«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиМінея святкова. Частина I

Місяць листопад, 15-й день. Святих мучеників і сповідників Гурія, Самона й Авива

На вечірні

На Господи, взиваю… стихири, глас 4.

Авив премудрий, і Самон дивний, і Гурій славний разом склали собор для вірних; нині з нами радіють і веселяться страстотерпці, це дано Богом душам мучеників — духовно бути тут.

Перетерпівши болісті нестерпних мук і мужньо постраждавши, Тройці рівночисельні, Самоне, Авиве і Гурію премудрі, ви нині насолоджуєтеся вічним і прекрасним, що є нагородою від Христа за ваші труди; Його ж щиро благайте, щоб спастися душам нашим.

Ви, блаженні, мученики-страстотерпці досягли пристановища безхвильного і життя спокійного, і затишку благовтішного, перебування вічного і безжурного; ви і земне нині змінюєте, прийнявши почесті від Бога як нагороду за труди і страждання.

Інші стихири Богородиці. Глас той самий.

Якщо буває Алилуя… співаємо раніше ці стихири.

Вилий на мене, як дощ, Владичице, безодню милости Твоєї; і напої як милостива, Діво, опалене спекою пристрастей моє серце; і безперестанно виточуй із мене краплі розчулення, молюся, щоб я сподобився утіхи, яку мають одержати ті, що щиро плачуть, Пречиста.

Ущедри, Владичице, мене, якого трясуть демонські спокуси й у рів загибелі штовхають; і утверди мене на камені чеснот, і, поради ворогів зруйнувавши, сподоби мене виконувати повеління Сина Твого і Бога нашого, щоб я одержав прощення у день Суду.

Скверну відмий окаянного мого серця, Богородице всехвальна, і всі рани і нагноєння від гріха очисти, Чиста; і розум мій утверди, щоб я, недостойний і грішний раб Твій, величав силу Твою і захист.

Слава: і нині…

Богородичний: Слабкість і зневіру душі моєї переміни, всенепорочна Мати Діво, на здоров’я і силу зі страхом і любов’ю творити діла оправдання Христового, щоб я уникнув нестерпного вогню й отримав через Тебе жереб небесний і життя вічне, завжди радіючи.

Якщо в середу або у п’ятницю, хрестобогородичний.

Побачивши Христа Чоловіколюбця, розіп’ятого і в ребра проколотого списом, Пречиста, плачучи, взивала: що це, Сину Мій? Що Тобі безблагодатні люди вчинили за все, що Ти сотворив їм доброго? І поспішаєш зробити Мене бездітною, Улюблений. Дивуюся, Благоутробний, Твоєму вільному розп’яттю.

Якщо ж Бог Господь…

Слава, глас 2.

Едес веселиться, бо ракою мощей святих Гурія, Самона й Авива збагатився, і христолюбиву паству закликає взивати: прийдіть, шанувальники мучеників, і просвітіться у світлій пам’яті; прийдіть, любителі свята, і веселіться; прийдіть і побачте світила небесні, що на землі жили; прийдіть і почуйте, яку гірку смерть прийняли тверді адаманти заради вічного життя. Тому, будучи заручниками істини, вони врятували діву, яку живою кинули до гробу, і віддали на загибель жорстокого вбивцю. Старанно моліть Святу Тройцю, щоб визволитися від смерти, і спокус, і всяких бід тим, хто з вірою святкує пам’ять вашу.

І нині… Богородичний.

На стиховні Октоїха.

Слава… глас 2.

Прийдіть, усі шанувальники мучеників, Христових воїнів піснями прославимо — Гурія, й Авива, і Самона, які преславно чинять чудеса; вони не порушили клятву, дану отроковиці, а, виконуючи прохання, спасли її; і беззаконного ж готфа тяжко покарали. Їхніми молитвами, Христе Боже, спаси нас як благий і Чоловіколюбець.

І нині… Богородичний.

Тропар, глас 5: Чудеса святих Твоїх мучеників — стіну незбориму — дарував Ти нам, Христе Боже; їхніми молитвами наміри ворогів зруйнуй, Церкву святу укріпи як благий і Чоловіколюбець.

На ранній

Обидва канони Октоїха і канон святих на 4. Глас 4.

Пісня 1

Ірмос: Моря Червоного безодню сухими стопами древній перейшовши Ізраїль, хрестовидними Мойсеєвими руками Амаликову силу в пустелі переміг.

Тройці єдиноначальність побожно богословлячи, святі розігнали морок хиткого багатоначалля, зі сходу засяяли, як зірки багатосвітлі.

Три сповідники, явно просвічені благодаттю безначальної Тройці, оману багатобожжя знищили, виявивши терпеливе протистояння.

Вас, славні мученики, всиновив любов’ю Єдинородний Син; нині Він як благосердий показав вас Його спадкоємцями і Царства співпричасниками.

Богородичний: Ти, Всенепорочна, була скинією Премудрости; Він бо благозволив створити Свій храм із Твоєї пречистої крови, на спасіння душ наших.

Пісня 3

Ірмос: Веселиться Тобою Церква Твоя, Христе, взиваючи: Ти моя сила, Господи, і пристановище, й утвердження.

Христові сповідники й угодники добровільно віддали тіло на муки і люті рани.

Ублагайте, святі мученики, щоб визволилися від лютих гріховних помислів ми, що з вірою святкуємо пам’ять вашу.

Піднесені на древо, чесні свідки, ви побожно в терпінні зберегли неушкодженим сповідання віри.

Богородичний: Джерелом зцілень показав Тебе Той, що увійшов у Твою утробу; мою душу зціли.

Сідальний, глас 8: Озброївшись хрестом Христовим, ви мужньо подолали ним усю силу мучителів — як поборники віри; безбожжя ж ідольське викрили і Тройцю істинно проповідували, святі, тому достойно прийняли від Неї вінці перемоги, як праведно постраждалі, страстотерпці преславні, моліть Христа Бога, щоб Він подав відпущення гріхів тим, що з любов’ю святкують вашу пам’ять.

Слава: і нині, глас 8.

Підкорившись у муках Христу, ви підкорили оману мучителів, маючи непідкорену душу і мудрість, бо ви були уранені вірою у Тройцю, преславні, й неславну славу багатобожжя викрили; тому, як зірки, світло сяєте у світі сяйвом чудес, блаженні. Страстотерпці преславні, моліть Христа Бога, щоб Він подав прощення гріхів тим, що з любов’ю шанують пам’ять вашу.

І нині…

Богородичний: Всі племена людські, ублажаємо Тебе, Діво, єдину в жонах, що безмужно породила Бога плоттю; бо в Тебе вселився вогонь Божества, і, як Немовля, годувала Ти Сотворителя і Господа. Тому ангельський собор і людський рід достойно славимо пресвяте Різдво Твоє і одностайно взиваємо до Тебе: моли Христа Бога дарувати прощення гріхів тим, хто з вірою поклоняється Різдву Твоєму.

Хрестобогородичний: Агниця, побачивши на хресті Агнця, і Пастиря, і Спасителя, плачучи, викликувала і, гірко ридаючи, взивала: світ радіє, приймаючи Тобою визволення, утроба ж Моя горить, бачачи Твоє розп’яття, яке Ти терпиш заради милостивого милосердя. Довготерпеливий Господи, милости безодня і джерело невичерпне, змилуйся і даруй відпущення гріхів тим, хто з вірою оспівує Божественні страсті Твої.

Пісня 4

Ірмос:Вознесеним Тебе бачила Церква на хресті, Сонце праведне, і стала в чині своєму, достойно взиваючи: слава силі Твоїй, Господи.

Тройці рівночисельні вінценосці, трисяйною сяючи свічею, просвітлюють нині тих, що святкують їх пам’ять, подаючи всім зцілення.

Побожно підійдімо до світлоносної і світлосяйної раки мощей мучеників, богомудрі, бо вона виточує зцілення тим, хто з вірою взиває: слава силі Твоїй, Господи.

Сповідуючи Божественне провидіння і незбагненне таїнство, святі і премудрі мученики подолали богословним словом безбожжя мучителів.

Богородичний:Незбагненно народила Ти, Діво, і після народження залишилася Дівою; тому невмовкними голосами і з несумнівною вірою взиваємо до Тебе: радуйся, Владичице.

Пісня 5

Ірмос: Ти, Господи мій, Світло, що у світ прийшло, Світло святе, що виводить з темряви невідання тих, хто з вірою оспівує Тебе.

Ясно сяючи світлістю подвигів, поборники віри посоромили мучителів жорстокий норов.

У всіх краях вселенної ясно проповідуються чудеса мучеників і утверджують віру всіх.

Як добра земля, прийнявши насіння благодаті, ви, блаженні, працелюбним житієм придбали багатство.

Богородичний: Єдиний Благий, Який безоднею благости утримує все, у Твоїх, Богомати, обіймах благозволив бути.

Пісня 6

Ірмос: Приношу Тобі жертву голосом похвали, Господи, — взиває Церква до Тебе, від бісівської крови очистившись кров’ю, що витекла з ребер Твоїх ради милости Твоєї.

Праведно, як добрі воїни, ви, богомудрі, виконуючи все, ясно віру зберегли і прийняли вінці Божественної правди.

Раніше Авакум повелінням Владики був перенесений, через вас же, богославні, замучена діва була повернена до матері.

Сяє рака мучеників чудесами, і ріки зцілень течуть усім, хто приходить з вірою і дивується їх терпінню.

Богородичний: Тебе єдину знайшов серед тернин, як найчистішу лілею і в долинах квітку, Богомати, Жених премудрий і в Тобі оселився.

Кондак, глас 2: Ви, премудрі, з небес прийнявши благодать, тим, хто терпить спокуси, являєтеся; тому ви, святі і всехвальні, визволили діву від гіркої смерти і стали воістину славою Єдесу і радістю світу.

Ікос: Спаси мене, Ісусе Життєдавче, від рабства ворожого, молитвами Твоїх мучеників, молюся, щоб, придбавши непідкорені рабству пристрастей душу мою і тіло, я прославив їх найшвидшу допомогу, як колись ви визволили від смерти зачинену у гробі жорстоким і лукавим чоловіком, яка взивала: Єдесу слава і світу радість.

Пісня 7

Ірмос: У печі персидській юнаки Авраамові, опалені любов’ю благочестя більше, ніж полум’ям, взивали: благословенний Ти у храмі слави Твоєї, Господи.

Бог визволив з печі дітей Авраамових, і спас діву від лютої смерти, заступництвом святих угодників як Благосердий.

Судом Твоїм праведним, Слове Божий — мудросте і сила, — Ти миттєво покарав за все зло вбивцю злоіменного, який віддав діву на жорстокі нелюдські муки.

Укріплена надією на вас, славні мученики, діва, зачинена у гробі з мертвими, не залишилася посоромленою, взиваючи: благословенний Ти, Господи, Боже отців наших.

Богородичний: Ти, Діво, вмістила Божественну Зорю, і стала причасною Сяйва, як дзеркало світлосяйне; благословенна Ти в жонах, всенепорочна Владичице.

Пісня 8

Ірмос: Руки розпростерши, Даниїл пащі левів затулив у рові; вогненну ж силу погасили, опоясавшись доброчесністю, благочестиві юнаки, взиваючи: благословіть, усі творіння Господні, Господа.

Нині настало для нас всесвітнє свято святих мучеників Христових, що осяває благодаттю чудес тих, що приходять з вірою, і духовною радістю, і любов’ю, взиваючи: благословляйте, всі діла Господні, Господа.

Сповідники Твого Божества, Владико, знищили все безбожжя, не убоявшись злоумних погроз мучителів, бо були укріплені вірою, взиваючи: благословляйте, всі діла Господні, Господа.

Стоячи на камені Господніх заповідей, ви, премудрі сповідники, перемогли полки ворогів; падаючи, будучи мечем убиті, ви показали славну перемогу.

Богородичний: У двох природах Ти народила видимого Христа, Який ясно носить єдину складну Іпостась — Божества і людства, що істинно з’єдналися в народженні; тому Тебе благословляємо, Маріє Богоневісто.

Пісня 9

Ірмос: Камінь нерукосічний від Тебе, Діво, нерозсіченої гори, відсікся і став наріжним каменем — Христос, і роз’єднані єства з’єднав; тому, радіючи, Тебе, Богородицю, величаємо.

Йдучи за божественними і богонатхненними словами Христа, сповідники богопросвітлені, радіючи, взяли на плечі хрест і пішли слідом за життєносними стопами, славні мученики.

Будучи причасниками світла Тройці, мужні сповідники з радістю прийняли славу подвигів і сподобилися перебування серед безплотних чинів.

Нині не в дзеркалі бачите надію на блаженство, сповідники Спасові, а істинно бачите доброту, премудрі і славні вінценосці.

Як рівночисельні Пребожественній Тройці, сповідники боговіщані, ви просвічуєтеся Її зорею, бо заради Неї постраждали, нині ж сподобилися життя безсмертного.

Богородичний: Бажаючи прийти у плоті, Слово, що все прикрасило, оселилося в Тобі, знайшовши Тебе єдину найсвятішою з усіх, і воістину явило Тебе Богородицею, Мати Діво.

Світильний.

Ті, що колись визволили з гробу діву, мученики Христові Гурію, Самоне й Авиве, попередьте і визволіть нас із гробу гріхів.

Богородичний: Міцним Твоїм покровом охорони нас, Твоїх рабів, неушкодженими від напастей ворожих, Пречиста, бо ми Тебе єдину маємо захисницею в бідах.

На літургії

Прокимен: Святим, що на землі Його, сотворив Господь усі бажання Свої в них.

Стих: Я бачив Господа повсякчас переді мною, бо Він праворуч мене, щоб я не захитався.

Апостол: Послання до Ефесян, зачало 233 (6, 10-17).

Алилуя, глас 4. Взивали праведні, і Господь почув їх і від усіх скорбот визволив їх.

Стих: Багато скорбот у праведника, і від усіх них визволить його Господь.

Євангеліє від Луки, зачало 64 (12, 8-12).

Причасний: Радуйтеся, праведні, в Господі, праведним подобає похвала.

Нехай буде відомо, якщо трапиться початок посту (різдвяного) у суботу, то в п’ятницю на вечірні (увечері) на Господи, взиваю… стихири святих на 6. Якщо ж у неділю, спочатку стихири Октоїха і святих 3. Слава… святих. І нині… богородичний. На стиховні Октоїха. Слава… святих. І нині… богородичний. На вечірні і на ранній на Бог Господь… тропар святих. Слава: і нині. Богородичний.

В інші дні від понеділка до п’ятниці співаємо Алилуя… заради початку святого посту.

На Господи, взиваю… співаємо стихири спочатку Богородиці 3, і святих 3. Слава: і нині. Богородичний або хрестобогородичний. Замість прокимна співаємо Алилуя… на глас 6.

На стиховні Октоїха. Слава: і нині. Богородичний або хрестобогородичний. На ранній замість Бог Господь…співаємо Алилуя… і троїчні; а після 6-ї пісні кондак святих.

Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору