Навечір’я Богоявлення
Послідовність часів.
Якщо буває навечір’я в суботу або в неділю, ця послідовність часів співається в п’ятницю.
Священик: Благословенний Бог наш…
Час перший
Читець: Амінь, Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі. Царю Небесний… Трисвяте по Отче наш… Господи, помилуй (12 разів).
Слава: і нині… Прийдіть, поклонімось… (тричі).
Псалом 5
Господи, почуй слова мої, зглянься на благання мої. Вислухай голос моління мого, Царю мій і Боже мій, бо до Тебе молюся я, Господи! Зранку почуй голос мій, зранку стану я перед Тобою і буду чекати. Бо Ти Бог, що не хочеш беззаконня, і не оселиться з Тобою лукавий. Не залишаться нечестиві перед очима Твоїми, Ти зненавидів усіх, що чинять беззаконня. Ти погубиш усіх, хто говорить неправду. Кровожерним і підступним гидує Господь. Я ж з великої милости Твоєї увійду в дім Твій, поклонюся до храму святого Твого зі страхом перед Тобою. Господи, настав мене правдою Твоєю, ворогів моїх заради виправ дорогу мою перед Тобою. Бо нема істини в устах їхніх, серце їхнє лукаве, гріб відкритий — гортань їх; язиком своїм облещують. Осуди їх, Боже, нехай відпадуть від намірів своїх, за безліч нечестя їхнього відкинь їх, бо вони повстали проти Тебе, Господи. І нехай звеселяться всі, що уповають на Тебе, і повіки радіють. Ти оселишся між ними, і будуть хвалитися Тобою ті, що люблять ім’я Твоє. Бо Ти благословляєш праведника, Господи, і благоволінням, наче щитом, покриваєш його.
Псалом 22
Господь пасе мене, і нічого мені не бракуватиме. На місці плодючім, там Він оселив мене; біля води спокійної виховав мене. Душу мою навернув; навів мене на стежки правди задля імені Свого. Коли піду навіть у тіні смертній, не боятимуся зла, бо Ти зі мною; жезл Твій і палиця Твоя — вони потішили мене. Ти наготував переді мною трапезу на очах гнобителів моїх; Ти намастив оливою голову мою, і чаша Твоя, що напоює, найкраща. І милість Твоя буде йти слідом за мною по всі дні життя мого, й оселюся в домі Господнім на довгі дні.
Псалом 26
Господь — Просвічення моє і Спаситель мій, кого убоюся? Господь — Захисник життя мого, кого устрашуся? Коли нападуть на мене противники й вороги мої, щоб пожерти тіло моє, то вони спотикаються і падають. Коли й військо проти мене стане, не злякається серце моє; коли й ціла війна стане проти мене, і тоді я буду надіятися на Нього. Одного прошу я у Господа, одного бажаю, щоб жити мені в домі Господньому усі дні життя мого, дивитися на красу Господню, щоранку молитися у храмі Його. Бо Він сховає мене в домі Своїм у день біди, сховає в оселі Своїй, на скелю піднесе мене. Я піднесу голову мою вище за ворогів моїх, що оточують мене. Принесу в домі Його жертву хвали. Буду співати й прославляти Господа. Почуй, Господи, голос мій, яким я взиваю до Тебе; зглянься на мене і помилуй мене. Від Тебе говорить серце моє: «Шукайте Господа!» Я шукаю лиця Твого, Господи. Не вивертай же від мене лиця Твого і не відкидай у гніві раба Твого. Ти — поміч моя, не відкинь мене і не покинь мене, Боже, Спасителю мій. Бо коли батько й мати покинули мене, то Ти, Господи, прийняв мене. Навчи ж мене, Господи, путей Твоїх і настанови на стежку правди, задля ворогів моїх. Не віддавай мене в руки ворогам моїм, бо повстали проти мене лжесвідки і злобою палають на мене. Але я вірю, що побачу милість Господню на землі живих. Надійся ж на Господа і будь мужнім. Нехай кріпиться серце твоє. Чекай допомоги від Господа.
Слава: і нині… Алилуя тричі.
Господи, помилуй (тричі).
Слава…
Тропар, глас 4: Повернувся колись Йордан-ріка милоттю Єлисеєвою, після вознесіння Іллі, і розділилися води на два боки, і стала для нього сухою путь, що була мокрою, воістину як прообраз хрещення, яким ми переходимо земне життя; Христос явився на Йордані, щоб освятити води (один раз).
І нині…
Богородичний: Як нам назвати Тебе, Благодатна…
Далі ці тропарі співаємо по двічі. Глас 8:
Сьогодні освячується природа води, і розділяється Йордан, і своїх вод повертає струмені, бачачи Владику, що хреститься.
Стих: Заради цього пом’янув Тебе на землі Йорданській і Єрмонській.
Як людина на ріку прийшов Ти, Христе Царю, і рабське хрещення прийняти поспішаєш, Блаже, від Предтечевої руки заради гріхів наших, Чоловіколюбче.
Стих: Побачили Тебе води, Боже; побачили Тебе води і убоялися.
На голос, що лунав у пустелі: готуйте путь Господню, — прийшов Ти, Господи, вигляд раба прийнявши, і просив хрещення, гріха не маючи; побачили Тебе води і убоялися; тремтів Предтеча і, виголошуючи, промовляв: як просвітить світильник Світло, як покладе руку раб на Владику? Освяти мене і води, Спасе, що взяв гріхи світу.
І нині… знову той самий.
Прокимен, глас 4: І прогримів Господь з небес, і Вишній подав голос Свій.
Стих: Полюблю Тебе, Господи, кріпость моя; Господь утвердження моє.
Пророцтва Ісаї читання (35, 1-10).
Так говорить Господь: Нехай звеселиться пустеля і суха земля, і зрадіє країна ненаселена, і розцвіте, як лілея, і дивно буде цвісти і радіти. І звеселиться пустеля Йорданська; слава Ливану дасться їй, і велич Кармила і Сарона; вони побачать славу Господа, велич Бога нашого. Укріпіть ослаблі руки й утвердіть коліна тремтячі; скажіть боязким душею: будьте тверді, не бійтеся; ось Бог ваш, прийде помста, як відплата Божа; Він прийде і спасе вас. Тоді відкриються очі сліпих, і вуха глухих розкриються. Тоді кульгавий буде скакати, як олень, і язик німого буде співати, тому що проб’ються води в пустелі, і в полях-потоки. І перетвориться примара вод на озеро, і земля спрагла — на джерела вод; і житло шакалів, де вони спочивають, буде для тростини й очерету. І буде там велика дорога, і путь по ній назветься святою дорогою: нечистий не буде ходити по ній; але вона буде для них одних; ті, що йдуть цією дорогою, навіть і недосвідчені, не заблукають. Лева не буде там, і хижий звір не зійде на неї; його не знайдеться там, а будуть ходити спасенні. І навернуться визволяєш Господом, прийдуть на Сион в радості і веселості; і радість вічна буде над їх головою; вони знайдуть радість і веселощі, а болісті, печалі і зітхання видаляться.
Діяння святих апостолів читання, зачало 33 (13, 25-32).
Закінчуючи ж путь свою, Іоан говорив: «За кого ви мене вважаєте? Я не Той; але ось іде за мною, у Якого я недостойний розв’язати взуття на ногах». Мужі-браття, сини роду Авраамового і всі між вами, хто боїться Бога! Вам послано слово спасіння цього. Бо жителі Єрусалима і начальники їхні, не визнавши Його і осудивши, сповнили слова пророчі, що читаються кожної суботи, і, не знайшовши в Ньому ніякої провини, вартої смерти, просили Пилата вбити Його. Коли ж сповнилось усе, написане про Нього, то, знявши з дерева, поклали його до гробу. А Бог воскресив Його з мертвих. Він багато днів являвся тим, які вийшли з Ним із Галилеї до Єрусалима і які нині є свідками Його перед народом. І ми благовістимо вам, що обітницю, дану батькам, Бог виконав нам, дітям їхнім, воскресивши Ісуса.
Євангеліє від Матфея, зачало 5 (3, 1-11).
У ті дні приходить Іоан Хреститель і проповідує в пустелі Юдейській, і каже: покайтеся, наблизилось бо Царство Небесне. Бо Він є Той, про Якого сказав пророк Ісая: глас вопіющого в пустелі: приготуйте путь Господеві, прямими зробіть стезі Йому. Сам же Іоан мав одяг з верблюжого волосу і пояс шкіряний на стегнах своїх, а їжею його були акриди та мед дикий. Тоді виходили до нього Єрусалим, і вся Юдея, і вся околиця Йорданська; і хрестилися в Йордані від нього, сповідаючи гріхи свої. А побачивши багато фарисеїв і саддукеїв, що йшли до нього хреститися, Іоан сказав їм: поріддя єхиднове! Хто навчив вас тікати від грядущого гніву? Створіть же плід, достойний покаяння. І не починайте говорити в собі: отця маємо Авраама. Кажу бо вам, що Бог може з каміння цього звести дітей Авраамові. Вже й сокира біля кореня дерева лежить: бо всяке дерево, що не приносить доброго плоду, рубають і кидають в огонь. Я хрещу вас водою на покаяння, але Той, Хто гряде після мене, Сильніший за мене; я недостойний понести взуття Його; Він хреститиме вас Духом Святим і вогнем.
Потім: Стопи мої направ за словом Твоїм…
Трисвяте по Отче наш…
Кондак, глас 4: Господь, будучи нині в струменях Йорданських, взиває до Іоана: не бійся хрестити Мене, бо Я прийшов спасти Адама первозданного.
Господи, помилуй (40 разів).
Далі молитва: Ти, що кожного часу… Господи, помилуй (тричі). Слава: і нині… Чеснішу від херувимів… Іменем Господнім благослови, отче…
Священик: Молитвами святих отців наших…
Потім молитва: Христе, Світло істинне…
Час третій
Прийдіть, поклонімось… (тричі).
Псалом 28
Принесіть Господу, сини Божі, принесіть Господу молодих ягнят, принесіть Господу славу і честь. Віддавайте Господу славу імені Його. Поклоняйтеся Господу в дивній святині Його. Голос Господній над водами, Бог слави загримів. Загримів Господь над водами великими. Голос Господа могутній, голос Господа величний. Голос Господа ламає кедри, Господь сокрушає кедри ливанські. Від голосу Його гори скачуть, як телята, Ливан і Сиріон — як молоді єдинороги. Голос Господа викрешує полум’я вогню, від голосу Господа трясеться пустеля. Потрясає Господь пустелю Кадеську. Голос Господа розроджує ланей і оголює ліси. В храмі Його все говорить про велич Його. Господь возсів на Престолі над водами великими і як Цар буде над нами повіки. Господь дасть силу народу Своєму, Господь миром благословить людей Своїх.
Псалом 41
Як прагне олень до потоку води, так прагне душа моя до Тебе, Боже. Прагне душа моя до Бога сильного й живого. Коли ж прийду я і з’явлюся перед лицем Божим? Сльози мої стали хлібом мені день і ніч, коли вороги говорили до мене щодня: «Де Бог твій?» Згадуючи це, я виливаю душу мою, бо я ходив серед великої кількості людей, входив з ними в дім Божий з піснями радости й хвали, з голосами урочистого святкування. Чому сумуєш, душе моя, чому хвилюєшся в мені? Уповай на Бога, бо я ще буду хвалити Його, Спасителя мого і Бога мого. Душа моя хвилюється в мені, Боже мій, тому згадав я Тебе в землі Йорданській і Єрмонській, з гори Малої. Безодня безодню викликає шумом водоспадів Твоїх. Усі води Твої і хвилі Твої пройшли наді мною. Вдень покаже Господь милість Свою, а вночі пісня Йому від мене — молитва до Бога життя мого. Кажу я до Бога: Захиснику мій! Навіщо Ти забув мене? Чого я, сумуючи, ходжу, коли ворог ображає мене? Наче хто ламає кості мої, коли глумляться з мене вороги мої та говорять щодня: «Де Бог твій?» Чому сумуєш, душе моя, чому хвилюєшся в мені? Уповай на Бога, бо я ще буду славити Його, Спасителя мого і Бога мого.
Псалом 50
Помилуй мене, Боже, з великої милости Твоєї, і з великого милосердя Твого прости провини мої. Особливо омий мене від беззаконня мого і від гріха мого очисти мене. Бо беззаконня моє я знаю, і гріх мій повсякчас переді мною. Проти Тебе єдиного я згрішив і лукаве перед Тобою вчинив, отже праведний Ти у слові Твоїм і справедливий у присуді Твоїм. Ось бо в беззаконні зачатий я, і в гріхах породила мене мати моя. Бо Ти істину полюбив єси, невідоме й таємне мудрости Твоєї явив Ти мені. Окропи мене ісопом — і очищуся, омий мене — і стану біліший від снігу. Дай мені почути радість і веселість — і зрадіють кості мої упокорені. Відверни лице Твоє від гріхів моїх і прости всі беззаконня мої. Серце чисте створи в мені, Боже, і духа праведного віднови в нутрі моєму. Не відкинь мене від лиця Твого і Духа Твого Святого не відніми від мене. Поверни мені радість спасіння Твого і духом могутнім укріпи мене. Навчатиму беззаконників шляхів Твоїх, і нечестиві навернуться до Тебе. Визволи мене від вини кривавої, Боже, Боже спасіння мого, і язик мій радісно славитиме правду Твою. Господи, відкрий уста мої, і уста мої сповістять хвалу Твою. Бо коли б Ти жертви забажав, приніс би я: всепалення Ти не бажаєш. Жертва Богові — це дух упокорений, серцем скорботним і смиренним Ти не погордуєш. Ублажи, Господи, благоволінням Твоїм Сион, і нехай збудуються стіни єрусалимські. Тоді буде угодна Тобі жертва правди, приношення і всепалення: тоді покладуть на Жертовник Твій тельців.
Слава: і нині… Алилуя (тричі).
Господи, помилуй (тричі).
Слава…
Тропар, глас 4: Повернувся колись Йордан…
І нині…
Богородичний: Богородице, Ти єси виноградна лоза…
Далі ці тропарі по двічі, глас 8:
Тремтіла правиця Предтечі Хрестителя і пророка, чеснішого за всіх пророків, коли побачив він Агнця Божого, що очищає гріхи світу, і, сповнений страху взивав: не насмілююсь, Слове, доторкнутися до Твоєї глави. Сам мене освяти і просвіти, Щедрий; бо Ти єси життя, і світло, і мир світові.
Далі співаємо на глас 4.
Стих: Заради цього пом’янув Тебе на землі Йорданській і Єрмонській.
Тройця Бог наш нині Сам явив Себе нероздільно; бо Отець засвідчив гласом явлення Єдинородного; Дух же у вигляді голуба зійшов з небес; Син пречисту Свою главу схилив Предтечі і хрестився, визволивши людство із неволі як Чоловіколюбець.
Стих: Побачили тебе води, Боже, побачили Тебе води й убоялися.
Тропар той самий.
Слава… глас 5.
Грядеш плоттю Ти, Господи, на Йордан, бажаючи хреститися в образі людини, Життєдавче, щоб нас грішних спасти від усяких спокус і сітей змієвих, і просвітити; Отець свідчив про Тебе як про Сина; Дух же Божественний з’явився у вигляді голуба, і вселив Його в душі наші як Чоловіколюбець.
І нині… той самий.
Прокимен, глас 6: Побачили Тебе води, Боже, побачили Тебе води й убоялися.
Стих: Голосом моїм до Господа взивав, голосом моїм до Бога, і послухав мене.
Пророцтва Ісаї читання (1, 16-20).
Так говорить Господь: омийтесь, очистіться; відкиньте злі діяння ваші від очей Моїх; перестаньте чинити зло; навчіться робити добро, шукайте правди, спасайте пригнобленого, захищайте сироту, заступайтеся за вдову. Тоді прийдіть — і розсудимо, говорить Господь. Якщо будуть гріхи ваші, як багряне, — як сніг вибілю; якщо будуть червоні, як пурпур, — як вовну вибілю. Якщо захочете і послухаєтеся, то будете споживати блага землі; якщо ж відмовитеся і не послухаєте, то меч знищить вас: тому що уста Господні говорять це.
Діянь святих апостолів читання, зачало 42 (19, 1-8).
Під час перебування Аполлоса в Коринфі, Павло, пройшовши верхні країни, прибув до Ефеса і, знайшовши там деяких учеників, сказав їм: «Чи прийняли ви Святого Духа, увірувавши?» Вони ж сказали йому: «Ми навіть і не чули, чи є Дух Святий». Він сказав їм: «У що ж ви хрестились?» Вони відповідали: «В Іоанове хрещення». Павло сказав: «Іоан хрестив хрещенням покаяння, говорячи людям, щоб вірували у Грядущого за ним, тобто у Христа Ісуса». Почувши це, вони хрестилися в ім’я Господа Ісуса, і, коли Павло поклав на них руки, зійшов на них Дух Святий, і вони стали говорити іншими мовами і пророкувати. Усіх же їх було чоловік близько дванадцяти. Прийшовши до синагоги, він безбоязно проповідував три місяці, навчаючи та переконуючи про Царство Боже.
Євангеліє від Луки, зачало 2 (1, 5-25).
У дні Ірода, царя Юдейського, був священик на ім’я Захарія, з денної черги Авієвої, і жінка його з дочок Ааронових, а ім’я її — Єлисавета. Обоє вони були праведні перед Богом, виконуючи всі заповіді і настанови Господні бездоганно. У них не було дітей, бо Єлисавета була неплідна, і обоє були вже похилого віку. Одного разу, коли він за чином своєї черги служив перед Богом, за звичаєм священства, йому випало покадити, ввійшовши до храму Господнього, а вся безліч народу молилася зовні під час кадіння. Тоді з’явився йому ангел Господній, стоячи праворуч жертовника кадильного. Збентежився Захарія, побачивши його, і страх напав на нього. Ангел же сказав йому: не бійся, Захаріє, бо почута молитва твоя, і жінка твоя Єлисавета народить тобі сина, і наречеш ім’я йому Іоан; і буде тобі радість і втіха, і багато хто народженню його зрадіє, бо він буде великий перед Господом; ні вина, ні хмільного напою не питиме, і Духа Святого сповниться те від утроби матері своєї. І багатьох з синів Ізраїлевих наверне до Господа Бога їхнього. І йтиме перед Ним з духом і силою Іллі, щоб навернути серця батьків до дітей, і непокірних — до мудрості праведників, щоб приготувати Господеві народ звершений. І сказав Захарія ангелові: з чого я пізнаю це? Бо я старий, і жінка моя постарілася у днях своїх. Ангел сказав йому у відповідь: я Гавриїл, що стою перед Богом, і посланий говорити з тобою і благовістити тобі про це. І ось ти будеш мовчати і не матимеш можливости говорити до того дня, коли збудеться це, за те, що ти не повірив словам моїм, котрі збудуться свого часу. Люди чекали на Захарію і дивувалися, що він забарився в храмі. Він же, вийшовши, не міг говорити до них; і вони зрозуміли, що він бачив видіння в храмі; і він говорив з ними знаками і залишався німим. А коли закінчилися дні служіння його, повернувся до свого дому. Після тих днів зачала Єлисавета, жінка його, і таїлася п’ять місяців, кажучи: так сотворив мені Господь у ті дні, коли зглянувся на мене, щоб зняти з мене ганьбу перед людьми.
Потім: Господь Бог благословенний…
Трисвяте по Отче наш…
Кондак, глас 4: Господь, будучи нині в струменях Йорданських…
Господи, помилуй (40 разів).
Далі молитва: Ти, що кожного часу…
Господи, помилуй (тричі). Слава: і нині… Чеснішу від херувимів… Іменем Господнім благослови, отче.
Священик: Молитвами святих отців наших…
Далі молитва: Владико Боже, Отче Вседержителю…
Час шостий
Прийдіть, поклонімось… (тричі).
Псалом 73
Навіщо, Боже, відкинув Ти нас назавжди? Навіщо розпалився гнів Твій на овець стада Твого? Пом’яни людей Твоїх, яких спочатку зібрала рука Твоя. Ти обрав, як жезл насліддя Твого, гору Сион, на якій оселився Ти. Піднеси руку Твою і поглянь на злочинство їх: що наробив ворог у святині Твоїй — у храмі Твоїм! Як звірі, рикають вороги Твої у храмі зібрання Твого. Поставили знамена свої замість знамен наших. Наче в гущавині лісовій, високо змахували сокирами. Всі двері і всі оздоби ломами та молотами порозбивали. Вогнем спалили святиню Твою на землі, осквернили оселю імені Твого. Сказали вони в серці своїм: «Зруйнуємо їх зовсім». І спалили всі міста зібрань Божих на землі. Знамен наших ми вже не бачимо, нема вже й пророка. І нема між нами такого, хто сказав би, доки це буде. Доки, Боже, буде ворог мучити нас, доки противник буде ображати ім’я Твоє? Навіщо відхиляєш руку Твою і силу Твою? Гнівом могутности Твоєї урази їх. Бог же, Цар наш, раніше віків учинив спасіння посеред землі. Ти розділив силою Твоєю море, Ти знищив голови зміїв у воді. Ти розбив голову дракона, дав його на поживу людям ефіопським. Ти відкрив джерела й потоки, і Ти ж висушив великі ріки. Твій день і Твоя ніч. Ти створив зорі і сонце. Ти поставив межі землі, і Ти ж установив літо й зиму. Згадай це: ворог зневажає Господа, і люди нечестиві ображають ім’я Твоє. Не віддавай звірам душ тих, що прославляють Тебе. Душ убогих Твоїх не забудь до кінця. Подивись на завіт Твій, бо всі темні місця землі наповнилися домами беззаконня. Нехай не повернеться смиренний осоромленим, принижений і убогий нехай прославляють ім’я Твоє. Встань, Боже, захисти діло Твоє, згадай зневажання Тебе від беззаконного кожен день. Не забудь голосу тих, що благають Тебе, бо гординя тих, що ненавидять Тебе, підіймається проти Тебе завжди.
Псалом 76
Голосом моїм до Господа я буду взивати. Голос мій до Бога, і Він почує мене. В день скорботи моєї шукав я Господа, вночі підносив руки мої і не опускав їх — душа моя не мала втіхи. Згадував я Бога і тремтів, став роздумувати, і знемагав дух мій. Не змикалися очі мої вночі, я сумував і не міг говорити. Я роздумував про дні давні, пригадував роки віків минулих. Вночі роздумувало серце моє і допитувався дух мій: невже навіки відкинув мене Господь і не виявить більше до мене милости Своєї? Невже назавжди спинилася милість Його і скінчилося слово Його з роду в рід? Невже забув милувати Бог і в гніві Своїм зачинив щедроти Свої? І я сказав: «Ось, горе мені — це зміна правиці Всевишнього». Буду згадувати про діла Господні, згадувати від початку чудеса Твої. Буду вдумуватися в усі діла Твої, роздумувати про всі діяння Твої. Боже! Свята путь Твоя. Хто бог великий, як Бог наш?! Ти єси Бог, що твориш чудеса. Ти показав між народами силу Твою. Ти визволив силою Твоєю народ Твій — синів Якова та Йосифа. Побачили Тебе води, Боже, побачили Тебе води й убоялися, затремтіли безодні. З хмар лилися води, гриміли громи і стріли блискавиць летіли. Голос грому Твого котився по небу, і блискавки Твої освітили всю піднебесну, земля захиталася й тряслася. Шляхи Твої в морі, і стежки Твої — у водах великих, а сліди Твої недовідомі. Як стадо, вів Ти народ Твій рукою Мойсея і Аарона.
Псалом 90
Хто живе під охороною Всевишнього, той під покровом Бога Небесного оселиться. Каже він до Господа: «Ти пристановище і захист мій, Бог мій, і я уповаю на Тебе». Він спасе тебе від сіті ловця і від пошести згубної. Плечима Своїми Він захистить тебе, і під тінню крил Його ти надійно спочиватимеш. Обороною тобі буде правда Його. Не побоїшся страху вночі, ані стріли, що летить удень. Ані пошесні, що ходить у темряві, ані напасти духа зла опівдні. Впаде біля тебе тисяча, і десять тисяч праворуч тебе, але до тебе не наблизиться. Тільки очима твоїми будеш дивитися і помсту над беззаконними бачити. Бо ти сказав: «Господь — надія моя», і Всевишнього ти обрав за оборонця собі. Отже, не прийде до тебе лихо, і пошесть не наблизиться до оселі твоєї. Бо Він ангелам Своїм звелить, щоб охороняли тебе на всіх путях твоїх. На руках вони понесуть тебе, щоб нога твоя не спіткнулася об камінь. На гаспида й василиска ти наступатимеш і потопчеш лева й змія. Бо каже Господь: «За те, що він поклав надію на Мене, Я визволю його і захищу його, бо він знає ім’я Моє. Буде кликати Мене, Я почую його; буду з ним у скорботі, визволю його і прославлю його. Довгим життям обдарую його і дам йому спасіння Моє».
Слава: і нині, Алилуя (тричі).
Господи, помилуй (тричі).
Слава…
Тропар, глас 4: Повернувся колись Йордан…
І нині…
Богородичний: Через превеликі гріхи наші сміливости не маємо…
Далі ці тропарі по двічі, глас 8:
Так говорить Господь до Іоана: пророче, прийди і хрести Мене, що створив тебе, і просвіщаю благодаттю, і всіх очищаю; доторкнися до Божественної глави Моєї і не сумнівайся; залиш нині інше, бо Я прийшов виконати всю правду; ти ж ніяк не сумнівайся, бо захованого у водах супротивника, князя темряви, прийшов я знищити і визволити світ із його сітей, подаючи життя вічне як Чоловіколюбець.
Стих: Заради цього пом’янув Тебе на землі Йорданській і Єрмонській.
Нині псаломське пророцтво поспішає сповнитися; говорить бо: море побачило і побігло, Йордан повернувся назад, від лиця Господнього, від лиця Бога Якова, Який прийшов прийняти хрещення від раба, щоб і ми, омившись від ідольської нечистоти, просвітилися душами заради Нього.
Стих: Побачили тебе води, Боже, побачили Тебе води й убоялися.
Тропар той самий.
Слава… глас 5.
Чого повертаєш назад твої води, Йордане? Чого звертаєш струмені і не течеш природною дорогою? Не можу я стерпіти, говорить, вогню, що мене поїдає. Дивуюся і вжахаюся крайньому смиренню, бо я не маю звичаю омивати чистого і витирати безгрішного, а Христос, Який у мені хреститься, навчає очищати осквернений сосуд і спалювати терня гріхів. Іоан же Предтеча свідчить і промовляє: ось Агнець Божий, що взяв гріхи світу. До Нього, вірні, взиваємо: Боже, що прийшов спасти нас, слава Тобі.
І нині… тропар той самий.
Прокимен, глас 4: В морі путі Твої, і стежки Твої на водах многих.
Стих: Голос грому твого в колесах.
Пророцтва Ісаї читання (12, 3-6).
Так говорить Господь: в радості будете черпати воду з джерел спасіння, і скажете в той день: прославляйте Господа, закликайте ім’я Його; сповіщайте в народах діла Його; нагадуйте, що велике ім’я Його; співайте Господеві, тому що Він учинив велике, — нехай знають це по всій землі. Веселіться і радійте ті, хто живе в Сионі, тому що великий посеред тебе Святий Ізраїлів.
Послання до Римлян святого апостола Павла читання, зачало 91 (6, 3-10).
Невже не знаєте, що всі ми, що хрестилися в Христа Ісуса, у смерть Його хрестилися? Отже, ми поховані з Ним хрещенням у смерть, щоб, як Христос воскрес із мертвих славою Отця, так і ми в оновленому житті ходити почали. Бо якщо ми з’єднані з Ним подобою смерти Його, то повинні бути з’єднані і подобою воскресіння, знаючи те, що давній наш чоловік був розп’ятий з Ним, щоб знищене було тіло гріховне, щоб нам не бути вже рабами гріха; бо померлий звільнився від гріха. Коли ж ми померли з Христом, то віруємо, що й житимемо з Ним, знаючи, що Христос, воскреснувши з мертвих, вже не вмирає: смерть уже Ним не володіє. Бо що Він помер, то помер один раз для гріха, а що живе, то живе для Бога.
Євангеліє від Марка, зачало 2 (1, 9-15).
І сталось у ті дні, прийшов Ісус із Назарета Галилейського і хрестився від Іоана в Йордані. І коли виходив з води, зараз же побачив Іоан небеса, що розкривалися, і Духа, Який, мов голуб, сходив на Нього. І голос був з небес: Ти Син Мій Улюблений, в Якому Моє благовоління. Негайно після того Дух веде Його в пустелю. І пробув Він там у пустелі сорок днів, спокушуваний сатаною, і був із звірами; і ангели служили Йому. Після того ж, як виданий був Іоан, прийшов Ісус до Галилеї, проповідуючи Євангеліє Царства Божого і кажучи, що настає час і наблизилося Царство Боже: покайтеся і віруйте в Євангеліє.
Далі: Скоро пошли нам щедроти Твої…
Трисвяте по Отче наш…
Кондак, глас 4: Господь, будучи нині в струменях Йорданських…
Господи, помилуй (40 разів).
Далі молитва: Ти, що кожного часу… Господи, помилуй (тричі). Слава: і нині. Чеснішу від херувимів… Іменем Господнім благослови, отче.
Священик: Молитвами святих отців наших…
Далі молитва: Боже і Господи сил і всього творіння…
Час дев’ятий
Прийдіть, поклонімось… (тричі).
Псалом 92
Господь воцарився, у красу зодягнувся. Зодягнувся Господь у силу і опоясався. Бо Він утвердив вселених, і не захитається вона. Престіл Твій, Господи, од вічності, споконвіку Ти єси Бог. Ріки підносять голос, Господи, ріки підносять голос свій, ріки піднесли хвилі свої. Але Господь у вишніх могутніший від шуму великих вод, від сильних хвиль моря. Одкровення Твої вельми правдиві. Дому Твоєму належить святість, Господи, на довгі дні.
Псалом 113
Коли вийшов Ізраїль з Єгипту, дім Якова — від людей чужих, Юдея стала святинею Його, а Ізраїль — володінням Його. Море побачило і розступилося, Йордан повернув назад. Гори підстрибували, як вівці, і пагорби — наче ягнята. Чого ти, море, розступилося? І ти, Йордане, чого повернув назад? Чого ви, гори, як вівці, скачете, і ви, пагорби, наче ягнята? Перед лицем Господа затряслася земля, перед лицем Бога Якова, що перетворив камінь на озеро води, скелю — на джерело потоків. Не нам, Господи, не нам, а імені Твоєму дай славу з милости Твоєї. Щоб не сказали народи: «Де Бог їх?» Бог наш на небесах і на землі, все, що захотів, створив. Ідоли язичників — срібло й золото, діло рук людських: мають уста, та не говорять, мають очі, та не бачать, мають вуха, та не чують, мають ніздрі, та нема в них нюху; руки їх не діють, ноги їх не ходять, жодного звуку немає в гортані їх. Подібні до них і ті, що роблять їх, і ті, що надіються на них. Доме Ізраїля! Уповай на Господа, Він — наша поміч і захист. Доме Аарона! Уповай на Господа, Він — наша поміч і захист. Всі, що боїтеся Господа, уповайте на Господа, Він — наша поміч і захист. Господь пам’ятає про нас і благословляє нас: Він благословив дім Ізраїля, благословив дім Аарона, Він благословляє тих, що бояться Господа — малих і великих. Нехай же додасть вам Господь все більше й більше, вам і дітям вашим. Нехай благословить вас Господь, що сотворив небо і землю. Небо над небесами — оселя Господа, а землю Він дав синам людським. Не мертві хвалитимуть Господа, і не всі, що сходять у могилу. А ми, живі, будемо благословляти Господа віднині й довіку. Алилуя.
Псалом 85
Прихили, Господи, вухо Твоє і почуй мене, бо я немічний і вбогий. Охорони душу мою, бо я відданий Тобі. Боже мій, спаси раба Твого, що уповає на Тебе. Помилуй мене, Господи, бо я взиваю до Тебе кожного дня. Звесели душу раба Твого, бо до Тебе я підношу душу мою. Бо Ти, Господи, благий і лагідний і многомилостивий до тих, що призивають Тебе. Почуй, Господи, молитву мою і вислухай голос благання мого. В день скорботи моєї я взиваю до Тебе, бо Ти почуєш мене, Боже. Немає між богами такого, як Ти, Господи, і ніщо не може зрівнятися з ділами Твоїми. Всі народи, що їх створив Ти, прийдуть і поклоняться Тобі, Господи, і прославлять ім’я Твоє. Бо Ти великий і твориш чудеса. Ти — Бог єдиний. Настав мене, Господи, на путь Твою, і буду ходити в істині Твоїй. Утверди серце моє в страху перед іменем Твоїм. Буду вихваляти Тебе, Господи, Боже мій, всім серцем моїм і прославлятиму ім’я Твоє повіки. Бо велика милість Твоя наді мною: Ти визволив душу мою з пекла найглибшого. Боже! Беззаконники повстали проти мене, і натовп сильних шукає душі моєї, і не мають Тебе перед собою. Ти ж, Господи, щедрий і милостивий, довготерпеливий і многомилостивий і істинний. Зглянься на мене і помилуй мене; дай силу рабу Твоєму, спаси сина раби Твоєї. Покажи на мені ознаку милости Твоєї, щоб побачили ненависники мої і посоромилися, бо Ти, Господи, допоміг мені і втішив мене.
Слава: і нині, Алилуя (тричі).
Господи, помилуй (тричі).
Слава…
Тропар, глас 4: Повернувся колись Йордан…
І нині…
Богородичний: Благий, що ради нас народився від Діви…
Далі співаємо ці тропарі по двічі, глас 7:
Страшно було бачити на річці Творця неба і землі, що роздягнувся і прийняв хрещення від раба заради нашого спасіння, як раб; і Сили Небесні дивувалися зі страхом і радістю. З ними ж поклоняємося Тобі, Господи, спаси нас.
Глас 2.
Стих: Заради цього пом’янув Тебе на землі Йорданській і Єрмонській.
Коли побачив Предтеча грядущого до себе Господа слави, взивав: Цей прийшов визволити світ від тління; Цей визволяє нас від скорбот; Цей дарує прощення гріхів на землі як Бог, що прийшов від чистої Діви милости ради; і замість рабів синами Божими нас робить; замість темряви просвічує людство водою Його Божественного хрещення. Прийдіть всі, єдинодушно прославмо Його з Отцем і Святим Духом.
Стих: Побачили Тебе води, Боже, побачили Тебе води й убоялися.
Тропар той самий.
Слава: і нині, глас 5.
Руку твою, що доторкнулася до пречистої глави Владики і якою ти показав нам Його, підніми за нас до Нього, Хрестителю, бо ти маєш велику сміливість, Він бо засвідчив, що ти найбільший серед пророків. Ще ж і очі твої бачили Всесвятого Духа, Який у вигляді голуба зійшов на Нього. Хрестителю, виблагай нам Його милість; прийди і стань з нами, підтверджуючи спів і починаючи святкування.
І робимо три поклони.
Прокимен, глас 3: Господь просвічення моє і Спаситель мій, кого убоюся.
Стих: Господь Захисник життя мою, кого устрашуся.
Пророцтва Ісаї читання (49, 8-15).
Так говорить Господь: у час сприятливий Я почув Тебе, і в день спасіння допоміг Тобі; і Я буду охороняти Тебе, і зроблю Тебе завітом народу, щоб оновити землю, щоб повернути спадкоємцям спадщини спустошені, сказати в’язням: «виходьте», і тим, що у темряві: «вийдіть». Вони при дорогах будуть пасти, і по всіх пагорбах будуть пасовища їхні; не будуть терпіти голоду і спраги, і не уразять їх спека і сонце; тому що Той, Хто милує їх, буде вести їх і приведе їх до джерел води. І всі гори Мої зроблю шляхом, і дороги Мої будуть підняті. Ось, одні прийдуть здалеку; і ось, одні від півночі і моря, а інші з землі Синім. Радуйтеся, небеса, і веселися, земле, і викликуйте, гори, з радости; тому що утішив Господь народ Свій і помилував страдників Своїх. А Сион говорив: «залишив мене Господь, і Бог мій забув мене!» Чи забуде жінка немовля своє, щоб не помилувати сина утроби своєї? Але якщо і вона забуде, то Я не забуду тебе.
До Тита послання святого апостола Павла читання, зачало 302 (2, 11-14; 3, 4-7).
Бо благодать Божа з’явилась, спасенна для всіх людей, яка вчить нас, щоб ми, відкинувши нечестя і мирські похоті, цнотливо, праведно і побожно жили в нинішньому віці, очікуючи блаженного уповання і явлення слави великого Бога і Спасителя нашого Ісуса Христа, Який дав Себе за нас, щоб визволити нас від усякого беззаконня і очистити Собі людей обраних, ревних до добрих діл. Коли ж з’явилися благодать і людинолюбство Спасителя нашого, Бога, Він спас нас не за діла праведности, які б ми вчинили, а з Своєї милости, через купіль відродження і оновлення Святим Духом, Якого щедро вилив на нас через Ісуса Христа Спасителя нашого, щоб, виправдавшись Його благодаттю, ми за упованням стали спадкоємцями вічною життя.
Євангеліє від Матфея, зачало 6 (3, 13-17).
Тоді приходить Ісус з Галилеї на Йордан до Іоана хреститися від нього. Іоан же стримував Його і говорив: мені треба хреститися від Тебе, і чи Тобі приходити до мене? Але Ісус сказав йому у відповідь: облиш нині, бо так належить нам виконати всяку правду. Тоді Іоан допускає Його. І, охрестившись, Ісус вийшов зразу ж з води, — і ось розкрилися Йому небеса, і побачив Іоан Духа Божого, Який сходив, мов голуб, і спускався на Нього. І ось голос лунає з неба, який говорить: Це є Син Мій Улюблений, в Ньому Моє благовоління.
Потім: Не залиш нас до кінця ради імені Твого Святого…
Трисвяте по Отче наш…
Кондак. глас 4: Господи, будучи нині в струменях Йорданських…
Господи, помилуй (40 разів).
Молитва: Ти, що кожного часу… Господи, помилуй (тричі). Слава: і нині… Чеснішу від херувимів… Іменем Господнім благослови, отче.
Священик: Молитвами святих отців наших…
Далі молитва: Владико Господи Ісусе Христе, Боже наш…
Потім: Послаби, остав… Отче наш…
Кондак, глас 4: Господь, будучи нині в струменях…
Господи, помилуй (40 разів).
Молитва: Всесвята Тройце…