Місяць грудень, день 6-й. Святителя Миколая, архиєпископа Мир Лійкійських, чудотворця
На вечірні
Співаємо: Блажен муж… антифон 1.
На Господи, взиваю… стихири на 8, глас 2.
В Мирах проживаючи тілесно, ти був помазаний миром духовним, святий Миколаю, святителю Христів, і з’явився як істине миро; ти робиш запашними лиця тих, хто з вірою і любов’ю завади святкує всечесну пам’ять твою, визволяючи їх від бід, недолі і скорбот, отче, твоїми до Бога молитвами.
Перемозі тезоіменний, ти воістину став для людей вірних сильним захисником у напастях, святий Миколаю, святителю Христів; усюди, де з любов’ю до тебе звертаються, ти скоро допомагаєш; ти бо, вдень і вночі вірним являючись, спасаєш їх від напастей і недолі.
Ти явився уві сні Костянтину царю й Авлавію і настрашив їх, сказавши їм: визволіть швидко тих, кого ви тримаєте зв’язаними у в’язниці, бо вони невинні у беззаконному вбивстві; однак, якщо мене не послухаєте, помолюсь проти вас Царю, Господу.
Великий і теплий заступнику тих, хто потрапляє в білу, славний святителю Миколаю, священнопроповідник Христів, тим, хто на землі і хто плаває далеко і близько й у біді знаходиться, ти, милостивий, молитвеник сильний; тому, зійшовшись, взиваємо: молися до Господа, щоб Він визволив нас від усякої недолі.
Інші стихири, глас той самий.
Якими хвальними вінками увінчаємо святителя, що жив у Маха тілесно, а духовно всім, хто чисто його любив, був доступний, усіх предстатель і заступник, і всіх скорботних утішитель; усім, сущим в бідах, він був пристановищем, стовпом побожності, споборником для вірних; заради ж нього Христос знищив ворогів хитання, маючи велику милість (двічі).
Якими піснями прославимо святителя — нечестя протиборця і благочестя поборника, Церкви предстоятеля, великого ж заступника і вчителя, що все злославне посоромив, переможця Арія і його пособників; заради нього Христос знищив тих хитання, маючи велику милість.
Якими пророчими піснями прославимо святителя? Ти те, що далеко, передбачаєш; і про віддалене, як про близьке, прорікаєш правдиво; про всю вселенну ти піклуєшся і всіх, що терплять біди, визволяєш; явившись уві сні царю богомудрому, ти невинних, беззаконно ув’язнених за вбивство, визволив і подаєш велику милість.
Слава… глас 6.
Святителів прикрасу і отців славу, джерело чудес і вірних заступника великого, зійшовшись, свята шанувальники, піснями оспіваємо, промовляючи: радуйся, мирлікійців охоронителю, і предстоятелю чесний, і стовпе непохитний. Радуйся, світильнику всесвітлий, що краї світу чудесами просвічує. Радуйся, скорботним божественна радосте, і тим, хто в біді, теплий заступнику. І нині, всеблаженний Миколаю, не переставай молитися до Христа Бога за тих, хто з вірою і любов’ю шанує завжди радісну і святочну пам’ять твою.
І нині… передсвята, глас той самий.
Вертепе, прикрасься, бо Агниця гряде, несучи в лоні Христа; ясла, прийміть Того, Хто словом спас від безсловесних діянь нас, земнородних; пастирі, на сопілках граючи, свідчіть про чудо величне; волхви з Персії, принесіть золото, і ливан, і смирну Царю, бо явився Господь від Діви Матері. Перед Ним же, схилившись, як раба, Мати поклонилася і, тримаючи Його на руках Своїх, промовляла: як Ти, Бог, оселився в Мені, або як виріс у Мені, Спасителю Мій і Боже?
Вхід. Прокимен дня.
Паремії три.
Пророцтва Єремії читання (23, 1-8).
Горе пастирям, які занапащають і розганяють овець отари Моєї, — говорить Господь. Тому-то так говорить Господь, Бог Ізраїлів, до пастирів, що пасуть народ мій: ви розігнали Моїх овець, і розполохали їх, і не доглядали за ними. Ось, Я покараю вас за злі вчинки ваші, — говорить Господь. І зберу останок отари Моєї з усіх земель, куди виганяв їх, та поверну їх на їх пасовища, і будуть там плодитись і розмножуватись. І поставлю над ними пастирів, що їх пастимуть, і вже не будуть боятися і лякатися, і жодна з них не загубиться, — говорить Господь. Ось, настане час, — говорить Господь, — і вирощу Давидові праведний пагін, що владарюватиме, як цар, і буде мудрим, і чинитиме суд і справедливість на землі. За днів його спасеться Іуда, й житиме безпечно Ізраїль, і ось ім’я його, яким його зватимуть: Бог — оправдання наше. І ось, настають дні, — говорить Господь, — коли вже не будуть говорити: жив Господь, що вивів синів Ізраїлевих із Єгипту, а говоритимуть: жив Господь, що вивів рід дому Ізраїлевого з північної землі й з усіх земель, куди Я вигнав їх, і будуть жити на своїй землі.
Пророцтва Єзекиїля читання (3, 17-21).
Сину людський! Я поставив тебе сторожем дому Ізраїлевого, і ти будеш слухати слово із уст Моїх, і будеш врозумляти їх від Мене. Коли Я скажу безбожникові: ти смертю помреш, а ти не станеш врозумляти його й говорити, остерігаючи безбожника від злої дороги його, щоб він жив, то беззаконник той умре в своїх гріхах, Я ж стягну кров його з рук твоїх. Якщо ж ти остерігав безбожника, а він не навернувся від безбожности своєї й не покинув злої дороги своєї, то він помре в беззаконні своєму, а ти врятував душу твою. І якщо праведник відступить від праведности своєї і вчинить беззаконня, коли Я кладу перед ним перешкоду, і він помре, — то, якщо ти не остерігав його, він умре за свій гріх, і йому не згадаються праведні діла його, які він вчинив, — від тебе ж Я стягну кров його. Якщо ж ти остерігатимеш праведника, щоб праведник не згрішив, і він не згрішить, то й він житиме — за те, що дав себе врозумити, і ти спасеш душу твою.
Пророцтва Єзекиїля читання (34, 1-16).
Було до мене слово Господнє: Сину людський! Пророкуй про пастирів Ізраїлевих, пророкуй і скажи пастирям: так говорить Господь Бог: горе пастирям Ізраїлевим, що пасуть самих себе! Чи не овець повинні пасти пастирі? Ви їли молоко й зодягалися у вовну, заколювали овець вгодованих, отару ж не пасли. Слабких овець ви не підкріплювали і недужих не лікували, поранених не перев’язували й сполоханих не повертали, і загублених не шукали, а правили ними жорстокістю й силою. І розпорошилися Мої вівці без пастиря, і стали поживою всякому польовому звіру, та й порозбігалися. По всіх горах і по всіх високих узгір’ях блукають Мої вівці; розсипалась отара Моя по всій країні, ніхто не питає про них, ніхто не шукає їх. Тому вислухайте, пастирі, слово Господнє: Живу Я! — говорить Господь Бог; за те, що вівці Мої залишені були на здобич, і без пастиря опинилися вівці
Мої на поживу всякому дикому звіру, а Мої пастирі не шукали овець Моїх, бо пастирі пасли самих себе, а овець Моїх не пасли, — за те, пастирі, слухайте слово Господнє! Так говорить Господь Бог: ось, Я постану проти пастирів, і вимагатиму овець Моїх з їхніх рук, і не дам їм уже пасти овець, і не будуть уже більше пастирі самих себе пасти; Я вирву овець Моїх із рота у них, щоб не були вони вже їм їжею. Бо так говорить Господь Бог: Я Сам розшукаю овець Моїх і буду їх доглядати. Як пастир перевіряє свою отару, коли знаходиться серед зібраних овець, так і Я перевірю овець Моїх і поверну їх назад з усіх місць, куди вони розбіглися в темряві у хмарний день. І виведу їх із народів, і позбираю їх з країн, і приведу в землю їхню, і буду пасти їх по горах ізраїльських, поблизу потоків і по всіх населених місцях усієї землі. Буду пасти їх на гарних пасовищах, а двори їхні будуть на високих горах ізраїльських; там вони будуть відпочивати у добрих загонах і будуть пастися на трав’яному пасовищі — на горах ізраїльських. Я буду пасти овець Моїх і Сам поведу їх на місце спочинку, — говорить Господь Бог. Те, що заблукало, Я знайду, яке відлучилося, заверну, поранене перев’яжу, хворе підкріплю, а надто жирне й буйне страчу; буду їх пасти по правді.
На літії стихира храму, і святителя, глас 2.
Правилом віри й образом лагідности явив тебе пастві твоїй Христос Бог, святителю Миколаю; будучи запашним у Мирах, ти всюду світло сяєш божественними твоїми діяннями, ти сиріт і вдовиць захисник. Тому молися безперестанно, щоб спаслися душі наші.
Отче Миколаю, перебування мощей твоїх Мири збагатило; ними ж ти визволив від смерти, кайданів і в’язниці тих, хто був невинно ув’язнений, явившись у сонному видінні царю. Але і нині, як і тоді, у видіннях ти являєшся і молишся за душі наші.
Отче Миколаю, якщо край Мирський і мовчить, але весь світ, просвічений тобою миром запашним і безліччю чудес, прославляє тебе благохвальними піснями; ті, що спаслися тобою, разом з сущими у Мирах взивають: моли, щоб спастися душам нашим.
Глас 4.
Отче Миколаю, будучи мирохранильницею Пресвятого Духа, ти, як у Мирах, дихаєш божественними пахощами, бо, будучи подібним до апостолів, ти обходиш усю вселенну з проповіддю чудес твоїх; ти дальнім, як близьким, уві сні являєшся, і від смерти визволяєш тих, що мають померти неправедною смертю, преславно спасаєш від бід багатьох, що призивають ім’я твоє. Тому визволи від лютої недолі твоїми молитвами і нас, що прославляємо тебе.
Глас 8.
Плодом чеснот твоїх ти, преподобний отче, просвітив серця вірних; хто бо, почувши про безмірне твоє смирення, не здивується терпінню, що виявилось у лагідності до вбогих, у втісі для скорботних? Всіх богомудро навчив ти, святителю Миколаю; і нині нетлінним вінцем ти увінчаний, молися ж за душі наші.
Ти, Миколаю, хвалив Господа у тимчасовому житті, і Він тебе прославив у небесному істинному житті. Тому, придбавши сміливість до Нього, молися, щоб спастися душам нашим.
Слава… глас 6.
Благий і вірний рабе, робітнику виноградинка Христового, ти поніс тягар денної праці, і даний тобі талант примножив, і тим, що прийшли після тебе, не заздрив; тому тобі врата небесні відкрилися — ввійди в радість Господа твого і молися за нас, святителю Миколаю.
І нині… глас той самий.
Сионе, торжествуй, Єрусалиме, веселися, граде Христа Бога, візьми Творця, що у вертепі в яслах умістився; відкрийте мені врата, і, ввійшовши в них, побачу немовля, повите пеленами, Того, що руками тримає творіння; Його ж оспівують ангели безперестанними голосами, Життєдавця Господа, що спасає рід наш.
На стиховні стихири, глас 5.
Радуйся, священна главо, чистий доме чеснот, божественного священства правило, пастирю великий, світильнику найсвітліший, ти носиш ім’я перемоги, милостиво прихиляєшся до тих, хто молиться, приймаєш прохання немічних, готовий до визволення спасительний охоронителю усіх, хто з вірою шанує всесвітлу пам’ять твою; моли Христа, святителю, щоб Він послав світові велику милість.
Стих: Чесна перед Господом смерть преподобних Його.
Радуйся, священний розуме, Тройці чисте перебування, стовпе церковний, вірних утвердження, допомого тим, кого перемагають, зірко, що сяє богоприємними твоїми молитвами і завжди розганяє напасті і темряву скорбот; святителю Миколаю, пристановище тихе, в якому спасаються гнані житейськими бурями, моли Христа, щоб Він подав душам нашим велику милість.
Стих: Священики Твої зодягнуться у правду, і преподобні Твої радітимуть.
Радуйся, сповнений божественної ревности і захисник тих, хто повинен був невинно померти від нападу зла, визволитель через страшне явлення уві сні; джерело, що виточує миро невичерпне у Мирах, наповнює душі і сморід пристрастей відганяє; меч, що розсікає оману; лопата, що розвіває полову Арієвого вчення. Моли Христа, щоб Він послав душам нашим велику милість.
Слава… глас 6.
Людино Божа, і вірний рабе, слуго Господній, муже жаданий, сосуде обраний, стовпе й утвердження Церкви, Царства спадкоємцю, не переставай молитися за нас до Господа.
І нині… глас той самий.
Безневісна Діва, звідкіля Ти прийшла? Хто народив Тебе? Хто мати Твоя? Як Ти носиш Творця на руках? Як не зотліла Твоя утроба? О, велике і преславне на Тобі страшне таїнство, що на землі звершується, Всесвята. Підготовлюємо Тобі, Господи, на землі вертеп, і з небес просимо послати зірку, волхви приходять зі сходу землі на захід, щоб бачити Спасіння людей, що повивається пеленами в яслах.
На благословення хлібів тропар, глас 4.
Правилом віри й образом лагідности, стриманости вчителем явив тебе стаду твоєму Той, Хто є Істиною всіх речей. Ради цього придбав ти смиренням — високе, убогістю — багатство, отче, священноначальнику Миколаю. Моли Христа Бога, щоб спастися душам нашим (двічі).
Богородице, Діво, радуйся… (один раз).
На ранній
На Бог Господь… тропар: Правилом віри… (двічі).
Слава: і нині.
Богородичний: Те, що від віку утаємнене…
Після 1-ї кафизми сідальннй, глас 2.
В Мирах ти жив тілесно, святителю Миколаю, і був помазаний миром благодатним. Чудес твоїх миром ти створив увесь світ запашним, проливаючи завжди миро твоїх запашних слів, тому святкуємо пам’ять твою.
Слава…
Ти осяваєш землю промінням чудес, премудрий Миколаю, і направляєш усі народи на прославлення і похвалу на землі Того, Хто тебе прославив; Його ж благай, щоб Він визволив від усякої недолі тих, що з вірою і любов’ю шанують Собор Отців.
І нині…
Богородичний: Усіх Творця, Бога ж Промислителя, всенепорочна Пречиста, Духом Божественним у лоні Ти зачала і безболісно народила; Його ж прославляючи, Тебе, Діво, оспівуємо як палату Царя і світу захист.
Після 2-ї кафизми сідальний, глас 4.
Ти, святителю, заступаєшся за вірних, захищаючи, зберігаючи і спасаючи їх від усяких скорбот; святителів найбільша славо і похвало, Миколаю преподобний.
Слава… глас 8.
Джерело чудес ти, отче премудрий, прийшов від Господа; всім вірним, блаженний, ти виточуєш медоточиві води; як пастир і проповідник віри, істинного Пастиря слова ти виконував; тому, маючи перед Ним сміливість, людей спас від смерти, святителю блаженний; моли ж Христа Бога подати прощення гріхів тим, хто з любов’ю шанує святу пам’ять твою.
І нині…
Богородичний: В болото гріхів упав я, і нема в мені зупинки, люто потопила мене буря гріхів; але як Та, що народила Слово, єдиного Чоловіколюбця, зглянься на мене, раба Твого, і визволи мене від усякого гріха і пристрастей душетілесних, і від усякої злоби лукавого вбивці, Богородице безневісна; моли Христа Бога, щоб Він подав мені прощення гріхів, бо на Тебе надію покладаю, раб Твій.
Полієлей: Хваліть ім’я Господнє…
Величання: Величаємо тебе, святителю отче Миколаю, і шануємо святу пам’ять твою, ти бо молиш за нас Христа Бога нашого.
Псалом вибраний: Почуйте це, всі народи, вислухайте всі, що живуть по вселенній.
Після полієлея сідальний, глас 5.
Премудрого святителя побожно прославимо всі, як теплого в бідах і скорботах від Бога помічника і захисника, Миколая богоносного; бо він молиться до Господа за тих, хто з вірою святкує і оспівує божественну пам’ять його.
Слава… глас 4.
Ти, святителю Миколаю, Церкви Христової теплий предстатель, сміливо знищуючи вчення безбожних єресей, став правилом для всіх православних, за всіх молишся, хто йде за твоїм божественним вченням і настановами.
І нині…
Богородичний: Скоро прийми, Владичице, молитви наші і принеси їх Сину Твоєму і Богу, Всенепорочна; визволи від недолі тих, що до Тебе звертаються; знищ
підступність і принизь зухвальство безбожників, озброєних проти рабів Твоїх, Пречиста.
Ступеневі, 1-й антифон, глас 1: Від юности моєї…
Прокимен, глас 4: Чесна перед Господом смерть преподобних Його.
Стих: Що віддам Господу за все, що Він воздав мені?
Євангеліє від Іоана, зачало 36 (10, 9-16).
Після 50-го псалма стихира, глас 6.
Насліднику Божий, співпричаснику Христа, служителю Господній, святителю Миколаю, яке ім’я твоє, таке й житіє твоє: засяяв розум твій разом з сивиною, свідчило світле лице твоє про твою душевну незлобивість, підтверджувало лагідність слово тихе; життя твоє славне, й упокоєння зі святими; молися за душі наші.
Канон Богородиці
З ірмосом на 6, і святого два канони на 8.
Пісня 1
Ірмос: Пісню перемоги співаємо всі Богу, що створив дивні чудеса силою великою і спас Ізраїля, бо Він прославився.
Ти Премудрости Безодню народила, подай мені краплю мудрости, бо Ти, Пречиста, виточуєш джерело благодатне, щоб я оспівував безодню Твоєї благодаті.
Оспівую Тебе, Всехвальна, Яку прославляють ангельські чини; бо Ти Бога породила, Якого оспівує все творіння, бо Він прославився.
Інший канон святого. Глас 2.
Пісня 1
Ірмос: У глибині потопив…
Вінценосне премудрий Миколаю, що стоїш перед престолом Христовим з ангельськими силами, подай мені провіщення, що освітлить затьмарену душу мою, щоб я з радістю прославляв пам’ять твою.
Господь, що прославляє тих, хто його прославляє, дав тебе вірним, як пристановище і покров усім, хто з вірою і любов’ю призиває тебе, святителю Миколаю.
Богородичний: Бажання зрівнятися з Тобою вклав у мене вселукавий змій, Творче, і вкрав мене, як полоненого. Тобою ж, Пречиста, я був покликаний, щоб обожитися істинно; о, Богомати, Ти народила Того, Хто мене обожив.
Другий канон, глас 1.
Пісня 1
Ірмос: Христос народжується, прославляйте…
Здивованим язиком і устами приношу твоїй, Миколаю, богоподібній красі малу похвалу і моління, але як багатодавець ублагай Спаса і Бога, щоб Він був милостивим до мене.
Ти став на землі людиною небесною і рівноангельською, отче Миколаю, вірним захисником вдів, месником кривдників і всім скорботним помічником у бідах.
Вся піднебесна проповідує про безодню твоїх чудес і чеснот, преславний Миколаю, — убогих заступника, сиріт і вдів годувальника, сліпих поводиря й усіх поборника.
Троїчний: Тройцю прославляю нестворену — Отця, і Сина з Духом, істоту просту, Божество і єство нерозсічене природою, три іпостасі, розділяючи лицями й іпостасями.
Богородичний: Ти безмужно зачала Слово, єдиного від Тройці, Всенепорочна, і Його плоттю народила, залишившись Дівою, як і раніше; Його ж як Сина Твого і Бога завжди моли.
Катавасія: Христос народжується…
Пісня 3
Ірмос: Нехай утвердиться серце моє у волі Твоїй, Христе Боже, Ти бо над водами утвердив небо друге і заснував на водах землю, Всесильний.
Чистішу за небеса оселю, воістину запашний рай, що дихає благодаттю, надію християн оспівую, Богородицю нашу.
Ти словом породила Слово, Яке словом привело до буття словесне єство, а разом і безсловесне; Воно визволяє від безсловесся людей, Всеблагословенна.
Інший.
Ірмос: Зацвіла пустеля…
Святителю Миколаю, ти як вірний ученик Владики спасаєш від біди і від гіркої смерти тих, хто до тебе звертається.
Очисти, Многомилостивий, рабів Твоїх, даруючи як Благий відпущення гріхів, молитвами угодника Твого Миколая, який Тебе благає.
Богородичний: Вгамуй смуток душі моєї, Пречиста, і життям управ, Всесвята, що Бога народила, в Ньому ж утверджується моє серце.
Інший.
Ірмос: Раніше віків…
Скрижаль, написану безсмертною і пречистою рукою Христа Бога, ти, богомудрий Миколаю, придбав у серці своєму багатьма чеснотами, і кращу за мед виточуєш солодкість із уст твоїх.
На тобі, преславний Миколаю, благодать показала чудеса: бо світліше за золото чисте твоє житіє, що осяює затьмарені душі світлом Божественного Духа.
Ти живеш і після смерти, явно являючись уві сні; і юнаків від смерти преславно визволив, взиваючи до царя: не кривдь мужів, яких обмовили заради злобних заздрощів.
Троїчний: Милостивою будь, Всесвята Тройце, Боже наш, до мене, що безмірними гріхами осквернив життя, Отче, Сину і Душе живий, зберігай мене всюди і завжди неушкодженим скорботами.
Богородичний: Ти, Богородице, подаєш надію рабам Твоїм у недолі й напастях і швидкодійними молитвами зберігаєш і допомагаєш; Ти бо похвала вірних, Приснодіво.
Сідальний, глас 8: Підніс ти себе, святителю, на висоту чеснот, і через те осяяний світлом чудес; воістину з’явився ти світові преславним пастирем і дивним заступником у напастях. Тому преславно ти переміг ворога: наклеп спростував і людей спас від смерти, Миколаю. Моли, святителю, Христа Бога, щоб Він дарував прощення гріхів тим, що любов’ю шанують святу пам’ять твою.
Слава… Другий сідальний, глас той самий.
Милости безодня явила тебе, Миколаю, рікою, що проливає безліч зцілень і джерело невичерпне чудес; ті, що страждають від тяжких і гірких недуг і мучаться від злої недолі, отримують від усякої скорботи воістину цілюще лікування і теплий твій захист; тому взиваємо до тебе: молися Христу Богу, щоб Він дарував прощення гріхів тим, що з любов’ю святкують святу пам’ять твою.
І нині…
Богородичний: Тебе, єдину в жонах, що безмужно народила Бога плоттю, весь людський рід ублажає: в Тебе вселився вогонь Божества, і як Немовля годувала Ти Творця і Господа. Тому ангельський чин і людський рід достойно славлять славне пресвяте Різдво Твоє, і ми одностайно взиваємо до Тебе: моли Христа Бога, щоб Він дарував прощення гріхів тим, що з вірою поклоняються Різдву Твоєму.
Пісня 4
Ірмос: Духом передбачив пророк Авакум втілення Слова, проповідуючи, взивав: коли наблизяться літа, Ти пізнаєшся, коли прийде час, Ти покажешся; слава силі Твоїй, Господи.
Смерти причиною для земних була Єва, через раду змія; Ти ж, Діво чиста, народивши словом Слово, стала причиною безсмертя і життя. Тому достойно оспівуємо Тебе.
Пророки Духом передбачили Тебе, Пречиста; гору, двері, трапезу, святий кивот, світильник, престіл життя, стамну і жезл; як Божу Матір виявили Тебе у прообразах; їх же здійснення ми бачимо.
Інший.
Наблизившись чистотою до зорі духовної, ти став світлоносцем, просвічуючи краї світу, всіх захищаючи і всіх спасаючи, хто з вірою до тебе звертається.
Як раніше ти спас від смерти юнаків, святителю Миколаю, явившись їм, так нині спаси мене від недолі, і напастей, і бід, всеблаженний.
Засяяв ти сяянням чеснот, всеблаженний, прекрасно уподібнюючись твоєму Владиці, ти спасаєш тих, хто з побожністю і любов’ю призиває і прославляє тебе.
Богородичний: Зійшов до Тебе владика творіння, втілившись, і спас як Милосердний всього мене, людину; тому ми, вірні, славимо Тебе, Богородицю.
Інший.
Ірмос: Жезл із кореня…
Твоє єдине ім’я воістину призиваємо, воно визволяє від усіх ворожих підступів тих, хто тепло до тебе взиває, святий Миколаю; ти раніше воєвод визволив, спаси і нас від усякої лютої недолі.
Стоячи перед престолом Божим, не переставай, премудрий дивний Миколаю, щиро молитися за всіх нас, твоїх вірних рабів, щоб ми позбавилися вічного вогню, і ворогів, і язика злого й озлоблення.
Зцілення подаєш усюди тим, хто з вірою до тебе звертається, і від кайданів визволяєш усіх; тому печаль нашу на радість перетвори твоїми богоприєм- ними молитвами, преславний Миколаю, посоромлюючи гордість ворогів наших.
Троїчний: Безначального Божества начало шаную — Отця, Сина і Духа Всесвятого, Творця всього, одне єдине, нерозсічене, з трьома властивостями і лицями завжди розділене, єдине Царство нероздільне.
Богородичний: Ти воістину чесніша від земних і Небесних Сил, Ти єдина Богородиця, бо Творця всіх в утробі зачала, у плоть тілесну зодягнула, народивши без мужа. О, величне видіння!
Пісня 5
Ірмос: Світле засвіти світло, Присносущий, нам, що зранку помишляємо про заповіді Твої, Владико Чоловіколюбче, Христе Боже наш.
Як кивот освячення, і як вогневидий престіл святий, і як палата освячена, Владичице, Ти вмістила Бога Вседержителя.
Мати неневісна в дівах, Ти знову Діва в матерях, єдина Пречиста: Бога бо невимовно породила, Який оновив наше єство.
Інший.
Життям побожним осяяний ти, преславний, став заступником невинно засуджених на смерть і врятував їх, щоб вони взивали до Владики Христа: іншого, крім тебе, Бога не знаємо.
Нині вічну славу бачачи на небесах і насолоджуючись найсвітлішим сяянням невимовного божественного світла, покрий мене заступництвом твоїм, угоднику Христів всечесний.
Богородичний: Щоб знайти Твій образ, похований пристрастями, Ти, Спасе, утаївши це від Небесних Сил, втілився від Діви і явився тим, що до Тебе взивають: іншого, крім Тебе, Бога не знаємо.
Інший.
Ірмос: Будучи богом миру…
Проповідують твої, отче, чудеса нині велика Мирська митрополія і Лікійська єпархія, і вся твоя вітчизна; чудесами бо визволяєш від хвороб і скорбот, богоблаженний Миколаю.
Годувальник вдів, і батько сиріт, помічник прекрасний сущим у скорботах, утіха тим, хто плаче, пастир і провідник тим, хто блукає, Миколаю, і нас твоїми молитвами визволи від бід.
Преставився ти від землі в небесні оселі, де бачиш невимовну благість Христову, і став співрозмовником ангельських воїнств; тому, радіючи з апостолами і мучениками, щиро молися за нас Владиці всіх, отче Миколаю.
Троїчний: Співпрестольних три, єдинопрестольного, нероздільного єдиного Божества прославляю самовладні лиця; Ним же з небуття до буття приведені, з ангелами взиваємо: свят, свят, свят єси, Господи.
Богородичний: Всім людям спасіння й уповання, Ти єдина попереджаєш і спасаєш; допоможи і нині нам, що взиваємо, і звертаємося до Тебе, Пречиста, в тяжкій недолі: заступниці іншої, крім Тебе, після Бога не знаємо.
Пісня 6
Ірмос: Пророку Іоні уподібнюючись, благаю: життя моє, Благий, визволи із тління, і спаси, Спасе світу, мене, що взиваю: слава Тобі.
Заступниця вірних і сумних радість, радістю духовною збагати рабів Твоїх, що просять Твого заступництва.
Небо словесне, храм пречистий, святий кивот, прекрасний рай Божий, в якому древо життя мого, нехай оспівується.
Інший.
Достойно покладено вінець перемоги на твою главу, Миколаю, і ти як славний переможець спасай тих, хто призиває тебе.
Спаси, святителю, і до пристановища божественного закону направ мене, що вмираю в гріхах і в пристрастях потопаю.
Богородичний: На Тебе, Мати Приснодіво, покладаю надію спасіння мого і Тебе маю захисницею життя, твердою і непохитною.
Інший.
Ірмос: Із утроби Іону…
Новим Авраамом став ти, святителю Миколаю, бо нині приводиш Сина Владиці Твоєму, приносячи завжди безкровну жертву. Тому й благословляєшся ти, отче, як люблячий подорожніх, і Тройці був ти оселею божественною і непорочною.
Дивні й величні звершуєш ти чудеса по всій землі, Миколаю, і далеко в морі рятуєш молитвами твоїми тих, що в біді; для немічних ти лікар, для убогих — годувальник, перемоги тезоіменитцем людям вірним являєшся.
Оком духовним передбачаючи майбутнє, православним ученням наповнив ти всі краї землі: про єдиносущного Отця сповіщаєш нам, Арієву безумність подолавши, стовп православної віри, ти запропонував чесні твої виправлення.
Троїчний: Шаную і прославляю Тройцю нероздільну, на три лиця розділену завжди, з’єднану ж істотою і єством, як єдине начало, Отця, і Сина, і Святого Духа, що всім державно володіє і все утримує, як хоче.
Богородичний: Весь воплотившись в утробі Твоїй, Пречиста, Христос Бог безмужно народився: бо не міг терпіти творіння рук Своїх, яке мучив лукавий, прийшов у образі раба визволити рід людський.
Кондак, глас 3: В Мирах, святителю, був ти священнослужителем: Христове Євангеліє ти, преподобний, здійснив, поклав єси душу твою за людей твоїх і врятував невинних від смерти. Цим освятив ти себе як великий тайнознавець Божої благодаті.
Ікос: Оспіваймо нині святителя піснями, мирських людей пастиря і вчителя, щоб його молитвами просвітитися: ось бо він з’явився весь чистий, нетлінний духом, приносячи Христу жертву непорочну, чисту, Богу приємну — як святитель, очищений душею і тілом. Тому він є істинний захисник Церкви і її споборник — як великий тайнознавець Божої благодаті.
Пісня 7
Ірмос: Піч, Спасе, зрошувалася, юнаки ж, радіючи, співали: отців Боже, благословенний Ти.
Всевишній показав Тебе небом одухотвореним, чертогом, благодаттю наповненим, золотом шитою порфирою і раєм, Пречиста.
Утверди розуму мого коливання, думки бунтівні укріпи на непохитному камені покровом Твоїм, Мати Діво.
Інший.
У тяжкі спокуси я впав, і люто підбурений до врат пекла наблизився, скорботами уражений; спаси твоїми молитвами, святителю, і підійми мене, що взиваю: благословенний Ти, Боже отців наших.
Осяяний духовним промінням незаходимого світла, святителю, спаси пригноблених темрявою скорбот і до світлої радости направ тих, що співають: благословенний Ти, Боже отців наших.
Богородичний: Моли Христа, Сина Твого і Бога, Діво Богородице, визволити проданих лютими гріхами й оманою зміїною, що співають: благословенний Ти, Боже, отців наших.
Інший.
Ірмос: Юнаки, у благочесті виховані…
Ти є преславним лікарем тяжких недуг, отче Миколаю; душі моєї неміч зціли, подай мені благе здоров’я, щоб я взивав: отців Боже, благословенний Ти.
Визволивши колись воєвод від смерти, святителю, ти підняв оспівувати і прославляти з вірою теплою Спаса Христа їх, що взивали: отців Боже, благословенний Ти.
Таємниче наблизившись до чаші Премудрости, отче Миколаю, ти пив устами твоїми краплі дощові, що солодші за мед і соти, повеліваючи людям взивати: отців Боже, благословенний Ти.
Троїчний: Тройце, Тебе оспівуємо, Єдинице триосяйна, єдиносущна — Отче, Сину і Душе Святий: в Тобі ж усі хрестилися, оспівуючи: отців Боже, благословенний Ти.
Богородичний: Як вища за все творіння, Богородице, молися Сину Твоєму і Богу, щоб визволитися від мук тим, що шанують воістину і взивають: отців Боже, благословенний Ти.
Пісня 8
Ірмос: Його ж вжахаються ангели й усі воїнства як Творця і Господа; священики, оспівуйте, юнаки, прославляйте, люди, благословляйте і восхваляйте по всі віки.
Як одухотворений чертог і натхнення багряниця, одіяння червоне всіх Царя явилася Ти, Діво, і порфира, з якої засяяла плоть Богочоловіка Слова.
Ти, Пречиста, зачала невимовно і незбагненно Того, Хто в руках утримує все творіння, як Творця і Бога, що заради нас став людиною і не відступив від Того, Ким був.
Інший.
Як благий і в біді співстраждальник, святителю Миколаю, визволи тих, що перебувають у глибині напастей, твоїми молитвами до Христа Спаса.
Тайновождь і слуга богомудрий таємниць небесних, що вище розуму людського, святителю богомудрий, архиєрей же вірний, виблагай нам прощення гріхів у Спаса нашого.
Богородичний: Знемагає нині мій розум, що впав у глибину безчестя і звідусіль охоплений різноманітним злом, але Ти, Діво, зціли і зодягни мене у світло безстрастя.
Інший.
Ірмос: Чудо надприродне…
Чини патріархів, апостолів і священномучеників собори, і пророків зібрання, всі собори посників ублажають твоє божественне житіє; з ними ж і ми взиваємо: нехай благословляє все творіння Господа і прославляє Його повіки.
Найвеличніший і великодержавний Царю, молитвами преподобного пастиря втихомир життя всіх християн, Слове, споборствуй православним християнам, щоб ми до Тебе, Христе, взивали: нехай благословляє все творіння Господа і прославляє повіки.
Просвітившись світлом неприступним, ти, отче, осяваєш душі, сущі у скорботах, розганяючи всю темряву напастей, просвітлюєш же радістю серця наші; нею ж далекосяйно просвічені, взиваємо: нехай благословляє все творіння Господа і прославляє повіки.
Троїчний: Життя єдине і три світла, Тройцю вірно оспівуємо, наслідуючи істинно божественне вчення святих отців: Отця, і Сина, і Духа Святого. З ними ж побожно взиваємо: нехай благословляє все творіння Господа і прославляє повіки.
Богородичний: Чудо дивне, купина прообразувала образ чистої Діви, палаючи неопалимо вдавнину на горі Синайській, таїну Різдва Твого провіщаючи: вогонь Божества, що в Тобі оселився, неушкодженою Тебе зберіг; його ж оспівуємо по всі віки.
Пісня 9
Ірмос: Живоносне джерело приснотекуче, світлоносний світильник благодаті, храм одухотворений, осінення пречисте, ширше за небеса і землю, Богородицю, вірні, величаємо.
Струмок Твоєї благодаті виточи мені, полум’ям злочинів опаленому, що тяжко страждаю, Джерело благодатне, що породило Ріку благодаті; із неї ж той, хто буде пити, ніколи не матиме спраги.
Тебе, як прекрасний чертог Жениха, як одухотворену палату Владики, як порфиру золоту, як пресвітлу оселю Христову, молю: Владичице всіх, спаси мене, що благаю Тебе.
Інший.
Світлом благодаті просвітлений, богомудрий святителю, ти був світильником благочестя, і сущих у напастях спасаєш, і тих, хто в морській глибині, визволяєш, і годуєш голодних, всеблаженний.
В раю насолоди знаходячись і невимовну славу ясно бачачи, ти з небесних осель співців твоїх охороняєш і від пристрастей визволяєш, богоносний і блаженний Миколаю.
Богородичний: Премудрість, і Силу, і Слово іпостасне Отче, Ти, Богомати Пречиста, народила від Твоєї пречистої крови, прийнявши у Свій храм — плоть, яка після з’єднання завжди залишалася нероздільною.
Інший.
Ірмос: Таїнство дивне бачу…
Радіймо духовно, всі любителі свята, небеса, веселіться, гори ж і пагорби, церкви і дів собори, і посників світлість, у день пам’яті святителя Миколая; нині ж зібравшись, Спаса величаємо.
Нехай безперестанно оспівують піснями всі краї землі угодника Христа Бога, святителя Миколая, глава якого прикрашена похвальним вінком; його ж молитвами визволяємося від пристрастей і бід.
Як достойне, прийми, святителю Миколаю, наше оспівування, як малий труд, бо і Христос прийняв від вдови дві лепти; не зневажай моє окаянство, бо без гордости насмілююся звертатися до тебе, всеблаженний.
Троїчний: З’єднується Тройця єдиносущною волею, розділяється ж лицями нероздільно, зберігаючи завжди державу: Отець, Син і Дух живий, єдиний триіпостасний Бог, Його ж величаємо.
Богородичний: Знищується всяка печаль Різдвом Твоїм, і відняв Господь ридання і плач, і всяку сльозу з лиця земнородних, Пречиста Богородице безневісна; Тебе і ми достойно величаємо.
Світильний: Великого архиєрея, святителя Мирлікійського Миколая прославимо всі, бо він врятував многих мужів, невинно засуджених на смерть, і царю з Авлавієм явився уві сні, щоб відмінити неправедний суд.
Слава…
Славно прославив тебе Господь чудесами, святителю Миколаю, живеш ти і після смерти; хто бо з вірою і любов’ю ім’я твоє святе закликає, завжди буває почутим і знаходить у тобі теплого заступника.
І нині…
Богородичний: Премудрість іпостасну, Слово вічне, Лікаря всіх Христа Ти, Діво, народила; гноїння і рани душі моєї, тяжкі і довголітні, зціли і серця мого пристрасті умертви.
На Хваліте… стихири на 6, глас 1.
Підносячись постійно розумом до небесної висоти, ти пізнав глибину премудрости і твоїм навчанням світ збагатив, отче; молися за нас завжди, святителю Миколаю.
Людина Божа і вірний угоднику, будівничий Божих таїн, мужу духовних бажань, стовпе одухотворений, і натхненний образе, прийняла тебе давно церква Мирська, як божественний скарб і молитовника за душі наші.
Інші стихири, глас той самий.
Облітаючи церковні квіти, як птах з небесного гнізда ангельського, святителю Миколаю, ти завжди взиваєш до Бога за всіх нас, що перебуваємо в недолі, бідах і спокусах, і визволяєш молитвами твоїми.
Красу священної одежі ти своїми діяльними чеснотами вчинив найсвітлішою, богоносий отче; тому священнодієш нам дивні і славні чудеса, святителю, від лютих напастей визволяючи нас.
Сповнений невидимої благости, ти пізнав величну славу святих, святий отче Миколаю; тому проповідуєш нам вічно живі слова небесних видінь, всеблаженний.
Явившись уві сні благочестивому царю, ти визволив від смерти ув’язнених, отче Миколаю; молися безперестанно, щоб твоїми молитвами визволилися від спокус, хвороб і бід і ми, що достойно прославляємо тебе.
Слава… глас 5.
Засурмімо пісні сурмами, заграймо, святкуючи, торжествуймо, радіючи, у молитовному святі богоносного отця. Царі і князі нехай збираються, щоб оспівувати того, хто у сонному видінні царя настрашив і невинних трьох ув’язнених воєвод визволив. Пастирі і ученики Доброго Пастиря, зійшовшись, прославмо того, хто ревно уподібнювався Йому: тим, що у недугах — лікаря; тим, що в бідах — визволителя; грішним — заступника; убогим — скарб; тим, що в скорботах — утішителя; супутника — подорожнім; сущим на морі — керманича; того, хто усіх всюди випереджає, великого святителя прославляючи, так промовмо: пресвятий Миколаю, попередь і визволи нас від біди і спаси паству твою молитвами твоїми.
І нині…
Богородичний: Засурмімо пісні сурмами: Цариця Мати Діва, прийшовши з неба, вінчає благословенням тих, хто оспівує Її. Царі і князі нехай збираються, щоб прославити в піснях Ту, що народила Царя, Який раніше смертю ув’язнених благозволив чоловіколюбно визволити, Пастирі і ученики Доброго Пастиря, зійшовшись, прославмо Пречисту Матір; світильник золотосяйний, світлоносну хмару, ширшу за небеса, одухотворений кивот, вогненний престіл Владики, стамну золоту з манною, зачинені двері Слова, всіх християн заступницю піснями благозвучними оспіваймо і так промовмо: Палато Слова, сподоби нас, смиренних, Небесного Царства, бо ніщо не неможливе для Твого заступництва.
Славослів’я велике, і відпуст.
На літургії
Блаженні з 1-го канону, пісня 3; і з 2-го канону, пісня 6.
Прокимен, глас 4: Звеселиться праведник у Господі, і уповає на Нього.
Стих: Вислухай, Боже, голос моління мого, коли буду молитись до Тебе.
Апостол: Послання до Євреїв, зачало 335 (13, 17-21).
Алилуя, глас 4: Священики Твої зодягнуться в правду, і преподобні Твої зрадіють.
Євангеліє від Луки, зачало 24 (6, 17-23).
Причасний: В пам’ять вічну буде праведник, лихої слави він не убоїться.
На вечірні
На Господи, взиваю… стихири, глас 1.
Престіл Владики прикрашаючи чеснотами, від божественного натхнення ти прийняв священноначалля, тому ти був вірним будівничим благодаті; будучи у двох образах, ти успадкував подвійний вінець.
Стриманістю і болістями, у великих подвигах і молитвах довгих ти, богомудрий, очистив душу і тіло; тому сосудом обраним став ти Христу Богу, апостолам рівний, сприйняв їхні дарування.
Благочестивого царя, який колись згрішив, ти сміливо викрив, як Нафан Давида, Амвросію всеблаженний, йому відлученням пригрозив, покаянням же преславно виправивши, до пастви твоєї приєднав.
Слава: і нині, богородичний, глас той самий.
Через норов гнилий сповз я донизу і лежу; до Твого тихого пристановища звертаюся, Діво: визволи мене від бурі супротивної і спокус різноманітних, щоб я безперестанно оспівував благодать Твою, Богородице Мати і Приснодіво.
Або хрестобогородичний, глас той самий: Біля хреста Сина Твого і Бога стояла Ти і, довготерпіння Його бачачи, промовляла, Мати Пречиста, плачучи: горе Мені, Сину найсолодший, чому Ти страждаєш неправедно, Слове Божий, щоб спасти людство?
На стиховні Октоїха.
Тропар, глас 4. Правилом віри й образом лагідности явив тебе пастві твоїй Христос Бог, святителю Миколаю; будучи запашним у Мирах, ти всюди світло сяєш божественними твоїми діяннями, ти сиріт і вдовиць захисник. Тому молися безперестанно, щоб спаслися душі наші.
Слава: і нині, богородичний.