Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко
Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Георгіївський собор Видубецького монастиря, м. Київ
Київська область, м. Київ, вул. Видубицька, 40 (Видубецький монастир)

Георгіївський собор Видубецького монастиря (К)
1696 — 1701 рр.

На нашу думку, Георгіївський собор Видубецького монастиря — один із найпрекрасніших храмів в цілому світі. Тому жодні слова не можуть висловити того душевного трепету, який щоразу сповнює автора цих рядків при зустрічі із святинею. І все ж трохи слів потрібно сказати.

Після довгих років запустіння, спричиненого монгольським нашестям, у ХVІІ столітті для Видубецького монастиря настав зоряний час. А найщасливішим роком для обителі і усього Києва став рік 1696-й, коли розпочалося будівництво Георгіївського собору. До святої справи коштами і енергією долучився стародубський полковник Михайло Миклашевський.
Цей звитяжний вояк уславився багатьма подвигами — особливо у війнах із турками. Зрештою, і загинув він на черговій війні. Та хто нині пам’ятає про всі ті військові перипетії? А от храми, споруджені побожним полковником, золотими літерами закарбували його ім’я на скрижалях вітчизняної історії. Окрім собору за ктиторства Миклашевського тут зведено ще й Спасо-Преображенську трапезну церкву та двоповерховий Братський корпус. Усі три споруди, безперечно, стоять у першому ряду шедеврів козацького барокко. Тож їх характерними ознаками є народність і врівноваженість, чистота ліній і піднесеність. За давньою традицією стіни церков обов’язково прикрашали геральдичні герби ктитора-жертводавця. І якщо у радянські часи практично всі вони були брутально знищені (причому у багатьох випадках — разом із самими церквами), то Видубецькому монастирю поталанило: стіна Спасо-Преображенської трапезної церкви зберегла герб пана полковника — лук із перехрещеними стрілами. А от на стіні Георгіївського собору залишився самий геральдичний щит… І якщо герб Мазепи вже за вільної України відновили на кількох фундованих гетьманом церквах, то про Миклашевського реставратори і чиновники від культури чомусь забули… Шкода, що й славне українське місто Стародуб тепер в Росії, та й зарплатня у нинішніх полковників явно не меценатська…

В соборі одразу по його будівництві вознісся дивовижної краси семиярусний іконостас, який безжально знищили комуністичні вандали у 20-х роках буремного ХХ віку. Очевидці переказують, що оскаженілі виконавці цієї чорної справи в сатанинській люті рубали ажурне різьблення і прекрасні лики святих сокирами, стріляли в них з маузерів, топтали ногами і, зрештою, запалили із його решток на монастирському обійсті величезне вогнище… Тоді ж зішкрябали і розписи.

Не так давно розпочалося і триває відновлення славетного іконостасу (на щастя, збереглися старі фото). А от новітні розписи і мозаїки залишають бажати кращого. Та нехай наша прискіпливість не завадить нічиїй щирій молитві під цими високими склепіннями. А кожна жива душа, що торкнеться дивовижного Георгіївського собору, нехай зазнає справжнього раювання…

Усі фото

Георгіївський собор Видубецького монастиря, м. Київ
Південно-східний ракурс - Божественна асиметрія
Північний ракурс - вигляд від колишнього Красного Двору
Взимку кристал собору особливо величний
Південний портал
Художнє фото
Північно-східний ракурс напровесні
Декор південного фасаду. Вгорі геральдичний щит без герба Миклашевського
Тому що красиво
Краєвид із дороги до Іонівського монастиря
Краєвид із сирингарію Ботанічного саду
До бузкового розмаю іще далеко... Зате ніщо не відволікає від самого собору
Весну змінює осінь, роки складаються в століття, - а він незмінно прекрасний
Дерева в Ботанічному саду підростають швидко і скоро такої розкоші не побачиш
Західний портал із вишуканим дверним прорізом
Склепіння центральної бані
Перехід головна баня -- південний приділ
Пливи, наш храме, крізь віки...
Незвичайне чудо