«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиЛітургікон, або Служебник

Правило до причастя

Канон перед Причастям, гл. 2

Увечері перед прийняттям Святих Таїн читай мале повечір’я й відразу після Символу віри читай канони, вказані Уставом, далі — канон перед Причастям.

Пісня 1

Ірмос: Приходьте, люди, заспіваємо пісню Христу Богові, Котрий, розділивши море, напутив людей і вивів їх з неволі єгипетської, чим і прославився.

Приспів: Серце чисте створи в мені, Боже, і духа правди віднови в нутрі моєму.

Нехай Тіло Твоє Святе буде для мене Хлібом життя вічного, Милосердний Господи, і Чесна Кров Твоя — зціленням від всіляких недуг.

Приспів: Не відкинь мене від лиця Твого і Духа Твого Святого не відійми від мене.

Непристойними вчинками осквернений, я, окаянний, Христе, є негідний причаститися Твого Пречистого Тіла і Божественної Крови, до Яких сподобляєш мене.

Слава… і нині… Земле щедра, благословенна Богоневісто, Ти зростила на неораній ниві Колос, що рятує світ, сподоби і мене, споживши Його, спастися.

Пісня 3

Ірмос: На камені віри Ти мене утвердив, розкривши уста мої на ворогів моїх. Звеселяється дух мій, коли співаю: нема святішого, як Бог наш, і немає праведнішого, ніж Ти, Господи.

Приспів: Серце чисте створи в мені, Боже, і духа і правди віднови в нутрі моєму.

Даруй мені сльози, Христе, щоб скверну серця мого очищували, і, очищений, з добрим сумлінням, вірою і страхом приходив я, Владико, до причастя Божественних Дарів Твоїх.

Приспів: Не відкинь мене від лиця Твого і Духа Твого Святого не відійми від мене.

Нехай буде Пречисте Тіло Твоє і Божественна Кров на відпущення провин моїх, на відчуження пристрастей і скорбот, на спільність із Духом Святим і на життя вічне, Чоловіколюбче.

Слава… і нині… Пресвята Трапезо Хліба життєдайного, Який заради милосердя з висоти зійшов і світові нове життя подав, сподоби, щоб і я, недостойний, зі страхом спожив Його нині і живим залишився.

Пісня 4

Ірмос: Прийшов Ти від Діви не як заступник чи ангел, але Сам, Господи, втілившись, спас і мене, людину. Тому й кличу до Тебе: слава силі Твоїй, Господи.

Приспів: Серце чисте створи в мені, Боже, і духа правди віднови в нутрі моєму.

Втілившись заради нас, Многомилостивий, Ти захотів бути жертвою за гріхи людські, наче ягня; тим-то молю Тебе: і мої очисти провини.

Приспів: Не відкинь мене від лиця Твого і Духа Твого Святого не відійми від мене.

Вилікуй рани душі моєї, Господи, і всього освяти; і сподоби, Владико, щоб я причастився тайної Твоєї Божественної вечері, окаянний.

Слава… і нині… Ублагай бути милостивим до мене Того, хто вийшов з лона Твого, Владичице, і збережи мене, раба Твого, нескверним і безгрішним, щоб, прийнявши розумні перли, я освятився.

Пісня 5

Ірмос: Світла Подавче і віків Творче, Господи, направляй нас у світлі Твоїх повелінь; бо ж іншого від Тебе бога не знаємо.

Приспів: Серце чисте створи в мені, Боже, і духа правди віднови в нутрі моєму.

Як провістив єси, Христе, нехай буде убогому рабові Твоєму, щоб Ти і в мені оселився, як і обіцяв; це ж бо Тіло Твоє споживаю Божественне і п’ю Кров Твою.

Приспів: Не відкинь мене від лиця Твого і Духа Твого Святого не відійми від мене.

Слове Божий і Боже, вугіль Тіла Твого нехай буде мені, затьмареному, на просвіту; Кров же Твоя — на очищення оскверненої душі моєї.

Слава… і нині… Маріє, Мати Божа, почесна оселе пахощів, Твоїми молитвами добірним посудом мене учини, щоб причастився я освячень Сина Твого.

Пісня 6

Ірмос: В прірві гріховній томлячись, благаю неосяжну безодню милосердя Твого: від тління, Боже, мене рятуй.

Приспів: Серце чисте створи в мені, Боже, і духа правди віднови в нутрі моєму.

Розум, душу, серце і тіло моє освяти, Спасе, і сподоби неосудно, Владико, до Страшних Таїн приступити.

Приспів: Не відкинь мене від лиця Твого і Духа Твого Святого не відійми від мене.

Щоб звільнитись мені від пристрастей і Твоєю благодаттю мати підкріплення та життя зміцнення, сподоби мене причаститися Святих, Христе, Таїн Твоїх.

Слава… і нині… Богове, Боже, Слово Святеє, всього мене освяти, бо приступаю нині до Божественних Твоїх Таїн, святої Матері Твоєї молитвами.

Кондак, гл. 2

Христе, не заборони мені взяти нині поживу Тіла Твого і Божественної Твоєї Крови, Пречистих, Владико, і Страшних Твоїх Тайн, і причаститися, окаянному, нехай вони будуть мені не на суд, а на життя вічне і безсмертне.

Пісня 7

Ірмос: Тілу золотому премудрі діти не послужили, і в полум’я самі пішли, і богів їх посоромили, посеред полум’я голосно закликали, і оросив їх ангел, промовляючи: «Почута вже й уст ваших молитва».

Приспів: Серце чисте створи в мені, Боже, і духа правди віднови в нутрі моєму.

Джерело добра, Христе, нехай причастя Безсмертних Твоїх Таїн буде для мене сьогодні світлом і життям, і безпристрасністю, та служить для надбання й примноження божественних чеснот Твоїх, Єдиний Добрий, щоб я славив Тебе.

Приспів: Не відкинь мене від лиця Твого і Духа Твого Святого не відійми від мене.

Щоб визволився я від пристрастей, ворогів і злигоднів, і від всілякої скорботи, та з острахом і любов’ю приступив сьогодні до Твоїх, Чоловіколюбче, Безсмертних і Божественних Таїн, сподоби співати Тобі: благословенний Ти, Господи, Боже отців наших.

Слава… і нині… Тебе, що понад розуміння Христа Спаса народила, Богоблагодатна, молю Тебе нині, раб Твій, Чисту нечистий: очисти всього мене від скверни тіла і духа, бо ж хочу сьогодні до Пречистих Таїн приступити.

Пісня 8

Ірмос: Бога, що в піч вогняну до юнаків єврейських зійшов і полум’я на росу перетворив, оспівуйте діла, як Господа, і вихваляйте по всі віки.

Приспів: Серце чисте створи в мені, Боже, і духа правди віднови в нутрі моєму.

Причасником Небесних і Страшних, і Святих Твоїх, Христе, нині Таїн і Божественної Твоєї й тайної вечері, сподоби й мене, відчайдушного, Боже Спасе мій.

Приспів: Не відкинь мене від лиця Твого і Духа Твого Святого не відійми від мене.

Під Твоє віддавшись добросердя, Благий, зі страхом взиваю до Тебе: перебувай у мені, Спасе, і я в Тобі, як і прорік Ти; ось бо, зважившись на милосердя Твоє, споживаю Тіло Твоє та п’ю Кров Твою.

Приспів: Благословім Отця, і Сина, і Святого Духа, Господа, і нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Жахаюся, приймаючи вогонь, щоб я не опалився, як віск або трава. О страшна тайно! О доброто Божа! Як це так, що Божественного Тіла й Крови, тлінний бувши, причащаюся і роблюся нетлінним?

Це Христос, споживіть і побачите: Господь, Котрий заради нас приніс Себе Єдиного в жертву Отцю Своєму колись, завжди заколюється, щоб освячувати причасників.

Приспів: Не відкинь мене від лиця Твого і Духа Твого Святого не відійми від мене.

Душею й тілом нехай освячуся, Владико, нехай просвічуся та спасуся, хай стану за оселю Тобі через причастя Святих Таїн, маючи Тебе замешкалим у собі з Отцем і Духом, Благодійнику Многомилостивий.

Слава… Як вогонь і як світло нехай буде для мене Тіло Твоє й Кров Пречесна, Спасе мій, обпалюючи гріховну істоту, спалюючи ж терня пристрастей і всього мене навчаючи поклонятися Божеству Твоєму.

І нині… Бог втілився від чистої крови Твоєї; тому-то всі покоління оспівують Тебе, Владичице, безтілесні ж полки славлять, бо через Тебе навіч побачили Того, Хто всіма володарює і набув істоти людської.

І відразу читай «Достойно є…» та решту малого повечір’я. Після молитви «І дай нам, Владико…» читай тропарі «Помилуй нас, Господи…» і вечірні молитви.

Молитви перед причастям

У день, коли маєш причаститися Пречистого Тіла і Чесної Крови Господа нашого Ісуса Христа, після ранішніх молитов і звичайних часів, читай:

Священик: Благословенний Бог наш завжди, нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Читець: Амінь. Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі. Царю Небесний. Святий Боже. Пресвятая Тройце. Отче наш.

Священик: Бо Твоє є Царство…

Читець: Амінь. Господи, помилуй (12 разів). Слава… і нині…

Прийдіть, поклонімось… (тричі).

Псалом 22

Господь Пастир мій, і я ні в чому не матиму недостатку. Він оселив мене серед лугів зелених, до тихих вод водить мене. Він підживляє душу мою, веде мене по дорозі правди задля слави імени Свого. Хоч би я ходив по долині тіні смертної, то не побоюся зла, бо Ти, Господи, зо мною. Твій жезл і палиця Твоя, вони заспокоюють мене. Ти наготував для мене трапезу перед очима ворогів моїх; намастив оливою голову мою, і чаша Твоя для мене переповнена. Так нехай милість Твоя, Господи, проводжає мене в усі дні життя мого. І я перебуватиму в домі Господнім на довгі дні.

Псалом 23

Господня земля і все, що наповняє її, вселенна і все, що живе в ній. Він на морях заснував її і на ріках утвердив її. Хто вийде на гору Господню і хто стане на святому місці Його? Неповинний руками і чистий серцем. Хто не клявся душею своєю на неправду і зрадливо не присягався ближньому своєму. Цей одержить благословення від Господа і милість від Бога Спасителя свого. Це рід тих, що шукають Господа, що бажають бачити лице Бога Якова. Піднесіть, ворота, верхи ваші, розкрийтеся, ворота вічні, — і ввійде Цар слави. Хто є цей Цар слави? Господь кріпкий і сильний, Господь переможець у боротьбі. Піднесіть, ворота, верхи ваші, розкрийтеся, ворота вічні, ввійде Цар Слави. Хто є цей Цар слави? Господь сил, Він є Цар слави.

Псалом 115

Я вірував, тому й заговорив, і я смирився вельми. Я сказав у нестямі моїй: «Кожна людина — марнота». Чим віддячу я Господеві за все, що Він дав мені? Чашу спасіння прийму й ім’я Господнє призву. Обітниці мої Господеві виконаю перед усім народом Його. Чесна перед Господом смерть преподобних Його. О, Господи! Я раб Твій, я раб Твій і син рабині Твоєї. Ти розбив кайдани мої. Тобі принесу я жертву хвали й ім’я Господнє призву. Обітниці мої Господеві виконаю перед усім народом Його. У дворах дому Господнього, посеред тебе, Єрусалиме.

Слава… і нині… Алилуя, алилуя, алилуя, слава Тобі, Боже (тричі з поклонами).

Тропарі, гл. 8

Беззаконства мої зневаж, Господи, що від Діви народився, і серце моє очисти, чинячи його за храм Пречистому Твоєму Тілу й Крові; і не відкинь мене від лиця Твого, Ти, що маєш незмірну велику милість.

Слава… У причасті святинь Твоїх як наважуся, недостойний? Як і зважуся до Тебе приступити з достойними, одяг мене викриває, бо не є весільним, і осуд викличу вельми грішній душі моїй. Очисти, Господи, скверну душі моєї і спаси мене, бо Ти є Чоловіколюбець.

І нині.. Безліч провин своїх маючи, Богородице, я до Тебе вдаюся, Чиста, благаючи спасіння. Відвідай недужу мою душу й моли Сина Твого й Бога нашого, щоб дав мені відпущення важких провин, що я заподіяв, єдина Благословенна.

У Великий піст промовляй:

Коли славні ученики умиванням ніг на вечері просвіщалися, тоді Юда злочестивий недугою грошолюбства засліплювався і беззаконним суддям Тебе, Праведного Суддю, продав. Глянь, скарбів ревнителю, на того, що через них повісився. Тікай від тієї ненаситної душі, що на Вчителя так наважилася. Милосердний до всіх, Господи, слава Тобі.

Господи, помилуй (40 разів).

І такі стихи:

Коли хочеш, чоловіче, їсти Тіло Владики, зі страхом приступи, щоб не опалитися: бо воно — вогонь.

П’ючи ж Божественну Кров для причастя, спершу примирися з тим, хто тебе засмутив, і лише тоді таїнственний Хліб їж.

Перше причастя страшної жертви, Животворчого Тіла і Крови Владики, таким чином помолися з острахом:

Молитва 1, свт. Василія Великого

Владико Господи Ісусе Христе, Боже наш, Джерело життя і безсмертя, Творче всього творіння видимого і невидимого, Рівновічний і Співбезпочатковий Сину Безпочаткового Отця! Ти з безмірної благости в останній час тіло прийняв і був розп’ятий і похований за нас, невдячних і нерозсудливих, і Твоєю кров’ю обновив понівечену гріхом природу нашу. Сам, Безсмертний Царю, прийми покаяння і від мене грішного, і нахили вухо Твоє до мене, і вислухай слова мої. Бо згрішив я, Господи, згрішив перед небом і перед Тобою і став недостойний поглянути на висоту слави Твоєї, бо я прогнівив Твою благість, порушив Твої заповіді і не послухав Твоїх повелінь. Але Ти, Господи, Незлопам’ятливий, Довготерпеливий і Многомилостивий, не віддав мене на погибель з беззаконнями моїми, і навернення мого чекаєш. Бо Ти ж, Господи, сказав через пророка Твого: не бажаю Я смерти грішника, але нехай він покається і буде живий. Бо Ти, Владико, не хочеш погубити творіння рук Твоїх, і не люба Тобі погибель людська, але хочеш, щоб усі спаслися і до пізнання правди прийшли. Тому і я, хоч і недостойний неба й землі, і цього дочасного життя, бо всього себе піддав гріхові, віддав у неволю пристрастям і осквернив Твій образ; але, Твоїм ділом і творінням бувши, я, нещасний, не трачу надії на своє спасіння і приходжу, на Твоє безмірне милосердя надію поклавши. Прийми ж і мене, Чоловіколюбче Господи, як блудницю, як розбійника, як митаря і як блудного, і візьми мій важкий тягар гріхів, Ти, що гріхи світу взяв, що зціляєш немочі людські, що кличеш до Себе і заспокоюєш знеможених і обтяжених, що прийшов покликати не праведників, а грішників до покаяння. Очисти мене від усякої скверни тілесної і душевної і навчи мене приступати до святощів зо страхом Твоїм, щоб, приймаючи в чистім свідоцтві сумління мого частину святощів Твоїх, я з’єднався з святим Твоїм Тілом і Кров’ю, і щоб Ти жив і перебував у мені з Отцем і Святим Твоїм Духом. Так, Господи Ісусе Христе, Боже мій, не на осуд нехай буде мені причастя Пречистих і Животворчих Твоїх Таїн, і нехай не буду я немічний душею й тілом, недостойно причастившись їх. Але дай мені аж до останнього зітхання мого неосудно приймати частину святощів Твоїх на спільність із Духом Святим, на путь до життя вічного і на добру відповідь на страшнім суді Твоїм; щоб і я з усіма обранцями Твоїми був спільником нетлінних Твоїх благ, які Ти приготував для тих, що люблять Тебе, Господи; вони ж прославляють Тебе повіки. Амінь.

Молитва 2, свт. Іоана Золотоустого

Господи Боже мій, я знаю, що я недостойний і негідний того, щоб Ти ввійшов під покрівлю дому душі моєї, бо він увесь спустошений і занепалий, і не маєш у мені достойного місця, де б голову прихилити. Але, як Ти з висоти задля нас принизив Себе, так і нині знижся до моєї недостойности. І як Ти зволив лягти в печері в яслах тварин нерозумних, так благозволь увійти в ясла нерозумної моєї душі і в осквернене моє тіло. І як ти не вважав за недостойне ввійти і повечеряти з грішниками в домі Симона прокаженого, так благозволь увійти і в дім покірної моєї, прокаженої і грішної душі. І як Ти не відкинув подібної до мене блудниці й грішниці, що прийшла і доторкнулася до Тебе, так змилосердься і наді мною грішним, що приходжу й доторкаюсь Тебе. І як Ти не погордував скверними й нечистими її устами, що цілували Тебе, так не погордуй і моїми ще більш, ніж її, скверними й нечистими устами та скверним і найнечистішим моїм язиком. Але нехай буде вугіль Пресвятого Твого Тіла й Дорогоцінної Твоєї Крови на освячення і на просвітлення і на здоров’я покірної моєї душі й тіла; на полегшення тягарів моїх многих провин, на збереження від усякого диявольського діла, на віддалення і припинення мого злого й лукавого звичаю, на змертвіння пристрастей, на сповнення заповідей Твоїх, на примноження божественної Твоєї благодати і на здобуття Царства Твого. Бо я приходжу до Тебе, Христе Боже, не з погордою, але з сміливою надією на невимовну Твою благість; і щоб мене, надовго віддаленого від спільности з Тобою, не уловив вовк мислений. Благаю ж Тебе, Владико, Єдиний Святий, освяти мою душу й тіло, розум і серце, нутро й істоту, і всього мене обнови, і вкорени страх Твій у сустави мої, і освячення Твоє вчини незнищенним у мені. І будь мені помічником і заступником, провадячи в спокої життя моє, сподобляючи мене стояти праворуч Тебе разом із святими Твоїми, молитвами й благанням пречистої Твоєї Матері, безтілесних Твоїх слуг і пречистих сил, і всіх святих, що від віку Тобі вгодне вчинили. Амінь.

Молитва 3, Симеона Метафраста

Єдиний Чистий і Нетлінний Господи! Ти, що з невимовної милости чоловіколюбства прийняв цілу нашу тлінність від чистої і непорочної крови Тієї, Яка надприродно породила Тебе, Христе Ісусе, Премудросте Божа, Спокою і Сило, зшестям Божественного Духа і благоволінням Віковічного Отця. Ти, що через Твоє втілення прийняв животворчі й спасенні страждання, хрест, цвяхи, копіє, смерть, — умертви мої душогубні пристрасті тілесні. Ти, що Твоїм погребінням полонив царство пекельне, поховай добрими мислями мої лукаві замисли й знищ духа лукавства. Ти, що Твоїм на третій день живоносним воскресінням підвів упалого праотця, піднеси мене, грішного, подаючи мені способи покаяння. Ти, що Твоїм преславним вознесенням на небо обожествив прийняте тіло і вшанував його перебуванням праворуч Отця, сподоби мене через причастя Святих Твоїх Таїн здобути блаженну долю спасенних. Ти, що через пришестя Утішителя Твого Духа вчинив святих Твоїх учеників почесним сосудом, яви й мене вмістилищем Його пришестя. Ти, що знов прийдеш судити вселенну по правді, благоволи, щоб і я зустрів на хмарах Тебе, мого Суддю і Творця, з усіма святими Твоїми, щоб я безконечно прославляв і оспівував Тебе з Одвічним Твоїм Отцем і Пресвятим, і Благим, і Животворчим Твоїм Духом нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва 4, прп. Іоана Дамаскина

Владико Господи Ісусе Христе, Боже наш, Єдиний, що маєш владу прощати людям гріхи, прости, як Благий і Чоловіколюбець, усі мої провини свідомі й несвідомі; і сподоби мене неосудно причаститися Божественних і Найславніших, і Пречистих, і Животворчих Твоїх Таїн не на муку, не на примноження гріхів, але на очищення й освячення й запоруку майбутнього життя й Царства, на оборону й допомогу, і на поборення супротивників, і на знищення многих моїх провин. Бо Ти Бог Милостивий і Милосердний, і Чоловіколюбний, і Тобі ми славу віддаємо з Отцем і Святим Духом нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва 5, свт. Василія Великого

Знаю, Господи, що я недостойно причащаюся Пречистого Твого Тіла і Дорогоцінної Твоєї Крови, і винуватий я, і осуд для себе їм і п’ю, не розважаючи про Тіло і Кров Тебе, Христа і Бога мого. Але, сміливо покладаючись на милосердя Твоє, приходжу до Тебе, що сказав: хто їсть Моє Тіло і п’є Мою Кров, той у Мені перебуває, і Я в ньому. Змилосердься, Господи, і не докоряй мені грішному, але вчини зо мною з милости Твоєї. І нехай будуть мені ці святощі на зцілення і очищення, і просвічення, і збереження, і спасіння, і освячення душі й тіла; на відігнання всякої примхливої думки й лукавого вчинку, і діла диявольського, що через розум діє в суставах моїх; на сміливість і любов до Тебе; на поправу життя й певність; на збільшення чесноти й звершености; на сповнення заповідей, на спільність із Духом Святим, на путь до життя вічного і на добру відповідь на страшнім суді Твоїм; не на суд і не в осуд. Амінь.

Молитва 6, Симеона Нового Богослова

Від скверних уст, від мерзенного серця, від нечистого язика, від оскверненої душі прийми́ благання, Христе мій, і не відкинь ні слів моїх, ні благань, ані зухвальства. Дай мені, Христе мій, сміливо говорити те, що я хочу, але й навчи мене, що мені треба чинити й говорити. Згрішив я більше, ніж блудниця, що, довідавшись, де Ти перебуваєш, і купивши мира, сміливо прийшла намастити Твої ноги, Бога мого, Владики й Христа мого. Як не відкинув Ти її, що прийшла від щирого серця, так і мною не погордуй, Слово, а дозволь мені Твої ноги і держати, і цілувати, і потоками сліз, як дорогоцінним миром, сміливо їх намащати. Обмий мене сльозами моїми, очисть мене ними, Слово, відпусти й провини мої і подай мені прощення. Ти знаєш множество злих вчинків моїх, знаєш і струпи мої, і рани бачиш мої, але і віру знаєш, і прагнення бачиш, і зітхання чуєш. Не втаїться від Тебе, Боже мій, Сотворителю мій, Визволителю мій, ні крапля сльози, ані частина краплі. Спостерегли очі Твої те, чого я не доконав ще, і в книзі Твоїй записано також і те, чого я ще не вчинив. Поглянь на покору мою, поглянь на неміч мою, яка вона велика. І всі гріхи відпусти мені, Боже всього, щоб я з чистим серцем, з боязкою думкою і сокрушенною душею причастився Непорочних Твоїх і Пресвятих Таїн, що оживляють і обожествляють усякого, хто їсть і п’є з чистим серцем. Бо Ти, Владико мій, сказав: кожний, хто їсть Моє Тіло і п’є Мою Кров, той у Мені перебуває, а Я в ньому. Правдиве кожне слово Владики і Бога мого, бо хто учасник божественних і боготворчих милостей, той уже не самотній, але з Тобою, Христе мій, трисонячним світлом, що світ просвіщає. Щоб не перебувати мені одному без Тебе, Життяподавче, дихання моє, утіхо моя, спасіння світу, я до Тебе приступив, як бачиш, з сльозами і сокрушенною душею, благаючи визволення від моїх провин і неосудного причастя Твоїх Животворчих і Непорочних Таїн, щоб Ти перебув, як і сказав, зо мною, найнещасливішим; щоб спокусник, знайшовши мене без Твоєї благодати, не заволодів мною підступно і, спокусивши, не відвернув від боготворчих Твоїх слів. Тому я до Тебе припадаю й гаряче взиваю до Тебе: як прийняв Ти блудного й блудницю, що прийшла, так прийми, Милосердний, мене блудного й розпусного, мене, що нині до Тебе приходжу з душею сокрушенною. Знаю, Спасе, що ніхто інший так не згрішив Тобі, як я, і не вчинив таких діл, які я вчинив. Але знаю також і те, що ні страшні провини, ані безліч гріхів не перевищують великого довготерпіння і найвищого чоловіколюбства Бога мого. Але тих, що каються, Ти оливою милости і очищуєш, і освітлюєш, і учасниками світла чиниш, щедро творячи спільниками Твого Божества, і на диво ангелам і людському розумінню многократно розмовляєш із ними, як із правдивими друзями Твоїми. Це дає мені сміливість, це окрилює мене надією, Христе мій. І я, сміливо надіючись на Твої великі добродійства для нас, радіючи і разом тремтячи, приймаю вогонь, будучи травою, і, дивне чудо, покриваюся росою невидимою, наче справді купина, що колись горіла неопалимо. І тому вдячною думкою і вдячним серцем, вдячними моїми суставами душі й тіла мого поклоняюся, величаю й прославляю Тебе, Боже мій, бо Ти благословен єси нині й повіки. Амінь.

Молитва 7, свт. Іоана Золотоустого

Боже, полегши, відпусти й прости мені провини мої, якими я згрішив перед Тобою чи словом, чи ділом, чи думкою, волею чи неволею, свідомо чи несвідомо, — все мені прости, як Благий і Чоловіколюбець. І молитвами пречистої Твоєї Матері, духовних слуг Твоїх і всіх святих, що від віку вгодне Тобі чинили, благоволи, щоб я неосудно прийняв Святе і Пречисте Твоє Тіло і Дорогоцінну Кров на зцілення душі й тіла і на очищення лукавих моїх думок. Бо Твоє є Царство, і сила, і слава з Отцем і Святим Духом нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва 8, свт. Іоана Золотоустого

Я недостойний того, щоб Ти, Владико Господи, ввійшов під покрівлю душі моєї, але тому, що Ти, як Чоловіколюбець, хочеш жити в мені, я сміливо приступаю. Накажи, я відчиню двері, що їх Ти один сотворив, і Ти ввійдеш чоловіколюбно, яким Ти єси з природи, ввійдеш і просвітиш затемнений розум мій. Вірую, Ти вчиниш це, бо блудницю, яка прийшла до Тебе зі сльозами, Ти не віддалив; і митаря, що покаявся, Ти не відкинув; і розбійника, що пізнав Царство Твоє, Ти не відігнав; і гонителя, що покаявся, Ти не залишив тим, ким він був; але всіх, що прийшли до Тебе з покаянням, Ти серед друзів своїх умістив, Єдиний Благословенний завжди, нині й на віки безконечні. Амінь.

Молитва 9, свт. Іоана Золотоустого

Господи Ісусе Христе, Боже мій, полегши, відпусти, очисти і просвіти мені, грішному і нікчемному і недостойному рабу Твоєму, провини, гріхи й помилки мої, що ними від молодих літ моїх аж до цього дня й години я згрішив свідомо й несвідомо, словами чи ділами, помислами, думками і намірами та усіма моїми почуттями. І молитвами пречистої Вседіви Марії, Матері Твоєї, що безсіменно Тебе породила, єдиної певної надії, оборони і спасіння мого, сподоби мене неосудно причаститися Пречистих, Безсмертних, Животворчих і Страшних Твоїх Таїн на відпущення гріхів і на життя вічне, на освячення, і просвічення, і зміцнення, і зцілення, і здоров’я душі й тіла; на знищення і цілковите вигублення лукавих моїх міркувань, помислів, намірів і нічних примар темних і лукавих духів. Бо Твоє Царство, і сила, і слава, і честь, і поклоніння з Отцем і Святим Духом нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва 10, при. Іоана Дамаскина

Перед дверима храму Твого я стою, і від страшних мислей не визволяюся. Але Ти, Христе Боже, що митаря виправдав, і хананеянку помилував, і розбійникові двері раю відчинив, відчини мені милосердя Чоловіколюбства Твого і прийми мене, що приходжу і доторкаюся Тебе, як блудницю і кровоточиву. Бо одна, доторкнувшись до краю одежі Твоєї, зараз зцілення прийняла; а друга, обнявши Твої ноги, відпущення гріхів дістала. Я ж нещасний, що насмілився все Твоє Тіло прийняти, нехай не буду опалений. Але прийми мене, як і їх, і просвіти мої душевні почування, спаливши мої гріховні провини молитвами Пречистої, що безсіменно породила Тебе, і сил небесних, бо Ти благословен єси на віки вічні. Амінь.

Молитва св. Амвросія, єпископа Медіоланського, пресвітерам, котрі готуються до служіння Святої Літургії

Архиєрею істинний Ісусе Христе, Котрий приніс Себе Богу Отцю на вівтарі хресному жертвою чистою, непорочною за нас, грішних, і дав нам Тіло Своє їсти, і Кров Свою пити, установив таїнство у силі Святого Духа, мовлячи це: що тільки чините — на мій спомин чините. Молю через Кров Твою Дорогоцінну, велику ціну спасіння нашого, молю через цю дивну і невимовну любов, котрою Ти нас, недостойних, так возлюбив, що омив єси нас від гріхів наших Кров’ю Твоєю: научи мене, недостойного раба Твого, котрого при інших Твоїх даруваннях у чині священства, не за ділами моїми, але за єдиною милістю Твоєю благозволив Ти призвати; научи мене Духом Твоїм таку тайну звершувати, такою честю і благоговінням, таким благочестям і страхом, якими потрібно творити. Сотвори мене, Господи Ісусе Христе, благодаттю Твоєю завжди у величність Тайни цієї вірувати і розуміти, відчувати і твердо триматися, мовити і мислити Тобі належне і душі моїй корисне. Нехай увійде у серце моє Дух Твій Благий, Котрий проголошує безмовно, промовляє всяку істину таких Таїнств, що вельми глибокі і божественним прикриті покровом. Задля великого милосердя Твого благоволи мені нині і повсякчас чистим серцем і думкою звершувати священнодійство служби. Очисти серце від нечистих, мерзотних, марних і шкідливих помислів. Огороди святих ангелів вірною охороною і кріпким ополченням: нехай вороги усіх благ відбіжать посоромлені силою такого Таїнства, і рукою святого ангела Твого відстав від мене, Христе мій, і від усіх рабів Твоїх духа гордині, марнославства, заздрости, гніву, блуду, нечистоти, невірства і хули; нехай посоромляться переслідувачі наші, і нехай загинуть ті, що погубити нас намагаються.

Царю сил, чистоти і ціломудрія любителю, Боже, росою з висоти благословення Твого погаси у плоті моїй усе полум’я пристрасне, нехай живе у мені всеціла душі і тіла чистота, з іншими даруваннями Твоїми, Тобі у правді приємними; нехай тілом нескверним і серцем чистим зможу Тобі принести жертву хваління, із великим серця сокрушенням, сліз проливанням, із великою почестю і страхом, у великій чистоті плоті і духа се пренебесне божественне належно звершувати приношення, де Тіло Твоє по суті їсться, і Кров Твоя по суті п’ється, де вишні із нижніми поєднуються, де самі ангели предстоять, де ієрей і жертва чудесно і невимовно — Ти Сам предложений. І хто може звершувати це достойно, якщо не Ти Сам, Всемогутній Господи, приносячого достойним сотвориш; знаю, і істинно відомо мені, і це милосердю Твоєму ісповідую, що не є достойним задля множества гріхів і безчисленних прогрішень моїх до таких Таїн приступити, але знаю воістину, і вірую усім серцем, і устами ісповідую, що Ти сильний мене удостоїти, Сам Єдиний, у беззаконнях зачатого і народженого можеш очистити. Задля цієї всемогутности Твоєї Тебе молю: благоволи мені, грішному, небесну сю жертву зі страхом і трепетом, чистою совістю, сліз проливанням, в радості духовній і веселощах Божественних приносити; нехай відчує ум мій блаженну пришестя Твого насолоду і ополчення святих ангелів Твоїх навколо мене.

Я бо, Господи, пригадуючи спасительні Твої страсті, до вівтаря Твого приступаю, хоч і недостойний, щоби принести Тобі жертву, від Тебе передану і приноситися на спомин Твій про спасіння наше встановлену. Прийми ж бо її, молю Тебе, Боже мій, за Церкву Твою святу і за всіх людей, котрих Ти Чесною напоїв Кров’ю; і оскільки мене, грішника, захотів Ти вчинити посередником між Тобою і ними, хоч і добрих діл у мені на свідоцтво не знаходиш Ти, служіння примирення, ввіреного мені, не відрікаєшся Ти, щоби не задля мого недостоїнства, але задля ціни спасіння свого не були відкинуті ті, задля котрих Ти Сам зволив бути спасительною жертвою і відкупленням.

Приношу бо, Господи (якщо благоволиш милостиво споглянути), скорботи людей, полонених зойки, страждання убогих, потреби подорожніх, немічних скорботи, старих немочі, ридання немовлят, обітниці дів, молитви вдів, і сиріт умиління. Ти бо милуєш усіх, і нічим, Тобою створеним, не гордуєш. Пом’яни який є склад наш, бо Ти наш Отець: не прогнівайся дуже на нас, ані утроби щедрот твоїх не закривай від нас, Господи, бо не у правдах наших виливаєм молитви наші перед лицем Твоїм, але у багатьох щедротах Твоїх. Відійми від нас, Господи, беззаконня наші, і вогнем Святого Твого Духа в нас милостивно спопели: відійми серце кам’яне від плоті нашої і дай серце плотяне, що боїться Тебе, любить, почитає, Тебе наслідує і Тобою живиться. Просимо, Владико, щедроти Твої, щоби лицем світлим на спадкоємство Твоє, що очікує служіння святому імені Твоєму, благоволив споглянути; і щоби жодна молитва, жодне прохання не було відкинуте, Ти нас научи молитися того, що Сам Ти вислуховуєш, і те, чого просять, милостиво сповняєш.

Молимо Тебе, Отче Святий, за душі вірних, що преставилися, нехай буде їм на визволення, спасіння, відраду і вічну радість це велике благочестя таїнство: Господи Боже мій, будь нам сьогодні всецілим і досконалим умиротворенням, від Тебе — Хліба Істинного, Живого, що з небес зійшов і дарував життя світові, від Тіла Твого Святого, Агнця нескверного, Котрий бере гріхи світу. Напій їх потоком благости Твоєї, від проколеного Твого ребра на хресті витеклого, щоби цим звеселені раділи у хвалі і славі Твоїй Святій.

Молю, Господи, благість Твою: нехай прийде на хліб цей і чашу оцю сповнення Божества Твого, нехай зійде також, Господи, Святого Твого Духа образ невидимий, і неосяжна слава, як і колись на жертви отців сходили; і приношення це наше нехай сотворить Тілом і Кров’ю Твоєю, і мене, недостойного служителя Твого, велике це таїнство научить звершувати: щоби благоприємно і милостиво прийняв Ти з рук моїх жертву на спасіння усіх живих і мертвих.

Молю Тебе, Господи, задля самого Таїнства Святого Тіла і Крови Твоєї, Котрими повсякчас у храмі Твоїм годуємся і напуваємся, очищуємося, освячуємося і обожнюємся, нехай силою Твоєю укріплений, доброю совістю до вівтаря Твого приходячи, це небесне Таїнство маю у собі на життя і спасіння, за словом святим Твоїм: «Хліб, який Я дам, — Тіло Моє є, Котре Я дам за життя світу; хто їстиме Мене, той житиме задля Мене». Хлібе Найсолодший, вилікуй уста серця мого, щоби відчувати мені насолоду любови Твоєї: зціли усяку недугу, щоби окрім Тебе ніякої не бажав краси. Хлібе Найчистіший, переповнений усякої насолоди і пахощів, увійди у серце моє, і насолодою пахощів Твоїх наповни нутро душі моєї. Тобою годуються ангели на небесах пребагато — нехай же насититься Тобою за силою своєю і прибулець людина на землі. Хлібе Святий, Хлібе Живий, Хлібе Бажаний, котрий із небес сходить і дає життя світові, увійди у серце моє, і очисти мене від усякої скверни плоті і духа; увійди в душу мою, всередині і зовні освячуючи і просвічуючи; будь повсякчасною охороною душі моєї і тіла здоров’ям. Віджени від мене тих, що насуваються на мене, нехай біжать від обличчя Твого ті, що ненавидять мене; нехай Тобою огороджений із Тобою перейду я у вічне Твоє Царство, де не приховано, але обличчям в обличчя Тебе побачимо, коли передаси Царство Богу і Отцю, нехай буде Бог все у всіх. Дотепер голодний я і спрагнений, але тоді насичуся, коли явиться мені слава Твоя, у котрій царюєш з Отцем і Святим Духом навіки. Амінь.

Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Сторінки

Важливе

Останні відгуки

Канали RSS

Нагору