«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиОктоїх

Глас 5. Неділя

У неділю ранком на полуношниці

Канон до Святої і Животворчої Тройці. Глас 5

Пісня 1

Ірмос: Коня і вершника у море Червоне, долаючи ворога силою могутньою, скинув Христос, Ізраїля ж спас, що пе­реможну пісню співав.

Приспів: Пресвята Тройце, Боже наш, слава Тобі.

Оспівуючи державу єдиного і трисонячного обра­зу, взиваємо: розум наш осяй, Боже всесильний, і піднеси, Владико, до Твоєї невимовної слави.

У вишніх ангельські розумні сили невмовкно оспі­вують Тебе трисвятими піснями, Єдиницю тричисельну і Тройцю єдиносущну, превічну, всесильну.

Слава… Тройце Єдинице світлоначальна, подай душі моїй божественне питво Твоєї любові, найсолодше, світлодіюче, і божественне зворушення, що очи­щає все творіння, Владико Многомилостивий.

І нині… богородичний: Як на руно, зійшов з небес без шуму божественний дощ на Твоє лоно, Діво, і спас усе висохле людське єство, Пречиста.

Пісня 3

Ірмос: На нічому поставив Ти землю повелінням Своїм і повісив її, щоб непорушно стояла на непорушному, Христе, камені заповідей Твоїх, Церкву Твою утверди, єдиний бла­гий і Чоловіколюбець.

Трисвітлий Боже і вседіючий, Ти помислив ство­рити розумні істоти, щоб вони безперестанно оспіву­вали Твоє Божество; але й тілесних і земнородних прийми молитви і благання як Благосердний.

Ти, що за природою непричетний до всякої пере­міни, недослідиме джерело Твоєї благості, подай, як Благосердний, прощення гріхів і спасіння нам, що змінюємося й оспівуємо.

Слава… Отця, і Сина, і Духа славимо, Тебе, єдино­го і трисяйного Господа в незмінному образі Боже­ства, як пророки і апостоли від Тебе ясно навчилися.

Богородичний: Явився Ти Мойсею в купині, як Ан­гел великої ради Вседержителевої, виявляючи Твоє від Діви втілення, Слове Божий: Ним же нас оновив і на небеса підніс.

Господи, помилуй (тричі).

Сідальний, глас 5

Милостива Ти, Тройце нероздільна, бо милуєш усіх як всесильна і всещедра, співстраждальна і много­милостива; тому звертаємося до Тебе ми, що гріхами многими обтяжені, взиваючи: очисти Твоїх рабів і визволи всіх від усякої муки.

Слава, і нині… богородичний: Всесвята Діво, поми­луй нас, що вдаємося до Тебе, благосердної, і проси­мо теплого Твого нині заступництва; бо Ти можеш як блага всіх спасти, будучи Матір’ю Бога Вишньо­го, завжди вживаючи матерні Твої молитви, Богобла­годатна.

Пісня 4

Ірмос: На хресті Твоє божественне страждання передбачив­ши, Авакум, ужахнувшися, взивав: Ти, Милосердний, владу сильних знищив, зійшовши до сущих у пеклі, як всесильний.

Таємниче навчився єдиного трисвітлого Владичества Даниїл, побачивши Христа суддю йдучим до Отця, і Духа, що явився у видінні.

Сподоби ангельської слави тих, що земними уста­ми оспівують Тебе, превічного Бога, троїчного іпо­стасями, єдиного ж природою.

Слава… Єдину владу і єдине владичество у трьох властивостях нерозлучних славимо: Отче, і Сину, і Душе, просвіти нас, рабів Твоїх.

І нині… Гора, покрита зеленню, Яку раніше бачив Авакум, із Якої вийшов Святий, явила зачаття не­збагненного Твого Різдва, Діво.

Пісня 5

Ірмос: До Тебе, що у світло, як у ризу, зодягнувся, зранку молюся і взиваю: душу мою затьмарену просвіти, Христе, як єдиний милосердний.

Ти, що заради благості сотворив людину, і за обра­зом Твоїм сотворив, у мені перебувай, трисвітлий Бо­же мій, як благий і благосердний.

Ти, Єдинице трисонячна, настанови мене на стеж­ки божественного спасіння і наповни Твоїм сяянням, як Бог, що за природою незчисельно сильний.

Слава… Світло нероздільне єдиного єства, розді­лене особами, трисяйне, невечірнє, осяй моє серце Твоїм промінням.

І нині… Коли побачив Тебе, Чиста і Пренепорочна, в давнині пророк, як видимі врата Світла незаходимого, зразу ж пізнав Тебе як Божу оселю.

Пісня 6

Ірмос: Смертоносною бурею схвильоване море пристра­стей утихомир, Владико Христе, і від тління визволи мене, як милосердний.

Трисвітле суще Богоначало іпостасне, Ти єдине як співобразне і рівнодіяльне і за істотою, і за волею.

Достатньо явив пророк, оспівуючи Отця Твого світло: побачимо Духом світло Сина, єдиного Бога трисонячного.

Слава… Нескладена істота у трьох властивостях, маючи єдину владу і державу; Ним бо створено все творіння і оновлюється.

І нині… Владико Боже єдиний і трисвітлий, Ти виз­волення від гріхів і бід Твоїх співців, молитвами Бо­гоматері.

Господи, помилуй (тричі).

Сідальний, глас 5

Трисонячне світло славословимо і простій Тройці нині поклоняємось, бо Вона просвітила нас, і поми­лувала, і визволила від тління весь рід людський, визволяючи від ідольської омани весь світ, і Царство нам дарувала.

Слава, і нині… богородичний: Не розуміючи всього, до Тебе вдаюся, надії всіх і пристановища грішних і смиренних, взиваючи: згрішив і перебуваю у злі, не відчуваючи, окаянний; помилуй мене, раніше кінця наверни мене і визволи мене, недостойного, від уся­кої муки.

Пісня 7

Ірмос: Преславний отців Господь полум’я погасив, покрив росою юнаків, що одностайно співали: Боже, благословен єси.

Маючи безодню милості, Господи, і недослідиму глибину щедрот, помилуй мене єдиного, що оспівую трисвітлого Бога всіх.

Недомислимого, єдиного і трисвітлого Бога і Гос­пода Тебе, оспівуючи, взиваємо до Тебе: подай Твоїм рабам очищення гріхів.

Слава… Рівні іпостасі в єдиній державі шануючи, розділяємо нероздільну істоту: Бога Отця, і Сина, і Пресвятого Духа.

І нині… Паросток породила Ти, Діво, Отцю безна­чального, квітку Божества; паросток співприсносущний, що подає життя всім людям.

Пісня 8

Ірмос: Тебе, Вседержителя, у печі юнаки, склавши всесвітній хор, співали: всі діла Господа оспівуйте і прослав­ляйте по всі віки.

Щоб відкрити іпостасі єдиного троїчного Божества, в давнину явився Ти, Боже мій, в образі людей Аврааму, який оспівував Твою єдину державу.

Ти, Світло неприступне, сподоби мене дивитися на Твоє благодіюче проміння, Отче щедрий, і Слове, і Душе, щоб благодогоджати Тобі завжди, Господи сил.

Слава… Святий Бог Отець превічний; Святий же Син, від Отця народжений; Святий же і животворчий Дух, що від Отця походить, через Сина ж являється.

І нині… Засяяла Ти нам, Преславна, від трисонячної слави єдиного Христа Господа, Який таємно навчає всіх єдине Богоначало у трьох Особах оспівувати повіки.

Пісня 9

Ірмос: Ісає, радій! Діва мала в утробі і породила Сина Еммануїла, Бога й людину, Схід — ім’я Йому; Його велича­ючи, Діву ублажаємо.

Людськими словами неможливо оспівати Тебе, без­начальна Єдинице; однак наскільки можливо насмілюємося від віри приносити славу і похвалу державі Твоїй,

Богоначальна і співпрестольна Тройце Безначального трисвітлого Бога, пречистими устами хе­рувими і серафими; з ними ж прийми і нас грішних, Господи, що величаємо Твою державу.

Слава… Ісая бачив тебе на престолі херувимсько­му і серафимів, які стояли навколо Тебе, закриваю­чи крилами лиця і взиваючи: свят, свят, свят, три­святий Боже, славимий у трьох властивостях.

І нині… Як чиста і непорочна і Діва, Ти народила Сина, Який визволяє нас від спокус, Бога незмінно­го; але і нині моли дарувати нам прощення гріхів.

Далі приспіви Григорія Синаїта: Достойно є… та інше полуношниці, написане в кінці цієї книги.

У неділю на ранній

Після Шестипсалмія та єктенії співаємо Бог Господь… і воскресний тропар (двічі) і богородичний (один раз). Потім читаються кафизми.

Після першої кафизми читається сідальний неділі:

Хрест Господній хвалимо, гріб святий піснями оспі­вуємо і воскресіння Його прославляємо; бо Він як

Бог, владу смерті й силу диявола знищивши, мертвих із гробів воскресив і в пеклі сущих світлом осяяв.

Стих: Воскресни, Господи, Боже мій, нехай піднесеться рука Твоя, не забудь убогих Твоїх до кінця.

Господи, Ти, що умертвив смерть, назвався мерт­вим; Ти, що порожніми вчинив гроби, у гробі був по­кладений; на землі воїни гріб стерегли, Ти ж під зем­лею мертвих від віку воскресив, всемогутній і не­збагненний Господи, слава Тобі.

Слава, і нині… богородичний: Радуйся, горо святая, що через Тебе один Бог пройшов! Радуйся, купино одушевлена і неопалима! Радуйся, єдиний для світу мосте до Бога, що мертвих переводиш до вічного життя. Радуйся, чиста Діво, що безмужньо породила Спаса душ наших.

Після другої кафизми сідальннй:

Господи, після Твого триденного воскресіння і по­клоніння апостолів Петро до Тебе взивав: жінки мали сміливість, я ж убоявся; розбійник визнав Тебе Бо­гом, я ж одрікся; чи призвеш мене надалі учеником бути, чи знову зробиш мене рибалкою морським? Але прийми, Боже, мене, що каюся, і спаси мене.

Стих: Славитиму Тебе, Господи, всім серцем моїм, роз­повідатиму про всі чудеса Твої.

Господи, посеред злочинців розіп’яли Тебе безза­конники і списом прокололи ребро Твоє, о милости­вий! Ти погребіння прийняв, врата пекельні розбив і на третій день воскрес. Поспішили жінки, щоб побачити Тебе, і сповістили апостолам про воскресін­ня. Препрославлений Спасе, Якого славлять ангели, благословенний Господи, слава Тобі.

Слава, і нині… богородичний: Невісто неневісна, Бо­городице, Ти печаль Єви на радість перетворила! Ми, вірні, славимо і поклоняємось Тобі, Ти бо визволила нас від прокляття давнього; і нині, всехвальна Пре­чиста, безперестанно молися, щоб спастися нам.

Потім Ангельський собор здивувався… Мала єкте­нія та іпакої:

Мироносиці, видінням ангельським здивовані і Бо­жественним воскресінням душею просвітлені, благовістували апостолам: проповідуйте між народами воскресіння Господа, Який чудесами помагає і подає нам велику милість.

Ступеневі. Антифон 1

У скорботі моїй, як Давид, співаю Тобі, Спасе мій: визволи душу мою від людей лукавих.

Блаженне життя пустельників, бо вони Божествен­ною любов’ю окриляються.

Слава… Святим Духом існує все, видиме і невиди­ме, бо Він самодержавний і воістину Один із Тройці.

І нині… те саме.

Антифон 2

До вишніх піднесися, душе; гряди туди, звідки поміч приходить.

Правиця Твоя, Христе, нехай і до мене доторкнеть­ся і від усякої спокуси охоронить.

Слава… Богословствуючи, промовмо до Святого Духа: Ти єси Бог, життя, любов, світло, розум; Ти благість, Ти царюєш повік.

І нині… те саме.

Антифон З

Коли сказали мені: підемо до дому Господнього, звеселився дух мій, зраділо серце.

У домі Давидовім дивне діється, там вогонь уся­кий розум соромітний спалює.

Слава… Святому Духові належить життєдавча сила, Ним, разом з Отцем і Словом, усе живе одушевляється.

І нині… те саме.

Прокимен: Воскресни, Господи, Боже мій, нехай піднесеться рука Твоя, Ти бо царствуєш повіки.

Стих: Славитиму Тебе, Господи, всім серцем моїм, роз­повідатиму про всі чудеса Твої,

Після Все, що дише… Євангеліє раннє чергове, а потім:

Воскресіння Христове бачивши, поклонімося свя­тому Господу Ісусу, єдиному безгрішному. Хресту Твоєму поклоняємося, Христе, і святе Воскресіння Твоє оспівуємо і славимо, Ти бо єси Бог наш, крім Тебе іншого не знаємо, ім’я Твоє призиваємо. При­йдіть, усі вірні, поклонімося святому Христовому Воскресінню, бо через Хрест прийшла радість усьо­му світові. Завжди благословляючи Господа, оспівує­мо Воскресіння Його, бо, перетерпівши розп’яття, Він смертю смерть переміг.

Потім псалом 50-й і Слава…

Молитвами апостолів, Милостивий, очисти безліч провин наших.

Канон воскресний.

Пісня 1

Ірмос: Коня і вершника у море Червоне, долаючи ворога силою могутньою, скинув Христос, Ізраїля ж спас, що пе­реможну пісню співав.

Тебе, Благодійника, зібрання юдеїв увінчало тер­новим вінцем, не зберігши любові материнської до Тебе, Христе, що звільнив родоначальника людсько­го від покарання тернового.

Підняв Ти мене, що впав у яму, Життєдавче без­грішний, схилившись, і моє злосморідне тління пе­ретерпівши, Христе, неспокусно Божественним ми­ром сповнив мене.

Богородичний: Знищено прокляття, скорбота при­пинилася: бо благословенна і благодатна засяяла вірним на радість, коли, мов квітку, носила Христа — благословення всім кінцям землі.

Інший канон, хрестовоскресний

Пісня 1, глас той самий

Ірмос: Спасителю Богу…

Тому, Хто з волі Своєї на хресті був розіп’ятий плот­тю і визволив від давнього прокляття загиблого через дерево, — Йому єдиному співаймо: бо Він прославився.

Христос мертвий воскрес із гробу і воскресив з Со­бою загиблого, а сидінням поруч з Отцем прикрасив, — Йому єдиному співаймо, бо Він прославився.

Богородичний: Пречиста Матір Божа, молися без­перестанно Богові, що від Тебе прийняв тіло і від лона Отця не відлучився, щоб Він спас від усякого зла тих, кого створив.

Інший канон Пресвятій Богородиці.

Пісня 1, глас той самий

Ірмос: Коня і вершника…

Світло, що вселилося в Тебе, Пречиста, і просвіти­ло світ промінням Божества, Христа благай, щоб Він просвітив усіх, хто оспівує Тебе, Мати Діво.

Прикрашена красою благочестя, благодатна, Ти, Всечиста, прийняла від проміння Духа добротворну велич, що все прикрашає.

Купина, що колись на Синаї була прообразом Твоїм, Діво, хоч і була охоплена полум’ям, не опали­лася, Ти бо Дівою породила і Дівою залишилася не­збагненно, Мати Діво.

Канон воскресний.

Пісня 3

Ірмос: На нічому поставив Ти землю повелінням Своїм і повісив її, щоб непорушно стояла на непорушному, Христе, камені заповідей Твоїх, Церкву Твою утверди, єдиний бла­гий і Чоловіколюбець.

Жовч принесли Тобі, Христе, ті, що з каміння мед споживали, коли в пустелі Ти чинив чудеса; оцет замість манни як подяку дали Тобі сини Ізраїлеві не­вдячні.

Ті, що колись були покриті світлою хмарою, по­клали до гробу Життя — Христа; але силою Своєю Він воскрес, усім вірним подав сяйво Духа, що таєм­но осіняє згори.

Богородичний: Ти, Матір Божа, нерозлучно породи­ла Того, Хто від нетлінного Отця засяяв, не зазнав­ши болей материнських; тому Тебе, Богородицю, що втілене породила Слово, православно проповідуємо.

Інший. Ірмос: Силою хреста Твого, Христе…

Воскрес Ти з гробу, Христе, і від тління смерті виз­волив усіх, Життєдавче, що оспівують добровільне Твоє розп’яття.

Помазати миром тіло Твоє, Христе, мироносиці по­спішали і, не знайшовши, повернулися, славлячи Твоє воскресіння.

Богородичний: Благай безперестанно, Чиста, втіле­ного з утроби Твоєї, щоб Він визволив від спокуси диявола усіх, що оспівують Тебе, Діву чисту.

Канон богородичний

Ірмос: На нічому поставив Ти землю повелінням Своїм і повісив її, щоб непорушно стояла на непорушному, Христе, камені заповідей Твоїх, Церкву Твою утверди, єдиний бла­гий і Чоловіколюбець.

Ти стала, Чиста, ясно для всіх нині ліствицею, що по ній до нас зійшов Всевишній, щоб наше зотліле єство оновити, через Тебе бо благозволив преблагий у світі перебувати.

Таїнство, що давно призначене було і раніше віків Всезнавцем Богом передбачене, нині в часи останні відкрилося, у Твоїй, всенепорочна Діво, утробі здій­снення прийнявши.

Твоїм заступництвом, Діво Пречиста, знищено про­кляття давнього осудження, Господь бо, явившись через Тебе, всім благословення як преблагий дару­вав, єдина для людей окрасо.

Канон воскресний.

Пісня 4

Ірмос: На хресті твоє Божественне страждання передбачив­ши, Авакум, ужахнувшися, взивав: Ти, Милосердний, владу сильних знищив, зійшовши до сущих у пеклі, як всесильний.

Найгіркіші води в Меррі були прообразом Твого хреста Пречистого, Благий; але їх, гріховний смак знищивши, через древо осолодив Ти.

Спасе мій, за дерево пізнання Ти хрест прийняв, за поживу солодку — жовч, а за тління смертне Боже­ственну кров Твою пролив.

Богородичний: Безсіменно, нетлінно зачала Ти в ут­робі й безболісно породила; Бога тілом породивши, Ти і після Різдва залишилася Дівою.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: Почув я звістку про силу хреста Твого, що ним відкрився рай, і взиваю: слава силі Твоїй, Господи.

Коли на землі, на місці Лобнім, поставлений був хрест, тоді були розбиті окови пекла і вічно ув’язнені стали взивати: слава силі Твоїй, Господи.

Коли Спаситель після смерті до ув’язнених зійшов, тоді від віку мертві воскресли з Ним, взиваючи: сла­ва силі Твоїй, Господи.

Богородичний: Діва породила і страждань мате­ринських не зазнала; хоч і Матір’ю стала, але Дівою залишилася; прославляючи Її, взиваємо: радуйся, Бо­городице.

Канон богородичний

Ірмос: На хресті твоє Божественне страждання передба­чивши, Авакум, ужахнувшися, взивав: Ти, Милосердний, владу сильних знищив, зійшовши до сущих у пеклі, як все­сильний.

Серцем, розумом, душею й устами побожно визна­ючи Тебе, Чиста, воістину Богородицею, спасіння плід приймаю і спасаюся Твоїми, Діво, молитвами.

Той, що з небуття все сотворив, як благодійник, зволив від Тебе, Чиста, народитися на спасіння тих, що з вірою і любов’ю прославляють Тебе, Всенепорочна.

Твоє Різдво, Всенепорочна, небесні хори прослав­ляють, радіючи спасінню тих, що Тебе, Діво чиста, за істинну Богородицю визнають.

Ісая Тебе назвав жезлом, з якого виріс для нас цвіт красний — Христос Бог на спасіння тих, що з вірою і любов’ю під покров Твій вдаються.

Канон воскресний.

Пісня 5

Ірмос: До Тебе, що в світло, як у ризу, зодягнувся, зранку молюся і взиваю: душу мою затьмарену просвіти, Христе, як єдиний милосердний.

Господь слави, у вигляді безславному, зневажений, на древі хресному добровільно розіп’ятий, про славу Божественну для мене невимовно промишляючи.

Ти, Христе, в нетління зодягнув мене, смертного тління тілом нетлінно зазнавши, і на третій день із гробу засяяв.

Богородичний: Ти, Богородице, що нам безсіменно оправдання й відкуплення — Христа — породила, єство праотця вільним од прокляття вчинила.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: Зранку взиваємо до Тебе, Господи, спаси нас; Ти бо єси Бог наш, крім Тебе іншого не знаємо.

Руки на древі хресному, Спасе наш, розпростер єси, всіх до Себе закликаючи як Чоловіколюбець.

Полонив Ти, Спасе наш, пекло погребінням Твоїм і Твоїм воскресінням все радістю наповнив.

Воскрес Ти, Життєдавче, із гробу на третій день і всім дарував безсмертя вічне.

Богородичний: Як Діву, після Різдва прославляємо Тебе, Богородице. Ти бо світові Бога Слово тілом по­родила.

Канон богородичний

Ірмос: До Тебе, що в світло, як у ризу, зодягнувся, зранку молюся і взиваю: душу мою затьмарену просвіти, Христе, як єдиний милосердний.

Всечесна Богородице, всі пророки про Тебе, май­бутню Матір Божу, явно провістили, Ти бо, Чиста, одна істинно непорочною явилася.

Визнаємо Тебе, Чиста, світлою хмарою води живої, що нам, загиблим, дощ нетління — Христа — пролила.

Тебе, вседобру й непорочну, дівством чистим запе­чатану, возлюбив Бог, що в Тебе вселився, як єдиний милосердний.

Канон воскресний.

Пісня 6

Ірмос: Смертоносною бурею схвильоване море пристра­стей утихомир, Владико Христе, і від тління відведи мене, як милосердний.

У тління впав родоначальник, забороненого пло­ду споживши, але стражданням Твоїм, Владико Хри­сте, він був до життя повернений.

Як життя, до пекла зійшов Ти, Владико Христе, і тлінням для зотлілого став, через смерть воскресін­ня подав.

Богородичний: Діва породила ї, породивши, залиши­лася чистою, як істинна Діва Мати, на руках носила Того, Хто носить все.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: Оточила мене безодня, кит став гробом для мене; я ж до Тебе, Чоловіколюбця, взивав, і спасла мене правиця Твоя, Господи.

Розпростер Ти, Христе Боже наш, руки Твої, зби­раючи живоносним хрестом Твоїм далеко розсіяні народи Твої як Чоловіколюбець.

Ти смерть полонив і врата пекельні зруйнував, Адам же зв’язаний був визволений, тому до Тебе взи­вав: спасла мене правиця Твоя, Господи.

Богородичний: Як купину неопалиму, і гору, і ліствицю одушевлену, і врата небесні, достойно прославляє­мо Тебе, Маріє славна, православних похвало.

Канон богородичний

Ірмос: Смертоносною бурею схвильоване море пристра­стей утихомир, Владико Христе, і від тління відведи мене, як милосердний.

Той, Хто всього причина і Хто всім життя подав, Тебе, Богомати всенепорочна, має причиною, наше єство прийнявши.

Тебе, Владичице, знаю як джерело зцілень, що по­дає поживу тим, хто з вірою удасться під благославний покров Твій, Всенепорочна.

Ти породила нам причину спасіння — Життєдавця, що вічне визволення дарує тим, хто визнає Тебе як істинну Богородицю.

Кондак, глас 5. Подібний: Співбезначальне Слово…

До пекла, Спасе мій, зійшов єси і врата зруйнував Ти як всесильний, померлих як Творець воскресив з Собою і смерті жало притупив Ти, і Адам від клятви визволений, Чоловіколюбче. Тому всі ми взиваємо: спаси нас, Господи.

Ікос: Жінки, слова ангела почувши, перестали ри­дати, зраділи і з трепетом дивилися на чудо — і ось Христос наблизився до них, промовивши: радуйте­ся, будьте мужні, Я світ переміг і в’язнів визволив. Отже, поспішайте до учеників і скажіть їм: Я випе­реджу вас у Галілеї, щоб проповідувати. Тому всі до Тебе взиваємо: спаси нас, Господи.

Канон воскресний.

Пісня 7

Ірмос: Преславний отців Господь полум’я погасив, покрив росою юнаків, що одностайно співали: Боже, благословен єси.

Покрився тілом Ти, як гачок принадою, щоб Бо­жественною силою Твоєю змія знищити і визволити тих, що співають: Боже, благословен єси.

Той, Хто створив невидимі складові землі, у гробі тілом погребається, невмістимий; Йому всі ми співає­мо: Боже, благословен єси.

Богородичний: Ти, Всенепорочна, єдину іпостась у двох природах, втіленого Бога породила; Йому всі співаємо: Боже, благословен єси.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: Той, Хто в печі вогненній спас піснеспівців-юнаків, благословенний Бог отців наших.

Той, Хто древом хресним оману ідольську розвіяв, благословенний Бог отців наших.

Той, Хто воскрес із мертвих і сущих у пеклі во­скресив із Собою, благословенний Бог отців наших.

Смертю Твоєю, Христе, Ти знищив державу смерті, благословенний Бог отців наших.

Богородичний: Той, Хто від Діви народився і Бого­родицею показав Її, благословенний Бог отців наших.

Канон богородичний

Ірмос: Преславний отців Господь полум’я погасив, по­крив росою юнаків, що одностайно співали: Боже, благо­словен єси.

Безмежний, незмінним залишившись іпостасно, з тілом у Тобі, пресвятій, як милосердний з’єднався, єдиний благословенішй Бог отців наших.

Одностайно прославляємо Тебе, Богородице Вла­дичице, як всенепорочну невісту і престіл Творця Твого. Йому ж усі співаємо: Боже, благословен єси.

Очистившись Духом, стала Ти, Діво, Матір’ю Царя всіх, Який Тебе створив; Йому ж усі співаємо: Боже, благословен єси.

В одежу тілесну зодягнувшись від Тебе, Пречиста Богомати, Господь спас мене; Йому ж усі співаємо: Боже, благословен єси.

Канон воскресний.

Пісня 8

Ірмос: Тобі, Творче всього, юнаки в печі, всесвітній хор утворивши, співали: всі діла Господа оспівуйте і прослав­ляйте по всі віки.

Ти, Христе, за добровільну чашу спасенних страж­дань помолився як за невільну, Ти бо носиш повік дві волі, двом єствам властиві.

Пекло, осміяне всемогутнім вшестям Твоїм, Хри­сте, повернуло всіх, що їх колись омана умертвила, які прославляють Тебе по всі віки.

Богородичний: Тебе, Діво, що незбагненно для розу­му, Богомужньо за словом породила Господа і зали­шилася Дівою, всі творіння благословляємо й про­славляємо по всі віки.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: Від Отця раніше віків народженого Сина й Бога, в останні ж часи від Діви Матері втіленого, священики, оспі­вуйте, люди, прославляйте по всі віки.

Христа Бога, Який добровільно на хресті руки роз­простер і кайдани смерті розбив, священики, оспівуй­те, люди, прославляйте по всі віки.

Христа Бога, Який, немов жених, із гробу засяяв, мироносицям явився і радість їм провістив, свяще­ники, оспівуйте, люди, прославляйте по всі віки.

Богородичний: Ти, Богородице чиста, стала вищою за херувимів, носила бо у Своїй утробі Того, Кого вони носять, Його ж ми, люди, разом з Силами безплотни­ми прославляємо по всі віки.

Канон богородичний

Ірмос: Тобі, Творче всього, юнаки в печі, всесвітній хор утворивши, співали: всі діла Господа оспівуйте і прослав­ляйте по всі віки.

Зникла нині печаль праотців, коли Ти, Богомати, прийняла радість; тому ми безперестанно оспівуємо Тебе, Діво, і прославляємо по всі віки.

Оспівує з нами зібрання безплотних Твоє, Діво, Різдво незбагненне, єдиний хор склавши з любові, і прославляє Його по всі віки.

З Тебе, Діво, вийшов чистий струмінь безсмертя — Господь усіх, що обмиває скверну тих, хто з вірою Тебе оспівує і прославляє по всі віки.

Як престіл воістину Божественний і світлосяйний і скрижалі благодаті визнаємо Тебе, Діво, Ти бо прий­няла Слово Отця, Його ж прославляємо по всі віки.

Потім співаємо пісню Богородиці: Величає душа моя Господа… з приспівом Чеснішу від херувимів…

Канон воскресний.

Пісня 9

Ірмос: Ісає, радій! Діва мала в утробі і породила Сина Еммануїла, Бога й людину, Схід — ім’я Йому; Його велича­ючи, Діву ублажаємо.

Ти, Владико Христе, від дівочої утроби загиблу лю­дину прийняв, весь із нею з’єднавшися, жодного ж гріха спільником не ставши, всього мене від тління Ти визволив пречистими Твоїми стражданнями.

Кров Боготочива, що вилилася з Твого, Владико Христе, ребра пречистого й животворчого, припини­ла жертву ідольську, і вся земля жертву хвали Тобі приносить.

Богородичний: Не Бога безплотного і не людину про­сту чиста й непорочна Діва породила, але звершену людину й воістину звершеного Бога, Його з Отцем і Духом ми величаємо.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: Тебе, Матір Божу, що Превічного невимовно і не­збагненно породила, ми, вірні, однодумно величаємо.

Тебе, що на хресті страждання перетерпів і смер­тю силу пекла знищив, ми, вірні, православно вели­чаємо.

Тебе, що на третій день воскрес із гробу, пекло поло­нив і світ просвітив, ми, вірні, однодумно величаємо.

Богородичний: Радуйся, Богородице, Мати Христа Бога, Якого породила, моли дарувати гріхів відпу­щення тим, що з вірою Тебе оспівують.

Канон богородичний

Ірмос: Ісає, радій! Діва мала в утробі і породила Сина Еммануїла, Бога й людину, Схід — ім’я Йому; Його велича­ючи, Діву ублажаємо.

Від чистої крові Твоєї, Богородице Приснодіво, над­природно безмужньо й безсіменно постало розумне й одушевлене тіло Творця всіх, Єдинородного Сина Отця.

Ти, пресвята Мати Божа, закону смерті нестримне бажання подолала, породивши тілом воістину незбаг­ненно Життя вічне, до Якого доторкнувшись гірки­ми вустами, пекло знищене було.

Син Твій, Чиста, Який на Владичному сидить пре­столі, Тебе, що золотими ризами — Божественними чеснотами — сяєш, праворуч Себе поставив, Тобі, Всенепорочна, честь як Матері віддаючи.

Незбагненне Різдво Твоє, Мати Божа, в Тобі бо ста­лося зачаття безмужнє й народження дівоче, бо наро­дився Бог; Його ж величаючи, Тебе, Діво, ублажаємо.

Після катавасії мала єктенія, а потім Свят Господь Бог наш… і екзапостиларій ранній.

На хвалітех стихири воскресні

Стих: Виконати над ними суд написаний. Слава ця буде всім преподобним Його.

Господи, хоч і запечатали гріб беззаконники, але Ти вийшов із гробу так, як від Богородиці народив­ся. Твої ангели безплотні не зрозуміли, як Ти тіло прийняв, і воїни, що стерегли Тебе, не бачили, коли воскрес Ти; обидва бо чуда запечатані були для тих, хто випробовує, але відкрилися тим, що з вірою та­ємниці поклоняються; нам, що піснями славимо, по­дай радість і велику милість.

Стих: Хваліть Бога в святих Його, хваліть Його в утвер­дженні сили Його.

Кайдани вічні розбивши й окови розірвавши, Ти, Господи, з гробу воскрес, погребальні Твої покрива­ла залишивши, як свідчення істинного Твого триден­ного погребіння; і випередив учеників у Галілеї, Той, Якого стерегли в печері. Велика милість Твоя, не­збагненний Спасе, помилуй і спаси нас.

Стих: Хваліть Його в могутності сили Його, хваліть Його за безмежну велич Його.

Господи, жінки прийшли до гробу побачити Тебе, Христа, що задля нас постраждав, і, прийшовши, знайшли ангела, що сидів на камені, землетрусом одваленому, і взивав до них, промовляючи: воскрес Гос­подь; скажіть ученикам, що воскрес із мертвих Спа­ситель душ наших.

Стих: Хваліть Його голосом сурми, хваліть Його на арфі та гуслях.

Господи, як вийшов Ти з гробу запечатаного, так само й увійшов при дверях замкнених до учеників Твоїх і показав їм рани тілесні, що їх Ти, довготерпе­ливий Спасе, зазнав. Як Той, що з роду Давида похо­дить, Ти рани перетерпів, а як Син Божий Ти світ визволив. Велика милість Твоя, незбагненний Спа­се, помилуй і спаси нас.

Стих: Хваліть Його хором під тимпани, хваліть Його на струнах і органах.

Господи, Царю віків і Творче всього! Ти задля нас тілом розп’яття й погребіння перетерпів, щоб усіх нас із пекла визволити. Ти єси Бог наш, крім Тебе іншо­го не знаємо.

Стих: Хваліть Його на органах милозвучних, хваліть Його на органах і зі співом. Усе, що дише, нехай хвалить Господа.

Господи, хто повідає про преславні чудеса Твої? Або хто сповістить про дивні Твої таємниці? Людиною бо задля нас з волі Твоєї став і явив Ти могутність сили Твоєї; Твоїм бо хрестом Ти розбійникові рай відкрив і Твоїм погребінням окови пекла розбив, а Твоїм во­скресінням усе наповнив. Милосердний Господи, сла­ва Тобі.

Стих: Воскресни, Господи, Боже мій, нехай піднесеться рука Твоя, не забудь убогих Твоїх до кінця.

Жони-мироносиці, що дуже рано прийшли до гро­бу Твого, шукали Тебе, Безсмертне Слово й Бога, щоб помазати миром; і, почувши слова ангела, вони з ра­дістю до апостолів поверталися, щоб сповістити з пев­ністю, що Ти воскрес, Життя всіх, і подаєш світові очищення й велику милість.

Стих: Славитиму Тебе, Господи, всім серцем моїм, роз­повідатиму про всі чудеса Твої.

Сторожа гробу, що прийняв Бога, говорила юдеям: яка безглузда порада ваша! Даремно ви трудили­ся, стерегти Неописанного задумавши; бажаючи при­ховати воскресіння Розіп’ятого, ясно показавши це. Який нерозумний синедріон ваш! Чому ви знову при­ховуєте те, чого не можна затаїти? Краще послухай­те нас і відважтеся повірити у правду того, що стало­ся. Світлоносний ангел, з неба зійшовши, камінь одвалив, ми ж од страху стали немов мертві, і промо­вив він до сміливорозумних мироносиць: чи не ба­чите завмерлих вартових, і печаті зламані, і пекло спорожніле? Чому, як мертвого, шукаєте Того, Хто перемогу пекла знищив і жало смерті притупив? Ідіть швидше до апостолів і благовістіть про воскресіння, без страху взиваючи: воістину воскрес Господь, що має велику милість.

Слава… і рання євангельська стихира. І нині… і цей Богородичний: Преблагословенна єси, Богородице Діво, бо Той, Хто воплотився від Тебе, пекло полонив, Ада­ма покликав, прокляття знищив, Єву визволив, смерть умертвив, і ми ожили. Тому ми, співаючи, взи­ваємо: благословенний Христос Бог наш, що так благозволив. Слава Тобі.

Потім велике славослов’я і цей тропар воскресний:

У день спасіння світу співаймо Воскреслому із гробу і Начальнику життя нашого, зруйнував бо Він смертю смерть, перемогу подав нам і велику милість.

Потім єктенії і відпуст.

На літургії Блаженні

Розбійник, увірувавши на хресті, що Ти єси Бог, визнав Тебе, Христе, від чистого серця взиваючи: по­м’яни мене, Господи, у Царстві Твоїм.

Стих: Блаженні чисті серцем, бо вони Бога побачать.

Того, Хто древом хресним виростив життя родові нашому і прокляття, що від дерева, знищив, однодум­но величаємо як Спаса й Творця.

Стих: Блаженні миротворці, бо вони синами Божими на­звуться.

Смертю Твоєю, Христе, Ти силу смерті знищив і померлих од віку з Собою воскресив, що оспівують Тебе, істинного Бога й Спаса нашого.

Стих: Блаженні гнані за правду, бо їхнє є Царство Небесне.

Жони побожні, що прийшли до Твого, Христе, гро­бу, шукали Тебе, Життєдавче, щоб помазати миром, і явився їм ангел, взиваючи: воскрес Господь.

Стих: Блаженні ви, коли ганьбитимуть вас і гнатимуть та зводитимуть на вас усяке лихослів’я і наклепи — Мене ради.

Коли Тебе, Христе, між двома засудженими роз­бійниками розіп’яли, тоді один, що лихословив на Тебе, справедливо був засуджений, а другий, що виз­нав Тебе, в рай вселився.

Стих: Радуйтесь і веселіться, бо велика нагорода ваша на небесах.

Жони побожні, що прийшли на зібрання апостолів, викликнули: Христос воскрес! Поклонімось Йому як Владиці й Творцеві.

Слава… троїчний: Нероздільна Тройце, Єдинице всетворча і всемогутня, Отче, Сину і Святий Душе! Прославляємо Тебе, істинного Бога і Спаса нашого.

І нині… богородичний: Радуйся, одушевлений хра­ме Божий і двері непрохідні. Радуйся, престоле неопалимий і вогненний. Радуйся, Мати Еммануїла, Христа Бога нашого.

Прокимен: Ти, Господи, охорониш нас і збережеш нас від роду цього і повік.

Стих: Спаси мене, Господи, бо не стало праведного. Алилуя.

Стих: Милості Твої, Господи, повіки співатиму, з роду в рід сповіщатиму істину Твою устами моїми.

Стих: Бо Ти сказав: повік милість перебуватиме, на не­бесах приготується істина Твоя.

У неділю на вечірні

На Господи, взиваю… стихири покаянні. Глас 5

Стих: Коли на беззаконня наші зважатимеш, Господи, Господи, хто встоїть? Бо в Тебе очищення є.

Плачу і сумую гірко я, нещасний, передбачаючи страшну відплату Слова, не маючи найменшого ви­правдання ділами за провини. Тому благаю: даруй мені, Христе мій, визволення від гріхів і велику милість раніше, ніж спіткає мене несподівано кінець мій, раніше, ніж скосить смерть, раніше суда страш­ного, раніше, ніж маю прийняти осудження, де вогонь невгасимий і темрява непроглядна, де черва, і скрегіт, і нищення і грішників; даруй мені відпущення гріхів, Христе мій, і велику милість.

Стих: Ради імені Твого страждаю за Тебе, Господи; страж­дає душа моя за Слово Твоє, бо уповає душа моя на Господа.

Твоїми законами й писаннями знехтував я, окаян­ний, відкинув Твої, Боже мін, Творче мій, заповіді. Як же тепер, Спасе, уникну тамтешніх мук? Тому раніше кончини моєї даруй мені, Спасе, прощення; як Бог милосердний подай потоки сліз і каяття прав­диве; віджени від мене далеко полки демонів, які прагнуть, укинути мене в безодню пекла. Тому бла­гаю Тебе, не віднімай від мене руки Твоєї всемогут­ньої.

Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай упо­вають люди на Господа.

Горе мені! Як затьмарився мій розум! Як відда­лився я від Тебе, поневолений гріхом і пристрастя­ми, окаянний, і всього себе віддав тілесній похоті, що живе в мені. І нині чекаю життя мого кінця і страж­дання майбутнього. Господи премилосердний, подай мені сльози покаяння та відпущення моїх незлічен­них гріхів. З вірою благаю Тебе, що подаєш світові велику милість.

Інші стихири Святим Небесним Безплотним Ангелам

Стих: Бо в Господа милість, і велике в Нього визволен­ня. Він визволить нас від усіх беззаконь наших.

Усе множество ангелів, що наближені до мого Вла­дики, і стоїте зі страхом перед Його Божественним престолом, і сповнені світла невимовного з волі все­благого Бога, направте мене, що сидить у темряві гріховній, до спасенного світла; заступництвом і бла­годаттю вашою відженіть темну й чужу демонів лу­кавих темряву, бо вона не витримує приходу світла і зникає.

Стих: Хваліте Господа, всі народи, прославляйте Його, всі люди.

Світлі ангели Божі, що стоїте перед Божественним престолом благодаті і маєте правдиву покірливість та істинне просвітлення від Божественного світла, з неба, людинолюбці, захищайте нас; бо ми перебуває­мо в бурі скорбот, страждаємо і спимо у темряві. Прийдіть, архангели, на поміч нам і визволіть нас від сітей злоначального ворога, бо всі ми звертаємо­ся під ваш покров, прехвальні.

Слава, і нині… богородичний: Ти, Чиста, як вища за ангелів, воістину престолом херувимським стала, в Тебе бо вселилося Божественне Слово, бажаючи наш образ оновити. З Тебе вийшов Той, Хто тіло прийняв як милосердний, задля нас хрест і страждання пере­терпів і як Бог воскресіння дарував. Тому Тобі, що звільнила природу нашу від осудження, як Творцеві, з вірою дякуючи молимося, щоб Твоїми молитвами одержати прощення гріхів і велику милість.

Потім Світло тихе… і Прокимен: Прославляйте нині Господа, всі раби Господні.

Стих: Що стоїте в храмі Господньому, у дворах дому Бога нашого.

Потім Сподоби, Господи… і єктенія.

На стиховні стихири покаянні

Господи, я грішити не перестаю, милості сподобляюся й цього не розумію; допоможи подолати, єди­ний милосердний, моє нерозуміння і помилуй мене.

Стих: До Тебе, що перебуваєш на небі, зводжу очі мої. Як очі рабів звертаються до рук господарів їхніх, як очі раби­ні — до рук господині її, так очі наші — до Господа Бога на­шого, аж поки помилує нас.

Господи, і страху Твого боюся, і зло не перестаю чинити. Хто на суді суддів не боїться? Або хто, бажа­ючи вилікуватися, гнівить лікаря так, як я Тебе? Дов­готерпеливий Господи, змилосердься над неміччю моєю й помилуй мене.

Стих: Помилуй нас, Господи, помилуй нас, бо багато ми маємо приниження. Надміру має душа наша ганьби від ба­гатих та зневаги від гордих.

Прехвальні мученики! Про все земне не дбали ви, і муки мужньо прийняли, надії блаженних не зали­шили і стали наслідниками Небесного Царства. Ма­ючи ж сміливість до чоловіколюбного Бога, вибла­гайте мир для світу і душам нашим велику милість.

Слава, і нині… богородичний: Дивна, і преславна, і велика таємниця: Невмістимий в утробі вмістився, і Мати після Різдва залишається Дівою, бо Бога поро­дила, Який від Неї тіло прийняв. До Нього взиваємо, Йому пісню співаємо, з ангелами славлячи: святий Ти, Христе Боже, що ради нас людиною став, слава Тобі.

Потім Нині відпускаєш… Трисвяте по Отче наш… Тропар святому. Слава, і нині… богородичний на глас тро­паря, єктенія і відпуст.

У неділю на повечір’ї

Канон молебний до Пресвятої Богородиці. Глас 5

Пісня 1

Ірмос: Коня і вершника у море Червоне, долаючи ворога силою могутньою, скинув Христос, Ізраїля ж спас, що пе­реможну пісню співав.

Чудо в Тобі, Діво, звершується воістину жахливе: бо Ти мала в утробі невмістимого Бога і невимовно народила, залишившись Приснодівою.

Пошли мені, Владичице, прощення гріхів, бо Ти невимовно вмістила небесний дощ, що зійшов до Тебе, і залишилася Дівою після незбагненного Різдва.

Слава… Ти, єдина благословенна і богорадувана, що радість невимовну людям породила, відніми від душі моєї печаль, молюся, і звесели серце моє.

І нині… Весь бажання і солодкість життя, Який від Тебе засяяв заради великої благості, Діво Всенепорочна, Його благай спасти мене, що нині безпере­станно Тебе прославляю.

Пісня 3

Ірмос: На нічому поставив Ти землю повелінням Своїм і повісив її, щоб непорушно стояла на непорушному, Христе, камені заповідей Твоїх, Церкву Твою утверди, єдиний бла­гий і Чоловіколюбець.

Пройшла тінь законотворена: бо Ти, Пречиста, народила Законодавця Христа, Який узаконив нам благодать очищення і просвіщення і від клятви виз­волив, Діво Всенепорочна.

Від Тебе, Чиста, народився втілений Бог і став види­мим плоттю, що раніше був невидимим; Його благай старанно, Отроковице, визволити від видимих і не­видимих ворогів мене, що з радістю тебе прославляю.

Слава… Пристрастей люта хвиля опановує мене, і глибина лукавих духів охоплює мене, гріховна буря засмучує серце моє; Богородице, Ти мене утверди, що з радістю Тебе оспівує.

І нині… Маючи божественного чиноначальника Гавриїла, з вірою приносимо безневісній Матері Бо­городиці благоговійне «радуйся»; Нею ж ми визво­ляємося від бід, і скорбот, і недуги.

Пісня 4

Ірмос: На хресті Твоє божественне страждання передба­чивши, Авакум, ужахнувшися, взивав: Ти, Милосердний, владу сильних знищив, зійшовши до сущих у пеклі, як все­сильний.

Ти, Діво, виткала в лоні від кровей Твоїх дівочих плоть Того, Хто одягає небо хмарами; і мене одягни одежею нетління, якого лестощами раніше роздягнув лукавий.

Утроба Твоя, Діво, стала невимовно палатою Царя і Бога, Який оселився в Тобі і сотворив нас церквою.

Слава… Богородице Всенепорочна, будучи щедрою, ущедри всеокаянну душу мою, яка від пристрастей і гріха стала чорною і заціпенілою.

І нині… Ти засяяла як скіпетр нетлінного царства із кореня Єссеєвого і народила безмужньо Дитя, Чис­та, Адамового і Давидового Бога, разом і Сотворителя і Господа.

Пісня 5

Ірмос: До Тебе, що у світло, як у ризу, зодягнувся, зранку молюся і взиваю: душу мою затьмарену просвіти, Христе, як єдиний милосердний.

Ти, Всенепорочна, перебуваєш і після Різдва не­тлінною Дівою, приводиш до життя всіх зітлілих людей і нетлінням осяюєш.

Новим народила Ти, Пречиста, Немовля — Бога, що безлітно засяяв від превічного Отця; Його ж благай за світ, Богоневісто.

Слава… Нехай знайду в Тобі, Діво, помічницю, що визволить мене в час судний, коли я стану на суди­лищі Того, Хто від Тебе народився.

І нині… Ти, Діво Богоневісто, ближня моя вся доб­ра і непорочна від Лівану: Святим Духом у Тобі звер­шилося втілення Сина Божого.

Пісня 6

Ірмос: Смертоносною бурею схвильоване море пристра­стей утихомир, Владико Христе, і від тління визволи мене, як милосердний.

Ти, Богородице, безмужньо народила Еммануїла, Який ущедрив наше смирення; тому завжди достой­но Тебе славимо.

Ти, Пресвята, народила незбагненно Безлітного, невимовно Сотворителя, Який визволяє від тління всіх, що оспівують Тебе як Богородицю.

Слава… Благого народивши Благодійника і Сотво­рителя, Пресвята Владичице боголюбива, душу мою озлоблену ублажи.

І нині… Нову і давню похвалу приносимо Тобі, Пречиста; бо не маємо кращої похвали, ніж «радуй­ся», якою оспівуємо Тебе з Гавриїлом.

Далі: Господи, помилуй (тричі). Слава, і нині…

Сідальний, глас 5

Раніше суду нині оплакую себе, помишляючи про мої діла лукаві й люті й глибину гріхів, що охоплю­ють мене від юності і поневолюють розум; але Твоїм, Пречиста, заступництвом подай мені прощення і спо­доби одержати спасіння.

Пісня 7

Ірмос: Преславний отців Господь полум’я погасив, покрив росою юнаків, що одностайно співали: Боже, благословен єси.

Визволи мене, Пречиста, від злого відчаю, і зать­марення пристрастей, і вічного засудження, щоб я вірою прославляв Тебе.

Умертви мої пристрасті Ти, що народила життя; підніми мене, Богоневісто, що лежу у гробі нечутли­вості, щоб я любов’ю прославляв Тебе.

Слава… Безплотного Бога Ти, Всенепорочна, на­родила одягненого плоттю, що визволяє нас, зі стра­хом співаючих: Боже, благословенний єси.

І нині… Зцілення безоплатне, чисту Твою молитву знайшовши, оспівуючи Тебе, просимо благозмінення душі і тіла здоров’я.

Пісня 8

Ірмос: Тебе, Вседержителя, у печі юнаки, склавши всесвітній хор, співали: всі діла Господа оспівуйте і прослав­ляйте по всі віки.

Двері світла, відкрий мені світлосяйні двері пока­яння, показуючи праведну путь правди, що вводить до входу божественної волі.

Нового Отрока на землі народила Ти — Отцю без­начального Сина, Який заради милосердя невимов­но уподібнився нам, зітлілим під гріхом.

Слава… Вся обрана, вся прикрашена, Яку полю­бив Бог, Яку обрав, явилася Ти, Діво, завжди прослав­лена; тому Тебе оспівуємо, Чиста, повіки.

І нині… Вся чиста і божественної слави сповнена, ближня моя, говорить Дух Божий, Тебе провіщаючи, Пречиста, Яку піснями оспівуємо, співаючи: Тобі належить радуватися, що народила Бога як людину.

Пісня 9

Ірмос: Ісає, радій! Діва мала в утробі і народила Сина Еммануїла, Бога й людину, Схід — ім’я Йому; Його велича­ючи, Діву ублажаємо.

Не відкинь нині зітхання Твоїх благальників, Пре­чиста, але зглянься на нас, сущих у скорботах, зміни плач на радість і зворушення на веселість тим, що в піснях Тебе оспівують.

Ти, Пречиста, нерушима основа, народивши Спа­са, Який на водах заснував землю божественним по­велінням; на ньому ж утверди нас, що з радістю убла­жаємо Тебе, молимось.

Слава… Незбагненне Різдво Твоє, Богородице; бо безмужнім було зачаття в Тобі і дівственним наро­дження Твоє; бо Той, Хто народився, є Бог; Його ж величаючи, Тебе, народившу, ублажаємо.

І нині… Страшний Ти, Господи, і хто ж тоді встоїть перед покаранням Твоїм, Христе, єдиний Царю, що твориш суд; тому пощади і спаси мене, Спасе, благоприємними молитвами народившої Тебе.

Далі: Достойно є… та інше звичайне і відпуст.


Глас 5. Субота | Зміст | Глас 5. Понеділок


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору