Чоловіча хорова капела України ім. Л. М. Ревуцького
Local Network, Gorsly
Barbara Rafaeli, ABC News, London
South Wales Evening Post
Київську чоловічу хорову капелу створено 1969 року. Уперше капела заспівала наприкінці 1970 року під орудою заслуженого діяча мистецтв України Семена Васильовича Дорогого — першого художнього керівника та головного диригента капели. За визначні мистецькі досягнення в 1974 році колективу було присвоєно ім’я класика української музики Левка Ревуцького.
З 1978 до 1984 рр. капелою керував народний артист України Євген Савчук.
З 1984 до 2009 роки художнім керівником капели був народний артист України Зіновій-Богдан Богданович Антків (6.04.1942–13.05.2009), активний пропагандист чоловічого хорового співу в Україні та за її межами.
Він одним з перших українських диригентів звернувся до національної духовної музики, літургій К. Стеценка, О. Кошиця, М. Леонтовича та ін. Під його орудою вперше зі сцени прозвучали стрілецькі та повстанські пісні, визначились основні репертуарні пріоритети капели: світова класика, вітчизняний фольклор, духовна спадщина та сучасна композиторська творчість. Завдяки його подвижницькій праці репертуар капели постійно оновлювався — розшукували, виконували й записували незаслужено забуті шедеври української хорової музики: колядки, щедрівки, історичні, козацькі, чумацькі, стрілецькі, повстанські, весільні та інші народні пісні, кантати, старовинні канти, давньоукраїнські розспіви, твори Д. Бортнянського, М. Березовського, А. Веделя, М. Лисенка, К. Стеценка і багатьох інших українських композиторів.
1989 року при капелі створено чоловічий камерний хор «Боян» (27 найкращих виконавців).
З 2009 року художнім керівником, головним диригентом капели став заслужений діяч мистецтв України Курач Юрій Володимирович, який працює в капелі диригентом з 1984 року. За час роботи в капелі Юрій Курач підготував до виконання велику кількість хорових творів та концертних програм, упорядкував і записав понад 25 компакт-дисків.
Нині колектив налічує 50 професійних музикантів. Капела зберігає традиції українського духовного, музичного і культурного відродження. У репертуарі хору окрім української музики є зразки слов’янської та зарубіжної церковної і класичної хорової музики, як acapella, так і в супроводі симфонічного оркестру. Серед них «Реквієм» Л. Керубіні, опера-ораторія І. Стравінського «Цар Едіп», 13-а симфонія Д. Шостаковича.
Звучання колективу незмінно м’яке, ніжне й чисте. Тонка нюансировка та почуття стилю, яскрава та багатогранна інтерпретація творів є виразною рисою капели.
Хор дає багато концертів у Болгарії, Польщі, Бельгії, Німеччині, Голландії, Іспанії, Португалії, Франції, Ізраїлі, Італії, Великобританії.
У травні 2010 року на ХХІХ Міжнародному Фестивалі Церковної Музики «Хайнувка 2010» (Польща) колектив посів І-ше місце в категорії професійних хорів.
Капела співає з відомими симфонічними оркестрами в кращих концертних залах у Європі. Дають концерти на радіо та телебаченні, випустили кілька компакт-дисків (дванадцять в Україні, три в Бельгії, три в Канаді, один в Австрії й чотири у Великобританії). відродження
У різний час у колективі працювали та працюють заслужена артистка України А. Зайцева (керувала хором хлопчиків), диригент капели — заслужений діяч мистецтв України Курач Володимир Володимирович (підготував до виконання велику кількість хорових творів і концертних програм, записав 15 компакт дисків), солістка капели — заслужена артистка України, співачка, обдарована прекрасним лірико-колоратурним сопрано Валентина Іваненко (1993 року була удостоєна першої премії та звання лауреата I Міжнародного конкурсу виконавців камерної музики «Золота осінь»), заслужений артист України, соліст капели, володар чарівного й неповторного лірико-драматичного тенора Віктор Шуляк та інші.
2007 року Київська міська рада реорганізувала «державну концертну установу „Державна чоловіча хорова капела України імені Л. М. Ревуцького'» шляхом перетворення її у комунальний заклад «Концертний заклад культури „Муніципальна академічна чоловіча хорова капела імені Л. М. Ревуцького'».
Концертно-фестивальна діяльність
Колектив є пропагандистом творчості сучасних українських композиторів Є. Станковича, І. Карабиця, Л. Дичко, В. Зубицького, Г. Гаврилець, О. Яковчука, В. Степурка, Г. Успенського, М. Шуха, І. Небесного, І. Тараненка.
У репертуарі хору окрім української музики є зразки слов’янської та зарубіжної церковної і класичної хорової музики, як a capella, так і в супроводі симфонічного оркестру або органу.
Капела з успіхом виконує вокально-симфонічні твори: «Реквієм» Л. Керубіні, «Месу» Л. Перозі, оперу-ораторію «Цар Едіп» І. Стравинського, кантату «Карміна Бурана» К. Орфа, 13-ту симфонію Д. Шостаковича, рапсодію «Думка» Л. Дичко та інші твори з відомими симфонічними оркестрами багатьох країн та презентує концертні програми в кращих концертних залах України, Польші, Болгарії, Нідерландів, Іспанії, Франції, Ізраїлю, Італії, Великобританії, Бельгії.
Учасник фестивалів:
Виступи за межами України:
- 1990–1991 рр. — м. Софія (Болгарія); фестиваль старовинної музики в м. Стари Сонч (Польща);
- 1992–2009 рр. включно — концертні тури по Бельгії та виступи у Фландрійському фестивалі мистецтв;
- 1992–2009 рр. — сімнадцять великих концертних турне по Англії з виступами у музичних фестивалях: Міжнародний Борнемуський фестиваль мистецтв, Бредфордський, Малвернський, Леомінстерський і Глоувенський фестивалі мистецтв;
- 1993 р. — виступ на міжнародному фестивалі духовної музики «Антверпен — культурна столиця Європи-1993» (Бельгія);
- 1994 р. — концертний тур з кантатою «Карміна Бурана» К. Орфа по Іспанії та Португалії;
- 1997 р. — виступи на Міжнародному фестивалі духовної музики в м. Тортоза та хабанер у м. Торрев’єха (Іспанія);
- 1997 р. — виступи на Міжнародному музичному фестивалі «Різдво Христове 97» в Єрусалимі та Назареті (Ізраїль);
- 1997–1998 рр. — концертні тури по Франції, Італії.
- 2000 р. — виступ на міжнародному фестивалі духовної музики «Краків — культурна столиця Європи-2000» (Польща).
- 2001–2009 рр. — концертні тури по Італії, Німеччині, Бельгії, Франциї, Великобританії.
- 2010 р. — Перша премія на конкурсі церковної музики XXIX International Festival of Orthodox Church Music «Hajnówka 2010», Białystok, Poland
Дискографія
Вийшли у світ дві грамплатівки («Мелодія»), три аудіокасети («Кобзар») та багато десятків компакт-дисків із записами національної та зарубіжної музики.