БібліотекаМолитвиПравославний молитослов (церковнослов’янською мовою в українській транслітерації)

Молитви подяки після святого Причастя

Слава Тебі, Боже! Слава Тебі, Боже! Слава Тебі, Боже!

Молитва 1

Благодарю Тя, Господи, Боже мой, яко не отринул мя єси грішнаго, но общника мя бити святинь Твоїх сподобил єси. Благодарю Тя, яко мене недостойнаго причаститися пречистих Твоїх і небесних даров сподобил єси. Но, Владико, Человіколюбче, нас ради умерий же і воскресий і даровавий нам страшния сія і животворящия Таїнства во благодіяніє і освященіє душ і тілес наших, даждь бити сим і мні во ісціленіє душі же і тіла, во отгнаніє всякаго сопротивнаго, в просвіщеніє очію сердца моєго, в мир душевних моїх сил, в віру непостидну, в любов нелицемірну, во ісполненіє премудрості, в соблюденіє заповідей Твоїх, в приложеніє Божественния Твоєя благодаті і Твоєго Царствія присвоєніє: да во святині Твоєй тіми сохраняєм, Твою благодать поминаю всегда, і не ктому себі живу, но Тебі, нашему Владиці і Благодітелю: і тако сего житія ізшед о надежді живота вічнаго, в присносущний достигну покой ідіже празднующих глас непрестанний і безконечная сладость зрящих І Твоєго лица доброту неізреченную. Ти бо єси істинноє желаніє і неізреченноє веселіє любящих Тя, Христе Боже наш, і Тя поєт вся твар во віки. Амінь.

Молитва 2. св. Василія Великого

Владико, Христе Боже, Царю віков і Содітелю всіх, благодарю Тя о всіх яже ми єси подал благих, і о причащенії пречистих і животворящих Твоїх Таїнств. Молю убо Тя, Блаже і Человіколюбче: сохрани мя под кровом Твоїм і в сіни1 крилу Твоєю, даруй ми чистою совістю, даже до послідняго моєго іздиханія, достойно причащатися святинь Твоїх во оставленіє гріхов і в жизнь вічную. Ти бо єси хліб животний, істочник святині, податель благих: і Тебі славу возсилаєм, со Отцем і Святим Духом, нині і присно і во віки віков. Амінь.

Молитва 3. Метафраста

Давий пищу мні плоть Твою волею, огнь сий і опаляяй недостойния, да не опалиши мене, Содітелю мой: паче же пройди во уди моя, во вся состави, во утробу, в сердце: попали терніє всіх моїх прегрішеній. Душу очисти, освяти помишленія. Состави утверди с костьми вкупі. Чувств просвіти простую пятерицу. Всего мя спригвозди страху Твоєму. Присно покрий, соблюди же і сохрани мя от всякаго діла і слова душетліннаго. Очисти і омий, украси мя, удобри, вразуми і просвіти мя. Покажи мя Твоє селеніє єдинаго Духа, і не ктому селеніє гріха. Да яко Твоєго дому, входом причащенія, яко огня мене біжит всяк злодій, всяка страсть. Молитвенники Тебі приношу вся святия, чиноначалія же безплотних. Предтечу Твоєго, премудрия апостоли, к сим же Твою Нескверную Чистую Матер: іхже мольби, Благоутробне, приіми, Христе мой, і сином світа соділай Твоєго служителя. Ти бо єси освященіє і єдиний наших, Блаже, душ і світлость, і Тебі ліпоподобно, яко Богу і Владиці, славу всі возсилаем на всяк день.

Молитва 4

Тіло Твоє святоє, Господи, Ісусе Христе, Боже наш, да будет ми в живот вічний, і Кров Твоя честная во оставленіе гріхов: буди же ми благодареніє сіє в радость, здравіє і веселіє. В страшноє же і второє пришествіє Твоє, сподоби мя грішнаго стати одесную слави Твоєя, молитвами Пречистия Твоєя Матере і всіх святих.

Молитва 5. До Пресвятої Богородиці

Пресвятая Владичице Богородице, світе помраченния моєя душі, надеждо, покрове, прибіжище, утішеніє, радованіє моє, благодарю Тя, яко сподобила мя єси недостойнаго, причастника бити пречистаго Тіла і честния Крове Сина Твоєго. Но, Рождшая істинний Світ, просвіти моя умния очі сердца: Яже Істочник безсмертія рождшая, оживотвори мя умерщвленнаго гріхом: Яже милостиваго Бога любоблагоутробная Мати, помилуй мя і даждь ми умиленіє і сокрушеніє в сердці моєм, і смиреніє в мислех моїх, і воззваніє в пліненіїх помишленій моїх: і сподоби мя, до послідняго іздиханія, неосужденно пріймати пречистих Таїн освященіє, во ісціленіє душі же і тіла: і подаждь ми слези покаянія і ісповіданія, во єже воспівати і славити Тя во вся дні живота моєго, яко благословенна єси во віки Амінь.

1. В тіні, під покровом. []