Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко
Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Київська область, Васильківський р-н, м. Васильків, вул. Соборна, 61

Собор препп. Антонія і Феодосія Печерських
1756 – 1758 рр.
Архітектор Степан Ковнір

Ковнір — майстер впізнаваний і водночас різноманітний. Тож якщо щось і об’єднує його творіння — Троїцьку церкву у Китаївській пустині, Ковнірівський корпус і дві дзвіниці у КПЛ, Кловський палац у Києві та собор у Василькові — то це оригінальність і сміливість задумів.

І тут ми дозволимо собі маленьку єресь. Найвідоміша і найславетніша споруда Ковніра — собор преподобних Антонія і Феодосія Печерських у Василькові — видається нам найбільш епігонською в його доробку. Згадайте лишень Андріївську церкву у Києві (Растреллі) і Різдвобогородичний собор у Козельці (Квасов), споруджені трохи раніше за васильківську перлину — і спробуйте не погодитися. Певна річ, ми не перші, хто помітив схожість цих пам’яток. Та історики архітектури розійшлися в думках. Радикали приписують Ковніру співавторство, помірковані розмірковують про спільні тенденції часу, а ми скажемо простіше: генію у творчості все дозволено. А те, що Ковнір геній — у Василькові видно якнайкраще: таких витончених, гармонійних і піднесених храмів навіть у багатющій на подібні скарби Україні — обмаль.

Переконайтеся самі.

Усі фото