«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаУнікальні рукописи та стародруки

Молитовник

Перша сторінка

Ц.-славянський та український тексти (з поясненням). 1917 р.

Свящ. А. Геращенко.

Видання друге без одмін.

Ідіть же, навчайте всі народи.
Єванг. від Матфея XXVIII, 20.

Попередні відомості, що кожному християнинові
знати, вірити, й запамятати треба.

Все, що ми бачимо, що навкруги нас, увесь світ — создав Милосердний Бог!

Бог є Дух, бо в Нього немає тіла; Він ніколи не родився і не вмре; все Він знав, навіть те, що думав чоловік, і все Він може зробити.

Через те Бога звемо Вічним, Всевідучим та Всемогучим.

Господь Бог один, а в трьох Лицях: Бог Отець, Бог Син і Бог Дух Святий. Бог Син, Іисус Христос стався чоловіком і помер на хресті для нашого спасіння.

Людина, як Боже й ще безсиле створіння, має потребу в дапомозі від Бога як Всесильного і Милостивого охоронителя.

Яким же побитом людина може єднатись з Богом? Через молитву, цю благодатну силу, подається надія, відрадість, спокій і любов. Молитва—це розмова душі нашої з Богом. В ній ми прохаємо Бога про що-небудь, дякуємо Йому, або прославляємо Його; отже й молитви бувають прохальні, подячні і похвальні.

Святая Трійця і собор всіх святих

Коли ми молимося Богу, то встаємо, хрестимося, стаємо, навколішки, бємо поклони. Православні християни повинні хреститись так: перші три пальці правої руки треба скласти кінцями в купу, а останні два пригнути до долоні; зложивши так, класти повагом на чоло, на груди, на праве плече і на ліве. Хрестом ми виявляємо, що віримо в Господа Іисуса Христа, розпятого за для нашого спасіння на Хресті.

Складання пальців для Хрестного знамення має своє значіння і розум: три пальці зєднані до купи, показують нашу віру, що Бог один, а в трьох лицях, що Він Тройця єдина й нероздільна; до долоні, визначають нашу віру, що Спаситель був Богом і чоловіком, мав два єства — Божеське і людське.

Навхрестне доторкання до чола, грудей і плечей вказує, що ми бажаємо силою святого Хреста посвятити наші думки, почуття і бажання, а разом з цим наші сили і нашу діяльність, Богові. Поклони, ставання навколішки, вказують на нашу побожність і покірливість волі Божій.

Куток хати, до стоять ікони (образи), зветься божником. На іконах малюють образ Бога, Божої Матері, Янголів і святих. Звичайно, ми молимося не іконі, а тому, чий на ній образ. Треба додати, що завжди в молитвах ми маємо на думці і в сердці Бога, або прямо вдаючись до нього, або через Божу Матір, янголів і святих.

Перед образами ми ставимо лампадки і воскові свічки. Світло це вказує на світло нашої віри і на тепло нашої любови.

Молитви діляться на домашні й церковні. Як показує назва, молитви домашні читаються дома на самоті або сімєю, а другі читаються священником у церкві, або на требах.

Молитись же треба щоденно: вранці, увечері і протягом дня: перед усякою роботою, їжою і після того.

Повинно теж не забувати, що молитва без діла мертва, і Спаситель дав таку заповідь: «Возлюби Господа Бога Твого всім серцем твоїм, і всею душею твоєю, і всіма думками твоїми, і всіма силами твоїми». Це є перша й найбільша заповідь, а друга подібна до неї: возлюби всяку людину, як самого себе.

До уваги благочестивих читачів.

В цьому молитовнику додано два тексти молитов: церковно-славянський і український. З приводу обох текстів перекладчики вважають потрібним подати кілька уваг.

Що до українського тексту молитов, то треба зазначити, що перекладчики мали своїм завданням дати такий переклад, який би міг викликати у читача релігійний настрій. Тому в виборі слів і речень вони були дуже обережні і додержувалась, взагалі, таких основ: 1) старались не відходити далеко від славянського тексту; через це зоставляли без перекладу, де-які славянські вирази, коли вони, на думку перекладачів, зрозумілі для народа і дуже звичні для його слуху, або коли приходилось торкаться доґматичних формул православної віри; 2) користувались, де можна, виразами і реченнями, взятими із українського євангелія, видрукованого заходами Найсвятійшого Синоду; 3) по змозі вживали загально народніх українських слів, але уникали таких, які можуть внести в молитву елємент вульгарности; 4) уникали також таких слів, хоч і приняті в письменстві і суть слова дуже гарні, але не зрозумілі для дітей і, взагалі, для низших верств українського громадянства.

Пречиста Діва. Заступниця Боголюбивої України
Що до ц.-славянського тексту молитов, то, як кожний може бачити, його подано без всяких одмін, подано в такому виді, в якому він є в наших сучасних ц.-бгослужебних книгах. З приводу цього тексту перекладачі визнають потрібним сказати от що: ц.-славянські книги з примусу московського уряду XVIII ст. читалися на Україні з московським вимовлянням, зважаючи на політичні обставини того часу; тепер треба б вернутися до старовини і читати ц.-богослужебні книги з українським вимовлянням, бо цього вимагає українське громадянство, котре не раз подавало свій голос про потребу українізації читання ц.-богослужебних книг. З українським вимовлянням треба б читати і ці молитви. Головні особливості цього вимовлянння такі: 1) Букву Ҍ треба скрізь вимовляти як І (вірю, Утішитель, кріпкий, сідохом). Ця буква ще XI–XI вв., можна гадати, вимовлялась як двуголосівка ІЕ, з часом, під впливом місцевих говірок, в цій двутолосівці пануючою зявляється то перша, то друга частина її; так, Ѣ в Українців стало вимовляться як І, а у Москвинів як Е; таким чином, де в церковній книзі стояло Ҍ, там в живому вимовлянню у нас було І. 2) Словянське И, згідно з живим українським вимовлянням, треба читати то як І, то як українське И; напр. слав, ищай, укр. іщай; слав, лукави суще, укр. лукаві; слав, даяти, укр. даяти (И—ЬІ). Славянське Ы завсіди вимовляється як укр. И. 4) Закінчення ТЬ в 3 особі одиничного і многого чисел вимовляється мягко — ТЬ. (Напр.: да воскреснеть Бог і расточаться вразі йото). Таке вимовляння йде ще, з ХІІ ст. 5) Е у нас вимовляється твердійше, ніж у Москвинів. (Напр. тебе, а не тҍбҍ).

Читання церковних книг з українським вимовлянням, звичайно, не обмежується тільки зазначеними особливостями; але не малось на думці широко трактувати цю справу, тому і нагадується тільки головне і необхідне.

Перекладачі не думають, що вони зробили свою працю цілком бездоганно; тому і просять тебе, благочестивий читачу, не докоряти їм за невільні помилки їх, а по християнській доброзичливости помянути їх в своїх молитвах до Господа Милосердного.

Молитви ранішні.

Во імя1 Отця, і Сина і Святого Духа. Амінь2.

Боже, будь милостивий до мене грішного.

Господи, Іисусе Христе, Сини Божий, молитвами Пречистої Твоєї Матері і всіх святих помилуй нас, амінь.

Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Царю небесний, Утішителю, Душе правди, котрий всюди єси і все наповняєш; скарбе всього доброго3 і життя подателю, прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякого гріха і спаси, Милосердний, душі наші.

Святий Боже, Святий Кріпкий, Святий Безсмертний, помилуй вас (тричі).

Слава Отцю, і Сину і Святому Духу і тепер і завжди і во віки віків4. Амінь.

Пресвята Тройце, помилуй нас. Господи, очисти гріхи наші, Владико прости беззаконія5 наші, Святий зглянься6 і сціли немочі наші, за для імени Твого.

Господи, помилуй (тричі).

Слава: І тепер.

Отче наш, що єси на небесах!

Нехай святиться імя Твоє; нехай прийде царство Твоє; нехай буде воля Твоя, як нашебі, так і на землі. Хліб наш насущний7 дай нам сьогодні, і прости нам довга8 наші, як і ми прощаємо довжникам нашим; і не введи нас у спокусу, а ізбави нас од лукавого. Бо твоє єсть царство й сила й слава Отця і Сина і Святого Духа і тепер і завжди і во віки віків. Амінь;

Тропарі на честь Св. Тройці.

Вставши після сну припадаємо до Тебе, Милосердний, і Ангельську піснь везпіваємо Тобі, Всесильний. Свят, Свят; Свят єси Боже, молитвами Богородиці помилуй нас.

Слава:

З постелі й від сна підняв єси мене, Гоеноди, розум мій і серце просвіти і уста мої розіграй, щоб хвалити Тебе в пісні Свята Тройце; Свят, Свят, Свят єси, Боже, молитвами Богородиці помилуй нас.

І тепер:

Несподівано Судія прийде і діла кожного виявляться9; тому зо страхом взиваємо10 опівночі: Свят, Свят, Свят єси, Боже, молитвами Богородиці помилуй нас.

Господи помилуй (12).

Прийдіте, поклонімося Цареві нашому Богу. Прийдіте, поклонімося і Припадім11 Христу Цареві вашому Богу. Прийдіте, поклонімося і припадім перед самим Хрестам Царем і Богом Нашим.

Псалом 50.

Помилуй мене, Боже, по великій милости Твоїй і до великому милосердю Твоєму очисти беззаконня моє. Найбільше12 обмий мене від беззаконня мого і від гріха мого очисти мене. Бо беззаконня моє я знаю, і гріх мій все передомною. Тобі Єдиному согрішив і лукаве перед Тобою вчинив; так що Ти будеш правдивий в словах Твоїх і переможеш (мене) на суді „Твоїм. Ось бо в беззаконіях зародився я і в гріхах породила мене мати моя. Ось бо правду полюбив єси, невідомі й тайні речі премудрости Твоєї виявив єси мені. Окропи мене іссопом13 і очищуся, обмиєш мене і білішій над сніг зроблюся. Слухові моєму даси радість і веселість, зрадіють кости упокорені14. Одверни лице Твоє від гріхів моїх і всі беззаконня мої очисти. Серце чисте сотвори в мені, Боже; і дух правди обнови в утробі моїй15 Не відкинь16 мене від лиця Твомого і невидимого. І в Єдиного Господа Іисуса Христа, Сива Божого Єдинородного, від Отця рожденного перед всіма віками17. Світло від Світла, Бога справжнього від Бога справжнього, рожденного, а не сотворенного, односущного з Отцем, ним же все сталося. Котрий за для нас людей і за для вашого спасіння зійшов з неба, і воплотився18 від Духа Святого і Марії Діви і людиною стався. Був розпятий за нас за Понтійського Пилата, страждав і був похоронений19. І воскрес в третій день, як було написано(( Як було написано святими пророками)). І зійшов На небо і сидить праворуч Отця. І знов прийде в славі судити живих і мертвих, і царству Його не буде кінця. І в Духа Святого, Господа, Животворящого, що від Отця виходить20, і котрому з Отцем і Сином належить однакового поклонятись і славити, котрий говорив через пророків. В єдину, святу, соборну і апостольську Церков. Визнаю одно хрещення, на відпущення гріхів. Сподіваюсь21 воскресення мертвих і житті в будучім віці22. Амінь.

Молитва св. Макарія.

До Тебе, Владико, Чоловіколюбче, вставши після сну, вдаюся, і беруся до діл Твоїх по милосердю Твоєму, і молюсь Тобі поможи мені в усякий час в усякім ділі, і охорони мене від усякого житейського23 злого діла і діявольської спокуси, і спаси мене і введи в царство Твоє вічне. Бо Ти мій Сотворитель і всього доброго Промисленник24 і Подавець. На Тебе ж вся моя надія, і Тобі славу возсилаю25 тепер, і завжди, і во віки віків. Амінь.

Молитва Янголу Хранителю.

Янголе Божий, хранителю мій святий, на охорону мені від Бога з неба, даний, щиро благаю Тебе: Ти мене сьогодні просвіти, і від всього злого охорони, на добре діло настав і на путь спасіння направи. Амінь.

Молитва соіменному святому.

Моля Бога за мене, святий угодниче Божий (імя)(( Тому святому, що його імя носимо.)), бо я щиро вдаюся до Тебе, сворого помішника26 й молитвенника за душу мою.

Молитва за вітчину.

Спаси, Господи, людей Твоїх і благослови власність27 Твою, перемогу христолюбивому воїнству нашому на ворогів подаючи, і зберігаючи хрестом Твоїм житло28 Твоє

Молитва за живих.

Спаси, Господи, і помилуй рабів Твоїх: отця мого духовного, родителів моїх, і всю родину мою, начальників, навчителів, доброчинців, прихильників і ненавистників моїх і всїх православних християн.

Молитва за померших

Упокой, Господи, душі померших рабів Твоїх, рідних і доброчинців моїх, православних воєвод і воїнів у бої29 життя своє положивших і всіх православних християн, прости всі гріхи їх, вільні й невільні, і даруй їм царство небесне.

Янгольський привіт Богородиці.

Богородице Діво, радуйся благодатна Маріє, Господь з Тобою: благословенна Ти між женами і благословенне порождення лона Твого, Ти бо Спаса родила єси душам нашим.

Хвальна молитва Богородиці.

По правді, є достойно30 славити Тебе, Богородицю, присноблаженну й пречисту і матір Бога нашого. Честнійшу над херувими і славнійшу незрівняно над серафими без зотління31 , Бога Слово родившу, Сущую32 Богородицю Тебе величаємо.

Молитви в різних потребах:

Молитва перед вченням.

Преблагий Господи, пошли нам благодать Духа Твого Святого, даруючого і зміцняючого духовні наші сили; щоб ми уважно слухаючи подавану нам науку, виросли Тобі, нашому Сотворителеві на славу, родителям же нашим на втіху, церкві і вітчині на все добре.

Молитва після вчення.

Дякуємо Тобі, Сотворителю, що сподобив нас благодати Твоєї вислухати навчання. Благослови наших начальників, родителів і вчителів, що ведуть нас до пізнання всього .доброго, і дай нам силу і міцність продовжувати учення це.

Молитва перед їжою.

Очі всіх на Тебе, Господи уповають33, і Ти даєш їм поживок в слушний час, відкриваєш Ти щедрую руку Твою і задовольняєш усе живе своєю милостю.

Молитва після їжі.

Дякуємо Тобі, Христе Боже наш, що наситив34 земними Твоїми дарами, не позбав нас і небесного Твого царства.

Молитва св. Метафраста перед причастям.

Вірую, Господи, і визнаю, що Ти єси справді Христос, Син Бога живого, прийшовший да світ спасти грішних, а між ними перший я. І ще вірую, що це єсть саме пречисте Тіло Твоє і це єсть сама найсвятійша кров Твоя. Тож молю Тебе: помилуй мене і прости провини мої вільні і невільні, що я заподіяв чи словом, чи ділом, свідомі або несвідомі, і сподоби мене без осуду35 причаститися пречистих Твоїх Тайн на прощення гріхів і на життя вічне. Прийми мене тепер, Сине Божий, за причастника вечері Твоєї тайної, бо ні ворогам Твоїм тайни не повідаю36, ні цілування Тобі не дам, як Юда — але як розбійник визнаю Тебе: помяни мене, Господи, в царстві Твоїм.

Хай же не на суд, а ні на осуд буде мені причастя Святих Твоїх Таїн, Господи, а на сцілення душі і тіла.

Молитва св. Єфрема Сіріянина.

(Читається у Великий піст).

Господи і Владико життя мого, дух праздности37, безнадійности, владолюбства, і пустомоства не дай мені. (Поклін).

Дух же невинности покірности, терпіння і любови даруй мені, рабові Твоєму. (Поклін).

О, Господи Царю! дай мені зріти провини мої і не осудити брата мого, бо Ти єси благословенний во віки віків. Амінь.

Молитва праведного Сімеона.

Нині відпускаєш (з сього світу) раба Твого, Владико, по слову Твоєму, з миром. Бо бачили очі мої спасіння Твоє, що уготовив єси перед лицем всіх людей: світ на просвіту невірних і слову народа Твого Ізраїля.

Молитви вечірні.

Починають ся так само як і ранішні і після «Отче наш» сі тропарі:

Помилуй нас, Господи, помилуй нас, бо ж одного оправдання не можучи дати, ми, грішні, приносимо Тобі, як Владиці, сю (тільки) молитву: помилуй нас.

Господи, помилуй нас, бо на Тебе покладаємо надії, не гнівайся вельми на нас, і не поминай беззаконій наших, але зглянься і нині, як Милосердний, і визволь нас від ворогів наших, Бо Ти єси Бог наш, а ми люде Твої і всі ми створіння рук Твоїх і імя Твоє призиваємо.

Молитва до Богородиці.

Милосердя двері відчини нам, благословенна Богородице, щоб ми, маючи надію на Тебе, не загинули, а Тобою від всякого лиха визволилися: Ти бо єси спасіння роду християнського.

Молитва св. Антіоха.

Господи Боже наш, що согрішив я в цей день словом, ділом і думкою, Ти, яко милостивий і чоловіколюбний, прости мені, тихомирний і спокійний сон подай мені; янгола охоронителя пошли мені, щоб покривав і оберігав від всього злого: Ти бо охоронитель душ і тіл наших і Тебе славимо — Отця, Сина і Святого Духа тепер і завжди і во віки віків. Амінь.

Милосердного Царя милосердна Мати, пречиста й благословена, Богородице Маріє! Пролий на мою опановану страстями душу милость Твого Сина і нашого Бога і Твоїми молитвами направ мене на добрі діла, щоб я будучий час життя мого прожив без гріха і знайшов рай через Тебе, Богородице Діво єдина чиста і благословена.

Молитва Янголу охоронителю.

Янголе Христов, охоронителю мій святий і заступнику душі і тіла мого! Все мені і прости, чим я согрішив сьогодняшнього дня і від всякої і спокуся мого ворога-супротивника визволь мене, щоб я ніяким гріхом не прогнівав Бога мого, а молись за мене грішного і недостойного раба, щоб достойним мене показав благости й милости Всесвятої Тройці і Матері Господа мого, Іисуса Христа і всіх святих. Амінь.

Тобі, Богородице, непереможній Воєводі, врятувавшися від зла, складаємо пісні подібні подяки. Ти же маючи силу непобориму, визволь нас від всяких бід, щоб ми взивали до Тебе: радуйся Невісто неневістная.

Молитва, покаянна. Полегчи, залиш і прости Боже, гріхи наші, вільні й невільні, що ми вчинили в слові і в ділі, свідомо і це свідомо, в день і в ночі, в умі і думці, — все нам прости, яко милостивий і чоловіколюбець.

Молитва до Пресвятої Богородиці.

Під Твою милость прибігаємо, Богородице Діво, молитв наших не залиши в скорботах наших, але від бід визволь вас, Єдина чиста і благословена.

Молитва Чесному Хресту.

Хай воскресне Бог, щоб розсипались вороги Його, і Щоб розбіглися від лиця Його ненавидники Його. Як счезає дим, так і вони хай счезнуть, і як топиться віск від вогню, так хай згинуть біси від тих, хто любить Бога і знаменується хрестним знаменням і в радости говорить: Радуйся пречестний і животворящий Хресте Господень, що відганяєш біси силою на Тобі розпятого Господа нашого Іисуса Христа, в ад зійшовшого і знищившого силу діавола і давшого нам Тебе, Хрест Свій Святий, за для перемоги над усяким супостатом. О, пречестний і животворящий Хресте Господень, помагай мені зі Святою Владичицею Дівою Богородицею і зо всіма святими во віки. Амінь. .

Огради мене, Господи, силою чесного і животворящого Твого Хреста і охорони мене від усякого зла.

Будь вступником душі моєї, Боже, бо й хожу серед сітей38 многих, визволь мене від них і спаси мене, яко чоловіколюбець.

Надія моя — Отець, заступництво моє — Син, охорона моя — Дух Святий, Тройце Свята, слава Тобі!

Преславна Приснодіво, Мати Христа Бога, принеси нашу молитву Сину Твоєму і Богу нашому, шоб Він спас за для Тебе Душі наші.

Всю надію мою на Тебе покладаю, Мати Божа! Покрий мене заступництвом Твоїм.

Просвіти очі мої, Христе Боже, щоб я часом не заснув на віки39, щоб часом ворог40 мій не сказав: я переміг41 його.

Заповіді.

  1. Я є Господь Бог Твій, хай не буде у тебе инших богів, окрім Мене.
  2. Не роби собі идола, а ні ного подібного до того, що на небі вгорі, чи на землі внизу, чи у воді під землею: не покланяйся їм і не служи їм.
  3. Не призивай імени Господа Бога твого даремне.
  4. Памятай день суботній; щоб святити його: шість днів роби, і вчини в них всі діла Твої, день же сьомий — субота42 Господеві Богу твоєму.
  5. Шануй батька й матір твою, щоб добре було тобі, щоб довго ти жив на землі.
  6. Не вбивай.
  7. Не прелюбодійствуй.
  8. Не крадь.
  9. Не подавай на друга твого посвідчення неправди вого.
  10. Не побажай жінки приятеля твого, не побажай оселі ближнього твого, ні рабині його, ні вола Його, ні осла його, ні всякого скоту його, ні всього, що є у ближнього твого.

9 блаженств Євангельських.

  1. Блаженні убогиї духом, бо їх в Царство Небесне.
  2. Блаженні плачущиї, бо вони втішаться.
  3. Блаженні тихиї, бо вони осягнуть землю.
  4. Блаженні голодні й жадні на правду, бо вони наситяться.
  5. Блаженні милостивіиї, бо вони помилувані будуть.
  6. Блаженні чистиї серцем, бо вони Бога уздрять.
  7. Блаженні миротворці, бо вони синами Божими назвуться.
  8. Блаженні гонимиї за правду, бо їх є Царство Небесне.
  9. Блаженні ви, коли вас ганьбуватимуть і гнатимуть та розпускатимуть про вас усяку лиху славу неправдиво Мене ради. Радуйтесь і веселіться, бо велика вам награда на Небесах. Так гнали й пророків, що були перше вас. (Мѳ. V, 3–12).

Кінець і Богу слава.

Оглав.

  • Попередні відомості
  • До увага читачів
  • Молитви ранішні
  • Тропарі на честь Св. Тройці
  • Сімвол віри
  • Молитва Св. Макарія
    — Янголу Хранителю
    — соїменному святому.
    — за вітчину
    — за живих
    — за померших
  • Янгольський привіт Богородиці
  • Хвальна молитва Богородиці
  • Молитви у різних потребах (Молитви пред вченням, після вчення, перед їжою, після їжі).
  • Молитва перед причастям
    — Св. Єфрема Сіріянина
    — праведного Сімеона
  • Молитви вечірні
  • Заповіді
  • 9 Блаженств Євангельських
  • До історії перекладу

До історії перекладу молитов.

Переклад молитов я зробив ще року 1907. Звичайно, ця важлива і досить складна річ була відіслана мною до знавців мови, покійного Б. Грінченка і Олени Пчілки. З найбільшою увагою поставилася до моєї роботи високо-шановна Олена Пчілка. Остання зробила багато цінних вказівок, виправила мої помилки що до мови і своїм ласкавим відношенням підбадьорювала до роботи в цім напрямкові. Щиру подяку висловлюю відомій письменниці і громадській діячці. Не з меншою увагою і великим співчуттям до перекладу поставився архиєпископ Тульський Парѳеній, тодішній член найсвятійшого Сіноду. Він благословив це добре діло і наказав надрукувати переклад во славу Божу.

Але в ті часи по несприятливим обставинам мені не довелось свого перекладу надрукувати. Таким робом тільки тепер переклад молитов виходить у світ.

Перед друкуванням церковна комісія Полтавської «Просвіти», при моїй теж участи, в складі протоієрея Ѳеофила Булковського, Володимира Щепотєва і Захарія Курдіновськото докладно зредаґувала і виправила переклад, як з боку богословського, так і з боку змісту в порівнянні з славянським і грецьким текстами. Де-які молитви комісія цілком переклала,

Року Божого 1917
Вересня 10-го
  1. Во імя — на славу. []
  2. Амінь — істинно, так. []
  3. Духа Святого звемо скарбом доброго, бо він є невичерпане джерело всього. []
  4. Во віки віків — на віки вічні. []
  5. Беззаконіє — злочинство, гріх. []
  6. Посҍти — зглянься []
  7. Насущний — потрібний для життя. []
  8. Довги — провини; довжники — винуватці []
  9. Зробляться відомими []
  10. Виголошуємо, голосно проказуємо. []
  11. Припадім — вклякнімо. []
  12. Найпаче — найбільше, передовсім, особливо. []
  13. Іссоп — запашна рослина, з неї роблять церковні кропила. []
  14. Кости упокорені — приведені до покірності []
  15. І всели в мене духа правди. []
  16. Не відкинь — не відверни, не відтручуй. []
  17. Споконвіку. []
  18. Прийняв тіло []
  19. Похоронений, похований []
  20. Перелад Св. Сінода Іоанн XV, 26 []
  21. Маю віру (Перем. Св. Сінода Лук. ІІ, 25). []
  22. Будучий вік — прийдешній, який неодмінно прийде, буде. []
  23. Житейське діло, що веде не до царства Божого, а до земної користі. []
  24. Вказує на промисел Божий, що Бог піклується про мир Свій. []
  25. Прославляю — визнаю, призиваю (Єванг. Матф. X, 32). []
  26. Скорим, негайним помішником вважаємо святого, бо після усердної молитви, як найшвидше допоможе нам у доброму ділі. []
  27. Власність, бо ввесь мир, утворений Богом, є власність його. []
  28. Житло Боже — земля наша, віримо, що Бог живе серед нас, бо віруємо в нього й молимося Йому. []
  29. У бої — на війні. []
  30. Достойно — належить. []
  31. Без зотління — непорочно (Думитрашко). Без хвороби — (Темпоміров). []
  32. Сущую — дійсную, справжню. []
  33. Уповають — дивляться з надією. []
  34. Наситив — нагодував. []
  35. Без осуду — щоб милосердний Господь не осудив нас, що не достойно причащаємося. []
  36. Повідаю — скажу. []
  37. Праздність — коли людина нічого не робить для спасіння душі своєї. []
  38. Сіти — все те, що заплутує людину в гріхах. []
  39. Смерть — тут смерть нагла, без покаяння []
  40. Враг — діявол. []
  41. Укрҍпихся — переміг. []
  42. Субота — спокій, свято. []

Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору