Богдана Фільц
Закінчила Львівську консерваторію (1958; класу С. Людкевича), з 1963 співпрацівник Інституту мистецтвознавства, фолкльору та етнографії АН УРСР. Закінчила Львівську консерваторію. Значне місце в її творчості займають пісні для дитячих хорів («Земле моя», «Любимо землю свою»). У доробку Б. Фільц твори для симфонічного оркестру («Верховинська рапсодія»), концерт для фортепіано з оркестром, п’єси для бандури, скрипки, фортепіано, духовні твори тощо.
Життєва доля цієї жінки складалася непросто. Народжена в одній iз відомих інтелегентно-просвітницьких родин Галичини (батько — адвокат, активний діяч «Просвіти», ініціатор створення багатьох культурно-мистецьких закладів у Яворові, мати — закінчила філософський факультет, до того ж гарна піаністка), Богдана рано втратила батьків внаслідок сталінських репресій 1939 року. Круглими сиротами Богдана, разом з сестрами, у 1945 році опинилася у Львові. Але закладені змалку потяг до знань та любов до прекрасного, опікування родини, знов повернули її до занять музикою. Почали з’являтись і перші власні твори.
Творче формування композиторки нерозривно пов’язане з двома культурними столицями України — Львовом та Києвом. У Львові — навчання в консерваторії, спілкування з найвидатнішими музикантами Західної України — Станіславом Людкевичем, Василем Барвінським. У Києві — аспірантура під керівництвом Л. М. Ревуцького, наукова праця у відділі музикознавства Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Рильського.
Б. Фільц плідно поєднує музикознавчу діяльність з композиторською творчістю. Як композитор працює в різних жанрах симфонічної, інструментальної, камерно-вокальної, хорової музики. Є автором понад 400 творів. Серед них — концерт для фортепіано з оркестром (1958), Верховинська рапсодія для симфонічного оркестру (1961), Диптих для скрипки і струнного оркестру (2006), Духовні хорали для струнного квартету (2004), твори для фортепіано та інших інструментів, солоспіви, обробки народних пісень, хорові твори. Надруковано 24 авторських збірки, серед яких 12 — збірки пісень і хорів для дітей, 4 — збірки творів для фортепіано, збірки солоспівів «Срібні струни» на слова О. Олеся, «Наша дума, наша пісня» на слова Т. Шевченка та ін.
Відзнаки і нагороди:
- Заслужений діяч мистецтв України (1999)
- Лауреат Премії ім. М. Лисенка (1993)
- Лауреат Премії ім. В. Косенка (2003)
- Лауреат Всеукраїнського конкурсу композиторів «Духовні псалми ІІІ тисячоліття» (2001)
- довічний стипендіат фонду «Україна ХХІ століття» (2000)
- кавалер ордену Святої Великомучениці Варвари
- Член Національної спілки композиторів України з 1961 р.
- Член Правління Муз. фонду України
- Член творчих комісій НСКУ, а саме:
- Музикознавчої, естетичного виховання, приймальної комісії Київської НСКУ
- Член журі різних Всеукраїнських та міжнародних конкурсів:
- юних композиторів м. Києва
- хорових дитячих колективів «Весняні дзвіночки» (Рівне)
- голова журі міжнародного конкурсу академічного мистецтва юних «Vivat musica» (Нова Каховка)
- міжнародного фестивалю дитячої та юнацької хорової творчості «Співає Київ весняний»
- фестивалю духовної музики на базі дитячої хорової школи «Зоринка» (Тернопіль)