«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиОктоїх

Глас 1. П’ятниця

У п’ятницю на ранній

Після 1-ї кафизми сідальні хресні. Глас 1

Коли Ти, Христе, розіп’явся, загинули муки і подолана була сила ворожа: бо ні ангел, ні людина, але Ти Сам, Господи, спас нас, слава Тобі.

Стих: Возносіть Господа Бога нашого і поклоняйтеся підніжжю ніг Його, бо воно святе.

Древу хреста Твого поклоняємось, Чоловіколюбче, бо на ньому Ти був прицвяхований, Життя всіх; рай відкрив Ти, Спасе, розбійнику, який прийшов до Тебе вірою, і їжі сподобив того, хто сповідав Тебе: пом’яни мене, Господи; прийми як його і нас, що взиваємо до Тебе: згрішили всі, заради милосердя Твого не зневаж нас.

Слава, і нині… хрестобогородичний: Нескверна Агниця, побачивши мертвого на древі розіп’ятого Агнця і Пастиря, плакала і віщала і як Мати взивала: як Я перетерплю Твоє невимовне, Сину Мій, приниження і вільне страждання, Боже преблагий?

Після 2-ї кафизми сідальний хресний. Глас 1

Зброя хресна явилася колись на війні благочестивому царю Костянтину, непереможна на ворогів перемога, заради віри, через Нього тремтять супротивні сили, вона стала для вірних спасінням і Павловою похвалою.

Стих: Бог же Цар наш раніше віку вчинив спасіння посеред землі.

Ти, що в давнину створив Адама із пороху землі, рукою тлінною був битий по щоках, Щедрий, і розп’яття перетерпів, ганьбу і рани. О чудо! О велике довготерпіння Твоє! Слава, Господи, живоносним Твоїм страстям, якими Ти спас нас.

Стих: Дивний Бог у святих Своїх, Бог Ізраїлів.

Мученичий: Страждання похвалою і шаною вінців славні страстотерпці одяглися Тобою, Господи; терпінням же ран перемогли беззаконних і силою божественною прийняли з небес перемогу; їхніми молитвами і нас визволи від невидимого ворога, Спасе, і спаси нас.

Слава, і нині… хрестобогородичний: Бачачи Тебе, Христе, мертвим на хресті, Всенепорочна Мати взивала: Сину Мій, співбезначальний Отцю і Духові, що за невимовне Твоє провидіння, яким Ти спас, Щедрий, творіння пречистих рук Твоїх.

Після 3-ї кафизми сідальний хресний. Глас 1

Коли побачило Тебе, Ісусе, Сонце правди, заради милосердя милості Твоєї волею розіп’ятого плоттю, сонце не стерпіло дерзновення, затьмарилося; тому затьмарену мою душу просвіти неприступним світлом Твоїм і спаси мене, молюся.

На хресті Ти розіп’явся волею, Щедрий, і обожив зітлілу нашу істоту, людиновбивцю змія умертвив, але утверди мир у православ’ї і знищи єретиків піднесення чесним хрестом Твоїм.

Слава, і нині… хрестобогородичний: Ми Твоє заступництво придбали, Пречиста, і Твоїми молитвами від бід визволяємося, хрестом бо Сина Твого всюди і завжди охороняємося, Тебе достойно всі побожно величаємо.

Канон чесному і животворчому хресту
Творіння преподобного Йосифа. Глас 1

Пісня 1

Ірмос: Богу, що допоміг Мойсеєві в Єгипті і тим фараона потопив з усім воїнством, пісню перемоги співаємо, бо Він прославився.

Страждання перетерпів заради нас Той, Хто за єством безстрасний, і розіп’ятий був з розбійниками, началозлобного змія умертвив, Слове, і спас тих, хто поклоняється Тобі.

Схід сходів, Ти, Ісусе, прийшов до заходу – впалого єства нашого; Тебе ж побачивши розіп’ятим, сонце світло своє сховало.

Мученичий: Смертю тимчасове життя ви, славні страстотерпці, добре перемінили на життя вічне і Царства Небесного сподобилися; заради цього прославляєтеся і ублажаєтеся.

Мученичий: Ви, що уподібнилися стражданням Христовим, зціляєте пристрасті земнородних, дійством таємним і словом проганяєте духів, святі мученики.

Богородичний: Коли Агниця побачила на хресті Христа розп’ятого, дивлячись на Агнця, взивала: куди зайшла Твоя доброта, довготерпеливий Сину безначальний?

Інший канон Пресвятій Богородиці. Глас 1

Ірмос: Пісню перемоги співаємо всі Богу, що створив дивні чудеса силою великою і спас Ізраїля, бо Він прославився.

Ти єдина в літо Бога безлітного народила втіленого, Всесвята Пречиста; зціли багатолітні пристрасті окаянної душі моєї.

Струп’я душі моєї, і серця несвідомість, і помислів затьмарення, і розуму пошкодження знищи Твоїми молитвами, як Милостива.

Ти, що народила Світло – Визволителя мого, визволи мене, Пречиста, із темряви і мук вічних, щоб я, спасенний, оспівував Твоє благоутробіє.

В безодні лютих і в суєті пристрастей потоплений я, закликаю Твою, Пречиста, тишу: спаси мене, бо Ти вірних пристановище.

Ірмос: Нехай утвердиться серце моє у волі Твоїй, Христе Боже, що утвердив над водами небо друге і заснував иа водах землю, Всесильний.

На хресті Ти простягнув руки і пальці божественні окривавив, визволяючи Адама – творіння рук Твоїх, Владико, від вбивчої руки, як єдиний благий і Чоловіколюбець.

Ти був у ребра проколотий списом, Владико, виправляючи спокусу тієї, що із ребра; на древо піднісся Ти, щоб того, хто прийняв біду від плоду дерева, ввести в рай з розбійником благорозумним.

Мученичий: Господні мученики, ви є утвердження церковне, головні стовпи благочестя, ворогів знищення; чистими помислами в піснях ублажаймо їх.

Мученичий: Мученики, ви є божественна лоза духовного винограду, яка виростила нам грона, виточуючи вино терпіння і звеселяючи серця всіх вірних.

Богородичний: Благословенний плід утроби Твоєї, Пренепорочна, Який вчинив причасниками нетління, заради хреста Свого, тих, що зітліли через плід дерева, – божественною благодаттю.

Інший. Ірмос той самий.

Визволи мене, Всенепорочна, від всяких обставин, безлічі спокус змієвих, і вічного вогню, і темряви, бо Ти народила Світло превічне.

Я весь засуджений, Чиста, страшним судилищем, і тим вогнем невгасимим, і відповіддю лютою; поспіши спасти мене, Владичице Пречиста, раба Твого.

Щоб обожити людство, Бог став Людиною із Тебе, Діво Чиста, невимовно і незбагненно; заради цього всі вірні однодушно Тебе ублажаємо.

Пісня 4

Ірмос: Почув, Господи, про Тебе слух і убоявся, пізнав діла Твої, промовляв пророк, і прославив силу Твою.

Ти, будучи Законодавцем праведним, був залучений до беззаконників і на древо був піднесений, Благодійнику Господи, бажаючи всіх виправдати.

Всі сили ангельські здивувалися, побачивши Тебе – Сонце на хресті розіп’ятого, і начала темних сил були переможені.

Мученичий: Прийнявши благодать зцілень від духовних дарів, мученики відмивають усі душетлінні пристрасті божественною благодаттю.

Мученичий: Відкинувши сон байдужості, страстотерпці усипили звірів вірою і божественним пильнуванням і, радіючи, постраждали.

Богородичний: Горе Мені, Сину! Як Я можу дивитися на Тебе, на хресті розіп’ятого і неправедно умертвленого, життя Подателя? Діва, плачучи, промовляла.

Інший.

Ірмос: Духом передбачивши втілення Слова, пророк Авакум проповідував, взиваючи: коли наблизяться літа – пізнаєшся, коли прийде час – покажешся; слава силі Твоїй, Господи.

Діво Богородице, нескверна тінь, мене, оскверненого гріхами, очисти милосердям Твоїм, очищувальним окропленням; подай мені руку помочі, щоб я взивав: слава Тобі, Богоневісто чиста.

Храмом освяченим явилася Ти Богові через оселення в Тобі незбагненно; Його благай очистити нас від гріховної скверни, щоб ми стали храмом і духовною оселею.

Помилуй мене, Богородице, бо Ти єдина народила джерело милості, і зціли душі моєї люту хворобу і нерозуміння сердечне; подай мені раніше кінця струмок сліз, і зворушення, і визволення від зла.

Свята Богородице, освяти нас, народивши плоттю Пресвятого, Який благозволив уподібнитися людям; і покажи всіх причасниками Небесного Царства Твоїми, Пречиста, молитвами.

Пісня 5

Ірмос: Світле засяяв нам світло Присносущний тим, що зранку думають про заповіді Твої, Владико Чоловіколюбче, Христе Боже наш.

На хресті плоттю розіп’ятий, Ти закликав народи, які не знали Тебе, до Твого пізнання, Суддя всіх, єдиний милостивий, Христе Боже наш.

Коли Ти став на судилищі неправеднім, праведний Господи, виправдався Адам. раніше засуджений, і взиває: слава розп’яттю Твоєму, довготерпеливий Господи.

Мученичий: Як рай богонасаджений явилися ви, мученики, маючи чесні страждання, як запашні квіти, ними ж духмяните душі всіх вірних.

Мученичий: Благоквітні і благоплідні дерева ви, що зацвіти вірою плід безсмертя і коріння злоби викоренили; оспіваймо мучеників Господніх.

Богородичний: Жезл чесний, який зацвів квітку нев’янучу, коли побачила на хресті Його, взивала: Владико, не роби Мене бездітною.

Інший.

Ірмос: Твій мир подай нам, Сину Божий, іншого крім Тебе бога не знаємо, ім’я Твоє прославляємо, бо Ти Бог живих і мертвих.

Мертвим зробила мене колись в Едемі лукава спожива, але Ти, Пречиста, Життя народила: мене, в давнину померлого від дерева, оживи нині і подай зворушення.

Спаси мене. Пречиста, від лютих бід. і підніми мене із гною пристрастей, і визволи мене із полону і озлоблення лукавих бісів, твого недостойного раба.

Зіниці душі моєї просвіти. Чиста, щоб я бачив завжди божественну світлість і Твою славу, Всенепорочна, щоб я отримав милість і вічну славу.

Хмара і рай, і двері світла, трапезу і руно, знаємо Тебе, і стамну, що мас всередині манну, солодкість світу, Чиста Діво Мати.

Пісня 6

Ірмос: Пророка Ти спас від кита, Чоловіколюбче, і мене із глибини гріхів виведи, молюся.

Ти, що вищий за всяку шану, безчестя перетерпів, Христе, розіп’ятим на хресті, бажаючи вшанувати людей.

Підписуєш мені прощення, поневоленому лукавим, тростиною побитий, Христе Боже наш преблагий.

Мученичий: Через болісті страждань, святі мученики, ви перейшли до неболісної кончини і сподобилися невимовної радості.

Мученичий: Ви розпалилися вугіллям Христової любові, премудрі; тому, вкинуті у вогонь, ви залишилися неопаленими.

Богородичний: Після Різдва, Всенепорочна, Ти перебуваєш Дівою, як і до Різдва; бо Ти Бога народила, Який спас людину древом хресним.

Інший.

Ірмос: Пророку Іоні уподібнюючись, взиваю: життя моє визволи із тління і спаси мене, Спасе світу, що взиваю: слава Тобі.

Молюся Тобі, єдиній благій і нескверній тіні: мене, оскверненого багатьма гріхами, омий від усякої скверни заступництвом Твоїм.

Покровителькою будь мені, Чиста, що валяюся в безодні гріхів і житейських турботах, і направи до тихого пристановища, і спаси мене.

Хвилювання помислів, і пристрастей нашестя, і глибина гріховна збурюють окаянну душу мою; допоможи мені, Свята Владичице.

Священний покров, Маріє, осквернену похотями окаянну душу мою освяти.

Пісня 7

Ірмос: Піч, Спасе, зрошувалася, юнаки ж, радіючи, співали: отців Боже, благословенний Ти.

Будучи розіп’ятим, Ти захитав творіння; коли ж помер, Ти змія умертвив: благословенний Ти, Христе, Боже отців наших.

Напоюється жовчю Довготерпеливий, виточуючи мені солодкість спасительну, що позбавився райської їжі через насолодження плодом дерева.

Мученичий: Мученики, стругані кігтями, відкинули мертвість тлінного тіла, красу ж божественну прийняли від Бога.

Мученичий: Стражданнями ви, мужні мученики, уподібнювалися пречистим страстям Христовим, рани ворожі легко перетерпіли.

Богородичний: Бачачи розіп’ятого Господа, непорочна Богородиця промовляла: горе Мені, Сину Мій, як Ти помираєш, життя і надія вірних.

Інший.

Ірмос: Сущих у печі юнаків Твоїх, Спасе, вогонь не доторкнувся і не обпалив; тоді три як єдиними устами співали і благословляли, промовляючи: благословенний Бог отців наших.

Освяти, Пречиста Богоневісто, осквернену пристрастями душу мою, і розуму мого лютий полон, і серця нерозуміння, і бісівські підступи швидко віджени, Чиста.

Оживи розум мій, Всенепорочна, умертвлений плотськими пристрастями, і укріпи мене чинити угодне Богові; щоб я величав Тебе і завжди славив Твоє милосердя.

Діво Мати, що єдина народила Бога, умертви плотські мої пристрасті, і душевну мою скверну відмий незабаром, і визволи мене від муки лукавих бісів, і спаси мене.

Прикрашена божественними чеснотами, Ти народила Слово, співбезначальне Отцю, Чиста Діво, Який воістину покрив небеса чеснотами; Його ж завжди благай ущедрити нас.

Пісня 8

Ірмос: Піснеспівці юнаки в печі Спасителя, що перетворив полум’я на росу, Христа Бога, оспівуйте і прославляйте по всі віки.

Коли Ти, Спасе, розіп’явся на хресті, заколихалося творіння: сонце сховало проміння, і камені розкололися, і пекло швидко спорожнилося, не терплячи сили Твоєї.

За засудження вигнаного Ти перетерпів засудження і страждання; за того, хто став нагим, Ти висів нагим на древі, Щедрий; велика Твоя держава і довготерпіння.

Мученичий: Ви, Христові воїни, безплотним співжителі, хрестом як бронею одягнені, на супротивника ополчилися і його потоптали прекрасними ногами.

Мученичий: Ви, мужні мученики, стояли на судилищі з розірваним тілом, і будівлю омани зруйнували, і бісівські требища розбили.

Богородичний: Ти, що вища за небеса, дивлячись на Єдиного Всевишнього, піднесеного на хресті, Який скинув піднесення ворожі, оспівувала Його голосно. Інший.

Ірмос: Його ж жахаються ангели і всі воїнства як Творця і Господа; священики, оспівуйте, юнаки, прославляйте, люди, благословляйте і прославляйте по всі віки.

Втілюється із Тебе Безплотний велично, Його ж моли, Пречиста, умертвити мої плотські пристрасті і оживити мою душу, умертвлену гріхами.

Того, Хто зціляє падіння земного Адама, Ти, Пречиста, народила Спаса і Бога; Його благай зцілити рани душі моєї, які болять безмежно.

Підніми мене, лежачого у глибині зла, і подолай того, хто нині поборює мене, Пречиста, і не зневаж уранену безглуздими пристрастями душу мою, але ущедри і спаси мене.

Визволяємося, Пречиста, від усяких спокус Твоїми до Бога постійними молитвами, знаючи Тебе, Богородицю благословенну і обрадувану.

Далі: Пісня Богородиці: Величає душа Моя Господа… і поклони.

Пісня 9

Ірмос: Тебе, Яку бачив Мойсей в неопалимій купині і Ліствицю одухотворену, Яку бачив Яків, і Двері небесні, Якими пройшов Христос Бог, піснями, Мати Чиста, величаємо.

О, як люди непокірні віддали Тебе на хрест, Єдиного довготерпеливого, що зубожів волею, і страждання прийняв, і був причиною безстрастя усім від Адама спокушеним.

Безчесне розп’яття прийняв Христос плоттю, бажаючи вшанувати людину, що збезчестила себе безсловесними пристрастями і погубила древню красу; слава незбагненному Твоєму милосердю.

Мученичий: Сонце незаходиме, Христе, привів до світила невимовної Твоєї слави і світлості тих, що зранку до Тебе зверталися і прийняли безліч страждань; просвіти нас їхніми молитвами.

Мученичий: Полк святих мучеників переміг тисячі тисяч невидимих ворогів, і приєдналися до тисячі тисяч святих сил, і завжди зціляють тисячі тисяч пристрастей душ наших силою Божою.

Богородичний: Світлом Світла, що з Тебе, Діво, засяяло, просвіти мій розум і серце і віджени гріховну темряву і всякий морок мого відчаю.

Інший.

Ірмос: Світлоносну хмару, в Яку всіх Владика як дощ з небес зійшов на руно, і воплотився заради нас, і став Людиною, Безначальний; величаємо всі як Матір Бога нашого Чисту.

Будучи гріхолюбним, я в лінивстві перебуваю і тремчу від непідкупного судилища, Чиста; на ньому збережи мене неосудженим Твоїми святими молитвами, Богоневісто, щоб я ублажив Тебе як мою заступницю, Чиста.

Жахаюся судилища, Діво, і справедливого ока Твого Сина; бо я вчинив багато гріхів на землі і заради цього до Тебе взиваю: Всемилосердна Владичице, допоможи мені, і тодішньої біди позбав мене, і спаси, Чиста.

Який страшний день випробування, Діво! Яка жахлива відповідь! Яка гірка біда! Хто вистоїть тоді, Пречиста Владичице? Помилуй пристрасну душу мою і раніше кінця подай мені прощення, Пречиста.

Ти, яка народила Божественне Світло, що від Отця засяяло, ущедри мою душу, затьмарену життєвими оманами, бо я став ганьбою для ворогів, Всенепорочна, і сподоби мене спасительного світла покаяння, Чиста.

Далі: Достойно є… і поклін до землі. Потім єктенія, світильний і звичайні псалми.

На стиховні стихири хресні. Глас 1

Тебе, що прицвяхувався на древі плоттю і дарував нам життя, як Спаса і Владику оспівуємо безперестанно.

Стих: Наповнилися зранку милістю Твоєю, Господи, і зраділи і звеселилися; в усі дні наші звеселяємося: за дні, в які Ти смирив нас, літа, в які ми бачили зле; і зглянься на рабів Твоїх і на діла Твої, і навчи синів Твоїх.

Твоїм хрестом, Христе, єдиним стадом стали ангели і люди, в єдиному соборі веселяться небо і земля; Господи, слава Тобі.

Стих: І нехай буде світлість Господа Бога нашого на нас, і діла рук наших виправ на нас, і діло рук наших виправи.

Мученичий: Прийдіть, всі люди, вшануймо пісня­ми і співами духовними Христових страстотерпців, світильників світу і проповідників віри, джерела вічнотекучі, з яких витікають вірним зцілення; їх­німи молитвами, Христе Боже, мир даруй світові Твоєму і душам нашим велику милість.

Слава, і нині… хрестобогородичний, глас 1.

Агниця і Непорочна Владичиця, коли побачила Агнця на хресті, Який не мав ні вигляду, ні доброти, горе Мені, плачучи, промовляла: куди зайшла Твоя доброта, Найсолодший? Де краса? Де благодать ся­ючого Твого образу, Сину Мій улюблений?

У п’ятницю блаженні. Глас 1

Споживою вигнав ворог Адама із раю, хрестом же ввів у нього Христос розбійника, який взивав: по­м’яни мене, коли прийдеш у Царстві Твоїм.

Блаженні гнані за правду, бо їхнє є Царство Небесне. Розіп’явшись безгрішний, Ти, Христе, взяв гріхи всіх і, бувши проколотим у ребра, виточив потоки води і крові, навчаючи скрушених тлінням.

Блаженні ви, коли ганьбитимуть вас і гнатимуть та зводитимуть на вас усяке лихослів’я і наклепи – Мене ради.

Ісусе Боже, розіп’ятий волею на древі, Ти, Щедрий, зняв усе пристрасне Адамове розуміння; ранами ж чесними уранив безліч бісів.

Радуйтесь і веселіться, бо велика нагорода ваша на небесах.

Мученичий: Мученики славні, ви уподібнилися стражданням Того, Хто волею постраждав плоттю, і завжди зціляєте пристрасті незцільні, недуги ж відга­няєте від людей силою духовною.

Слава… Рівносильну, єдиночесну Тройцю слави­мо Тебе, Отця безначального Бога, і Сина, і Духа Святого, єдине триіпостасне Богоначало, вірою ве­личаємо.

І нині… Коли побачила Тебе, Христе Боже, на хресті розіп’ятого Та, що народила Тебе плоттю, плачучи, промовляла: чим Тобі, Сину Мій, відплатило єврейсь­ке зібрання законопреступне?

Устав

Про богослужіння суботнє,
про вечірню, про ранню і про літургію,
коли співаємо
Бог Господь…

У п’ятницю на вечірні. Після звичайної кафизми, на Господи, взиваю… співаємо стихири подібні, святого із Мінеї на 6. Слава… святого, якщо є; якщо немає, Слава, і нині… богородичний цього 1-го гласу. На стиховні стихири із Октоїха мученичі три, гласу. Слава… святого, якщо є якщо немає, Слава, і нині… богородичний. Потім Нині відпускаєш… Трисвяте по Отче наш… богородичний цього гласу. Єктенії і відпуст.

Треба знати, якщо не випаде пам’ять якого-небудь апостола, або великого святого, або святого, який не має тропаря: Бог Господь… не співаємо, але Алилуя на голос 2-й.

На ранній. Після Шестипсалмія співаємо Бог Господь… на голос тропаря святого, і тропар його (двічі). Слава, і нині… богородичний 1-й, на голос тропаря святого. Далі читаємо кафизму 16-ту: Сказав Господь Господеві моєму… за звичаєм. І після кафизми єктенія і сідальні з Октоїха мученичі два, перший і другий. Слава, і нині… богородичний 1-й цього гласу. Потім читаємо кафизму 17-ту: Блаженні непорочні… На ній кадить священик. Після непорочних сідальні мученичі два, 3-й, 4-й, і поклін.

Слава, і нині… богородичний. І знову читання, і псалом 50-й: Помилуй мене, Боже… І співаємо канони 3: святого Мінеї з ірмосом на 6: ірмос по двічі, тропарі на 4 (цей завжди читається першим у суботу), і після нього святому храму на 4, потім із Октоїха мученичий на 4. Померлим канон співається в п’ятницю на повечір’ї. До канонів же промовляємо пісні: Співаємо Господеві… Після 3-ї пісні сідальний святого із Мінеї. Слава, і нині… богородичний. Після 6-ї пісні кондак святого та ікос, якщо є. І читаємо пролог. Після 9-ї пісні світильний, раніше святого, якщо є. Потім: Слава… із Октоїха, І нині… богородичний. Якщо ж ні, світильний із Октоїха: Той, Хто мертвими і живими… Слава, і нині… Ми Тобою хвалимося… На хвалітех не співаємо стихир із Октоїха, але співаємо їх на стиховні. Якщо ж немає стихир святого на хвалітех, виголошуємо: Тобі слава подобає… Якщо співаємо святого на хвалітех стихири, тоді Тобі слава подобає… не промовляємо, але після стихир виголошуємо: Слава Тобі, що показав нам світло… Слава в вишніх Богу… і далі єктенія: Доповнимо ранню молитву… Далі стихири на стиховні співаємо із Октоїха хвалитні, мученичі три: 1-й, 2-й, 3-й із звичайними приспівами: Наповнилися зранку… 2-й: І нехай буде світлість… один же залишаємо, 4-й заупокійний із Дамаскинових. Слава… святого, якщо є. Якщо ж немає: Слава, і нині… богородичний їх. А стиховна суботня залишається, тільки на трьох ранніх співається по суботах, у піст, в суботу 2-у, 3-ю і 4-у, або якщо випаде Алилуя. І співається на стиховні з заупокійними їх приспівами. Далі: Благо є сповідатися Господеві… Трисвяте по Отче наш… тропар святого. Слава, і нині… богородичний ранньої на голос тропаря святого. Єктенії, і час 1-й, і відпуст, і многоліття. Після закінчення цього – звичайна літія в притворі.

На літургії. Блаженні з Октоїха на 6. Якщо має святий на літургії пісні, і святого пісня 3-я, на 4, і з Октоїха гласу на 4. Після входу співаємо тропарі так: спочатку тропар храму, якщо храм Христів і Богородиці; далі тропар дня: Апостоли, мученики і пророки… потім тропар святого рядового і кондак його. Якщо буде другий святий, який має тропар і кондак, промовляй його. Якщо ж немає в суботу тропаря або кондака ні одному святому, ми промовляємо після денного тропаря заупокійний: Пом’яни, Господи, як благий… Якщо де є храм святого або святої, тим храмам у суботу тропарів не промовляємо, тому що всі святі включені в денний тропар. Слава… кондак: Зі святими упокой… І нині… Як початки…

Про те ж саме. Якщо храм святого або святої, тропарі після входу співаємо так: спочатку дня: Апостоли, мученики і пророки… потім тропар і кондак святого рядового. Якщо немає: Пом’яни, Господи, як благий… Слава… Зі святими упокой… І нині… Як початки… Якщо де є храм Христа і Богородиці, крім передсвята і післясвята, покриваємо тим же денним кондаком: І нині… Як початки… а не храмовим кондаком. У суботу ж храмові кондаки Христові і Богородиці опускаються; тільки якщо випадає великий святий, тоді І нині… кондак храму Богородиці. А де немає храму Богородиці, промовляємо: Заступниця християн… Прокимен. Апостол. Алилуя. Євангеліє і причасний спочатку святого, потім дня: бо завжди читається рядовий апостол і євангеліє після святого, крім Господніх свят. Ця служба співається по суботах завжди, якщо випадає: Бог Господь… Якщо ж випадає в суботу Владичне свято, співається служба неодмінно вся святу.

Треба знати: якщо випаде
і благозволить настоятель співати
в суботу: Алилуя

У п’ятницю на вечірні. Читаємо кафизму 18-ту. Далі: на Господи, взиваю… стихири із Мінеї святого 3, і з Октоїха мученичі три: 2-й, 3-й, 4-й, а перший опускається. Слава, і нині… богородичний воскресний цього гласу. Далі: Світло тихе… Потім прокимен. Далі: Сподоби, Господи, у вечір цей…

На стиховні: мученичий 1-й і заупокійні два преподобного Іоана Дамаскина. Слава, і нині… богородичний. Далі: Нині відпускаєш… Трисвяте по Отче наш… тропар глас 2-й: Апостоли, мученики і пророки… Слава… Пом’яни, Господи, як благий рабів Твоїх… І нині… богородичний: Мати Свята… єктенія, відпуст і звичайний вихід у притвор.

На ранній. Після звичайного початку і Шестипсалмія замість Бог Господь… співаємо Алилуя, на голос 2-й (тричі). Далі стих 1-й: Блаженні ті, кого Ти обрав і прийняв, Господи… Стих 2-й: Пам’ять їх з роду в рід… Стих 3-й: Душі їхні у блаженстві перебуватимуть. Тропар, глас 2-й: Апостоли, мученики і пророки… (двічі). Слава… Пом’яни, Господи, як благий… І нині… богородичний: Мати Свята… Далі кафизма 16-та. Єктенія звичайна, після неї промовляємо два сідальні з Октоїха, мученичі три, 2-й, 3-й, перший опускається. Далі виголошуємо стих: Дивний Бог у святих Своїх… і промовляємо 4-й, а богородичний опускається. Потім стих: Блаженні ті, кого обрав… і промовляємо сідальний заупокійний гласу. Слава, і нині… богородичний другий. І читання. Після цього нічого не промовляємо, а співаємо: Блаженні непорочні… з приспівами: Благословенний Ти, Господи… на глас 2-й. Розділяємо ж кафизму на дві статті. На «посередині» після 1-ї статті не промовляємо: Слава, і нині… а співаємо після закінчення: Якби не закон Твій… (тричі). І виголошує священик єктенію заупокійну: Ще і ще… Хор: Господи, помилуй (один раз). Ще молимося за упокоєння душ спочилих рабів Божих (імена). Хор: Господи, помилуй (один раз). Щоб Господь Бог вчинив душі їхні… Хор: Господи, помилуй (один раз). Милості Божої, Царства Небесного… Подай, Господи. Диякон: Господу помолимось. Священик: Боже духів, і всього тілесного… Ми ж співаємо 40 разів. Виголос: Бо Ти єси воскресіння… Хор: Амінь. Далі читаємо другу статтю: Твій є я… Приспів: Спасе, спаси мене… На закінчення: Жива буде душа моя (тричі). Далі: Благословенний Ти, Господи… та інше. І після цього священик виголошує вищезгадану заупокійну єктенію і поминає померлих. Ми ж співаємо Господи, помилуй (40 разів), поки не закінчить священик молитву: Боже духів… І після виголосу сідальний, глас 5-й. Упокой, Спасе наш, з праведними рабів Твоїх. Слава, і нині… богородичний: Від Діви засяяв світові…

І читання. Псалом 50-й: Помилуй мене, Боже… Далі канон спочатку Мінеї з ірмосом на 6, і храму на 4, і з Октоїха на 4. Після 3-ї пісні єктенія звичайна. Кондак, і сідальний Мінеї, і читання. Після 6-ї пісні кондак, глас 8-й: Зі святими упокой… і ікос, і пролог. Після 9-ї пісні світильний Октоїха. На хвалітех стихири мученичі 4. Слава… поклін. І нині… богородичний. На стиховні стихири заупокійні преподобного Феофана. Слава, і нині… богородичний. Далі: Благо є сповідатися Господеві… Трисвяте по Отче наш… Тропар, глас 2-й: Апостоли, мученики і пророки… Слава… Пом’яни, Господи… І нині… богородичний: Мати Свята… і єктенія. Потім священик: Сей благословенний Христос, Бог наш… і ми: Утверди, Боже… і час 1-й, відпуст.

На часах тропарі: Апостоли, мученики і пророки… і Пом’яни, Господи, як благий… Слава… Кондак: Зі святими упокой… І нині… Тебе – і стіну, і пристановище… Прокимен, глас 6-й: Веселіться, праведні, у Господі… Стих: Блаженні ті, яким прощені беззаконня… Заупокійний прокимен: Душі їхні у блаженстві перебуватимуть… Апостол суботи рядовий і заупокійний. Алилуя, глас 8-й: Воззвали праведні… Стих: Блаженні ті, кого обрав і прийняв Ти, Господи. Євангеліє суботи, рядове і друге заупокійне. Причасний: Радуйтеся, праведні, у Господі… Другий заупокійний: Блаженні ті, кого обрав і прийняв Ти, Господи.

Треба знати, як відправляти службу
за померлих

У п’ятницю після вечірні. Після відпусту вечірні священик одягається у ризу, диякон же в стихар, бере кадило з ладаном, виходять у притвор, перед ними йде пономар із підсвічником: йдемо за ними і ми. І приходимо в притвор, де приготований столик і коливо на ньому.

Священик виголошує: Благословенний Бог наш… і кадить хрестовидно коливо. Ми ж читаємо псалом 90-й: Хто живе під охороною Всевишнього… (в інший же час, крім вечірні і ранньої, буває початок за звичаєм): читаємо Трисвяте по Отче наш… священик виголос: Бо Твоє є Царство… потім: Господи, помилуй (12 разів). Слава, і нині… Прийдіть, поклонімось… (тричі), і псалом 90-й. А в кінці його Слава, і нині… Алилуя (тричі).

І буває єктенія заупокійна.

В мирі Господу помолимось. Хор: Господи, помилуй.

За мир з неба і спасіння душ наших, Господу помолимось.

За відпущення гріхів у блаженній пам’яті спочилих, Господу помолимось.

За приснопам’ятних рабів Божих (імена), за спокій і блаженну пам’ять їх, Господу помолимось.

Щоб простив їм Бог всякі провини вільні і невільні, Господу помолимось.

Щоб неосудно стали вони перед страшним престолом Господа слави, Господу помолимось.

За тих, хто плачуть, сумують і сподіваються Христового утішення, Господу помолимось.

Щоб визволитися їм від усякої скорботи, печалі і зітхання і вселитися їм там, де перебуває світло лиця Божого, Господу помолимось.

Щоб Господь Бог вчинив душі їхні у місті світлім, у місті квітучім, у місті спокою, де всі праведні перебувають, Господу помолимось.

Щоб упокоїтись їм на лоні Авраама, й Ісаака, і Якова, Господу помолимось.

Щоб визволитися нам від усякої скорботи, гніву, небезпеки та недолі, Господу помолимось.

Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.

Милості Божої, Царства Небесного і відпущення гріхів їхніх випросивши, самі себе, і один одного, і все життя наше Христу Богові віддамо.

Ми ж промовляємо: Тобі, Господи.

Священик виголошує: Бо Ти єси воскресіння, життя і упокоєння спочилих рабів Твоїх, Христе Боже наш, і Тобі славу возсилаємо з Безначальним Твоїм Отцем, і Пресвятим і Благим і Животворчим Твоїм Духом нині, і повсякчас, і на віки віків. Хор: Амінь.

Далі: Алилуя (тричі), глас 8.

Стих 1: Блаженні, кого Ти обрав і прийняв, Господи.

Стих 2: Пам’ять їх з роду в рід.

Стих 3: Душі їхні у блаженстві перебуватимуть.

Потім: тропар, глас 8.

Глибиною мудрості чоловіколюбно все будуючи і корисне всім подаючи, Єдиний Сотворителю, упокой, Господи, душі рабів Твоїх, які надію покладали на Тебе, Творця й Промислителя і Бога нашого (двічі).

Слава, і нині… богородичний: Тебе — і стіну, і пристановище маємо, і молитвеницю благоприємну до Бога, що Його породила єси, Богородице Безневісна, вірних спасіння.

Потім кафизма: Блаженні непорочні… співаємо їх на глас 2. Приспів: Пом’яни, Господи, душі рабів Твоїх.., Інший же хор співає другий стих, і за рядом інші стихи обидва хори, розділяємо на дві статті; і після першої не промовляємо Слава, і нині… але зразу ж цей стих: Якби не закон Твій повчанням мені був, тоді загинув би у смиренні моїм. Повіки не забуду оправдань Твоїх, бо ними Ти оживив мене (тричі).

І виголошує священик єктенію за померлих. Ще і ще в мирі Господу помолимось. Хор: Господи, помилуй.

Ще молимось за упокоєння душ спочилих рабів Божих (імена) і за відпущення їм всякої провини вільної і невільної. Хор: Господи, помилуй.

Щоб Господь Бог оселив душі їхні там, де праведні спочивають. Хор: Господи, помилуй.

Милості Божої, Царства Небесного і відпущення гріхів їх у Христа, Безсмертного Царя і Бога нашого, просимо. Хор: Подай, Господи.

Диякон: Господи, помилуй. Хор: Господи, помилуй (40 разів).

Священик промовляє таємно молитву: Боже духів і всякої плоті, Ти смерть подолав, і диявола знищив, і життя світові Твоєму дарував, Сам, Господи, упокой душі спочилих рабів Твоїх (імена) у місті світлім, у місті квітучім, у місті спокою, де нема ні недуги, ні скорботи, ні зітхання. Всякий гріх, вчинений ними словом, чи ділом, чи думкою, як Благий і Чоловіколюбний Бог, прости, бо нема людини, що жила б і не згрішила. Ти єдиний без гріха; правда Твоя – правда вічна, і слово Твоє – істина.

Виголос: Бо Ти є воскресіння, життя і упокоєння… Приспів: Упокой, Господи, душі спочилих рабів Твоїх.

І почергово обидва хори співають інші стихи. В кінці ж співаємо стих: Жива буде душа моя… (тричі), до кінця.

Далі тропарі заупокійні, співаємо на голос 5. Приспів: Благословен єси, Господи, навчи Мене оправдань Твоїх.

Всі святі знайшли джерело життя і двері раю. О, коли б і мені знайти до нього путь покаяння. Я – загублене ягня, поклич мене, Спасе, і спаси мене.

Благословен єси, Господи, навчи мене оправдань Твоїх. Святі мученики! Ви проповідували про Христа – Божого Агнця і, як ягнята, замучені були й перейшли до життя, що ніколи не старіє, а вічно існує. Щиро ж благайте Христа, щоб і нам подав відпущення гріхів.

Благословен єси, Господи, навчи мене оправдань Твоїх. Всі ви дорогою вузькою і скорботною ходили, хрест, як ярмо, в житті взявши, і Мене наслідували вірою, прийдіть і втішайтеся славою і вінцями небесними, що Я приготував вам.

Благословен єси, Господи, навчи мене оправдань Твоїх.

Я несказанної Твоєї слави образ, хоч і ношу на собі рани гріховні, зглянься на Твоє творіння, Владико, і очисти Твоїм милосердям, і жадану вітчизну подай мені, в раю знову мене оселивши.

Благословен єси, Господи, навчи мене оправдань Твоїх. З нічого Ти мене колись створив і Божественним Твоїм образом підніс; за порушення ж заповіді знову в землю, з якої взяв мене, повернув. Піднеси ж до первісної подоби Твоєї, щоб давню красу мені оновити.

Благословен єси, Господи, навчи мене оправдань Твоїх. Упокой, Боже, рабів Твоїх і осели їх в раю, де всі святі, Господи, сяють, як світила. Упокой, Господи, спочилих рабів Твоїх, не пам’ятаючи всі їх гріхи.

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові.

Троїчний: Троїчне сяйво Єдиного Божества благочесно прославляємо, співаючи: Свят єси, Отче Безначальний, Безначальний же і Сину і Божественний Духу, просвіти нас, що з вірою Тобі служимо, і з вічного вогню визволи.

І нині, і повсякчас, і на віки віків, амінь.

Радуйся, Чиста, що Бога тілом породила на спасіння всіх. Через Тебе рід людський знайшов спасіння: о, коли б і ми рай знайшли за Твоєю допомогою, Богородице чиста і благословенна.

Потім: Алилуя (тричі). Далі: єктенія. Священик поминає померлих, як написано серед непорочних. Якщо ж не співаємо непорочних, тоді після Алилуя співаємо тропар: Глибиною мудрості… і богородичний його. І далі: Благословен єси, Господи… потім тропарі: Всі святі знайшли… та інше.

Далі священик поминає померлих, як раніше сказано.

І співаємо сідальний померлих, глас 5.

Упокой, Спасе наш, з праведними рабів Твоїх, і осели їх в оселях Твоїх, як про це написано, і прости, як Милосердний, всі гріхи їх вільні і невільні, і все, чим згрішили вони свідомо і несвідомо, Чоловіколюбче.

Слава, і нині… Богородичний: Христе Боже, Ти від Діви засяяв світові і через Неї нас синами світла показав, помилуй нас.

Далі: псалом 50-й: Помилуй мене, Боже… потім канон із Октоїха заупокійний за гласом, на 4. Після 3-ї пісні ірмос і єктенія. Священик поминає померлих, як сказано в середині непорочних.

Виголос: Бо Ти єси воскресіння, життя, і спокій…

Далі сідальний, глас 6.

Воістину все суєта, а життя – тінь і сон, бо даремно турбується всякий земнородний, як каже Писання: хоч би й світ увесь здобули, і тоді у гробі оселимося, де вкупі царі й убогі. Тому, Христе Боже, спочилих рабів Твоїх упокой, як Чоловіколюбець.

Слава, і нині… Богородичний: Всесвята Богородице, в житті моїм не залиши мене, людському заступництву не доручай мене, а Сама заступи і помилуй мене.

Після 6-ї пісні ірмос і єктенія. Священик поминає померлих, як було сказано раніше. Виголос: Бо Ти єси воскресіння, життя…

Далі: кондак, глас 8.

Зі святими упокой, Христе, душі рабів Твоїх, де нема ні недуги, ні скорботи, ні зітхань, а життя безкінечне.

Ікос: Ти єдиний Безсмертний, що створив і впорядкував людину, ми ж, земні, з землі створені і в ту саму землю повертаємося, бо так звелів Той, Хто створив мене і сказав мені: земля єси і в землю повернешся. Туди ж і всі ми, люди, підемо, з надгробним риданням співаючи пісню: алилуя (тричі).

Після 9-ї пісні священик виголошує: Богородицю і Матір Світла в піснях величаймо. Хор: Духи і душі праведних в піснях величаймо. І потім ірмос 9-ї пісні. Далі Трисвяте по Отче наш… Співаємо тропарі ці. Глас 4.

З духами спочилих праведників душі рабів Твоїх, Спасе, упокой і прийми їх до блаженного життя біля Тебе, Чоловіколюбче.

Тропар, глас той самий.

В оселях Твоїх, Господи, де всі святі Твої спочивають, упокой і душі рабів Твоїх, бо Ти єдиний Чоловіколюбець.

Слава… Ти єси Бог, що зійшов до пекла і розбив кайдани закованих, Сам і душі рабів Твоїх упокой.

І нині… Богородичний: Єдина чиста і непорочна Діво, що Бога без сімені породила, молися за спасіння їх.

Далі священик виголошує єктенію: Помилуй нас, Боже, з великої милості Твоєї, молимося Тобі, вислухай і помилуй. Хор: Господи, помилуй.

Ще молимося за упокоєння душ спочилих рабів Твоїх (імена) і за відпущення їм усякої провини. Хор: Господи, помилуй.

Щоб Господь Бог оселив душі їх там, де праведні спочивають. Хор: Господи, помилуй.

Милості Божої, Царства Небесного і відпущення гріхів їх у Христа, Безсмертного Царя і Бога нашого, просимо. Хор: Подай, Господи.

Священик: Боже духів і всякої плоті…

І поминає всіх від віку спочилих отців і братів наших, що тут лежать і повсюди — православних християн. Далі виголос: Бо Ти єси воскресіння життя… Виголошує священик або диякон: Премудрість… Ми ж: Чеснішу від херувимів… Священик: Слава Тобі, Христе Боже, надія наша, слава Тобі. Ми ж: Слава, і нині… Господи, помилуй (тричі). Благослови…

Священик відпуст: Христос, що воскрес із мертвих, істинний Бог наш, молитвами Пречистої Своєї Матері, святих славних і всехвальних апостолів, преподобних і богоносних отців наших і всіх святих, душі спочилих рабів Своїх в оселях святих оселить, на лоні Авраама упокоїть, до праведників приєднає і нас помилує, бо Він Благий і Чоловіколюбець.

І після відпусту виголошує диякон: У блаженнім успінні вічний спокій подай, Господи, спочилим рабам Твоїм (імена) і сотвори їм вічную пам’ять. Хор співає: Вічная пам’ять (тричі).

А де немає диякона, співають співці: Рабам Божим (імена) спочилим вічная пам’ять.

Цей же чин і устав належить звершувати у всі п’ятниці, бо в них творимо пам’ять над коливом померлих отців і братів наших.

Про святого, який має полієлей, якщо випаде в суботу

У п’ятницю на вечірні. Співаємо Блажен муж… 1-й антифон. На Господи, взиваю… стихири святого на 6. Слава… святого. І нині… богородичний перший цього гласу.

Якщо святий великий і має всенічну, і настоятель благозволить.

Співаємо на малій вечірні стихири святого на 4.

Слава… святого. І нині… богородичний звичайний за гласом святого. На стиховні стихири святого.

Слава… святого, якщо має. Якщо не має: Слава, і нині… богородичний за гласом. Єктенія мала, як написано у воскресній вечірні. І відпуст.

На великій вечірні. Співаємо Блажен муж… На Господи, взиваю… стихири святого на 8. Слава… святого. І нині… богородичний 1-й цього гласу. Якщо передсвято або післясвято: на Господи, взиваю… стихири свята 3 і святого 5. Слава… святого. І нині… богородичний цього гласу. Вхід. Прокимен дня. І читання про святого, 3. На літії стихира храму і святого. Слава… святого. І нині… богородичний за гласом святого або свята. На стиховні стихири святого. Слава… святого. І нині… богородичний за гласом святого або свята. На благословенні хлібів, тропар святого (двічі) і Богородице Діво (один раз). Нехай буде благословенне ім’я Господнє (тричі) і псалом 33-й: Благословлю Господа на всякий час… Кінець: Не будуть позбавлені всякого блага. І читаємо із житія святого.

На ранній. На Бог Господь… тропар святого (двічі). Слава, і нині… богородичний 1-й цього гласу. Якщо ж передсвято або післясвято: тропар свята (двічі). Слава… святого. І нині… свята. Далі: кафизма 16-та. Єктенія і сідальний святого (двічі). Слава, і нині… богородичний. І читання. Після цього кафизма 17-та: Блаженні непорочні. На ній священик не кадить, але кадить на полієлеї. Потім сідальний святого (двічі). Слава, і нині… богородичний. І читання. Далі полієлей святого і сідальний (двічі). Слава, і нині… богородичний. І читання. Ступеневі 4-го гласу, антифон 1-й. Прокимен святого. Все, що дише… Євангеліє і псалом 50-й. Після 50-го псалма стихира святого. Далі: Спаси, Боже, людей Твоїх… Потім священик: Милістю і щедротами… Хор: Амінь. Після цього канон Богородиці з ірмосом на 6. Ірмос (двічі). Тропарі на 4. Якщо храм Христів або Богородиці, або якщо передсвято або післясвято, співаємо канон з ірмосом на 6, і святого на 8. Катавасія за уставом. Після 3-ї пісні кондак передсвята або післясвята. Потім сідальний святого (двічі). Слава, і нині… богородичний, або свята. Після 6-ї пісні кондак святого та ікос. І читаємо пролог. Після 9-ї пісні світильний святого (двічі). Слава, І нині… богородичний або свята. На хвалітех стихири святого на 4. Якщо ж післясвято: на хвалітех 6: свята три, які є на стиховні того дня; і святого 3. Слава… святого. І нині… богородичний за гласом святого або свята. І славослів’я велике. Далі тропар святого. Слава, і нині… богородичний воскресний цього гласу або свята. Єктенії і відпуст. І час 1-й.

На часі 1-му тропар святого. Якщо ж післясвято – свята або післясвята. Тропар свята. Слава… святого. І нині… богородичний часів. Після Отче наш… кондак святого. Якщо ж передсвято або післясвято, кондак свята читаємо почергово. І кінечний відпуст.

На літургії. Блаженні святого, пісні 3-тя і 6-та. Якщо ж післясвято, пісня свята рядова, і святого 6-та. Після входу тропар храму Христового і Богородиці. Далі святого цього дня. Слава… кондак його. І нині… храму Богородиці. А де немає храму Богородиці: І нині… Заступниця християн… А в передсвято і післясвято того свята. І нині… кондак промовляємо передсвята або свята. Якщо ж передсвято або післясвято Господнього свята, а храм Христів: тропаря і кондака храму не промовляємо, а передсвята або свята і тропар і кондак. Богородиці ж храму в передсвята і післясвята Господніх свят не читається. Прокимен святого, апостол, алилуя, євангеліє і причасний святого, якому всенічна. Якщо ж полієлей, приєднуємо і дня.

У п’ятницю на вечірні

На Господи, взиваю…
стихири святим мученикам,
і святителям, і преподобним. Глас 1

Стих: Коли на беззаконня наші зважатимеш, Господи, Господи, хто встоїть? Бо в Тебе очищення є.

Мучеників торжество струмками своєї крові багато бісів удавило, і всякі безчесні жертви припинило, ідольську оману зруйнувало; вони терпеливо постраждали і нині моляться Христу дарувати душам нашим мир і велику милість.

Стих: Ради імені Твого страждаю за Тебе, Господи, страждає душа моя за Слово Твоє, бо уповає душа моя на Господа.

Пастирі священні всіх навчили мудрими словами і вченням славити Тройчеське Божество в єдності, уникаючи злиття Лиць і розділення Божества; і нині моляться дарувати душам нашим мир і велику милість.

Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай уповають люди на Господа.

Преподобних собор плотські пристрасті приспав і хотіння вгамував, показавши рівноангельське життя; тому нині веселяться в оселях небесних, і Христу моляться дарувати душам нашим мир і велику милість.

Інші стихири мученичі, глас той самий

Стих: Бо в Господа милість, і велике в Нього визволення. Він визволить нас від усіх беззаконь наших.

Молитвами, Господи, всіх святих і Богородиці Твій мир подай нам і помилуй нас, як Щедрий.

Стих: Хваліть Господа, всі народи, прославляйте Його, всі люди.

Ваше сповідання, святії, на судилищі обплювало демонів силу і від омани визволило людей; тому, коли відсікали ваші голови, ви взивали: нехай буде, Господи, жертва душ наших благоприємною перед Тобою, бо Тебе полюбили і зневажили тимчасове життя, Чоловіколюбче.

Стих: Велика милість Його над нами, й істина Його перебуває повік.

О, добра ваша купівля, святі мученики! Бо віддали кров, а небеса успадкували; тимчасово випробувані, вічно радуєтеся. Воістину добра ваша купівля: тлінне бо залишили, нетлінне отримали; і з ангелами торжествуєте, безперестанно оспівуєте Тройцю єдиносущну.

Слава, і нині… Богородичний: Всесвітню славу, що від людей засяяла і Владику породила, небесні двері прославимо, Марію Діву, пісню Сил безплотних і похвалу вірних; бо Вона стала небом і храмом Божества; Вона, перепону ворожнечі зруйнувавши, мир дарувала й Царство відкрила. У Ній же утвердження віри маючи, поборником маємо Господа, Який від Неї народився. Будьте мужні, люди Божі, будьте мужні, бо Він ворогів переможе як всемогутній.

Далі: Світло тихе…

На стиховні мученичі. Глас 1

Всехвальні мученики, вас ні земля не сховала, але небо прийняло вас, і відкрилися вам райські двері, і, всередину ввійшовши, древом життя насолоджуєтесь; Христу моліться дарувати душам нашим мир і велику милість.

Померлим: Яка життєва насолода не знає печалі? Яка слава на землі буває незмінна? Все від тіні слабше, все за сон примарніше: одна мить, і все це смерть забирає. Але в світлі лиця Твого, Христе, і в насолоді краси Твоєї того, кого Ти обрав, упокой, як Чоловіколюбець.

Померлим: Ніхто не безгрішний, будучи людиною, тільки Ти один, Безсмертний; тому як Бог щедрий учини рабів Твоїх у світлі з ангельськими силами Твоїми, благосердям Твоїм, прощаючи беззаконня і відпускаючи гріхи їхні.

Слава, і нині… Богородичний: Воістину незбагненна дивна Твоя велич, Різдва Твого Богоневісто, про що проповідували всі пророки, преславне все: зачаття і Різдво незбагненне і невимовне, яким світ спас як милосердний, Пречиста.

Далі: Нині відпускаєш… Трисвяте по Отче наш… Тропар і відпуст.

У п’ятницю на повечір’ї

Канон Пресвятій Богородиці. Глас 1

Пісня 1

Ірмос: Пісню перемоги співаємо всі Богу, що сотворив дивне силою великою і спас Ізраїля, бо Він прославився.

Ти, Пресвята Богородице, спасительне пристановище і покров тих, хто призиває Тебе; тому і я від душі тепло призиваю Тебе: Владичице, спаси мене.

Маріє Пречиста, Сотворителя Мати, зціли зітлілу пристрастями смиренну душу мою, як Блага і благоперемінителька.

Слава… Безневісна Владичице, не відступай, завжди благаючи Творця мого і Бога за того, хто звертається завжди до покрову Твого, щоб отримати милість.

І нині.. Одухотворена палато Царева і престол вогнезрачний, зі святими мучениками і апостолами Христа завжди моли визволити нас від напастей.

Пісня 3

Ірмос: Камінь, що його відкинули будівничі, став наріжним каменем; Він є Той камінь, на якому утвердив Христос Церкву із язичників, яку викупив.

Безліч гріхів охопила серце моє, Владичице, і не насмілююсь підняти очі до неба, тому взиваю: просвіти повеліннями Христовими розум, і душу, і серце моє.

Дивлюсь на Твій божественний образ і на Тебе як печать Владичню і Пречисту Матір і як першообразну шаную; і її цілую, і поклоняюся, і хвалю, знаючи єдину Твою і Його честь.

Слава… Втихомир люті похоті тілесні, погаси і полум’я пристрастей, Діво, через які змій лукавий сплітає мені з гріхів гірку неволю, щоб погубити мене.

І нині… Весь одягнувся в Адама, Слове, вийшовши із Тебе, Богородице, плоттю; Його благай визволити нас від пристрастей, і різних напастей, і вічного вогню.

Пісня 4

Ірмос: Духом передбачив пророк Авакум втілення Слова і проповідував, взиваючи: коли наблизяться літа – пізнаєшся; коли прийде час – покажешся. Слава силі Твоїй, Господи.

Народивши Сотворителя і Творця всіх, Ти, Діво, маєш силу невимовну і непереможну кріпкість, і спасаєш тих, хто приходить до Тебе з вірою; заради цього взиваю до Тебе: Владичице світу, допоможи мені.

Боротьбу невидимих ворогів знищи, Владичице, які даремно нападають на моє окаянне серце; подай мені тишу божественну і мир, щоб я в радості оспівував Тебе.

Слава… Надія безнадійних, Помічниця убогих, утіха тих, хто плаче, грішників очищення, Керівниця заблудних, хворих Цілителька і виправлення упалих.

І нині… Чиста і благословенна. Ти єдина змінила клятву всіх; Діво Маріє, моли з апостолами, і мучениками, і пророками Того, Хто вийшов із лона Твого, спасти душі, що оспівують Тебе.

Пісня 5

Ірмос: Твій мир подай нам, Сину Божий, бо іншого бога крім Тебе не знаємо, ім’я Твоє прославляємо, бо Ти Бог живих і мертвих.

Спаси мене, Владичице, із глибини напастей, і скорбот, і печалі, і пристрастей тілесних; і збережи душу мою у тиші божественній.

Ти моя тепла і тверда охорона у всьому житті, Пренепорочна; тому благаю Тебе: і після смерті простягни на мене Твоє велике милосердя.

Слава… Як народивша Творця і Визволителя всіх, визволи мене від тілесних пристрастей, що обпалюють моє серце і тягнуть до діл неподобних.

І нині… Як місце духовного освячення, Владичице, всього мене освяти і зі святими молися і мудрими апостолами спасти мене, Діво.

Пісня 6

Ірмос: Пророку Іоні уподібнюючись, взиваю: життя моє визволи, Благий, із тління, і спаси мене, Спасе світу, взиваю: слава Тобі.

Ти живим мене збережи, визволяючи від напастей; Ти упокой і у вічному житті мене, що залишаю землю, Діво Мати, Твоїм милосердям.

Ти, блага Богородице, стіна нерушима, Ти покров сильний, Ти заступниця кріпка раба Твого; і тому я завжди Тебе закликаю.

Слава… Ти, придбавши молитву сильну перед Богом, Богородице блага, не зневаж мене, що тепло до покрову Твого звертаюся і взиваю: помилуй мене, Мати Бога всіх.

І нині… Не відкинь мене, Христе, не погордуй мною, бо благає Тебе Агниця, Яка народила Тебе плоттю, з апостолами, і пророками, і з страстотерпцями Твоїми.

Далі: Господи, помилуй (тричі). Слава, і нині…

Сідальний, глас 1

Тебе, Діво Пречиста, пророки провістили як хмару Світла Божого присносущого, і ковчег, і світильник, і стамну, і гору нерозсічену; бо із Тебе вийшов без сімені в останні дні Христос, Бог наш, як благозволив Отець.

Пісня 7

Ірмос: Сущих у печі юнаків Твоїх, Спасе, не доторкнувся і не пошкодив вогонь; тоді три як єдиними устами співали і благословляли, промовляючи: благословенний Бог отців наших.

Визволи, Пречиста Владичице, мене, що у відчаї, від гріхів і плотських пристрастей, Діво, і в глибину загибелі занурююсь, і спаси мене милосердям Твоїм.

Пристановище, і покров державний, і визволення, Богородице, усіх вірних; Ти будь моєю путеводителькою до Творця, подаючи мені прощення гріхів Твоїм благосердям.

Слава… Ти, Чиста, клятву знищила, народивши радість – Христа; Ти і мою клятву, що найшла на мене від гріха, зруйнуй силою Твоєю, Всенепорочна, і даруй мені радість.

І нині… Тебе, Пресвята Чиста, благаємо раби твої завжди вдень і вночі, молячись думкою смиренною: даруй нам прощення гріхів наших Твоїми молитвами.

Пісня 8

Ірмос: Його ж жахаються ангели і всі воїнства, як Творця і Господа, оспівуйте, священики, прославляйте, юнаки, благословляйте, люди, і прославляйте по всі віки.

Піднімись, попередь і рятуй від ворогів, які даремно засмучують і зневажають нас, являючи Твою силу, Свята Діво, Помічнице світові.

Світ спасла Ти від смерті і тління Божественним Різдвом Твоїм, Діво блага; і нині Твоїми молитвами визволи нас, що прославляємо Тебе, від пристрастей і спаси.

Слава… Велика Твоя і невимовна сила, Діво, великі і непереможні божественні щедроти Твої і благосердя; тому спасай нас, що воістину Тебе призиваємо.

І нині… Як одухотворений виноград, Діво, Ти виростила нам гроно спіле, яке виточує вино прощення і гріховне пияцтво висушує.

Пісня 9

Ірмос: Світлоносна хмаро, із Якої Владика всіх зійшов з неба, як дощ на руно, і воплотився заради нас, ставши Людиною, Безначальний, величаємо Тебе всі як Матір Бога нашого.

В житейському морі дуже збурений пристрастями плотськими, припадаю до Тебе і взиваю: помилуй мене, Владичице, що звертаюся до Тебе, і подай мені руку спасіння, визволяючи із глибини загибелі.

Слава… Тебе, що безмужньо народила Творця і Владику, закликаю від душі і старанно взиваю: Ти спаси мене від тління і безлічі гріхів і визволи від вогню невгасимого, Пресвята Богородице блага.

І нині… Непроходимі двері, райські врата, путь спасіння і стежка, з мучениками і пророками, і з праведними і преподобними, і з божественними апостолами молися, Пречиста, спастися душам нашим.


Глас 1. Четвер | Зміст | Глас 1. Субота


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору