Григорій Давидовський
Духовних творів композитора порівняно небагато, проте вони становлять досить вагому і, можливо, художньо найдовершенішу частку його творчого доробку, вирізняючись досить вдалим поєднанням пристрасного емоційного елементу з побожним характером.
Григорій Давидовський народився в сім’ї священика на Чернігівщині. Змалку співав у церковному хорі. Отримав професійну музичну освіту як диригент і як сольний співак у Петербурзькій консерватори. По закінченні консерваторії Г. Давидовський створював численні хорові колективи у Росії, Франції, Україні, керував регентськими курсами, провадив масштабні гастрольні поїздки великими хоровими капелами, створював багато хорових композицій тощо.
На початку XX ст., Г. Давидовський створює літургійні піснеспіви й духовні хорові концерти в романтичному стилі, подібно до творів О. Архангельського, що набули значної популярності в Росії й Україні. До 20-х років XX ст., Г. Давидовський стає знаним хоровим композитором і диригентом. Він видає друком власні духовні твори, перебуваючи в Ростові-на-Дону. Г. Давидовський схвально сприймає ідеї УАПЦ, бере участь у Першому Всеукраїнському православному церковному соборі як делегат Вінницького відділення Церковної Ради. У 20-х роках він створює Літургію, в якій намагається відмовитися від зовнішніх ефектів та відтворити глибоке внутрішнє релігійне почуття людини («Святий Боже»). В цей час активно популяризуються духовні концерти композитора, зокрема «В молитвах невсипущу Богородицю», що стають репертуарними для хорових колективів.
Духовній музиці Г. Давидовського властива велика емоційна пристрасність, що виходить з притаманного композитору захопленого екзальтованого світосприйняття. Вона позначена високою професійною майстерністю, відчуттям звукової колористики та глибиною релігійного переживання. Він є яскравим представником духовно-музичного романтизму початку XX ст., що представлений в основному творчістю російських авторів. У частині України, що перебувала у Російській імперії, Г. Давидовський є майже одиноким композитором-романтиком, духовна творчість якого відзначається національним українським характером.
М. Юрченко,
«Духовна музика укр. композиторів 20-х років ХХ ст.»
Ред. М. Юрченко, 2004 р.