«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиОктоїх

Глас 2. Неділя

У неділю на полуношниці

Канон троїчний.
Творіння преподобного Митрофана. Глас 2

Пісня 1

Ірмос: У глибині потопила колись фараонове воїнство всемогутня сила; втілене ж Слово всезлобний гріх знищило, препрославлений Господь славно бо прославився.

Троїчне єдиноначальне єство Божества оспіваймо піснями, промовляючи: маючи невичерпну безодню милості, збережи і спаси тих, хто поклоняється Тобі, Чоловіколюбче.

Джерело і корінь Отець як причина, Який в Сині, і Святому Твоєму Дусі, з’єднане трисонячного Божества світло виточи моєму серцю і осяй богодіючим сяянням.

Слава… Трисвітла Єдинице Богоначальна, розвій весь морок моїх гріхів і пристрастей причастям Твоїх світлих і найсолодших променів, і сотвори мене храмом неприступної слави і пречистого покрову.

І нині… Богородичний: Застаріле єство наше, яке тяжко страждало і зійшло до тління, Бог Слово, що із утроби Твоєї, Пречиста, воплотився, чоловіколюбно осяяв і навчив нас таємно Трисвітлому Богоначалу.

Пісня 3

Ірмос: На камені віри утвердивши мене, розширив уста мої на ворогів моїх, звеселився мій дух, коли співаю: нема святого як Бог наш, і нема праведного крім Тебе, Господи.

Рівне і єдиночесне єство Богоначала, славлю Тебе в Лицях: Життя бо із Життя Ти народжуєшся нетлінно, єдиний сущий Бог наш, і немає Святого крім Тебе, Господи.

Ти сотворив чини безтілесні небесні, як дзеркала Твоєї доброти, щоб безперестанно оспівувати Тройці нероздільне єдиноначало; але нині прийми і нашу із земних уст похвалу.

Слава… Утверди на камені віри і безоднею любові Твоєї розшир серця і помисли рабів Твоїх, Єдинице трисонячна; бо Ти Бог наш, на Якого уповаючи, не осоромимося.

І нині… Богородичний: Той, Хто раніше сотворив усе творіння, в утробі Твоїй, Богородице, втілився заради невимовної благості, і Світло трисонячне єдиного Божества і Господства всім засяяло.

Сідальний, глас 2

Коли Ти, Господи, на початку створив Адама, тоді Твоєму Слову Ти, Благосердний, сказав іпостасному: створімо за нашою подобою; Дух же Святий був співприсутнім як Творець; тому взиваємо до Тебе: Творче, Боже наш, слава Тобі.

Слава, і нині… Богородичний: Коли до нас Бог прийти благозволив, тоді в Твоїй, Пречиста, найчеснішій утробі оселився і спас Тобою людську природу, даруючи всім Царство Небесне; тому взиваємо до Тебе: Богородице Чиста, радуйся, Владичице.

Пісня 4

Ірмос: Оспівую Тебе, бо слухом почув, Господи, і вжахнувся, до мене бо йдеш, шукаючи мене заблудлого; тому велике Твоє сходження до мене прославляю, Многомилостивий.

Тройця безначальна, Єдинице, Тебе не можуть пізнати навіть безплотні ангельські чини; але ми земними устами оспівуємо Твою природну благість і вірно славимо.

Ти, Вседержителю, будучи Сотворителем людської природи, нині бачиш усю мою неміч, як Всевидець; тому ущедри раба Твого і до життя кращого знову приведи.

Слава… Три Лиця незмішаної Єдиниці оспівуємо, як Ту, що має роздільні Іпостасі і властивості, але ж з’єднана і нероздільна в раді, і славі, і Божестві.

І нині… Богородичний: Творець усього знайшов від віку Тебе єдину, Приснодіво Богородице, храмом чистим і непорочним, в Якому оселився і прийняв образ людської природи, як Чоловіколюбець.

Пісня 5

Ірмос: Просвічення у темряві лежачих і спасіння тих, хто у відчаї, Христе Спасе мій, до Тебе зранку молюся, Царю миру, просвіти мене сяянням Твоїм; іншого крім Тебе бога не знаю.

Ти, Царю миру, промислом Твоїм простягаєш спасительні промені на все існуюче; збережи мене у Твоєму мирі; бо Ти життя і мир усіх.

Ти явився Мойсею в купині у вогняному вигляді і назвався Ангелом, Слово Отче, виявляючи Твоє до нас пришестя; ним же ясно сповістив усім про Триіпостасну державу єдиного Богоначала.

Слава… Єдиноначальна Тройця Пресвята — споконвічна природна слава, сподоби бачити Твою славу тим, хто православно оспівує безначальну і єдину зорю трисонячну.

І нині… Богородичний: Співдержавний за істотою у всі віки Бог Слово оселився невимовно у Твоєму лоні, Діво Мати, закликаючи людей до єдності з Єдиним Владикою.

Пісня 6

Ірмос: У безодні гріховній валяючись, недослідиму милості Твоєї закликаю безодню: від тління визволи мене, Боже.

Благоволителю милості, помилуй віруючих у Тебе, Боже трисонячний, і визволи від гріхів, і пристрастей, і бід рабів Твоїх (двічі).

Слава… Заради невимовної безодні благості, подай мені неосяжну Твого сяяння і трисвітлу світлодайну зорю Божества.

І нині… Богородичний: Вишній невимовно став Людиною із Тебе, Діво, одягнувшись у всю людину, і осяяв мене трисонячним світлом.

Сідальний, глас 2

Ти, що безодню благосердя простягнув нам, прийми нас, Милостивий; зглянься на людей, що прославляють Тебе; прийми пісню тих, хто просить Тебе, Тройце, Єдинице безначальна; бо на Тебе, Бога всіх, уповаємо, подати нам прощення гріхів.

Слава, і нині… Богородичний: Народивши благосердя джерело, Ти милостива, блага Богородице; бо Ти вірних єдина Заступниця, Ти скорботних утіха; тому до Тебе нині з вірою припадаємо, щоб одержати прощення лютих гріхів, збагачуючись єдиною Твоєю допомогою.

Ірмос: Коли золотому ідолу на полі Деїри служили, три Твої юнаки зневажили безбожне повеління; вкинуті в середину вогню, зрошені співали: благословенний Бог отців наших.

Єдиний незмінний триіпостасний Господи, Ти утверджуєш у незмінності ангельські воїнства; покажи і моє серце завжди незмінним, щоб тепло славити Тебе і оспівувати побожно (двічі).

Слава… Собори розумних безтілесних істот, осяяні Твоїм промінням, Боже безначальний і трисонячний, за положенням друге світло; їхнім сяянням покажи і мене причасником світла, як Творець світла Трисяйний.

І нині… Богородичний: Не переставай направляти нас і підносити на небеса тих, хто Тебе любить; бо Ти заради невимовного чоловіколюбства став Людиною в утробі Діви, і обожив людину, і сидиш на престолі слави з Отцем.

Пісня 8

Ірмос: Золотого ідола зневажили три блаженні юнаки, незмінний і живий Божий образ бачачи, посеред вогню співали: нехай оспівує Господа все створене творіння і прославляє по всі віки.

Неприступна Тройця споконвічна, співбезначальна, Богоначальна, незмінна у всьому, крім світлоносних іпостасних властивостей, знищи всяку супротивну лукаву раду і підступи демонів, завжди зберігаючи мене неушкодженим, Господи всіх (двічі).

Слава… Премудре і всемогутнє, неописанне трисонячне Єдиноначало, що створило світ і зберігає неушкодженим і досконалим, оселися в моєму серці, щоб я невмовкно прославляв Тебе з ангельськими силами по всі віки.

І нині… Премудрість Отча, неосяжна, невимовна, Божий Слове, незмінне Твоє єство Ти не змінив, милостиво прийнявши людське єство, і єдину Тройцю шанувати навчив усіх, як Владика всіх віків.

Пісня 9

Ірмос: Ти, благословенна, невимовно воплотила Бога у плоті, що раніше сонця засяяв і прийшов до нас із Діви; Тебе, Богородице, величаємо.

Від Світла безначального співбезначальний Син засяяв Світло, і співприродне Світло — Дух походить, утверджуючи віру в невимовне і нетлінне Різдво, разом же і в невимовне походження.

Засяяло трисонячне Божество трисяянним світлом Твоїм у серцях, оспівуючих Тебе; і дай розум пізнавати все, і виконувати волю Твою благу і досконалу, і величати і славити Тебе.

Слава… Необмежений єством як Бог, маючи необмежену щедрот безодню, Свята Тройця, Ти ущедрила раніше; так і нині ущедри рабів Твоїх і визволи від гріхів, і напастей, і тяжких обставин.

І нині… Спаси мене, Боже мій, від усяких спокус і озлоблення; Ти бо у трьох Лицях оспіваний невимовно, єдиний Бог і всесильний, Твоє стадо збережи, молитвами Богородиці.

Далі: троїчні Григорія Синаїта. Достойно є… та інше полуношниці, написане в кінці цієї книги.

У неділю на ранній

Після Шестипсалмія та єктенії співаємо Бог Господь… і воскресний тропар (двічі) і богородичний (один раз). Потім читаються кафизми. Після першої кафизми читається сідальний неділі.

Благообразний Йосиф, з древа знявши пречисте тіло Твоє, плащаницею чистою обгорнувши і пахощами в гробі новім покривши, поклав, та через три дні воскрес єси, Господи, даруючи світові велику милість.

Стих: Воскресни, Господи, Боже мій, нехай піднесеться рука Твоя, не забудь убогих Твоїх до кінця.

Мироносицям-жонам при гробі явився ангел і промовив: миро мертвим подобає, Христос же тління не зазнав. Тому проголошуйте: воскрес Господь, даруючи світові велику милість.

Слава, і нині… Богородичний: Препрославлена єси, Богородице Діво, в піснях славимо Тебе; хрестом бо Сина Твого зруйновано пекло і смерть умертвлено; ми, омертвлені, встали й життя сподобилися, рай — давню насолоду — здобули. Тому, дякуючи, прославляємо Христа Бога нашого як могутнього і єдиного многомилостивого.

Після другої кафизми сідальний

Каменя гробу запечатати не заборонивши, Ти після воскресіння став для всіх каменем віри; Господи, слава Тобі.

Стих: Славитиму Тебе, Господи, всім серцем моїм, розповідатиму про всі чудеса Твої.

Хор учеників Твоїх з жінками-мироносицями однодушно радіє; бо загальне свято з ними святкують на славу і честь Твого воскресіння. З ними і ми взиваємо до Тебе: Чоловіколюбче Господи, людям Твоїм подай велику милість.

Слава, і нині… Богородичний: Преблагословенна єси, Богородице Діво, бо Той, Хто воплотився від Тебе, пекло полонив, Адама покликав, прокляття знищив, Єву визволив, смерть умертвив, і ми ожили. Тому, співаючи, взиваємо: благословенний Христос Бог наш, що так благоволив, слава Тобі.

Потім Ангельський собор здивувався… мала єктенія та іпакої:

Коли після смерті Твоєї, Христе Боже, жінки до гробу прийшли, щоб помазати тіло Твоє, то побачили ангелів у гробі і жахнулися, бо почули від них слово, що Господь воскрес, даруючи світові велику милість.

Ступеневі. Антифон 1:

На небо зводжу я очі мої до Тебе, Слово: будь щедрий до мене, щоб я жив для Тебе.

Помилуй нас принижених і вчини благопотрібними Твоїми сосудами, Слово.

Слава… Святому Духу належить царювати, освячувати і творіння до руху приводити, бо Він Бог, одноістотний з Отцем і Словом.

І нині… те саме.

Антифон 2:

Коли б не Господь був з нами, ніхто з нас не був би спроможний у боротьбі з ворогом перемогти; ті, що перемагають, звідси підносяться.

Слово! Зуби їхні нехай не схоплять душі моєї, мов пташеня. Горе мені! Як я, гріхолюбний, маю визволитися від ворога?

Слава… У Святому Дусі початок життя і честь, бо Він, будучи Богом, усе створене силою зберігає через Сина в Отці.

І нині… те саме.

Антифон 3:

Ті, що уповають на Господа, страшні для ворогів і дивні для всіх, що вгору очі звертають.

Нехай не простягнуть до беззаконня рук своїх ті, що живуть за законом Божим, бо Христос не карає насліддя Свого.

Слава… Святий Дух — джерело всякої премудрості: тому від Нього благодать апостолам, і стражданнями вінчаються мученики, і пророки передбачають.

І нині… те саме.

Прокимен: Воскресни, Господи, Боже мій, повелінням, що його заповідав Ти, і зібрання людей обступить Тебе.

Стих: Господи, Боже мій, на Тебе надіюся, спаси мене. Після Все, що дише… Євангеліє воскресне чергове, а потім: Воскресіння Христове бачивши, поклонімося святому Господу Ісусові, єдиному безгрішному. Хресту Твоєму поклоняємося, Христе, і святе Воскресіння Твоє оспівуємо і славимо, Ти бо єси Бог наш, крім Тебе іншого не знаємо, ім’я Твоє призиваємо. Прийдіть, усі вірні, поклонімося святому Христовому Воскресінню, бо через Хрест прийшла радість усьому світові. Завжди благословляючи Господа, оспівуємо Воскресіння Його, бо, перетерпівши розп’яття, Він смертю смерть переміг.

Потім псалом 50-й і Слава… Молитвами апостолів, Милостивий, очисти безліч провин наших.

І нині… Молитвами Богородиці, Милостивий, очисти безліч провин наших.

Потім:

Помилуй мене, Боже, з великої милості Твоєї і з великого милосердя Твого прости провини мої.

Після цього стихира:

Воскрес Ісус із гробу, як і провістив, дарував нам життя вічне і велику милість.

Потім Спаси, Боже, людей Твоїх… виголошення священика: Милістю, щедротами і чоловіколюбством… і починаються канони: воскресний на 4, хрестовоскресний на 3, богородичний на 3, святого дня на 4, а як святий святкується, то на 6, хрестовоскресний на 2, богородичний на 2.

Канон воскресний.

Пісня 1

Ірмос: У глибині знищила колись фараонове все воїнство потужна сила, а втілене Слово всезлобний гріх загладило. Препрославлений Господь, славно бо прославився.

Приспів: Слава, Господи, святому воскресінню Твоєму.

Князь світу, до якого ми зачислені, заповіді Твоєї, благий, не послухавшись, хрестом Твоїм осуджений був, бо він до Тебе, неначе до смертного, приступив, але відпав силою влади Твоєї і виявився безсилим.

Як Визволитель роду людського і нетлінного життя Начальник прийшов Ти у світ; бо воскресінням Твоїм, яке ми всі прославляємо, Ти пелену смерті розірвав, славно бо прославився.

Богородичний: Чиста Приснодіво, Ти стала вищою від усякого видимого і невидимого творіння; бо народила Творця, Який зволив тіло прийняти в утробі Твоїй; Його ж як Мати благай, щоб спастися душам нашим.

Канон хрестовоскресний.

Пісня 1

глас той самий

Ірмос: Немокрими ногами обраний Ізраїль, немов по суші, проходячи морською глибиною, взивав: співаймо Господеві, бо Він прославився.

Силою для немічних, воскресінням загиблих і нетлінням для померлих став Ти, Христе, через Твої тілесні страждання — бо Ти прославився.

Бог Творець і Оновитель змилосердився над загиблим образом і воскресив Його Своєю смертю, всіх оживив, бо Він прославився.

Канон Богородичний.

Пісня 1, глас той самий. Ірмос той самий

Невидима колись ліствиця і стежка морська, що чудом твердою стала, були образом Твого, Пречиста, Різдва, яке всі оспівуємо, бо Він прославився.

Сила Всевишнього, іпостась довершена, Божа мудрість, від Тебе, Пречиста, тіло прийнявши, з людьми розмовляла, бо Він прославився.

Крізь двері непрохідні замкненої утроби Твоєї, Чиста, пройшло Сонце правди і світові засяяло — бо Він прославився.

Катавасія: Відкрию уста мої…

Канон воскресний.

Пісня 3

Ірмос: Процвіла пустеля, як квітка, Господи, неплідна церква язичницька через пришестя Твоє, в ній же утвердилося моє серце.

Творіння від страждань Твоїх тремтіло, коли побачило Тебе в убогому образі приниженим від беззаконних, Того, Хто створив усе Божественним повелінням.

З пороху земного за образом Твоїм створив Ти мене рукою Твоєю; і знову стертого в порох смертний за гріх Ти, Христе, воскресив мене, коли в пекло зійшов.

Богородичний: Чини ангельські здивувалися і серця людські вжахнулися від Різдва Твого, Пречиста, тому ми з вірою Тебе, Богородицю, шануємо.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: Лук сильних зламав Ти, Христе, владою Твоєю, а немічних силою опоясав.

Христос, вищий за всіх, стражданнями тілесними умалив Себе мало чим перед єством ангельським.

До мертвих беззаконними зачислений, явився Ти, Христе, жінкам, сяючи вінцем славного воскресіння.

Канон Богородичний. Ірмос той самий Той, Хто перевищує час як Творець часу, від Тебе Діво, добровільно немовлям став.

Утробу, ширшу за небеса, оспіваймо, бо через неї Адам радісно на небесах живе.

Канон воскресний.

Пісня 4

Ірмос: Прийшов єси не заступник і не ангел, а Господь, від Діви втілений, і спас єси всього мене чоловіка; тому до Тебе взиваю: слава силі Твоїй, Господи.

Стоїш Ти перед судом, Боже мій, як засуджений, безмовно, над народами твориш суд, Владико, бо для них стражданнями Твоїми, Христе, світові всьому учинив Ти спасіння.

Страждання Твоє, Христе, зброю ворога знищило, а Твоє до пекла сходження зруйнувало твердині супротивників і гордість мучителя перемогло.

Богородичний: Тебе, Богородице Владичице, всі вірні як пристановище спасіння і стіну непорушну знаємо, бо молитвами Твоїми визволяєш від бід душі наші.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: Почув я, Господи, про Провидіння Твого таїнство, зрозумів діла Твої і прославив Твоє Божество.

Побачивши Тебе, Христе, на хресті розіп’ятим, Діва, що безболісно Тебе породила, материнські муки перетерпіла.

Смерть подолана. Мертвий узяв у полон ворота пекельні; бо коли всегубець був переможений, все, що вище за природне, було даровано мені.

Канон Богородичний. Ірмос той самий

Ось прославилась явно Божественна гора дому Господнього, Богоматір — вища за сили ангельські.

Ти, Діво, надприродно народжуєш Владику творіння, бо єдина сподобилася Божественного покликання.

Канон воскресний.

Пісня 5

Ірмос: Посередником між Богом і людьми став Ти, Христе Боже, бо через Тебе, Владико, до світлоначальника Отця Твого від темряви незнання доступ маємо.

Як кедри, втихомирив Ти, Христе, хвилювання народів, коли добровільно, Владико, був піднесений тілом на кипарисі, на певзі і на кедрі.

У рові глибокому поклали Тебе, Христе, бездиханного, мертвого, але Ти, Спасе, зранений, раною Твоєю воскресив з Собою забутих, що в гробах спали.

Богородичний: Благай, Діво Чиста, Сина Твого і Господа, щоб Він полоненим визволення дарував і мир тим, що на Тебе в недолі надію покладають.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: Вугіль, що бачив ясно Ісая, як сонце, з дівочої утроби засяяв, даруючи світло богопізнання тим, що у темряві заблукали.

Перший Адам, від посту відмовившись, плід смертоносного дерева споживає, але його гріх загладжує другий Адам, розіп’ятий.

За природою людською страсним і смертним став Ти, Христе, безстрасний за безплотним Божеством, звільнивши від тління померлих, воскресивши їх із безодні пекельної.

Канон Богородичний. Ірмос той самий Солодощі радості проливайте, хмари, на тих, що на землі, бо дарується Дитя, Яке є превічним нашим Богом, що тіло прийняв від Діви.

Всевишній, Який в час останній тіло від Діви прийняв безсіменно, світлом осяяв життя й тіло моє, і гріх ненависний знищив.

Канон воскресний.

Пісня 6

Ірмос: У безодні гріховній потопаючи, благаю незбагненну безодню милосердя Твого: від тління, Боже, мене відведи.

Як злочинець, засуджений був Праведник і між беззаконними був розіп’ятий Той, Хто кров’ю Своєю прощення винним дарує.

Через одну людину — першого Адама — смерть колись у світ увійшла, і через Одного — Сина Божого — воскресіння явилося.

Богородичний: Мужа не знавши, Ти, Діво, породила і залишаєшся Дівою вічно, являючи образ істинного Божества, Сина і Бога Твого.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: Почувши голос благання від зболілої душі, визволи мене від бід, Владико, бо Ти єдиний причина спасіння нашого.

Охоронителями дерева життя від загиблого настановив Ти херувимів; але вони, побачивши Тебе, відчинили двері, бо Ти відкрив дорогу в рай розбійникові.

Навіть і пекло було знищено через смерть Єдиного, бо хоч і велике багатство зібрало воно, але Христос один усіх нас визволив.

Канон Богородичний. Ірмос той самий

Природа людська, що гріху служила, через Тебе, Владичице чиста, була визволена, бо Твій Син, як агнець, за всіх у жертву був принесений.

Усі ми взиваємо до Тебе, істинної Матері Бога: визволи рабів непокірних, бо Ти єдина маєш сміливість перед Сином.

Кондак: Воскрес єси як Бог із гробу у славі і світ із Собою воскресив, і людське єство як Бога оспівує Тебе, і смерть щезла. Адам же торжествує, Владико, і Єва нині, з неволі визволяючись, радується, взиваючи: Ти єси, Христе, Той, що всім подаєш воскресіння.

Ікос: Ти, Христе Слово, — світло для тих, що в темряві, Ти — воскресіння і життя всіх людей, і всіх Ти з Собою воскресив, державу смерті знищив і ворота пекельні зруйнував; і мертві, чудо побачивши, дивувалися, і все творіння радіє Твоєму воскресінню, Чоловіколюбче. Тому і всі ми славимо й оспівуємо Твоє пришестя, і світ, Спасе мій, славить Тебе повсякчасно.

Канон воскресний.

Пісня 7

Ірмос: За богопротивним велінням беззаконного мучителя високе полум’я було розпалене, але Христос пролив побожним юнакам росу духовну, бо Він благословенний і препрославлений.

Не стерпів Ти, Владико, з милосердя Свого бачити людину, яку мучила смерть, а прийшов і спас кров’ю Своєю, людиною ставши, бо Він благословенний і препрославлений, Бог отців наших.

Побачивши Тебе, Христе, в одежу помсти зодягненого, жахнулися вартові пекла, бо Ти, Владико, безумного мучителя-раба прийшов знищити, бо Він благословенний і препрославлений, Бог отців наших.

Богородичний: Як найсвятішу між святими визнаємо Тебе, Діво непорочна, Мати безневісна, як єдину, що породила незмінного Бога; бо Ти Божественним Твоїм Різдвом нетління всім вірним дарувала єси.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: Наймудрішими красномовцями явилися колись юнаки, бо вони, від богонатхненної душі богословлячи, устами співали: Пребожественний отців і наш Боже, благословенний Ти.

Колись в Едемі непослух осудив праотця; але добровільно засуджений звільнив його від гріха, Пребожественний отців Бог і препрославлений.

Ти спас зраненого через язик отруйний і заздрість людиновбивці, добровільним стражданням зцілив Ти рану самовільну в Едемі, Пребожественний отців Бог і препрославлений.

Богородичний: Мене, що ходив у тіні смертній, покликав Ти до світла, темряву пекла сяйвом Божества подолавши, Пребожественний отців Бог і препрославлений.

Канон Богородичний. Ірмос той самий

Бачив уночі Яків, немов уявляючи, Бога втіленого; з Тебе ж Він у світлі явився тим, що співають: Пребожественний отців Бог і препрославлений.

Той, Хто явив образ Твій несказанно, з Яковом бореться; Він з волі Своєї з’єднався з людиною, Чиста, Пребожественний отців Бог і препрославлений.

Мерзенний той, хто не проповідує Тебе, Сина Діви, як Одного з всехвальної Тройці і з твердою вірою устами не взиває: Пребожественний отців Бог і препрославлений.

Канон воскресний.

Пісня 8

Ірмос: Піч вогненна колись у Вавилоні з Божого веління чудеса явила, халдеїв опаляючи, росою покривала вірних, що співали: благословіть, усі діла Господні, Господа.

Одежу тіла Твого, Христе, кров’ю Твоєю скривавлену, побачивши, чини ангельські в трепеті довготерпінню великому дивувалися, взиваючи: благословіть, усі діла Господні, Господа.

Ти, милосердний, Своїм воскресінням у безсмертя зодягнув моє смертне єство, тому, радіючи, вдячно славлять Тебе, Христе, люди вибрані, до Тебе взиваючи: воістину знищена була смерть перемогою.

Богородичний: Богородице Пречиста, Ти безсіменно зачала Того, Хто з Отцем нерозлучний, Який в утробі пожив як Боголюдина, і несказанно породила: тому як спасіння всіх нас Тебе визнаємо.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: Ідола золотого зневаживши, три блаженні юнаки, побачивши незмінний і живий Божий образ, серед вогню співали: нехай прославляє все творіння Господа і величає по всі віки.

Ти, багатий у милості, був розіп’ятий на хресті, і добровільно був похований, і на третій день воскрес, і визволив усіх людей, що з вірою співають: нехай прославляє Господа все творіння і величає по всі віки.

Зійшовши до пекла, щоб визволити того, кого Ти, Христе мій, створив Твоєю Божественною силою, і давши йому нетління, Ти, Слово Боже, вчинив його учасником Твоєї вічної слави, що виголошує: нехай прославляє все творіння Господа і величає по всі віки.

Канон Богородичний. Ірмос той самий

Через Тебе явився на землі і з людьми пожив незрівнянний у благочесті і силі Христос. Йому співаючи, всі вірні взиваємо: нехай прославляє все творіння Господа і величає по всі віки.

Проповідуючи Тебе, воістину непорочну, ми славимо Богородицю, бо Ти породила Одного з Тройці, Який тіло прийняв; Йому разом з Отцем і Духом усі співаємо: нехай прославляє все творіння Господа і величає по всі віки.

Потім співаємо пісню Богородиці: Величає душа моя Господа… з приспівом Чеснішу від херувимів…

Канон воскресний.

Пісня 9

Ірмос: Безначального Отця Син, Бог і Господь, тіло від Діви прийнявши, нам явився, щоб у темряві сущих просвітити, розсіяних зібрати; тому всехвальну Богородицю величаємо.

Триблаженне древо Твого, Спасе, Пречистого хреста на лобнім місці Божественною кров’ю і водою з Божественного ребра Твого, Христе, наче з джерела, зрощене — як дерево, в раю посаджене, життя нам виростило.

Ти, Всемогутній, бувши розіп’ятим, подолав сильних, і людську природу, що внизу в темниці пекельній лежала, на престолі Отця посадив і з нею маєш прийти; ми, поклоняючись, Тебе величаємо.

Троїчний: Православно оспівуючи Єдиницю в Трьох Особах, Тройцю Одноістотну, прославимо, вірні, нерозсічене Пребожественне єство, трисвітле сяйво невечірнє, єдине нетлінне, що нас світлом осяває.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: Від Бога Бога Слово, Який невимовною мудрістю прийшов оновити Адама, що через споживання плоду в тління гріховне впав, від Святої Діви невимовно втіленого нас ради, вірні, єдиномудрено піснями величаймо.

На лобному місці, посеред осуджених Ти, Христе як агнець, був на хрест вознесений; списом у ребро проколотий, Ти як милосердний дарував життя нам, смертним, що з вірою шануємо Твоє Божественне воскресіння.

Усі вірні, поклонімось Богу, Який Своєю смертю знищив владу смерті, і воскресив із Собою від віку мертвих, і всім подає життя й воскресіння.

Канон Богородичний

Ірмос: Слово Боже, Сину Діви, Боже богів, Господи найсвятіший із святих, Ти весь бажання, весь насолода; тому з Богородицею Тебе всі величаємо.

В утробі Твоїй, Чиста, природі смертній даровано жезл сили — Слово Боже, Він воскресив те, що до пекла опустилося, тому Тебе, Пречиста, як Богородицю величаємо.

Милостиво прийми, Владико, молитовницею за нас Матір Твою, Яку Ти обрав, щоб усе наповнилося Твоєю благістю, тому Тебе як Благодійника всі величаємо.

Після катавасії мала єктенія, а потім Свят Господь Бог наш… і екзапостиларій ранній.

Стихири хвалитні воскресні

Стих: Виконати над ними суд написаний. Слава ця буде всім преподобним Його.

Все, що дише, і все творіння прославляє Тебе, Господи, бо Ти хрестом смерть знищив, щоб явити людям Твоє воскресіння з мертвих як єдиний Чоловіколюбець.

Стих: Хваліть Бога в святих Його, хваліть Його в утвердженні сили Його.

Нехай скажуть юдеї, як воїни, що стерегли Царя, не встерегли Його. Чому камінь не зберіг Каменя життя? Або нехай віддадуть Похованого, або Тому, Хто воскрес, нехай поклоняться, з нами промовляючи: слава багатству милосердя Твого, Спасе наш, слава Тобі.

Стих: Хваліть Його в могутності сили Його, хваліть Його за безмежну велич Його.

Радуйтеся, люди, і веселіться. Ангел, сидячи на камені гробу, благовістив нам, промовивши: Христос, Спаситель світу, воскрес із мертвих і все пахощами наповнив. Радуйтеся, люди, і веселіться.

Стих: Хваліть Його голосом сурми, хваліть Його на арфі і гуслях.

Ангел перед зачаттям Твоїм, Господи, приніс Благодатній «радуйся». Ангел і камінь від Твого славного гробу під час воскресіння Твого одвалив. Той бо слово радості замість печалі провістив, а цей Владику Життєдавця замість смерті нам проповідав. Тому взиваємо до Тебе: благодійнику всіх, Господи, слава Тобі.

Стих: Хваліть його хором під тимпани, хваліть Його на струнах і органах.

Жінки зі сльозами миро на гріб Твій вилили, і уста їхні радістю наповнилися, коли вони говорили: воскрес Господь.

Стих: Хваліть Його на органах милозвучних, хваліть Його на органах і зі співом. Все, що дише, нехай хвалить Господа.

Нехай хвалять народи і люди Христа Бога нашого, Який добровільно задля нас хрест перетерпів і три дні в пеклі перебув, і нехай поклоняться Його воскресінню з мертвих, через яке просвітилися всього світу кінці.

Стих: Воскресни, Господи Боже мій, нехай піднесеться рука Твоя, не забудь убогих Твоїх до кінця.

Розіп’ятий і похований був Ти, Христе, як Сам зволив; але як Бог і Владика, Ти смерть знищив і воскрес у славі, даруючи світові життя вічне й велику милість.

Стих: Славитиму Тебе, Господи, всім серцем моїм, розповідатиму про всі чудеса Твої.

О беззаконні, що камінь запечатали, воістину більшого чуда ви сподобили нас. Сторожа зрозуміла, що Він нині з гробу вийшов, вони ж говорили: скажіть, що, коли ми спали, прийшли ученики і вкрали Його. Хто ж краде мерця, особливо оголеного? Він воскрес як Бог владою Своєю, навіть погребальні пелени Свої залишивши у гробі. Прийдіть, побачте, юдеї, що не розірвав печаті Той, Хто знищив смерть і дарує родові людському життя безконечне й велику милість.

Слава… і рання євангельська стихира. І нині… і цей богородичний:

Преблагословенна єси, Богородице Діво, бо Той, Хто воплотився від Тебе, пекло полонив, Адама покликав, прокляття знищив, Єву визволив, смерть умертвив, і ми ожили. Тому ми, співаючи, взиваємо: благословенний Христос Бог наш, що так благоволив. Слава Тобі.

Потім велике славослів’я і цей тропар воскресний: Воскрес із гробу і кайдани розбив пекла; зруйнував осуд смертний, Господи, всіх од сітей ворожих визволивши. Явивши Себе апостолам Твоїм, послав їх на проповідь і ними мир Твій дав світові, єдиний многомилостивий.

Потім єктенії і відпуст.

На літургії блаженні

Молитву розбійника приносимо Тобі і взиваємо: пом’яни нас, Спасе, у Царстві Твоєму.

Стих: Блаженні чисті серцем, бо вони Бога побачать.

На прощення гріхів хрест Тобі приносимо, що його задля нас прийняв Ти, Чоловіколюбче.

Стих: Блаженні миротворці, бо вони синами Божими назвуться.

Поклоняємось Твоєму, Владико, погребінню і воскресінню, бо ними світ із тління визволив Ти, Чоловіколюбче.

Стих: Блаженні гнані за правду, бо їхнє є Царство Небесне.

Смертю Твоєю, Господи, знищена смерть, а воскресінням Твоїм, Спасе, Ти світ спас.

Стих: Блаженні ви, коли ганьбитимуть вас і гнатимуть та зводитимуть на вас усяке лихослів’я і наклепи — Мене ради.

Мироносиць зустрів Ти, з гробу воскресши, і учеників сповістив, щоб вони проповідували Твоє воскресіння.

Стих: Радуйтесь і веселіться, бо велика нагорода ваша на небесах.

Ті, що в темряві спали, побачивши Тебе, Світло, у самій глибині пекла, Христе, воскресли.

Слава… Всі прославмо Отця, поклонімося Сину, і Святому Духу з вірою заспіваймо.

І нині… Богородичний: Радуйся, престоле вогненний Радуйся, невісто неневісна. Радуйся, Діво, бо Ти породила Бога людям.

Прокимен: Кріпость моя і пісня моя Господь, і став мені спасінням.

Стих: Караючи, покарав мене Господь, але смерті не віддав мене.

Алилуя.

Стих: Вислухає тебе Господь у день скорботи, захистить тебе ім’я Бога Якова.

Стих: Господи, спаси царя і вислухай нас, в який би день ми не звертались до Тебе.

У неділю на вечірні

На Господи, взиваю…

стихири зворушливі. Глас 2

Стих: Коли на беззаконня наші зважатимеш, Господи, Господи, хто встоїть? Бо в Тебе очищення є.

Ти джерело милосердя маєш і пребагаті милості та потоки щедрот проливаєш, Отче преблагий, і Сину — Слово Отче, і Душе Святий, нестворена Істото, прийми моління й молитви наші, всім грішним подаючи прощення як Бог щедрий і Чоловіколюбець.

Стих: Ради імені Твого я страждаю за Тебе, Господи; страждає душа моя за Слово Твоє, бо уповає душа моя на Господа.

Ти, Христе Спасе наш, як Бог за природою маєш безліч щедрот, і милості, і милосердя; тому молимо Тебе і, припадаючи, взиваємо, завжди Тебе благаючи: даруй рабам Твоїм відпущення провин многих і прощення всього, в чому всі ми згрішили, як Бог щедрий і Чоловіколюбець.

Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай уповають люди на Господа.

Спасе, що як Бог хочеш спасти всіх, заради яких Ти людиною став і людиною явився, спаси нас, що поклоняємося Твоїм заповідям. Бо Ти, Чоловіколюбче, не прийшов праведників спасти, але нас грішних, багатьма гріхами скованих, визволити благодаттю Божественного хрещення як Бог щедрий і Чоловіколюбець.

Інші стихири святим небесним безплотним ангелам

Стих: Бо в Господа милість, і велике в Нього визволення. Він визволить нас від усіх беззаконь наших.

Престоли, Херувими й Серафими, Господства, Сили й чесні Власті, а з ними Ангели, Архангели й Начала єдинодушно співають безперестанну пісню Творцеві їхнього нетлінного єства і навчають усіх шанувати єдину в Тройці Істоту, з’єднану, рівночесну і єдинопрестольну.

Стих: Хваліть Господа, всі народи, прославляйте Його, всі люди.

З милості Божественної сердечне око духовне догори зверненим маючи, ми в душах своїх угору до неба завжди розум спрямовуємо, щоб, промінням небесним осяяні, ми уникнули темряви пристрастей, надіючись перед престолом Творця з ангелами стати і від Світла у світло преобразитися.

Слава, і нині… Богородичний: Множество ангелів Сина Твого трисвятими голосами оспівують Тебе, Пречиста, як істинний вогнеподібний престол Його, і палату одушевлену, і міст Божественний, що завжди від землі до Нього провадить, і згідно з архангелом Гавриїлом до Тебе взивають: радуйся, благодатна, Ти бо породила джерело радості.

Потім Світло тихе… і прокимен:

Прославляйте нині Господа, всі раби Господні.

Стих: Що стоїте в храмі Господньому, у дворах дому Бога нашого.

Потім Сподоби, Господи… і єктенія.

На стиховні стихири зворушливі

Згрішив я перед Тобою, Христе Спасе, як блудний син; прийми, Отче, мене, що каюся, і помилуй мене, Боже.

Стих: До Тебе, що перебуваєш на небі, зводжу очі мої. Як очі рабів звертаються до рук господарів їхніх, як очі рабині до рук господині її, так очі наші — до Господа Бога нашого, аж поки помилує нас.

Взиваю я до Тебе, Христе Спасе, словом митаревим: очисти мене, як і його, і помилуй мене, Боже.

Стих: Помилуй нас, Господи, помилуй нас, бо багато ми маємо приниження. Надміру має душа наша ганьби від багатих та зневаги від гордих.

Переможці-подвижники, ви, не полюбивши земної насолоди, небесних благ сподобилися і співжителями ангелів стали; їх молитвами, Господи, помилуй і спаси нас.

Слава, і нині… Богородичний: Радуйся, Маріє Богородице, храме нерушимий, ще й святий, як взиває пророк: свят храм Твій, дивний у правді.

Потім Нині відпускаєш… Трисвяте по Отче наш… тропар святому. Слава, і нині… богородичний на глас тропаря.

Потім єктенія і відпуст.

У неділю на повечір’ї

Канон похвальний Пресвятій Богородиці. Глас 2

Пісня 1

Ірмос: У глибині колись потопила фараонове воїнство всемогутня сила, втілене ж Слово всезлобний гріх знищило; препрославлений Господь славно бо прославився.

Прийнявши наш образ із Тебе, явно показав Тебе найсвітлішим духовним небом; тому визволи мене із смороду пристрастей, щоб я з любов’ю оспівував Тебе, єдину Матір Діву.

Клещі духовні, що носили вугілля й очистили людське єство, молю Тебе, Владичице, відмий скверну моїх гріхів і визволи мене від пристрастей, які осквернюють мене, молитвами Твоїми.

Слава… Ти, Пречиста, що народила джерело милості — Христа і відкрила людям Едем; відкрий мені двері милості Твоєї, Богородице, і даруй прощення гріхів, Владичице світу.

І нині… Гріхів моїх кайдани розірви, Владичице; благаючи Сина Твого і Бога, очисти гріх, що мучить мене, Приснодіво, щоб я спасаємий завжди оспівував Тебе.

Пісня 3

Ірмос: На камені віри утверди мене, розшири уста мої на ворогів моїх, щоб звеселився дух мій, коли співатиму: нема святого крім Бога нашого, і нема праведного крім Тебе, Господи.

Віджени від мене морок пристрастей моїх і затьмарення і просвіти мене, Пречиста Владичице, Народивша Христа, Який засяяв раніше денниці, від Сонця Сонце незаходиме.

Ти, Пречиста, Твоїм Різдвом відновила скинію упавшу і розорену Давида, праотця Твого; тому онови і мене, раба Твого, Владичице, розбитого пристрастями і гріхами.

Слава… Будь, Діво, зброєю душі моєї, яка проганяє гріхи і пристрасті, і покажи мене другим раєм, що без підступів, і зберігається Тобою, і приносить квіти Духа.

І нині… Простягнувши руку благосердя, прийми мене, Богородице; і визволи від усякого засудження, бо я до Тебе звертаюсь, і до Тебе припадаю, і закликаю Твою допомогу.

Пісня 4

Ірмос: Оспівую Тебе, бо я слухом почув про Тебе і вжахнувся: бо Ти йдеш до мене, шукаючи мене заблудного; тому велике Твоє сходження до мене прославляю, Многомилостивий.

Квас людського єства, нескверний і святий, від якого прийняв тісто, яке створив Сотворитель; і моїх пристрастей відмий скверну, і очисти мене від бруду гріхів.

Зціли, Пречиста, нині ліками молитов Твоїх, і пластирем, і єлеєм душі моєї струп’я і рани гріховні, бо Ти народила Богоначального Цілителя єства.

Слава… Кайдани пристрастей моїх розбий, Владичице, і ланцюги гріхів моїх розірви зброєю молитов Твоїх, бо Ти Христа народила, Який подає визволення тим, що зв’язані у пеклі.

І нині… Пристрасті душі моєї зціли, що затьмарили мене всеокаянного; і помисли просвіти, Чиста, далеко відганяючи безліч бісів, що ображають мене і кожного дня розставляють сіті на мене.

Пісня 5

Ірмос: Ти є просвічення у темряві лежачих, спасіння тих, хто у відчаї, Христе Спасе мій, до Тебе зранку молюся, Царю миру, просвіти мене сяянням Твоїм; бо я іншого бога крім Тебе не знаю.

Ти, Владичице, світ від древньої клятви визволила, народивши благословення — Христа; від помислів безглуздих визволи мене і від усякої печалі, бо Ти є єдина радість вірних.

Оточує душі моєї місто полк бісівський і дуже намагається мене полонити; Преславна Владичице, місто Царя всіх, огороди мене міцними стінами, Твоїми молитвами, і спаси.

Слава… Люта буря розбещеності лукавих духів засмучує мою думку; швидко попередь і втихомир її, бо Ти народила єдиного Керманича всього творіння — Христа всесильного.

І нині… Засяй мені світло покаяння, Богородице, бо я зачинений у згубній темряві; подай лежачому руку допомоги і Твоїми молитвами підніми мене, Чиста, чинити Боже виправдання.

Пісня 6

Ірмос: У безодні гріховній валяюся, недослідиму милосердя Твого закликаю безодню: від тління, Боже, підніми мене.

Ти, що народила вічне життя, Пречиста, умертви Твоїми молитвами смерть душі моєї, що відходить із тіла.

Спокушуючи, ловить мене змій людоненависний; його знищи, Владичице, бо Ти народила Того, Хто знищує голови зміїв.

Слава… Мене, що йшов гріховними стежками, направ на стежки правди, бо Ти народила путь Життя, Христа Бога нашого.

І нині… Душі моєї пристрасті зціли і печаль нерозумну подолай, бо Ти народила Бога на спасіння людей, Пречиста.

Далі: Господи, помилуй (тричі); Слава, і нині…

Сідальний, глас 2

Будучи джерелом милосердя, милості сподоби нас, Богородице, зглянься на людей згрішивших, яви як завжди силу Твою, бо, на Тебе уповаючи, радуйся, взиваємо до Тебе, як колись Гавриїл, безплотних архістратиг.

Пісня 7

Ірмос: Ідолу золотому премудрі юнаки не послужили, і в полум’я самі пішли, і богів їхніх осоромили, серед полум’я взивали, і зросив їх ангел: почуто вже вуст ваших молитву.

Засмучує мій розум і бентежить душу хвиля пристрастей, але Ти, Діво, що народила Того, Хто божественним повелінням утихомирює бурхливе море, приведи до тиші безстрастя і зупини засмучення плоті.

Знаючи Тебе, як двері духовного сходу, що з небес з’явилася, молюся, раб Твій, щоб через Тебе ввійти на небеса; тому прийми мене, Владичице, і світлом просвіти.

Слава… Розіп’явшись на хресті волею, Син Твій — Христос посоромив начала темряви і зруйнував смертну згубну силу; Ним же, Владичице Пречиста, умертви пристрасне плоті моєї мудрування.

І нині… Не переставай, Пречиста, молитися Богу, Який від Тебе народився, за тих, хто з вірою до Тебе звертається, просячи визволення, єдина Заступнице світу, тим, що у відчаї, надія і заступництво, а тим, хто в бурі, постійна поміч.

Пісня 8

Ірмос: Золотого ідола зневажили три блаженні юнаки, побачивши незмінний і живий образ Божий, серед полум’я співали: нехай оспівує Господа все створене творіння і прославляє по всі віки.

Богостворену скинію — сущу святою святих прообразувала древня скинія, яка показала образ Великого Архієрея всередині Себе; моє серце, Діво, зроби святою скинією Вишнього Царя всіх — Христа.

Божественний ковчег і скрижалі носиш Ти, Діво, Сина Твого Христа, Слово Боже Пречисте; сотвори, щоб Воно написалося рукою Божою, як на дошці, на моєму серці, Твоїми молитвами.

Слава… Відсікся від Твого лона, Всенепорочна Владичице, як від гори, чесний Камінь і зруйнував як Вседержитель і єдиний всесильний стовпи всякої омани; Ним же нині знищи образи пристрастей в душі моїй, розбивши щелепи невидимих ворогів.

І нині… Висохле моє серце гріховним полум’ям напій, Діво Богородице, водами життя, завжди зберігаючи мене в зворушливості, бо я зі страхом взиваю: нехай оспівує Господа все творіння і прославляє Його повіки.

Пісня 9

Ірмос: Того, Хто раніше сонця засяяв світильник Бога, і прийшов до нас у плоті, Ти, Благословенна і Всечиста, як Діва воплотила; Тебе, Богородице, величаємо.

Правди Сонце — Христа засяяла Ти, Чиста, і явилося пресвітле небо, Ним же ніч пристрастей моїх розжени Твоїми молитвами, і душу мою просвіти, і серце моє просвіти.

Суди, Богородице, і подолай лютого мого супротивника, і визволи мене від його ображення; бо Ти народила Суддю благого і праведного, Який в лоні Божества засудив смерть.

Слава… Той, Хто створив як Бог безплотні істоти, із Тебе, Діво, воплотився; тому визволи мене від плотських пристрастей і плотських помислів, раба Твого, Твоїми молитвами.

І нині… Зруйнувала Ти Євину печаль, народивши нового Адама, Який раніше створив Адамове єство; тому розірви рукописання і моїх гріхів, напастей і скорбот, визволяючи мене від пристрастей.

Далі: Достойно є… Трисвяте по Отче наш… тропарі та інше звичайне і відпуст.


Глас 2. Субота | Зміст | Глас 2. Понеділок


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура


Нагору