Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження
Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Волинська область, Володимир-Волинський р-н, м. Володимир-Волинський, вул. Соборна 25

Будинок архієпископа та дзвіниця
1494 рік

Здаля ренесансна дзвіниця при будинку архієпископа здорово нагадує класичну італійську кампанілу. Певна річ, їй далеченько до кампаніл Джотто у Флоренції чи собору св. Марка у Венеції, але єпископ Луцький Вассіан, ктитор нашої героїні, напевне і не ставив задачі когось там «наздогнати і випередити».(далі…)

Успенський собор Зимненського монастиря, с. Зимне
Волинська область, Володимир-Волинський р-н, с. Зимне

Успенський собор Зимненського монастиря
1495, 1550 рр.

Зимненський монастир дуже древній — він постав практично одночасно із другим етапом християнізації Волині, тобто у 990-х роках по Різдві Христовім. Як свідчить благочестивий переказ, святий рівноапостольний князь Володимир Великий ще у 1006 році подарував обителі візантійську ікону, привезену в Україну із Константинополя його дружиною — грецькою цісарівною і великою княгинею Анною. (далі…)

Троїцька церква Зимненського монастиря
Волинська область, Володимир-Волинський р-н, с. Зимне

Троїцька церква Зимненського монастиря
1465 – 1475 рр.

Над гарною річкою Лугою, за мурами знаного Зимненського Свято-Успенського монастиря скромно умостилася давня-предавня Троїцька церква. Утім, дехто відносить її до домонгольських часів. Можливо, в цьому є рація, оскільки простий дводільний храм охороняє вхід до дуже древнього печерного комплексу. (далі…)

Волинська область, Володимир-Волинський р-н, с. Зимне, (Зимненський монастир)

Трапезна церква св. Юліанії Ольшанської Зимненського монастиря (Б)
ХVІІ (ХVІ?) ст.

Первісна назва трапезної церкви древнього Зимненського монастиря невідома, так само, як і точна дата її спорудження. Нинішню присвяту храм отримав лише у 1991 році. Натомість відомо, що у ХVІІІ ст. уніати перебудували святиню під келії, розібравши при цьому вівтарну апсиду.(далі…)

Миколаївська церква, с. Охлопів
Волинська область, Горохівський район, с. Охлопів

Миколаївська церква
1638 рік

Церкву збудовано коштом вельможного пана Павла Гулевича-Воютинського. Виглядає вона по-ренесансному просто, врівноважено і гармонійно, за винятком, звісно, «незграбної» (за визначенням Логвина) єпархіальної дзвіниці, прибудованої до бабинця десь наприкінці ХІХ ст. Куполи храму посаджені прямо на стіни за допомогою парусів, що робить її вельми компактною і монолітною.(далі…)

Волинська область, Іваничівський р-н, с. Низкиничі

Успенська церква
1643 – до 1653 р.

Церкву збудовано коштом і стараннями відомого політичного діяча і православного магната Речі Посполитої Адама Киселя. У 1643 році він заснував у Низкиничах родинний монастир, який за наступні віки не розбудувався, а так і залишився по-домашньому камерним і затишним. (далі…)

Троїцька церква, с. Тростянець
Волинська область, Ківерцівський р-н, с. Тростянець

Троїцька церква
1648 – 1650 рр.

Тростянецький Троїцький храм постав за часів Визвольної війни під проводом Хмельницького. Кошти на святу справу виділив шляхтич Адам Гулевич, родич вікопомної Галшки Гулевичівни, фундаторки Києво-Могилянської академії. Часи були неспокійні, тож тридільна церква традиційно отримала вигляд справжньої фортеці із обхідною галереєю. (далі…)

Михайлівська церква, с. Великий Окорськ
Волинська область, Локачинський р-н, с. Великий Окорськ

Михайлівська церква
1787 рік

Михайлівська церква не зовсім звичайна. Наприкінці ХVІІІ ст. таких вже не мурували. Тому дослідники пов’язують її з народною, дерев’яною архітектурою. З огляду на тридільну структуру (щоправда, бабинець виокремлений тільки в інтер’єрі), з ними можна погодитися.(далі…)

Волинська область, Локачинський р-н, с. Великий Окорськ

Дзвіниця Михайлівської церкви
1787 рік

Дзвіниця, судячи з оздоблення, зведена одночасно зі своєю «господинею». Проста і мила, вона укріплена контрфорсами так само, як і церква. Хтозна, для чого — чи грунти у Великому Окорську непевні, чи задля «єдинообразія». Хай там як, а вийшло на добре. Ох і далеко ж лине передзвін по водній гладіні тутешнього озера і безкраїх волинських рівнинах!..

Волинська область, Луцький р-н, с. Білосток

Михайлівська церква
1636 рік

Романтичний Григорій Логвин вважав білостоцький храм початком тої лінії української архітектури, яка призвела до створення таких шедеврів гетьманського бароко, як Спасо-Преображенський собор у Мгарі, Троїцький у Чернігові, Військовий Микільський та Богоявленський у Києві (два останні знищені комуністичними вандалами у 1930-х рр.).(далі…)