«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиСлужебник

Вечірня

Увійшовши у святий храм, СВЯЩЕНИК накладає на себе єпитрахиль, стає перед Царськими вратами і виголошує: Благословен Бог наш завжди, нині, і повсякчас, і на віки віків.

ЧИТЕЦЬ: Амінь. Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі. «Царю Небесний». «Трисвяте». «Слава і нині». «Пресвята Тройце». «Господи, помилуй» (тричі). «Слава: І нині». «Отче наш».

СВЯЩЕНИК: Бо Твоє є Царство, і сила, і слава, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки віків.

ЧИТЕЦЬ: Амінь. Господи, помилуй (12 разів). «Слава: І нині». Прийдіть, поклонімось (тричі).

І правиться Дев’ятий час. Після нього відпусту не буває, але священик облачається у фелонь і перед Царськими вратами виголошує початок вечірні

СВЯЩЕНИК: Благословен Бог наш завжди, нині, і повсякчас, і на віки віків.

ЧИТЕЦЬ: Амінь. Прийдіть, поклонімось: І псалом 103:

Благослови, душе моя, Господа. Господи Боже мій:

А СВЯЩЕНИК, стоячи перед Царськими вратами з непокритою головою, читає тихо

МОЛИТВИ світильничні

Молитва перша

Господи Щедрий і Милостивий, Довготерпеливий і Многомилостивий, вислухай молитву нашу і уваж на голос моління нашого, вчини нам знамення на благо; настав нас на путь Твою, щоб ходити в істині Твоїй; звесели серця наші, щоб боятися імени Твого святого, бо Ти Великий єси і твориш чудеса, Ти єси Бог Єдиний, і нема Тобі подібного між богами, Господи. Ти Сильний у милості і Благий в кріпості, щоб помагати, і втішати, і спасати всіх, що надіються на святе ім’я Твоє.

Бо Тобі належить усяка слава, честь і поклоніння, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитва друга

Господи, не суди нас в суворості Твоїй і не карай нас у гніві Твоїм, але вчини з нами, Лікарю і Зцілителю душ наших, з милости Твоєї; веди нас до пристановища волі Твоєї; просвіти очі сердець наших на пізнання істини Твоєї; і даруй нам останок цього дня і ввесь час життя нашого мирний і безгрішний, молитвами Святої Богородиці і всіх святих.

Бо Твоя держава і Твоє є Царство, і сила, і слава, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитва третя

Господи Боже наш, пом’яни нас, грішних і негідних рабів Твоїх, коли ми призиваємо святе ім’я Твоє, і не осором нас, що надіємось на милість Твою, але дай нам, Господи, все, чого просимо для спасіння, і сподоби нас любити й боятися Тебе від усього серця нашого та чинити у всьому волю Твою.

Бо Ти Благий і Чоловіколюбний Бог єси, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитва четверта

Ти, в невмовкних піснях і безупинних славословленнях святими Силами оспівуваний, наповни й наші уста хвалою Твоєю, щоб звеличати ім’я святеє Твоє; і дай нам участь і насліддя зо всіма тими, що воістину бояться Тебе і додержують заповідей Твоїх, молитвами Святої Богородиці і всіх святих Твоїх.

Бо Тобі належить усяка слава, честь і поклоніння, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитва п’ята

Господи, Господи, Ти держиш усе пречистою рукою Твоєю, довготерпиш усім нам і вболіваєш над злими вчинками нашими. Пом’яни милосердя Твоє й милість Твою, вияви на нас благість Твою, і дай нам благодаттю Твоєю і в останку дня цього уникнути різних підступів лукавого, і життя наше благодаттю Пресвятого Твого Духа збережи безпечним від спокус.

Милістю й чоловіколюбством Єдинородного Сина Твого, що з Ним благословен єси з Пресвятим і Благим і Животворчим Твоїм Духом нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитва шоста

Боже Великий і Дивний, що невимовною добротою і багатим промислом правиш усім! Ти дарував нам і земні блага, і дав нам запоруку обіцяного Царства вже дарованими нам благами; Ти допоміг нам і за минулий час цього дня уникнути всякого зла, — дай нам і останок прожити безпорочно перед святою славою Твоєю, оспівуючи Тебе, Єдиного Благого й Чоловіколюбного Бога нашого.

Бо Ти єси Бог наш, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитва сьома

Боже Великий і Вишній, Єдиний Безсмертний, що в світі неприступнім перебуваєш, — Ти все творіння премудро сотворив, світло від темряви відділив, поставив сонце володіти днем, а місяць і зорі — ніччю; Ти сподобив нас, грішних, і в цю годину стати перед Тобою з хвалою і вечірнє славослів’я Тобі принести. Сам, Чоловіколюбний Господи, вчини молитву нашу наче кадило перед Тобою і як пахощі прийми її. Пошли ж нам вечір цей і ніч, що надходить, спокійні. Одягни нас у броню світла. Визволи нас від страху нічного і від усього, що приходить у темряві; і сон, що його Ти дав на відпочинок немочі нашій, пошли нам вільний від усяких диявольських мрій. Так, Владико всього, всіх благ Подателю, нехай ми і вночі, на ложах наших каючись, споминаємо ім’я Твоє і, просвіщаючись повчаннями Твоїх заповідей, встанемо в радості душевній на хвалу Твоєї благости, приносячи молитви і благання Твоєму милосердю за гріхи власні й усіх людей Твоїх, на яких милостиво зглянься молитвами Святої Богородиці.

Бо Ти Благий і Чоловіколюбний Бог єси, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Після ж 103 псалма диякон (якщо є) або священик виходить північними дверима і на середині амвона виголошує єктенію велику. Священнослужителі для виголошення єктенії завжди виходять із вівтаря північними дверима і входять в вівтар по виголошенні південними.

ВЕЛИКА ЄКТЕНІЯ

В мирі Господу помолимось.

СПІВЦІ: Господи, помилуй.

За мир з неба і спасіння душ наших Господу помолимось.

СПІВЦІ: Господи, помилуй.

За мир усього світу, за добрий стан святих Божих Церков і за з’єднання всіх Господу помолимось.

СПІВЦІ: Господи, помилуй.

За святий храм цей і тих, що з вірою, побожністю та страхом Божим входять до нього, Господу помолимось.

СПІВЦІ: Господи, помилуй.

За Святійшого отця нашого (ім’я), Патріарха Київського і всієї Руси-України, і владику нашого преосвященнійшого єпископа (ім’я правлячого єпископа), чесне пресвітерство, у Христі дияконство, за ввесь причет і людей Господу помолимось.

СПІВЦІ: Господи, помилуй.

За Богом бережену Україну нашу, владу і військо її Господу помолимось.

СПІВЦІ: Господи, помилуй.

За місто наше (село наше або святий монастир наш) і за всяке місто, село і країну, і за тих, що по вірі живуть у них, Господу помолимось.

СПІВЦІ: Господи, помилуй.

За добре поліття, за врожай плодів земних і за часи спокійні Господу помолимось.

СПІВЦІ: Господи, помилуй.

За подорожніх, за недужих, знеможених та поневолених і за спасіння їх Господу помолимось.

СПІВЦІ: Господи, помилуй.

Щоб визволитися нам від усякої скорботи, гніву, небезпеки та недолі, Господу помолимось.

СПІВЦІ: Господи, помилуй.

Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.

СПІВЦІ: Господи, помилуй.

Пресвяту, Пречисту, Преблагословенну, Славну Владичицю нашу Богородицю і Приснодіву Марію зо всіма святими пом’янувши, самі себе, і один одного, і все життя наше Христу Богові віддамо.

СПІВЦІ: Тобі, Господи.

СВЯЩЕНИК (виголос): Бо Тобі належить усяка слава, честь і поклоніння, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків.

СПІВЦІ: Амінь.

Потім кафизма чергова і, вийшовши північними дверима, диякон виголошує малу єктенію.

Ще і ще в мирі Господу помолимось.

СПІВЦІ: Господи, помилуй.

Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.

СПІВЦІ: Господи, помилуй.

Пресвяту, Пречисту, Преблагословенну, Славну Владичицю нашу Богородицю і Приснодіву Марію зо всіма святими пом’янувши, самі себе, і один одного, і все життя наше Христу Богові віддамо.

СПІВЦІ: Тобі, Господи.

СВЯЩЕНИК (виголос): Бо Твоя держава і Твоє є Царство, і сила, і слава,

Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки віків.

СПІВЦІ: Амінь.

І співаємо «Господи, взиваю до Тебе» на глас стихири. «Слава і нині». Богородичний.

Під час співу стихир диякон кадить вівтар, іконостас і людей, а коли починають співати богородичний, диякон відкриває Царські врата, отримує благословення в ієрея і з кадилом йде поза престолом через північні двері на солею. Священик, поцілувавши св. престіл, йде слідом за дияконом і тихо читає молитву входу.

МОЛИТВА ВХОДУ

Ввечері і вранці й опівдні хвалимо і благословимо Тебе, дякуємо й молимось Тобі, Владико всього, Чоловіколюбний Господи; направ молитву нашу наче кадило перед Тобою, і не допусти сердець наших до слів чи думок лукавих, але захисти нас від усього, що ловить душі наші; бо до Тебе, Господи, Господи, звернені очі наші, і на Тебе ми уповаємо: не посором нас, Боже наш. Бо Тобі належить усяка слава, честь і поклоніння, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

ДИЯКОН стає в Царських вратах праворуч, тримає кадило лівою рукою, а правою з орарем показує священикові в напрямку св. престолу і півголосом каже:

Благослови, владико, святий вхід. СВЯЩЕНИК стиха благословляє вхід:

Благословен вхід святих Твоїх завжди, нині, і повсякчас, і на віки віків.

ДИЯКОН: Амінь.

Підносячи кадило правою рукою вгору, виголошує

ДИЯКОН: Премудрість. Станьмо побожно.

Диякон входить у вівтар і кадить тільки св. престіл. За ним у вівтар входить священик, цілуючи малі намісні ікони Христа Спасителя і Богоматері. Обидва цілують престіл, йдуть на Горне місце і стають там лицем до людей, диякон ліворуч від священика. СПІВЦІ в цей час співають «Світе тихий»

СПІВЦІ: Світе тихий святої слави Безсмертного Отця Небесного, Святого, Блаженного, Ісусе Христе! Прийшовши на захід сонця, бачивши світло вечірнє, оспівуєм Отця, Сина і Святого Духа — Бога. Достойний єси в усі часи оспіваним бути голосами преподобними, Сину Божий, що життя даєш; тому світ Тебе славить.

Після входу, стоячи на Горнім місці,

ДИЯКОН: Будьмо уважні.

СВЯЩЕНИК: Мир усім.

ДИЯКОН: Премудрість.

І виголошує прокимен дня з стихами, а СПІВЦІ повторюють тільки прокимен.

ПРОКИМНИ НА ВЕЧІРНІ

В суботу ввечері, на глас 6:

Господь воцарився, у красу зодягнувся.

Стих: Зодягнувся Господь у силу і опоясався.

Стих: Бо Він утвердив вселенну, і не захитається вона.

Стих: Дому Твоєму належить святість, Господи, на довгі дні.

В неділю ввечері, на глас 8:

Прославляйте нині Господа, всі раби Господні.

Стих: Що стоїте в домі Господньому, у дворах дому Бога нашого.

В понеділок ввечері, на глас 4: Господь почує мене, коли я взиватиму до Нього.

Стих: Коли взиваю я, почує мене Бог правди моєї.

У вівторок ввечері, на глас 1:

Милість Твоя, Господи, нехай провадить мене по всі дні життя мого.

Стих: Господь пасе мене, і нічого мені не бракуватиме. На місці плодючім, там Він оселив мене.

В середу ввечері, на глас 5:

Боже, в ім’я Твоє спаси мене і в силі Твоїй суди мене.

Стих: Вислухай, Боже, голос моління мого, коли буду молитись до Тебе.

В четвер ввечері, на глас 6:

Поміч моя від Господа, що створив небо й землю.

Стих: Я підніс очі мої в гори, звідки прийде поміч моя.

У п’ятницю ввечері, на глас 7: Боже, Ти Захисник мій, і милість Твоя попередить мене.

Стих: Врятуй мене від ворогів моїх, Боже, і від напасників моїх визволь мене.

Після прокимна ДИЯКОН виходить на солею, стає перед Царськими вратами і виголошує потрійну єктенію, а священик стає перед св. престолом. ,

Промовмо всі з усієї душі і з усього розуміння нашого, промовмо.

СПІВЦІ: Господи, помилуй.

Господи Вседержителю, Боже отців наших, молимось Тобі, вислухай і помилуй.

СПІВЦІ: Господи, помилуй.

Помилуй нас, Боже, з великої милости Твоєї, молимось Тобі, вислухай і помилуй.

СПІВЦІ: Господи, помилуй (тричі).

Ще молимось за Святійшого отця нашого (ім’я), Патріарха Київського і всієї Руси-України, і владику нашого преосвященнійшого єпископа (ім’я правлячого єпископа), за братів наших священиків, священномонахів і за все у Христі братство наше.

СПІВЦІ: Господи, помилуй (тричі).

Ще молимось за Богом бережену Україну нашу, владу і військо її, щоб ми тихе і мирне життя прожили у всякому благочесті і чистоті.

СПІВЦІ: Господи, помилуй (тричі).

Ще молимось за Святійших Патріархів православних, за благочестивих і повікнезабутніх фундаторів святого храму цього (в монастирі — святого монастиря цього) і всіх спочилих отців і братів наших, що тут і повсюди лежать, — православних.

СПІВЦІ: Господи, помилуй (тричі).

Ще молимось за милість, життя, мир, здоров’я, спасіння, Боже завітання, прощення і відпущення гріхів рабів

Божих (поминає імена за здоров’я) і всіх парафіян святого храму цього ( в монастирі: братії святого монастиря цього).

СПІВЦІ: Господи, помилуй (тричі).

Ще молимось за тих, що дари приносять і добро діють у святому і всечесному храмі цьому; за тих, що трудяться, співають, і за всіх присутніх людей, що сподіваються від Тебе великої і багатої милости.

СПІВЦІ: Господи, помилуй (тричі).

СВЯЩЕНИК: Бо Ти Милостивий і Чоловіколюбний Бог єси, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків.

СПІВЦІ: Амінь.

ЧИТЕЦЬ: Сподоби, Господи…

БЛАГАЛЬНА ЄКТЕНІЯ

Доповнимо вечірню молитву нашу Господу.

СПІВЦІ: Господи, помилуй.

Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.

СПІВЦІ: Господи, помилуй.

Вечора всього, звершеного, святого, спокійного і безгрішного у Господа просимо.

СПІВЦІ: Подай, Господи.

Ангела миру, вірного провідника, охоронителя душ і тіл наших у Господа просимо.

СПІВЦІ: Подай, Господи.

Прощення і відпущення гріхів та провин наших у Господа просимо.

СПІВЦІ: Подай, Господи.

Доброго й пожиточного для душ наших і миру для світу у Господа просимо.

СПІВЦІ: Подай, Господи.

Останок життя нашого в мирі та покаянні скінчити у Господа просимо.

СПІВЦІ: Подай, Господи.

Християнського кінця життя нашого, безболісного, бездоганного, мирного і доброї відповіді на Страшному Суді Христовім просимо.

СПІВЦІ: Подай, Господи.

Пресвяту, Пречисту, Преблагословенну, Славну Владичицю нашу Богородицю і Приснодіву Марію зо всіма святими пом’янувши, самі себе, і один одного, і все життя наше Христу Богові віддамо.

СПІВЦІ: Тобі, Господи.

СВЯЩЕНИК: Бо Ти Благий і Чоловіколюбний Бог єси, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків.

СПІВЦІ: Амінь.

СВЯЩЕНИК: Мир усім.

СПІВЦІ: І духові твоєму.

ДИЯКОН: Голови наші вклонімо перед Господом.

СПІВЦІ: Тобі, Господи.

ГОЛОВОВКЛОННА МОЛИТВА

СВЯЩЕНИК (тихо): Господи Боже наш, що небеса прихилив і зійшов для спасіння роду людського, зглянься на рабів Твоїх і на насліддя Твоє, бо перед Тобою, Страшним і Чоловіколюбним Суддею, Твої раби вклонили голови і шиї свої скорили, не від людей очікуючи помочі, а від Тебе сподіваючись милости і ждучи Твого спасіння. Збережи їх на всякий час, і в вечір цей, і в наступну ніч від усякого ворога, від усякого супротивного дійства диявольського, і від помислів суєтних, і спогадів лукавих.

Вголос: Нехай буде держава Царства Твого благословенна і найславніша, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки віків.

СПІВЦІ: Амінь.

Якщо правиться літія, то хор починає співати стихири літійні і далі «Слава:» святому. «І нині:» богородичний. Під час співу предстоятель в єпитрахилі і фелоні, а інші священики тільки в єпитрахилях, а диякон з кадилом — виходять із вівтаря північними дверима до притвору храму. Перед предстоятелем свічконосці несуть два свічники (великі свічки в стоячих свічниках). В притворі предстоятель стає посередині, а інші священики з боків поперед нього. ДИЯКОН не поспішаючи виголошує літійну єктенію. Якщо нема диякона, то цю єктенію виголошує священик або священики по черзі.

ЛІТІЙНА ЄКТЕНІЯ

Спаси, Боже, людей Твоїх і благослови насліддя Твоє, відвідай світ Твій милістю і щедротами, зміцни силу християн православних і пошли нам милості Твої багаті — молитвами Всепречистої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії; силою Чесного і Животворчого Хреста; заступництвом чесних Небесних Сил безплотних; чесного славного пророка, Предтечі й Хрестителя Іоана; святих славних і всехвальних апостолів; святих отців наших і вселенських великих учителів і святителів: Василія Великого, Григорія Богослова та Іоана Золотоустого; святого отця нашого Миколая Чудотворця, архиєпископа Мирлікійського; святих рівноапостольних Кирила й Мефодія, учителів слов’янських; святого благовірного і рівноапостольного великого князя Володимира і блаженної великої княгині Ольги; святих отців наших митрополитів Київських: Михаїла, Іларіона, Макарія, Петра, Олексія, Петра (Могили); Феодосія Чернігівського, Димитрія Ростовського, Інокентія Іркутського, Іоасафа Білгородського, Іоана та Павла Тобольських; святих славних і добропобідних мучеників: святого великомученика Юрія Побідоносця, святої великомучениці Варвари, святих благовірних князів-страстотерпців Бориса, Гліба та Ігоря; святого преподобномученика Афанасія, ігумена Берестейського; Миколи, князя Луцького; Макарія Канівського, Феодора, князя Острозького, святої Юліанії, княжни Ольшанської, святих Віленських мучеників Антонія, Іоана і Євстафія; преподобних отців наших Антонія й Феодосія і всіх чудотворців Печерських, преподобного Іова, ігумена і чудотворця Почаївського; всіх святих, на землі Українській прославлених, і святих (храму і дня); святих і праведних Богоотців Іоакима і Анни і всіх святих, — молимо Тебе, Многомилостивий Господи, вислухай нас грішних, що молимось Тобі, і помилуй нас.

СПІВЦІ: Господи, помилуй (40 разів).

Ще молимось за Святійшого отця нашого (ім’я), Патріарха Київського і всієї Руси-України, і владику нашого преосвященнійшого єпископа (ім’я правлячого єпископа), за чесне пресвітерство, дияконство і за все у Христі братство наше, і за всяку душу християнську, скорботну і пригноблену, що милости Божої та помочі потребує; за захист міста цього і тих, що живуть у ньому, за мир і лад у всьому світі, за добрий стан святих Божих Церков, за спасіння і поміч отцям і братам нашим, що старанно і з страхом Божим трудяться і служать; за покинутих і відсутніх, за зцілення тих, що в немочах лежать; за впокоєння, полегшення, блаженну пам’ять і прощення гріхів православних отців і братів наших, що тут і повсюди раніше спочили; за визволення поневолених, за братів наших по службах сущих і за всіх, що служать і служили у святому храмі цьому, промовмо.

СПІВЦІ: Господи, помилуй (40 разів). Ще молимось за збереження міста цього (села цього, святого монастиря цього) і всякого міста і краю від голоду, мору, землетрусу, повені, вогню, меча, нападу чужинців та міжусобиці, щоб Благий і Чоловіколюбний Бог наш був милостивий та милосердний до нас, щоб одвернув Він усяку кару, що йде на нас, і визволив нас від праведного гніву Свого і помилував нас.

СПІВЦІ: Господи, помилуй (тричі).

Ще молимось, щоб вислухав Господь Бог голос моління нас грішних і помилував нас.

СПІВЦІ: Господи, помилуй (тричі).

СВЯЩЕНИК: Вислухай нас, Боже, Спасителю наш, надія всіх кінців землі і тих, що в морі далеко, і, Милостивий, будь милостивим, Владико, до гріхів наших і помилуй нас, бо Ти Милостивий і Чоловіколюбний Бог єси, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків.

СПІВЦІ: Амінь.

СВЯЩЕНИК: Мир усім.

СПІВЦІ: І духові твоєму.

ДИЯКОН: Голови наші вклонімо перед Господом.

СПІВЦІ: Тобі, Господи.

СВЯЩЕНИК (голосно): Владико Многомилостивий, Господи Ісусе Христе, Боже наш, молитвами Всепречистої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії; силою Чесного і Животворчого Хреста; заступництвом чесних Небесних Сил безплотних, чесного славного пророка, Предтечі і Хрестителя Іоана; святих славних і всехвальних апостолів; святих отців наших і вселенських великих учителів і святителів: Василія Великого, Григорія Богослова та Іоана Золотоустого; святого отця нашого Миколая Чудотворця, архиєпископа Мирлікійського; святих рівноапостольних Кирила й Мефодія, учителів слов’янських; святого благовірного і рівноапостольного великого князя Володимира і блаженної великої княгині Ольги; святих отців наших митрополитів Київських: Михаїла, Іларіона, Макарія, Петра, Олексія, Петра (Могили); Феодосія Чернігівського, Димитрія Ростовського, Інокентія Іркутського, Іоасафа Білгородського, Іоана та Павла Тобольських; святих славних і добропобідних мучеників: святого великомученика Юрія Побідоносця, святої великомучениці Варвари, святих благовірних князів-страстотерпців Бориса, Гліба та Ігоря; святого преподобномученика Афанасія, ігумена Берестейського; Миколи, князя Луцького; Макарія Канівського, Феодора, князя Острозького, святої Юліанії, княжни Ольшанської, святих Віленських мучеників Антонія, Іоана і Євстафія; преподобних отців наших Антонія й Феодосія і всіх чудотворців Печерських, преподобного Іова, ігумена і чудотворця Почаївського; всіх святих, на землі Українській прославлених, і святих (храму і дня); святих і праведних Богоотців Іоакима і Анни і всіх святих Твоїх, благоприємною створи молитву нашу, даруй нам відпущення гріхів наших, охорони нас покровом крил Твоїх, віджени від нас всякого ворога і супротивника, втихомир життя наше, Господи, помилуй нас і світ Твій і спаси душі наші, як Благий і Чоловіколюбний.

СПІВЦІ: Амінь.

Далі співаємо стихири стиховні. Священнослужителі стають перед тетраподом, на якому приготовано для благословення 5 хлібів, пшениця, вино, єлей. Після стихир — «Слава: І нині». Богородичний. Також: «Нині відпускаєш». «Трисвяте». «Слава: І нині». «Пресвята Тройце». Господи, помилуй (тричі). «Слава: І нині . Отче наш .

СВЯЩЕНИК: Бо Твоє є Царство, і сила, і слава, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки віків.

СПІВЦІ: Амінь.

І співаємо тропар свята тричі, а диякон (як диякона нема, то священик) тричі кадить тетрапод кругом.

ДИЯКОН: Господу помолимось.

СПІВЦІ: Господи, помилуй.

СВЯЩЕНИК (голосно читає молитву; а коли промовляє «Благослови хліби», тоді правицею показує на хліби, пшеницю, вино і єлей):

Господи Ісусе Христе, Боже наш, Ти, що благословив п’ять хлібів і п’ять тисяч народу наситив; Сам благослови і хліби ці, пшеницю, вино і єлей і примнож це у місті (селі, в святім монастирі) цьому і в усьому світі Твоєму, а вірних, що їх споживають, освяти. Бо Ти благословляєш і освячуєш усе, Христе Боже наш, і Тобі славу возсилаємо з Безпочатковим Твоїм Отцем і Пресвятим і Благим і Животворчим Твоїм Духом нині, і повсякчас, і на віки віків.

СПІВЦІ: Амінь. Нехай буде благословенне ім’я Господнє віднині і довіку (тричі).

І читається псалом 33 — «Благословлю Господа повсякчас»

СВЯЩЕНИК, коли читають псалом, стоїть перед Царськими вратами, а після прочитання виголошує до народу:

Благословення Господнє на вас, Того благодаттю і чоловіколюбством, завжди, нині, і повсякчас, і на віки віків.

СПІВЦІ: Амінь.

І зараз початок ранньої: «Слава в вишніх Богу» і далі Шестипсалміє.

НАУКА

Хай те буде відомо, що благословенний хліб помагає й боронить від усього злого, коли його з вірою споживати.

І це хай буде тобі відомо, священику, і пам’ятай, щоб дотримувати пильно: єлею цього благословенного вдруге не благословляй, ні вина, ні пшениці ані хліба на іншій всенічній, але завжди нове. Єлеєм цим, що його благословив, помазуй людей, що цілують образ; можеш із їжею споживати; вино ж випий з побожністю, бо воно благословенне. Хліби, роздробивши, роздай або вдома на трапезі перед іншими стравами споживи. Правити ж службу Божу на цих хлібах або на вині не смій, згідно з правилами Номоканону про священнодійство. Пшеницю або посій, або з іншою змели і з подякою споживи.

В інші ж дні, коли нема свята і літія не правиться, правиться повсякденна вечірня так: після великої єктенії кафизма чергова; після кафизми мала єктенія. І на «Господи, взиваю до Тебе» стихири. «Світе тихий» і прокимен дня або «Алилуя» (див. Устав). Потім «Сподоби, Господи, у вечір цей» Єктенія «Доповнимо вечірню молитву нашу» Стихири стиховні. «Нині відпускаєш». «Трисвяте». «Отче наш». І тропарі в належному за Уставом порядку. І після цього єктенія «Помилуй нас, Боже».

Якщо вечірня правиться окремо від ранньої, то велика вечірня і повсякденна вечірня закінчуються так:

Премудрість.

СПІВЦІ: Благослови.

СВЯЩЕНИК: Сий Благословенний Христос Бог наш завжди, нині, і повсякчас, і на віки віків.

СПІВЦІ: Амінь. Утверди, Боже, святу православну віру і православних християн на віки віків.

СВЯЩЕНИК: Пресвятая Богородице, спаси нас.

СПІВЦІ: Чеснішу від херувимів і незрівнянно славнішу від серафимів, що без істління Бога Слово породила, сущу Богородицю, Тебе величаємо.

СВЯЩЕНИК: Слава Тобі, Христе Боже, надія наша! Слава Тобі!

СПІВЦІ: Слава: І нині. Господи, помилуй (тричі). Благослови.

Священик виголошує відпуст.

ВІДПУСТ В НЕДІЛЮ

Христос, що воскрес із мертвих, Істинний Бог наш, молитвами Пречистої Своєї Матері, святих славних і всехвальних апостолів (і святого, що його храм, і святого, що його пам’ять у той день святкуємо), святих Богоотців Іоакима та Анни і всіх святих, помилує і спасе нас, бо Він Благий і Чоловіколюбний.

СПІВЦІ: Амінь. Святійшого отця нашого (ім’я), Патріарха Київського і всієї Руси-України, і владику нашого (сан і ім’я), парафіян святого храму цього, Богом бережену Україну нашу, владу і військо її, і всіх православних християн, Господи, збережи на многії літа.

В Україні існує давня традиція, що під час цього многоліття священик виходить на солею. Після закінчення його всі люди співають Молитовну пісню до Божої Матері.

«Під Твою милість прибігаєм, Богородице Діво, молитов наших в час скорботи не відкинь, але з біди визволяй нас, єдина чиста і благословенна. Пресвятая Богородице, спаси нас».

ЧИН ВСЕНІЧНОЇ ВІДПРАВИ

Перед початком всенічної відправи священик облачається в єпитрахиль, фелонь і поручі, відкриває Царські врата і кадить св. престіл, жертовник і вівтар, попереджений дияконом, коли є, із свічкою в руках. Тоді ДИЯКОН виходить із вівтаря і, ставши перед Царськими вратами, виголошує: Встаньте! Господи, благослови!

А СВЯЩЕНИК, стоячи перед св. престолом, чинить кадилом знак хреста і виголошує:

Слава Святій, Єдиносущній, і Животворчій, і Нероздільній Тройці завжди, нині, і повсякчас, і на віки віків.

СПІВЦІ: Амінь. СВЯЩЕНИК (або всі священнослужителі) співають: «Прийдіть, поклонімось…» (тричі). СПІВЦІ співають стихи із псалма 103: «Благослови, душе моя, Господа…». А СВЯЩЕНИК (з дияконом) кадить образи, весь храм і людей. Тоді зачиняє Царські врата і читає тихо Світильничні молитви, ДИЯКОН же виголошує велику єктенію. Після першого антифону «Блажен муж, що не ходить…». Тоді знову мала єктенія; СПІВЦІ співають: «Господи, взиваю до Тебе…» і буває вхід та прокимен дня, як звичайно на вечірні. Після прокимна ДИЯКОН виголошує: «Премудрість». ЧИТЕЦЬ: (назва паремії) читання. І читаються паремії свята. Під час читання СВЯЩЕНИК сидить на південь від Горнього місця і св. престолу. Після паремій ДИЯКОН виголошує єктенії: «Промовмо всі…» та «Доповнимо вечірню молитву…» а СВЯЩЕНИК читає голововклонну молитву: «Господи Боже наш…» Після виголосу: «Нехай буде держава…» СПІВЦІ: «Амінь». І виходить клір до притвору, щоб правити літію при співі стихири свята; «Слава: І нині», богородичний. Після цього ДИЯКОН (а як його нема, то священик) проказує літійну єктенію: «Спаси, Боже, людей Твоїх і благослови насліддя Твоє» і далі за порядком.

Відходячи від тетраподу після літії, СВЯЩЕНИК благословляє людей при виголосі: «Благословення Господнє на вас…» І далі початої ранньої.

ЧИТЕЦЬ (або співець): «Слава в вишніх Богу, і на землі мир, між людьми благовоління» (тричі). «Господи, відкрий уста мої, і уста мої сповістять хвалу Твою» (двічі) і Шестипсалміє. Після трьох псалмів СВЯЩЕНИК читає тихо ранні молитви. По Шестипсалмії ДИЯКОН виголошує велику єктенію і «Бог Господь». Далі йдуть кафизми і після кафизм малі єктенії та виголоси. І по тому йде полієлей:

«Хваліть ім’я Господнє…», «Прославляйте Господа…» та інші стихи, а також (за Уставом, коли належить) псалом 136: «На ріках вавилонських», «Величання», «Непорочні», «Від юности моєї…»

Поки співається полієлей, на тетраподі посеред храму кладеться образ свята, а СВЯЩЕНИК (та інші священнослужителі, коли є), вийшовши із вівтаря Царськими вратами і ставши перед св. образом, після закінчення полієлея, співає величання свята один раз, а потім СПІВЦІ (обидва хори, як є) співають кілька разів. Священик же з дияконом кадить спочатку образ свята на тетраподі, потім іде до вівтаря і кадить св. престіл, увесь вівтар і образи в храмі, потім священнослужителів обабіч, обидва хори, увесь храм і народ і знову Царські врата, іконостас і образ свята на тетраподі. Тоді знову священнослужителі співають один раз величання. Далі ДИЯКОН виголошує малу єктенію і потім сідальні свята, прокимен; і СВЯЩЕНИК читає Євангеліє посередині храму. По Євангелії СПІВЦІ співають стихиру свята. ДИЯКОН виголошує: «Спаси, Боже, людей Твоїх…» СВЯЩЕНИК: «Милістю й щедротами…» і цілує образ свята на тетраподі, як рівно ж цілують за ним всі священнослужителі і відходять до вівтаря, де знімають ризи. Далі — канон, мирування. Після канону, як нема неділі, виголосу «Свят Господь Бог наш…» не буває. Решта все далі як в чині ранньої, тільки виголошується відпуст свята, якщо є.


Зміст | Рання

6 відгуків
to «Вечірня»
  1. Олеся :

    У літійній єктенії:
    Віденських — Віленських.

    Літійна єктенія:
    Ще молимось за Святійшого отця нашого (ім’я , — Ще молимось за Святійшого отця нашого (ім’я),

    Немає дужки.

    Літійна єктенія:
    Віденських — Віленських (ще раз треба замінити);
    благо-приємною — благоприємною (разом).


  2. Олеся :

    Дякую за правки.
    Ще одну до літійної єктенії:
    і святих (храму і дня ! – і святих (храму і дня);


  3. Олеся :

    У молитві 4:
    невмбвкних: невмовкних.


Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору