«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиОктоїх

Глас 1. Четвер

У четвер на ранній

Після 1-ї кафизми сідальні апостольські. Глас 1

Премудрі ловці вселенної, від Бога прийнявши милість, моліть і нині за нас, що взиваємо: Господи, спаси місто Твоє і від бід, що надходять, визволи душі наші, заради апостолів.

Стих: По всій землі розійшлося віщування їх, і в кінці вселенної слова їх.

Сурми Христові доброгласні, піснями вшануймо, вірні, премудрих апостолів – коней, що розбурхали море безбожжя і підняли як із глибини людей до пристановища божественного спасіння благодаттю Святого Духа.

Слава, і нині… Богородичний: Незбориму стіну придбали вірні — Богородицю Марію; прийдіть, поклонімось і припадім до Неї; Вона має сміливість до Народженого із Неї, і молиться, і спасає від гніву і смерті душі наші.

Після 2-ї кафизми сідальний. Глас 1

Сіті словесного риторського плетіння рибалки розірвали хресною тростиною, просвітивши народи, побожно славити Тебе, істинного Бога; тому Тобі, що укріпив їх, пісню співаємо: слава Отцю і Сину, слава єдиносущному Духові, слава Тому, Хто ними просвітив світ.

Стих: Проповідують небеса чудеса Твої, Господи.

Світло від Світла безлітно засяяв, у літо явився на землі плоттю і світ просвітив вами, всеблаженні; тому всі, просвітившись вашим божественним вченням, шануємо вашу священну пам’ять, апостоли.

Стих: Дивний Бог у святих Своїх, Бог Ізраїлів.

Мученичий: Мученики Христові, молимо вас усі, прийшовши до вас із вірою; вони благають за наше спасіння, вони виточують благодать зцілень, вони відганяють полки бісів, як охоронителі віри.

Слава, і нині… Богородичний: Уповання християн, Пресвята Діво, Бога, Якого Ти народила незбагненно і невимовно, безперестанно благай за оспівуючих Тебе, подати прощення всіх гріхів наших і виправлення життя, що з вірою і любов’ю завжди прославляють Тебе.

Після 3-ї кафизми сідальні. Глас 1

Світила духовні світлі ученики Спасові, ви, як вогнем, осяяли всю землю божественним вченням; тому молюся: просвітіть затьмарену душу мою вашим світлосяйним промінням, всеблаженні.

У Мирах жив ти тілом, святителю, і миром духовним був помазаний, отче Миколаю, і Мири одухмянив ти твоїми чудесами, миро вічноплинне виливаючи на тих, хто прославляє пам’ять твою запашними мирними твоїми піснями.

Слава, і нині… Богородичний: Пророки ясно провістили Тебе, Діво, Матір’ю Божою; і апостоли божественні проповідали в світі, і ми увірували; тому всі, хто побожно думає, шануючи, оспівуємо Тебе і завжди Богородицею Тебе величаємо.

Канон святим апостолам.
Творіння преподобного Феофана. Глас 1

Пісня 1

Ірмос: Твоя переможна правиця боголіпно в кріпкості прославилась: вона бо як всемогутня супротивників стерла, ізраїльтянам путь у глибині новостворила.

Просвітившись, славні апостоли, божественною зорею трисонячного сяяння, за положенням, ви назвалися воістину богами; тому достойно вірою вас шануємо (двічі).

Слово, Яке явилося на землі заради милосердя у немічній плоті, боговгодні служителі, ви були вірні виконавці Його повелінь; тому ви, апостоли, завжди шануєтеся світлим промінням Пресвятого Духа, завжди блаженні, просвітіть всього мене, покритого темрявою гріха, і направте мене на путь покаяння.

Богородичний: Ти, Всенепорочна Владичице Богородице – радість апостолів, як Мати Того, Хто через них боголіпно проповідував; з ними ж молися позбавити мене геєнського вогню.

Інший канон святого отця нашого Миколая Чудотворця.
Творіння преподобного Йосифа. Глас 1

Пісня 1

Ірмос: Пісню перемоги співаємо всі Богу, Який створив дивні чудеса силою великою і спас Ізраїля, бо Він прославився.

Вінцем праведним прикрашений, стоячи перед престолом благодаті, святителю Миколаю, тих, хто тебе нині піснями звеличує вірно, спасай завжди молитвами твоїми.

Ти, що прийняв благодать зцілень, всеблаженний Миколаю, зціли душі моєї рани молитвами твоїми і від спокус, що надходять, визволи мене, молюся.

Сильною твоєю молитвою, Миколаю, зціли розслаблену гріхами душу мою і визволи від лютого зла в житті, молюся.

Богородичний: Затьмарення розуму, Всенепорочна, світлом Твоїм віджени і вічної темряви позбав мене, щоб я завжди оспівував велич Твою.

Пісня 3

Ірмос: Ти єдиний знаєш людської істоти неміч і з милості в неї воплотився, опояши мене з висоти силою, щоб взивати до Тебе, Святий: одухотворений храме невимовної Твоєї слави, Чоловіколюбче.

Ти, єдиний невидимий Бог, видимим став через втілення і вас, учеників, обрав для всього світу, проповідувати Його ім’я і неперевершену славу, преблаженні святі апостоли (двічі).

Тобі єдиному згрішив, Христе, перед Тобою єдиним чинив беззаконня і осквернив душу гріхом; Твоєю милістю очисти і спаси мене, маючи молитовників до Тебе, благий Ісусе, премудрих Твоїх апостолів.

Гіркоти скверних пристрастей і гіркоти гріховної позбавте мене, милостиві апостоли, і покаянням осолодіть мої думки, бо ви носите в серцях божественну солодкість, всехвальні апостоли.

Богородичний: З безплотними служителями, Діво Безневісна, з усіма небесними силами, з мучениками і апостолами, ублагай Христа, Якого воплотила Ти від чистих кровей Твоїх, спастися рабам Твоїм.

Інший.

Ірмос: Нехай утвердиться серце моє у волі Твоїй, Христе Боже, що утвердив над водами друге небо і заснував землю на водах, Всесильний.

Святителів прикраса, благодухмяність Божественного Духа, мирозапашними твоїми молитвами, премудрий Миколаю, віджени від серця мого злосморідні пристрасті, з любов’ю молюся.

У лінивстві завершую моє життя, окаянний, і боюся страшного Твого судилища, Христе; на ньому не посором мене, будучи умоленим святим заступництвом Миколая.

Переповнений божественною благодаттю, святителю отче Миколаю, спаси від різних спокус і бід тих, що завжди вдаються під покров твій, всеблаженний.

Богородичний: Визволи мене від усіх напастей, і від багатьох спокус змія, і від вічного вогню і темряви, Всенепорочна, Ти бо народила нам Світло незаходиме.

Пісня 4

Ірмос: Тебе, гору, благодаттю Божою покриту, прозорливими очима побачив Авакум, проголошуючи вийти із Тебе Святого Ізраїлевого на спасіння наше і оновлення.

Море безбожжя і невіри розбурхавши їздою вашою, коні богообрані Христові апостоли, ворога потопили мисленого і потоплених людей визволили і спасли (двічі).

Вмістилища сяяння Божественного Духа, апостоли, затьмарену мою душу, яка була вмістилищем усяких пристрастей, просвітіть світлом покаяння, богоблаженні божественні апостоли.

Хмари, що проливають животворчу воду, напоїть благодаттю мою душу, висохлу бездощів’ям пристрастей, і допоможіть виростити колоски чеснот на спасіння, всехвальні апостоли.

Богородичний: Пророки, всехвальні апостоли, мученики, з Матір’ю Спасителя старанно моліться, щоб визволитися нам від гріхів, і вічних мук, і спокус, і бід, і скорбот.

Інший.

Ірмос: Духом передбачив пророк Авакум втілення Слова, проповідував, взиваючи: коли наблизяться літа – пізнаєшся, коли прийде час – покажешся; слава силі Твоїй, Господи.

Як усіх повелінь Божих виконавець, отче святителю Миколаю, допоможи нам твоїми молитвами зберігати на землі заповіді, що ведуть до спасіння, і позбав усіх від напастей, які надходять.

Житіє твоє закінчивши преподобно у Христі, путі наші виправи, що ведуть до Нього, богоносний отче Миколаю, щоб, уникнувши безпутного блукання, ми досягли спасіння.

Ти, що приспав усі ворожі підступи божественним подвигом, премудрий Миколаю, облагодать усіх нас, хто подвизається, і Бога оспівує, і тебе пропонує заступником перед Ним, отче.

Богородичний: Зрозумів пророк Духом Божим і наперед написав про Тебе, Пречиста, як про гору, покриту зеленню; мене, що висох від спеки численних гріхів, нині прохолоди Твоїм богоприємним заступництвом і благодаттю.

Пісня 5

Ірмос: Просвітив сяянням пришестя Твого, Христе, і освітив хрестом Твоїм світу краї, серця просвіти світлом Твого Богопізнання православно оспівуючих Тебе.

Краплючі солодкість і прекрасну веселість, ви, всеславні апостоли, явились як гори, відкидаючи всяку гіркоту ворожу і насолоджуючи вірних (двічі).

Прийшовши до Христа подорожнього, щоб Його пізнати, ви, Божественного Слова апостоли, щиро до Нього приліпилися; тому визволіть мене від ворожої шкоди.

Таємні душі моєї рани зціли, молитвами тих, що у світі проповідували Твоє божественне пришестя, і страждання Твоє, Щедрий, і з гробу воскресіння.

Богородичний: З усіма безплотними моли, Богородице Діво, Того, Кого Ти воплотила — Бога Слово незбагненно, визволитися від безсловесних діянь і плотських пристрастей рабам Твоїм.

Інший.

Ірмос: Світле нам засяй світло, Присносущний, тим, хто зранку помишляє про виконання заповідей Твоїх, Владико Чоловіколюбче, Христе Боже наш.

В оселях Господніх поселений, святителю отче Миколам, і як плодовите оливкове дерево, благодаттю нині намащуєш лиця всіх єлеєм трудів твоїх.

Молитву нині принеси, отче Миколаю, за рабів твоїх, щоб ми отримали прощення гріхів і визволилися від скорбот, що надходять, і всякого утиснення.

Тебе молимо, Миколаю, благого заступника перед Господом: не залиши нас, святий, без заступництва, але спасай нас звичайною твоєю молитвою.

Богородичний: Світловидний Христів храме, Діво Богоблагодатна, молитвами Твоїми до Отця, і Сина, і Святого Духа сотвори і нас храмами, що чинять праведне.

Пісня 6

Ірмос: Оточила нас остання безодня, нема визволителя, вважаємося за овець, призначених на заколення; спаси людей Твоїх, Боже наш: бо Ти є кріпкість немічних і виправлення.

Сітями словесними ви, богоблаженні апостоли, уловили народи для пізнання явленого людям Спасителя; Його ж старанно моліть за світ (двічі).

Душе моя смиренна, душе моя окаянна, душе нерозкаяна, покайся і взивай до Христа: згрішила, очисти мене, Владико Чоловіколюбче, молитвами Твоїх апостолів, як Преблагий.

Той, Хто в давнину виточив Ізраїлю воду із каменя, Всесильний, просвіти моє затьмарення, Христе, і сподоби проливати потоки сліз, молитвами Твоїх апостолів, як Многомилостивий, щоб я оспівував і величав Твоє благоутробіє.

Богородичний: Діво, ублагай Того, Хто із Тебе заради благості благозволив народитися, як Творця і Бога, спасти від спокус і напастей тих, що на Тебе, Пресвята, завжди уповають.

Інший.

Ірмос: Пророку Іоні уподібнюючись, взиваю: життя моє, Благий, визволи із тління і спаси мене, Спасе світу, що взиваю: слава Тобі.

Маючи багатство милосердя, Христе, безліч моїх зол віджени молитвами Миколая, кермуючи моєю душею, яка завжди хвилюється бурею гріха.

Сильно подолав ти ворога, мудрий святителю, його ж знищувати і нас твоїми молитвами укріпи, Миколаю, тих, що твоїм божественним заступництвом збагатилися.

Ти був для мирян істинний первосвятитель; одухмянь наші душевні почуття, отче Миколаю, і завжди відганяй від нас ворожі злосморідні пристрасті.

Богородичний: Велич створив Тобі, Чиста, Христос; Його ж благай завжди звеличувати в нас багаті Його милості, Богоблагодатна.

Пісня 7

Ірмос: Тебе, духовну піч, Богородице, пізнаємо вірні, бо як спас трьох юнаків Прославлений, світ оновив у лоні Твоїм хвалимий отців Бог і препрославлений.

Будучи джерелом життя, Господь Ісус вчинив вас – учеників ріками, що наповнюють водами богопізнання всю підсонячну, що співає: хвалимий отців Бог і препрославлений (двічі).

Вогонь духовний носячи в серці – благодать Христову, ви – ученики попалили безбожжя; тому земні мої пристрасті попаліть, що взиваю: хвалимий отців Бог і препрославлений.

Вогняних мук позбав мене, Боже, молитвами славних Твоїх учеників, і не відкинь мене від лиця Твого, Господи, що взиваю в покаянні: хвалимий отців Бог і препрославлений.

Богородичний: Визволи мене, Господи, від розтлінних гріхів і пристрастей, що народився нетлінно від Діви Богоматері, даруючи всім нетління, що в піснях оспівують: хвалимий отців Бог і препрославлений.

Інший.

Ірмос: Сущих у печі юнаків Твоїх, Спасе, не доторкнувся і не обпалив вогонь; тоді три як єдиними устами співали і благословляли, промовляючи: благословенний Бог отців наших.

Старанною твоєю молитвою, мудрий, утверди стопи серця мого на камені пресвітлих заповідей Божих, постійно спасаючи, отче Миколаю, від злих підступів злоначального ворога.

Прощення безлічі гріхів наших виблагай, сітей житейських, і утисків, і всяких спокус, що надходять, святий Миколаю, заступнику всіх вірних і святителів основа.

Лукавий раб, який сховав талант і який я прийняв, щоб використати на діло; і боюся тамтешнього судилища, на якому буде Суддя; Боже наш, не засуди мене, заради молитов святого Миколая.

Богородичний: Тебе, Всесвята, Пречиста, смиренно молимо раби Твої завжди вдень і вночі, благаючи прощення гріхів наших Твоїми молитвами, Чиста.

Пісня 8

Ірмос: В печі юнаки Ізраїлеві, як у горнилі, добротою благочестя чистіше за золото сяяли, промовляючи: благословляйте, всі діла Господні, Господа, оспівуйте і прославляйте по всі віки.

Як проміння Велике Сонце розповсюдило вас, святі апостоли, по всій вселенній, осяюючи тих, хто з вірою співає: благословляйте, всі діла Господні, Господа, оспівуйте і прославляйте Його повіки (двічі).

Як пастирі словесні, як ягнята Пастиря, як вівці Агнця Визволителя нашого Христа, боговидці апостоли, моліться безперестанно визволити мене від мисленого вовка і сподобіть мене участі спасенних.

Всеокаянна душе, стогни і взивай до Господа: згрішив більше за всіх і люто беззаконив; очисти і спаси мене як блудницю, як митаря, як розбійника, Щедрий, благоприємними молитвами апостолів.

Богородичний: З ангелами, з апостолами і мучениками і з пророками, Мати Божа, ублагай Христа спасти тих, хто взиває: благословляйте, всі діла Господні, Господа, оспівуйте і прославляйте Його повіки.

Інший.

Ірмос: Його ж жахаються ангели і всі воїнства як Творця і Господа; священики, оспівуйте, юнаки, прославляйте, люди, благословляйте і прославляйте по всі віки.

Стоячи на горі божественних чеснот, ти відомий в усіх краях великими чудесами, святителю Миколаю, тому всякий народ шанує тебе по всі віки.

Ти, преподобний, скуштував божественної солодкості, гіркоту пристрастей і насолоду зненавидів; їх же нас позбави, благаючи Христа вгамувати біди, що надходять на нас.

Як стовп непохитний і утвердження вірних, мене, що завжди хитається житейськими злобами і бісівським подихом, укріпи, блаженний Миколаю, молитвами твоїми.

Богородичний: Вилікуй, Пречиста, пристрасті серця мого, народивши Лікаря всіх, і вчини мене причасником праведних, Діво, Христа ублагавши.

Далі співаємо пісню Богородиці: Величає душа моя Господа… і поклони.

Пісня 9

Ірмос: Образ чистого Різдва Твого, вогнепалима купина показалася неопалимою; і нині погаси піч лютих напастей, молимось, щоб ми Тебе, Богородице, безперестанно величали.

Ви, блаженні апостоли, явилися божественними і світлосяйними світильниками Святого Духа, світлосяйного, чесного і премудрого проповідання; ви просвітили всю вселенну, розігнавши ідольську темряву (двічі).

Будучи лозою божественною мисленого винограду, ви виростили божественні грона, виточуючи спасительне вино, славні апостоли; тому визволіть мене від пияцтва пристрастей.

Тремчу, окаянний, помишляючи про те страшне Твоє судилище, Христе мій, бо я нині охоплений соромітними і сквернити діяннями і раніше суду засуджений; тому ущедри мене молитвами Твоїх апостолів.

Богородичний: Ти єдина обожила людей, народивши втілене Слово; Його ж моли з апостолами і мучениками, Пречиста Діво Всенепорочна, за нас, хто вірою ублажає і шанує Тебе.

Інший.

Ірмос: Світлоносна хмара, в Яку Владика всіх зійшов з небес, як дощ на руно, і воплотився заради нас, ставши Людиною, Безначальний; величаємо Тебе як чисту Матір Бога нашого.

Як Христового святителя, як світлосяйну зірку, як чудотворця, як джерело зцілень, як помічника сущим у скорботах, як теплого визволителя тих, хто призиває тебе в бідах, отче Миколаю, прославляємо тебе священними піснями.

Тебе, великого пастиря і подібного у всьому Пастиреначальнику Христу, старанно благаємо, Миколаю: із священних висот упаси рабів твоїх і завжди визволяй від усіх житейських напастей.

Уже кінець наближається, чого лінуєшся, о душе моя? Чому не поспішаєш пожити благовгодно Богові? Поспішай визволитися і взивай: Чоловіколюбче, ущедри мене, окормлюючи життя моє молитвами святителя Миколая, як Благий.

Богородичний: Як народивша Божественне Світло, просвіти мене, затьмареного всіма підступами лукавого, що живу в безнадійності, прогнівляючи Бога; настанови мене, Всенепорочна, на добрі діла, як причина всього доброго.

Далі: Достойно є… і поклін. Єктенія мала, світильний і звичайні псалми.

На стиховні стихири. Глас 1

Апостоли славні, що просвітили вселенну, завжди Бога моліть спастися душам нашим.

Стих: Наповнилися зранку милістю Твоєю, Господи, і зраділи, і звеселилися; в усі дні наші звеселяємося: за дні, в які Ти смирив нас, літа, в які ми бачили зле; і зглянься на рабів Твоїх і на діла Твої, і навчи синів Твоїх.

Петра і Павла одностайно похвалимо; Луку, Матфея, Марка, Іоана, Андрія, Фому, Варфоломія, Симона Каноніта, Якова і Филипа, і весь собор учеників достойно прославимо.

Стих: І нехай буде світлість Господа Бога нашого на нас, і діла рук наших виправи на нас, і діло рук наших виправи.

Мученичий: Веселіться, мученики, в Господі, бо ви добрим подвигом подвизалися; противились царям і мучителів перемогли; вогню і меча не убоялися і диких звірів, що з’їдали тіла ваші; Христу з ангелами пісню співали і прийняли з неба вінці; благайте дарувати світові мир і душам нашим велику милість.

Слава, і нині… Богородичний: Радуйся, Богородице Діво; радуйся, похвало всієї вселенної; радуйся, Пречиста Мати Божа, благословенна.

Далі: Благо є сповідатися Господеві… Трисвяте по Отче наш… тропар. Потім єктенія і відпуст. Далі час 1-й, звичайні псалми і кінечний відпуст.

У четвер блаженні. Глас 1

Споживою вигнав із раю ворог Адама, хрестом же Христос ввів у нього розбійника, що взивав: пом’яни мене, Господи, коли прийдеш у Царстві Твоїм.

Стих: Блаженні гнані за правду, бо їхнє є Царство Небесне.

Краї землі ви просвітили божественним промінням вчення вашого; затьмарення лютого безбожжя ви розвіяли і, до Світла незаходимого прийшовши, завжди ублажаєтеся.

Стих: Блаженні ви, коли ганьбитимуть вас і гнатимуть та зводитимуть на вас усяке лихослів’я і наклепи — Мене ради.

Отцівську Іпостасну маючи премудрість, ученики Христові, яка всіх вас умудряла, силою проповіді ви умудрили світ і привели до божественного пізнання.

Стих: Радуйтесь і веселіться, бо велика нагорода ваша на небесах.

Мученичий: Муки перетерпівши як безплотні Христові страстотерпці, всіх безплотних ворогів перемогли; тому вас достойно ублажають повіки, всехвальні.

Слава… Тройці поклонімося з Отцем Синові, і Духу Правому, вірнії, нероздільній, і нерозлучній, і співпрестольній Єдиниці, взиваючи: свят, свят, свят, Тройце всечесна.

І нині… Ублажаємо Тебе, Пречиста, як Ти прорекла, Бога бо у плоті Ти народила, Якого проповідував собор апостольський; з ними виблагай нам прощення гріхів, Всенепорочна.

У четвер на вечірні

На Господи, взиваю… стихири чесному і животворчому хресту. Глас 1

Стих: Коли на беззаконня наші зважатимеш, Господи, Господи, хто встоїть? Бо в Тебе очищення є.

На хресті пречисті руки Твої простягнув, Христе, закликаючи до Тебе тих, хто був далеко, і влаштовуючи їх близькими; тому молюся Тобі, візьми і мене, полоненого пристрастями, і даруй мені покаяння, яке очищає всяку скверну.

Стих: Ради імені Твого страждаю за Тебе, Господи; страждає душа моя за Слово Твоє; бо уповає душа моя на Господа.

Руки Твої пречисті Ти, Христе, на древі підніс, і Твої пальці Ти окривавив, бажаючи спасти діло Твоїх божественних рук, Чоловіколюбче, що утримувалося у царстві смертнім через гріхопадіння Адама, якого Ти підняв владою Твоєю, Всесильний.

Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай уповають люди на Господа.

Перетерпів Ти страждання заради нас, Спасе, Ти бо єством незмінний і безстрасний Божеством, розпинаєшся Безначальний із злочинцями, Ти безгрішний, Христе; і сонце, не терплячи сміливості, затьмарилося, і земля вся затряслася, пізнавши Тебе, Творця світу.

Інші стихири хрестобогородичні, глас той самий

Стих: Бо в Господа милість, і велике в Нього визволення. Він визволить нас від усіх беззаконь наших.

Діва Непорочна, побачивши розіп’ятого на древі, Якого безсіменно народила із утроби, не терплячи серця болісті, волосся терзаючи, промовляла: Ти, що в руках тримаєш все творіння, як Ти на хресті розіп’явся, як засуджений, бажаючи спасти все людство?

Стих: Хваліть Господа, всі народи, прославляйте Його, всі люди.

І знову промовляй ту саму стихиру.

Стих: Бо велика милість Його над нами, й істина Його перебуває повік.

О Сину Невимовний Отця Безначального, промовляла Пречиста, дивлячись на хресті на Своє породження; як не розумію, за що це Тобі віддали безблагодатні люди? Але щоб спасти Твоє творіння, Ти все терпиш, Довготерпеливий і Благосердний.

Слава, і нині… хрестобогородичний: Споживу гірку в давнині Адамову, скуштувавши жовчі й оцту, Ти усолодив, Сину найсолодший, піднісшись на древі; тому, як Суддя праведний, усолоди мене лікувальними стражданнями Твоїми, Владико, воскресни як Всесильний, Діва промовляла, проливаючи сльози.

Далі: Світло тихе… Прокимен дня. Потім Сподоби, Господи…

На стиховні стихири хресні. Глас 1

Хрест, встановлений на лобному місці, зацвів нам безсмертя із джерела вічнотекучого — ребра Спасового.

Стих: До Тебе, що перебуваєш на небесах, зводжу очі мої; як очі рабів зводяться до рук господарів їхніх, як очі рабині до рук господині її, так очі наші до Господа Бога нашого, аж поки помилує нас.

Нерушимою стіною є для нас чесний хрест Спасів, бо, на нього уповаючи, ми всі спасаємося.

Стих: Помилуй нас, Господи, помилуй нас, бо багато ми маємо приниження. Надміру має душа наша ганьби від багатих та зневаги від гордих.

Мученичий: Молитвами, Господи, всіх святих і Богородиці, Твій мир подай нам і помилуй нас, як Єдиний Щедрий.

Слава, і нині… хрестобогородичний: Заколення Твоє неправедне, Христе, Діва бачачи і плачучи, взивала до Тебе: Сину найсолодший, як Ти неправедно страждаєш? І як Ти висиш на древі, що повісив землю на водах? Не залиш Мене єдиною, Благодійнику многомилостивий, Матір і Рабу Твою, молюся.

Далі: Нині відпускаєш… Трисвяте по Отче наш… Тропар святому і відпуст.

У четвер на повечір’ї

Канон до Пресвятої Богородиці. Глас 1

Пісня 1

Ірмос: Від гіркої неволі визволився Ізраїль, непроходиме море пройшовши, як по суші, побачивши ворога потопленим, пісню співаючи Богу як Благодійнику, чудодіючому великою силою, бо Він прославився.

У відчаї перебуваючи, помишляю про безліч гріхів моїх і відповідь Судді, Владичице Богородице, але Ти будь для мене божественною Заступницею, змінюючи Його милосердям Твоїм.

Пристановище християн, впалих виправлення, Пречиста, грішників очищення, визволи мене на Страшному суді від невгасимого вогню, подаючи мені вічне життя.

Слава… Тебе, Діво, всі вірні придбали міцну Заступницю, бо Ти народила Бога; тому Тебе, Чиста, похвалами ублажаємо всі роди земні, за словом Твоїм.

І нині… Побачивши на хресті Сотворителя і Сина Твого, Пречиста і Всенепорочна, жахом наповнившись, промовляла: що це, Сину, чому злочестиві віддали Тобі злом за благодіяння, які Ти явив їм?

Пісня 3

Ірмос: Раніше віків від Отця народженому нетлінно Сину, і в останні часи від Діви безсіменно втіленому Христу Богу, взиваймо: Ти, що підніс ріг наш, Святий Господи.

Всі пророки проповідували Тебе, Матір Божу, славними образами, ми ж ясно бачили здійснення їх; віруємо і просимо Тебе сподобити нас божественної тиші.

Владичице світу, спасіння світу і заступлення, прийми, Пречиста, зітхання мої з глибини серця і струмки сліз, визволи і спаси мене, зв’язаного безліччю гріхів.

Слава… Маючи, як Мати, Пречиста, сміливість до Христа Бога, завжди благай визволитися нам від агарянських дітей і від усяких напастей, і утверди нас подячно славити Його, Всенепорочна.

І нині… На хресті піднесеного Сина Твого побачивши, Пречиста вигукувала і з болістями у серці виголошувала і взивала: Сину, що Тобі зробили злочестиві і беззаконні, які насичувалися Твоїми дарами?

Пісня 4

Ірмос: Жезл із кореня Єссеєвого і квітка від нього, Христе, від Діви Ти народився, із гори, покритою зеленню, прийшов Ти, Всехвальний, втілившись від Безневісної, Боже, слава силі Твоїй, Господи.

Знищи жорстокість лукавих ворогів і підступи проти мене; і одягни мене Твоєю силою, Всенепорочна, завжди зберігаючи мене неушкодженим, цілим і непохитним, що з радістю Тебе оспівує.

Переможений законом плоті, безглузді чиню беззаконня, пристрасний, і не насмілююсь підняти очі мої до Тебе, Владичице Чиста; але Ти законом милосердя Сина Твого спаси мене, окаянного.

Слава… Тебе єдину з Богом маємо вірні неосоромлену надію і заступництво, Владичице; Твоїми молитвами визволи нас від усяких ворогів видимих і невидимих, бід і спокус, щоб ми Тебе безперестанно прославляли.

І нині… Сина, Якого безмужньо народила, побачивши на хресті розіп’ятого, Всенепорочна, як Мати вигукувала і, плачучи, промовляла: що це, Сину Мій, бачу на Тобі нове, преславне і незбагненне чудо?

Пісня 5

Ірмос: Бог миру, Отець щедрот, великої Ради Твоєї Ангел, послав нам Того, Хто подає мир; тому, настановлені богопізнанням Світла, від ранку до ночі славословимо Тебе, Чоловіколюбче.

Маючи невсипну молитву і тепле заступництво за рабів Твоїх, Діво, попередивши, визволи від усяких житейських напастей і бід і спаси, щоб ми не були пожерті печаллю і тлінням.

Маріє Божа оселе, мене, колишню оселю лукавих духів через скверні справи, що безумно виконував їхню волю, сотвори оселею Бога через покаяння.

Слава… Нас, люто болящих душею і тілом гріховними пристрастями, зціли як милосердна і Мати Бога; Ти бо народила воістину великого Лікаря душ і тіл – Христа, невичерпне джерело життя.

І нині… На древі хресному бачачи Сина, розриваючись серцем, зі сльозами Пренепорочна взивала: жахаюся Твого довготерпіння, Сину Мій, нове бачачи чудо: як Ти безгрішний неправедно терпиш смерть?

Пісня 6

Ірмос: Із утроби Іону немовля вивергнув морський звір, якого прийняв; Слово, що оселилося в Діві і прийняло плоть, пройшло, зберігши нетлінною; бо Той, Хто не постраждав від тління, народившись, зберіг неушкодженою.

Ти була вмістилищем Мира мисленого, Яке всю землю одухмянило Божества благими пахощами, Пресвята Богоневісто; тому благодухмяністю Твоєї молитви знищи всяку злосморідність душі моєї від гріхів моїх.

Вогонь пристрастей дуже обпалює мене, і осоромлює смиренне серце моє, і на безглузді діяння залу- чає мене беззаконно; поспіши його погасити Ти, що народила вогонь Божественний, спасіння моє, Богоневісна.

Слава… Визволи нас, Діво, від напастей видимих і невидимих ворогів, і збережи нас, що православною вірою сповідуємо Тебе воістину Богородицею, Мати Божа, бо Ти завжди маєш силу, як народивша Творця всього.

І нині… Стоячи біля хреста і бачачи Свого Сина, Який висів плоттю, Пречиста, розпалюючи печально утробу Свою, омиваючись сльозами, взивала: Сину, воістину невимовне Твоє благоутробіє до всіх людей.

Далі: Господи, помилуй (тричі). Слава, і нині…

Сідальний, глас 1

Нескверна Агниця, бачачи на древі Агнця і Пастиря розіп’ятого, ридаючи, взивала як Мати: як перетерплю Твоє, Сину Мій, незбагненне приниження і вільні страждання, Боже преблагий?

Пісня 7

Ірмос: Юнаки, виховані у благочесті, злочестиве повеління зневажили, вогняного покарання не убоялися, але посеред полум’я стояли, співаючи: отців Боже, благословенний Ти.

Не терплю бісівських підступів і смутку, бо затьмарює мій розум полум’я плотських насолод, але не зневаж мене, Пресвята Богородице, що покладаю на Тебе все моє уповання.

Безневісна Діво, Всесвята Богоневісто Владичице, розірви ланцюги гріхів моїх молитвами Твоїми і приєднай мене до союзу любові Христової, щоб я приносив плоди чеснот.

Слава… Ти всім сущим у світі Заступниця, і стіна християнам, і пристановище неосоромлене, Чиста Маріє; тому, вірою шануючи Тебе, до Христа взиваємо: отців наших Боже, благословенний Ти.

І нині… Пресвята Діва, бачачи Сина Свого розіп’ятого на хресті, з жахом дивувалася і промовляла: як перетерплю, бачачи умертвленим Тебе, начальника життя і Життєдавця!

Пісня 8

Ірмос: Чуда надприродного показала образ вогнеросна піч у давнині; вогонь бо не опалив юнаків, являючи безсіменне від Діви Божественне Христове Різдво; тому, оспівуючи, взиваємо: нехай благословляє все творіння Господа і прославляє по всі віки.

Владичице світу Богородице, мене, зануреного у глибину зла безумними плотськими похотями і пристрастями до земних речей, підніми милосердям Твоїм, бо я не маю зовсім надії на спасіння: весь я у відчаї, Пречиста.

Ти є спасіння всіх людей, бо Бога народила невимовно, Ти спасителька вірних, Богородице, і сліпих провідниця, і падаючих вставання; тому, Тебе прославляючи, до Христа взиваємо: благословляйте, всі діла, Господа, оспівуйте і прославляйте Його повіки.

Слава… Стіну найтвердішу Тебе придбали ми, надію на спасіння наше на Тебе покладаємо, Богомати; але Ти будь рабам Твоїм пристановищем і стіною незборимою, і настанови нас, щоб ми безперестанно взивали: нехай благословляє все творіння Господа і прославляє Його повіки.

І нині… Утробою, як Мати, розривалася і сльозами наповнялася, чисто народивши Тебе, дивлячись на хрест, невтішним стогнанням взивала: Сину Мій, в Різдві Твоїм Я позбавилась болістей, нині ж охоплена болістю, дивлячись на вигляд Твій зневажений.

Пісня 9

Ірмос: Невимовна Діви таїна: бо Вона є небо, і престол херувимський, і світлоносний чертог Христа Бога Вседержителя, Її побожно як Богородицю величаємо.

Осквернив безчесними пристрастями душу мою окаянний, і всю плоть забруднив душетлінними пристрастями; але, як Чиста і Нескверна, Ти мене очисти великою милістю Твоєю.

Не придбав я крім Тебе, Чиста, пристановища; не знаю, Владичице, іншої на землі Заступниці міцної і покрову; тому до Тебе тепло звертаємося, благаючи прийняти через Тебе прощення гріхів.

Слава… Всечиста, Ти бачиш нині з неба рабів Твоїх, зберігаючи вірою благочесною, і Твоїми молитвами визволяючи нас від усяких напастей, шануючих Тебе істинною Богородицею.

І нині… Та, Яка пізнала безмужнє народження, бачачи Тебе, Чоловіколюбче, розіп’ятого на древі хреснім, взивала: Сину і Боже Мій Всесильний, що хочеш спасти людей, як Ти прийняв нині розп’яття?

Далі: Достойно є… і поклін. Трисвяте по Отче наш… тропарі та інше звичайне і відпуст.


Глас 1. Середа | Зміст | Глас 1. П’ятниця


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору