Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко
Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Київська область, Обухівський р-н, с. Нещерів

Спасо-Преображенська церква (К)
1794

В дивний спосіб чудова Спасо-Преображенська церква свого часу не потрапила на сторінки чотиритомника «Пам’яток УРСР».

Нам дивно, бо вона направду унікальна. По-перше, анахронічна: такі храми (переважно трапезні) будували рівно на сто років давніше. По-друге, досконала: архітектоніка церкви вражає точно знайденими пропорціями і масштабом. По-третє, чудово вписана в довкілля, яке практично не змінилося від часу спорудження святині.

І все ж, на жаль, на грішній землі не знайти ідеалу. Інтер’єри церкви вже в новітні часи розписали у вельми далекому від українства стилі. Не думаємо, що фундатор храму, козацький сотник Іван Гудим-Левкович, чиї рештки спочивають у підземному склепі, був би задоволений діяльністю його нинішніх вельми промосковських «господарів».

Усі фото