«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиМінея святкова. Частина I

Місяць листопад, день 21-й. Введення у храм Пресвятої Богородиці

На великій вечірні

На Господи, взиваю… стихири на 8, глас 1.

Нині, вірні, радіємо, у псалмах і піснях Господа прославляючи і шануючи Його священну тінь, одушевлений кивот, що вмістив невмістиме Слово; Вона бо до Господа приводиться немовлям, і святитель великий Захарія приймає Її з радістю, як оселю Божу (двічі).

Нині храм одушевлений святої слави Христа Бога нашого, єдина в жонах благословенна Чиста, приводиться до храму, щоб жити у святому святих, і радіють з Нею духом Іоаким та Анна, і всі дівствені хори оспівують Господа, співаючи псалми і шануючи Матір Його.

Ти пророків проповідування, апостолів слава, мучеників похвала, земнородних оновлення, Діво Мати Божа, через Тебе ми з Богом примирилися. Тому і шануємо Твоє в храм Господній входження і з ангелами Тобі в піснях «радуйся» співаємо, Твоїми молитвами спасаючись.

Інші стихири, глас 4.

У святеє святих Свята і Непорочна Духом Святим вводиться, і ангели всі радуються, бо Вона — найсвятіший храм святого Бога нашого, що освячує все входом Своїм і обожує упалу природу людську (двічі).

Отроковиці, радіючи, зі свічками священно вводять Діву у святеє святих, провіщаючи Зорю, що з Неї засяє і просвітить Духом усіх, затьмарених мороком невідання.

Радіючи, прийми, Захаріє, Ту, про Яку проповідували пророки Божі духом, і введи її у святий храм, щоб священно виховувалася вона, щоб стати божественним престолом Владики всіх, і палатою, і світлосяйною оселею.

Слава: і нині, глас 8.

Після народження Твого, Богоневісто Владичице, прийшла Ти до храму Господнього, щоб виховуватись у святому святих, як освячена; тоді і Гавриїл був посланий до Тебе, Всенепорочна, приносячи поживу Тобі. Небесні Сили всі дивуються, бачачи Духа Святого, що в Тебе вселився. Тому, Пречиста і неосквернена, на небесах і на землі славлена, Мати Божа, спаси рід наш.

Вхід. Прокимен дня.

Паремії три.

Виходу читання (40, 1-5, 9-10; 16, 34-35).

Сказав Господь Мойсеєві, говорячи: у перший місяць, у перший день місяця постав скинію свідчення, і постав у ній ковчег одкровення, і закрий ковчег завісою; і внеси трапезу і розстав на ній всі речі, і внеси світильник і постав на ньому лампади його; і постав золотий жертовник для кадіння перед ковчегом одкровення і повісь завісу при вході в скинію свідчення. І візьми єлей помазання, і помаж скинію й усе, що в ній, і освяти її і всі приналежності її, і буде святою; помаж жертовник всепалення й усі приналежності його, і освяти жертовник, і буде жертовник святинею великою. І зробив Мойсей усе, як повелів йому Господь Бог святий Ізраїлів. І покрила хмара скинію свідчення, і слава Господня наповнила скинію; і не міг Мойсей ввійти в скинію свідчення, тому що осіняла її хмара, і слава Господня наповнювала скинію.

Третьої книги царст в читання (7, 51; 8, 1,3-7, 9-11).

Сталося це, коли була зроблена вся робота, яку звершував цар Соломон для храму Господнього. І приніс Соломон посвячене Давидом, батьком його; срібло і золото і речі віддав у скарбниці храму Господнього. Тоді скликав Соломон старійшин Ізраїлевих і всіх начальників колін, глав поколінь синів Ізраїлевих, до царя Соломона в Єрусалим, щоб перенести ковчег завіту Господнього з міста Давидового, тобто з Сиона. І прийшли усі старійшини Ізраїлеві; і підняли священики ковчег, і понесли ковчег Господній і скинію свідчення й усі священні речі, що були в скинії; і несли їх священики і левіти. А цар Соломон і з ним уся громада Ізраїлева, що зібралася до нього, йшли перед ковчегом, приносячи жертви з дрібної і великої худоби, які неможливо було обчислити і визначити через велику кількість їх. І внесли священики ковчег завіту Господнього на місце його, у двір храму, у Святе Святих, під крила херувимів. Бо херувими простирали крила над місцем ковчега, і покривали херувими згори ковчег і жердини його. У ковчегу нічого не було, крім двох кам’яних скрижалей завіту, що їх поклав туди Мойсей на Хориві, коли Господь уклав завіт з синами Ізраїлевими, після виходу їх із землі Єгипетської. Коли священики вийшли зі святилища, хмара наповнила дім Господній; і не могли священики стояти на служінні через хмару, тому що слава Господня наповнила храм Господа Бога Вседержителя.

Пророцтва Єзекиїля читання (43, 27 — 44, 4).

Так говорить Господь: після закінчення цих днів у день восьмий і далі священики будуть приносити на жертовнику всепалення ваші і мирні жертви ваші; і Я буду милостивим до вас, говорить Господь Бог. І привів Він мене назад до зовнішніх воріт святилища, що звернені на схід, і вони були зачинені. І сказав мені Господь: врата ці будуть зачинені, і не відкриються, і ніяка людина не пройде крізь них, бо Господь, Бог Ізраїлів, увійшов через них, і вони будуть зачинені. Лише князь — як князь — сяде в них, щоб їсти хліб перед Господом; увійде через притвор цих врат і тим самим шляхом вийде. Потім привів мене через північні ворота до храму, і я бачив, і ось, слава Господня наповнила дім Господа.

На літії стихири, глас 1.

Нехай радіє сьогодні небо, і хмари нехай проливають радість через преславну велич Бога нашого; ось бо двері, на сході бачені, народжуються безплідною, за обітницею, і Богові посвячуються на оселю, сьогодні приводяться в храм як непорочне приношення; нехай радіє Давид, на гуслях граючи: приведуться, говорить, до Царя діви вслід Їй, ближні Її приведуться всередину скинії Божої, всередину очищення його, щоб виховуватися в оселі Його, в скинії Божій, для раніше віків Народженого від Отця на спасіння душ наших.

Глас 4.

Сьогодні Боговмістимий храм, Богородиця, до храму Господнього приводиться, і Захарія її приймає; сьогодні святеє святих радіє, і ангели таємно торжествують, з ними ж і ми святкуємо сьогодні і з Гавриїлом взиваємо: радуйся, Благодатна, Господь з Тобою, Ти маєш велику милість.

Прийдіть, усі вірні, єдину Непорочну прославимо, про Яку пророки проповідували; сьогодні в храм Вона приведена, раніше віків пронаречена Матір, і в останні літа явилася Богородицею. Господи, молитвами Її мир Твій подай нам і велику милість.

Слава: і нині, глас 5.

Возсіяв день радісний, і свято всечесне; сьогодні та, що до різдва і по різдві Дівою перебуває, в храм Господній приводиться, і радіє Захарія старець, батько Предтечі, і взиває з веселістю: наблизилася заступниця скорботних до храму Господнього як свята, щоб освятитися в оселі Царя всіх. Нехай веселиться Іоаким праотець, і Анна нехай радіє, бо приводиться Богу трилітня отроковиця, непорочна Владичиця; матері, радійте, діви, веселіться, неплідні, торжествуйте, бо відкриє нам Небесне Царство наречена Всецариця, радійте, люди, і веселіться.

На стиховні стихири, глас 5.

Радійте, небо і земля, бачачи Небо розумне, що йде в божественний дім на виховання чесне, Діву єдину і непорочну; до Неї ж Захарія, дивуючись, взиває: двері Господні, храму двері відкриваю Тобі, радій і веселися; пізнав і увірував, що вже визволення для Ізраїля явилося, бо народиться від Тебе Бог Слово, даруючи світові велику милість.

Стих: Приведуться Цареві вслід Їй діви, ближні Її приведуться до Тебе.

Анна, божественну благодать прийнявши, від благодаті дану, Пречисту Приснодіву приводить з радістю в храм Божий, закликавши отроковиць іти перед Нею зі свічками, взиваючи: йди, дитя, до Того, Хто дав Тебе, будь приношенням і фіміамом запашним, увійди туди, куди ніхто не входив, і побач тайни та приготуйся бути радісним і величним вмістилищем Ісуса, Який подасть світові велику милість.

Стих: Приведуться в веселості і радості, введуться в храм Царя.

Всередину храму Божого Боговмістимий храм входить, Діва Всесвята, й отроковиці перед Нею йдуть, свічки несучи; Іоаким та Анна радіють, бо народили Ту, Яка Творця народить, і Яка годується ангельською рукою; явилася Мати Христа, що подає світові велику милість.

Слава: і нині, глас 5.

Сьогодні зійшлися собори вірних, щоб духовно торжествувати і Богоотроковицю Діву і Богородицю, що до храму Господнього приводиться, побожно прославити, обрану від усіх родів оселею всіх Царя, Христа і Бога; діви зі свічками передують, Приснодіви шануючи чесне входження; матері, печаль усю відклавши, радісно йдуть за тією, яка стане Матір’ю Бога і про радість для світу благальницею; всі до Неї взивають разом з архангелом: радуйся, Ти завжди молишся за душі наші.

На благословення хлібів тропар, глас 4.

Сьогодні благовоління Божого провіщення і спасіння людей проповідання: у храм Божий ясно Діва являється і Христа всім провіщає; Їй же ми голосно заспіваймо; радуйся, промислу Сотворителя здійснення (тричі).

На ранній

Після 1-ї кафизми сідальний, глас 1.

Праведних Іоакима та Анни плід приноситься Богу у святилище святе — Отроковиця юна, годувальниця Життя нашого, яку благословив священний Захарія; Її всі, як Матір Божу, вірно ублажаємо.

Слава: і нині, той самий.

Після 2-ї кафизми сідальний, глас 4.

До зачаття Ти, Чиста, була посвячена Богові і, народившись на землі, Ти принесла Йому нині дар, виконуючи батьківські обітниці, в Божественний храм, сама будучи храмом; Ти посвячуєшся чистоті і зі свічками входиш, щоб бути джерелом неприступного і божественного світла, воістину велике пришестя Твоє, єдина Богоневісто і Приснодіво.

Слава: і нині, той самий.

Полієлей: Хваліть ім’я Господнє…

Величання: Величаємо Тебе, Пресвята Діво, богообрана Отроковице, і шануємо у храм Господній входження Твоє.

Псалом вибраний: Великий Господь і прославлений вельми, у граді Бога нашого, на горі святій Його.

Після полієлея сідальний, глас 8.

Нехай радіє Давид піснеспівець, нехай торжествують Іоаким з Анною, бо плід святий, від них народжений, Марія світлоносна, Божественна свічка, радіє, входячи в храм; Її ж, бачачи, благословив син Варахіїнів і, радіючи, взивав: радуйся, чудо всесвітнє!

Слави: і нині, той самий.

Ступеневі, 1-й антифон, глас 4: Від юности моєї…

Прокимен, глас 4: Слухай, дочко, і споглянь, і прихили вухо Твоє.

Стих: Вилилось із серця мого слово благе.

Все, що дише…

Євангеліє від Луки, зачало 4 (1, 39-49, 56).

Після 50-го псалма замість Молитвами Богородиці…

Слава…

Глас 2: Сьогодні храм одухотворений, і великого Царя, в храм входить, щоб приготувати Йому оселю Божественну; люди, веселіться.

І нині…той самий. Далі: Помилуй мене, Боже…

Стихира, глас 4: Сьогодні Боговмістимий храм, Богородиця, до храму Господнього приводиться, і Захарія її приймає; сьогодні святеє святих радіє, і ангели таємно торжествують, з ними ж і ми святкуємо сьогодні, і з Гавриїлом взиваємо: радуйся, благодатна, Господь з Тобою, ти маєш велику милість.

Два канони, ірмоси обох канонів по двічі, тропарі на 12.

Пісня 1

Ірмос: Відкрию уста мої, і наповняться духом, і слово промовлю до Цариці Матері і, світло радіючи, прославлю Її чудеса.

Ми сповідуємо Тебе, Пречиста, як скарбницю премудрости і благодаті, з якої витікає Джерело предвічного розуму, і просимо: Твої краплини пролий, щоб оспівувати Тебе вічно.

Ти, Пречиста, за небеса вища, храм і палата, до храму Божого увійшла, щоб приготуватися стати священним житлом для Його пришестя.

Від Тебе, Богородице, засяяло Світло благодаті, що всіх просвітило і з’єднало, щоб прикрасити пресвітле торжество Твоє піснями: прийдіть до Неї для прославлення.

Двері славні, для розуму недосяжні, відкривши двері храму Божого, Вона нині повеліває нам, що зібралися, божественними Її чудесами насолодитися.

Інший канон, глас 1.

Ірмос: Пісню перемоги співаємо всі Богу, що сотворив дивні чудеса силою великою і спас Ізраїля, бо Він прославився.

Зберімося сьогодні, щоб Богородицю вшанувати піснями, і святкуймо духовне свято: бо в храм приноситься дар Богу.

Піснями оспіваймо Богородиці славний вхід; до храму бо нині, як храм Божий, приноситься, за пророцтвами, дар многоцінний.

Анна непорочна радіє, бо як мати до храму Божого приносить дар многоцінний; Іоаким же з нею торжествує світло.

Давид, праотець Твій, колись оспівав тебе, Діво Богоневісто, дочкою називаючи Тебе, що Христа Царя породила, і Його ж, як Мати Немовля, грудьми Своїми годувала.

В трилітньому віці Богородиця Господу приноситься; Захарія, священик Божий, приймає Її і, радіючи, в храм вводить.

Діви-свічконосиці, радійте, матері, нині торжествуйте, оспівайте Царицю-Матір, Яка приходить у храм Царя Христа.

Слава…

Тройце єдиносущна, Отче, і Слове, і Душе Святий, Тебе вірно славимо як Творця всіх і Тебе оспівуємо благочестиво: спаси нас, Боже.

І нині…

Від крови Твоєї тіло прийнявши, у багряницю зодягнувшись, прийшов Цар і Бог, і весь рід людський оновив Своїм благосердям.

Катавасія: Христос народжується — славте; Христос з небес — зустрічайте; Христос на землі — підносьтеся. Співайте Господу, вся земле, і радісно оспівуйте, люди, бо Він прославився.

Пісня 3

Ірмос: Богородице, живоносне й достатнє джерело, співців Твоїх, що врочисто Тебе прославляють, духовно укріпи і в Божественній Твоїй славі вінців слави сподоби.

Невістоприкрасителем став нині величний Діви храм і чертог, прийнявши чертог Божий, чисту і непорочну, і світлішу за все творіння.

Давид сьогодні радіє і веселиться з нами, і царицею прикрашеною називає Тебе, Пречиста, що стоїш у храмі перед Царем і Богом.

Через жінку переступ волі Божої стався в роді людському, через Діву визволення і нетління процвіло; Богородиця сьогодні приводиться у дім Божий.

Радіють ангельські воїнства і всіх людей безліч, і перед лицем Твоїм, Пречиста, свічконосиці йдуть, оспівуючи велич Твою в домі Божому.

Інший.

Ірмос: Нехай утвердиться серце моє з волі Твоєї, Христе Боже, що над водами утвердив небо друге і заснував на водах землю, Всесильний.

Торжествуймо сьогодні, прославляючи світле свято, і радіймо духом, шануючи дочку Давида царя і Матір Бога нашого.

Іоакиме, радій сьогодні, і веселися, Анно, духом, бо народжена від вас в трилітньому віці Господу посвячується, як отроковиця чиста і всенепорочна.

Божа оселя в храм святий приводиться, Богородиця Марія, у віці трилітньому, Їй же діви зі свічками передують.

Божа агниця неосквернена і голубиця чиста, Боговмістима скинія, слави освячення, обирається, щоб у храмі святому перебувати.

Трилітня тілом, але доросла духом, ширша небес і за Небесні Сили вища, нехай прославляється піснями, Богоневісна.

Святкуючи Богородиці входження у невходиме, і ми зі свічками, як діви, нині розумно з радістю наблизимось.

Священики Божі, зодягніться в правду благодатно і побачте світло, бо входить у храм Дочка Царя і Мати  Бога.

Слава…

Світло Отець, Світло Син Його, Світло Дух Утішитель, як від сонця єдиного Тройця сяє, божественно освітлює і спасає душі наші.

І нині…

Про Тебе пророки проповідували, як про кивот чистої святині, про кадильницю золоту, свічник і трапезу; і ми, як Боговмістиму скинію, оспівуємо Тебе.

Катавасія: До раніше віків від Отця народженого нетлінно Сина, і в останні дні від Діви безмужно втіленою, Христа Бога, взиваймо: Ти, що підніс силу нашу, свят єси, Господи.

Сідальний, глас 4: Оспівай, Давиде, нинішнє свято, як колись ти оспівав Її у книзі псалмів як Богоотроковицю і Діву, сказавши: приведуться таємно до Царя діви слідом за Нею і ближні Її; і дивне всесвітнє свято вчинили тим, хто взиває: Богородиця предстала за нас, спасіння основа.

Слава: і нині, глас 8.

Непорочна агниця і неосквернений чертог, у дім Божий Богородиця Марія з радістю преславно вводиться; Її ж ангели невидимо несуть, і всі вірні ублажають завжди, і з вдячністю співають Їй величним гласом: наша слава і спасіння — Ти, Всенепорочна.

Пісня 4

Ірмос: Недослідимої Божої ради — Твоє, Вишній, втілення від Діви передбачивши, пророк Авакум, взивав: слава силі Твоїй, Господи.

Двері непрохідні дім Божий приймає сьогодні, і всі, що служать Закону, предстоять сьогодні, бо істинно явилася, взивають, сущим на землі істина.

Гора Божественна, про Яку передвіщав колись Авакум, входить туди, куди ніхто не міг входити, чеснотами процвівши, покриває всі народи.

Вся земля бачить преславні і дивні речі, як Діва від ангела споживу приймає і Божества вмістилищем готується стати.

Храмом і палатою, і небом одухотвореним стала Ти, Богоневісто Царева; в храм Господній приводишся сьогодні, тому шануємо Тебе, Пречиста.

Інший.

Ірмос:Духом передбачивши, пророк Авакум Слова втілення проповідував, взиваючи: коли наблизиться час, Тебе пізнають, коли прийде час, покажешся; слава силі Твоїй, Господи.

Пророче Ісає, провісти нам про Діву, що зачне в утробі Того, Хто від кореня Іуди проросте і народиться від Давида царя; сім’я святе, плід благословенний.

Співайте пісні, діви, бо ви свічки у руках тримаєте, Пречистої Богородиці вхід прославляючи, нині разом з нами радійте.

Іоакиме і Анно, радійте нині, до храму Господнього приводячи трилітню майбутню чисту Бога Матір Христа Всецаря, Яка від вас народилась.

Святою святих будучи, Чиста, в храмі святому поселяєшся і радієш, з ангелами розмовляючи, преславний з небес Хліб отримуючи, годувальнице Життя.

Народивши понад усяку надію святу Діву, ви Богові обіцяли Її віддати і виконуєте дану обіцянку; сьогодні Іоаким і Анна до храму Божого Марію приводять.

Проріс колись жезл Ааронів, прообразуючи, Пречиста, Божественне народження, бо безсіменно зачнеш Ти, і нетлінною будеш, і по народженні Дівою залишишся, годуючи Немовля і всіх Бога.

Діви, Діву і матері Матір прийдіть сьогодні прославити, як непорочну жертву і ту, що Бога породила, всі світло Її прославимо.

Слава…

Тройцю в лицях і єдиницю в образі, побожно славимо Бога істинного, Його ж оспівують ангели й архангели, як всього творіння Владику, люди завжди вірно поклоняються Йому.

І нині…

Моли безперестанно, Пресвята, Того, Кого Ти породила: Сина Твого і Бога, Він бо силу диявола знищив і від усяких спокус визволяє рабів Твоїх.

Катавасія: Жезл із кореня Єсеєвого і цвіт від нього, Христе, народився Ти від Діви, хвальний, від гори, осіненої зеленню; прийшов Ти, воплотившись від безневісної, безтілесний і Боже; слава силі Твоїй, Господи.

Пісня 5

Ірмос: Вжахнулося все при чесному входженні Твоєму: Ти бо, безневісна Діво, всередину ввійшла до храму Божого, як найчесніший храм; усім, хто оспівує Тебе, Ти мир подаєш.

Освячення славне і священне приношення, сьогодні Діва свята до храму приводиться і стати оселею для Царя нашого і Бога готується, як Сам знає.

Доброту душі Твоєї, Пречиста, побачивши колись, з вірою Захарія взивав: Ти є визволення, Ти є всіх радість, Ти є покликання наше, в Тебе бо Невмістимий вміститься, і мені явився.

Понад розум чудеса Твої, Пречиста, дивне Твоє народження, дивне зростання Твоє, дивне все життя Твоє, Богоневісто, і людям незрозуміле.

Ти свічник багатосвітлий, Богоневісто, сьогодні засяяла в домі Господньому й освітлюєш нас чесними дарами Твоїми та чудесами, Богородице хвальна.

Ірмос: Світле нам засвіти світло, Присносущннй, тим, хто зранку виконує заповіді Твої, Владико Чоловіколюбче Христе Боже наш.

Інший.

В радості, всі православні, зійдемось, прославляючи Богоматір, що до Господа сьогодні приводиться, як жертва благоприємна.

Нехай веселяться праотці сьогодні, Владичице, і нехай радіє та, що народила Тебе, з батьком Твоїм, бо плід їх до Господа приводиться.

Пречисту і славну Отроковицю, Яка в тілі народила Божественного Агнця, всі вірні оспіваємо.

Предвічні розкриваються таємниці Народженим Тобою, Чиста Діво, сьогодні Духом у домі Божому.

Нехай відкриються двері слави Бога а нашого і нехай приймуть Діву чисту, Матір Божу, як неосквернену трилітню отроковицю.

Пречисту і преосінену гору, оспіваємо Приснодіву, Божу Матір, Вона бо принесла світло Божества всім народам.

Слава…

Безначальне і співприсносуще Божество, славословлячи, оспіваємо, в трьох Лицях єством нероздільне, і славою рівночесне.

І нині…

Пристановище тихе і незбориму стіну маємо ми в Тобі, Богородице, через молитви Твої, бо завжди Тобою від бід та скорбот визволяємось.

Катавасія: Бог Сий миру, Отець щедрот, великої ради Твоєї ангела, що мир подає, Ти послав нам. Ним богорозуміння світлом наставлені, від ночі до ранку славословимо Тебе, Чоловіколюбче.

Пісня 6

Ірмос: Божественне це і всечесне звершуючи свято, богомудрі, прийдіть до Богоматері, заплещемо руками, Нею народженого Бога прославимо.

Той, Хто все утримує Словом, благання молитовне праведних почув, і неплідну визволив від недуги, як Благоутробний, винуватицю радости сьогоднішньої їм дарував.

Показати хотів Господь народам Своє спасіння, Безневісну нині серед людей обрав, знамення примирення й оновлення.

Як дім Божественної благодаті, в якому перебуватиме Скарб невимовного Божого провидіння, Всечиста, в храмі причастилася Ти нетлінних дарів.

Тебе, як діадему царську, прийняв храм, Богоневісто, просвічуючи та освячуючи всіх, хто з вірою дивиться на звершення передреченого про Тебе.

Інший.

Ірмос: Пророку Іоні уподібнюючись, молюся: життя моє, Благий, визволи із тління, і спаси, Спасе світу, мене, що взиваю: слава Тобі.

Святкуємо, вірні, духовне свято Матері Божої, оспівуючи побожно, бо Вона святіша за Небесні Сили.

Піснями духовними прославимо, вірні, Матір Світла, бо Вона нині явилася нам, входячи в храм Божий.

Нескверна агниця і чиста голубка приводиться жити в домі Божому, як непорочна, передречена бути Матір’ю Божою.

У храм старозавітний входить храм Божий, скинія небесна; з Неї бо нам, сущим у темряві, засяяло світло.

Будучи отроковицею і довершеною душею, святий кивот входить у дім Божий, щоб виховатися Божественною благодаттю.

Від усяких спокус і бід душевних визволи нас, що звертаємося до Тебе, Всехвальна, Твоїми молитвами, Мати Христа Бога.

Слава…

Отець, і Син, і Дух Правий, триіпостасна Єдинице і нероздільна Тройце, помилуй тих, хто поклоняється Божественній державі Твоїй.

І нині…

В утробі Твоїй вмістився Невмістимий, Богомати, і з Тебе вийшов, Пречиста, у двох природах: Бог і Людина.

Катавасія: З утроби вивергнув морський звір Іону, якого прийняв; Слово ж, що оселилось у Діві і плоть прийняло, пройшло, зберігши Її нетлінною. Той, Кого не торкнулося тління, ту, що народила, зберіг неушкодженою.

Кондак, глас 4: Пречистий храм Спасів, дорогоцінний чертог і Діва, священна скарбниця Божої слави сьогодні вводиться в дім Господній, благодать з Собою вводячи, що в Дусі Божественнім, Її ж оспівують ангели Божі: Вона є оселя небесна.

Ікос: Незбагненні Божі і Божественні тайни бачимо в Діві, благодать явлену і явно діючу, й радіємо; образ дивний і невимовний зрозуміти не можемо — як обрана єдина Чиста явилася вищою за творіння видиме і невидиме? Тому, бажаючи Її прославити, вжахаємося розумом же і словом, але, насмілившись, проповідуємо і величаємо: Вона є оселя небесна.

Пісня 7

Ірмос:Не поклонилися тварі замість Творця побожні юнаки, але, вогненну погрозу сміливо зневаживши, радувалися, співаючи: преславний Господи, Боже отців, благословен єси.

Ось нині засяяла краям землі весна радісна, просвічуючи нашу душу і думки і розум благодаттю, святом Богородиці нині таємно насолоджуємося.

Нехай приносять нині всі дари Цариці і Матері Божій; небо і земля, ангельські чини, і безліч людей, і нехай взивають: у храм вводиться радість і визволення.

Писання минуло, і зникає Закон, як тінь, бо засяяло проміння благодаті, коли Ти, Діво Мати Пречиста, ввійшла в храм, у ньому Ти благословенна.

Підкорюються Різдву Твоєму, Пречиста, як Творцю і Богу, небо, земля і пекло, і всі народи землі сповідують, що явився Господь, Спас душ наших.

Інший.

Ірмос: Піч, Спасе, зрошувалася, юнаки ж, радіючи, співали: отців Боже, благословенний Ти.

Торжествуємо, вірні, нині, оспівуємо Владичицю чисту, Іоакима й Анну достойно шануючи.

Пророкуй Давиде, промовляючи Духом: приведуться діви вслід за Тобою, приведуться до Тебе в храм, до Цариці Матері.

Радіють ангельські чини, веселяться праведних душі, бо Мати Божа приводиться у святеє святих.

Приймаючи споживу небесну, зростала мудрістю і благодаттю Мати по плоті Христа Бога.

І тілом, і духом раділа непорочна Марія, перебуваючи у храмі Божому, як сосуд найсвященнішнй.

Ввели Тебе у святеє святих храму цнотливі батьки Твої, Пречиста, щоб виховатися дивно оселею Христа Бога.

Слава…

Прославимо Тройцю нероздільну, оспіваємо єдине Божество, з Отцем Слово, і Духа Всесвятого.

І нині…

Благай Господа, Якого Ти народила, будучи благосердою єством, Богородице, спаси душі тих, хто оспівує Тебе.

Катавасія:Юнаки, побожно разом виховані, злочестиве повеління відкинули, вогняної погрози не убоялися, але серед полум’я стояли, співаючи: отців Боже, благословенний Ти.

Пісня 8

Ірмос: Слухай, отроковице, Діво чиста, нехай промовляє ж Гавриїл раду Вишнього давню істинну: будь готового до прийняття Бога; через Тебе Невмістимий з людьми буде жити. Тому, радіючи, взиваю: благословляйте, всі діла Господні, Господа.

Приводячи колись пречистий храм у дім Божий, Анна, взиваючи з вірою, промовляла до священика:

прийми нині дитя, дане мені Богом, введи в храм Творця твого і, радіючи, співай Йому: благословляйте, всі діла Господні, Господа.

Побачивши Анну, сказав Захарія Духом: ти вводиш істинну Матір Життя, Яку пророки Божі світло проповідували Богородицею, і як храм вмістить Її? Тому, дивуючись, взиваю: благословляйте, всі діла Господні, Господа.

Я є раба Божа, відповіла йому Анна, закликаючи з вірою і молитвою прийняти своїх болістей плід, після прийняття ж Народжену привести до Того, Хто дав Її; тому взиваю: благословляйте, всі діла Господні, Господа.

Воістину законне діло, сказав їй священик, дивну ж вельми річ розумію, дивлячись на приведену в дім Божий, що преславно перевершує святеє святих благодаттю; тому, радіючи, взиваю: благословляйте, всі діла Господні, Господа.

Твердо вірю, говорить йому Анна, знаю, що те, що ти сказав, зрозумів це Духом Божим, ясно ти проповідав про Діву: прийми ж Пречисту в храм Творця твого і, радіючи, співай Йому: благословляйте, всі діла Господні, Господа.

Світлоносна нам запалилася свічка, промовив священик, радість велику світить вона в храмі; душі пророків нехай радіють зі мною, бачачи преславне у домі Божому, і нехай завжди взивають: благословляйте, всі діла Господні, Господа.

Інший.

Ірмос: Його ж вжахаються ангели і всі воїнства, як Творця і Господа; оспівуйте, священики, прославляйте, юнаки, благословляйте, люди, і величайте по всі віки.

Веселиться нині світло Іоаким, і Анна непорочна приносить Господу Богу жертву, дану їй в обітниці святу дочку.

Прославляються святі Давид і Єсей, і Іуда шанується; бо із їхнього кореня проріс плід, Діва чиста, із Неї ж народився превічний Бог.

Марія пречиста й одухотворена скинія нині приводиться у дім Божий; і приймає Її руками Захарія, як освячений скарб Божий.

Як двері спасительні, і гору божественну, як ліствицю одухотворену, шануємо, вірні, воістину Діву і Матір Божу, Яку благословляють руками священики.

Пророки, апостоли і мученики Христові, чини ангелів і всі земнородні, вшануємо піснями Діву чисту, як благословенну Матір Всевишнього.

В храм привели Тебе, Всенепорочна чиста, божественні батьки Твої, як жертву чисту; і дивно оселяєшся там, куди ніхто не входить до Бога, щоб приготуватися бути оселею Слова.

Благословимо Отця, і Сина, і Святого Духа, Господа.

Троїчний: Нехай оспівується Трисвятий Отець, і Син, і Дух Святий, нероздільна єдиниця, єдине Божество, що тримає в руках все творіння, по всі віки.

І нині…

Безначальне Слово починається плоттю, народжується з волі Своєї, Бог же і Людина, з отроковиці Діви, оновлюючи нас, що раніше згрішили, заради безмежного благосердя.

Хвалимо, благословляємо, поклоняємося Господу, оспівуючи і прославляючи по всі віки.

Катавасія: Чудо надприродне росоносна піч прообразувала: як не опалила юнаків, так не опалив Діву вогонь Божества, що ввійшов в Її утробу. Тому, оспівуючи, взиваємо: нехай благословляє все творіння Господа і прославляє по всі віки.

На 9-й пісні замістьЧеснішу… співаємо ірмос і тропарі з приспівами свята.

Ангели, входження Пречистої побачивши, здивувалися, як Діва ввійшла у святеє святих.

Пісня 9

Ірмос: Як до одухотвореного Божого кивоту, нехай не доторкнеться рука скверних; уста ж вірних, Богородиці невмовкно гласом ангельським співаючи, з радістю нехай взивають: істинно вища за всіх Ти, Діво Чиста.

Ангели, входження Пречистої побачивши, здивувалися, як зі славою ввійшла у святеє святих.

Ти, Пречиста Богородице, маючи душевної чистоти пресвітлу доброту, сповнена благодаті Божої з небес, завжди просвічуєш світлом присносущним тих, хто з радістю взиває: істинно Ти вища за всіх, Діво чиста.

Ангели, входження Діви побачивши, здивувалися, як Вона преславно ввійшла у святее святих.

Чудо Твоє, Богородице Пречиста, перевищує силу слів: бо тіло Твоє невимовно не мало гріховности. Тому з вдячністю взиваю до Тебе: істинно Ти вища за всіх, Діво чиста.

Ангели і люди, входження Діви шануємо: бо Вона зі славою ввійшла у святеє святих.

Преславно прообразували Тебе, Пречиста, скинія і божественний сосуд з манною; дивний кивот і катапетасма, і жезл; храм неруйнівний і двері Божі. Тому вони навчають взивати до Тебе: істинно Ти вища за всіх, Діво чиста.

Ангели, входження Діви побачивши, здивувалися: як боговгодно вона ввійшла у святеє святих.

Співаючи Тобі пісню, Давид проголосив Тебе дочкою Царевою, Яка величчю чеснот стоїть перед Богом, побачивши Тебе прикрашеною; тому, пророкуючи, взивав: істинно Ти вища за всіх, Діво чиста.

Ангели, радійте зі святими, діви, разом веселіться: бо Богоотроковиця ввійшла у святеє святих.

Передбачивши Тебе богоприємною, Соломон назвав Тебе ложем Царя, живим запечатаним джерелом, з якого тече не каламутна вода нам, що з вірою взиваємо: істинно Ти вища за всіх, Діво чиста.

Ангели і люди, величаймо піснями Діву; бо Вона велично ввійшла у святеє святих.

Ти, Богородице, подаєш душі моїй дар Твоєї тиші, виточуючи житія тим, хто Тебе достойно шанує. Ти Сама захищаєш, і покриваєш, і зберігаєш тих, хто взиває до Тебе: істинно Ти вища за всіх, Діво чиста.

До другого канону приспів цей: Величай, душе моя, приведену в храм Господній, і благословлену руками священика.

Інший.

Ірмос: Світлоносну хмару, з якої всіх Владика, як дощ на руно, зійшов з небес, і втілився заради нас, і став людиною, безначальний, величаємо Тебе як Матір Бога нашого чисту.

Величай, душе моя, приведену в храм Господній, і благословлену руками священика.

Від праведних Іоакима та Анни виріс обіцяний плід, Богоотроковиця Марія; і, як кадило запашне, юна плоттю, приводиться у святилище святе, як свята у святому перебувати.

Немовля єством, що надприродно явилася Матір’ю Божою, прославимо піснями; в храм бо старозавітний для Господа нині приводиться як запашний фіміам праведних, як плід духовний.

З ангелом взиваймо, вірні, до Богородиці: радуйся, радуйся, вседобра невісто; радуйся, світла хмаро, з якої засяяв Господь нам, що у темряві невідання сидимо; радуйся, надіє всіх.

Святих свята, і Богомати Марія, молитвами Твоїми, Пречиста, визволи нас від тенет ворожих, і від усякої єресі і скорботи тих, хто з вірою поклоняється іконі святого Твого образа.

Пісню, достойну Богородиці, все творіння з архангелом Гавриїлом співає, взиваючи: радуйся, Мати Божа всенепорочна, бо через Тебе ми визволилися від першого прокляття і стали причасниками нетління.

Ти більша за херувимів, і вища за серафимів, і ширша за небеса, Діво, бо Ти вмістила в утробі невмістимого Бога, і народила невимовно; Його ж моли щиро за нас.

Замість Слава… приспів: Величай, душе моя, триіпостасного і нероздільного Божества державу.

Триіпостасне єство і нероздільну славу у єдиному Божестві безперестанно оспівуємо на небесах і на землі, Тройцю нерозлучну прославляємо, з Сином Отцю і Духу побожно поклоняючись.

Замість І нині… приспів: Величай, душе моя, чеснішу і славнішу за небесні воїнства Діву Пречисту Богородицю.

Під Твою милість прибігаємо вірно, і поклоняємося побожно Сину Твоєму, Діво Богородице, і як Богу і Господу світу молимося, щоб визволитися від тління і бід, і всяких спокус.

Далі співаємо приспів першого канону, і катавасію.

Таїнство дивне бачу і преславне: небо — вертеп; престіл херувимський — Діву; ясла — вмістилище, де возліг невмістимий Христос Бог; Його ж, оспівуючи, величаємо.

Світильний: Її, Яку провістили пророки, як стамну і жезл, і скрижаль, і несічену гору, Марію Богоотроковицю вірно прославимо, бо нині вона вводиться у святеє святих, виховуватися для Господа (тричі).

НаХваліте… стихири на 4, глас 1.

Свічконосиці діви, світло супроводжуючи Приснодіву, істинно пророкують Духом майбутнє: будучи храмом Божим, Богородиця зі славою дівственою як Отроковиця у храм вводиться.

Обітниця свята і плід благословенний, Богородиця воістину явилася світу, як вища за всіх; Вона побожно приводиться в храм Божий, виконуючи обітницю батьків, охоронена Божественним Духом.

Небесним хлібом вірно вихована Діва — у храмі Господньому; народила бо світові хліб життя — Слово; Йому ж, як храм обраний і всенепорочний, предобручилась Ти Духом таємниче, обручена Богу і Отцю.

Нехай відкриваються двері богоприємного храму, храм бо Царя всіх і престіл нині зі славою всередину приймає; Іоаким приносить на освячення Господу Ним обрану у Матір Собі.

Слава: і нині…

Глас 2: Нині приводиться в храм Всенепорочна Діва, в оселю Всецаря Бога, і всього життя нашого Годувальника; нині найчесніша святиня, як трилітня агниця, у святеє святих вводиться. До Неї взиваймо, як ангел: радуйся, єдина в жонах благословенна.

Славослів’я велике, і відпуст.

На літургії

Блаженні з канону, пісня 3, 4-го гласу, і пісня 6, 1-го гласу, на 8. Після входу тропар свята.

Слава: і нині… кондак.

Прокимен, глас 3.

Пісня Богородиці: Величає душа Моя Господа, і зрадів дух Мій у Бозі, Спасі Моїм.

Стих: Бо зглянувся на смирення раби Своєї, ось бо віднині ублажатимуть Мене всі роди.

Апостол: Послання до Євреїв, зачало 320 (9, 1-7).

Алилуя, глас 8.

Слухай, дочко, і споглянь, і прихили вухо Твоє.

Стих: Лицю твоєму помоляться багаті народи.

Євангеліє від Луки, зачало 54 (10, 38-42).

Причасний: Чашу спасіння прийму й ім’я Господнє призову.

На вечірні

На Господи, взиваю…стихири свята, глас 8.

О, преславне чудо! Накреслюється нині грядуще невимовне, що сьогодні у прообразах видимих розуміється; бо, Світло божественне світу засвітивши, Невіста приводиться до храму, Її ж прославимо як храм Божий пресвітлий, святий, світлосяйний Світлодателя Христа.

Воістину початок благоприємний Іоаким мудрий з Анною принесли Тому, Хто дав їм божественний плід, Богоотроковицю Діву Марію, бо Нею була відігнана печаль. Її ж оспіваймо, побожно радіючи, бо Вона стала заступницею і радістю всього світу.

Прийдіть, таємно зберімося, свічками віри прикрашені, і почнімо нині Діви предшестя; бо Вона преславно входить у храм Божий обрученою з Христом, всіх Царем. Її ж величне торжество святкуючи, всі боголіпно насолодимося входженням Діви.

Стихири святим, глас 2.

Будучи віттям лози життєдайної, славний Филимоне, ти виточив вино божественного пізнання тим, у кого душа хвора, і серця звеселив тих, хто був у печалі, затьмарений оманою, охоплений темрявою ідолопоклонства; тому радіємо, пам’ять твою богосяйну святкуючи.

Тебе місто Газа шанує, побачивши через тебе світло пізнання, блаженний; колосяни ж, маючи багатство — божественне твоє тіло, завжди одержують зцілення і благодать. Тому, святкуючи твою пам’ять, і ми зберігаємося від бід, Филимоне славний, молитвами твоїми.

Архипа, мудрого ієрарха, з Апфією чесною прославимо. Оспіваємо Филимона й Онисима, священних богопроповідників і чесних учителів, які оману багатобожжя викоріняли словом і насадили знання істини всім, що завжди шанують побожно їхню пам’ять.

Слава: і нині… глас 1.

Нехай радіє нині небо, і нехай хмари виточують веселість, славлячи велику і преславну велич Бога нашого: ось бо двері, що дивляться на схід, Діва, що народилася від неплідної за обітницею і була посвячена Богу на оселю, сьогодні в храм як непорочне приношення приводиться. Нехай радіє Давид, граючи на гуслях; приведуться, каже, до Царя діви слідом за Нею, ближні Її приведуться всередину скинії Божої, всередину очистилища, щоб виховати Її на оселю Того, Хто від Отця раніше віків нетлінно народився, на спасіння душ наших.

На стиховні стихири, глас 2.

Нині, за псалмом, собор дівствениць із запаленими свічками світло передує єдиній Всенепорочній.

Стих: Приведуться до Царя діви слідом за Нею, ближні Її приведуться до Тебе.

Гору розумну і трапезу божественну, міст і стамну прийми, пророче, єдину Всенепорочну.

Стих: Приведуться у веселості і радуванні, введуться в храм Царя.

Двері святилища відкривши, Захаріє пророче, прийми істинно Матір Божу і єдину Приснодіву.

Слава: і нині… глас той самий.

Нині в храм приводиться всенепорочна Діва, в оселю Всецаря Бога, і всього життя нашого Годувальника; нині найчистіша святиня, як трилітня агниця, у святеє святих вводиться. До Неї ж взиваймо, як архангел: радуйся, єдина в жонах благословенна.

Тропар апостолів, глас 3.

Апостоли святі, моліть милостивого Бога нашого, щоб подав прощення гріхів душам нашим.

Слава: і нині, свята.

Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору