Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження
Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Волинська область, Іваничівський р-н, с. Низкиничі

Успенська церква
1643 – до 1653 р.

Церкву збудовано коштом і стараннями відомого політичного діяча і православного магната Речі Посполитої Адама Киселя. У 1643 році він заснував у Низкиничах родинний монастир, який за наступні віки не розбудувався, а так і залишився по-домашньому камерним і затишним. За десять років Кисіль помер, і його поховали у щойно зведеній Успенській церкві, прикривши знаменитим ренесансним погруддям — завсідником усіх енциклопедій з українського мистецтва. Окрім цього пам`ятника в нинішній Україні про ясновельможного пана нагадує хіба кілька однойменних сіл і київська гора Киселівка, де колись стояв дерев’яний замок достойника в бутність його перебування на посаді київського воєводи.

Замок до наших днів не достояв, натомість Успенська церква сяє як новенька. Вона хрещата і п`ятидільна, та попри перехідну дату будівництва в ній немає і натяку на бароко. Мабуть, її ктитор був людиною консервативною і наказав дотриматися ренесансних канонів. Всі дільниці церкви окрім бабинця круглі, як яблуко, і декоровані дуже скупо. Тільки квадратний у плані бабинець має три білокам`яні портали, щоправда, не дуже розкішні.

В інтер`єрі світло і просторо. Від первісних оздоб тут лишилися тільки ліплені герби в картушах на парусах. А ще — згадане погруддя, яке, звісно, гріх називати оздобою. Особливо після знайомства зі щирою епітафію, яку склала віддана дружина Адама Киселя Анастасія:
«Перехожий! Зупинися, читай. Цей мармур говорить про славного потомка роду Світольда, славу і опору держави — Адама з Брусилова Киселя, що був каштеляном чернігівським, потім воєводою брацлавським і київським, мужа, що відзначився у боях твердістю та далекоглядністю… Плач про втрату цього знаменитого мужа, котрого оплакую разом із його достойними громадянами, хай буде пам’ятником тобі… 3 травня 1653 року. Смерть прийшла на 53-му році життя. Прощавай…»

І все ж ми не погодимося із ясновельможною пані: плач — пам`ятник недовговічний. А от прекрасна церква вже століттями пливе й пливе над Волинню, закликаючи не приліплятися до земного, тимчасового, а дбати про небесне, вічне…

Усі фото

Успенська церква, с. Низкиничі
Гарна річ ці старі фото... Південно-східний ракурс
Разом із келійним корпусом (ХVІІІ ст.?)
Білокам'яний портал майже не видно. Але він там точно є
Цікаво, хто автор шедевру - місцеві майстри чи заїжджі?
Труна-саркофаг Адама Киселя. Коли радянські атеїсти сплюндрували поховання, черепом ясновельможного пана місцеві хлопчаки "гуляли у футбола". Sic transit, як то кажуть...
Разом із надбрамною дзвіницею (дерев`яною)
Зараз тут знову монастир
Гарне місце обрав для вічного спочинку пан Адам. Ось тільки з країною не вгадав...
...Але ж головне -- спасіння душі. Тож нехай ясновельможний втішається: тут молитимуться за «фундатора храму сього» до кінця віку...