«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиОктоїх

Глас 1. Неділя

У неділю вранці, початок полуношниці

Священик: Благословенний Бог наш… Читець: Амінь. Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі. Царю Небесний… Трисвяте. Пресвята Тройце… Отче наш… Священик: Бо Твоє є Царство… Господи, помилуй, 12. Слава, і нині… Прийдіть, поклонімось… (тричі) Псалом 50: Помилуй мене, Боже…

Канон до Святої і Животворчої Тройці.
Творіння Митрофанове

Пісня 1

Ірмос: Твоя переможна правиця боголіпно у кріпкості прославилась; вона бо, Безсмертний, як всемогутня, супротивників стерла, ізраїльтянам же путь у глибині моря сотворила.

Приспів: Пресвята Тройце, Боже наш, слава Тобі.

Єдине триіпостасне Начало серафими невмовкно славлять: безначальне, споконвічне, сотворительне усього, недослідиме, Його ж всі народи вірно шанують піснями.

Щоб явити людям єдине триіпостасне Твоє Божество, Ти раніше сотворив людину за Твоїм образом, і дав їй розум, і слово, і дух як Чоловіколюбець.

Слава… З висоти відкриваючи єдину, богоначальну у трьох іпостасях державу, Отче, Ти сказав Твоєму рівнодіючому Сину і Духові: прийдіть, зійшовши, мови їхні змішаємо.

І нині… Богородичний: Отець є розум нерожденний, у образах премудро передрікає; Слово ж співбезначальне, єдиносущний Син, і Дух Святий, Який у Діві воплотив Слово.

Пісня 3

Ірмос: Ти єдиний знаєш неміч людської природи і з милості в неї втілився, опояши мене з висоти силою, щоб я взивав до Тебе, Святий: святий одухотворений храме невимовної Твоєї слави, Чоловіколюбче.

Ти в давнині ясно явився Аврааму у трьох іпостасях, єдине ж єством Божество, істинне богослів’я явив образно; з вірою оспівуємо Тебе, єдиноначального і трисонячного Бога.

Той, Хто з Тебе, Отче, народжується боголіпно нетлінно, засяяв Світло від Світла, Син незмінний, і Дух Божественний; триіпостасній світлості єдиного Божества поклоняємось вірно і славимо.

Слава… Єдиниця Тройця славиться розумними істотами невимовно, незбагненно, які трисвятими голосами виголошують невмовкну похвалу; разом з ними і ми єдинодушно оспівуємо триіпостасного Бога.

І нині… Із Тебе, Богородице, у часі без сімені народився Вищий за літа, уподібнився нам невидимий і навчив пізнання єдиного єства і царювання Отця, Сина, і Святого Духа; тому Тебе прославляємо.

Господи, помилуй (тричі).

Сідальний, глас 1

Отцю і Сину поклонімось усі, і Духу правому і рівно-чесному; слава Тройці нествореній і пребожественній силі, Яку прославляють безплотні сили; Її нині і ми, земнородні, зі страхом вірно славимо.

Слава, і нині… богородичний: Настанови мене на путь покаяння, що завжди відхиляюся на безпуття зла і прогнівляю преблагого Господа, Безневісна благословенна Маріє, пристановище безнадійних людей, Боже перебування.

Пісня 4

Ірмос: Тебе, гору, покриту благодаттю, прозорливими очима побачив Авакум і провістив пришестя від Тебе Святого Ізраїлевого на спасіння наше і оновлення.

Засяй мені, трисонячне Богоначало, сяянням Твого богодіючого світла, щоб я мріяв сердечними очима про доброту Твоєї незбагненної богоначальної світлості і світлоподательне і солодке причастя.

Спочатку Ти, Господи, утвердив небеса і всю силу їхню Твоїм вседіючим Словом, і Духом вуст єдиносущного, з Ними ж володієш над усім трисяйним і єдиноначальним Божеством.

Слава… Ти сотворив мене за образом Твоїм і за подобою; Богоначальна і вседіюча Тройце, незлитна Єдинице, настанови розум і просвіти, щоб я творив волю Твою святу, благу в кріпкості і довершену.

І нині… Ти, Пречиста, народила єдиного із Тройці, Богоначального Сина, Який заради нас воплотився із Тебе, просвіщаючи земнородних невечірнім світлом і сяянням трисонячного Божества.

Пісня 5

Ірмос: Ти, що просвітив сяянням пришестя Твого, Христе, і освятив хрестом Твоїм світу краї, серця просвіти світлом Твого Богопізнання тих, хто православно оспівує Тебе.

Ти, що благозволив осяяти неприступним промінням Твоєї доброти перше ангельське творіння, просвіти, єдиноначальна Тройце, Твоїм сяянням тих, хто православно оспівує Тебе.

Єдине трисонячне Богоначало нині Тебе оспівує єство, яке Ти оновила заради благості, що просить прощення гріхів і визволення від напастей, і бід, і скорбот.

Слава… Отця, і Сина, і духа Святого, єдине єство і Божество, нероздільне, єдиного Бога, Який сотворив невидиме і видиме творіння, вірно славимо.

І нині… Всі віщання пророків написали наперед про Твоє Різдво, Пречиста, невимовне і неописанне, таємниче, єдиного трисонячного Божества, Яке ми пізнаємо.

Пісня 6

Ірмос: Охопила нас остання безодня, немає Визволителя, стали ми як вівці на заколення, спаси людей Твоїх, Боже наш: бо Ти кріпкість немічних і виправлення.

Маючи рівноістотну силу, єдину волю, Тройце споконвічна, Єдинице проста і нероздільна, Ти збережи нас силою Твоєю (двічі).

Слава… Ти, незбагненна Тройце, волею Своєю, як блага, сотворила із небуття всі віки, також сотворила і людину; але і нині визволи мене від усякої біди.

І нині… Ти була домом незаходимого Сонця, Яке сотворило і поставило в чині великі світила, як всесильне, Пречиста Діво Богоневіста, але і нині визволи мене від затьмарення пристрастей.

Господи, помилуй (тричі).

Сідальний, глас 1

Тройці Святій, нероздільній єством, у трьох Лицях розділеній нероздільно, що перебуває нероздільною істотою Божества, ми, земнородні, поклоняємося зі страхом і славимо як Творця і Владику, Преблагого Бога.

Слава, і нині… Богородичний: Направи, Пречиста, окаянну мою душу і ущедри її, бо вона впала в глибину загибелі через безліч гріхів, Всенепорочна, і в страшний час смерті визволи мене від наклепів демонів і всякої муки.

Пісня 7

Ірмос: Тебе, Богородице, духовну піч, пізнаємо вірні, бо як спас трьох юнаків Превознесенний і світ оновив, так не змінився в утробі Твоїй, хвалимий отців Бог і препрославлений.

Слове Божий, співприродне сяяння Вседержителя Бога, як обіцяв, Ти оселився богодійсно в Тобі, Пречиста, як благоутробний, з Отцем Твоїм і Духом; покажи мене страшним для бісів і пристрастей (двічі).

Слава… Щоб показати безодню Твого благосердя, Владико, Ти послав Сина Твого до нашого смирення і знову оновив до першої світлості, але і нині врозуми мене Божественним Духом.

І нині… Той, що носиться на херувимському престолі, і Цар всіх оселився в дівственній утробі Твоїй, Пречиста, щоб визволяти всіх із тління як Чоловіколюбець, але і нині збережи мене Твоїми молитвами.

Пісня 8

Ірмос: Образ чуда надприродного показала колись піч, бо вогонь не обпалив юнаків, являючи Христове безмужнє божественне від Діви Різдво; тому, оспівуючи, взиваємо: нехай благословляє все творіння Господа і прославляє по всі віки.

Богодійним повелінням Господь усіх, триіпостасний Вседержитель простягнув небеса, наче шкіру; також і землю повісив у глибині всемогутньою Своєю рукою, тому укріпи і рабів Твоїх у любові і вірі до Тебе, Чоловіколюбче, щоб прославляти Тебе повіки.

Слава… Просвіти богоначальним світлом тих, хто оспівує Тебе, трисонячне світло в Особах, єдиний же істотою, щоб ми завжди дивились на Твої світлодайні промені і насичувались Твоєю славою, солодкою, світлодайною і найбагатшою, і прославляли Тебе вірно по всі віки.

І нині… Возніс на небеса людську природу Син Твій, Пречиста Богородице, яку Він прийняв від Тебе, і заради безмежної благості визволив нас від давнього тління; Його ж вдячно оспівуємо: нехай благословляє все творіння Господа і прославляє по всі віки.

Пісня 9

Ірмос: Образ чистого Різдва Твого явила неопальна купина вогнепальна; і нині молимось погасити піч жорстоких напастей на нас, щоб ми безперестанно Тебе, Богородице, величали.

Спаси, Спасителю творіння, плотських і духовних рабів Твоїх від ворожих підступів і озлоблення, Пресвята Тройце єдиносущна, і зберігай завжди паству Твою неушкодженою (двічі).

Слава… Щоб показати глибину безмежної благості Твоєї істоти, Ти дав нам обітниці; трисонячний і єдиноначальний Боже всесильний, сподоби звершити їх на спасіння рабів Твоїх.

І нині… Зглянься на наші благання Ти, що в трьох богоначальних іпостасях, єдиний істинний Бог, в Якого ми віруємо; і подай Твоїм рабам утіху молитвами Пречистої і Всехвальної Богоматері.

Далі приспіви Григорія Синаїта, які промовляються після троїчних канонів в усі неділі: Достойно є… написані в кінці цієї книги; та інше полуношниці. І відпуст.

У неділю на ранній

Після Шестипсалмія та єктенії співаємо Бог Господь… і воскресний тропар (двічі), і богородичний (один раз). Потім читаються кафизми. Після першої кафизми читається сідальний неділі:

Воїни, що стерегли гріб Твій, Спасе, омертвіли від сяйва ангела, що явився і жінкам воскресіння звістив. Славимо Тебе, смерті Переможця, припадаємо до Тебе, воскреслого з гробу, єдиного Бога нашого.

Стих: Воскресни, Господи, Боже мій, нехай піднесеться рука Твоя, не забудь убогих Твоїх до кінця.

На хресті з волі Своєї був Ти розіп’ятий, у гробі як мертвий покладений, милосердний, всесильний Життєдавче, смертю Твоєю владу пекла знищив, бо перед Тобою вжахнулися воротарі пекельні; Ти воскресив із Собою померлих од віку як єдиний Чоловіколюбець.

Слава, і нині… богородичний: Матір Божу, що й породивши воістину Дівою залишилася, визнаємо Тебе всі ми, що з любов’ю прибігаємо до Твого милосердя, бо в Тобі ми, грішні, маємо заступницю і в Тобі, єдиній всенепорочній, маємо спасіння від напастей.

Після другої кафизми сідальний

Жінки рано-вранці до гробу прийшли і затремтіли, явлення ангелів побачивши: з гробу життя сяяло. Це чудо здивувало їх, тому, повернувшись, звістили ученикам про воскресіння. Христос як єдиний кріпкий і могутній подолав пекло і воскресив з Собою всіх зотлілих, страх перед осудженням знищивши хрестом.

Стих: Славитиму Тебе, Господи, всім серцем моїм, розповідатиму про всі чудеса Твої.

На хресті розіп’ятий і до мертвих причислений, Ти, Життя всіх, безсмертний Господи Спасе, на третій день воскрес і Адама з тління підняв. Тому Сили Небесні взивали до Тебе, Життєдавче Христе: слава воскресінню Твоєму, слава благості Твоїй, єдиний Чоловіколюбче.

Слава, і нині… богородичний: Маріє, чесне вмістилище Владики, воскреси нас, що впали в безодню страшної безнадії, провин і скорбот, бо Ти для грішних спасіння, і поміч, і міцне заступництво, і рабів спасаєш Твоїх.

Потім Ангельський собор здивувався… мала єктенія та іпакої:

Покаяння розбійника раєм заволоділо, а плач мироносиць радість сповістив, що Ти, Христе Боже, воскрес, подаючи світові велику милість.

Ступеневі. Антифон 1:

У скорботі моїй вислухай, Господи, печалі мої, до Тебе взиваю.

Пустельники, що поза суєтним світом перебувають, до Бога прагнуть безперестанно.

Слава… Святому Духу однакова з Отцем і Сином честь і слава належить, тому прославмо Тройцю Єдинодержавну.

І нині… те саме.

Антифон 2:

На вершини законів Твоїх підніс Ти мене; чеснотами просвіти мене, Боже, щоб я славив Тебе.

Правицею Твоєю взявши мене, Ти, Слове, охорони мене й збережи, щоб вогонь гріха не спалив мене.

Слава… Святим Духом усяке творіння оновлюється, до первісного стану повертаючись, бо Він рівночесний з Отцем і Словом.

І нині… те саме.

Антифон 3:

Коли сказали мені: підемо до дому Господнього, звеселився дух мій, зраділо серце.

У домі Давидовім страх великий, бо там за поставленими престолами судитимуться всі племена землі й народи.

Слава… Святому Духу належить честь, поклоніння, слава й влада, як і Отцю і Сину подобає приносити: бо Тройця є Єдиниця в єстві, а не в Особах.

І нині… те саме.

Прокимен, глас 1: Нині воскресну, говорить Господь, стану спасінням, і не завагаюся в нім.

Стих: Слова Господні — слова чисті.

Після Все, що дише… Євангеліє раннє чергове, а потім:

Воскресіння Христове бачивши, поклонімося святому Господу Ісусу, єдиному безгрішному. Хресту Твоєму поклоняємося, Христе, і святе Воскресіння Твоє оспівуємо і славимо, Ти бо єси Бог наш, крім Тебе іншого не знаємо, ім’я Твоє призиваємо. Прийдіть, усі вірні, поклонімося святому Христовому Воскресінню, бо через Хрест прийшла радість усьому світові. Завжди благословляючи Господа, оспівуємо Воскресіння Його, бо, перетерпівши розп’яття, Він смертю смерть переміг.

Потім псалом 50 і Слава…

Молитвами апостолів, Милостивий, очисти безліч провин наших.

І нині… Молитвами Богородиці, Милостивий, очисти безліч провин наших.

Потім: Помилуй мене, Боже, з великої милості Твоєї і з великого милосердя Твого прости провини мої.

Після цього стихира:

Воскрес Ісус із гробу, як і провістив, подав нам життя вічне й велику милість.

Потім Спаси, Боже, людей Твоїх… виголошення священика: Милістю, щедротами і чоловіколюбством… і починаються канони: воскресний на 4, хрестовоскресний на 3, богородичний на 3, святого дня на 4; а якщо святий святкується, то на 6, хрестовоскресний на 2, богородичний на 2.

Канон воскресний.

Пісня 1

Ірмос: Твоя переможна правиця боголіпно у кріпості прославилася, вона, Безсмертний, як всемогутня противників знищила, а ізраїльтянам у глибині нову путь проклала.

Приспів: Слава, Господи, святому воскресінню Твоєму.

Ти, що спочатку пречистими руками з пороху створив мене Божественним чином, руки на хресті розпростер, від землі кличучи тлінне моє тіло, що його Ти прийняв від Діви.

Ти, що Божественним диханням душу в мене вселив, задля мене умертвіння перетерпів, і душу смерті віддав, і від вічних кайданів мене визволив, і з Собою воскресив, нетлінням прославив.

Богородичний: Радуйся, джерело благодаті; радуйся, ліствице й врата небесні; радуйся, світильнику й сосуде золотий і горо нерозсічена, що породила світові Життєдавця Христа.

Канон хрестовоскресний, глас той самий

Пісня 1

Життєдавець Христос Своїм втіленням обожує мене; Христос Своїм смиренням возносить мене; Христос Своїми стражданнями тілесними від страждань визволяє мене. Тому пісню подяки співаю, бо Він прославився.

Христос Своїм розп’яттям возносить мене; Христос Своєю смертю воскрешає мене; Христос життя дарує мені. Тому, весело руками плещучи, пісню перемоги Спасителеві співаю, бо Він прославився.

Богородичний: Пречиста Діво, Ти Бога зачала і породила в дівстві, Христа, Який від Тебе тіло прийняв, єдиного іпостассю, Єдинородного Сина, Якого знаємо у двох єствах, бо Він прославився.

Канон Богородичний, глас той самий

Пісня 1

Ірмос: Твоя переможна правиця боголіпно у кріпості прославилася, вона, Безсмертний, як всемогутня противників знищила, а ізраїльтянам у глибині нову путь проклала.

Яку достойну пісню принесе Тобі наша неміч, крім радісної, якої таємно навчав нас Гавриїл: радуйся, Богородице Діво, Мати неневісна.

Приснодіві й Матері Царя Вишніх Сил ми, вірні, від чистого серця викликнім духовно: радуйся, Богородице Діво, Мати неневісна.

Безмірна глибина Твого, Пречиста, незбагненного Різдва. Тому віру безсумнівну в чистоті приносимо Тобі, промовляючи: радуйся, Богородице Діво, Мати неневісна.

Катавасія: Відкрию уста мої…

Канон воскресний.

Пісня 3

Ірмос: Єдиний, що знаєш людської істоти неміч і милостиво її образ прийняв, опояши мене з висоти силою, щоб взивав я до Тебе, Святий: одушевлений храме невимовної слави Твоєї, Чоловіколюбче.

Богом моїм бувши, Ти, милосердний, над загиблим змилувався і до мене зійти благозволив, підніс мене розп’яттям Своїм, щоб взивав я до Тебе, Святий: одушевлений храме невимовної слави Твоєї, Чоловіколюбче.

Життям іпостасним бувши, Ти, Христе, як Бог милосердний у мене тлінного зодягнувся; і, в порох смерті зійшовши, Ти, Владико, знищив владу смерті і, з мертвих на третій день воскресши, мене в нетління зодягнув.

Богородичний: Бога в утробі від Духа Пресвятого зачавши, Ти, Діво, неопаленна залишилася, бо Тебе, що вогонь нестерпний прийняла, явно провістила законодавцеві Мойсеєві купина, яка палала неопалимо.

Канон хрестовоскресний

Подібний: Перше віків від Отця…

Христу Богу, Який на плечі Свої заблудлу підняв вівцю і древом хреста знищив гріх її, викликнім: святий Ти, Господи, що підніс силу нашу.

Вірні, послужімо Духом Божественним Йому, що з пекла вивів великого Пастиря Христа, і Його священноначалієм апостоли привели народи до істини.

Богородичний: До Сина, Який тіло добровільно від Діви безсіменно прийняв, і Діву, що породила, силою Божественною після Різдва чистою зберіг, до Бога, що над усіма, взиваймо: Святий Ти, Господи.

Канон Богородичний

Ірмос: Єдиний, що знаєш людської істоти неміч і милостиво її образ прийняв, опояши мене з висоти силою, щоб взивав я до Тебе, Святий: одушевлений храме невимовної слави Твоєї, Чоловіколюбче.

Хмарою легкою Тебе, Діво, істинно називаємо за словами пророків; бо через Тебе прийшов Господь облудні кумири єгипетські знищити, а тих, що їм служать, просвітити.

Собор пророків ясно назвав Тебе, Всехвальна, воістину запечатаним джерелом і замкненими дверима, – знамення Твого дівства, що його Ти зберегла і після Різдва.

Розум предвічний сподобившись бачити, наскільки можна було, Гавриїл Тобі, всенепорочна Діво, радісний голос приніс, сповіщаючи ясно про зачаття Слова і проповідуючи несказанне Різдво.

Канон воскресний.

Пісня 4

Ірмос: Тебе, як гору, благодаттю Божою осінену, побачивши прозорливими очима, Авакум провістив, що з Тебе вийде Святий Ізраїлів на спасіння наше й оновлення.

Хто Цей Спаситель, що з Едома прийшов, вінець терновий носить, ризу багряну на Собі має, на древі піднесений? Це Святий Ізраїлів – на спасіння наше й оновлення.

Дивіться, люди непокірливі, й посоромтеся, бо Той, Кого ви як злочинця розіп’яли на хресті, у Пілата нерозумно випросивши, боголіпно воскрес із гробу, силу смерті знищивши.

Богородичний: Як дерево життя Тебе, Діво, визнаємо, бо з Тебе виріс не смертоносний для людей плід поживи, а вічного життя насолода на спасіння нам, що Тебе славимо.

Канон хрестовоскресний

Подібний: Жезл від коріння Єссеєвого…

Хто Цей величний з Едома, що Його ризи червоні від винограду восорського? Як Бог Він величний, а як людина Він носить одіяння тілесне, від крові червоне. Йому ми, вірні, співаємо: слава силі Твоїй, Господи.

Христос, що став архієреєм благ майбутніх, гріх наш знищив; і, показавши дивну путь Своєю кров’ю, увійшов у кращу і звершенішу скинію, як Предтеча наш у святеє.

Богородичний: Ти, Всехвальна, сплатила давній борг Єви новому Адамові, що ради нас явився. Бо, з’єднавши у Собі чистим зачаттям плоть розумну, одухотворену, із Тебе вийшов Христос, один у двох єствах Господь.

Канон Богородичний

Ірмос: Тебе, як гору, благодаттю Божою осінену, побачивши прозорливими очима, Авакум провістив, що з Тебе вийде Святий Ізраїлів на спасіння наше й оновлення.

Слухай про чуда, небо, і почуй, земле, як дочка земного й загиблого Адама стала нареченою Бога і Матір’ю Свого Творця, для спасіння нашого й оновлення.

Величне й страшне Твоє таїнство славимо; бо таємно від чиноначалій небесних на Тебе, Всехвальна, зійшов Сущий, немов дощ на руно, для спасіння нашого й оновлення.

Свята із святих, всехвальна Богородице, надіє народів і спасіння вірних, бо з Тебе засяяв визволитель і Життєдавець Господь; Його моли, щоб спаслися раби Твої.

Канон воскресний.

Пісня 5

Ірмос: Ти, Христе, що просвітив сяйвом Твого пришестя і хрестом Твоїм освітив світу кінці; просвіти світлом Богопізнання Твого серця тих, що православно Тебе оспівують.

Великого Пастиря овець і Господа древом хреста юдеї умертвили, але Він мертвих у пеклі, наче овець похованих, від влади смерті визволив.

Хрестом Твоїм Ти, Спасе, мир благовістив і полоненим визволення провістив, а володаря Божественним воскресінням Твоїм, Христе, осоромив і явив його нагим і зубожілим.

Богородичний: Не відкидай, Всехвальна, благання тих, що з вірою просять, але прийми й принеси їх, Пречиста, до Сина Твого, єдиного благодійника Бога, бо в Тобі заступницю маємо.

Канон хрестовоскресний

Подібний: Бог є мир…

О багатство й глибино премудрості Божої! Господь, що мудрих світу цього подолав, визволив нас від їхньої облуди; бо, добровільно постраждавши немічним тілом, Він власного силою воскрес, мертвих оживляючи.

Христос, будучи Богом, задля нас із тілом з’єднується, і розпинається, і вмирає, і погребається, і воскресає, і урочисто возноситься до Отця зі Своїм тілом, з яким прийде і спасе тих, що побожно Йому служать.

Богородичний: Свята із святих, Діво чиста, Ти породила святого із святих – Христа Визволителя, що всіх освячує; тому Тебе, Царицю і Владичицю всіх, як Матір Творця творіння проповідуємо.

Канон Богородичний

Ірмос: Ти, Христе, що просвітив сяйвом Твого пришестя і хрестом Твоїм освітив світу кінці; просвіти світлом Богопізнання Твого серця тих, що православно Тебе оспівують.

Дивлячись на Тебе, Діво Богородице, Сили Небесні веселяться, радіють із ними зібрання людей, бо вони з’єдналися Різдвом Твоїм, його достойно прославляємо.

Нехай відкриються всі уста і помисли людські хвалити істинну окрасу людей; Діва явно між нами стоїть, прославляючи тих, що з вірою оспівують Її чудеса.

Славиться всяка пісня премудрих і похвала, що приноситься Діві й Матері Божій, бо Вона стала храмом Божественної слави, Її ж достойно славимо.

Канон воскресний.

Пісня 6

Ірмос: Обняла нас остання безодня; нема визволителя; стали ми як вівці на заколення; спаси людей Твоїх, Боже наш, бо Ти сила немічних і оновлення.

Гріхом первоствореного були ми, Господи, смертельно зранені, але зцілилися раною Твоєю, якою Ти, Христе, за нас поранений був, бо Ти сила немічних і оновлення.

Ти, всесильний Господи, нас із пекла вивів, убивши звіра всеїдця, Твоєю владою його силу знищивши, Ти бо життя, і світло, і воскресіння.

Богородичний: Радіють Тобою, Діво Пречиста, праотці нашого роду, бо ми рай повернули через Тебе, який переступом згубили, бо Ти чиста — і до Різдва, і після Різдва.

Канон хрестовоскресний

Подібний: З утроби Іону…

Розум предвічний, безстрасний і безтілесний Христос Бог з людським розумом з’єднується, щоб бути посередником між Божественною природою і матеріальністю тілесною, і, будучи незмінним, зі мною всім з’єднався, щоб усьому мені, загиблому, спасіння розп’яттям дарувати.

Падає спокушений Адам і, спіткнувшись, сумує, надією на обоження обманутий, але постає обоженим через з’єднання з ним Слова і через страждання від страждань визволяється; на престолі як Син прославляється, сидячи з Отцем і Духом.

Богородичний: Лона Отця безначального не покинувши, Цар правди Бог у лоні чистої Діви оселяється; і Той, хто раніше без матері був, без отця тіло приймає; Його ж без родоводу дивний рід і несказанний.

Канон Богородичний Ірмос: Обняла нас остання безодня; нема визволителя; стали ми як вівці на заколення; спаси людей Твоїх, Боже наш, бо Ти сила немічних і оновлення.

Предстоять раболіпно чини небесні, достойно дивуючись Твоєму, Приснодіво, безсіменному зачаттю, бо Ти чиста – і до Різдва, і після Різдва.

Від Тебе, Пречиста, тіло прийняло Слово, що колись безплотним було; Воно як всемогутнє все творить за Своєю волею, і воїнства Сил безплотних із небуття створило.

Твій Плід живоносний, Богоблагодатна, ворога умертвив і пекло явно подолав, а ми із кайданів визволилися, тому взиваю: знищи страждання серця мого.

Кондак, глас 1: Воскрес Ти як Бог із гробу у славі, і світ воскресив із Собою, і людська природа Тебе як Бога оспівує, і смерть щезла. Адам же торжествує, Владико, і Єва, нині від кайданів визволившись, радіє, взиваючи: Ти, Христе, Той, що всім подаєш воскресіння.

Ікос: Того, що на третій день воскрес, як Бога всемогутнього прославимо. Він розбив врата пекельні і підняв із гробу тих, що там були від віку, і, як благозволив, мироносицям явився, їм першим сказавши; радуйтеся, і апостолам Він радість сповістив, як єдиний Життєдавець. Тому жінки з вірою ученикам знамення перемоги благовістять: пекло стогне, смерть ридає, а світ веселиться, і всі з ним радіють, бо Ти, Христе, всім подав воскресіння.

Канон воскресний.

Пісня 7

Ірмос: Тебе, Богородице, ми, вірні, піччю духовною визнаємо, бо, як трьох отроків спас прославлений, так і світ оновив в утробі Твоїй всесильний, хвальний отців Бог і препрославлений.

Затряслася земля, сховалося сонце і світло померкло, розідралася церковна завіса, каміння розпалося, бо на хресті піднесений праведник, хвальний отців Бог і препрославлений.

За нас із волі Своєї, ніби безпомічний і зранений до смерті, Ти, звеличений, усіх визволив і могутньою рукою з Собою воскресив, хвальний отців Бог і препрославлений.

Богородичний: Радуйся, джерело вічноживої води; радуйся, раю насолоди; радуйся, стіно вірних; радуйся, неневісна; радуйся, всього світу радосте. Через Тебе засяяв нам хвальний отців Бог і препрославлений.

Канон хрестовоскресний

Подібний: Отроків благочестивих…

Через братовбивчу руку була проклята колись земля, Авелевою кров’ю скривавлена; та, кров’ю Твоєю Боготочною окроплена, благословляється і, радіючи, взиває: отців Боже, благословен єси.

Нехай плаче богопротивний народ юдейський, що зухвало вбив Христа, інші ж народи нехай веселяться, руками плещуть і взивають: отців Боже, благословен єси.

Ось сяючий ангел промовляв до мироносиць: прийдіть і побачте знамення воскресіння Христового – плащаницю і гріб – і взивайте: отців Боже, благословен єси.

Канон Богородичний

Ірмос: Тебе, Богородице, ми, вірні, піччю духовною визнаємо, бо, як трьох отроків спас прославлений, так і світ оновив в утробі Твоїй всесильний, хвальний отців Бог і препрославлений.

Тебе, Богородице, Яків у ліствиці пророчо побачив, бо через Тебе звеличений явився на землі і з людьми пожив, як і благозволив, хвальний отців Бог і препрославлений.

Радуйся, Чиста, бо з Тебе вийшов Пастир, Який воістину зодягнувся в Адамове тіло і в усю мене, людину, з безмежного Свого милосердя, хвальний отців Бог і препрославлений.

Предвічний Бог від Твоєї чистої крові новим Адамом воістину став; Його нині благай, щоб Він оновив мене, зотлілого, що взиваю: хвальний отців Бог і препрославлений.

Канон воскресний.

Пісня 8

Ірмос: Отроки Ізраїлеві в печі, наче в горнилі, ясніше від золота красою благочестя засяяли, промовляючи: благословіть, усі діла Господні, Господа, оспівуйте і величайте по всі віки.

Слово Боже, Ти з волі Своєї все твориш і перетворюєш, тінь смертну обертаєш на життя вічне стражданням Твоїм; Тебе невпинно всі ми, творіння, як Господа в піснях хвалимо і прославляємо по всі віки.

Ти, Христе, знищив муки і страждання у воротах і твердинях пекельних, на третій день із гробу воскреснувши. Тебе безперестанно всі творіння як Господа оспівують і прославляють по всі віки.

Богородичний: Ту, що безсіменно і надприродно від Божого сяйва дорогоцінну перлину – Христа – породила, в піснях оспівуємо, промовляючи: благословіть, усі творіння, Господа, оспівуйте і прославляйте по всі віки.

Канон хрестовоскресний Подібний: Чуда надприродного…

Прийдіть, люди, поклонімось тому місцю, де стояли пречисті ноги і де на древі, для спасіння всіх людей, Божественні й животворчі руки Христові розпростерті були; і, ставши навколо гробу Життя, -співаймо: нехай усе творіння благословить Господа і прославляє по всі віки.

Виявився злочинний наклеп боговбивць юдеїв, бо Той, Кого вони обманщиком називали, воскрес як всемогутній, насміявшись із печатей беззаконників. Тому, радіючи, співаймо: нехай усе творіння благословить Господа і прославляє по всі віки.

Троїчний: У трисвятих піснях славу єдиного Господа визнаючи, пречисті серафими зі страхом раболіпно триіпостасне Божество прославляють. Разом із ними і ми побожно співаймо: нехай усе творіння благословить Господа і прославляє по всі віки.

Канон Богородичний Ірмос: Отроки Ізраїлеві в печі, наче в горнилі, ясніше від золота красою благочестя засяяли, промовляючи: благословіть, усі діла Господні, Господа, оспівуйте і величайте по всі віки.

Світлу палату, з якої, немов жених, вийшов Владика всіх – Христос, у піснях оспівуємо всі, взиваючи: усі діла Господні, Господа оспівуйте і прославляйте по всі віки.

Радуйся, славний престоле Божий; радуйся, стіно вірних, бо через Тебе засяяло світло – Христос – для тих, що в темряві Тебе ублажають і взивають: усі діла Господні, Господа оспівуйте і прославляйте по всі віки.

Всехвальна Діво, що народила нам Господа – причину спасіння нашого, молися за всіх, що щиро взивають: усі діла Господні, благословляйте Господа, оспівуйте і прославляйте по всі віки.

Потім співають пісню Богородиці: Величає душа моя Господа… з приспівом Чеснішу від херувимів…

Канон воскресний.

Пісня 9

Ірмос: Образ чистого Різдва Твого показала неопалима купина; і нині молимося: погаси вогонь напастей, що нападають на нас, щоб Тебе, Богородице, безперестанно ми величали.

О, як люди беззаконні й непокірні, на раді лукавій задумавши зле, виправдали гордого і нечестивого, а праведника, Господа слави, на хрест засудили: Його ми достойно величаємо.

Спасе, Агнче непорочний, що взяв гріхи світу! Тебе, що на третій день воскрес, з Отцем і Божествен-

ним Твоїм Духом прославляємо і, визнаючи за Господа слави, величаємо.

Богородичний: Спаси людей Твоїх, Господи, що їх придбав Ти дорогоцінною кров’ю Твоєю, даруючи православним перемогу над ворогами і подаючи мир Церквам Твоїм, Чоловіколюбче, молитвами Богородиці.

Канон хрестовоскресний

Подібний: Таїнство дивне…

Невимовною Твоєю силою прославився хрест Твій, Господи, бо неміч Твоя перед усіма більшою за силу виявилася: через нього сильні були повалені на землю, а вбогі до небес підносяться.

Умертвлена страшна наша смерть бо, явившись тим, що в пеклі, Ти, Христе, воскресіння з мертвих їм дарував. Тому Тебе як Життя, Воскресіння і Світло іпостасне прославляючи, величаємо.

Троїчний: Безначальне й безмежне єство у трьох єдиних Богоначальних іпостасях відкривається: єдине Божество в Отці, і Сині, і Дусі, на Яке надіючись, богомудрі спасаються.

Канон Богородичний Ірмос: Образ чистого Різдва Твого показала неопалима купина; і нині молимося: погаси вогонь напастей, що нападають на нас, щоб Тебе, Богородице, безперестанно ми величали.

Ти, Діво, вийшла з роду богоотця Давида, пророчого і богоотецького, але й Давида воістину Ти прославила, бо породила провіщеного Господа слави: Його ж ми достойно величаємо.

Всяка пісня похвальна нижча за велич слави Твоєї, Пречиста. Але, Владичице Богородице, прийми від недостойних рабів Твоїх пісню похвальну, що з любові до Тебе щиро приноситься.

О, вищі за розум чуда Твої! Ти бо одна, Діво Пречиста, більше, ніж сонце, дала всім бачити нове чудо Твого Різдва незбагненного. Тому всі Тебе величаємо.

Після катавасії мала єктенія, а потім: Свят Господь Бог наш… і екзапостиларій ранній.

Стихири хвалітні воскресні

Стих: Виконати над ними суд написаний. Слава ця буде всім преподобним Його.

Оспівуємо Твоє спасенне страждання, Христе, і славимо Твоє воскресіння.

Стих: Хваліть Бога в святих Його, хваліть Його в утвердженні сили Його.

Ти, що хрест перетерпів, і смерть знищив, і з мертвих воскрес, утихомир життя наше, Господи, як єдиний всесильний.

Стих: Хваліть Його в могутності сили Його, хваліть Його за безмежну велич Його.

Ти, що пекло полонив і людину воскресив Твоїм, Христе, воскресінням; сподоби нас чистим серцем Тобі співати і прославляти.

Стих: Хваліть Його голосом сурми; хваліть Його на арфі та гуслях.

Прославляючи Твоє, Христе, Божественне сходження, в піснях оспівуємо Тебе, бо Ти народився від Діви і не розлучився з Отцем, Ти постраждав як людина і добровільно хрест перетерпів, але воскрес із гробу, вийшовши з нього, як із палати, щоб світ спасти; Господи, слава Тобі.

Стих: Хваліть Його хором під тимпани, хваліть Його на струнах і органах.

Коли Ти був розіп’ятий на хресті, тоді сила ворожа була знищена; творіння від страху перед Тобою затремтіло; влада Твоя пекло полонила; мертвих Ти із гробів воскресив і розбійникові рай відкрив, Христе Боже наш, слава Тобі.

Стих: Хваліть Його на органах милозвучних, хваліть Його на органах і зі співом. Усе, що дише, нехай хвалить Господа.

Чесні жінки, ридаючи, до гробу Твого прийшли поспішно, але, побачивши гріб відкритим і від ангела про нове й преславне чудо дізнавшись, сповістили апостолів, що Господь воскрес, даруючи світові велику милість.

Стих: Воскресни, Господи, Боже мій, нехай піднесеться рука Твоя, не забудь убогих Твоїх до кінця.

Христе Боже, поклоняємось Божественним ранам страждань Твоїх і Владичному священнодійству, що в Сіоні наприкінці віків сталося через явлення Бога; бо Ти, Сонце правди, просвітив тих, що в темряві спали, ведучи їх до невечірнього світла; Господи, слава Тобі.

Стих: Славитиму Тебе, Господи, всім серцем моїм, розповідатиму про всі чудеса Твої.

Вислухай, бунтівливий рід юдейський! Де ті, що прийшли до Пілата? Нехай скажуть охоронителі-воїни, де печаті гробу. Куди перенесено Похованого? Як продано Того, Кого не можна продати? Як украдено скарб? Чому неправду говорите про воскресіння Розіп’ятого, беззаконні юдеї? Воскрес Той, Хто визволив померлих, і подає світові велику милість.

Слава… і рання євангельська стихира.

І нині… і цей богородичний.

Преблагословенна єси, Богородице Діво, бо Той, Хто воплотився від Тебе, пекло полонив, Адама покликав, прокляття знищив, Єву визволив, смерть умертвив, і ми ожили. Тому ми, співаючи, взиваємо: благословенний Христос Бог наш, що так благоволив, слава Тобі.

Потім велике славослів’я і цей тропар воскресний:

У день спасіння світу співаймо Воскреслому із гробу і Начальнику життя нашого, зруйнував бо Він смертю смерть, перемогу подав нам і велику милість.

Потім єктенії і відпуст.

На літургії блаженні. Глас 1

Поживою вивів ворог Адама з раю; хрестом же Христос увів до нього розбійника, що взивав: пом’яни мене, Господи, коли прийдеш у Царство Твоє.

Стих: Блаженні чисті серцем, бо вони Бога побачать.

Поклоняюся стражданням Твоїм, прославляю і воскресіння з Адамом і розбійником, голосом радісним взиваю до Тебе: пом’яни мене, Господи, коли прийдеш у Царство Твоє.

Стих: Блаженні миротворці, бо вони синами Божими назвуться.

Ти, безгрішний, добровільно був розіп’ятий і в гробі положений, але як Бог Ти воскрес, воскресивши з Собою Адама, що взивав: пом’яни мене, Господи, коли прийдеш у Царство Твоє.

Стих: Блаженні гнані за правду, бо їхнє є Царство Небесне. На третій день воскресив Ти храм Твій тілесний, погребінням Твоїм, Христе Боже, воскресив Ти з Адамом і тих, що від Адама, які взивають: пом’яни нас, Господи, коли прийдеш у Царство Твоє.

Стих: Блаженні ви, коли ганьбитимуть вас і гнатимуть та зводитимуть на вас усяке лихослів’я і наклепи – Мене ради.

Мироносиці дуже рано з плачем прийшли до гробу Твого, Христе Боже, і знайшли ангела, що сидів у білих ризах і взивав: «Чого шукаєте? Воскрес Христос, не ридайте більше».

Стих: Радуйтесь і веселіться, бо велика нагорода ваша на небесах.

Апостоли Твої, Господи Спасе, прийшли на гору, куди Ти повелів їм, і, побачивши Тебе, вклонилися, і їх Ти послав навчати народи і хрестити їх.

Слава… троїчний: Поклонімось Отцю, і прославмо Сина, і Пресвятого Духа разом величаймо, взиваючи й промовляючи: Пресвята Тройце, спаси всіх нас.

І нині… Богородичний: Приводять Матір Твою як заступницю перед Тобою люди Твої, Христе. Її молитвами даруй нам, милосердний, Твої милості, щоб Тебе, що з гробу засяяв, ми прославляли.

Прокимен: Милість Твоя, Господи, нехай буде над нами, бо ми уповаємо на Тебе.

Стих: Радуйтеся, праведні, в Господі, праведним подобає похвала.

Алилуя.

Стих: Бог, що відплачує мені і підкорює мені народи.

Стих: Ти велично спасаєш царя і виявляєш милість до помазаника Твого Давида і роду його навіки.

У неділю на вечірні

На Господи, взиваю… стихири зворушливі Владичні. Глас 1

Стих: Коли на беззаконня наші зважатимеш, Господи, Господи, хто встоїть? Бо в Тебе очищення є.

Усе з благості створив Ти, Господи, Твоїм Словом і Духом; потім створив Ти мене розумною істотою, щоб я прославляв Твоє, всесильний, святе ім’я; я ж ганебними моїми ділами завжди найбільше безчещу його; але благаю: змилосердься.

Стих: Ради імені Твого страждаю за Тебе, Господи; страждає душа моя за Слово Твоє, бо уповає душа моя на Господа.

Пізнай, окаянна душе, твоє Божественне походження та вітчизну нетлінну і завжди намагайся добрими ділами її досягти; ніщо з тлінного нехай не полонить тебе, бо ти – частина небесного, тіло ж – прах земний – зотліває; нехай гірше не переможе кращого.

Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай уповають люди на Господа.

Прийди, окаянна душе моя, до премилосердного, приступи з гарячими слізьми, вияви все, що вчинила раніше суду твого, і ублагай, окаянна, Творця, і випроси прощення, перше ніж закриє двері перед тобою Господь.

Потім стихири Силам Безплотним

Стих: Бо в Господа милість, і велике у Нього визволення. Він визволить нас від усіх беззаконь наших.

Безплотні ангели, що стоїте перед престолом Божим, і звідти світлом наповнюєтеся, і вічно сяєте, світло розливаючи, і другим світлом називаєтесь, моліте Христа, щоб Він дарував душам нашим мир і велику милість.

Стих: Хваліть Господа, всі народи, прославляйте Його, всі люди.

Безсмертні ангели, що від Джерела життя воістину незнищиме життя одержали, ви стали багаті вічною славою, святими самовидцями вічної мудрості, повними світла світильниками, що в Єдиному єднаються.

Стих: Велика милість Його над нами, й істина Його перебуває повік.

Архангели, Ангели, Начала, Престоли, Господства, шестикрилі Серафими, многоокі Херувими, Божественні органи мудрості – Божественні Сили і Власті, моліте Христа дарувати душам нашим мир і велику милість.

Слава, і нині… богородичний: Непорочна Маріє, що перевищуєш усякий розум, найчистіша коліснице, мене, багатьма гріхами обтяженого, до великого покаяння всемогутнім заступництвом Твоїм наверни, бо Ти можеш, як Мати Того, Хто все може.

Потім Світло тихе… і прокимен:

Прославляйте нині Господа, всі раби Господні.

Стих: Що стоїте в храмі Господньому, у дворах дому Бога нашого.

Потім Сподоби, Господи… і єктенія.

На стиховні стихири зворушливі

Провин моїх, Спасе, наче безодня велика, й у безнадії потопаю у гріхах моїх; але подай мені руку, як Петрові, спаси мене, Боже, і помилуй мене.

Стих: До Тебе, що перебуваєш на небі, зводжу очі мої. Як очі рабів звертаються до рук господарів їхніх, як очі рабині до рук господині її, так очі наші – до Господа Бога нашого, аж поки помилує нас.

За помисли й діла лукаві засуджений я, Спасе, але даруй мені, Боже, думку навернення, щоб я взивав до Тебе: спаси мене, благодійнику милосердний, і помилуй мене.

Стих: Помилуй нас, Господи, помилуй нас, бо багато ми маємо приниження. Надміру мас душа наша ганьби від багатих та зневаги від гордих.

Молитвами, Господи, всіх святих і Богородиці мир Твій подай нам і помилуй нас як єдиний милосердний.

Слава, і нині… богородичний: Пречиста Діво, радосте небесних чинів і надійна заступнице людей на землі! Спаси нас, що до Тебе звертаємося, бо на Тебе, після Бога, Богородице, надію покладаємо.

Потім Нині відпускаєш… Трисвяте по Отче наш… тропар за уставом.

Потім єктенія і відпуст.

У неділю на повечір’ї

Священик виголошує: Благословенний Бог наш… Хор: Амінь. Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі. Царю Небесний… та інше звичайне.

Канон молебний до Пресвятої Богородиці. Глас 1

Пісня 1

Ірмос: Твоя переможна правиця боголіпно в кріпкості прославилась, бо вона, Безсмертний, як всемогутня, супротивників знищила, ізраїльтянам же путь у глибині моря новостворила.

Ти невимовно зачала Бога і надприродно народила, Владичице Пречиста, Того, Хто визволив земнородних від гріхів; тому благаю Тебе: визволи мене від многих гріхів.

Мене, зануреного в безодні бід і безлічі гріхів і скорбот, направ до божественної тиші покаяння Твоїм сильним заступництвом і молитвою, Всенепорочна.

Слава… Заступнице всього мого життя, визволи мене від многих бід, щоб я оспівував тебе, Богородице Пречиста, подячним гласом, і визволи мене від майбутньої муки.

І нині… Вгамуй, Мати Всенепорочна, бурю тяжких обставин і напастей і подай мені благодать спасіння і очищення Визволителя і Сотворителя і Бога нашого.

Пісня 3

Ірмос: Ти Єдиний знаєш людського єства неміч і милостиво в нього воплотився; опояши мене з висоти силою, щоб я взивав до Тебе, Святий: одухотворений храме невимовної слави Твоєї, Чоловіколюбче.

Бачення образа Твого чистого для ангелів насолода, людям же спасительне, духам же лукавим страшне; Його ж вірою шануючи і цілуючи, Богородице, душу просвіщаємо.

Із крові Твоєї дівочої Творець і Господь утворив Свою плоть; Його ж моли, Всенепорочна, ущедрити мене, розтлінного скверним и ділами, заради невимовної милості.

Слава… Життя охоронительку і стіну незбориму придбав я в Тобі, і після кончини будь моїм покровом, і заступницею непереможною, і приведи до Бога, що подає життя вічне і славу, Всенепорочна.

І нині… Зачаття безмужнє, Пречиста, і Різдво нетлінне; бо Бог, Який народився, визволив від падіння людське єство; тому Тебе, істинну і сущу Богородицю, оспівуємо.

Пісня 4

Ірмос: Тебе, гору, благодаттю Божою осінену, прозорливими очима Авакум побачив, провіщаючи пришестя із Тебе Святого Ізраїля на спасіння наше і оновлення.

Нестримане прагнення дією ворога і лукавим звичаєм тягне мене до зла; допоможи мені, Владичице, щоб не до кінця лукавий нападав на мене, смертю перешкоджаючи мені шлях до покаяння.

Все життя моє провів я в блуді, гріху і ранах лютих, і нині чинителі тягнуть до них смиренну мою душу; Богородице Діво, допоможи мені.

Слава… Почуй голос мій болісний, Всенепорочна, який я, стогнучи, приношу із глибини душі, і подай мені відпущення боргів, які вчинив я, окаянний, думкою і нечистим норовом.

І нині… Владичице свята Богородице, допоможи мені, бо лукавий ворог дуже поглинає мене лютими спогадами і думками, які відлучають мене від Бога; не залиш же мене і не зневаж.

Пісня 5

Ірмос: Ти, що просвітив сяянням пришестя Твого, Христе, і освятив хрестом Твоїм світу краї, серця просвіти світлом Твого Богопізнання тих, що православно оспівують Тебе.

Ось я придбав готову поміч на спасіння, заради цього припадаю до Тебе і зі сльозами взиваю: Богородице, визволи мене від стріл супротивника і майбутньої муки.

Ти кріпкість моя, Ти похвала і радування, і охоронителька і захист мій, і пристановище і заступниця непереможна, Пресвята Богородице Діво; тому спаси раба Твого.

Слава… Осквернену пристрастями, окаянну мою душу очисти, Богородице Пречиста, окропленням божественної Твоєї молитви, подаючи світлу одежу Твого спасіння.

І нині… В житті моєму Ти мій надійний покров, бо визволяєш мене від многих бід, і в час кончини моєї, благаю Тебе, заступи мене і спаси, Мати Христа Бога.

Пісня 6

Ірмос: Охопила нас остання безодня, нема визволителя, ми стали як вівці на заколення; спаси людей Твоїх, Боже наш, бо Ти кріпкість немічних і виправлення.

Безневісна Богородице Пречиста, подай мені Твою руку і виведи із глибини гріха, куди безумно потрапила пристрасна душа окаянна.

Прийди, Пречиста, на поміч рабу Твоєму, що покладаю свою надію на Бога і на Твоє непереможне заступництво; щоб ворог не зміг взяти мене і погубити.

Слава… Болящих цілительницю, тих, що жадають піднесення, грішників очищення, Богородице, благаю Тебе, зі сльозами припадаю і взиваю до Тебе: як сильна, Сама спаси мене, гинучого.

І нині… Помилуй, Пречиста, смиренну мою душу, попередь і визволи її від лукавого, бо він поспішає вкинути її в безодню заради гріхів, які вчинило велике лінивство.

Далі: Господи, помилуй (тричі). Слава, і нині…

Сідальний, глас 1

Ми всі придбали Тебе, Пречиста, молитовницею перед Господом, і приходимо в церкву Твою святу, благаючи допомоги від Тебе, Приснодіво; визволи нас від бісівської злоби, і муки, і страшного засудження, що ублажаємо Тебе.

Пісня 7

Ірмос: Тебе, Богородице, духовну піч, пізнаємо вірні; бо як спас трьох юнаків Превознесенний і світ оновив, так не змінився в утробі Твоїй хвалимий отців Бог і препрославлений.

Ти була для Владики божественною скинією, бо зачала в утробі і народила Його плоттю, єдина Всенепорочна; тому визволи нас від пристрастей, і хвороб, і скорбот, і боргів; бо Ти маєш кріпкість і велику силу.

Зупини, Пречиста, нестерпну хворобу всеокаянної моєї душі, подай мені, Владичице, істинну радість, визволяючи мене від каламутної хвилі безлічі моїх гріхів; бо Ти моє пристановище і визволення.

Слава… Все уповання на моє спасіння покладаю на Тебе; бо в Тобі я придбав поміч, і непохитний стовп, і утвердження, і впевненість у здійсненні, і Тобою, Владичице, сподіваємось одержати Царство Небесне.

І нині… Ти, Владичице Пречиста, була сходом Сонця слави, бо від Тебе Він явився; визволи всіх від темряви, і невідання, і сморідних гріхів; тому взиваємо до Тебе: визволи мене від гріховної темряви.

Пісня 8

Ірмос: У печі юнаки Ізраїлеві, як у горнилі, добротою благочестя чистіше за золото сяючи, промовляли: благословляйте, всі діла Господні, Господа, оспівуйте і прославляйте по всі віки.

Смуток лютих пристрастей ображає душу мою, Богородице; Ти ж, Пречиста, що народила причину і подателя тиші і миру, збережи мене в мирі і наповни тихою радістю і веселістю.

Ти, Богородице, є Заступницею нашого спасіння, народивши Спаса і Владику всіх; тому благаю Тебе: сподоби спасіння смиренну душу мою, щоб я оспівував Тебе вірно по віки віків.

Слава… Ти, що Творця всіх і Бога зачала невимовно, спаси мене від тління і всякої спокуси і подай мені завжди взивати: благословляйте, всі діла, Господа, оспівуйте і прославляйте його повіки.

І нині… Ти, Діво, народила Творця всього і Бога; Його ж моли дарувати очищення гріхів, і визволення від скорбот, і напастей, і вічного вогню, і засудження тих, хто безперестанно прославляє Твою славу.

Пісня 9

Ірмос: Образ чистого Різдва Твого показала неопалима купина вогнепальна; і нині погаси піч жорстоких напастей на нас, щоб ми Тебе, Богородице, безперестанно величали.

Мати Божа Всенепорочна, відкрий мені Твоє милостиве серце і визволи мене із пащі мисленого вовка, який прагне погубити і розтліти мене; помилуй, благаю Тебе, не поверни мене осоромленим, раба Твого.

Всього мого життя будь заступницею і міцним захистом і визволи мене, Пречиста, від многих напастей, і печалей, і словоблуддя ворогів, але визволи мене і від вогню вічного.

Слава… Ти єдина відвідуєш хворих; Ти єдина, Владичице, виправлення грішників; Ти єдина керівниця і вхід до Бога; Ти єдина заступниця вічних благ, помилуй мене одного, що згрішив більше за всіх.

І нині… Прийми нині молитву мою зі сльозами і подай мені прощення гріхів і великого зла, яке я вчинив, Богородице, Всехвальна Владичице; бо я остаточно гину від безмежного відчаю.

Далі: Достойно є… та інше звичайне і відпуст.


Глас 1. Субота | Зміст | Глас 1. Понеділок


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору