Преподобний Феофіл Печерський, єпископ Новгородський
Преподобний Феофіл був протодияконом і ризничним у Новгородського архієпископа Іони. У 1470 р., коли той помер, він, за тодішньою традицією, жеребкуванням був обраний на святительське місце. Йому було непросто управляти Новгородською кафедрою.
Волелюбний народ Великого Новгорода завжди виступав за церковну й політичну незалежність і від Москви, і від Литви. Це нерідко призводило до збройних сутичок. Владика Феофіл був. проти кровопролиття, але незалежність новгородської землі підтримував. 15 грудня 1472 р. він був висвячений на архієпископа.
У 1480 р. незалежність Новгорода була ліквідована остаточно, і в нових умовах владиці Феофілу стало зовсім не затишно.
Після двадцятирічної архієрейської служби у 1480 р. владику силоміць було усунено з кафедри. Його вивезли в Москву й заточили в Чудів монастир. Майже п’ятирічне перебування в цій обителі призвело до серйозного захворювання. Преподобному Феофілу уві сні з’явився святитель Новгородський Нифонт і сказав: «Ти обіцяв поклонитися святим Печерським, але не виконав обітниці; за це Господь скоротив роки твого життя. Хіба ти не знаєш, що хто не виконав обітниці Богу, той не побачить лиця Його?» Феофіл дійсно давно мріяв поклонитися Києво-Печерським угодникам і негайно поїхав до Києва. Проте коли дісталися до Дніпра, йому з’явився Господь і сповістив про кончину, обіцяв прийняти його душу до Себе та повелів покласти тіло Феофіла в печері. Так і відійшов преподобний Феофіл до Господа.
Його тіло в просмоленій колоді по Дніпру допливло до Києво-Печерських гір і було покладено в Дальніх печерах, поряд із підземною церквою Благовіщення Пресвятої Богородиці.
В акафісті всім Печерським преподобним про нього сказано: «Радуйся, святителю Феофіле, пастирю добрий, бо за паству свою ти готовий був життя віддати». Пам’ять преподобного Феофіла Печерського, єпископа Новгородського вшановується в другу неділю Великого посту 8 листопада (26 жовтня за ст. ст.).
Слава Ісусу Христу!
Ви пишете, що Пр. Феофіл У 1470 був обраний на святительське місце. І далі: «Після д в а д ц я т и р і ч н о ї архієрейської служби у 1480 р. владику силоміць було усунено з кафедри». Але ж пройшло тільки 10 років! Прошу уточнити дати.
З повагою
Ніна Охріменко