Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д)
Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Київська область, Миронівський р-н, с. Владиславка

Церква Різдва Пресвятої Богородиці
1910 рік

Як на нас, з точки зору народності Різдвобогородична церква у Владиславці — найкращий зразок казьонного пізньоєпархіального стилю. Тобто коефіціент українства у неї один з найвищих серед еклектичних посестер.

1910-ті роки — період переосмислення вітчизняної спадщини і пробудження народної пам’яті. Глибинні світоглядові зміни відбилися як у творенні модерних споруд, так і у максимальному наближенні стандартних псевдо-російських проектів до місцевих традицій храмобудівництва. Звісно, певні жорсткі рамки переступити було неможливо, але форми, пропорції, зрештою, той невловимий і незбагненний для північних зайд український дух перетворювали типові споруди на живі храми. Недарма і донині подібні церкви селяни називають козацькими — в принципі, не маючи для цього інших підстав, окрім екзистенційних…

Усі фото

Фрагмент вівтарного зрубу з вікном. І дата - щоб ніхто не запідозрив у давнішому походженні, як це часто буває з «історичними» храмами...
...Бо без дзвіниці і декору церква дійсно виглядає старше свого віку
Церква Різдва Пресвятої Богородиці, с. Владиславка