«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиЛітургікон, або Служебник

Велике повечір’я

Велике повечір’я з літією правиться в навечір’я Різдва Христового, Богоявлення та інколи Благовіщення. Воно тоді поєднується з утренею у всеношну службу. Царські двері відчиняються на початку всеношної служби. Священик обкаджує престол і вівтар, стає перед престолом і виголошує:

Священик: Благословенний Бог наш завжди, нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Люди: Амінь. Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі. Царю Небесний. Святий Боже. Пресвятая Тройце. Отче наш.

Священик: Бо Твоє є Царство…

Читець: Амінь. Господи помилуй (12 разів). Слава… і нині…

Прийдіть, поклонімось… (тричі).

І далі здійснюється кадіння царських дверей, іконостасу, людей, храму. Після повернення священика у вівтар царські двері зачиняються й лишаються зачиненими до літійних стихир.

Під час Великого посту велике повечір’я правиться від понеділка ввечері до четверга ввечері. Початок звичайний.

На першому тижні Великого посту після «Прийдіть, поклонімось…» проказується

Псалом 69

Боже, на поміч мені прийди… (стор. 35)

На першому тижні Великого посту після цього настає читання Великого канону прп. Андрія Критського. Священик, коли починає співатися ірмос 1 пісні, відчиняє царські двері й виходить на середину церкви, де й читає тропарі канону, ділячи тропарі кожної пісні канону на чотири частини, щоб закінчити читання у четвер увечері. Після закінчення читання канону священик повертається до вівтаря й зачиняє царські двері.

Поза першим тижнем Великого посту після «Прийдіть, поклонімось…» читаємо:

Псалом 4

Коли кличу я, почуй мене, Боже правди моєї. В тісноті Ти давав мені простір. Помилуй мене і почуй молитву мою. Сини людські! Доки будете ганьбити славу мою? Нащо любите марноту і шукаєте неправди? Знайте, що Господь виділив для Себе святого Свого. Господь почує мене, коли я зватиму Його. Гніваючись, не согрішайте, роздумуйте в серцях ваших і на постелях ваших заспокойтеся. Приносьте жертву правди і надійтеся на Господа. Багато кажуть: хто покаже нам добро? Ти явив нам світло лиця Твого, Господи. Ти дав веселощі в серці моїм; від плоду пшениці, вина та оливи вони примножуються. Спокійно я лягаю і сплю, бо Ти, Господи, мене одного на надії оселив єси.

Псалом 6

Господи, не суди мене в ярості Твоїй і не карай мене у гніві Твоїм. Помилуй мене, Господи, бо я немічний, і зціли мене, Господи, бо порушилися кості мої і душа моя стривожена. А Ти ж, Господи, доки? Зглянься, Господи, і визволи душу мою, спаси мене ради милости Твоєї. Бо хто ж після смерти споминатиме Тебе? І в гробі хто ж буде славити Тебе? Я втомився від зітхання мого; кожної ночі обмиваю ложе моє сльозами моїми, зрошую ними постіль мою. Висохло від смутку око моє. Змарніло від усіх ворогів лице моє. Відступіть від мене всі, що чините беззаконня, бо почув Господь голос плачу мого! Почув Господь благання моє. Господь молитву мою прийняв. Нехай осоромляться і застрашаться всі вороги мої і нехай з соромом побіжать і зникнуть дуже скоро.

Псалом 12

Доки, Господи, забуватимеш мене докраю? Доки відвертатимеш лице Твоє від мене? Доки носитиму думи мої в душі моїй і муки в серці моїм день і ніч? Доки буде підноситися ворог мій наді мною? Зглянься і почуй мене, Господи, Боже мій. Просвіти очі мої, щоб я не заснув на смерть, щоб не сказав ворог мій: «я переміг його» та щоб не зраділи вороги мої, коли б я похитнувся. Я ж на милість Твою надіюся, серце моє радітиме спасінням Твоїм. Славитиму Господа, що добро вчинив мені, і співатиму імені Господа Всевишнього.

Слава…

Люди: І нині… Алилуя, алилуя, алилуя, слава Тобі, Боже (тричі). Господи, помилуй (тричі). Слава…

Читець: І нині…

Псалом 24

До Тебе, Господи, підношу душу мою. Боже мій, на Тебе я надію покладаю. Не дай мені осоромитися, не допусти, щоб вороги мої втішилися перемогою наді мною. Нехай не осоромляться всі, що надіються на Тебе, а осоромляться ті, що беззаконствують даремно. Господи, вкажи мені шляхи Твої і навчи мене, де стежки Твої. Веди мене в правді Твоїй і навчи, бо Ти — Бог спасіння мого, на Тебе повсякчас я надію покладаю. Згадай про милосердя Твоє, Господи, і про ласку Твою, що подаєш від віку. Гріхів молодости моєї і несвідомости моєї не споминай, спом’яни мене в милості Твоїй, Господи, задля милосердя Твого. Господь Милосердний і Праведний, тому навчає грішника, де дорога спасіння. Він веде покірливих до правди і вказує тихому дорогу свою. Всі стежки Господні — милість і істина для тих, хто шанує заповіти Його і свідчення Його. Ради імени Твого, Господи, прости провину мою, бо вона велика. Хто та людина, що боїться Господа? Він укаже їй дорогу, яку вибрати. Душа її буде в щасті, і рід її успадковує землю. Підтримує Господь тих, що бояться Його, і заповіт Свій переказує їм. Очі мої завжди до Господа, бо Він визволить із сітки ноги мої. Зглянься на мене, Господи, і помилуй мене, бо я самотній і знесилений. Страждання серця мого намножилися, з біди моєї визволи мене. Споглянь на горе моє і знесилення моє, і прости всі гріхи мої. Поглянь на ворогів моїх, як багато їх і якою лютою ненавистю ненавидять мене! Охорони душу мою і спаси мене, щоб я не осоромився, надіючись на Тебе. Непорочність і правда нехай охороняють мене, бо я надіюся на Тебе. Спаси, Боже, Ізраїля від усіх страждань його.

Псалом 30

На Тебе, Господи, я надіюся. Не дай мені осоромитися повіки, по правді Твоїй спаси мене. Прихили до мене вухо Твоє, поспіши вирвати мене; будь мені Богом оборонцем, твердинею пристановища, щоб спасти мене. Бо Ти скеля моя і огорожа моя. Задля імени Твого провадь мене і направляй мене. Виведи мене із сітки, яку таємно поставили на мене, бо Ти оборонець мій. Господи. В руки Твої віддаю дух мій. Ти визволив мене, Господи, Боже істини. Я ненавиджу тих, що надіються на ідолів, а я надіюся на Господа. Буду радуватися й веселитися милістю Твоєю, бо Ти зглянувся на приниження моє і визволив з недолі душу мою. Не віддав мене в руки ворогів, а поставив на просторі ноги мої. Помилуй мене, Господи, бо я в тісноті; висохло від горя око моє, і душа моя, і все нутро моє. Бо до краю доходить у журбі життя моє, і роки мої в зітханнях. В стражданнях моїх виснажилась сила моя і кості мої висохли. Від нападу ворогів моїх я став посміховиськом у сусідів моїх і пострахом для знайомих моїх; ті, що бачили мене, геть тікають від мене. Мене забули в серцях своїх, як померлого; я став наче посуд розбитий. Бо я чую, як мене ганьблять ті, що живуть навколо мене, коли вони збираються та радяться вирвати душу мою. Але я на Тебе, Господи, надіюся і кажу: «Ти — Бог мій». В руках Твоїх доля моя. Визволи мене з руки ворогів моїх, від гнобителів моїх. Проясни лице Твоє до раба Твого, спаси мене милістю Твоєю, Господи. Нехай не осоромлюся тим, що вдаюся до Тебе, нехай осоромляться нечестиві. Нехай у пеклі замовкнуть уста улесливі, що говорять проти праведного неправдиво, гордовито та зневажливо. Яке велике множество добра в Тебе, Господи, яке зберігаєш Ти для тих, що бояться Тебе, що наготовив Ти для тих, що надіються на Тебе перед синами людськими! Ти сховаєш їх у сяйві лиця Твого, від заколотів людських, укриєш їх під покровою Твоєю від сперечань народних. Благословенний Господь, що явив мені дивну милість Свою в місті оборонному! А я був сказав у нестямі моїй: «Відкинутий я від очей Твоїх». Але почув Ти голос молитви моєї, коли я благав Тебе. Любіть Господа, всі праведники Його, бо Господь охороняє вірних Своїх і аж надто відплачує тим, що поводяться гордовито. Будьте мужні і нехай кріпиться серце ваше, всіх, що надієтеся на Господа.

Псалом 90

Хто живе надією на Всевишнього, той під покровою Бога Небесного спочиває. Каже він до Господа: «Ти моє пристановище і захист мій, Бог мій, і я надіюся на Нього». Він спасе тебе від сітки ловця і від пошести згубної. Плечима Своїми Він захистить тебе, і під тінню крил Його ти надійно спочиватимеш. Обороною тобі буде правда Його. Не побоїшся страху вночі, ані стріли, що летить удень. Ані пошести, що діє в темряві, ані напасти духа зла опівдні. Впаде коло тебе тисяча, і десять тисяч правобіч тебе, але до тебе не наблизиться. Тільки очима твоїми будеш дивитися і помсту над беззаконними бачити. Бо ти сказав: «Господь — надія моя», і Всевишнього ти обрав за оборонця собі. Отже, не прийде до тебе лихо, і пошесть не наблизиться до оселі твоєї. Бо Він ангелам Своїм звелить, щоб охороняли тебе на всіх стежках твоїх. На руках вони понесуть тебе, щоб нога твоя не спіткнулася об камінь. На гаспида й василиска ти наступатимеш і потопчеш лева й змія. Бо скаже Господь: «За те, що він надію поклав на Мене, Я визволю його і захищу його, бо він знає ім’я Моє. Буде кликати Мене, Я почую його; буду з ним у скрутний час, визволю його і прославлю його. Довгим життям обдарую його і дам йому спасіння Моє».

Слава…

Люди: І нині… Алилуя, алилуя, алилуя, слава Тобі, Боже (тричі). Господи, помилуй (тричі). Слава… і нині…

З нами Бог

Читець: З нами Бог, розумійте, народи, і покоряйтеся, бо з нами Бог.

Потім читець починає виголошувати стихи милозвучно, не хутко й голосно. І після кожного стиха люди співають приспів. На Різдво і Богоявлення священик сам читає стихи, а хор за кожним разом співає: Бо з нами Бог.

Читець: Почуйте всі аж до краю землі: бо з нами Бог.

Могутні, покоряйтеся: бо з нами Бог.

Бо якщо в силі прийдете, то знову переможені будете: бо з нами Бог.

І коли яку раду надумаєте, зруйнує Господь: бо з нами Бог.

І коли яке слово скажете, не справдиться вам: бо з нами Бог.

Остраху ж вашого не боїмось і не стривожимось: бо з нами Бог.

Господа ж Бога нашого будемо славити, і Той буде нам на страх: бо з нами Бог.

І коли на Нього надіятись буду, Він буде мені на освячення: бо з нами Бог.

І надіятись буду на Нього, і Він спасе мене: бо з нами Бог.

Ось я і діти, що їх дав мені Бог: бо з нами Бог.

Люди, що ходять у темряві, побачать світло велике: бо з нами Бог.

Ви, що живете в країні й тіні смертній, світло осяє вас: бо з нами Бог.

Бо Дитя народилося нам, Син, і дано Його нам: бо з нами Бог.

Влада Його на раменах Його: бо з нами Бог.

І миру Його немає краю: бо з нами Бог.

І дасться ім’я Йому: великої ради ангел: бо з нами Бог.

Дивний Порадник бо з нами Бог.

Бог Кріпкий, Володар, Начальник миру: бо з нами Бог.

Отець прийдешнього віку: бо з нами Бог.

Слава… Бо з нами Бог.

І нині… Бо з нами Бог.

Скінчивши стихи, як зазначено вище, співаємо:

Люди: З нами Бог, розумійте, народи, і покоряйтеся, бо з нами Бог.

Тропарі

День проживши, дякую Тобі, Господи. Прошу: подай мені, Спасе, вечір з ніччю без гріха й спаси мене.

Слава… День проживши, прославляю Тебе, Владико. Прошу: подай мені, Спасе, вечір з ніччю без спокуси й спаси мене.
І нині… День проживши, в піснях славлю Тебе, Святий. Прошу, подай мені, Спасе, вечір з ніччю без підступу й спаси мене.

Безтілесне єство херувимське немовчними піснями Тебе прославляє. Шестокрилі серафими неперестанними голосами Тебе славлять. Ангелів усе воїнство трисвятими піснями Тебе вихваляє. Бо Ти, бувши Отцем, існуєш перш за все й маєш Собезначального Твого Сина й носиш Рівночесного Духа Життя, Тройцю являючи Неподільную. Пресвята Діво, Мати Божа, Слова самовидці й слуги, пророків і мучеників собори, що маєте життя безсмертне; за всіх щиро моліться, бо всі ми в бідах, щоб визволившись з облуди лукавого, співали ми пісню ангельську: Святий, Святий, Святий, Трисвятий Господи, помилуй і спаси нас. Амінь.

Вірую в Єдиного Бога… (стор. 36).

Священик перед царськими дверима виголошує молитву і кладе земний поклін, читець повторює молитву:

Пресвята Владичице Богородице, моли Бога за нас, грішних.

Усі небесні сили святих ангелів і архангелів, моліть Бога за нас, грішних.

Святий Іоане, пророче і Предтече і Хрестителю Господа нашого Ісуса Христа, моли Бога за нас, грішних.

Святі славні апостоли, пророки й мученики та всі святі, моліть Бога за нас, грішних.

Преподобні й богоносні отці наші, пастирі й учителі вселенські, моліть Бога за нас, грішних.

Преподобні й богоносні отці наші Антонію й  Феодосію та інші чудотворці печерські, моліть Бога за нас, грішних.

Тут поминається і святий храму.

Непереможна й незламна і божественна сила Чесного й Животворчого Хреста, не покинь нас, грішних.

Боже, очисти нас, грішних.

Боже, очисти нас, грішних, і помилуй нас.

Святий Боже… Пресвятая Тройце… Отче наш… (стор. 6).

Священик: Бо Твоє є Царство…

Люди: Амінь.

Тропарі дня

На Різдво Христове, Богоявлення та Благовіщення співається тропар свята. Під час Великого посту — тропарі дня.

В понеділок і середу ввечері, гл. 2:

Просвіти очі мої, Христе Боже, щоб я не заснув часом на смерть, щоб не сказав коли ворог мій: я переміг його.
Слава… Боже, будь заступником душі моєї, бо я ходжу посеред сітей густих, визволь мене з них і спаси мене, Благий, як Чоловіколюбець.

І нині… Тому, що через превеликі гріхи наші відваги не маємо, Ти, Богородице Діво, благай Рожденного від Тебе, бо вельми могутня молитва Матері до милосердя Владики. Не відкинь благання грішних, Всечиста, бо Милостивий і спасти може Той, Хто й страждати за нас зволив.

У вівторок і четвер увечері, гл. 8:

Невсипущість невидимих ворогів моїх Ти знаєш, Господи; і окаянного тіла мого неміч пізнав Ти, Творче мій. Тому в руки Твої віддаю дух мій. Покрий мене покровом Твоєї благодати, щоб не заснути мені смертю. І просвіти духовні очі мої для насолоди божественними словами Твоїми. І, як Єдиний Благий і Чоловіколюбний, збуди мене в час слушний, щоб славословити Тебе.

Стих: Зглянься і вислухай мене, Господи, Боже мій.

Який страшний суд Твій, Господи, у присутності ангелів, коли людей введуть, книги розгорнуть, вчинки випробують, думки розслідять! Який суд буде мені, зачатому в гріхах? Хто полум’я мені загасить? Хто мені темряву освітить, коли Ти, Господи, не помилуєш мене, як Чоловіколюбець?

Слава… Сльози дай мені, Боже, як колись жінці грішниці, і сподоби мене обмити Твої ноги, які визволили мене від путі спокус, і приносити Тобі, як запашне миро, життя чисте, проведене у покаянні, щоб і мені почути жаданий Твій голос:

«Віра твоя спасла тебе, іди в мирі».

І нині… На Тебе, Богородице, бездоганну надію маючи, спасуся. Твоє, Пречиста, заступництво мавши, не настрахаюся. Пожену ворогів моїх і переможу їх, зодягнувшись, наче в зброю, в єдину покрову Твою. І, благаючи Твоєї всемогутньої допомоги, взиватиму до Тебе: Владичице, спаси мене молитвами Твоїми і силою Сина Божого, що від Тебе тіло прийняв, відведи мене від темного сну, щоб славословити Тебе.

Господи, помилуй (40 разів). Слава… і нині… Чеснішу…

Іменем Господнім благослови, отче.

Священик: Молитвами святих отців наших, Господи Ісусе Христе, Боже наш, помилуй нас.

Читець: Амінь.

Молитва свт. Василія Великого

Господи, Господи, спаси нас від усякої стріли, що летить удень, і визволи нас від усякої недоброї пригоди вночі. Прийми жертву вечірню — рук наших піднесення. Сподоби ж нас і нічну пору непорочно пройти без спокуси від злого. Спаси нас від усякої тривоги й страху, що наводяться дияволом. Подай душам нашим покаяння і думкам нашим пам’ять про іспит на страшному й праведному суді Твоїм. Укріпи в страху до Тебе тіла наші і умертви пристрасні пориви наші, щоб і в сонному мовчанні ми просвіщалися навчанням постанов Твоїх. Прожени від нас усякі помисли нечисті і пристрасть згубну. Підведи нас у час молитви зміцненими в вірі і ревними до заповітів Твоїх, благоволінням і милосердям Єдинородного Сина Твого, що з Ним благословен єси з Пресвятим і Благим і Животворчим Твоїм Духом, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Читець: Прийдіть, поклонімось… (тричі).

Псалом 50

Помилуй мене, Боже… (стор. 34)

Псалом 101

Господи! Почуй молитву мою і плач мій до Тебе нехай дійде. Не відвертай лиця Твого від мене в день, коли я в журбі. Прихили вухо Твоє в той день, коли призову Тебе; скоро почуй мене. Бо щезають, наче дим, дні мої, і кості мої, мов сухарі, висохли. Я підкошений, наче трава, і висохло серце моє, бо я вже забув їсти хліб мій. Від тяжкого зітхання мого присохли кістки мої до тіла мого. Я став подібний до неяситі в пустині, став, як та сова на руїнах, не сплю і став наче самотній птах на даху. Кожного дня зневажають мене вороги мої, і ті, що нахваляються на мене, проклинають мене. Я вже попіл їм, наче хліб, і пиття моє змішую з сльозами. Від гніву Твого та обурення Твого, бо Ти підняв та й кинув мене. Дні мої, як тінь, зникають, і я висох, як та трава. Ти ж, Господи, перебуваєш вічно, і пам’ять про Тебе з роду в рід. Ти встанеш і змилосердишся над Сіоном, бо вже час помилувати його, бо вже прийшов призначений час. Бо раби Твої полюбили каміння його, і жаль їм руїн його. І будуть народи боятися імени Твого, і всі царі землі — слави Твоєї. Бо відбудує Господь Сіон і явиться в славі Своїй. Він зглянеться на молитви смиренних і не відкине благання їх. І буде написано про це для поколінь майбутніх, і люди, що народяться, будуть хвалити Господа. Бо Він прихилився з висоти святої Своєї, поглянув Господь на землю з небес, щоб почути зітхання закованих, звільнити синів, на смерть засуджених, щоб прославляли ім’я Його в Сіоні і вихваляли Його в Єрусалимі, коли разом зберуться народи й царства служити Господеві. Ти виснажив у дорозі сили мої, скоротив дні віку мого. І я сказав: «Боже мій! Не знищуй мене на половині життя мого. Твої роки в роди родів вічно. В початках Ти, Господи, землю створив, і небо — то діло рук Твоїх. Вони загинуть, Ти ж існуватимеш; вони, як одіж, постаріють, як шати, переміниш їх, і вони зміняться. А Ти все Той же, і роки Твої не скінчаться. Сини рабів Твоїх будуть жити, і насіння їх твердо буде стояти перед Тобою».

Молитва Манасії, царя Юдейського

Господи Вседержителю, Боже отців наших — Авраама, Ісаака і Якова та нащадків їх праведних — що створив небо й землю зо всією красою їх, що обмежив берегами море словом наказу Твого, що замкнув безодню й запечатав її страшним і славним іменем Твоїм, Якого всі бояться й тремтять перед силою Твоєю, і ніхто не може встояти перед величністю слави Твоєї. Бо нестерпний гнів і кара Твоя на грішників, але й безмежна й незбагненна милість обітувань Твоїх. Бо Ти єси Господь Всевишній, Милосердний, Довготерпеливий і Многомилостивий, і вболіваєш над гріхами людськими. Ти, Господи, з безмежної благости Твоєї, дав змогу покаяння і відпущення всім тим, хто нагрішив перед Тобою, і з безмежного милосердя Твого призначив покаяння для спасіння грішників. Ти ж, Господи, Боже сил, не встановив покаяння для праведних Авраама, Ісаака і Якова, що не згрішили перед Тобою, але встановив покаяння для мене, грішного, бо гріхів моїх більше, ніж піску морського. Намножилися беззаконня мої, Господи, намножилися беззаконня мої, і я недостойний глянути й побачити височінь небесну від множества провин моїх. Зв’язано мене великими оковами залізними так, що не можу підвести голови моєї, і нема мені полегшення, бо я прогнівив Тебе і лукаве перед Тобою вчинив, не сповнивши волі Твоєї і не додержавши заповітів Твоїх. І ось тепер приклоняю коліна серця і благаю в Тебе милости. Нагрішив я, Господи, нагрішив, і беззаконня мої я знаю, але прохаю, благаючи: прости мені, Господи, прости мені і не погуби мене з беззаконнями моїми, не пам’ятай провин моїх і в гніві і Твоєму не засуди мене до пекла; бо Ти ж Бог тих, що каються, то й на мені яви всю благість Твою, помилуй мене негідного з великої ласки Твоєї, і прославлятиму Тебе у всі дні життя мого. Бо Тебе оспівують всі сили небесні, і слава Твоя на віки вічні. Амінь.

Читець: Святий Боже… Пресвятая Тройце… Отче наш…

Священик: Бо Твоє є Царство…

Люди: Амінь.

Кондаки і тропарі

На Різдво Христове, Богоявлення та Благовіщення співається кондак свята. Під час Великого посту читаються тропарі:

Помилуй нас, Господи, помилуй нас, бо, жодного оправдання не маючи, ми, грішні, Тобі, як Владиці, цю молитву приносимо; помилуй нас.

Слава… Господи, помилуй нас, бо на Тебе ми надіємось: не прогнівайся дуже на нас і не пам’ятай беззаконь наших, але зглянься і нині, як Милосердний, і визволи нас від ворогів наших. Бо Ти Бог наш, а ми люди Твої, всі творіння рук Твоїх, і ім’я Твоє призиваємо.

І нині… Милосердя двері відкрий нам, благословенна Богородице, щоб ми, на Тебе надіючись, не загинули, а від усякого лиха Тобою визволилися, бо Ти єси спасіння роду християнського.

Господи, помилуй (40 разів). Слава… і нині… Чеснішу…

Іменем Господнім благослови, отче.

Священик: Молитвами святих отців наших, Господи Ісусе Христе, Боже наш, помилуй нас.

Читець: Амінь.

Молитва св. Мардарія

Священик: Владико, Боже, Отче Вседержителю, Господи, Сину Єдинородний, Ісусе Христе, і Святий Душе, Єдине Божество, Єдина Сило, помилуй мене грішного і, як Сам знаєш, спаси мене, недостойного раба Твого, бо Ти благословенний на віки вічні. Амінь.

Читець: Прийдіть, поклонімось… (тричі).

Псалом 69

Боже, на поміч мені прийди… (стор. 35) (читається крім першого тижня Великого посту).

Псалом 142

Господи! Почуй молитву мою… (стор. 35).

Мале славослов’я

Люди: Слава в вишніх Богу, і на землі мир, між людьми благовоління. Хвалимо Тебе, благословимо Тебе, поклоняємось Тобі, прославляємо Тебе, дякуємо Тобі ради великої слави Твоєї. Господи, Царю Небесний, Боже, Отче Вседержителю, Господи, Сину Єдинородний, Ісусе Христе, і Святий Душе. Господи Боже, Агнче Божий, Сину Отця, Ти, що береш гріхи світу, помилуй нас. Ти, що береш гріхи світу, прийми молитву нашу. Ти, що сидиш праворуч Отця, помилуй нас. Бо Ти Єдиний Святий, Ти Єдиний Господь, Ісус Христос, задля слави Бога Отця. Амінь. Повсякнічно благословлятиму Тебе і вихвалятиму ім’я Твоє поки віку і на віки вічні. Господи, пристановищем нашим був Ти від роду й до роду. Я сказав: Господи, помилуй мене, зціли душу мою, бо нагрішив я перед Тобою. Господи, до Тебе вдаюсь, навчи мене творити волю Твою, бо Ти Бог мій, бо в Тобі джерело життя; в сяйві Твоєму побачимо світло. Нехай завжди буде милість Твоя на тих, що визнають Тебе.

Сподоби, Господи, в цю ніч без гріха зберегтися нам. Благословен єси, Господи, Боже отців наших, і хвальне, і прославлене ім’я Твоє навіки. Амінь. Нехай буде, Господи, милість Твоя на нас, бо ми надіємось на Тебе. Благословен єси, Господи, навчи мене заповітів Твоїх. Благословен єси, Владико, врозуми мене заповітами Твоїми. Благословен єси, Святий, просвіти мене заповітами Твоїми. Господи, милість Твоя повік, не відкинь творіння рук Твоїх. Тобі належить хвала, Тобі належить співання. Тобі слава належить, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

У навечір’я Різдва Христового, Богоявлення і Благовіщення тут починається літія.

У Великий піст (крім перших чотирьох днів першої седмиці) — «Достойно є…»

Читець: Святий Боже… Пресвятая Тройце… Отче наш…

Священик: Бо Твоє є Царство…

Люди: Амінь.

Тропар, гл. 6

Люди: Господи сил, будь з нами, іншого бо, крім Тебе, помічника в скорботах не маємо; Господи сил, помилуй нас.

Читець: Хваліть Бога у святині Його! Хваліть Його у твердині сили Його!

Люди: Господи сил, будь з нами, іншого бо, крім Тебе, помічника в скорботах не маємо; Господи сил, помилуй нас.

Читець: Хваліть Його за могутність Його, хваліть Його за безмежну величність Його.

Люди: Господи сил, будь з нами, іншого бо, крім Тебе, помічника в скорботах не маємо; Господи сил, помилуй нас.

Читець: Хваліть Його звуками трубними, хваліть Його на псалтирі та гуслях.

Люди: Господи сил, будь з нами, іншого бо, крім Тебе, помічника в скорботах не маємо; Господи сил, помилуй нас.

Читець: Хваліть Його на тимпанах і хором, хваліть Його на струнах і органі.

Люди: Господи сил, будь з нами, іншого бо, крім Тебе, помічника в скорботах не маємо; Господи сил, помилуй нас.

Читець: Хваліть Його на кимвалах милозвучних; хваліть Його на громогласних кимвалах. Все, що дише, нехай хвалить Господа.

Люди: Господи сил, будь з нами, іншого бо, крім Тебе, помічника в скорботах не маємо; Господи сил, помилуй нас.

Читець: Слава… Господи, коли б ми не мали святих Твоїх молитвениками і благости Твоєї, що милує нас, то як насмілилися б ми, Спасе, славити Тебе, Якого невпинно прославляють ангели? Серцевідче, помилуй душі наші.

І нині… Безліч провин своїх маючи, Богородице, я до Тебе вдаюся, Чиста, благаючи спасіння. Відвідай недужу мою душу й моли Сина Твого й Бога нашого, щоб дав мені відпущення важких провин, що я заподіяв, єдина Благословенна.

Всесвята Богородице! За життя мого не покидай мене, на людське заступництво не віддавай мене, а Сама заступи і помилуй мене.

Всю надію мою на Тебе покладаю, Мати Божа, збережи мене під покровом Твоїм.

Господи, помилуй (40 разів).

Молитва часу

Ти, що повсякчас і кожну годину на небі й на землі приймаєш поклоніння і славлення, Христе Боже, Довготерпеливий, Многомилостивий і Премилосердний. Ти, що праведних любиш і грішних милуєш, Ти, що всіх кличеш до спасіння, обіцяючи майбутні блага. Сам, Господи, прийми наші о цій годині молитви, направ життя наше по Твоїх заповітах, душі наші освяти, тіла очисти, наміри наші направ, думки очисти і визволи нас від усякої скорботи, лиха і слабування; захисти нас святими Твоїми ангелами, щоб ми, зберігаючись і навчаючись під їх охороною, досягли єднання в вірі і пізнання недосяжної Твоєї слави, бо Ти благословенний на віки вічні. Амінь.

Люди: Господи, помилуй (тричі). Слава… і нині… Чеснішу… Іменем Господнім благослови, отче.

Священик: Боже, змилуйся над нами і благослови нас, осяй нас світлом Твоїм і помилуй нас.

Люди: Амінь.

У Великий піст молитва прп. Єфрема Сиріна: Господи і Владико життя мого! (стор. 32).

Читець: Святий Боже.. Пресвятая Тройце… Отче наш…

Священик: Бо Твоє є Царство…

Люди: Амінь. Господи, помилуй (12 разів).

Молитва до пресвятої Богородиці

Нескверна, непорочна, нетлінна, пречиста Діво, Богоневісто Владичице! Ти преславним Своїм народженням Бога Слово з людьми з’єднала і впалу нашу природу з небесною злучила. Безнадійних єдина надіє й допомого переможених; готове заступництво тим, що до Тебе прибігають, і всіх християн захисте. Не гидуй нами, грішними і скверними, що злими думками, словами й ділами вчинили себе цілком негідними й стали рабами похотей, недбальства й лінивства, але, як Мати Чоловіколюбного Бога, змилуйся чоловіколюбно над нами, грішними й блудними, і прийми наше моління, що його приносимо Тобі скверними устами. Обнявши Твого Сина й нашого Владику й Господа з материнською сміливістю, умоли Його, щоб відкрив нам чоловіколюбне милосердя Своєї доброти і, незважаючи на наші незліченні провини, навернув нас на покаяння й учинив нас умілими виконавцями Своїх заповідей. Будь при нас, як милостива й милосердна, і чоловіколюбна, завжди і в теперішньому житті, теплою заступницею й помічницею, відганяючи полки супротивників, наставляючи нас на спасіння, а в час відходу зберігай нашу окаянну душу, відганяй далеко від неї темні примари лукавих духів. У страшний день праведного суду визволь нас від вічної муки, вчиняючи спадкоємцями несказанної слави Твого Сина й Бога нашого; щоб ми осягнули її, Владичице наша, пресвята Богородице, чоловіколюбством Єдинородного Твого Сина, Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа, якому належить усяка слава, честь і поклоніння з Безначальним Його Отцем, і з Пресвятим і Благим і Животворчим Його Духом, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва до Господа нашого Ісуса Христа монаха Антіоха Пандекта

І дай, Владико, нам, що на сон ідемо, спокій душі й тіла, та охорони нас від тяжкого сну гріховного і від усякої темної і нічної розкоші. Утихомир запал пристрастей і погаси розпалені стріли лукавого, на нас підступно спрямовані, і порушення нашого тіла припини, і приспи всяку земну й тілесну гадку нашу. І дай нам, Боже, сон бадьорий і неприступний для всяких диявольських примар. Підведи нас на час молитви непохитними у Твоїх заповідях та з постійною пам’яттю про Твої суди. І дай нам усю ніч Тебе прославляти, в піснях хвалити, благословляти та славити всечесне й величне ім’я Твоє, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Преславна Вседіво, Мати Христа Бога, принеси нашу молитву Синові Твоєму й Богові нашому, щоб Він спас через Тебе душі наші.

Молитва св. Йоаникія

Надія моя — Отець, пристановище моє — Син, захист мій — Дух Святий; Тройце Свята, слава Тобі.

Відпуст

Священик: Слава Тобі, Христе Боже, надіє наша, слава Тобі.

Люди: Слава… і нині… Господи, помилуй (тричі). Благослови.

Тут люди схиляються на колінах лицем до землі, а священик на солеї, ставши на коліна лицем до людей, промовляє:

Священик: Владико Многомилостивий, Господи Ісусе Христе, Боже наш, молитвами всепречистої Владичиці нашої Богородиці і Вседіви Марії, силою Чесного і Животворчого Хреста, заступництвом чесних небесних сил безтілесних, чесного славного пророка Предтечі і Хрестителя Іоана, святих славних і всехвальних апостолів, святих славних і добропобідних мучеників, преподобних і богоносних отців наших, святих і праведних богоотців Іоакима і Анни, святих богоугодників землі Української,… (ім’я святого, на честь якого є храм) і всіх святих Твоїх, благоприємною створи молитву нашу, даруй нам відпущення гріхів наших, охорони нас покровом крил Твоїх, віджени від нас усякого ворога і супротивника, втихомир життя наше, Господи, помилуй нас і світ Твій і спаси душі наші, як Благий і Чоловіколюбець (земний поклін).

Священик: Благословіть, отці й брати, і простіть мені грішному, чим згрішив я в цей день і по всі дні життя мого словом, ділом, думкою і всіма почуттями моїми.

Люди: Нехай Бог простить і помилує тебе, чесний отче. Благослови і прости, чесний отче, і нам грішним провини наші добровільні і недобровільні.

Священик: Нехай простить Господь Бог ласкою Своєю гріхи ваші і помилує вас.

Єктенія

Священик: Помолімось за (все)святішого отця нашого (або — блаженнішого владику нашого)… (ім’я, титул глави Помісної Церкви), і (високо)преосвященнішого владику нашого … (ім’я, титул єпархіального архиєрея), за все єпископство православне, чесне пресвітерство, Христове дияконство і причет церковний.

Люди: Господи, помилуй (за кожним проханням).

Священик: За правлячу владу нашу.

Священик: За тих, що чинять нам милостиню.

Священик: За тих, що служать у святих храмах Божих.

Священик: За добрий успіх і зміцнення христолюбивого нашого війська.

Священик: За тих, що ненавидять і люблять нас.

Священик: За тих, що милують нас і служать нам.

Священик: За тих, що заповіли нам, недостойним, молитися за них.

Священик: За визволення поневолених.

Священик: За тих, що в подорожі перебувають.

Священик: За тих, що в немочах лежать.

Священик: За тих, що в журбі знаходяться, і в темницях і на тяжких роботах поневіряються.

Священик: Помолімось і за багатий врожай плодів земних.

Священик: І за всяку душу християнську православну.

Священик: За титарів святих храмів Божих.

Священик: За всіх, що раніш спочили, отців і братів наших.

Священик: За тих, що життя своє за віру православну і Україну положили.

Священик: Помолімось і за всяку душу християнську.

Священик: Промовмо й за себе самих.

Люди: Господи, помилуй (тричі).

Священик: Молитвами святих отців наших, Господи Ісусе Христе, Боже наш, помилуй нас.

Люди: Амінь.

Молитва

Тих, хто нас ненавидить і кривдить, прости, Господи Чоловіколюбче. Доброчинцям нашим добро вчини. Братам і родичам нашим дай, чого вони просять для спасіння і життя вічного. Тих, хто в немочі, відвідай і зцілення їм подай. Покермуй тими, що на морі. Тим, що на землі і в повітрі подорож справляють, допоможи. Тим, що служать нам і допомагають нам, відпущення гріхів даруй. Тих, що заповіли нам, негідним, молитися за них, помилуй з великої Твоєї милости. Пом’яни, Господи, раніше спочилих отців наших, матерів, братів і сестер наших, і упокой їх там, де світить світло Твоєї слави. Пом’яни, Господи, братів наших поневолених і визволи їх від усякої небезпеки. Пом’яни, Господи, і тих, що дари приносять і добро діють у святих Твоїх церквах, і про вбогих пам’ятають, і дай їм, чого вони просять для спасіння і життя вічного. Пом’яни, Господи, і нас, смиренних, грішних і негідних рабів Твоїх, і просвіти наш розум світлом Твоїм, і провадь нас по стежках заповітів Твоїх, молитвами пречистої Владичиці нашої Богородиці і Вседіви Марії, і всіх Твоїх святих, бо Ти благословенний єси на віки вічні. Амінь.

1 відгук
to «Велике повечір’я»
 1. Oksana сказав:

  Щиро дякую всім авторам цього сайту. Постійно ним користуюся, дуже зручно. Нехай вам віддячить Господь. А я, користуючись нагодою, вітаю всіх з Різдвом Христовим і дарую вам ці авторські рядки:

  Дві тисячі років любов і добро
  У наші оселі приносить Різдво.
  Утіху і спокій, родинне тепло,
  Здоров’я і щастя дарує Різдво.
  І небо з землею у славі єднає
  Колядка чудова: Христос ся рождає!
  І ми прославляєм Христове Різдво —
  Христос ся рождає! Славімо Його!


Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Сторінки

Важливе

Останні відгуки

Канали RSS

Нагору