Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Київська область, Кагарлицький р-н, с. Кадомка

Миколаївська церква
1898 рік (1850-ті ?)

Єдина стара дерев’яна церква Кагарличчини пишається народним наївом стінопису. Такого щиро-українського Собору архангелів ви точно деінде не побачите. Небожителі зображені на склепінні церковного верху у канонічній седмичисленній кількості: свв. Михаїл, Гавриїл, Рафаїл, Уриїл, Салафіїл, Єгудиїл та Варахіїл. Замість неканонічного Єреміїла коло замикає (точніше, розпочинає) васнєцовська Пресвята Богородиця із київського Володимирського собору (звісно, також в ду-у-уже народній іпостасі). Викликає замилування юний Товія із рибою, якого міцно тримає за руку архангел Рафаїл (сюжет із старозавітньої Книги Товіт). Зрозуміло, що й святі архангели із Кадомки десь мають своїх прототипів. Тільки де — на разі не відаємо. Може, хтось підкаже?

Слід сказати, що й окрім стінопису Миколаївська церква варта уваги. І не лише тому, що лишилася одненькою єпархіалкою у цілому районі. Попри традиційну для епохи зовнішність вона здалася нам якоюсь по-особливому затишною і водночас сповненою несподіванок. Приїжджайте у Кадомку, не пошкодуєте!

Усі фото