Хор церкви Благовіщення Києво-Могилянської Академії
Приїхавши до Києва 1 квітня цього року, я випадково довідалася, що в Церкві Благовіщення Пресвятої Богородиці має бути виступ хору «Благовіщення» під керуванням Валентини Шовкун. Про цей хор я не тзнала нічого, але стиль і виконавський рівень колективів, якими В. Шовкун керувала раніше, чарував уже здавна, відколи вперше почула їхній спів. Тяжко було допитатися входу до тієї церкви, вражала її бідність, але все компенсувала божественна великопісна мелодія хорового співу. Тож коли в мене опинився матеріал під заголовком «Якою дорогою вийти до храму?» (поданий далі) — одразу пригадалася дорога до Благовіщенської церкви на Подолі. Виявляється, це — про ту саму церкву, про її унікальний хор і про пошуки втраченої духовності!.
Якою дорогою вийти до храму
Поруч — лікарня. Така ж занедбана, як і храм. У лікарні — сотні хворих, за прозорою решіткою — храм. У се це — територія історично відомої Києво-Могилянської Академії. Коли б то знали бідаки, де оздоровлення… «Прийдіть, знедолені, і Я заспокою вас…» Наші предки знали, де радість, душевний спокій, щастя і надія. Але три покоління, виховані без Бога, блукають манівцями…
Благовіщенська церква. Тут сповідалися й молились вихованці Києво-Могилянської Академії від 1732 року. Тоді курс навчання тривав 12 років. Академія утримувалась і розбудовувалась виключно за рахунок пожертв окремих доброчинців та внесків Війська Запорізького.
1700 року тут навчалося безкоштовно 2000 спудеїв… А від 1921 р. вона залишалась пограбованою і бездоглядною. У 1934 р. було зруйновано головний храм КМА — Богоявленську церкву та її дзвіницю, так намагалися знищити в Україні саму пам’ять про Бога.
Але Господь управив інакше: постала Україна, відроджується духовність. Та на на території КМА сумна картина: волає про допомогу недонищена Церква Благовіщення Пресвятої Богородиці. Роками в ній були майстерні й склади, — обдерта зовні, дах і баня потребують капітального ремонту, рештки настінних фресок ще лишають надію на реставрацію.
І все ж дух піднімається до небес, бо вже з лютого 1997 р. в храмі правиться служба Божа. І прекрасні піснеспіви українських композиторів святителя Дм. Туптала, М. Березовського, Д. Бортнянського, А. Веделя, М. Вербицького, М. Леонтовича та інших славетних композиторів під диригуванням Валентини Шовкун обгортають присутніх атмосферою надзвичайного свята. Так у Церкві Благовіщення Пресвятої Богородиці, де від самого її відкриття в 1732 році звучав прекрасний хоровий спів, — виник новий професійний хор «Благовіщення», де кожен виконавець — непересічний талант. Ще перебуваючи в складі хору «Видубичі», співаки вже полонили серця українців у різних куточках світу.
Дорога до храму мусить пролягати через добрий хоровий спів. Тож Валентина Шовкун – регент хору «Видубичі» з талановитими співаками знайшла за потрібне створити ще один прекрасний церковний хор. Лише з вересня 1997 року цей хор узяв участь у 17 благодійних концертах. Церква Благовіщення Пресвятої Богородиці повинна стати духовним центром, бо ангельські голоси цього хору приводять до Бога і невіруючих, а КМА була заснована Київським братством як центр православної духовної і наукової просвіти. Тут навчались і зростали світочі нашої духовности св. Дімітрій Ростовський (Туптало), св. Паісій Величковський, св. Іоасаф Білогородський (Горленко), просвітитель митрополит Феофан Прокопович, св. Петро Могила стояв біля витоків КМА з 1632 р. Імена славних гетьманів Богдана Хмельницького, Петра Дорошенка, Івана Мазепи, Пилипа Орлика та ще сотні всесвітньо відомих вчених, композиторів, художників, поетів тут виховували в собі самовідданість до служіння рідній Україні.
Тому на молодь, яка зараз навчається в НуКМА, лягає відповідальність зростати гідними пам’яти своїх великих предків, щоб відчувати відповідальність перед майбутнім України,яке починається сьогодні. Роль церкви в цьому вихованні має бути найголовнішою. Без Бога не буде України. Тому звертаємося до всіх, хто має вплив і кошти: допоможіть!
Допоможіть у відродженні церковного співу, щоб прославлялись таланти українських співаків в Україні і діяспорі. Цей прекрасний спів скоротить дорогу до Храму.
Прийдіть. Подивіться. Послухайте.
29.03.1998