Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д)
Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Георгіївська церква, с. Селище
Київська область, Баришівський р-н, с. Селище

Георгіївська церква
1910 рік

Про цю церкву, либонь, найчастіше доводилося читати й чути, що вона «козацька». Але мусимо розчарувати фантазерів: вона таки єпархіальна. Той факт, що село Селище буцімто ніколи не було закріпаченим, нічого не міняє. Інша річ — прекрасні куполи храму — досконалої грушеподібної форми, яскравої ознаки українського бароко.

Натомість справжнім козаком, і навіть козацьким полковником, можна назвати її багаторічного настоятеля о. Михайла Макєєва, священика, дисидента і просто сміливця, котрий не убоявся безбожної влади і за роки свого служіння (від 1960-х) врятував від знищення чимало церков Баришівського і сусідніх районів.

І в цьому сенсі Георгіївський храм, безперечно, козацький. Ще й який козацький!

Усі фото

Георгіївська церква, с. Селище
Церква із півдня...
Хіба не схоже на інший Георгіїївський храм - у Видубецькому монастирі?
Св. Юрій Змієборець. Народна ікона над входом до храму
Дзвіниця в усій еклектичній красі
Як не знати, що внизу - ну чисто українське бароко
Інтер'єр храму
Південна арка засклена. За нею - південний приділ з освяченим престолом.
Покрова Богородиці, стінопис 1910-х рр.
Царські врата головного вівтаря, 1910 -ті рр.
Склепіння нави
Св. Юрій Змієборець, стінопис 1910-х рр.
Все геніальне - просте
Склепіння північно-східної бані
Яскравий зразок народно-модерново-російського гламуру 1910-х у бабинці храму. Підпис на іконі - «Один за всіх». Таку назву має колись дуже модна повість Лідії Чарської про св. Сергія Радонезького, що вийшла у світ 1908 р.
Мода минає, Церква спасає...