, перешкоджаючи весь поспіх мій; але, попередивши, визволи мене, Діво Мати, від його лукавих підступів.

Оскверняє і засмучує почуття і розум супротивник і намагається ввергнути мене у рів відчаю; тому взиваю до Тебе єдиної: пристановище моє, Богоневісто, визволи мене від руки цього лукавого.

Слава… Ти, що трьох юнаків визволив у палаючій печі, Христе мій; Сам, Слове, визволи і мене молитвами Безневісної Матері Твоєї з полум’я, яке я розпалив безмежним злом, і зроси.

І нині… Жорстким знайшов розтлитель серце моє і умертвив його, але Ти силою божественною зроси Безневісна Мати, і сподоби мене перемогти його, щоб я з вірою взивав до Тебе: Благословенна Ти, бо народила Бога плоттю.

Пісня 8

Ірмос: У піч вогняну до юнаків єврейських зійшовшого Бога і полум’я на росу перетворившого, оспівуйте діла як Господа і прославляйте по всі віки.

Через великі мої гріхи став я люто згорбленим під безліччю турбот, і очі мої не насмілююсь до неба підвести, але взиваю до Тебе: помилуй мене, єдина Богородице, упалого.

Від того, через що я упав у гнів Сина Твого і Бога, визволи, Чиста, і в час, коли Він хоче вчинити випробування, будь моєю Помічницею, Пречиста, і від лівих козлищ позбав мене.

Слава… Умертвленого мене духовно безліччю моїх гріхів підніми, Богоневісто Діво; і молитвами Твоїми визволи мене від усякої омани душетлінного ворога і вбивці.

І нині… Несправима від зла душе моя, як ти очорнила злом першу доброту? Як ти відкинула твої обітниці Сотворителю і прийняла злісні? Але гряди побожно до Богородиці.

Пісня 9

Ірмос: Від Бога Бог Слово невимовною мудрістю прийшов оновити Адама, який споживою люто впав у тління, невимовно воплотившись заради нас від Святої Діви; вірні, єдинодушно піснями величаймо.

Тяжкими ділами воістину я осквернив почуття і наповнився весь соромітними діяннями, але очисти мене, Пречиста, виблагавши для мене час благозворушення, щоб я безперестанно Тебе величав.

Виправдай мене, Богородице, коли виявляться кожного таємні діла, бо Ти воістину маєш силу, і позбав мене темряви, і вчини мене в країні світла, молитвами Твоїми, де є невимовна радість.

Слава… Молю Тебе, Слове, раніше пришестя кінця даруй мені тепле покаяння, і зворушливість зі сльозами, цнотливість разом зі смиренням, і любов божественну, і заспокоєння пастви Твоєї.

І нині… Небесних же і земних перевершила, Діво, славою і шаною, крім Бога; не залиши мене оскверненим, що перевершив гріхами стародавніх і нових людей, які згрішили на землі; але Твоєю молитвою спаси мене.

Далі: Достойно є… і поклін. Трисвяте по Отче наш тропарі та інше звичайне і відпуст.


Глас 2. Понеділок | Зміст | Глас 2. Середа


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура


Нагору