«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиОктоїх

Глас 1. Вівторок

У вівторок на ранній

Після шестипсалмія

На Бог Господь…
тропар святому, якщо є.

Слава, і нині… богородичний на глас тропаря; якщо ні, співаємо тропар богородичний.

Слава, і нині… богородичний його ж.

Після 1-ї кафизми сідальні покаянні. Глас 1

В беззаконнях зачатий я, блудний, не наважуюся дивитися на висоту небесну, але, надіючись на Твоє чоловіколюбство, взиваю: Боже, очисти мене грішного і спаси.

Стих: Господи, ні лютістю Твоєю не викривай мене, ні гнівом Твоїм не карай мене.

Якщо праведник ледве спасається, я ж грішний як явлюся, тяготи і спеки денної не понісши; але до працівників одинадцятої години приєднай мене, Боже, і спаси мене.

Слава, і нині… богородичний: Того, Хто без матері на небесах, Ти народила без отця на землі незбагненно і нечувано; Його, Богородице, моли спастися душам нашим.

Після 2-ї кафизми сідальний. Глас 1

Обійми Отчі відкрити мені поспіши, блудно я прожив моє житіє, дивлячись на невичерпне багатство щедрот Твоїх, Спасе, нині не зневаж зубожіле моє серце; до Тебе бо, Господи, у зворушливості взиваю: згрішив, Отче, на небо і перед Тобою, спаси мене.

Стих: Господи, ні лютістю Твоєю не викривай мене, ні гнівом Твоїм не карай мене.

Багатство чеснот Іова бачачи, той, хто є ворогом праведних, підкопав і украв підступом, і зруйнував стовп тілесний, але ж не украв скарбів духовних, бо зустрів непорочну душу; мене ж він роздягнув і полонив; Спасе, попередь же раніше кінця, і визволи від спокусника, і спаси мене.

Стих: Дивний Бог у святих Своїх, Бог Ізраїлів.

Як мужні воїни, ви, святі мученики, єдинодушно віруючи, погроз мучителів не убоялися; прийшли старанно до Христа, взявши чесний хрест, і закінчили життя, з неба перемогу прийняли; слава Тому, Хто укріпив вас; слава вінчавшому вас; слава діючому через вас і даруючому всім зцілення.

Слава, і нині… Богородичний: Відчай ніневітян Ти попередив, сповіщене покарання відвів, і гнів перемогла милість Твоя, Господи; змилосердься нині над людьми і стадом Твоїм; державною могутністю подолай ворогів наших, молитвами Богородиці даруй нам милість Твою.

Після 3-ї кафизми сідальні. Глас 1

До розбійників потрапив я помислами, обкрадений розумом, уранив душу мою гріхами, і лежу незціленим, Ісусе Многомилостивий; але вилий на мене милість Твою молитвами Предтечі і тяжкі рани душі моєї зціли.

Ти, Іоане, що в давнину хрестив у струмках Йорданських очищення всього світу, мене, що занурився в гріхах, витягни і омий від усякої скверни, завжди благаючи Чоловіколюбця, як заступник благоприємний.

Слава, і нині… Богородичний: Безневісна чиста Богородице Діво, єдина вірним заступниця і покров, визволи всіх від бід, і скорбот, і лютих обставин, що на Тебе, Діво, покладають надію; і душі наші спаси божественними Твоїми молитвами.

Канон покаянний.
Творіння преподобного Йосифа. Глас 1

Пісня 1

Ірмос: Пісню перемоги співаймо всі Богу, Який створив дивні чудеса могутністю великою і спас Ізраїля, бо Він прославився.

Поневолений пристрастями гріха, припадаю до Тебе, Господи, щоб Ти визволив мене від них і я старанно славив Твою благість.

Поранився я, окаянний, гріховним списом і помер; і, дивлячись на мене, ворог веселиться; Ти, що воскрешаєш мертвих, оживи і спаси мене.

Мученичий: Собори мучеників прославилися, чесними тілами своїми прославивши Христа, Який носив плоть і Своїми стражданнями знищив тління.

Мученичий: Ви, святі мученики, стовпи і забрала благочестя, вас не схилили ворожі підступи; їхніми молитвами, Боже, ущедри всіх нас.

Богородичний: Як вогневидний престол, носиш Ти, Діво, Сотворителя, як одухотворений чертог і прекрасна палата, що вмістила Царя, Який став як ми, крім змішення і змінення.

Інший канон святому великому пророку Іоану Предтечі. Глас 1

Пісня 1

Ірмос той самий.

Ти, блаженний, був гласом Слова, тому прийми наші гласи, що звертаємо до тебе, визволяючи нас від злих діл твоїм заступництвом.

Як ранок, як сонце засяяв ти, просвічуючи краї землі, і затьмарюєш лукавих духів; тому віджени морок від душ наших.

Життя наше приходить до смерті, проповідував ти, Предтече; тому умертви пристрасті, які умертвляють мене, і покажи мене, блаженний, причасником божественної світлості.

Богородичний: Єдина, Пречиста Владичице, що безлітного Сина народила втіленого, багатолітні всеокаянні пристрасті душі моєї зціли.

Пісня 3

Ірмос: Камінь, Який відкинули будівничі, Він став наріжним каменем; Той є каменем, на якому утвердив Христос Церкву, яку відкупив, із язичників.

Подивись на мою неміч, в яку Ти одягнувся; подивись на душу мою, яка має страшний образ, і зваж на голос мій, Христе многомилостивий, і перетвори це неподобство у благовидність, Спасе.

Ти, Ісусе, спас блудного, спаси мене, який єдиний переступив Твої спасительні закони і всякий гріх безсловесно звершив; помисли відвели мене від Тебе, Благий, і чужим мене сотворили.

Мученичий: Сили безплотні, святі мученики, воістину здивувалися вашій мужності; як ви на судилищі страждали славно і, падаючи тілом, усіх безплотних ворогів божественною силою подолали.

Мученичий: Ще кров’ю ран обагрені, ще краплями крові обливалися, страстоносці, коли, радіючи, предстали перед Господом, безсмертним Царем, як переможці увінчані.

Богородичний: Ти народила Того, Його ж Отець народжує раніше всіх віків; годувала Того, Хто всіх годує; Ти не знала мужа, – преславне чудо, нове таїнство, Богоблагодатна; тому всяка душа вірних прославляє Тебе.

Інший. Ірмос той самий.

Від неплідної і ненароджуючої ти, Предтече, священно народився і став плодоносним божественних діянь; тому серце моє постійно неплідне, сотвори його добрим і благоплідним, щоб я завжди вірно прославляв тебе.

Хлібом небесним утверди моє серце, блаженний, розслаблене лукавими помислами, і дай мені старанно творити волю Всещедрого Бога, щоб я вірно завжди прославляв тебе.

Ти, блаженний пророче, проповідував Агнця, Який взяв на Себе гріхи світу; гріхів моїх тягар полегши, молюся, подай мені зворушення, яке очищає скверни пристрастей.

Богородичний: В усього Адама одягнувся із Тебе, Богородице, плотоносне Слово; Його моли, Богородице, визволити нас від усяких напастей і вічного вогню.

Пісня 4

Ірмос: Духом передбачив пророк Авакум втілення Слова, проповідував, взиваючи: коли наблизяться літа – пізнаєшся; коли прийде час – покажешся; слава силі Твоїй, Господи.

Багатство, яке Ти дав мені, Христе, я розтратив зле, і закінчив безглуздо, і став нагим, одягнений в діла безчесні; тому взиваю до Тебе: прикраси мене одежею першою, зворушуючи мене Божественною благодаттю.

Принизився безумно і упав люто, і лежу на землі невиліковно хворий; підніми мене, Спасе, бо Ти є впалих піднесення, і на камені спасительного покаяння утверди, Христе, серце моє.

Мученичий: Уподібнюючись Христу, розіп’ятому на хресті, приймаючи рани, ви, страстотерпці, веселилися і кривавими хмарами знищили хмари багатобожжя, струмки зцілень виточуючи.

Мученичий: Ви перепливли, як по суші, мук силу і гірке хвилювання, божественні страстотерпці, керовані надією на спасіння і спрямовані до небесного пристановища, наповнені всякою радістю.

Богородичний: Здивувалися ангельські воїнства, дивлячись на Тебе: як невидимий образом став видимим для нас через Тебе, Діво Богородице; Його благай, щоб Він сподобив усіх нас спасіння, що з вірою Тебе славлять.

Інший. Ірмос той самий.

Виткавши собі ризу спасіння, Господній Хрестителю, через наготу тілесну, мене, нагого від усякого благотворіння, одягни, молюся, в одежу правди і радості.

Краплю спасіння вилий на мене, Предтече, що томлюся розпаленням похотей, бо ти занурив у струмках Йорданських потік солодкості, Ісуса Життєдавця, щоб я достойно тебе славив.

Ні ангел, ні заступник спас нас, але Сам Господь, Який прийшов на землю; Йому ж ти, блаженний, приготував праві путі; нині Його моли показати мені стежку, що веде до Царства.

Богородичний: Ти стала храмом Божим освяченим через незбагненне оселення в Тобі, Діво; Його благай очистити нас від скверни, щоб ми стали храмом для оселення Божественного Духа.

Пісня 5

Ірмос: Твій мир дай нам, Сину Божий, іншого крім Тебе бога не знаємо, ім’я Твоє величаємо, як Бога живих і мертвих.

Наповнився я многими і лютими гріхами, Владико щедрий і довготерпеливий; ущедри мене засудженого, і не відкинь мене від лиця Твого.

Митаря оправдав Ти, Христе, зітхнувшого, йому ж і я уподібнюючись, б’ю себе в груди і взиваю до Тебе: очисти мене, Єдиний благоутробний і щедрий.

Мученичий: Святі Твої, Господи, явилися світилами без омани, відганяючи глибоку ніч омани і просвіщаючи всю вселенну світлістю чудес.

Мученичий: Як коштовні камені полюбили Тебе Владико, Камінь живоносний, мученики, муками оцінені, які повалили будівлю омани.

Богородичний: Ти, Всенепорочна, породила з двома волями Єдиного із Пресвятої Тройці, Який має єдину Іпостась; Його ж старанно благай спастися всім нам.

Інший. Ірмос той самий.

В пустелі оселився Предтеча Христів, як у давнину Ілля; тому серце моє, спустошене гріхами, старанням божественним утверди, всеблаженний.

Як стовп нерухомий і як забрало був ти вірним, великий Предтече Христів; помисли мої, що коливаються підступами лукавого, покажи непохитними.

Мертвим благовіствував світло ти, що засяяв від Світла на землі, гласом твоїм, блаженний, і сущі у темряві просвітились; тому просвіти мене, затьмареного люто.

Богородичний: Царицею Тебе, Діву Чисту, проповідує Давид, Пречиста; тому молю Тебе, сотвори мене спадкоємцем Царства Небесного, щоб я ублажав Тебе.

Пісня 6

Ірмос: Уподібнюючись пророку Іоні, взиваю: життя моє, Благий, визволи із тління, і спаси мене, Спасе світу, що взиваю: слава Тобі.

Сокрушилися кості окаянної моєї душі, і тяготою численних похотей скорчився, але допоможи мені, Христе, едина всіх допомога.

Упав я в безодню лютих гріхів, охоплений бурею пристрастей, і взиваю до Тебе, всесильний Христе: підніми мене сильною Твоєю рукою і спаси мене.

Мученичий: Безліч обраних, численні святі страстотерпці подолали темряву ворогів і з’єдналися з безліччю небесних сил.

Мученичий: Ви, страстотерпці, висушили глибину безбожжя і успадкували потік насолод; тому висушіть паводок гріха мого.

Богородичний: Явлена освячена тінь, Маріє, освяти осквернену пристрастями окаянну душу мою і сотвори мене причасником божественної слави.

Інший. Ірмос той самий.

Ти, що на землі проповідував покаяння, Хрестителю, покажи мені путі покаяння, які ведуть до світла, і визволи мене із безодні омани.

Як занурив ти безодню в струмках річкових, так висуши безодню моїх пристрастей, подаючи мені джерело сліз, Предтече, проповіднику Христів.

Від недуг душевних, і плотських пристрастей, і життєвих напастей, і всяких спокус і скорбот спаси мене, Господній Предтече.

Богородичний: Матір Божу і добру в жонах благаю Тебе старанно, не зневаж мене, Чиста, але ущедри і від усякого пошкодження цілим збережи.

Пісня 7

Ірмос: Сущих у печі юнаків Твоїх, Спасе, вогонь не доторкнувся і не обпалив; тоді троє як єдиними устами співали і благословляли, промовляючи: благословенний Бог отців наших.

Терпіння навчився Іов і був непохитним проти всіх підступів лукавого, як стовп мужній; йому завжди ревнуй, о душе, і ніколи не падай духом у скорботах.

Тілесними переможений пристрастями і будучи словесним, я став безсловесним; Слове Божий, що словом блудницю спас, спаси мене окаянного, щоб я оспівував, благословляючи, Твою благість.

Мученичий: Ви, мученики, визволені кров’ю Того, Хто постраждав плоттю заради нас; за Нього ви старанно благозволили пролити свою кров; тому безперестанно з Ним царюєте.

Мученичий: Ви, мудрі мученики, стали палатою, побудованою священними стражданнями, в якій радісно спочив Христос, єдиний Цар і Господь, Який привів вас до небесної оселі.

Богородичний: Із всіх родів обрав Тебе Христос, Всехвальна, єдину Тебе, чесну і чисту, благозволив обрати в оселю; із Тебе, як сонце, засяяв і всю землю просвітив.

Інший. Ірмос той самий.

Як славний заступник Старого і Нового завіту, Хрестителю, заступайся за мене, застарілого в гріхах, щоб усього мене оновити, благаючи Ісуса, Оновителя всіх.

Законоположником покаяння явився ти на землі, Предтече Христів і Хрестителю, його ж звершити укріпи всіх молитвами твоїми, щоб позбавитися нам від безмежного зла, яким завжди грішимо.

Ти пройшов тісну путь, проходячи всяке стримання, мудрий, і осяявся широтою світлих боговидінь; даруй і нам насолодитися ними, Христа благаючи.

В єдиному єстві Тройцю славімо, вірні: безначального Отця, і Сина, і Святого Духа, єдину царюючу істоту, єдине володіння, єдине начало і життя, що оживотворює нас.

Богородичний: Пречиста, принеси мольбу Богу, щоб Він очистив гріхи наші і безкінечні провини, і визволив нас від вічного вогню мук.

Пісня 8

Ірмос: Його ж жахаються ангели і всі воїнства, як Творця і Господа; священики, оспівуйте, юнаки, прославляйте, люди, благословляйте і вихваляйте по всі віки.

Нагим від будь-яких чеснот зробив мене лукавий змій злою порадою; нині прикраси мене ризою чеснот, Спасе мій, бо Ти оголив мене від його злоби.

Бажаючи прийти судити людський рід, Суддя праведний, в час страшний, не пошли мене засудженим на вогонь геєнський, але ущедри і спаси мене.

Мученичий: Вас, всехвальні страстотерпці, не змогли відлучити від любові Христової ні скорботи, ні біди, ні меч, ні вогонь, бо Він полюбив вас заради благосердя.

Мученичий: Плоттю сплетені, ви, мужні страстотерпці, безплотного ворога подолали і нині радієте разом з безплотними, зцілюючи пристрасті душ і тіл наших.

Богородичний: Як Квітку знайшов Тебе в долині життя і вселився в Тебе Той, Хто є Творцем всього, пахощами чеснот і чистоти нині Він духмянить нас, Богородице.

Інший. Ірмос той самий.

Один я згрішив більше за всіх, що народились на землі, один я став переступником Твоїх законів, Господи; тому заради Предтечі ущедри і спаси мене.

Ти, Хрестителю Іоане, явився подібним до ангелів, проповідуючи великої ради Ангела краям землі; тому тебе піснями прославляємо по всі віки.

В голову беззаконно усічений був ти, блаженний, що занурив голову Христову в водах; укріпи всіх нас молитвами твоїми подолати воістину згубну голову лукавого.

Богородичний: Визволи мене від безглуздих гріхів, і томління у полум’ї, і муки в темряві, і скреготу зубів, і черви, Діво, єдина Заступнице людського роду.

Пісня 9

Ірмос: Світлоносна хмара, в Яку Владика всіх зійшов з небес, як дощ на руно, і воплотився заради нас, ставши людиною, Безначальний; величаємо Тебе як чисту Матір Бога нашого.

Ось час покаяння і чистих діл; ось день, твори світлі діла; втікай від темряви пристрастей, віджени сон злого відчаю душі моєї, щоб був ти причасником божественного світла.

Як митар зітхаю, як блудниця проливаю сльози і як розбійник взиваю до Тебе: помилуй мене, Щедрий; і як блудний син взиваю: згрішив; припадаю до Тебе як хананейка: Милостивий, не зневаж мене, Христе.

Мученичий: Ви, мученики, явилися воістину лікарями тілесних хвороб і душевних страждань; віддавши на рани тіла терпеливо і на смерть примусову, преславні страстотерпці Господні, заради цього завжди ублажаєтесь.

Мученичий: Більше за сонячне сяяння засвітилося терпіння премудрих Христових страстотерпців, тому начальника темряви погубили благодаттю, і зруйнували ніч безбожжя, і просвітили серця вірних.

Богородичний: Просвітительним сяянням Слова, Який засяяв із святої Твоєї утроби, Богородице Діво, і просвітив краї землі, просвіти душу мою, затьмарену чорнотою похоті і лінивістю пристрастей, щоб я з вірою оспівував Тебе.

Інший. Ірмос той самий.

Ось світильник, що сяє сущим у темряві життя, ось доброгласна ластовиця, що сповіщає всім весну, Христів великий Предтеча, заступник Старого і Нового завітів; його ж молитвами завжди охороняємось.

Як друга Жениха нині пропоную тебе в молитовника, маючи безліч гріхів, і взиваю до тебе, Хрестителю: подай мені відпущення боргів, преблаженний, і запали світильник душі моєї, який до кінця погас через лінивство.

З безплотними ангелами, з чесними апостолами, зі святими страстотерпцями і з пророками, Предтече, завжди моли Преблагого Бога сподобитися нам вічних благ і збагатитися твоїм благим заступництвом.

Ластовиця прекрасна, соловей чесний, голуб предобрий, горлиця пустелелюбна, Господній Хрестителю, пустелі породження, душу мою, запустілу безплідністю, покажи плодоносною добром.

Богородичний: Ти носиш Того, Хто носить все, як престол херувимський, і годуєш Того, Хто годує нас; Його ж безперестанно благай, Богорадувана Чиста, завжди визволятися від землетрусу, падіння, полону і від усякої біди стаду Твоєму.

Далі: Достойно є… і поклін. Єктенія мала і світильний; псалми звичайні.

На стиховні стихири покаянні. Глас 1

Інший вік чекає тебе, душе, і Суддя хоче викрити твоє таємне і люте; не залишайся ж перебувати в них, але попередь, взиваючи до Судді: Боже, очисти мене і спаси мене.

Стих: Наповнилися зранку милістю Твоєю, Господи, і зраділи і звеселилися; в усі дні наші звеселяємося: за дні, в які Ти смирив нас, літа, в які ми бачили зле; і зглянься на рабів Твоїх і на діла Твої, і навчи синів Твоїх.

Не випробуй мене, Спасе мій, одержимого гріховним лінивством, але підніми мої помисли до покаяння і покажи мене достойним працівником Твого виноградника, даруй мені нагороду одинадцятої години і велику милість.

Стих: І нехай буде світлість Господа Бога нашого на нас, і діла рук наших виправ на нас, і діло рук наших виправи.

Мученичий: Ці воїни великого Царя противились повелінням мучителів, мужньо перемагаючи муки, і подолали всю оману, і достойно отримали вінці; вони просять у Спаса миру душам нашим і велику милість.

Слава, і нині… Богородичний: Блудницю, і блудного, і розбійника я перевершив; і гріхи митаря і ніневітян обігнав; горе мені, що буде; як уникну муки я, окаянний? Чиста, припадаю до Тебе, ущедри мене милістю Твоєю, як тих спас Син Твій.

Далі: Благо є сповідатися Господеві… тропар, єктенія і відпуст. Потім час 1-й, псалми звичайні та інше і кінцевий відпуст.

У вівторок блаженні. Глас 1

Споживою вигнав ворог Адама із раю; хрестом же Христос ввів у нього розбійника, який взивав: пом’яни мене, Господи, коли прийдеш у Царстві Твоїм.

Блаженні гнані за правду, бо їхнє є Царство Небесне.

Мене, що кожного дня грішу і переступаю Твої заповіді, наверни, Боже, і з мук вирви, щоб я прославляв Твоє невимовне милосердя, Чоловіколюбче.

Блаженні ви, коли ганьбитимуть вас і гнатимуть та зводитимуть на вас усяке лихослів’я і наклепи – Мене ради.

Світильник явився ти, Божий Предтече, попереду йдучи незаходимого Світла, Яке засяяло нам невимовно із Хмари; завжди Його благай ущедрити і спасти душі наші.

Радуйтесь і веселіться, бо велика нагорода ваша на небесах.

Мученичий: Ви, всехвальні мученики, перетерпіли різноманітні муки і сподобилися вишніх небесних благ; тому завжди ублажаєтеся від усіх людей.

Слава… В трьох Лицях всі ми знаємо єдине Божество, не розсічене єством, з Отцем Сина і Духа Живого, безначальне, незлитне, повіки завжди існуюче.

І нині… Після Різдва, Приснодіво, Ти зберігаєшся чистою, як і до Різдва, Бога народивши плоттю; Його ж моли, Пречиста, плотських і душевних пристрастей позбавити нас, молимось.

У вівторок на вечірні

На Господи, взиваю…
стихири хресні. Глас 1

Стих: Коли на беззаконня наші зважатимеш, Господи, Господи, хто встоїть? Бо в Тебе очищення є.

На хресті розіп’ятий, Христе Боже, як людина, Ти обожив людську природу, і початковозлобного змія

Ти умертвив, а нас визволив від клятви, що від дерева, за благосердя ставши клятвою; прийшов Ти, щоб подати всім благословення і велику милість.

Стих: Ради імені Твого страждаю за Тебе, Господи; страждає душа моя за Слово Твоє; бо уповає душа моя на Господа.

Будучи вищим за всяку честь, Владико, Ти благозволив бути зганьбленим, перетерпівши на древі ганебну смерть, Щедрий; заради неї людський рід одержав безсмертя і сприйняв перше життя, бо Ти помер плоттю, Всесильний.

Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай уповають люди на Господа.

Хресте всечесний, всіх вірних очистилище, освяти всіх, хто тобі поклоняється і Христа прославляє, що простягнув на тобі пречисті руки заради невимовного милосердя і всі краї воєдино зібрав.

Інші стихири Богородиці. Глас 1

Стих: Бо в Господа милість, і велике в Нього визволення.

Стоячи біля хреста Сина Твого і Бога і дивлячись на Його довготерпіння, промовляла, плачучи, Мати Чиста: горе Мені, Сину найсолодший! Чому так страждаєш несправедливо, Слове Божий? Щоб спасти людство.

Стих: Хваліть Господа, всі народи, прославляйте Його, всі люди.

Стоячи біля хреста Невіста неневісна і страждаючи від болістей, взивала: не залишай Мене бездітною, Сину Мій, Яка народила Тебе, Слове Божий; не залишай Мене єдину, Єдинородний, Отцю співприсносущний.

Стих: Бо велика милість Його над нами, й істина Його перебуває повік.

Коли Тебе народжувала, не мала ніяких болістей, і чому нині терплю болісті, коли Тебе, Слове, несправедливо розіп’яли? Взивала Діва, гірко плачучи. Горе Мені! Не можу терпіти, бачачи Тебе на хресті піднесеного, Чоловіколюбче.

Слава, і нині… хрестобогородичний: Твого Сина і Владику, коли побачила Ти на хресті руки простягнувшого і списом у ребра проколотого, Мати Пречиста, Ти, ридаючи, взивала: горе Мені! Як Ти страждаєш, визволяючи людей від страждань, Чоловіколюбче?

Далі: Світло тихе… Потім прокимен дня. Сподоби Господи… і єктенія.

На стиховні стихири хресні. Глас 1

Хрест, поставлений на лобному місці, зацвів нам безсмертя від джерела вічнотекучого ребра Спасового.

Стих: До Тебе, що перебуваєш на небесах, зводжу очі мої; як очі рабів звертаються до рук господарів їхніх, як очі рабині до рук господині її, так очі наші – до Господа Бога нашого, аж поки помилує нас.

Нерушимою стіною став для нас хрест Спасів; на нього надіючись, спасаємося всі.

Стих: Помилуй нас, Господи, помилуй нас, бо багато ми маємо приниження. Надміру має душа наша ганьби від багатих та зневаги від гордих.

Мученичий: О, добра купівля ваша, святі мученики, бо ви віддали кров і небесне успадкували, і, тимчасово випробувані, вічно веселитеся: воістину добра ваша купівля; тлінне ви залишили, нетлінне отримали, і з ангелами торжествуєте, оспівуючи безперестанно Тройцю єдиносущну.

Слава, і нині… хрестобогородичний: Коли побачила піднесеним на хресті Агнця, непорочна Діва, плачучи, взивала: найсолодший Мій Сину, що це за нове преславне видіння? Як Той, Хто тримає все рукою, на древі прицвяховується плоттю?

Далі: Нині відпускаєш… Трисвяте по Отче наш… тропар святому і відпуст.

У вівторок на повечір’ї

Канон до Пресвятої Богородиці. Глас 1

Пісня 1

Ірмос: Твоя переможна правиця боголіпно в кріпкості прославилася; вона бо, Безсмертний, як всемогутня супротивників знищила; ізраїльтянам же путь у глибині новостворила.

Той, Хто для воїнства небесного незбагненний, Діво Всенепорочна, плоть прийняв від Твоєї плоті і оновив зітлілу першим гріхопадінням.

Піснями ублажаймо, вірнії, Ту, Яка народила Слово Боже невимовно; Вона бо, Пренепорочна, явилася прикрасою земних і всім грішникам стала Заступницею.

Слава… Ти явилася просторішою за небеса, бо вмістила Творця всього, Мати Приснодіво; тому взиваю до Тебе: визволи мене від смертоносних бід, Богорадувана.

І нині… Подай нам допомогу, Пречиста, схвильованим скорботами, подолай лукаві підступи наших ворогів, даруй нам спасіння, що побожно Тебе прославляють.

Пісня 3

Ірмос: Єдиний знаєш людської істоти неміч, і милостиво в неї воплотився, опояши мене з висоти силою, щоб взивати до Тебе, Святий: одухотворений храме невимовної слави Твоєї, Чоловіколюбче.

Вседовершений принижується заради нас, і приймає Безначальний від Тебе, Діво Всенепорочна, начало; і невидимий стає видимим, і Той, Хто всіх годує, молоком годується, бажаючи оновити людей.

Зціли немочі наші, Діво неневісна, народивша Цілителя і Господа, Який показав нам вхід до життя благодаттю; Його ж безперестанно моли ущедрити і спасти рабів Твоїх.

Слава… Ти єдина природу людей обожила надприродно, Всенепорочна; Народженому із Тебе молися дарувати нам прощення гріхів і радість вічну, Пресвята Діво Всеоспівана.

І нині… В лінивстві проживши життя, припадаю до Тебе, щоб Ти Твоїми постійними молитвами до Бога піднесла мій розум і просвітила мене, всього почорнілого, світлістю покаяння, щоб я вірою і любов’ю славив Тебе.

Пісня 4

Ірмос: Тебе, гору, благодаттю Божою покриту, прозорливий Авакум побачив очима, проголошуючи народження із Тебе Святого Ізраїлевого на спасіння наше і оновлення.

Божественну палату Слова знаємо Тебе, в Яку оселився плоттю і оновив нас, зітлілих пристрастями; тому, Пречиста, шануємо Тебе, Матір Божу, і від Тебе Народженого славимо.

Оселилося в утробі Твоїй, Діво, втілене Слово, і вигнав клятву, яка раніше оселилася в людському єстві, і Своїм божественним з’єднанням обожив богопристойно; заради цього Тебе оспівуємо.

Слава… Мертвість прийняв Адам, Всенепорочна, коли спожив плід тління; нині ж Твоїм Різдвом ожив і в оселях райських оселився; заради цього Тебе достойно оспівуємо.

І нині… Зупинила Ти потік смертний, народивши джерело безсмертя – Христа Бога, Чиста; Його ж моли, Богоблагодатна, зцілити душу мою від смертоносних пристрастей і спасти мене.

Пісня 5

Ірмос: Ти просвітив сяянням пришестя Твого, Христе, і осяяв хрестом Твоїм світу краї; серця просвіти світлом Твого Богопізнання православно оспівуючих Тебе.

Засяяло із утроби Твоєї незаходиме Сонце, Всенепорочна, і темряву до кінця знищило, і землю просвітило божественним пізнанням; тому вірою оспівуємо Тебе.

Радуйся, ангельським гласом взиваємо до Тебе, Пречиста; бо Ти народила великої ради Ангела, співбезначального Отцю, Який став плоттю, Діво, щоб спасти людину.

Слава… Господь оселився в утробі Твоїй, Чиста, і тих, хто побожно в Нього вірує, визволяє від ворожого панування; тому гучним голосом усі оспівуємо Тебе, Пречиста.

І нині… Одягнувся в мене Владика, пройшовши через Тебе, Всенепорочна, і зітліле єство обожив; Його моли, Богородице, сотворити мене нагим від усякого гріха.

Пісня 6

Ірмос: Оточила нас остання безодня, нема визволителя, вважаємося за овець, призначених на заколення; спаси людей Твоїх, Боже наш: бо Ти є кріпкість немічних і виправлення.

Без сімені Ти зачала Бога в утробі, і після народження дивного залишалася Дівою, Всенепорочна; тому похвалами прославляємо Тебе, бо Тобою, Пречиста, ми визволилися від клятви.

Ліствиця, Яку бачив Яків; гора, покрита зеленню; всесвітла Хмара божественного світла; двері, якими пройшов єдиний Бог; благословенна Ти в жонах, Всенепорочна.

Слава… Поза законами природними народила Ти, Діво неневісна, Слово іпостасне, що зціляє нашу неміч; Його моли старанно спасти всіх нас.

І нині… Хвору провинами душу мою приніс до Тебе, Всесвята, Преславна, Чиста, і взиваю: зціли і спаси мене заступництвом Твоїм, щоб я оспівував і величав заступництво Твоє.

Господи, помилуй (тричі). Слава, і нині…

Сідальний, глас 1

Твоє заступництво маючи, Пречиста, і Твоїми молитвами від лютих гріхів визволені, хрестом Сина Твого всюди охороняємось, достойно всі Тебе побожно величаємо.

Пісня 7

Ірмос: Тебе, Богородице, духовну піч, розуміємо вірні; як трьох юнаків спас Прославлений, світ оновив, в утробі Твоїй оселився Довершений, хвалимий отців Бог і прославлений.

Закону тінь і провидіння богонатхненних пророків Твоє безмужнє Різдво ясно провістили, Пречиста і Всенепорочна, оспівуючи яке, закликаємо оспіваного отців Бога і прославленого.

Схід Сонця народила Ти, Богоблагодатна Чиста, Який просвітив усіх вірних, ніч злочестя скоротилася; тому шануємо оспіваного отців Бога і прославленого.

Слава… Купина неопалима, Всенепорочна, колись прообразувала Твою утробу, бо зовсім не обпалив Тебе вогонь Божества; тому молю Тебе позбавити мене вогню невгасимого, щоб я невмовкно оспівував велич Твою, Пречиста.

І нині… Мати Божа, вірних поміч, грішних очищення, подателька всіх благ, прийми мене, що припадає до Твого милостивого благоутробія, і приходить до Тебе з плачем, і просить прощення гріхів своїх.

Пісня 8

Ірмос: У печі юнаки Ізраїлеві, як у горнилі, добротою благочестя чистіше за золото засяяли, промовляючи: благословляйте, всі діла Господні, Господа, оспівуйте і прославляйте по всі віки.

Закону прообрази і провіщання ясно прорекли Тебе, Діво, Чистою Матір’ю Господньою; ми ж, бачачи здійснення речей, оспівуємо Тебе одностайно і прославляємо по всі віки.

Прикрасилась Ти, Всенепорочна, божественними добротами, Слово Боже народивши, Яке божественною красою освічує серця всіх, що вірою оспівують Його в піснях по всі віки.

Слава… Священними гласами здалеку провістили пророки бути Тобі, Всенепорочна, Матір’ю Владики Бога, до Нього ж всі взиваємо: благословляйте, всі діла, Господа, оспівуйте і прославляйте Його повіки.

І нині… Як прекрасна, як предобра Діва надприродно народила прекрасного в доброті Христа, до Нього ж всі взиваємо: благословляйте, всі діла Господні, Господа, оспівуйте і прославляйте по всі віки.

Пісня 9

Ірмос: Образ чистого Різдва Твого, вогнепалима купина показалася неопалимою; і нині жорстоких напастей піч погаси, молимося, щоб ми Тебе, Богородице, безперестанно величали.

Єство земнородних, раніше засуджене, надприродним Твоїм, Діво, божественним Різдвом безсмертя прийняло; і втрачену доброту отримало, оспівуючи Тебе єдинодушно радісними піснями.

Ти носила Того, Хто носить усіх; і молоком годувала Того, Хто всім подає їжу: велике і страшне, вище розуму Твоє таїнство; ковчег чесного священства, Богородице Діво; тому Тебе всі ублажаємо.

Слава… Пречиста, засяй нині світло мені, що лежу в темряві лінивства, очисти від помислів пристрасних, що осліплюють мене, і глибокий мир завжди подавай душі моїй, Всенепорочна, щоб славити Тебе.

І нині… Страшуся судилища непідкупного і Судді справедливого, Всенепорочна; бо я маю безліч гріхів, живучи в лінивстві і пристрастях; тому, ущедривши, помилуй мене, Богородице.

Далі: Достойно Є… і поклін. Трисвяте по Отче наш… тропарі та інше і відпуст.


Глас 1. Понеділок | Зміст | Глас 1. Середа


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура


Нагору