Місяць липень, 19-й день. Преподобоного і Богоносного отця нашого Серафима Саровського, чудотворця
На великій вечірні
О, преславне чудо: подвижник благочестя у Сарові з’являється, і молитовник до Бога теплий, Серафим предивний; веселися обитель Саровська, маючи у себе мощі преподобного; заграйте, православних собори, маючи предивного Серафима в бідах заступником і взиваючи до нього: радуйся, світильнику руської землі, який темряву супротивних далеко відігнав; Господеві молися, щоб Він дарував душам нашим мир і велику милість.
О, дивне чудо, ось бо воістину в обителі Саровській явився нам благочестя непохитний стовп, Серафим блаженний; тому, богомудрих собори, підносьтеся духом, до преподобного взиваючи: преподобний отче Серафиме, Господеві молися, щоб Він дарував душам нашим мир і велику милість.
Дивні Твої тайни, Христе Боже, Ти дарував нам світильник, преподобного Серафима, православним людям на супротивників сильного поборника, ченцям і всім православним християнам молитвеника, братії монастиря похвалу і утвердження; він і нині благає Тебе, Господи, дарувати душам нашим мир і велику милість.
Коли прийшов ти, преподобний, у пустинь Саровську, тоді від своєї волі до кінця відмовився і показав твердий до всіх послух; докори бо і безчестя ти терпів, радіючи; побиття і рани від злих людей ти прийняв; за них же і молився ти, преподобний; ми ж, прославляючи всечесну пам’ять твою, благаємо тебе, преподобний: молися Господеві, щоб Він дарував мир світові і душам нашим велику милість.
Блаженна обитель Саровська, що має тебе, преподобний отче Серафиме, скарб чеснот, сосуд чистоти, цнотливости охоронителя, вмістилище благодаті, джерело зцілень, хворим лікаря безсрібного, істинного посника, утішителя скорботних, тим, хто житейськими пристрастями збурений, тихе пристановище; нам же, що святкуємо чесну пам’ять твою, моли, преподобний отче Серафиме, дарувати мир і велику милість.
Сьогодні торжествують собори вірних у твою пам’ять, преподобний Серафиме, і великим гласом взивають: ти заради любови Христової всі насолоди світу залишив і в пустині Саровській оселився, не убоявшись боріння невидимих ворогів, але твоїми молитвами розвіяв їх, як порох; тому молися Господеві, щоб Він дарував душам нашим мир і велику милість.
Слава… глас 8.
Прийдіть, собори вірних, похвальними піснями прославмо сьогодні предивного отця і так до нього взиваймо: преподобний отче Серафиме, ти воістину сподобився божественного житія, прийнявши від Бога вінець нетлінної слави; заради цього монастир Саровський тобою хвалиться; люди ж, бачачи чесну раку мощей твоїх, і чудеса, які бувають, славлять Господа, Який тебе прославив; Йому ж молися, преподобний, щоб Він дарував душам нашим мир і велику милість.
І нині…
Богородичний: Цар Небесний… (догматик 8-го гласу).
Вхід. Прокимен дня. Паремії три.
Премудрости Соломона читання (3, 1-9).
Душі праведних в руках Божих, і муки не торкнуться їх. В очах безумних вони здавалися мертвими, і їхня кончина вважалася загибеллю, і відхід від нас — знищенням; але вони перебувають у мирі. Бо хоч вони в людських очах і приймають страждання, але надія їхня повна безсмертя. Зазнавши невеликого покарання, вони сподобляться великих благодіянь, тому що Бог випробував їх і знайшов їх достойними Його. Він випробував їх як золото в горнилі і прийняв їх як жертву довершену. В час воздаяння їм вони засяють, як іскри, що біжать по стеблу. Вони будуть судити племена і владарювати над народами, а над ними буде царювати Господь повіки. Ті, що покладають надію на Нього, пізнають істину, і вірні в любові перебуватимуть у Ньому; бо благодать і милість зі святими Його і Провидіння про обраних Його.
Премудрости Соломона читання (5, 15-6, 3).
Праведники живуть повіки; нагорода їх — у Господі; і піклування про них — у Всевишнього. Тому вони приймуть царство слави і вінець краси від руки Господа, бо Він захистить їх правицею і охоронить їх раменом. Він візьме за зброю ревність Свою і озброїть створіння на помсту ворогам; зодягнеться у справедливість, як у броню, і накладе на Себе шолом — нелицемірний суд; візьме непереможний щит — святість; загострить, як меч, гнів суворий; і весь світ піде з ним на битву проти безумних. Понесуться влучні стріли блискавок із хмар, як із туго натягнутого лука, полетять у ціль. І, як із каменеметального пристрою, посиплеться град гніву; розлютується на них вода морська, і ріки нещадно затоплять їх; повстане проти них дух сили і, як вихор, розвіє їх. Так беззаконня спустошить усю землю, і злочинство повалить престоли сильних. Тож слухайте, царі, і розумійте; навчіться, судді кінців землі. Прислухайтеся, що володієте безліччю і гордитеся перед народами. Від Господа дана вам влада, і сила — від Всевишнього.
Премудрости Соломона читання (4, 7-5, 7).
Праведник, якщо і помре передчасно, знайде спокій, бо не в довголітті — чесна старість, і не кількістю років виміряється; мудрість — сивина для людей, і непорочне життя — вік старости. Як той, що благовгодив Богу, він улюблений, і, як той, що жив серед грішників, преставився, вознісся, щоб злоба не змінила розуму його або лукавство не спокусило душу його. Бо вправляння в нечесті затьмарює добре, і жадання похоті розбещує розум нелукавий. Досягнувши довершености за короткий час, він виконав довгі роки; душа його стала угодною Господу, тому і прискорив Він — узяти його з середовища нечестя. А люди бачили це і не зрозуміли, навіть і не подумали про те, що благодать і милість зі святими Його і Провидіння про обраних Його. Праведник, помираючи, осудить живих нечестивців, і молодість, що швидко досягла довершености, — довголітню старість неправедного; бо вони побачать кончину мудрого і не зрозуміють, що Господь так визначив про нього і для чого поставив його в безпеку; вони побачать і знищать його, але Господь насміється над ними; і після цього вони стануть ганебним трупом і соромом між померлими навік, бо Він кине їх ниць безмовними і зрушить їх з основ, і вони вкінець запустіють і будуть в скорботі, і пам’ять про них загине; усвідомлюючи гріхи свої, прийдуть зі страхом, і беззаконня їхні осудять їх в особах їхніх. Тоді праведник з великою сміливістю стане перед лицем тих, що ганьбили його і зневажали подвиги його; вони ж, побачивши, збентежаться з великим страхом і здивуються несподіваності спасіння його і, розкаюючись і зітхаючи в тривозі духу, будуть говорити самі в собі: «Це той самий, якого колись ми ганьбили і він був предметом глузування. Безумні, ми вважали життя його божевіллям і кончину його безчесною! Як же він причислений до синів Божих і частка його між святими? Отже, ми збилися з дороги істини, і світло правди не світило нам, і сонце не сяяло над нами. Ми переситилися ділами беззаконними і загибельними і ходили пустелями непрохідними, а путі Господньої не пізнали».
На літії стихира храму, і преподобному стихира, глас 1.
Якими похвальними вінками увінчаємо подвижника великого, преподобного Серафима? Він бо як добрий наставник у твердості віри і чеснотах з’явився, навчаючи богонатхненними повчаннями і рівноангельським житієм тих, хто до нього приходив. Тому взиваємо до нього: молися, преподобний отче, Христу Богу, щоб православну віру утвердити і душам нашим спастися.
Прийдіть, ченців множество, сьогодні преподобного побожно прославмо, істинного ученика Спасового, який мирську оману подолав, тягар Христів на плечі взяв, і полки бісів посоромив. До нього ж взиваймо так: не забудь, отче Серафиме, нас, що прославляємо святу пам’ять твою.
Світла і божественна пам’ять твоя, преподобний Серафиме, здивувала царів, князів і святителів: ти, як безплотний, у плоті ворогів невидимих посоромив; весь же край Тамбовський і свята обитель Саровська, маючи святі мощі твої, хваляться, бо через них подається здоров’я всім, хто прибігає з вірою до святої раки твоєї. Тому, просвічені тобою, взиваємо до тебе: преподобний отче, моли, щоб спастися душам нашим.
Слава… глас 5.
Радуйся нині, вся руська земле, і, свята обителе Саровська, веселися; вірних же множество, що сьогодні зібралися, прославмо отця преподобного, пастиря й учителя, богомудрого наставника заблудлих, скорого всіх недужих цілителя, руської землі велику прикрасу; його ж прославляючи, так промовмо: преподобний Серафиме, спаси нас молитвами твоїми.
І нині…
Богородичний: Храм і двері Ти єси…
На стиховні стихири, глас 5.
Радуйся, ангелів співрозмовнику, преподобний Серафиме, ти бо на землі пожив благочесно, багатьох, що приходили до тебе, ти навчив страху Господнього, благодаттю Святого Духа осяяний, бачив ти майбутнє, як теперішнє, і душі багатьох скорботних ти наповнив радістю і розчуленістю. Тому благаємо тебе: молися Господеві за тих, що шанують тебе.
Стих: Чесна перед Господом смерть преподобних Його.
Радуйся, учителю предивний заблудлих: ти сподобився бачити у храмі Христа Господа з архангелами й ангелами; і нині, завжди насолоджуючись на небесах Його спогляданням, преподобний, молися за нас, що з вірою святкуємо пам’ять твою.
Стих: Блажен муж, що боїться Господа, заповідей Його дуже бажає.
Радуйся, преподобний Серафиме: ти бо всім заповідав зберігати істинну православну віру, і небесного житія жадав, багатство зненавидів, нині ж небесну красу бачиш і насолоджуєшся солодким ангельським співом; тому молися Господу, щоб Він дарував нам мир і велику милість.
Слава… глас 6.
Преподобний отче Серафиме, хто повідає нам про труди твої і болісті? Або хто розповість про суворе пустельне твоє житіє, нічне стояння і пощення, і ще у затворі перебування, безмовність уст і постійну молитву? Воістину ти став прикрасою посників, молитвенику перед Богом надійний. Тому до тебе взиваємо: радуйся, чернечого житія правило; радуйся, в бідах і скорботах велика втіхо і теплий заступнику; молися, преподобний, щоб спастися душам нашим.
І нині…
Богородичний: Творець і визволитель мій…
Тропар, глас 4: Від юности Христа полюбив ти, блаженний, і Йому єдиному служити полум’яно жадав, безперестанною молитвою і трудом у пустелі подвизався ти, розчуленим же серцем любов Христову придбав, обранцем Божої Матері став ти. Заради цього взиваємо до тебе: спасай нас молитвами твоїми, Серафиме, преподобний отче наш.
Слава: і нині, богородичний.
На ранній
На Бог Господь… тропар святого (двічі).
Слава: і нині.
Богородичний: Те, що від віку утаємнене…
Після 1-ї кафизми сідальний, глас 4.
Знаменням хресним і молитвою ворожі спокуси переміг, постом і стриманням Господеві ти благовгодив; тому чудес дар ти прийняв, подаючи зцілення всім, хто з вірою приходить до раки мощей твоїх, Серафиме преподобний: моли Христа Бога дарувати прощення гріхів тим, що з любов’ю шанують святу пам’ять твою (двічі).
Слава: і нині.
Богородичний: Незбагненне чудо зачаття і невимовний образ Різдва у Тобі пізнаються, Приснодіво Чиста; жахається мій розум і дивується думка: слава Твоя, Богородице, на всіх поширюється, на спасіння душ наших.
Після 2-ї кафизми сідальний, глас 1.
У глибині пустелі Саровської ти схиляв коліна на камені, піднімаючи преподобні руки твої до Господа; тому від Спаса благодать Святого Духа ти прийняв страдницькі тіла зціляти і душі вірних просвічувати; заради цього взиваємо до тебе: моли, преподобний отче, Христа Бога, щоб спастися нам, що святкуємо святу пам’ять твою (двічі).
Слава: і нині.
Богородичний: Молитву прийнявши від нас, що під покров Твій прибігаємо, Пречиста Діво, не переставай благати Чоловіколюбця спасти рабів Твоїх.
Полієлей. Величання: Ублажаємо тебе, преподобний отче Серафиме, і шануємо святу пам’ять твою, наставнику ченців і співрозмовнику ангелів.
Псалом вибраний: Чесна перед Господом смерть преподобних Його.
Після полієлея сідальний, глас 7.
Засяяло доброчесне житіє твоє, преподобний отче, нині в руській землі, і від усіх піснями похвальними прославляєшся: ти бо, як Ілля, на колісницю чеснот піднявся, і на небеса душею злетів, і там праведно пресвітлим вінцем ти увінчався. Тому, дякуючи, взиваємо до тебе, блаженний Серафиме: моли Христа Бога, щоб Він дарував відпущення гріхів тим, що з любов’ю шанують святу пам’ять твою (двічі).
Слава: і нині.
Богородичний: Пречиста Діво, помилуй нас, що з вірою прибігаємо до Тебе милосердної і просимо теплого Твого заступництва: як Мати Бога Вишнього, моли Сина Твого, Христа Бога нашого, спасти рабів Твоїх.
Ступеневі, 1-й антифон 4-го гласу.
Прокимен, глас 4: Чесна перед Господом смерть преподобних Його.
Стих: Що віддам Господу за все, що Він воздав мені.
Все, що дише…
Євангеліє від Матфея, зачало 43 (11, 27-30).
Після 50-го псалма стихира, глас 6.
Сьогодні, вірні, духовно торжествуємо на особливому святі преподобного отця і, благочесно радіючи, до нього тепло взиваємо: радуйся, Серафиме блаженний; радуйся, небесний муже і земний ангеле; радуйся, бо ти багатьох на путь спасіння наставив; радуйся, людей православних похвало і землі руської утвердження; молися за душі наші.
Канон молебний Богородиці, з ірмосом на 6, і святому два канони на 8.
Канон перший, глас 6.
Пісня 1
Ірмос: Як по суші, перейшов Ізраїль…
Господи, відкрий мої недостойні уста, і дай розуму слово — оспівати достойно пам’ять блаженного Серафима, який нині з ангелами молить Тебе визволити нас від усякої злої недолі.
Ти був великим молитвеником, преподобний, до Богородиці, Яку сподобився бачити з ангелами; і нині не переставай відвідувати молитвами твоїми дітей твоїх.
Від юности твоєї ти, преподобний, віддався розумом Богові, і пристрасті тілесні сильним стриманням угамував, усякими чеснотами прикрасився, премудрий.
Богородичний: Всеблага Владичице, що преблагого Бога плоттю народила, очисти моє озлоблене серце, щоб я з вірою і любов’ю величав Тебе.
Інший канон, глас 8.
Ірмос: Воду пройшовши, наче сушу…
За заповіддю Владики Христа вузьким і тісним шляхом ішов ти, преподобний, у Царство Небесне, широку ж і простору дорогу зненавидів; і нині молися за нас, що святкуємо пресвітлу пам’ять твою.
Від юности на гору безстрастя піднявшись і взявши хрест свій, ти безоглядно йшов за Христом, і духовну мудрість придбав, горнього Єрусалима досяг; преподобний, моли за нас єдиного Чоловіколюбця.
Нині, стоячи перед престолом Божим, молися за страдницьку вітчизну нашу, і христолюбивим людям землі нашої спасіння виблагай молитвами твоїми, преподобний.
Богородичний: Почуй, Владичице, молитовний глас тих, що з вірою і любов’ю приходять до Тебе й зі страхом оспівують Тебе.
Катавасія за Уставом.
Пісня 3
Ірмос: Нема Святого, як Ти, Господи…
Молитвами твоїми, преподобний, стоячи з ангелами перед Богом, за весь світ благай, щоб Він знищив ворожі наміри і дарував перемогу над супостатами православним християнам.
Від юности, преподобний Серафиме, ти вірою і любов’ю пристав до Владики вишніх сил, і засяяв у пустелі Саровській, як сонце, і був утішителем для тих, що приходили до тебе у скорботах; моли, щоб спастися нам.
Став ти, преподобний, для тих, що моляться тобі, стовпом непохитним і пристановищем усім, хто приходить в обитель Саровську і приймає щедро благодать зцілення.
Богородичний: Почула праматір Єва: в печалі будеш народжувати дітей. Ти ж, Чиста Діво, почувши: Господь з Тобою, радуйся, — радісним гласом печаль праматері подолала.
Інший. Ірмос: Небесного кола Верхотворче…
Молися, блаженний отче, Христу Богу, щоб визволитися нам від голоду і недолі, від наглої смерти, від таємних гріхів і помислів лукавих, щоб ми чистим серцем до Христа взивали: молитвами преподобного спаси нас, Господи.
Лагідністю і смиренням наслідував ти Владику Христа, ти воістину був усім для всіх; багатих і убогих неослабно благочестя навчав; майбутнє, як теперішнє, провидів; моли Христа Бога, преподобний отче, дарувати прощення гріхів наших.
Визволи обитель твою, преподобний отче, від усяких підступів ворожих, і наповни її любов’ю і благодаттю, щоб не думати про земне, але душеспасительної досягти доброти, молитвами твоїми.
Богородичний: Уповання і надія наша Ти, Пресвята Владичице, спаси страдницьку вітчизну нашу і людей Твоїх, що моляться Тобі й ім’я Твоє призивають.
Сідальний, глас 4: Житейське море пристрастей ти переміг стриманням і досяг пристановища безстрастя; сосудом стриманости явився ти, преподобний Серафиме; моли Христа Бога дарувати нам велику милість (двічі).
Слава: і нині, богородичний.
Коли стану перед лицем Сотворителя мого в день праведного суду Його, тоді, Владичице, захисти мене і визволи мене від муки вічної, щоб я не зійшов у пекло, але спасся Твоїм, Пресвята Богородице, заступництвом.
Пісня 4
Ірмос: Христос моя сила, Бог і Господь…
Сьогодні світло святкує Саровська обитель пам’ять твою, преподобний, і благає тебе: вимоли у Господа мир вселенній і душам нашим велику милість.
Великими подвигами твоїми ти, преподобний розцвів, як фінік, насолоджуючи благоплідними словами і непорочним житієм серця тих, хто приходить до тебе; і нині молися, щоб ми знайшли милість у Христа Бога нашого.
Твоїми молитвами ублагай за нас Бога, преподобний Серафиме, і гріховний морок печалі нашої розжени; безстрастям, вірою і любов’ю прикрась усіх, хто шанує преславну пам’ять твою.
Богородичний: Радуйся, Владичице Діво, церквам краса, страдницькій вітчизні нашій держава і похвала; безперестанно молися Христу Богу, щоб Він зберіг нас від бід молитвами Твоїми.
Інший. Ірмос: Почув я, Господи, про Провидіння…
Не тільки свята обитель Саровська, але й уся російська земля має тебе, блаженний, за теплого молитвеника і скорого помічника, сильного і непереможного заступника за душі наші.
Будь за нас молитвеником і заступником перед Пресвятою Тройцею, і заклич на молитву з тобою собори святих, житію яких ти ревнував, преподобний; з ними ж разом молися за мир усього світу, щоб ми тихе і мирне життя прожили у цьому світі, і в будучому життя вічне успадкували.
Серед посників ти був великим, преподобний отче, скорботне чернече житіє провадив ти, і в розчуленій молитві його скінчив; моли, щоб спастися нам.
Богородичний: Ти єси, Богородице Діво, пристановище наше і утвердження: моли Сина Твого і Бога нашого, щоб Він подав нам спасіння і прощення гріхів.
Пісня 5
Ірмос: Божественним Світлом Твоїм, Блаже…
Всім, хто приходив до тебе, ти був учителем істинним і до Богородиці великим молитвеником; і нині не переставай молитися, преподобний отче, за дітей твоїх, бо ти маєш велику сміливість.
Нехай увійдуть нині христоімениті люди у храм обителі Саровської, до чесних мощей твоїх, преподобний Серафиме, припадаючи, і нехай просять у тебе зцілення, здоров’я і спасіння, Христа прославляючи.
Коли ти молився уночі Богу, преподобний отче, ворог невидимий хотів устрашити тебе, але, молитвою твоєю посоромлений, щез вселукавий.
Богородичний: Бога, Якого Ти народила, Пречиста Маріє, моли, щоб Він подав рабам Твоїм прощення гріхів.
Інший. Ірмос: Просвіти нас повеліннями Твоїми…
Постом і постійною молитвою прославив ти, преподобний отче, обитель Саровську, єлеєм від ікони Владичиці помазуючи недужих, цим ти подавав многим зцілення; і нині молися, щоб спастися душам нашим.
Святителі і священики, радуйтеся разом з ченцями саровськими, і ви, миряни, також оспівуйте блаженного отця, тихе пристановище для збурених скорботами, скорого лікаря душевних і тілесних недуг.
Піднеси молитви твої, преподобний, як жертву благоприємну і непорочну до Пресвятої Тройці, і не забудь нас, що нині святкуємо пам’ять твою; милість виблагай тим, хто ненавидить нас і ображає, і ворогує проти нас, і визволи усіх від усякої скорботи.
Богородичний: Заспокой розум мій, збурений многими пристрастями; спаси, Богородице, тих, хто до Тебе прибігає, бо ми іншої помічниці, крім Тебе, Пречиста, не знаємо.
Пісня 6
Ірмос: Житейське море, схвильоване бурею…
Свята душа твоя була обителлю Бога, в якій оселився Отець, Син і Святий Дух; тому благаємо тебе, преподобний: підступи ворожі віджени від тих, що шанують тебе, і страдницьку вітчизну нашу примири.
Великі твої пустельні подвиги, і труди, і солодкість повчань твоїх шануємо, преподобний Серафиме, якими ти многих, що до тебе приходили, просвітив і навчив оспівувати єдиносущну Тройцю.
Житієм чистим ти наслідував Владику Христа і подвиги добрі скінчив, преподобний отче; до вічних же осель піднявся, блаженний, і бачиш там те, що ангели бачать; тому, шануючи пам’ять твою, Христа величаємо.
Богородичний: Нині до Тебе прибігаю, Пречиста: спаси мене молитвами Твоїми і збережи, бо те, що Ти хочеш, можеш як Мати Всемогутнього.
Інший. Ірмос: Молитву проллю я до Господа…
Гріхами наповнені всі ми, твої ж молитви, преподобний отче, як кадило запашне, до Господа доходять; нині благаємо тебе: розхвильоване в землі нашій море злого невір’я висуши, і виблагай у Господа спасіння душам нашим.
Воістину блаженний був ти, преподобний Серафиме, убогістю багатство і плачем радість придбав, і щедро подавав це тим, хто приходив; і нині проміння чудес виточуєш, і зціляєш усіх, хто з вірою до тебе молиться.
У пустелі колодязь викопав ти своїми руками, преподобний, і спраглих людей, що приходили, напоїв; і нині хвороби багатьох недужих водою колодязя цього зціляєш; воістину дивним молитвенником і чудотворцем Владика показав тебе всім.
Богородичний: Воістину сповідуємо Тебе, Матір Божу, істинну Богородицю; Твоїм бо Різдвом ми визволилися від тлінного осудження, заради милосердя Чоловіколюбця Бога, і до життя нетлінного були покликані.
Кондак, глас 2: Світу красу і все тлінне в ньому ти залишив, преподобний, у Саровській обителі оселився і там пожив, як ангел; для багатьох став ти дорогою до спасіння; заради цього і Христос тебе, отче Серафиме, прославив і даром зцілень і чудес збагатив. Тому взиваємо до Тебе: радуйся, Серафиме, преподобний отче наш.
Ікос: Залишивши рід і друзів, багатство вважаючи за порох, у пустині Саровській ти оселився, і проти пристрастей, як безплотний, подвизався, сподобився ти стояння в соборі ангелів. Тому, прийнявши духовне розуміння, подай і нам, преподобний, оспівати тебе духовними піснями, так промовляючи: радуйся, Серафиме блаженний, небесна людино і земний ангеле; радуйся, бо ти в любові Христу уподібнився; радуйся, Святого Духа обителе; радуйся, упалим духом велика радосте; радуйся, джерело зцілень; радуйся, скорботним душам солодка втіхо; радуйся, ченців тихе пристановище й учителю премудрий; радуйся, похвало землі руської; радуйся, Серафиме, преподобний отче наш.
Пісня 7
Ірмос: Росоносною піч учинив ангел…
Дивним житіє твоє було, преподобний, благодаттю Божественного Духа сповнене; воістину блаженну кончину праведних ти прийняв, радіючи у Христі; ми ж до Того, Хто прославив тебе, взиваємо: отців наших Боже, благословенний Ти.
Безліч людей у святій обителі зійшлося сьогодні, преподобний Серафиме, чесним мощам твоїм поклонитися, від яких усі ми зцілення черпаємо, постійно взиваючи: отців наших Боже, благословенний Ти.
По всій землі розійшлася звістка ця, що в Сарові преславний чудотворець з’явився, множество зцілень виточуючи всім, хто з вірою приходить і взиває: отців наших Боже, благословенний Ти.
Богородичний: Богородице Діво, що народила Слово вище слова, Сотворителя Твого; Його моли, з преподобним Серафимом, помилувати душі наші.
Інший. Ірмос: Юнаки, що з Юдеї прийшли…
Помилуй нас, Господи, і від усякого душетлінного зла збережи, молитвами угодника Твого, преподобного Серафима, щоб усі ми в розчуленні взивали до Тебе: отців наших Боже, благословенний Ти.
Хто не здивується, хто не прославить недослідиму глибину Твого милосердя, Господи, бо Ти явив усьому світу угодника Твого, преподобного Серафима, молитвеника теплого за нас, що взиваємо до Тебе: отців наших Боже, благословенний Ти.
Подячний цей спів, який ми тобі приносимо, прийми, преподобний Серафиме; і всім нам, що святкуємо святу пам’ять твою і поклоняємося раці мощей твоїх, даруй зцілення — тим, хто взиває: отців наших Боже, благословенний Ти.
Богородичний: Ти єси, Пресвята Богородице, пристановище наше й утвердження; моли Сина Твого і Бога нашого подати нам спасіння і прощення гріхів.
Пісня 8
Ірмос: З полум’я преподобним росу виточив…
Плотські пристрасті приборкавши і для світу умертвившись, слова життя вічного ти, блаженний, прийняв усім серцем твоїм, навчаючи всіх, хто приходив до тебе, взивати: Господа оспівуйте діла і прославляйте Його повіки.
У прославленні чесних мощей твоїх, преподобний отче, обитель Саровська радістю наповнилася. Люди ж до дивного у святих Своїх Бога взивали: Господа оспівуйте діла і прославляйте Його повіки.
Будучи сповненим благодаті Божественного Духа, преподобний Серафиме, виблагай прощення гріхів молитвами твоїми вірним людям, які святкують святу пам’ять твою і які взивають: юнаки, благословляйте, священики, оспівуйте, люди, прославляйте Господа повіки.
Богородичний: Спасіння посередницею стала Ти для нас, Богородице, народивши Спаса і Владику всіх; тому благаємо Тебе: сподоби спасіння всіх, хто оспівує Тебе в піснях вірно по всі віки.
Інший. Ірмос: Царя Небесного, що Його славлять…
Доброчинному житію твоєму, преподобний, позаздрив ворог вселукавий і захотів учинити тобі перешкоду; ти ж благодаттю Божою і молитвами Владичиці посоромив його, Бога прославив, співаючи: Господа оспівуйте діла і прославляйте Його повіки.
Як блискавка світиться у піднебессі, так і віщання про твої, преподобний, чудеса розійшлося по всій землі; ми ж, дивуючись славі твоїй, взиваємо: юнаки, благословляйте, священики, оспівуйте, люди, прославляйте Господа повіки.
Розум наш, що хвилюється суєтними і пристрасними помислами, зціли, преподобний; хвилі злого невір’я в землі нашій приборкай, розслаблені житейськими турботами серця наші укріпи, щоб ми славили Христа Спасителя по всі віки.
Богородичний: Радуйся, престоле Господній вогневидий; радуйся, зоре духовного сяяння; радуйся, хмаро Сонця правди — Христа Бога нашого, Його ж прославляємо по всі віки.
Пісня 9
Ірмос: Бога людям неможливо бачити…
Не зневаж, преподобний, а прийми наше мале хваління, яким ми оспівуємо тебе недостойними вустами; і всіх, хто прославляє тебе, освяти і визволи від бід, напастей і вічної муки, щоб ми тебе завжди прославляли.
Холод нічний і спеку денну ти мужньо перетерпів, усамітнений в пустелі; домом премудрости Божої був ти, і прийшов до сяяння невечірнього; моли ж, щоб спастися душам нашим.
Прославляється сьогодні обитель, в якій ти зволив прийняти на себе тягар Христів; там, у пустелі, ти провів дні твої, і твоїми повчаннями многих, що приходили до тебе, напоумив і навчив бути дітьми Церкви Христової.
Богородичний: Ти єси кріпкість наша, Ти єси похвала і радування, охоронителька наша, заступниця, пристановище і захисниця непереможна; Пречиста Богородице, спаси рабів Твоїх.
Інший. Ірмос: Воістину Богородицею Тебе визнаємо…
Великим отцям, що в давнину засяяли в пості і подвигах, ти, преподобний, поревнував, в усі дні життя твого в молитві, сльозах і трудах перебуваючи, поки не досяг небесних осель; тому тебе достойно ублажаємо.
Кріпкою силою Христос Бог тебе опоясав і укріпив перемагати підступи диявольські, преподобний; тому нині молимо тебе: моли Чоловіколюбця Бога, щоб Він визволив нас від усіх ворожих напастей і спокус, і спас душі наші.
У хворобах і скорботах наших до тебе, преподобний, прибігаємо і з глибини душі взиваємо: будь для нас тихим пристановищем і скорим цілителем наших хвороб, і визволи нас від усяких недуг і недолі, щоб ми тебе безперестанно величали.
Богородичний: Єдиного від Святої Тройці, Слово і Сина, Ти народила, Діво Пречиста; Його ж благай з преподобними і праведними за рабів Твоїх, що з вірою просять прощення гріхів.
Світильний: Прийдіть, усі вірні, священними піснями прославимо дивного в чудесах преподобного Серафима, нового світильника руської землі, ангелам співрозмовника і теплого молитвеника до Бога за тих, хто шанує пам’ять його.
Слава: і нині.
Богородичний: Після Бога на Тебе уповання маємо, Пресвята Богородице, молимося Тобі: ублагай Народженого Тобою дарувати мир вселенній і велику милість.
На Хваліте… стихири, глас 8.
Прийшло всечесне свято обителі Саровської, пам’ять преподобного Серафима; до нього ж нині так взиваймо: радуйся, посників світило й утвердження; ченців зірко, що показує, як волхвам, дорогу в небесні оселі; священиків славна похвало, любови і цнотливости джерело невичерпне, світильнику пресвітлий духовного розмірковування; радуйся, похвало всяким чеснотам (двічі).
Блаженний отче Серафиме, ти воістину Христа наслідував, братолюбством і незлобивістю до себе притягував, лагідністю і смиренням багатьох навчив чеснот; тому з любов’ю пам’ять твою, преподобний Серафиме, ублажаємо.
У пустелі оселився ти, преподобний, і там сповнився духовної премудрости, на висоту чеснот піднявся ти; тому взиваємо до тебе: радуйся, церковна прикрасо, священиків добре втішення, ченців красо і похвало, Серафиме блаженний; моли Христа Бога мир вселенній дарувати і душам нашим велику милість.
Слава… глас 6.
Прийдіть, ченців собори і зібрання посників, прийдіть, множество христоіменитих людей, вшануймо піснями істинного посника, взиваючи: радуйся, бо стопами Владики Христа вузьким шляхом ішов ти, і тим, що до тебе приходили в бідах і скорботах, був скорим помічником і за спасіння молитвеником предивним; радуйся, даром пророцтва прикрашений, прорікаючи грядуще, як теперішнє; молися, преподобний Серафиме, за тих, хто з вірою і любов’ю шанує святу пам’ять твою.
І нині…
Богородичний: Богородице, Ти єси лоза виноградна, що виростила нам плід життя; Тобі молимося: молися, Владичице, зі святими апостолами, щоб помилувати душі наші.
Славослів’я велике. Після Трисвятого тропар свята.
Єктенії, і відпуст.
На літургії
Блаженні, з канону першого пісня 3-я, і з другого канону пісня 6-а.
Прокимен, глас 4: Чесна перед Господом смерть преподобних Його.
Стих: Що віддам Господу за все, що Він воздав мені.
Апостол до Галатів, зачало 213 (5, 22-26, 6,1).
Алилуя, глас 6: Блажен муж, що боїться Господа, заповідей його дуже бажає.
Стих: Сильним буде на землі сім’я його.
Євангеліє від Луки, зачало 24 (6, 17-23).
Причасний: В пам’ять вічну…