«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиОктоїх

Глас 1. Понеділок

У понеділок на ранній

Після 1-ї кафизми сідальні зворушливі. Глас 1

У беззаконнях зачатий я, блудний, не наважуюсь дивитися на висоту небесну, але, дерзаючи на чоловіколюбство Твоє, взиваю: Боже, очисти мене і спаси мене.

Стих: Господи, не викривай мене в лютості Твоїй і не карай мене гнівом Твоїм.

Якщо праведник ледве спасеться, де явлюся я, грішний; тяготи і спеки денної не переніс; але приєднай мене до наймита одинадцятої години, Боже, і спаси мене.

Слава, і нині… богородичний: Пречиста Богородице, що на небесах благословенна і на землі славословима; радуйся, Невісто неневісна.

Після 2-ї кафизми сідальний. Глас 1

Обійми Отчі поспіши мені відкрити, у блуді прожив я моє життя, споглядаючи на невичерпне багатство щедрот Твоїх, Спасе, нині не зневаж зубожіле серце моє. До Тебе бо, Господи, у зворушливості взиваю: згрішив перед Тобою, спаси мене.

Стих: Господи, не викривай мене в лютості Твоїй і не карай мене гнівом Твоїм.

Судилище Твоє страшне і суд праведний, діла мої люті; але Ти милостивий, попередивши, спаси мене і від мук визволи, і позбав, Владико, участі лівої, і сподоби стати праворуч Тебе, Судде найправедніший.

Далі мученичий

Стих: Дивний Бог у святих Своїх, Бог Ізраїлів.

Похвалою страждань, вінців шаною, славні мученики одяглися Тобою, Господи; бо терпінням ран перемогли беззаконних і Божественною силою з небес прийняли перемогу. Їхніми молитвами і мене визволи від невидимого ворога, Спасе, і спаси мене.

Слава, і нині… Богородичний: Управ, Пречиста, окаянну мою душу, і ущедри її від безлічі гріхів, бо вона впала в глибину загибелі, Всенепорочна, і в страшний час смерті Ти вирви у демонів, які обмовляють, і усякої муки.

Інші сідальні, коли читається 3-тя кафизма.

Глас 1

Безумно віддалився від Тебе, Всещедрий, блудно проживши моє життя, завжди чинячи безсловесні пристрасті; але прийми мене молитвами ангелів, Отче благоутробний, як блудного юнака, і спаси мене.

Слава, і нині… Богородичний: Вища за духовні воїнства, Діво, єдина, що перевершує небесні чини, прийми від нас достойну похвалу, Пречиста; але благай з ангелами Сина Твого, щоб визволитися від муки пристрастей мені, єдиному засудженому.

Канон зворушливий.
Творіння преподобного Йосифа. Глас 1

Пісня 1

Ірмос: Твоя переможна правиця велично у кріпкості прославилась; вона бо, Безсмертний, як всемогутня супротивників знищила, ізраїльтянам у глибині путь новостворила.

Гріхів моїх безліч знищи, заради великої милості Твоєї, Христе, молюся Тобі, і даруй мені думки про навернення, щоб я прославляв Твою незбагненну благість.

З’явився Ти, заради милосердя щедрот, на землі втіленою людиною; тому прийми мене, Слове Божий, що згрішав більше за всяку людину; нині в покаянні припадаю до щедрот Твоїх.

Далі мучениці: Уподібнюючись умертвленню Христа, що постраждав добровільно і смерть перетерпів, всехвальні; і ви, преславні, перетерпіли різноманітні страждання і смерть, тому отримали безсмертне життя, мученики.

Мученичий: Вогонь божественної любові в душі ви, мученики, преславно носили, вогню не убоялися, але славним терпінням болістей попалили всі речі багатобожжя.

Богородичний: Чини безплотних оспівують з нами Тебе, Діво Всеоспівана; бо Ти народила із лона Твого втіленим Неосяжного, перебуваючи Дівою, як і до народження, Богоневісто.

Другий канон Безплотним.

Творіння преподобного Феофана. Глас 1

Пісня 1

Ірмос той самий.

Стоячи світло перед престолом Владики, безначального Отцю, і Його великої ради Ангела, святі ангели, надихніть мене словом оспівувати вас, молюся (двічі).

Божественний Розум помислив спочатку створити ангельські чини як дзеркала Світла Богоначального і сяяння трисонячного Світильника.

Богородичний: Бог, Який прикрасив чиноначалія вишніх сил, оселився в Твою, Богородице, утробу безмужню, вищу за серафимів, і незмінним плоттю став.

Пісня 3

Ірмос: Ти Єдиний знаєш людської істоти неміч, Який з милості прийняв її образ; опояши мене з висоти силою, щоб взивати до Тебе, Святий: одушевлений храме невимовної слави Твоєї, Чоловіколюбче.

Піднімись, гряди, о душе! і взивай до Создателя твого, Який знає всі тайни твої, і плоди покаяння покажи, щоб Він як щедрий Господь помилував тебе і визволив від вогню вічного.

Очисти, Єдиний Благий, очисти і спаси мене, як митар зі страхом взиваю до Тебе; безліччю гріхів обтяжений, принижений я тяготою провин, сповнений безмірно сорому.

Мученичий: Мученики, сповнені мудрості і істинного розуму, еллінську мудрість посоромили; мудрістю ж злобу знищили і, тяжко постраждавши, достойно прийняли вінці перемоги, радіючи.

Мученичий: Єдиницю єством, Тройцю ж в Особах, страждальці, сповідуючи, оману багатобожних божественною вірою знищили і явилися світильниками, осяюючи серця всіх благодатними променями.

Богородичний: Свята Богоневісто Чиста, Ти Святого народила, Який у святих перебуває, Сина і Слово, співбезначального Отцю, що освячує Святим Духом тих, хто Його побожно прославляє.

Інший. Ірмос той самий.

До Світла Боготворчого безпосередньо наближаючись і багаторазово ним насичуючись, серафими явно осяюються першодійним сяйвом, як другі світила, Божеством обожені (двічі).

Бажаючи старанно оспівувати сяяння ангелів, через яких надається допомога від Бога, вірні, просімо чистим розумом і чистими устами, щоб одержати їх сяяння.

Богородичний: Розум вічний сподобляючись бачити, як достойний, Гавриїл приніс Тобі, Діво Всенепорочна, голос радості, сповіщаючи Тобі слова зачаття і проповідуючи Твоє невимовне Різдво.

Пісня 4

Ірмос: Тебе, гору, благодаттю Божою осяяну, прозорливий Авакум побачив очима, проголошуючи народження із Тебе Святого Ізраїлевого на спасіння наше і оновлення.

Кому тебе, окаянна душе, уподібню, бо ти чиниш зле і не твориш добра; навернися, взивай до Того, Хто заради тебе добровільно зубожів; Серцевідче, ущедри і спаси мене.

Ти, Спасе, визначив покаяння тим, хто навертається, подай мені його, Благий, подаючи мені раніше кінця життя зворушення і зітхання, як раніше блудниці, яка обцілувала ноги Твої, Владико.

Мученичий: Наповнившись духовних вод, мученики, ви стали повелінням Божественним живими ріками, і Духом висушили каламутні потоки омани, Христе, і напоїли думки вірних.

Мученичий: Мужньо подвизалися божественні мученики, перетерпівши вогонь і меч і всі люті страждання; Слове Божий, їхніми молитвами визволи від страшних вічних мук тих, хто з вірою оспівує Тебе.

Богородичний: Той, Хто вічно від Отця ненародженого народжений Син, від Тебе, Діво, втілившись, народився в літі, бажаючи визволити земнородних від багатолітньої брані.

Інший. Ірмос той самий.

Престоли виконують першу прикрасу, і херувими, і серафими безпосередньо світяться божественними зорями, приймаючи богодіюче священноначаліє: слава силі Твоїй, Господи (двічі).

Серафими оспівують тричисельну Єдиницю Божества трисвятими безперестанними голосами, виявляючи пречисте таїнство богослів’я і навчаючи православної віри.

Богородичний: Той, Хто є вищим за всяке творіння, незбагненний живоначальний Творець, на землі воістину звершивши чудо, у Твоє пречисте лоно оселився, Пречиста.

Пісня 5

Ірмос: Ти, що просвітив сяянням пришестя Твого, Христе, і освятив хрестом Твоїм світу краї, серця просвіти світлом Твого Богопізнання тих, хто православно оспівує Тебе.

Упав я у тління пристрастей і боюся Твого праведного судилища, праведний Господи; тому молюся Тобі: укріпи мене творити діла благі, які виправдають мене.

Невідоме і таємне серця мого Ти знаєш, Боже мій, і Сотворителю, і Господи, не осуди ж мене в час суду, коли прийдеш судити все.

Мученичий: Святі, причастившись вогню, показали свою палаючу божественну любов, тому, зрошені надією на майбутні блага, богоносні веселилися.

Мученичий: Мученики, укріплені благою надією, перетерпіли роздирання членів тіла і багатопідступного змія удавили жилами свого неослабного терпіння.

Богородичний: Красномовні уста не можуть висловити невимовне чудо Різдва Твого, Богоневісто; бо Ти народила Невимовного і на руках носила Того, Хто рукою утримує все.

Інший. Ірмос той самий.

Любов’ю божественною розпалені, господства, власті і сили, чини другі, невмовкними устами піснями оспівують Богоначальну єдину істоту і силу.

Духом керуються архангельські чини, і ангели, і начала, з нескінченним воїнством, навчені шанувати світло Єдину триіпостасну Істоту.

Богородичний: Ти прикрасилася більше за всяку ангельську красу, зачавши Творця ангелів і Господа, Богомати Пречиста, народила Ти втіленого невимовно із Твоїх кровей.

Пісня 6

Ірмос: Оточила нас остання безодня, нема визволителя, вважаємося за овець, приречених на заколення; спаси людей Твоїх, Боже наш: бо Ти кріпкість немічних і виправлення.

Ти, Христе, є Лікар, зціли пристрасті серця мого, і омий мене від усякої скверни, Ісусе мій, струмками зворушення, щоб я оспівував і звеличував Твоє благосердя.

Мене, заблудлого на шляхах загибелі і упалого в безодню гріхів, наверни, Христе, і постав на незаблудлі стежки Твоїх чесних оправдань, щоб я прославляв Тебе.

Мученичий: Камені воістину багатокоштовні камінням засипалися, але не відмовилися від Каменя життя, ідолу із каменю не принесли жертви, славні і вінценосні мученики Господні.

Мученичий: Оновивши душі плугом віри, мученики стократний колосок страждань виростили Божественним Духом; і споживи блаженної сподобилися.

Богородичний: Вогняних слуг Вогонь народивши, явилася Ти вищою за них і першою стала серед всього творіння, Пречиста Діво, благословенна в жонах, Богорадувана.

Інший. Ірмос той самий.

Господи, чини безплотних стоять перед престолом слави Твоєї, Чоловіколюбче, і безперестанними голосами Тебе величають; бо Ти є кріпкість їх і співання, Христе (двічі).

Ангели, бачачи лице Твоє, доброту незбагненну, пребожественну красу Твоєї божественної світлості, просвічуються; Ти бо їх світло і радість.

Богородичний: Воплотився із Тебе, Пречиста, Той, Хто є раніше безплотне Слово, Який все сотворив волею і безплотних воїнства привів із небуття, як Всесильний.

Пісня 7

Ірмос: Тебе, Богородице, вірні бачимо духовну піч; бо як трьох юнаків спас Преславний, світ оновив, в утробі Твоїй Незмінний, хвальний отців Бог і препрославлений.

Левів у давнину Даниїл приборкав, маючи співжительку чесноту; йому поревнуй, душе, і того, хто завжди рикає, як лев, і хоче тебе схопити; постійним спогляданням Бога зроби його бездіяльним.

Безперестанним блудом, Господи, я люто осквернив душу; маючи неперевершену благість, Христе, прийми мене як блудного і ущедри мене, що оспівую Тебе: оспіваний отців Бог і препрославлений.

Мученичий: Законом Христовим твердо укріплені, непереможні мученики, беззаконних ради знищили і побожно скінчилися, співаючи: отців Бог, благословенний Ти.

Мученичий: Богозоряні Господні мученики, осяяні світлом тройчеським, зруйнували темряву мук і морок омани, співаючи: оспіваний отців Бог і препрославлений.

Богородичний: Закони єства в Тобі оновлюються, бо Законодавця Христа Ти народжуєш вище за плотський закон, Всенепорочна, законополагаючи визволення всім співаючим: оспіваний отців Бог і препрославлений.

Інший. Ірмос той самий.

Ти, Владико, є безначальне Світло, що від Отця Світла засяяло, ангелів воїнства Ти сотворив світлими, які віддзеркалюють Твоє незаходиме сяяння, оспіваний отців Бог і препрославлений.

Ти, Господь всіх, спасаєш рід людський приставленими ангелами; їх Ти приставив усім віруючим, які православно оспівують Тебе, оспіваного отців Бога і препрославленого.

Язик і розум не може, Владико, висловити велич чудес Твоїх і діл: Ти бо осяяв всякою красою небесні сили, оспіваний отців Бог і препрославлений.

Богородичний: Із Тебе, Чиста, Син воплотився, Який є раніше без матері від Отця, і без отця став таким, як ми; Йому ж нині служать полки безплотних, як хвалимому отців Богу і препрославленому.

Пісня 8

Ірмос: У печі юнаки Ізраїлеві, як у горнилі, красою благочестя чистіше за золото сяяли, промовляючи: благословляйте, всі діла Господні, Господа, оспівуйте і прославляйте по всі віки.

Визволителю мій благоутробний Христе, нині визволи мене від гріховного мороку і всяких спокус, що взиваю: благословляйте, всі діла Господні, Господа, оспівуйте і прославляйте по всі віки.

Коли хочеш прийти, Христе, у славі судити світ, приєднай і мене до стояння Твоїх обраних, що взиваю і промовляю: благословляйте, всі діла Господні, Господа, оспівуйте і прославляйте по всі віки.

Мученичий: До землі Христової прийшли святі мученики, бо на землі дуже подвизалися, небесне життя отримали, співаючи: благословляйте, всі діла Господні, Господа, оспівуйте і прославляйте по всі віки.

Мученичий: Скинувши тіло тлінне, як мученики переможці, ви одяглися у Христа, в одежу безсмертя, і взиваєте з висоти: благословляйте, всі діла Господні, Господа, оспівуйте і прославляйте по всі віки.

Богородичний: Священні гласи здалека провістили Тебе, Пречиста, бути Тобі Матір’ю Бога, Який створив усе; Його ж оспівуємо: благословляйте, всі діла Господні, Господа і прославляйте по всі віки.

Інший. Ірмос той самий.

Уподібнюючись просвіщеним промінням трисонячної краси і близькосвітлим воїнствам ангелів, вірні, співаймо: благословляйте, всі діла Господні, Господа і прославляйте по всі віки.

Як джерело всього доброго, Божественна сила Богоначальна приводить світла другі, які приймають Світло перше і взивають: благословляйте, всі діла Господні, Господа і прославляйте по всі віки.

Розум перший і Сотворитель вічносущий створив Собі небесні ангельські розуми, які наближаються до Нього і взивають: оспівуйте, всі діла Господні, Господа і прославляйте по всі віки.

Богородичний: Незбагненно від Отця Народженого раніше віків Ти, Діво Всенепорочна, народила нам невимовно Втіленого; до Нього ж взиваємо: оспівуйте, всі діла Господні, Господа і прославляйте по всі віки.

Пісня 9

Ірмос: Образ чистого Різдва Твого показала неопальна купина вогнепалена; і нині молимось: погаси в нас піч жорстоких напастей, щоб ми безперестанно величали Тебе, Богородице.

Як хананейка взиваю до Тебе: помилуй мене, Слове, бо маю душу мою, яку мучать демони, що безумно творить беззаконня і не відчуває божественного Твого страху, Довготерпеливий.

Постав, Господи, на камені повелінь Твоїх ноги душі моєї, і побори змія, який хоче безсоромно мене побороти, і визволи мене від його лиходійства, як Благий і Многомилостивий.

Мученичий: Раніше мученики перетерпіли нестерпну воду спокус і бурю лютих ран, і досягли до пристановища Небесного Царства, і насолоджуються божественною тишею.

Мученичий: Мученики світлосяйні сподобилися світла невечірнього і радості в церкві первородних, і з небесними силами веселяться; з ними ж моліть за нас Життєдавця.

Богородичний: Ти носиш Того, Хто носить все, і годуєш Того, Хто подає всім їжу; велике і страшне неосяжне для розуму Твоє таїнство, Богородице Діво, Ковчег чесної святині; тому Тебе вірою ублажаємо.

Інший. Ірмос той самий.

Причасниками невимовної Твоєї слави вчинив Ти, Спасе, безплотні розуми; і нині ними збережи людей Твоїх, які звертаються до Тебе з вірою і любов’ю, щоб ми Тебе безперестанно величали.

Пошли мирного Твого ангела, щоб він охороняв стадо Твоє, Вседержителю; бо Ти є причина миру і любові, щоб він богомудрену віру зберігав і всі єресі Твоєю силою знищував.

Ти, оспіваний, є вся солодкість; насади в церквах Твоїх, Владико, світлість небесної солодкості і дай благочестивим у спадок, щоб ми Тебе безперестанно величали.

Богородичний: Чини ангельські, Пречиста, нині невмовкно Твоє Різдво шанують; стоячи в чині і споглядаючи, радістю його насичуються і Тебе, Богородицю, безперестанно величають.

Далі: Достойно є… Єктенія мала і світильний, потім звичайні псалми.

На стиховні стихири зворушливі. Глас 1

Інший світ тебе, душе, чекає, і Суддя хоче викрити твої тайні і люті; не залишайся ж у теперішньому, але попередь, взиваючи до Судді: Боже, очисти мене і спаси мене.

Стих: Сповнилися зранку милості Твоєї, Господи… не зневаж мене, Спасе мій, охопленого гріховною лінивістю, підніми мої помисли до покаяння і покажи мене добрим працівником у Твоєму винограднику; даруй мені нагороду одинадцятої години і велику милість.

Стих: І нехай буде світлість Господа Бога нашого на нас, і діла рук наших…

Мученичий: Прийдіть, всі люди, вшануймо страстотерпців Христових піснями і співами духовними, світильників світу і проповідників віри, джерело вічнотекуче, з якого витікають вірним зцілення; їхніми молитвами, Христе Боже наш, даруй світові Твоєму і душам нашим велику милість.

Слава, і нині… Богородичний: Найсвятіша за всіх святих сил, чесніша за все творіння, Богородице Владичице світу, спаси нас молитвами Твоїми від безлічі гріхів і бід, як блага, що Спаса народила.

Далі: Благо є… Трисвяте по Отче наш… Тропар святому, єктенія і відпуст. Час 1-й і кінечний відпуст.

У понеділок блаженні. Глас 1

Споживою ворог вивів Адама із раю; хрестом же Христос ввів у нього розбійника, який взивав: пом’яни мене, Господи, коли прийдеш у Царстві Твоїм.

Блаженні гнані за правду, бо їхнє є Царство Небесне.

Даруй мені джерело зворушень, благоутробієм Твоїм, Христе Боже, яке очищає мене від усякої скверни безмірних гріхів, і сотвори мене причасником Царства Твого, Благодійнику.

Блаженні ви, коли ганьбитимуть вас і гнатимуть і зводитимуть на вас усяке лихослів’я і наклепи – Мене ради.

Ангелів Твоїх чини приводимо Тобі в молитву, Христе, спаси, ущедри нас, як Благий, прощаючи всі наші провини, свідомі і несвідомі.

Радуйтеся і веселіться, бо велика нагорода ваша на небесах.

Мученичий: Потоками крові вашої, святі мученики, ви потопили фараона мисленого, нині ж виточуєте потоки чудес, безодню висушуючи недугів; тому ублажаємо вас.

Слава… Отцю поклонімося, і Сина славословімо, і Всесвятого Духа оспіваймо, всі вірні, взиваючи і промовляючи: Всесвята Тройце, спаси всіх нас.

І нині… Богородичний: Ти, що народила Світло безлітне, приведи до світла душу мою, затьмарену постійними підступами демонів, Всенепорочна, і від вогню майбутнього визволи Твоїм заступництвом.

У понеділок на вечірні

На Господи, взиваю…
стихири. Глас 1

Стих: Коли на беззаконня наші зважатимеш, Господи, Господи, хто встоїть? Бо в Тебе очищення є.

Все життя моє в соромі прожив, Господи, з блудницями, окаянний, як блудний у зворушливості взиваю: Отче Небесний, згрішив, очисти і спаси мене, і не відкинь мене, що сам себе від Тебе віддалив і заради безплідних діл нині зубожів.

Стих: Ради імені Твого страждаю за Тебе, Господи; страждає душа моя за Слово Твоє, бо уповає душа моя на Господа.

Будучи багатим, Ти, Христе, зубожів; людей збагатив безсмертям і світлістю. Тому зубожілого через Житейські пристрасті збагати мене чеснотами і до убогого Лазаря причисли мене, визволяючи мене від муки багатого і майбутньої геєни.

Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай уповають люди на Господа.

Злобою збагатився я люто, і їжу полюбив, і в житті одержав блага, Господи, і в геєну був засуджений; голодний мій розум, як Лазаря, зневажав, перед вратами Твоїх божественних діянь покинутого, ущедри мене, Господи.

Інші стихири Предтечі

Стих: Бо в Господа милість, і велике в Нього визволення. Він визволить нас від беззаконь наших.

Пророче чудний, Христів хрестителю і Предтече, висохле моє серце безглуздям, допоможи твоїми молитвами пролити ріки сліз, постійно текучих; і молю тебе, щоб я, багатостраждальний, що спасаюсь тобою, величав тебе, мене звеличившого.

Стих: Хваліть Господа, всі народи, прославляйте Його, всі люди.

Пророче Божий, на тебе покладаю всю мою надію і покладаю життя мого чаяння; бо ти Христа Ісуса хрестив, Який взяв безодню гріхів світу; Його моли, Іоане, молюся тобі, очистити серце моє і спасти мене.

Стих: Бо велика милість Його над нами, й істина Його перебуває повік.

Проповіднику мудрий благодаті, ти всім народам наперед сповістив покаяння; окаянній моїй душі благозволь, божественний Предтече, перебувати в покаянні і завжди виконувати волю Господню, щоб я з вірою і любов’ю славив тебе.

Слава, і нині… Богородичний: Агнця, Який взяв на Себе гріхи всього світу, Якого проповідував усім великий Предтеча, з ним моли позбавити мене стояння на боці козлів у день судний і причислити мене недостойного до правиці овець.

Далі: Світло тихе… Прокимен дня і єктенія.

Потім: Сподоби, Господи…

На стиховні стихири покаянні. Глас 1

Яка велика безодня гріхів моїх, Спасе, я люто занурююсь гріхами моїми; подай мені руку, як Петрові, і спаси мене, Боже, і помилуй мене.

Стих: До Тебе, що перебуваєш на небі, зводжу очі мої. Як очі рабів звертаються до рук господарів їхніх, як очі рабині до рук господині її, так очі наші – до Господа Бога нашого, аж поки помилує нас.

В помислах лукавих і в ділах засуджений я, Спасе; даруй мені думку про навернення, Боже, щоб я взивав до Тебе: спаси мене, Благодійнику Благий, і помилуй мене.

Стих: Помилуй нас, Господи, помилуй нас, бо багато ми маємо приниження. Надміру має душа наша ганьби від багатих та зневаги від гордих.

Мученичий: Ваше сповідання на судилищі, святі мученики, обплювало демонів силу і визволило від омани людей; тому при відсіченні ваших голів ви взивали: нехай буде, Господи, жертва наша благоприємною перед Тобою, бо ми Тебе полюбили, нехтуємо тимчасовим життям, Чоловіколюбче.

Слава, і нині… Богородичний: Діво Всехвальна, Тебе бо Мойсей таємно побачив пророчими очима, купину, що горіла, а не опалилась: бо вогонь Божества не опалив утробу Твою, Чиста; тому молимо Тебе як Матір Бога нашого: мир виблагай світові і велику милість.

Далі: Нині відпускаєш… Трисвяте по Отче наш… тропар і відпуст.

У понеділок на повечір’ї

Канон до Пресвятої Богородиці. Глас 1

Пісня 1

Ірмос: Пісню перемоги співаємо всі Богу, Який сотворив дивні чудеса великою силою і спас Ізраїля, бо Він прославився.

Освячення пречисте, радуйся, Діво, ангелів прикраса і приятилище Духа, Невісто непорочна Отця безначального і Мати Слова Божого.

Ти Цариця, бо Царева дочка, що виросла і народила плоттю Царя Бога, Богородице Владичице, і з Ним царюєш.

Слава… Оспівує Різдво Твоє Давид співець, прославляє ж Ісая утробу Твою пречисту, Маріє Всечиста, християни ж славлять Різдво Твоє.

І нині… Проповідує Церква Різдво Твоє, Діво Богоневісто, православним вченням і речами божественними, образу втіленого Сина Твого поклоняється.

Пісня 3

Ірмос: Камінь, Який зневажили будівничі, став наріжним каменем; Він є камінь, на якому Христос утвердив Церкву, яку відкупив для народів.

Маючи славу дівства, одяглася Ти благодаттю Святого Духа, Пречиста Маріє, і стала Богородицею; нове таїнство і сокровенне: як Ти, народивши Бога плоттю, залишилася Дівою.

Діло, яке Ти вчинив, Господи, хто зрозуміє: тій, яку осудив народжувати дітей в печалі, Ти став її Сином; і радіє жіноче упале єство в Тобі Бозі, заради Богородиці

Слава… Буря гріхів відпускається світові через Тебе, єдина Пречиста Богородице Маріє; тому, маючи в Тобі пристановище спасіння, прославляємо, вірні, оспівуючи велич Твою.

І нині… Оспівали в давнину пророки дівство, в якому Ти народила в літо Безлітного, і незбагненне Слово, Єдиного від Тройці Христа Бога нашого; Його ж образ шанує Церква, Мати Чиста.

Пісня 4

Ірмос: Духом передбачив пророк Авакум втілення Слова, проповідуючи, взивав: коли наблизяться літа – пізнаєшся; коли прийде час – явишся; слава силі Твоїй, Господи.

Як семисвітле дзеркало різноманітно оспівує божественний пророк Твої образи; ми ж ділом сприйняли звершення знаменій Твоїх, бачачи в дійсності Тебе воістину Богородицю, віруємо.

Тебе, воістину Божу Матір, Діво Чиста, шануючи, славимо, достойний приносячи Тобі глас, в Законі і пророках проповіданій: радуйся, Обрадувана, Господь з Тобою.

Слава… Ось божественна Гора, яку бачив Авакум і яка була покрита тінню чеснот; Богородиця засяяла в світі; через Неї наближаються до Бога ті, хто в давнину через провину відступили від Нього.

І нині… Блаженний народ, який сподобився шанувати Твоє Різдво, оспівана Пречиста, православ’ям, і вченням, і ділами, істинно являючи всі образи втілення Сина Твого.

Пісня 5

Ірмос: З ночі оспівуємо Тебе, Христе Боже, зубожілого заради нас, бо Ти і хрест, і смерть плоттю перетерпів.

Таємно в купині неопалимій явив Тебе Мойсей, Богородице Владичице, тілесна Твоя утроба не опалилася Божеством.

Матір Слова Божого, оспівуємо Тебе, Богородице Чиста, приносячи Тобі словесні квітучі дари, вірою радіючи.

Слава… Від осквернених уст не відкинь похвали, Богородице Пречиста; бо немає на землі нікого, хто може достойно Тебе оспівати.

І нині… Єдиний у двох природах Той, Хто від Діви народився: як Бог невидимий і як людина, волею заради нас уподібнився людям.

Пісня 6

Ірмос: Уподібнюючись пророку Іоні, взиваю: життя моє визволи із тління і спаси мене, Спасе світу, що взиваю: слава Тобі.

Мислений світильник і семисяйний, Тебе, Діво, бачить пророк, показуючи явно дію Духа, сяючого в Тобі.

Ти, Діво, явилася воістину древом живоносним, плодом Твоїм умертвивши лукавого змія; людям же народила життя – Христа Бога.

таїнство і сокровенне: як Ти, народивши Бога плоттю, залишилася Дівою.

Діло, яке Ти вчинив, Господи, хто зрозуміє: тій, яку осудив народжувати дітей в печалі, Ти став її Сином; і радіє жіноче упале єство в Тобі Бозі, заради Богородиці.

Слава… Буря гріхів відпускається світові через Тебе, єдина Пречиста Богородице Маріє; тому, маючи в Тобі пристановище спасіння, прославляємо, вірні, оспівуючи велич Твою.

І нині… Оспівали в давнину пророки дівство, в якому Ти народила в літо Безлітного, і незбагненне Слово, Єдиного від Тройці Христа Бога нашого; Його ж образ шанує Церква, Мати Чиста.

Пісня 4

Ірмос: Духом передбачив пророк Авакум втілення Слова, проповідуючи, взивав: коли наблизяться літа – пізнаєшся; коли прийде час – явишся; слава силі Твоїй, Господи.

Як семисвітле дзеркало різноманітно оспівує божественний пророк Твої образи; ми ж ділом сприйняли звершення знаменій Твоїх, бачачи в дійсності Тебе воістину Богородицю, віруємо.

Тебе, воістину Божу Матір, Діво Чиста, шануючи, славимо, достойний приносячи Тобі глас, в Законі і пророках проповіданій: радуйся, Обрадувана, Господь з Тобою.

Слава… Ось божественна Гора, яку бачив Авакум і яка була покрита тінню чеснот; Богородиця засяяла в світі; через Неї наближаються до Бога ті, хто в давнину через провину відступили від Нього.

І нині… Блаженний народ, який сподобився шанувати Твоє Різдво, оспівана Пречиста, православ’ям, і вченням, і ділами, істинно являючи всі образи втілення Сина Твого.

Пісня 5

Ірмос: З ночі оспівуємо Тебе, Христе Боже, зубожілого заради нас, бо Ти і хрест, і смерть плоттю перетерпів.

Таємно в купині неопалимій явив Тебе Мойсей, Богородице Владичице, тілесна Твоя утроба не опалилася Божеством.

Матір Слова Божого, оспівуємо Тебе, Богородице Чиста, приносячи Тобі словесні квітучі дари, вірою радіючи.

Слава… Від осквернених уст не відкинь похвали, Богородице Пречиста; бо немає на землі нікого, хто може достойно Тебе оспівати.

І нині… Єдиний у двох природах Той, Хто від Діви народився: як Бог невидимий і як людина, волею заради нас уподібнився людям.

Пісня 6

Ірмос: Уподібнюючись пророку Іоні, взиваю: життя моє визволи із тління і спаси мене, Спасе світу, що взиваю: слава Тобі.

Мислений світильник і семисяйний, Тебе, Діво, бачить пророк, показуючи явно дію Духа, сяючого в Тобі.

Ти, Діво, явилася воістину древом живоносним, плодом Твоїм умертвивши лукавого змія; людям же народила життя – Христа Бога.

Слава… Не прекрасна похвала приноситься Тобі від осквернених уст, Чиста Мати Бога нашого; але дай душі моїй бажання і прийми це.

І нині… Хитаються беззаконні в мольбах гіркого невір’я, коли тільки бачать православних собори, що цілують Твій образ, Діво.

Господи, помилуй (тричі). Слава, і нині…

Сідальний, глас 1

Управ, Пречиста, окаянне моє життя, і ущедри, Всенепорочна, душу, яка сповзла численними гріхами в глибину загибелі, і в час смерті визволи мене від бісівських наклепів і страшної відповіді.

Пісня 7

Ірмос: Сущих у печі юнаків Твоїх, Спасе, вогонь не доторкнувся і не обпалив; тоді троє як єдиними устами співали і благословляли, промовляючи: благословенний Бог отців наших.

Прикрашеною чеснотами явилася Ти, Богоневісто, славою і честю дівства; бо прекрасна і велична Твоя воістину доброта; люблячий Господь привів Тебе до Себе, Матір божественну.

Жезлом праведності явно була Ти, Жезл Царства найчесніший; тому Ти народила плід – Слово Боже; це чудо здаля Ааронів жезл явно прообразував.

Слава… Тілесними пристрастями я осквернив тіло, і слово, і душу; як я оспіваю красу Твоїх чеснот? Вагаюся і страшуся; але Сама будь для мене помічницею Твоїми молитвами.

І нині… Твого втілення, Христе, шаную з’єднання, і його образу поклоняюся смиренно, бо, як Бог вічний, Ти став від Діви Людиною незмінною, Сам бо обоє звершив.

Пісня 8

Ірмос: Його ж жахаються ангели і всі воїнства, як Творця і Господа; священики, оспівуйте, юнаки, прославляйте, люди, благословляйте по всі віки.

Божественне Боже освячення нехай оспівується, бо через Нього світ визволився від тління; підніміться, всі упавші колись: бо Марія народила спасіння – Христа.

Оспівуємо Тебе, Пречиста Мати Божа; і хто не прославляє Тебе, воістину благу, дійсну надію душ наших; тому, Пречиста, мольбу мою прийми.

Слава… Осяйтесь нині піснями, вірні; прославляйте, ангели і разом люди, диявол падає у відчай: бо Марія народила нам надію спасіння.

І нині… Не описуйте Божество, не говоріть неправди, сліпі, бо Воно просте і невидиме є; образу ж плоті зображеної поклоняюся і вірою прославляю народившу Господа Діву.

Пісня 9

Ірмос: Світлоносна хмара, в Яку Владика всіх, як дощ на руно, з неба зійшов і воплотився заради нас, ставши Людиною, Безначальний; величаємо Тебе як Матір Бога нашого, Пречисту.

Радуйся, Маріє, велике всього творіння чудо; радуйся, дочко Давида, Мати ж Господня; радуйся, оспівування Гавриїлове; радуйся, пристановище, і утвердження, і поміч всім сущим на землі грішникам, Пресвята.

Співає Духом Божественним, оспівує подячною піснею Іоаким чудний і божественна Анна, бо побачили на землі Матір Сотворителя, дочку Марію, яку народили; Її ж молитвами спаси нас всіх як Бог.

Слава… О Пресвята Діво, Мати Бога вишнього! Твоє Різдво стало на землі спасінням грішних і смиренних; Тобою бо спасаємося вірою, але спасаєш мене і нині, і в усі віки вічні.

І нині… Втілене Слово, але незмінне, знаю, тому оспівую Його вірно, у двох природах, але в єдиній іпостасі; Його ж воістину як Бога і Людину, проповідуючи, в піснях величаю.

Далі: Достойно є… і поклін. Трисвяте та інше звичайне і відпуст.


Глас 1. Неділя | Зміст | Глас 1. Вівторок


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура


Нагору