БібліотекаКниги, брошуриЖиття і діяльність святих нашої землі Руси-України прославлених

Пахомій Новий, новомученик

(1730)

Пахомій Новий, новомученик народився в Україні. Молодим попав у полон до татар, які продали його одному туркові — кушнірові з міста Усаки. 27 років він служив у хазяїна, який добре до нього ставився і хотів зробити своїм спадкоємцем, якщо він прийме магометанство. Однак Пахомій на це не погодився. Після цього ставлення турка до нього змінилося і йому довелося зазнати багато знущань. Одного разу, коли українець захворів, турки оголосили, що коли той був непритомний прийняв магометанство. Видужавши, він утік на Афон і там був пострижений у ченці під ім’ям Пахомій (його хрещене ім’я невідоме). На Афоні прожив 18 років, з них 12 років у монастирі Св. Павла, а 6 — в окремому пустинному місці біля одного пустельника. Думка про те, що він міг дійсно під час хвороби в непритомному стані прийняти магометанство, не давала йому спокою, і Пахомій таємно повернувся до м. Усак. Турки впізнали його й віддали під суд за «зраду» Магомета. Пахомію було стято голову 7 травня 1730 р. Нетлінні мощі новомученика знаходяться на острові Патмосі, у монастирі Св. апостола Івана Богослова. Пам’ять Пахомія Нового, новомученика вшановується 20 травня (7 травня за ст. ст.).