«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 

Мстислав Юрченко

Професор, лауреат премії імені Миколи Лисенка, член Європейської асоціації хорових диригентів «EUROPA-CANTAT» і Асоціації хорових диригентів ACDA (CША), Мстислав Юрченко став одним із піонерів музично-хорового руху 1990-х років. Він був серед тих, хто рішуче долучився до справи відродження національних засад виконавства духовної музики православної традиції. У короткий термін він спромігся об’єднати колектив однодумців — вокалістів, які утворили спочатку ансамбль співаків, а потім хоровий колектив із глибоко символічною назвою «Відродження».

Очолюваний Мстиславом Юрченком камерний хор із успіхом виконував віднайдені в архівах і рукописних фондах і відреставровані самим диригентом незнані до того шедеври українського багатоголосного богослужбового співу. Саме хор «Відродження» здійснив прем’єри багатьох сакральних творів Максима Березовського, Миколи Лисенка, Миколи Леонтовича, Кирила Стеценка, Олександра Кошиця, Якова Степового, Якова Яциневича, Пилипа Козицького та інших авторів.

Гран-прі, золота медаль і спеціальний приз за найкраще виконання твору національного композитора на Міжнародному хоровому конкурсі «Варна-93» (Болгарія) авансували подальше творче зростання колективу, який у наступні роки став лауреатом багатьох хорових конкурсів і фестивалів. Хор успішно гастролював у Іспанії, Італії, Німеччині, Польщі та Франції.

Набутий досвід «озвучування» духовної музики Мстислав Юрченко згодом переніс в очолюваний ним самодіяльний хоровий колектив «Світоч» Київського будинку вчителя. Невдовзі «Світоч» став бажаним гостем на численних хорових святах і спеціальних концертних заходах столиці. Хор з успіхом концертував у Франції, Іспанії, Швейцарії, Австрії, Італії. 2000 року він дістав лаври переможця на міжнародному хоровому конкурсі ХVII Festival del Cori Polifonici в місті Толентіно (Італія).

У музичних колах України та інших держав Мстислав Юрченко добре знаний передусім як першовідкривач унікальних за красою звучання й довершеністю композицій духовних концертів Максима Березовського. Хорова спадщина саме цього визначного українського композитора доби бароко опинилася у фокусі уваги Мстислава Юрченка як науковця. Копітка дослідницька праця вченого під час навчання в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського Національної академії наук України отримала довершений результат: кандидатську дисертацію «Творчість Максима Березовського в контексті української музичної культури ХVIII століття» було успішно захищено в Ленінграді (тепер Санкт-Петербурґ).

Серйозні практичні напрацювання Мстислава Юрченка у сфері пошуків та ідентифікації невідомих духовних хорових творів вітчизняних композиторів, зокрема Максима Березовського, уможливили започаткування ним першого в Україні спеціального навчального курсу «Історія української духовної музики». Наступним кроком участі дослідника й диригента в загальнокультурному процесі пробудження інтересу до національної музичної сакральної спадщини було видання нотного збірника духовних творів «Христос Воскрес. Тропар Великодня».

Логічним продовженням подвижницької діяльності Мстислава Юрченка у популяризації української духовної хорової музики стала його співучасть у заснуванні товариства «Український фонд духовної музики». Згодом він очолив правління цього фонду. Активна позиція керівництва фонду дозволила невдовзі здійснити публікацію серії нотних видань під загальною назвою «Антологія української духовної музики». (Знаковим є факт, що під час свого перебування 1991 року в США диригент дістав благословіння на це видання самого митрополита, згодом — першого українського патріарха Мстислава.) Сюди увійшли чотири випуски духовних творів Кирила Стеценка, Максима Березовського та інших українських композиторів.

Завдяки наполегливій праці диригента у видавничій сфері, що відчутно збагатило хоровий репертуар, визріла ситуація, коли теоретичне «озброєння» просто вимагало його негайно впровадити у виконавський процес. І вже 2002 року Мстислав Юрченко започатковує навчальну спеціалізацію «хоровий диригент, регент церковного хору» в Національній академії керівних кадрів культури і мистецтв. Саме для студентів спеціалізації й було створено хор «Академія», що не раз виступав у музичних фестивалях «Київ Музик Фест», «Прем’єри сезону», «Хорова асамблея до 250-річчя від дня народження Максима Березовського», «Глухівські асамблеї» тощо. Власне, у ювілейному концерті з нагоди 60-річчя Мстислава Юрченка у виконанні цього хору під орудою самого ювіляра прозвучали духовні твори, зокрема семичастинний хоровий концерт Максима Березовського «Всі язиці восплещите руками».

Як і у кожної непересічної творчої особистості, у Мстислава Юрченка є заповітна мрія, що випливає із його професійних настанов, — записати на CD невідомі широкому загалу хорові концерти Максима Березовського. Будемо сподіватись на якнайскорішу реалізацію цього вкрай важливого для національної хорової культури проекту.

На фото: проф. Мстислав Юрченко на презентації видання «Кирило Стеценко. Духовні твори» (БХК) — 25 трав. 2013. Фото Дмитра Редчука, Ліцензія Creative Commons
Це фото ліцензовано на умовах ©CC-BY-SA v.4.0.

Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору