Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко
Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Велика дзвіниця Успенського собору Києво-Печерської Лаври, м. Київ
Київська область, м. Київ, вул. Івана Мазепи, 25

Велика дзвіниця Успенського собору Києво-Печерської Лаври (К, Г)
1731 – 1745 рр.
Архітектори: І.-Г. Шедель, Ф. Васильєв, С. Ковнір, І. Рубашевський

Про Велику Лаврську дзвіницю багато писати не варто. На те вона й велика — і за розмірами, і за величчю, і за значенням у духовній архітектурі України (в широкому розумінні слова). Дзвіницю треба слухати, на дзвіницю треба здійматися, дзвіницею треба пишатися. Бо такої дзвіниці точно немає ніде у світі…Тому найкраща порада для невгамовних духом — частіше знаходити її поглядом (і очей, і серця) серед свинцевих хвиль житейського моря.

І все ж кілька цікавих цифр навести варто. Висота дзвіниці становить 96,5 метрів. На її спорудження пішло 4 964 500 цеглин. Глибина гранітних (!) підвалин становить 7 метрів. Товщина стін нижнього ярусу — 8 метрів. Найдавніший на сьогодні дзвін називається «Балик» і відлитий 1719 року. Найбільше дзвонів дзвіниця несла на початку ХХ ст. — тоді їх загальна вага складала 96 т.

Творці шедевра, можливо, й не встигли почути легенди про її спорудження. В ній оповідається, як щоночі усе, що було збудовано за день, уходило під землю. І так було доти, доки священної київської землі не торкнувся золотий хрест на самій маківці майже стометрової красуні. І тоді вона випросталась назовні уся — на диво струнка і потужна, легка і нестримна. Легенду найліпше пригадати, ідучи нескінченними сходинками вгору, аби в кінці довгого сходження нарешті глянути на Київ та усю Україну з висоти — ні, не пташиного, а янголиного польоту… А потім спуститися і рушати далі, намагаючись у гаморі повсякдення не розгубити, не забути почутий на дзвіниці янгольський спів і благовіст Небесних сфер…

Усі фото

Велика дзвіниця Успенського собору Києво-Печерської Лаври, м. Київ
Небеса не завжди лагідні, але благовіст не повинен змовкати ніколи
Антаблемент четвертого (верхнього) ярусу з коринфським ордером. На орлів можете не дивитися.
Третій ярус дзвіниці - іонійський ордер
Другий ярус дзвіниці - дорійський ордер (він же тосканський - майже). Дзвіниця хоч і барокова, але виконана із повним класичним ордером
Рустована основа - це теж класицистичний елемент.
Коли цвітуть каштани...
...Вона найгарніша
Але і восени прекрасна. Краєвид від Дальніх печер Лаври
Класичний вид із-за Дніпра
Вказівник до вічної весни