БібліотекаКниги, брошуриЖиття і діяльність святих нашої землі Руси-України прославлених

Святитель Афанасій, патріарх Царгородський, Лубенський, чудотворець

(1654)

Святитель Афанасій Лубенський, патріарх Царгородський був родом з острова Крит, мав прізвище Пателфій. Прославився чернечими подвигами в монастирях Солоніш, Афону й Єрусалима. Був патріархом Царгородським (Константинопольським) в 1632, 1634 і 1651 рр. Після останнього залишення патріаршої кафедри перебував два роки на Афоні. У 1653 р. подорожував по Московщині. Повертаючись із Москви, у Брянських лісах був пограбований і побитий розбійниками. Прибув в Україну хворим. У лютому 1654 р. зупинився в Мгарському монастирі біля Лубен на Полтавщині. 5 квітня 1654 р. тут упокоївся й був похований. Через 8 років відкрили його нетлінні мощі й згодом (приблизно в 1672-1676 рр.) відбулася канонізація святителя.

Святителя Афанасія названо Лубенським у зв’язку з місцем його упокоєння і зберігання його мощей, а народ називав його Афанасієм Сидячим, бо поховано його за грецьким звичаєм у сидячому положенні. Пам’ять святителя. Афанасія, патріарха Царгородського, Лубенського чудотворця вшановується 15 травня (2 травня за ст. ст.).