«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиМінея святкова. Частина II

Місяць лютий, 24-й день. Перше і друге знайдення Чесної глави Іоана Предтечі

На вечірні

Якщо немає посту, співаємо Блажен муж…

1-й антифон. На Господи, взиваю… стихири на 6.

Якщо ж піст, читаємо звичайну кафизму і відправляється служба Предтечі за Тріоддю. Глас 5.

Радуйся, священна главо і світлоносна, ангелами шанована, яка в давнину була відсічена мечем, і гострим викриттям нечестя сором розсікла, джерело чудес, що вірних напоює, яка Спасове спасительне пришестя сповістила, і зішестя Святого Духа в давнину побачила, за стару і нову благодать благальниця. Христу молися, щоб дарувати душам нашим велику милість.

Схована колись у сосуді убогому, Предтечева глава явилася, із землі засяяла і струмки чудес виточила, бо вона омила у водах главу Того, Хто нині покриває піднебесну водами і проливає людям божественне прощення. Її ж ублажімо, істинно преславну, і її знаходження радісно святкуймо, Христа благаючи дарувати душам нашим велику милість.

Глава, яка проповідувала Агнця Божого, що явився у плоті, і всім сповістила спасительні путі покаяння Божественним повелінням, яка раніше Іродове законопорушення викрила, і через це була відсічена від тіла, і на деякий час була схована, і, як світло явлене, засяяла нам, наче сонце; покайтеся, – взивала, – і нині наблизьтесь у розчуленні душевнім до Христа, Який подає світу велику милість.

Слава… глас 6.

Скарб божественних дарів, Богом бережена глава твоя, Предтече, із землі засяяла; з вірою її приймаючи і славно поклоняючись, ми збагачуємося тобою, Христів Хрестителю, – преславними чудесами і прощенням гріхів.

І нині…

Богородичний: Хто Тебе не ублажить…

Вхід. Прокимен дня.

Паремії три.

Пророцтва Ісаї читання (40, 1-3, 9; 41, 17-18; 45, 8; 48, 20-21; 54, 1).

Так говорить Господь: утішайте, утішайте народ Мій. Говорить Бог: священики, промовляйте до серця Єрусалима і сповіщайте йому, що прийшов час смирення його, що відпускається гріх його, бо приймає від руки Господньої прощення тяжких гріхів своїх. Глас, волаючий у пустелі: приготуйте путь Господу, прямими зробіть у степу стежки Богу нашому. Піднімись на високу гору, благовіснику Сионе! Піднеси з силою голос твій, благовіснику Єрусалиме! Піднеси, і не бійся. Я Господь Бог, Я почую убогих Ізраїля і не залишу їх. Але відкрию гірські ріки і посеред поля – джерела, перетворю пустелю на луки, і спраглу землю – на джерела води. Нехай веселиться небо, хмари нехай проливають правду, нехай засяє земля, і нехай виросте милість, і правда нехай засяє разом. Глас радости сповістіть, і нехай буде почутим. Сповістіть навіть до країв землі, говоріть, що визволив Господь раба Свого Якова. І якщо матимуть спрагу в пустелі, виточить їм воду з каменя. Звеселися, неплідна, що не народжувала, утішайся і радій, що не мала болістей, бо у залишеної набагато більше дітей, ніж у тієї, що має чоловіка.

Пророцтва Малахії читання (3, 1-3, 5-7, 12, 18; 4, 4-6).

Так говорить Господь Вседержитель: ось, Я посилаю ангела Мого перед лицем Твоїм, який приготує путь Твою перед Тобою, і прийде в храм Свій Господь, Якого ви шукаєте. І хто стерпить день входу Його? І хто встоїть, коли Він явиться. Бо Він, як вогонь, що розплавляє, і як луг, що очищає; і сяде переплавляти й очищати срібло і золото. І прийду до вас для суду, і буду скорим викривателем чародіїв і перелюбників, і тих, що клянуться неправдиво і затримують винагороду найманця, пригноблюють вдову і сироту, і відштовхують прибульця, і Мене не бояться, – говорить Господь Вседержитель. Бо Я Господь, Я не змінюся. Ви, сини Якова, відступили від повелінь Моїх і не зберігаєте їх; зверніться до Мене, і Я повернуся до вас, – говорить Господь Вседержитель, і будуть ублажати вас усі народи. І розумійте, що Я Господь, і тоді знову побачите різницю між праведником і нечестивим, між тим, хто служить Богу і хто не служить Йому. Пам’ятайте Закон Мойсея, раба Мого, який Я заповідав на Хориві для всього Ізраїля, а також повеління й устави. Ось, Я пошлю до вас Іллю – пророка перед пришестям дня Господнього великого і страшного, і він наверне серця батьків до дітей, і серця дітей до батьків їхніх, щоб Я, прийшовши, не знищив землю прокляттям, – говорить Господь Вседержитель, Бог Святий Ізраїлів.

Премудрости Соломона читання (4, 7-5, 7).

Праведник, якщо і помре передчасно, знайде спокій, бо не в довголітті – чесна старість, і не кількістю років виміряється; мудрість – сивина для людей, і непорочне життя – вік старости. Як той, що благовгодив Богу, він улюблений, і, як той, що жив серед грішників, преставився, вознісся, щоб злоба не змінила розуму його або лукавство не спокусило душу його. Бо вправляння в нечесті затьмарює добре, і жадання похоті розбещує розум нелукавий. Досягнувши довершености за короткий час, він виконав довгі роки; душа його стала угодною Господу, тому і прискорив Він – узяти його з середовища нечестя. А люди бачили це і не зрозуміли, навіть і не подумали про те, що благодать і милість зі святими Його і Провидіння про обраних Його. Праведник, помираючи, осудить живих нечестивців, і молодість, що швидко досягла довершености, – довголітню старість неправедного; бо вони побачать кончину мудрого і не зрозуміють, що Господь так визначив про нього і для чого поставив його в безпеку; вони побачать і знищать його, але Господь насміється над ними; і після цього вони стануть ганебним трупом і соромом між померлими навік, бо Він кине їх ниць безмовними і зрушить їх з основ, і вони вкінець запустіють і будуть в скорботі, і пам’ять про них загине; усвідомлюючи гріхи свої, прийдуть зі страхом, і беззаконня їхні осудять їх в особах їхніх. Тоді праведник з великою сміливістю стане перед лицем тих, що ганьбили його і зневажали подвиги його; вони ж, побачивши, збентежаться з великим страхом і здивуються несподіваності спасіння його і, розкаюючись і зітхаючи в тривозі духу, будуть говорити самі в собі: «Це той самий, якого колись ми ганьбили і він був предметом глузування. Безумні, ми вважали життя його божевіллям і кончину його безчесною! Як же він причислений до синів Божих і частка його між святими? Отже, ми збилися з дороги істини, і світло правди не світило нам, і сонце не сяяло над нами. Ми переситилися ділами беззаконними і загибельними і ходили пустелями непрохідними, а путі Господньої не пізнали».

На стиховні стихири, глас 2.

Прийдіть, вірні, вшануємо нині чесну главу Хрестителеву, відсічену мечем, у знайденні її зустрічаючи піснями, шануючи з любов’ю, бо вона проливає нам благодать зцілень, яку безумний Ірод колись відсік під впливом несамовитости Іродіади.

Стих: Чесна перед Господом смерть преподобних Його.

Як із руди золото, так із землі засяяла Предтечева глава, у сосуді убогому сяючи і ясно віщаючи, викриваючи Іродові перелюбство і вбивство, зорею ж просвічуючи помисли наші. Її ж цілуючи, вірні, вшануймо нині піснями, бо вона за нас Богу молиться.

Стих: Праведник, як фінік, розцвіте і, як кедр, що в Ливані, примножиться.

В давнину, як божественний скарб у сосуді, схована в землі глава Хрестителева нині відкривається, як багатство, проливаючи джерела зцілень, хвороби лікуючи, душі просвічуючи. Тому, прийнявши благодать усякої утіхи, піснями її побожно прославмо.

Слава… глас 2.

Божественне провидіння невимовної Істоти ясно передбачило таїнство — главу твою, яка, наче із лона матері, нині із землі засяяла, Іоане всехвальний, і наповнила пахощами всю піднебесну, проливаючи миро освячення і духовно проповідуючи путь покаяння, і Спасу всіх молиться за душі наші.

І нині… богородичний.

Тропар, глас 4: Із землі засяявши, Предтечева глава проміння випромінює — нетління зцілень вірним, у небі збирає безліч ангелів, на землі ж закликає людський рід єдинодушно возсилати славу Христу Богу.

На ранній

На Бог Господь… тропар (двічі). Слава: і нині, богородичний воскресний за гласом тропаря.

Після 1-ї кафизми сідальний, глас 4.

Як божественний скарб, схований у землі, Христос відкрив главу твою нам, пророче і Предтече; всі, зійшовшись на це знайдення, піснями богогласними оспіваймо Спаса, Який спасає наше життя молитвами твоїми.

Слава: і нині, богородичний.

Оспівуємо Тебе, Богоневісто, Мати Христа Бога, прославляючи Твоє незбагненне Різдво, Яким ми визволилися від омани диявола і всякої біди, Богородице Владичице, і з вірою взиваємо: помилуй паству Твою, єдина Всехвальна.

Після 2-ї кафизми сідальний, глас 4.

Вийшовши преславно, як золото із руди, із надр земних, священна твоя глава збагатила всі помисли вірних божественним розумінням, — нині покайтеся, — взиваючи. Їй же, поклоняючись, Предтече, Христа великим гласом з вірою славимо.

Слава: і нині, богородичний.

Ніколи не вмовкнемо, Богородице, від душі подячно оспівуючи Твої милості, Владичице, раби Твої, взиваючи і промовляючи: Пресвята Діво, попередь і визволи від ворогів видимих і невидимих, і від усякої погрози, Ти бо єси наша Заступниця.

Після полієлея сідальний, глас 8.

Хрестителева глава переховувалася, як бісер, у землі вологій і, як світильник богосвітлий прикрашена, осяває чудесами весь світ; як ранок, прекрасно засяяв перед Сонцем Предтеча, і невечірнім світлом знову взиває до нас: ось, Агнець Божий.

Слава: і нині, богородичний.

Дякуємо Тобі завжди, Богородице, і величаємо, Чиста, і поклоняємося, оспівуючи Різдво Твоє, Благодатна, безперестанно взиваючи: спаси нас, Діво всемилостива, як блага́, і вирви із страшних тенет демонів під час випробування, щоб ми не осоромилися, раби Твої.

Ступеневі, 1-й антифон 4-го гласу.

Прокимен, глас 4: Там вирощу ріг Давида, приготую світильник помазанику Моєму.

Стих: Пом’яни, Господи, Давида, і всю лагідність його.

Все, що дише…

Євангеліє від Луки, зачало 31 (7, 17-30).

Після 50-го псалма стихира самогласна, глас 6.

Та, що раніше на блюді, Іродову беззаконну нечистоту викрила, покаяння ж усім вірним проповідувала; чесна глава Хрестителя Христового від земних скарбів явилася і тепер лежить перед тими, хто з вірою приходить до неї, і доторкається зі страхом, і з любов’ю душевною поклоняється; дарує вона відпущення гріхів, на прохання подає потрібне і велику милість.

Канон Богородиці з ірмосом на 6 і канон Предтечі на 8, глас 6.

Пісня 1

Ірмос: Як по суші, перейшов Ізраїль по безодні стопами, бачачи, як гонитель фараон потопляється; пісню перемоги Богові співаймо, взиваючи.

Глядіть, вірні, прославимо духовними піснями глас Слова – Предтечу, богохвальним язиком і всесильним радіючи духом, із нечистих уст.

Мирним житієм утішається і безмірною благодаттю спасається Христова Церква, співаючи тобі щорічно пісню, Предтече.

Всі вірні, зійшовшись, вшануймо достойно піснями богоносну главу Предтечеву, дану нам Богом, як скарб для нас невід’ємний.

Богородичний: Прийнявши Свого Творця, Який Сам зволив і незбагненно воплотився безмужно із Твого лона, Пречиста, Ти стала воістину Владичицею творіння.

Катавасія: Відкрию уста мої…

Пісня 3

Ірмос: Нема святого, як Ти, Господи, Боже мій, що підніс рід вірних Твоїх, Блаже, і утвердив нас на камені сповідання Твого.

Утроба неплідна народила божественно тебе – славного друга Жениха, що обручив Церкву із язичників з Христом, істинним Богом і Женихом.

Твого божественного гласа, Предтече Іоане, не могла утримати окаянна перелюбниця навіть мечем; ти бо являєш нам із землі божественну твою главу.

Світло торжествує град, який, прийнявши главу Твою, Предтече, знайшов її як тайне багатство і невичерпне джерело зцілень.

Богородичний: Божественне Різдво Твоє, Чиста, перевершує всяке чудо природного закону, бо Ти надприродно зачала Бога в утробі і, народивши, перебуваєш Дівою.

Сідальний, глас 8: Як скарб, покладений у сховище, у водонос, Предтечева глава – глас Слова; як пшениця, схована в глибині землі, зацвіла, уродивши божественне життя; її знайдення всі шануємо, славлячи Христа, Який подав їй благодать виточувати зцілення.

Слава: і нині, богородичний.

Прийнявши духовне тайне повеління, в домі Йосифа представ безплотний ангел, ревно промовляючи до Безневісної: Той, Хто прихилив сходженням небеса, вміщається незмінно весь у Тобі; бачачи ж у лоні Твоєму Його, що прийняв вигляд раба, вжахаюся взивати до Тебе: радуйся, Невісто неневісна.

Пісня 4

Ірмос: Христос моя сила, Бог і Господь, чесна Церква побожно співає, взиваючи, від помислу чистого Господа прославляючи.

Старого Завіту ти був печаттю й останнім пророком, і став прикрасою чертога для Нового Божественного Завіту, Предтече всебагатий.

Ти, Предтече, перетерпів, покривши звичайним власним веретищем славну твою главу, як царською багряницею і ризою, радіючи.

Божественна твоя глава через убогість, блукання в пустелі і твої божественні настанови явилася як невичерпне багатство, Іоане.

Шануючи тебе, град засяяв зорею Божественного Духа, твоїми молитвами, у божественній твоїй пам’яті, і радіє разом з безплотними ангелами.

Богородичний: Мертвим мере зробило споживання плоду раю; Дерево Життя, що із Тебе, Пречиста, виросло, оживило і зробило мене спадкоємцем райської насолоди.

Пісня 5

Ірмос: Божественним світлом Твоїм, Блаже, просвіти, молюся, душі тих, що зрання линуть до Тебе, пізнати Тебе, Слово Боже, істинного Бога, що з темряви гріхів взиває.

Ти, Хрестителю, не був тростиною, що завжди коливається від спокусливих злостивих вітрів, а явився непохитним стовпом Божих людей, маючи силу Іллі і Духа.

Той, Хто відкидає Божество і применшує славу Христа, Який від тебе хрестився, і Божественну благодать твою приховує, праведно із Божественної огради вилучається.

Ти відкрив тим, що з любов’ю оспівують тебе, славний Предтече, двері Божественного джерела, яке виточує воду Божественної благодаті і струмки зцілень, радуючи всіх.

Богородичний: Носячи духовну доброту прекрасної Твоєї душі, Ти стала Невістою Божою, запечатаною дівством, Пречиста, просвічуючи світ зорею чистоти.

Пісня 6

Ірмос: Житейське море, схвильоване бурею напастей, бачачи і до тихого пристановища Твого прийшовши, благаю: визволи з тління життя моє, Многомилостивий.

Пророком назвав тебе Христос – Істина, вища за пророків, – Хрестителем же і Предтечею Життя; бо ти побачив Його, Якого провістили Закон і пророки.

Не стерпіло ховатися джерело чудес, скарб благодаті – славна глава твоя, Хрестителю, пророче і Предтече, але, з’явившись, проливає джерела благодаті.

Христолюбивий цей і благословенний град пропонує чесну і божественну твою главу, Предтече, як всебагату похвалу, світле прикрашення і спасительний щит.

Богородичний: Великий серед пророків Мойсей прообразував Тебе як кивот, і трапезу, і світильник, і стамну (??), знаменуючи втілення із Тебе Всевишнього, Мати Діво.

Кондак, глас 6: Пророче Божий і Предтече благодаті, главу твою, як священний паросток, у землі знайшовши, зцілення завжди приймаємо, бо знову, як і раніше, у світі проповідуєш покаяння.

Ікос: Від Господа прийнявши свідчення, Іоане, що ти вищий за всіх народжених людей, страшуся принести тобі похвалу піснями, але, примушений любов’ю, насмілився почати пісню; тому не зроби мене недостойним бути твоїм послідовником, всехвальний, щоб я міг вінчати твою верхівку, святий і трибагатий, бо ти у світі проповідуєш покаяння.

Пісня 7

Ірмос: Росоносною піч учинив ангел преподобним юнакам, халдеїв же опаляючи, веління Боже мучителя нахилило взивати: благословен єси, Боже отців наших.

Народжений дівою назвав тебе більшим за всіх, народжених жонами, бо, як безплотний і рівноангельний, ти пожив для Нього на землі, взиваючи: благословенний Ти, Боже отців наших.

Ти впізнав Того, Хто оселився в дівственій утробі; із неплідного лона, використавши голос матері, Предтече, граючи, ти взивав до Нього: благословенний Ти, Боже отців наших.

Із пустелі, настановлений Пресвятим Духом, явився ти, як світлоносний ранок, ангел Світла, навчаючи нас взивати: благословенний Ти, Боже отців наших.

Воістину ублажається нині серед міст цей славний град, то придбав скарб, Предтече Христів; тому, святкуючи, він взиває: благословенний Ти, Боже отців наших.

Богородичний: Тобою, Мати Діво, світле Світло засяяло всій вселенній, бо Ти народила Творця всіх, Бога; у Нього ж виблагай, Пречиста, дарувати нам, вірним, велику милість.

Пісня 8

Ірмос: З полум’я преподобним росу виточив і жертву праведника водою спалив; бо все твориш, Христе, з волі Своєї; Тебе прославлясмо по всі віки.

Посланий був волаючий глас – Предтеча – до спустошених сердець, щоб утверджувати побожну віру в Сина Божого, сущого Бога; Його ж прославляємо по всі віки.

Приготуйте, – говорить і нині Предтеча, – путь Господу: Він бо прийшов заради святині, з Отцем і Духом, оселитися в наших серцях повіки.

Чуттям голосу Отчого, баченням очима Божественного Духа, повним дотиком поклавши на Тебе, Христе, руку, Іоан Предтеча став Богоносцем.

В утробі ти освятився Божественним Духом, і став пророком, в утробі носимий; нині ж ти, пророче, став радістю для града, який має тебе в надрах своїх.

Богородичний: Тебе прообразував золотосяйний світильник, бо Ти невимовно прийняла Світло неприступне, Яке пізнанням Його осяває всіх; Його ж прославляємо по всі віки.

Пісня 9

Ірмос: Бога людям неможливо бачити, бо на Нього не сміють чини ангельські дивитись: через Тебе, всечиста, Слово стало тілом і явилося людям; величаючи Його, з Небесними Силами Тебе ублажаємо.

Ти, Предтече, був явним охоронителем виконання десяти заповідей; ти був достойно вшанований Христом даруванням десяти дарів; тому, знаючи тебе, як таїнника Духа Святого і друга Слова, ублажаємо.

Ти пророк Христів і апостол, ангел і Предтеча, Божественного втілення Хреститель, і священик, і мученик за віру, і проповідник для сущих у пеклі, і дівственикам правило, і пустелі цвітіння.

Невіра душі викривається чудом священнодії умертвленої руки; відроджується ж знову вірою через явлення твоєї глави, блаженний Предтече, й оновлює рука, принесена в жертву.

Твоє явлення провіщаючи глядачам, ангел сповіщав необлудно, уподібнюючись божественному благовіщеним) Гавриїла, яке прийняв первосвященик Захарія раніше народження твого, Предтече.

Богородичний: Щоб почерпнути зцілення від страстей, приходимо у славний храм Предтечів; у ньому являються ангельські сили, душі усіх праведників, Владичиця з Хрестителем Іоаном, подаючи зцілення.

Світильний: Світлоявлена засяяла чесна твоя глава від незаходимих надр земних, Предтече Іоане, світильнику Світла духовного; її ж знайдення з любов’ю святкуючи, молимо тебе допомогти отримати прощення в час, зручний для стримання, молитвами твоїми, всехвальний Хрестителю Спасів.

Слава: і нині, богородичний.

Утішається вірних богомудрих зібрання, що служить Тобі й оспівує Тебе вірно, істинно Пречиста Богородице. Тому дай нам Твоїми молитвами продовження посту звершити побожно, і хресту чесному поклонитися, і спасительним страстям Сина і Бога Твого.

На Хваліте… стихири на 4, глас 4.

Відкриває початок стримання Всечесна твоя глава, всехвальний, і пропонує всім найсолодшу споживу Божественних дарів, яких, вірно причащаючись, гіркоту посту усолоджуємо і з вірою прославляємо тебе, і взиваємо до Христа Бога: Ісусе всесильний, Спасе душ наших.

Миро постійноплинне, як воду, виточує глава Предтечева і, будучи покладеною нині на тайній і божественній трапезі, проливає духовні пахощі, і відганяє гіркоту пристрастей, і наповнює радістю всіх, що з любов’ю взивають: Ісусе всесильний, Спасе душ наших.

Глава твоя, як гострий меч, посікає голови беззаконних ворогів, і виточує зцілення, і подає божественні дари всім, хто виконує заповіді; заради цього з вірою прославляємо тебе, друга і Предтечу Творця, Іоане, і взиваємо до Нього щиро: Ісусе всесильний, Спасе душ наших.

Слава… глас 6.

Всечесну главу Хрестителя Твого, Господи, що явилася нині із землі, з гласами похвали прийнявши вірою, приводимо в молитву, грішні раби Твої, Чоловіколюбче, і молимося, щоб заради неї отримати в день суду від Тебе очищення і велику милість.

І нині… богородичний.

Благолюбивий Боже і Спасе, спасай рабів Твоїх від усякої тяжкої недолі молитвами Предтечі Твого і всіх святих, і Матері Твоєї благаннями.

Славослів’я велике і відпуст.

На літургії

Блаженні з канону, пісні 3-я і 6-а.

Прокимен, глас 7: Звеселиться праведник у Господі, і уповає на нього.

Стих: Вислухай, Боже, глас моління мого, коли буду молитись до Тебе.

Апостол до Коринф“ян, зачало 176 (2 Кор. 4, 6-15).

Алилуя, глас 4: Праведник, як фінік, розцвіте і, як кедр, що в Ливані, примножиться.

Стих: Істина від землі засяяла, і правда з небес прихилилася.

Євангеліє від Матфея, зачало 40 (11, 2-15).

Причасний: В пам’ять вічну буде праведник…

Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору