БібліотекаКниги, брошуриЖиття і діяльність святих нашої землі Руси-України прославлених

Преподобний Феодор, князь Острозький, Печерський

(Бл. 1446)

Преподобний Федір (Феодор), князь острозський, походив із визначного княжого роду на Волині, що вів свій початок від Рюриковичів. Був старшим сином першого документально відомого князя Острозького — Данила, який жив у XIV ст. Рік народження князя Федора невідомий. Уперше його ім’я згадується в джерелах в 1385 р. В 1386 р, король Ягайло підтвердив за ним маєтки його батька (очевидно, після його смерті). Вже в молодому віці займав становище луцького старости (1387), а в наступному 1388 р. згадується як луцький воєвода. У той час більшість українських земель опинилася під владою Литви, за винятком Галичини, Холмщини й частини Волині, якими заволоділа Польща. Коли після унії Литви з Польщею в Креві в 1385 р., а особливо після підписання наступної унії в Городлі в 1413 р, наступило обмеження прав православних українців, князь Федір виступив, обороняючи ці права, зокрема, підтримуючи литовського князя Свидригайла в боротьбі з Польщею.

Князь Федір Острозький прославився як добрий полководець. Літописець написав про нього, що він був «муж великої дільності й величності». Брав участь у відомій битві під Грюнвальдом у 1410 р. Потім підтримував гуситів у Чехії. Як припускають, невдала битва князя з татарами в 1438 р. повністю змінила його життя. Хоч у 1441 р. він був ще людиною світською, але незабаром залишив світське життя й став ченцем Києво-Печерського монастиря. Про його світське життя збереглося багато відомостей, а про життя в Печерському монастирі даних дуже мало. Відомо лише, що він прийняв постриг під ім’ям Феодора й віддався подвигам мовчання й послуху. Дата його смерті невідома. На думку одних істориків, він упокоївся близько 1446 р, а на думку інших — на початку другої половини XV ст. Його прославлення відбулося не пізніше кінця XVI ст. Мощі Феодора зберігаються в Дальніх печерах. В акафісті всім Печерським преподобним про нього сказано: «Радуйся, княже Феодоре, бо на честь і славу церкви православної ти багато потрудився». Пам’ять преподобного Феодора, князя Острозького вшановується 24 серпня (11 серпня за ст. ст.).