«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиЛітургікон, або Служебник

Вечірня

На всеношній священик облачається в єпітрахиль і фелон (священномонах — єпітрахиль і мантію), відкриває царські двері й кадить престол, жертовник і вівтар. Перед священиком іде диякон зі свічкою в руках. Тоді диякон виходить із вівтаря, стає перед царськими дверима й виголошує:

Диякон: Встаньте. Господи, благослови.

А священик, стоячи перед престолом, чинить кадилом знак хреста й виголошує:

Священик: Слава Святій, Єдиносущній, і Животворчій, і Нероздільній Тройці завжди, нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Люди: Амінь.

Священик кадить іконостас, весь храм і людей. Перед ним іде диякон зі свічкою в руках. Тоді священик повертається до вівтаря, зачиняє царські двері й проказує тихо світильничні молитви. Диякон же виголошує велику єктенію.

На повсякденній і великій вечірні священик, наклавши на себе єпітрахиль, відсуває катапетасму, виходить північними дверима і, ставши перед зачиненими царськими дверима, робить малий поклін і виголошує:

Священик: Благословенний Бог наш завжди, нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Читець: Амінь. Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Царю Небесний, Утішителю, Душе істини, що всюди єси і все наповняєш, Скарбе добра і життя Подателю, прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни, і спаси, Милосердний, душі наші.

Святий Боже, Святий Кріпкий, Святий Безсмертний, помилуй нас (тричі).

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Пресвятая Тройце, помилуй нас; Господи, очисти гріхи наші; Владико, прости беззаконня наші; Святий, зглянься і зціли немочі наші імени Твого ради.

Господи, помилуй (тричі).

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Отче наш, що єси на небесах, нехай святиться ім’я Твоє; нехай прийде Царство Твоє; нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні; і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи нас у спокусу, але визволи нас від лукавого.

Священик: Бо Твоє є Царство, і сила, і слава, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Читець: Амінь. Господи помилуй (12 разів). Слава… і нині…

Прийдіть, поклонімось Цареві нашому Богу.

Прийдіть, поклонімось і припадімо до Христа, Царя нашого Бога.

Прийдіть, поклонімось і припадімо до Самого Христа, Царя і Бога нашого.

Псалом 103

Благослови, душе моя, Господа. Господи Боже мій, Ти дивно великий. Ти прибрався в славу й красу. Ти одягаєшся в світло, як у ризу, простягаєш небеса, як шатро. Покриваєш водами висоти Твої, обертаєш хмари на колісницю для Себе, на крилах вітру Ти ходиш. Ти твориш духів ангелами Своїми і слугами Своїми — вогненне полум’я. Ти поставив землю на твердій основі її, не захитається вона повік-віки. Безодня, як одежа, покриває її; на горах стоять води. Від наказу Твого вони біжать, від голосу грому Твого тікають. Підіймаються на гори і сходять на поля в місце, що Ти призначив для них. Ти поклав межу, якої не перейдуть вони, і не вернуться покрити землю. Ярами посилаєш потоки; між горами течуть води. Напувають всіх звірів польових, дикі осли гасять спрагу свою. Над ними витає птаство небесне, голос його лунає між віттям. Ти напуваєш гори з висот Твоїх. Плодами діл Твоїх насичується земля. Ти вирощуєш траву для скотини і зело на користь людям, щоб добути хліб із землі. І вино — веселити серце чоловіка, і єлей — намастити лице його, і хліб — підкріпити серце його. Насичуються дерева польові, кедри ливанські, що Ти насадив їх. Там птахи гніздяться, гніздо ж чаплі — найвище. Гори високі для оленів; скелі — захисток для зайців. Ти створив місяць відзначати час, і сонце знає захід свій. Ти насуваєш темряву і ніч настає; тоді бродить вся звірина лісова. Левенята ричать за здобиччю і просять від Бога поживи собі. Сходить сонце — вони вертаються назад і лягають в логовищах своїх. Виходить чоловік для справ своїх і на працю свою до вечора. Як величні діла Твої, Господи!

Все премудро створив Ти; повна земля творіння Твого. Ось море велике й просторе; там безліч гадів і тварі малої й великої. Там плавають кораблі і кити, що Ти створив вигравати в ньому. Всі вони на тебе чекають, що даси їм поживу в свій час. Ти даєш їм — вони збирають; Ти відкриваєш руку Свою – вони добром насичуються. Ти відвертаєш лице Твоє — вони тривожаться; віднімеш дух їх — вони щезнуть, і в прах свій повернуться. Пошлеш Духа Свого — і будуть створені, і відновиш лице землі. Нехай буде слава Господня на віки; звеселиться Господь з діл Своїх. Він погляне на землю — і вона тремтить; торкнеться гір — і вони димлять. Славитиму Господа все життя моє, співатиму Богові моєму, поки живу. Нехай буде благоприємною Йому мова моя, і я звеселюся в Господі. Нехай щезнуть грішники на землі, і беззаконників нехай не буде. Благослови, душе моя, Господа!

Сонце знає захід свій. Ти насуваєш темряву, і ніч настає. Дивні діла Твої, Господи! Все премудро створив Ти.
Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Алилуя, алилуя, алилуя, слава Тобі, Боже (тричі).

А священик, стоячи перед царськими дверима з відкритою головою, проказує тихо:

Світильничні молитви

Молитва перша

Господи Щедрий і Милостивий, Довготерпеливий і Многомилостивий, вислухай молитву нашу і уваж на голос моління нашого, вчини нам знамення на добро; настав нас на путь Твою, щоб ходити в істині Твоїй; звесели серця наші, щоб боятися імени Твого святого, бо Ти Великий єси і твориш чудеса, Ти єси Бог Єдиний, і нема Тобі подібного між богами, Господи. Ти Сильний у милості і Милосердний в могутності, щоб помагати і втішати, і спасати всіх, що надіються на святе ім’я Твоє.

Бо Тобі належить усяка слава, честь і поклоніння, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва друга

Господи, не суди нас в суворості Твоїй і не карай нас у гніві Твоїм, але вчини з нами, Лікарю й Зцілителю душ наших, з милости Твоєї; веди нас до пристановища волі Твоєї, просвіти очі сердець наших на пізнання істини Твоєї; і даруй нам останок цього дня і ввесь час життя нашого мирний і безгрішний, молитвами святої Богородиці і всіх святих.

Бо Твоя влада і Твоє Царство, і сила, і слава, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва третя

Господи Боже наш, пом’яни нас, грішних і негідних рабів Твоїх, коли ми призиваємо святе ім’я Твоє, і не осором нас, що надіємось на милість Твою, але дай нам, Господи, все, чого просимо для спасіння, і сподоби нас любити й боятися Тебе від усього серця нашого та чинити у всьому волю Твою.

Бо Ти Милосердний і Чоловіколюбний Бог єси, і Тобі славу віддаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва четверта

О Ти, в невмовкних піснях і безупинних славословленнях святими силами оспівуваний, наповни й наші уста хвалою Твоєю, щоб звеличати ім’я святеє Твоє; і дай нам участь і насліддя зо всіма тими, що воістину бояться Тебе і додержують заповідей Твоїх, молитвами святої Богородиці і всіх святих Твоїх.

Бо Тобі належить усяка слава, честь і поклоніння, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва п’ята

Господи, Господи, Ти держиш усе пречистою рукою Твоєю, довготерпиш усім нам і вболіваєш над злими вчинками нашими. Пом’яни милосердя Твоє й милість Твою, вияви на нас доброту Твою, і дай нам і в останку дня цього уникнути різних підступів лукавого, і життя наше благодаттю Пресвятого Твого Духа збережи безпечним від спокус.

Милістю й чоловіколюбством Єдинородного Сина Твого, що з Ним благословенний Ти з Пресвятим і Милосердним і Животворчим Твоїм Духом, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва шоста

Боже Великий і Дивний, що невимовною добротою і багатим промислом правиш усім! Ти дарував нам і земні блага, і дав нам запоруку обіцяного Царства вже дарованими нам благами; Ти допоміг нам і за минулий час цього дня уникнути всякого зла, – дай нам і останок прожити безпорочно перед святою славою Твоєю, оспівуючи Тебе, Єдиного Милосердного й Чоловіколюбного Бога нашого.

Бо Ти єси Бог наш, і Тобі славу віддаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва сьома

Боже Великий і Найвищий, Єдиний Безсмертний, що в світлі неприступнім перебуваєш, — Ти все творіння премудро сотворив, світло від темряви відділив, поставив сонце володіти днем, а місяць і зорі — ніччю; Ти сподобив нас, грішних, і в цю годину стати перед Тобою з хвалою і вечірнє славослов’я Тобі принести. Сам, Чоловіколюбче Господи, вчини молитву нашу, наче кадило перед Тобою, і, як пахощі, прийми її. Пошли ж нам вечір цей і ніч, що надходить, спокійні. Одягни нас у броню світла. Визволи нас від страху нічного і від усього, що приходить у темряві; і сон, що його Ти дав на відпочинок немочі нашій, пошли нам вільний від усяких диявольських примар. Так, Владико всього, всіх благ Подавче, нехай ми і вночі, на ложах наших каючись, споминаємо ім’я Твоє і, просвіщаючись наукою Твоїх заповідей, встанемо в радості душевній на хвалу Твоєї благости, приносячи молитви і благання Твоєму милосердю за гріхи власні й усіх людей Твоїх, на яких милостиво зглянься молитвами святої Богородиці.

Бо Ти Милосердний і Чоловіколюбний Бог єси, і Тобі славу віддаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Після ж 103-го псалма священик вертається і стає перед престолом, а диякон виходить північними дверима й на середині амвона виголошує велику єктенію. Якщо немає диякона, священик сам виголошує єктенію перед царськими дверима.

Велика або мирна єктенія

Диякон: В спокої Господеві помолімось.

Люди: Господи, помилуй.

Диякон: За мир з неба і спасіння душ наших Господеві помолімось.

Люди: Господи, помилуй.

Диякон: За спокій всього світу, за добрий стан святих Божих Церков і за з’єднання всіх Господеві помолімось.

Люди: Господи, помилуй.

Диякон: За святий храм цей і тих, що з вірою, побожністю та страхом Божим входять до нього, Господеві помолімось.

Люди: Господи, помилуй.

Диякон: За (все)святішого отця нашого (або — блаженнішого владику нашого) … (ім’я, титул глави Помісної Церкви), і (високо)преосвященнішого владику нашого … (ім’я, титул єпархіяльного архиєрея), чесне пресвітерство, у Христі дияконство, за ввесь причет і людей Господеві помолімось.

Люди: Господи, помилуй.

Диякон: За боголюбиву і Богом бережену Україну нашу, за уряд та військо її Господеві помолімось.

Люди: Господи, помилуй.

Диякон: За місто наше (або — село наше, святий монастир наш) і за всяке місто, село і країну і за тих, що по вірі живуть у них, Господеві помолімось.

Люди: Господи, помилуй.

Диякон: За добре поліття, за врожай плодів земних і за часи спокійні Господеві помолімось.
Люди: Господи, помилуй.

Диякон: За подорожніх на воді, на землі і в повітрі; за недужих, знеможених та поневолених і за спасіння їх Господеві помолімось.

Люди: Господи, помилуй.

Диякон: Щоб визволитися нам від усякої журби, гніву, небезпеки та недолі, Господеві помолімось.

Люди: Господи, помилуй.

Диякон: Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.

Люди: Господи, помилуй.

Диякон: Пресвяту, пречисту, преблагословенну, славну Владичицю нашу Богородицю і Вседіву Марію зо всіма святими пом’янувши, самі себе і один одного, і все життя наше Христу Богові віддамо.

Люди: Тобі, Господи.

Священик: Бо Тобі належить усяка слава, честь і поклоніння, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Люди: Амінь.

Потім кафизма чергова і мала єктенія, яку диякон виголошує на солеї, а якщо служить сам священик — то у вівтарі. В неділю співаємо кафизму 1 за Уставом або вибрані стихи:

Блажен муж

Блажен муж, що не ходить на раду безбожників. Алилуя (тричі).

Бо знає Господь путь праведників, а шлях безбожників загине. Алилуя (тричі).

Служіть Господеві зі страхом і радійте Йому з трепетом. Алилуя (тричі).

Слава… Алилуя (тричі).

І нині.. Алилуя (тричі).

Алилуя, алилуя, алилуя, слава Тобі, Боже (тричі).

Мала єктенія

Диякон: Ще і ще в спокої Господеві помолімось.
Люди: Господи, помилуй.

Диякон: Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.

Люди: Господи, помилуй.

Диякон: Пресвяту, пречисту, преблагословенну, славну Владичицю нашу Богородицю і Вседіву Марію зо всіма святими пом’янувши, самі себе і один одного, і все життя наше Христу Богові віддамо.

Люди: Тобі, Господи.

Священик: Бо Твоя є влада і Твоє Царство, і сила, і слава, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Люди: Амінь.

Після другого антифону й малої єктенії виголос:

Священик: Бо Ти Благий і Чоловіколюбець Бог єси, і Тобі славу віддаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Люди: Амінь.

Після третього антифону й малої єктенії виголос:

Священик: Бо Ти єси Бог наш, і Тобі славу віддаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Люди: Амінь.

«Господи, я звав Тебе…» Пс. 140

І співається «Господи, я звав Тебе…» на голос стихири.

Господи, я звав Тебе, почуй мене, почуй мене, Господи. Господи, я звав Тебе, почуй мене, зглянься на моління моє, коли я благаю Тебе. Почуй мене, Господи.

Нехай стане молитва моя, наче кадило перед Тобою, здіймання рук моїх — жертва вечірня. Почуй мене, Господи.

Читець: Постав, Господи, охорону устам моїм, і огороди двері в устах моїх. Не допусти серця мого до слів лукавих – виправдовувати мої гріхи, разом з людьми, що роблять беззаконство, щоб не став я спільником пристрастей їх. Нехай навчає мене праведник, це — милість, нехай і докоряє мені; олива ж слів грішника нехай не намастить голови моєї. І молитва моя проти злодіянь їх. Пожерла земля коло каменя суддів їх. Слова ж мої лунають переможно; як скиба землі, розметались вони по землі; розсипались кості їх над пеклом. На Тебе ж, Господи, звернені очі мої; на Тебе надія моя, не відкинь душі моєї. Охорони мене від сіті, що її поставили на мене, від тенет, що їх наставили беззаконні. У сітку свою впадуть грішники, а я з Тобою її перейду.

Псалом 141

Голосом моїм до Господа взивав я; Голосом моїм до Господа я молився. Розкажу Йому всі жалі мої, і журбу мою Йому сповіщу. Коли знемагав у мені дух мій, Ти знав стежки мої. На дорозі, що я ходив, поставили сітку для мене. Дивився я навкруги: ніхто не впізнає мене; немає захисту, і ніхто не дбає про душу мою. Я до Тебе взивав, Господи, й казав: Ти — надія моя і доля моя на землі живих. Зглянься на молитву мою, бо я знесилений; спаси мене від гонителів моїх, бо вони сильніші від мене.

Потім люди починають співати стихири, коли їх є 10, а читець виголошує черговий стих перед кожною стихирою.

(На 10:) Виведи з темниці душу мою, щоб я славив ім’я Твоє.

Мене чекають праведні, коли Ти явиш милість Твою мені.

Псалом 129

(На 8.) Із глибини взиваю до Тебе, Господи: Господи, почуй голос мій.

Нехай будуть вуха Твої уважні до голосу благання мого.

(На 6:)Коли на беззаконня наші зважатимеш, Господи, — Господи, то хто встоїть? Та в Тебе змилування є.

Ради імени Твого надіюся на Тебе, Господи, надіється душа моя на слово Твоє; надіється душа моя на Господа.

(На 4:) Від сторожі ранньої до ночі, від сторожі ранньої нехай уповає Ізраїль на Господа.

Бо в Господі милість і велике у Нього визволення; Він визволить Ізраїля від усіх беззаконь його.

Псалом 116

(На 2.) Хваліть Господа, всі народи, прославляйте Його, всі люди.

Бо велика милість Його над нами й істина Його перебуває вічно.

Слава… (святому, якщо є) і нині.. Богородичний.

Вхід з кадилом

Під час співу стихир диякон кадить вівтар, іконостас і людей, а коли починають співати богородичний, диякон відкриває царські двері, бере кадило, приймає благословення від ієрея, йде поза престолом через північні двері на солею. Священик, поцілувавши святий престол, іде слідом за дияконом і тихо читає молитву входу.

Молитва входу

Ввечері і вранці й опівдні хвалимо і благословимо Тебе, дякуємо і молимось Тобі, Владико всього, Чоловіколюбний Господи: направ молитву нашу, наче кадило перед Тобою, і не допусти сердець наших до слів чи думок лукавих, але захисти нас від усього, що ловить душі наші; бо до Тебе, Господи, Господи, звернені очі наші, і на Тебе ми уповаємо: не посором нас, Боже наш. Бо Тобі належить усяка слава, честь і поклоніння, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Диякон стає в царських дверях праворуч священика, тримає кадило лівою рукою, а правою з орарем показує в напрямку святого престолу, і півголосом каже:

Диякон: Благослови, владико, святий вхід.

Священик стиха благословляє рукою вхід:

Священик: Благословен вхід святих Твоїх завжди, нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Диякон: Амінь.

Диякон, підносячи кадило правою рукою вгору, виголошує:

Премудрість. Станьмо побожно.

Диякон входить у вівтар і кадить тільки святий престол. За ним у вівтар входить священик, цілуючи малі намісні ікони Христа Спасителя і Богоматері. Обидва цілують престол, ідуть на горне місце і стають там обличчям до людей, диякон ліворуч священика. Люди в цей час співають «Світе тихий».

Світе тихий

Люди: Світе тихий святої слави Безсмертного Отця Небесного, Святого, Блаженного, Ісусе Христе! Доживши до заходу сонця, побачивши світло вечірнє, оспівуємо Отця, Сина, і Святого Духа — Бога. Достойно є повсякчас прославляти Тебе голосами преподобними, Сину Божий, що життя даєш; тим-то й світ Тебе славить.

Прокимен

Після входу, стоячи на горнім місці:

Диякон: Будьмо уважні.

Священик: Мир усім.

Диякон: Премудрість.

І проказує прокимен дня з стихами, а люди повторюють тільки прокимен.

Повсякденні прокимни

У суботу ввечері, гл. 6:

Господь воцарився, вдягнувся у величність.

Стих: Одягнувся Господь у силу і опоясався.

Стих: Бо Він утвердив вселенну, і не захитається вона.

Стих: Домові Твоєму, Господи, належить святість на довгі дні (Пс. 92:1, 5).

У неділю ввечері, гл. 8:

Прославляйте нині Господа, всі раби Господні.

Стих: Що стоїте в домі Господньому, у дворах дому Бога нашого (Пс. 133:1).

У понеділок увечері, гл. 4:

Господь почує мене, коли я взиватиму до Нього.

Стих: Коли взиваю я, почує мене Бог правди моєї (Пс. 4:4, 2).

У вівторок увечері, гл. 1:

Ласка Твоя, Господи, нехай провадить мене по всі дні життя мого.

Стих: Господь береже мене, і нічого мені не бракуватиме; на місці квітучім, там Він оселив мене.

У середу ввечері, гл. 5:

Боже, в ім’я Твоє спаси мене і в силі Твоїй суди мене.

Стих: Боже, вислухай молитву мою, почуй слова уст моїх (Пс. 53:3–4).

У четвер увечері, гл. 6:

Поміч моя від Господа, що створив небо і землю.

Стих: Я підніс очі мої в гори, звідки прийде поміч моя (Пс. 120:2, 1).

У п’ятницю ввечері, гл. 7:

Боже, Ти оборонець мій, і ласка Твоя попередить мене.

Стих: Вирятуй мене від ворогів моїх, Боже, і від напасників моїх визволь мене (Пс. 58:11, 2).

У Великому пості, коли співається «Алилуя», замість повсякденних прокимнів співаємо на голос 6:

Алилуя, алилуя, алилуя.

І стихи:

У понеділок увечері:

Господи, не в обуренні Твоїм суди мене і не в гніві Твоїм карай мене (Пс. 37:2).

І на віки вічні. Алилуя.

У вівторок і четвер увечері:

Прославляйте Господа Бога нашого і поклоняйтеся підніжжю ніг Його, бо святе воно (Пс. 98:5).

І на віки вічні. Алилуя.

У середу ввечері:

По всій землі пройшов голос їх і до країв вселенної слова їх (Пс. 18:5).

І на віки вічні. Алилуя.

Великі прокимни

Псалом 76, гл. 7

Хто бог великий, як Бог наш! Ти єси Бог, що твориш чудеса.

Стих: Ти показав між народами силу Твою.

Стих: І я сказав: горе моє і зміна правиці Всевишнього.

Стих: Споминатиму діла Господні, згадуватиму чудеса Твої давні (Пс. 76:11–15).

Псалом 113, гл. 7

Бог наш на небесах і на землі все з волі Своєї створив.

Стих: Коли вийшов Ізраїль, дім Якова, із Єгипту, народу чужого, Юдея стала святинею Його.
Стих: Море побачило і побігло, Йордан повернув назад.

Стих: Що з тобою, море, що ти побігло, і з тобою, Йордане, що потік назад? (Пс. 113:1–3, 4, 11).

Псалом 76, гл. 8

Голосом моїм до Господа взивав, голосом моїм до Бога, і Він почув мене.

Стих: В день скорботи моєї шукав я Господа.

Стих: Душа моя не мала втіхи.

Стих: Боже, святі путі Твої (Пс. 76:2–3, 14).

Псалом 54, гл. 7

Вислухай, Боже, молитву мою і не зневаж благання мого.

Стих: Прихились і вислухай мене.

Стих: Бо складають вони беззаконня на мене.

Стих: Я ж до Бога взивав, і Господь почув мене ввечері, вранці й опівдні (Пс. 54:2–4, 17–18).

Псалом 17, гл. 7

Любитиму Тебе, Господи, сило моя; Господь — твердиня моя, і пристановище моє, і Спаситель мій.

Стих: Бог мій — поміч моя, на Нього моя надія.

Стих: З хвалою призиватиму Господа і від ворогів моїх спасуся.

Стих: Він почув голос мій із храму святого Свого (Пс. 17:2–3, 17).

Псалом 60, гл. 8

Дав єси насліддя тим, що бояться Тебе, Господи.

Стих: Від краю землі взиваю до Тебе.

Стих: Знайду захист під покровою крил Твоїх.

Стих: Так я співатиму імені Твоєму повік (Пс. 60:3, 5, 6, 9).

Псалом 68, гл. 8

Не відверни лиця Твого від раба Твого, бо я в журбі, скоро почуй мене, зглянься на душу мою і врятуй її.

Стих: Спасіння Твоє, Боже, нехай прийме мене.

Стих: Побачать це страдники і звеселяться.

Стих: Шукайте Бога — і жива буде душа ваша (Пс. 68:18, 30, 33).

Паремії

Якщо є читання паремій, диякон виголошує перед заголовком кожного читання:

Диякон: Премудрість.

Читець виголошує заголовок паремії.

Диякон: Будьмо уважні.

Читець виголошує уставне читання, під час якого царські двері закриті. Відкритими лишаються царські двері, коли паремії читаються з Нового Завіту.

Під час читання священик сидить збоку горнього місця, на південь від нього. Під кінець останнього читання іде перед престол. Після прокимна і читання диякон виголошує потрійну єктенію на солеї, а священик стоїть перед престолом. Якщо немає диякона, єктенію виголошує священик перед престолом.

На повсякденній вечірні після прокимна люди співають: «Сподоби, Господи…» (стор. 22).

Потрійна єктенія

Диякон: Промовмо всі з усієї душі і з усього розуміння нашого, промовмо.

Люди: Господи, помилуй.

Диякон: Господи, Вседержителю, Боже отців наших, молимось Тобі, вислухай і помилуй.

Люди: Господи, помилуй.

Диякон: Помилуй нас, Боже, з великої милости Твоєї, молимось Тобі, вислухай і помилуй.
Люди: Господи, помилуй (тричі).

Диякон: Ще молимось за (все)святішого отця нашого (або — блаженнішого владику нашого) … (ім’я, титул глави Помісної Церкви), і (високо)преосвященнішого владику нашого … (ім’я, титул єпархіяльного архиєрея), і за все у Христі братство наше.

Люди: Господи, помилуй (тричі).

Диякон: Ще молимось за боголюбиву і Богом бережену Україну нашу, за уряд, військо і всю людність її, за державність, перемогу, спокій, здоров’я та спасіння їх, щоб Господь Бог допомагав нам у всьому та охороняв від усякого ворога і супротивника.

Люди: Господи, помилуй (тричі).

Диякон: Ще молимось за святіших патріярхів православних, за благочестивих і повікнезабутніх князів і гетьманів наших, за вікопомних фундаторів святого храму (в монастирі — святого монастиря) цього і всіх православних отців і братів наших, що тут і повсюди давніше спочили.

Люди: Господи, помилуй (тричі).

Диякон: Ще молимось про милість, життя, мир, здоров’я, спасіння, Боже завітання, прощення і відпущення гріхів рабів Божих, парафіян святого храму цього (в монастирі — братії святого монастиря цього).

Люди: Господи, помилуй (тричі).

Диякон: Ще молимось за тих, що дари приносять і добро діють у святому і всечесному храмі цьому, за тих, що працюють, співають, і за всіх присутніх людей, що сподіваються від Тебе великої і багатої милости.
Люди: Господи, помилуй (тричі).

Священик: Бо Ти Милостивий і Чоловіколюбець Бог єси, і Тобі славу віддаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Люди: Амінь.

Сподоби, Господи

Сподоби, Господи, в вечір цей без гріха зберегтися нам. Благословен єси, Господи Боже отців наших, і хвальне, і прославлене ім’я Твоє повіки. Амінь. Нехай буде, Господи, милість Твоя на нас, бо ми надіємось на Тебе. Благословен єси, Господи, навчи мене заповітів Твоїх. Благословен єси, Владико, врозуми мене заповітами Твоїми. Благословен єси, Святий, просвіти мене заповітами Твоїми. Господи, милість Твоя повік, не відкинь творіння рук Твоїх. Тобі належить хвала, Тобі належить співання, Тобі слава належить, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Благальна єктенія

Диякон: Доповнімо вечірню молитву нашу Господеві.

Люди: Господи, помилуй.

Диякон: Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.

Люди: Господи, помилуй.

Диякон: Вечора всього звершеного, святого, спокійного і безгрішного у Господа просімо.

Люди: Подай, Господи.

Диякон: Ангела спокою, вірного провідника, охоронителя душ і тіл наших, у Господа просімо.

Люди: Подай, Господи.

Диякон: Прощення і відпущення гріхів та провин наших у Господа просімо.

Люди: Подай, Господи.

Диякон: Доброго і пожиточного для душ наших і спокою для світу у Господа просімо.

Люди: Подай, Господи.

Диякон: Останок життя нашого у спокої та покаянні скінчити у Господа просімо.

Люди: Подай, Господи.

Диякон: Християнського кінця життя нашого, безболісного, бездоганного, спокійного, і доброї відповіді на страшному суді Христовім просімо.

Люди: Подай, Господи.

Диякон: Пресвяту, пречисту, преблагословенну, славну Владичицю нашу Богородицю і Вседіву Марію зо всіма святими пом’янувши, самі себе і один одного, і все життя наше Христу Богові віддамо.

Люди: Тобі, Господи.

Священик: Бо Ти Милосердний і Чоловіколюбець Бог єси, і Тобі славу віддаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Люди: Амінь.

Священик: Мир усім.

Люди: І духові твоєму.

Диякон: Голови наші вклонімо перед Господом.

Люди: Тобі, Господи.

Голововклонна молитва

Священик: Господи Боже наш, що небеса прихилив і зійшов для спасіння роду людського, зглянься на рабів Твоїх і на насліддя Твоє, бо перед Тобою, Страшним і Чоловіколюбним Суддею, Твої раби вклонили голови і шиї свої скорили, не від людей надіючись помочі, а від Тебе сподіваючись милости і ждучи Твого спасіння. Збережи їх на всяк час і в вечір цей, і в наступну ніч від усякого ворога, від усякого супротивного чину диявольського, і від помислів суєтних, і уяв лукавих.

(Вголос): Нехай буде влада Царства Твого 6лагословенна і найславніша, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Люди: Амінь.

Якщо немає літії, співаються стихири на стиховні. Потім — «Нині відпускаєш», Святий Боже…, Пресвятая Тройце…, Отче наш… І тропарі за Уставом. А після тропарів – на повсякденній вечірні потрійна єктенія «Помилуй нас, Боже…» і відпуст; на великій вечірні — відпуст.

Літія

Якщо правиться літія, то люди починають співати стихири літійні. І далі Слава… святу або святому. І нині… Богородичний.

Під час співу предстоятсль в єпітрахилі і фелоні, інші священики тільки в єпітрахилях, а диякон з кадилом виходять із вівтаря північними дверима до притвору храму. Перед предстоятелем свічконосці несуть два свічники (великі свічки в стоячих свічниках). У притворі предстоятель стає посередині, а інші священики з боків поперед нього. Диякон звершує кадіння храму і вірних та, не поспішаючи, проказує літійну єктенію. Якщо нема диякона, то цю єктенію виголошує священик або священики по черзі.

Літійна єктенія

Диякон: Спаси, Боже, людей Твоїх і благослови насліддя Твоє, навідай світ Твій милістю і милосердям, зміцни силу християн православних і пошли нам милості Твої багаті — молитвами всепречистої Владичиці нашої Богородиці і Вседіви Марії, силою Чесного і Животворчого Хреста, заступництвом чесних небесних сил безтілесних, чесного славного пророка, Предтечі й Хрестителя Іоана, святих славних і всехвальних апостолів, святих отців наших і вселенських великих учителів і святителів Василія Великого, Григорія Богослова й Іоана Золотоустого, святого отця нашого Миколая, архиєпископа Мир-Лікійського, чудотворця, святих рівноапостольних Мефодія й Кирила, учителів слов’янських, святого благовірного і рівноапостольного великого князя Володимира і блаженної великої княгині Ольги, святих отців наших митрополитів Київських Михаїла, Іларіона, Макарія, Петра, Олексія, Петра, Феодосія Чернігівського, Димитрія Ростовського, Інокентія Іркутського, Йоасафа Білгородського та Іоана Тобольського, святих славних і добропобідних мучеників, святого великомученика Юрія Переможця, святої великомучениці Варвари, святих благовірних князів-страстотерпців Бориса, Гліба та Ігоря, святого преподобномученика Афанасія, ігумена Берестейського, Миколи, князя Луцького, Макарія Канівського, Феодора, князя Острозького, святої Юліянїї, княжни Ольшанської, святих Віденських мучеників Антонія, Іоана і Євстафія, преподобних отців наших Антонія й Феодосія та інших чудотворців Печерських, преподобного Іова, ігумена і чудотворця Почаївського, всіх святих, на землі Українській прославлених, і святих… (храму і дня), святих і праведних богоотців Іоакима і Анни і всіх святих, — молимо Тебе, Многомилостивий Господи, вислухай нас, грішних, що молимось Тобі, і помилуй нас.

Люди: Господи, помилуй (40 разів).

Диякон: Ще молимось за (все)святішого отця нашого (або — блаженнішого владику нашого)(ім’я, титул глави Помісної Церкви), і (високо)преосвященнішого владику нашого … (ім’я, титул єпархіяльного архиєрея), за всечесне священство, Христове дияконство і за все у Христі братство наше, і за всяку душу християнську, скорботну і пригноблену, що милости Божої та помочі потребує; за захист міста цього (або — села нашого, святого монастиря нашого) і тих, що живуть у ньому, за спокій і лад у всьому світі, за добрий стан святих Божих Церков, за спасіння і поміч отцям і братам нашим, що старанно і з страхом Божим трудяться і служать; за покинутих і відсутніх, за зцілення тих, що в немочах лежать; за впокоєння, полегшення, блаженну пам’ять і прощення гріхів православних отців і братів наших, що тут і повсюди раніше спочили; за визволення поневолених, за братів наших по службах сущих і за всіх, що служать і служили у святому храмі цьому, промовмо.

Люди: Господи, помилуй (30 разів).

Диякон: Ще молимось за боголюбиву і Богом бережену Україну нашу, за уряд, військо і всю людність її, за державність, перемогу, спокій, здоров’я та спасіння їх, щоб Господь Бог допомагав нам у всьому та охороняв від усякого ворога і супротивника, промовмо.

Люди: Господи, помилуй (50 разів).

Диякон: Ще молимось за збереження міста цього (або — села цього, святого монастиря цього) і всякого міста і краю від голоду, мору, землетрусу, повені, вогню, меча, нападу чужинного та міжусобиці, щоб Милосердний і Чоловіколюбець Бог наш був милостивий та милосердний до нас, щоб одвернув Він усяку кару, що йде на нас, і визволив нас від праведної погрози Своєї і помилував нас.

Люди: Господи, помилуй (тричі).

Диякон: Ще молимось, щоб вислухав Господь Бог голос моління нас, грішних, і помилував нас.
Люди: Господи, помилуй (тричі).

Священик: Вислухай нас, Боже, Спасителю наш, надіє всіх кінців землі і тих, що в морі далеко, і, Милостивий, будь милостивим, Владико, до гріхів наших і помилуй нас.

Бо Ти Милостивий і Чоловіколюбець Бог єси, і Тобі славу віддаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Люди: Амінь.

Священик: Мир усім.

Люди: І духові твоєму.

Диякон: Голови наші вклонімо перед Господом.

Люди: Тобі, Господи.

Голововклонна молитва

Священик (голосно): Владико Многомилостивий, Господи Ісусе Христе, Боже наш, молитвами всепречистої Владичиці нашої Богородиці і Вседіви Марії, силою Чесного і Животворчого Хреста, заступництвом чесних небесних сил безтілесних, чесного славного пророка, Предтечі і Хрестителя Іоана, святих славних і всехвальних апостолів, святих славних і добропобідних мучеників, преподобних і богоносних отців наших, святих богоугодників землі Української,… (ім’я святого, на честь якого є храм та день) і всіх святих Твоїх благоприємною створи молитву нашу, даруй нам відпущення гріхів наших, охорони нас покровом крил Твоїх, віджени від нас усякого ворога і супротивника, втихомир життя наше, Господи, помилуй нас і світ Твій і спаси душі наші, як Благий і Чоловіколюбець.

Люди: Амінь.

Далі люди співають стихири стиховні.

У будні дні (крім передсвята та післясвята) читаються такі стихи (Пс. 122):

Стих 1: До Тебе, що живеш на небесах, звів я очі мої. Ось бо як очі рабів дивляться на руки господарів їх, як очі рабині дивляться на руки господині її, так очі наші до Господа Бога нашого, аж доки Він помилує нас.

Стих 2: Помилуй нас, Господи, помилуй нас, бо надто ми наситилися пригноблення. Занадто наситилася душа наша зневаги від ситих і приниження від гордих.

У суботу читаємо стихи (Пс. 92):

Стих 1: Господь воцарився, вдягнувся у величність.

Стих 2: Бо Він утвердив вселенну, і не захитається вона.

Стих 3: Домові Твоєму, Господи, належить святість на довгі дні.

У Господські та Богородичні свята читаються стихи свята. Так само й у день пам’яти святого. Після стихир — Слава… і нині… Богородичний.

Священнослужителі стають перед тетраподом, де стоїть всеношник, на якому приготовано для благословення 5 хлібів, пшениця, вино, єлей.

Молитва праведного Симеона Богоприїмця

Люди: Нині відпускаєш у спокої раба Твого, Владико, як і сказав Ти, бо побачили очі мої спасіння Твоє, що приготував Ти всім людям, світло на просвіту народів і славу людей Твоїх, Ізраїля.

Читець: Святий Боже… Пресвятая Тройце… Отче наш… Священик: Бо Твоє є Царство…

Люди: Амінь.

І співаємо тропар свята тричі (або за Уставом), а диякон (як диякона нема, то священик) тричі кадить тетрапод кругом.

Молитва освячення

Диякон: Господеві помолімось.

Люди: Господи, помилуй.

Священик голосно читає молитву; взявши один хліб, хрестить ним інші хліби, а коли проказує: «Благослови і хліби…», — тоді правицею показує на хліби, пшеницю, вино і єлей.

Священик: Господи Ісусе Христе, Боже наш, Ти благословив у пустині п’ять хлібів і п’ять тисяч народу наситив; Сам благослови і хліби ці, пшеницю, вино і єлей і примнож їх у місті (або — селі, в святому монастирі) цьому і в усьому світі Твоєму, а вірних, що їх споживають, освяти. Бо Ти благословляєш і освячуєш усе, Христе Боже наш, і Тобі славу віддаємо з Предвічним Твоїм Отцем і Пресвятим і Благим і Животворчим Твоїм Духом нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Люди: Амінь.

Нехай те буде відомо тобі, священику, що благословенний хліб помагає й хоронить від усього злого, коли його з вірою споживати. І пам’ятай, щоб додержувати пильно: єлею цього благословенного вдруге не благословляй, ні вина, ні пшениці, ані хліба на другій всеношній, але завжди нове. Єлеєм цим, що його благословив, помазуй людей, які цілують образ; можеш із їжею споживати; вино ж випий з побожністю, бо воно благословенне. Хліби, роздробивши, роздавай, або вдома на трапезі перед іншими стравами споживи. Правити ж літургію на цих хлібах, або на вині не смій, згідно з правилами Номоканону про священнодійство. Пшеницю або посій, або з іншою змели і з подякою споживай.

Люди: Нехай буде благословенне ім’я Господнє віднині і довіку (тричі).

Псалом 33

Благословлятиму Господа повсякчас, завжди хвала Йому в устах моїх. Господом буде хвалитися душа моя; нехай почують вірні і звеселяться. Величайте Господа зі мною, і прославимо ім’я Його всі вкупі. Я шукав Господа, і Він почув мене, і від усіх скорбот визволив мене. Приступіть до Нього і просвітіться, і лиця ваші не осоромляться. Ось убогий благав, і Господь почув його, і від усіх скорбот визволив його. Ангел Господній пильнує тих, що бояться Його, і визволяє їх. Споживіть і побачите, що Благий Господь. Блажен муж, який надіється на Нього. Бійтеся Господа, всі святі Його, бо не знають нестатку ті, що бояться Його. Багаті зубожіли і зголодніли, а ті, що шукають Господа, не будуть позбавлені всякого блага.

На постовій вечірні та усіх літургіях цей псалом читається до кінця:

Прийдіть, діти, послухайте мене, я страху Господнього навчу вас: хто з людей бажає жити і бачити щасливі дні — стримуй язика свого від злого слова, і уста твої нехай не будуть облесливі. Ухиляйся від всього злого і роби добро, будь мирний і пильнуй того. Очі Господні до праведних і вуха Його до молитви їх. Лице ж Господнє проти тих, що чинять зло, щоб знищити з землі й пам’ять про них. Взивають праведні і Господь чує їх, і від усіх бід визволяє їх. Близько Господь до зболілих серцем, і покірних духом Він спасає. Багато скорбот у праведника, та від усіх їх спасе його Господь. Господь охороняє всі кості їх, і жодна з них не поламається. Смерть же грішників страшна, і ті, що ненавидять праведного, загинуть. Господь визволить душі рабів Своїх, і не загине ніхто з тих, що надіються на Нього.

Священик: Благословення Господнє на вас Його благодаттю і чоловіколюбством завжди, нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Люди: Амінь.

Якщо правиться всеношна служба, то зараз початок утрені: Слава в вишніх Богу… і далі ІІІестипсалміє.

Якщо ж вечірня правиться окремо від утрені, то і велика, і повсякденна вечірня закінчуються так

Відпуст

Диякон: Премудрість.

Люди: Благослови.

Священик: Благословенний Христос Бог наш завжди, нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Люди: Амінь. Утверди, Боже, святу православну віру і всіх православних християн на віки вічні.

Священик: Пресвятая Богородице, спаси нас.

Люди: Чеснішу від херувимів і незрівнянно славнішу від серафимів, що без істління Бога Слово породила, дійсну Богородицю, Тебе величаємо.

Священик: Слава Тобі, Христе Боже, надіє наша, слава Тобі.

Люди: Слава… і нині… Господи помилуй (тричі) Благослови.

Священик: Христос (у неділю — що воскрес із мертвих), Істинний Бог наш, молитвами пречистої Своєї Матері, святих, славних і всехвальних апостолів, (поминаються святі храму і святі того дня), святих праведних богоотців Іоакима та Анни і всіх святих, помилує і спасе нас, бо Він Милосердний і Чоловіколюбець.

Люди: Амінь. (Все)святішого отця нашого (або — блаженнішого владику нашого)… (ім’я, титул глави Помісної Церкви), і (високо)преосвященнішого владику нашого … (ім’я, титул єпархіяльного архиєрея), настоятеля і парафіян святого храму цього, і всіх православних християн, Господи, збережи на многії літа!

В Україні існує давня традиція, що під час співу цього многоліття священик виходить на солею. Після закінчення його всі люди співають молитовну пісню до Божої Матері:

Під Твою милість прибігаєм, Богородице Діво, молитов наших в час журби не відкинь, але з біди визволяй нас, єдина Чиста і Благословенна. Пресвятая Богородице, спаси нас.

У Великому пості, коли співається Алилуя, беремо після Отче наш… оці тропарі:

Гл. 4: Богородице Діво, радуйся, благодатна Маріє, Господь з Тобою. Благословенна Ти між жінками і благословенний плід лона Твого, бо Ти породила Спаса душ наших. (Земний поклін).

Слава… Хрестителю Христовий, усіх нас пом’яни, щоб визволитися нам від беззаконь наших, бо тобі дано ласку молитися за нас. (Земний поклін).

І нині… Молітесь за нас, святі апостоли і всі святі, щоб визволитись нам від лиха і скорботи, вас бо маємо перед Спасом гарячих заступників. (Земний поклін).

Під Твою милість прибігаєм, Богородице Діво, молитов наших в час журби не відкинь, але з біди визволяй нас, єдина Чиста і Благословенна. (Без поклону).

Господи, помилуй (40 p.). Іменем Господнім благослови, отче.

Священик: Благословенний Христос, Бог наш, завжди, нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Люди: Амінь.

Священик: Небесний Царю, Церкву укріпи, віру утверди, народи усмири, світ утихомир, місто це (або — село це, монастир цей) добре збережи, і тих, що раніш спочили, в оселях праведних осели, і нас після покаяння й сповіди прийми і помилуй, бо Ти Милосердний і Чоловіколюбець.

Люди: Амінь.

Чинимо три земні поклони, читаючи молитву прп. Єфрема Сиріна:

Молитва прп. Єфрема Сиріна

Господи і Владико життя мого! Духа лінивства, безнадійности, владолюбства і пустомовства не дай мені (земний поклін). Духа ж чистоти, смиренности, терпеливости і любови дай мені, рабові Твоєму (земний поклін). Так, Господи Царю! Дай мені бачити провини мої і не осуджувати брата мого, бо Ти благословенний на віки вічні. Амінь (земний поклін).

У неділю на вечірні після цих молитов священик виголошує відпуст від «Слава Тобі, Христе Боже, надіє наша, слава Тобі».

В інші дні читається 12 молитов із поясними поклонами:

Боже, очисти мене грішного (малий поклін — 12 разів).

І знов, скінчивши малі поклони, читаємо молитву прп. Єфрема Сиріна:

Господи і Владико життя мого! Духа лінивства, безнадійности, владолюбства і пустомовства не дай мені. Духа ж чистоти, смиренности, терпеливости і любови дай мені, рабові Твоєму. Так, Господи Царю!

Дай мені бачити провини мої і не осуджувати брата мого, бо Ти благословенний на віки вічні. Амінь. (Земний поклін).

Читець: Святий Боже. Пресвятая Тройце. Отче наш.

Священик: Бо Твоє є Царство…

Читець: Амінь. Господи, помилуй (12 разів).

Молитва

Всесвятая Тройце, Одноістотна Владо, неподільне Царство, всякого добра Причино, вияви любов і до мене, грішного; зміцни, врозуми серце моє і знищи всю мою скверну; просвіти мою думку, щоб я повсякчас славив, хвалив і поклонявся, і промовляв. Єдин Свят, Єдин Господь, Ісус Христос, на славу Бога Отця. Амінь.

Люди: Нехай буде благословенне ім’я Господнє віднині і довіку (тричі і три поклони).

Псалом 33: Благословлятиму Господа… (стор. 29)

Псалом 144: Вихвалятиму Тебе…

Священик: Премудрість.

Люди: Достойно є, і це є істина, славити Тебе, Богородицю, завжди славну і пренепорочну, і Матір Бога нашого.

Священик: Пресвятая Богородице, спаси нас.

Люди: Чеснішу…

Священик: Слава Тобі, Христе Боже, надіє наша, слава Тобі.

Люди: Слава… і нині… Господи, помилуй (тричі). Благослови.

І буває кінцевий відпуст.

1 відгук
to «Вечірня»
  1. Володимир сказав:

    Слава Ісусу Христу !
    Підкажіть будь-ласка,де можна придбати цей Літургікон?


Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Сторінки

Важливе

Останні відгуки

Канали RSS

Нагору