«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаМолитви

Тропарі, кондаки й величання неперехідних свят

У дужках подано дату за новим стилем.

1 (14) вересня. Церковний Новий рік (початок індикта). Прп. Симеона Стовпника.

Тропар індикти, гл. 2: Всього світу Сотворителю, / що часи і роки в Своїй владі тримаєш, / благослови ввесь рік ласкою Твоєю, Господи, / охороняючи в Твоїм спокої Церкву нашу святу і всіх вірних її, / молитвами Богородиці, і спаси нас.

Тропар преподобного, гл. 1: Стовпом терпіння бувши, / ти наслідував праотців, преподобний: / стражданнями — Йова, випробуваннями — Йосифа, / і життям — безтілесних, хоч сам був тілесний; / молися, отче Симеоне, Христу Богові, / щоб спастися душам нашим.

Тропар Богородиці, гл. 1: Радуйся, обрадована Богородице Діво, І пристановище й заступнице роду людського, / бо від тебе тіло прийняв Визволитель світу, / бо ти Єдина Мати й Діва преблагословенна й прославлена; / молися Христу-Богові, / щоб спокій дарував усьому світові.

Кондак індикта, гл. 2: Христе Царю, що на небі живеш, / Сотворителю і Владико всього видимого і невидимого, / що створив дні і ночі, часи і роки, / благослови нині вінець року цього, / охорони та в мирі збережи Твою Церкву, / міста і села та всі обителі, / і всіх людей Твоїх, Многомилостивий.

Кондак преподобного, гл. 2: Небесного шукаючи і з вишнім сполучаючись, / ти зробив свого стовпа наче вогненною колісницею. / Тому й став ти співбесідником ангелів, преподобний; / з ними ж безперестанно молися / Христу Богові за всіх нас.

5 (18) вересня. Прмч. Афанасія Берестейського.

Тропар, гл. 2: Блажен єси, отче наш Афанасію, / бо прожив ти вірно, твердо стоячи за Православну віру; / повсякчас умиленно співаючи похвальну пісню до Пречистої, / заповідаючи не порушувати нікому святої віри Православної, / постраждав ти, свідкуючи про істину, аж до смерти. / А ми, що святиню твою шануємо, / сміливо взиваємо до тебе: / отче наш, преподобномучениче Афанасію, / похвало ї окрасо наша.

Кондак, гл. 4: Монашого життя окрасою і красою мучеників / явив ти себе життям своїм, Афанасію, / і, як сонце пресвітле, православним людям засяяв. / Тим-то й Христос збагатив тебе даром чудес, / щоб ми, шануючи твою пресвітлу пам’ять, взивали до тебе: / охороняй отару твою молитвами твоїми, / отче преподобний.

7 (20) вересня. Передсвято Різдва пресв. Богородиці. Прмч. Макарія, архим. Канівського, чудотворця.

Тропар передсвята, гл. 4: Із кореня Єссеєвого і роду Давидового / нині народжується нам Богоотроковиця Марія, / і радіє радістю й оновлюється все створіння. / Радуйтеся ж, небо і земля, разом; / славте її, покоління народів. / Іоаким веселиться й Анна радіє, взиваючи: / неплідна народжує Богородицю і Матір життя нашого.

Кондак передсвята, гл. 5
: Діва і Богородиця Марія, / незміренна палата Жениха небесного, / сьогодні за Божим задумом народжується від неплідної, / колісниця Слова прикрашується; / тим-то її наперед проголошено / Божими воротами і Матір’ю життя сущого.

Тропарі преподобномученика — див. 13 (26) травня.

8 (21) вересня. Різдво пресвятої Богородиці.

Тропар, гл. 4: Народження Твоє, Богородице Діво, / радість провістило всьому світові, / бо з Тебе засяяло Сонце Правди — / Христос, Бог наш, / що, знищивши прокляття, дав благословення / і, уневажнивши смерть, / дарував нам життя вічне.

Кондак, гл. 4: Іоаким, Анна від докору неплідности, / Адам же і Єва від тління смертного визволилися, / Пречистая, у святім народженні Твоїм. / Це святкують люди Твої, від вини гріховної визволившись, / і взивають до Тебе: / неплідна народжує Богородицю / і Матір життя нашого.

Задостойник: Величай, душе моя, / преславне народження / Божої Матері. Не властиве матерям дівоцтво, / а дівам неможливі родини — / на Тобі, Богородице, / обоє сталися; / тим-то всі роди земні / безперестанно Тебе величають.

Величання: Величаємо Тебе, пресвятая Діво, і шануємо святих Твоїх родителів, і всехвальне славимо народження Твоє.

9 (22) вересня. Свв. правв. богоотців Іоакима і Анни.

Тропар богоотців, гл. 2: Праведних богоотців Твоїх пам’ять святкуючи, / молимо Тебе, Господи: / їхніми молитвами спаси душі наші.

Кондак богоотців, гл. 2: Радіє нині Анна, бо її неплідність розв’язано, / і вона годує Пречисту, / закликаючи всіх звеличити Того, / Хто дав людям з її лона / єдину Матір і неневісну Діву.

13 (26) вересня. Передсвято Воздвиження Чесного і Животворчого Хреста Господнього.

Тропар передсвята, гл. 4: Животворчий Хрест благости Твоєї, / що його дарував Ти нам, недостойним, Господи, / Тобі приносимо як молитву: / спаси людей Твоїх, оселю Твою, / молитвами Богородиці, Єдиний Чоловіколюбче.

Кондак передсвята, гл. 8: Сьогодні явилося з надр землі спасенне дерево, / почесно піднесене в церкві архиєрейськими руками, / вселенна поклоняється і з острахом його цілує. / Ним же спаси нас, Господи.

14 (27) вересня. Воздвиження Чесного і Животворчого Хреста Господнього.

Тропар, гл. 1: Спаси, Господи, людей Твоїх / і благослови насліддя Твоє, / перемогу побожному народові нашому на супротивників подай / і Хрестом Твоїм охороняй нас — оселю Твою.

Кондак, гл. 4: Ти, що зійшов на хрест з волі Своєї, Христе Боже, / даруй щедру Свою ласку /Твоїй новій християнській громаді. / Звесели силою Твоєю побожний народ наш, / подаючи йому перемогу над супротивниками, / бо він у поміч має зброю миру, Хрест Твій, — / знак перемоги непоборний.

На літургії — антифони свята.

Замість Трисвятого: Хресту Твоєму поклоняємось, Владико, і святеє воскресіння Твоє славимо.

Задостойник: Величай, душе моя, / Пречесний Хрест / Господній. Тайний Ти є, Богородице, рай, / що незбагненно нам зростив Христа, / Він же хресне живоносне / на землі посадив нам дерево. / Тим-то нині, / Воздвиженому поклоняючись, / Тебе величаємо

Величання: Величаємо Тебе, Життядавче Христе, і цінуємо Хрест Твій святий, бо ним Ти визволив нас із неволі ворожої.

17 (30) вересня. Святих мучениць Віри, Надії, Любови і матері їх Софії.

Тропар, гл. 4: Торжествує Церква первородних / і веселиться, приймаючи матір, що за дітей радується, / бо вона, тезоіменна Премудрості, / породила рівночисельно Святій Тройці; / вони разом із мудрими дівами зустріли Жениха Бога Слово, / з ними ж і ми, духовно святкуючи їх пам’ять, взиваємо: / Тройці поборниці, / Віро, Любове й Надіє, / у вірі, любові й надії утверджуйте нас.

Кондак, гл. 1. Софії чесної парості, / святі Віра, Надія й Любов, / благодаттю Божою мудрість поганську зневажили / і, постраждавши, перемогу мали, / і нетлінних вінків / од Владики Христа сподобилися.

Величання: Величаємо вас, святії мучениці, і шануємо чесні страждання ваші, що за Христа перетерпіли ви.

19 вересня (2 жовтня). Благовірного Ігоря князя Чернігівського і Київського.

Тропар, гл. 4: Просвітившись божественним хрещенням / і світлом Святого Духа осяяний, / ти в серце прийняв Христове Євангеліє, / слово Сина Божого ділами сповняючи, благовірний княже Ігорю. / Моли Всеблагого Спасителя нашого / мир дарувати і милість, і душ спасіння / нам, що чесну твою пам’ять шануємо.

Кондак, гл. 8: Княжий вінець обагрянив ти кров’ю твоєю, / страстотерпче богомудрий Ігорю. / Хреста як скипетр у руки взяши, переможцем явився / і в жертву непорочну приніс себе Владиці, / бо був убитий рабами, як незлобивий агнець; / і нині, з радістю стоячи перед Святою Тройцею, / молися, щоб спаслися душі наші.

26 вересня (9 жовтня). Святого апостола і євангелиста Іоана Богослова.

Тропар, гл. 2: Апостоле, Христом Богом улюблений, / поспішися визволити людей, що не можуть виправдатися; / молитви твої приймає Той, Хто прийняв тебе, / як ти припав був на груди Йому. / Молися Йому, Богослове, / щоб розвіяв хмару ворожу, що налягає на нас, / і подав нам спокій і велику милість.

Кондак, гл. 2: Хто може доповісти про величність твою, дівствениче, / бо ти твориш чудеса й подаєш зцілення, / і молишся за душі наші, / як Богослов і друг Христовий.

Величання: Величаємо тебе, апостоле Христовий і євангелисте Іоане Богослове, і шануємо страждання і труди твої, що ними потрудився ти у благовісті Христовім.

30 вересня (13 жовтня). Свт. Михаїла, першого митрополита Київського.

Тропар, гл. 4: Нині сповнилося пророцтво Первозваного з апостолів, / що на цих горах засяє благодать і віра примножиться. / Ось бо застарілий у невірстві — в божественній купелі відродився, / і стали люди оновлені, царське священство, народ святий, Христове стадо. / Його ж ти першим пастирем явився, перший Хрещенням послуживши, / і нині, стоячи перед Владикою Христом, молися за спасіння народу нашого, / бо ти до Бога сміливість маєш, як ієрарх Божий і священнослужитель.

Кондак гл. 2: Мойсеєм другим став ти, отче, для народу нашого, / бо переніс виноград духовний / від єгипетського ідолослужіння / до землі, пророцтвом передбаченої, / що буде в цих краях утвердження віри, / і на горах Київських піднесеться вище кедрів ливанських / той плід, що вгамує голод усього світу; / від нього споживши, тебе шануємо, / Михаїле, Божий ієрарше.

1(14) жовтня. Покрова пресвятої Владичиці нашої Богородиці.

Тропар, гл. 4: Сьогодні ми, православні люди, / радісно святкуємо, / осяяні Твоїм, Божа Мати, явленням, / і, здіймаючи очі до Твого пречистого образа, / уклінно просимо: / покрий нас чесною Твоєю покровою / і визволи нас від усякого зла, / благаючи Сина Твого, Христа Бога нашого, / щоб спас душі наші.

Кондак гл. 3. Діва днесь стоїть у церкві / із сонмами святих невидимо і молиться за нас Богу. / Ангели із святителями поклоняються, / апостоли ж із пророками радуються, / бо за нас благає Богородиця Надвічного Бога.

Величання: Величаємо Тебе, пресвятая Діво, і шануємо покрову Твою святу, бо Тебе бачив святий Андрій у церкві, як за нас Ти Христу молилася.

6(19) жовтня. Святого апостола Фоми.

Тропар, гл. 2: Учнем Христовим бувши / і божественного собору апостольського співпричасником, / ти невірством Христове воскресіння звістив / і дотиком Його пречисті страждання ствердив; / і нині, Фомо всехвальний, / спокою проси для нас / і великої милости.

Кондак, гл. 4: Премудрости благодати сповнений, / Христовий апостол і справжній служитель, / в покаянні закликав до Тебе: / Ти єси Господь мій і Бог мій!

Неділя найближча до 11 (24) жовтня. Пам’ять отців Сьомого Вселенського собору.

Тропар отців, гл. 8: Препрославлений Ти, Христе Боже наш, / що отців наших, наче світила, на землі поставив / і через них нас усіх до віри правдивої привів. / Многомилосердний, слава Тобі.

Кондак отців, гл. 6: Син, що від Отця засяяв несказанно, / від Жони народився у двох природах. / Знаючи це, ми не відкидаємо зображення Його образу, / ллє, побожно його написавши, вірно шануємо. / Тим-то Церква, тримаючись віри істинної, / цілує ікону втілення Христового.

18 (31) жовтня. Святого апостола і євангелиста Луки.

Тропар, гл. 5: Того, хто апостольські діяння розповів нам / і Євангеліє Христове ясно написав Христовій Церкві, / Луку прехвального, святого апостола, / священними піснями прославимо, / як справжнього лікаря, / що людські немочі, недуги єства і хвороби душ зціляє / і безперестанно молиться за душі наші.

Кондак, гл. 2: Проповідника істинного благочестя / і провісника таїн невимовних, / зорю церковну, Луку божественного прославмо, / бо його, як і Павла мудрого, на вчителя народів вибрав Бог Слово, / Єдиний, що знає тайни серця.

Величання: Величаємо тебе, апостоле Христовий і євангелисте Луко, і шануємо страждання і труди твої, що ними потрудився ти у благовісті Христовім.

23 жовтня (5 листопада). Святого апостола Якова, брата Господнього.

Тропар, гл. 2: Як Господній учень, прийняв ти Євангеліє, праведний, / як мученик, маєш волю непохитну; / сміливість — як брат Божий, / і як ієрарх — дар молитви. / Моли Христа Бога, щоб спаслися душі наші.

Кондак, гл. 4: Єдинородний від Отця Бог Слово, / в останні часи до нас прийшовши, / показав тебе, Якове божественний, / першим пастирем і вчителем людей єрусалимських / і вірним управителем таїн духовних. / Тим-то ми всі шануємо тебе, апостоле.

26 жовтня (8 листопада). Вмч. Димитрія Солунського.

Тропар, гл. 5. Великого в напастях оборонця / придбала в тобі вселенна, страстотерпче, / що ворогів перемагаєш, / і як Лієву переміг ти гординю / і на подвиг схилив Нестора, / так, святий Димитрію, / Христу Богу молися, / щоб подав нам велику милість.

Кондак, гл. 2: Струмками крови твоєї, Димитрію, / Церкву Бог окропив, / давши тобі силу непереможну, / зберігаючи місто твоє непорушним, / його ж бо єси твердиня.

Величання: Величаємо тебе, страстотерпче святий Димитрію, і шануємо чесні страждання твої, що за Христа перетерпів ти.

28 жовтня (10 листопада). Мц. Параскеви (П’ятниці).

Тропар, гл. 4: Премудра і всехвальна мучениця Христова Параскева, / твердість чоловічу придбавши, а неміч жіночу відкинувши, / диявола перемогла і мучителя посоромила, / виголошуючи і закликаючи:/ «Прийдіть, порубайте тіло моє і в вогні спаліть, / а я, радіючи, йду до Христа, Жениха мого». / її ж молитвами, Христе Боже, спаси душі наші.

Кондак, гл. 3: Всесвяті й непорочні муки / ти принесла, як дорогоцінний дарунок, / Безсмертному Жениху Христові; / ангельські хори звеселила ти / і перемогла всі підступи ворожі. / Тим-то з вірою почесно тебе шануємо, / мученице Параскево багатостраждальна.

8 (21) листопада. Собор архистратига Божого Михаїла і всіх небесних сил безтілесних.

Тропар, гл. 4: Небесних воїнств архистратиги! / Молимо вас завжди ми, недостойні, / щоб вашими молитвами ви захистили нас / покровом крил духовної вашої слави, / охороняючи нас, що прибігаємо і щиро кличемо: / від бід визвольте нас, / як чиноначальники небесних сил.

Кондак, гл. 2: Архистратиги Божі, служителі божественної слави, / ангелів начальники і людей наставники! / Корисного нам просіте / і великої милости, / як безтілесних архистратиги.

Величання: Величаємо тебе, святий архистратиже Михаїле, і всі воїнства, херувими і серафими, що прославляєте Господа.

13 (26) листопада. Сет. Іоана Золотоустого.

Тропар, гл. 8: Благодать твоїх уст, засяявши, як світло вогню, / освітила увесь світ, не скарби сріблолюбства світові здобула, / а показала нам висоту смиренномудрости, / отче Іоане Золотоустий, що навчаєш словами своїми, / моли Слово, Христа Бога, спасти душі наші.

Кондак, гл. 6: Іоане Золотоустий, все блаженний, преподобний, / ти Божу благодать з небес прийняв єси / і своїми устами навчаєш усіх поклонятися / Єдиному в Тройці Богові. / Достойно величаємо тебе, / ти бо єси наставник, що божественне являє.

14 (27) листопада. Святого апостола Филипа. І святих новомучеників землі української.

Тропар апостола, гл. 3: Вселенна прикрашається, Ефіопія радіє, / наче вінцем красується, тобою просвітившись, / та врочисто святкує твою пам’ять, / Филипе богопроповіднику; / всіх бо ти навчив у Христа вірувати / і життя завершив гідно Євангелія; / тому сміливо підносить Ефіопія руки до Бога. / Моли Його, щоб подав нам велику милість.

Кондак апостола, гл. 8: Учень і друг Твій і наслідувач страждань Твоїх, / богопроповїдник Филип, усій вселенній Тебе, Бога, проповідував. / Його молитвами і Богородиці ради / збережи, Багатомилостивий, / від беззаконних ворогів Церкву Твою і всяке місто.

Тропар новомучеників, гл. 1: Світлим промінням ваших подвигів / осяяли ви землю Українську, / розвіявши темряву оманливих учень / і виявивши нечестя безбожних мучителів, / прийняли вінець перемоги нетлінний / і стали співбесідниками ангелів. / З ними моліться Христу Богові / за навернення і прощення гріхів / побожного народу нашого, / що з вірою вас звеличує.

Кондак новомучеників, гл. 2: Струмками мученицької крови вашої, / святі страстотерпці землі Української, / ви рясно зросили ниву Христову / і Церкву свою окропили. / Моліть Христа Бога, / щоб Церкву Свою й боголюбивий народ наш зберіг.

16 (29) листопада. Апостола і євангелиста Матея.

Тропар, гл. 3: Від митниці ти пішов усердно / слідом за Владикою Христом, що покликав тебе, / коли явився людям на землі з Своєї благости. / Вселенній ти явився вибраним апостолом / і великим проповідником Євангелія. / Тому вшановуємо святу твою пам’ять, Матею богопроповіднику. / Моли Милостивого Бога, / щоб відпущення гріхів подав душам нашим.

Кондак, гл. 4: Митарства ярмо відкинувши, / запряг ти себе в ярмо правди / і показався купцем найкращим, / прийнявши багатство — небесну премудрість. / Відтоді ти проповідував слово істини / і збудив оспалі душі, / описавши час суду.

Величання: Величаємо тебе, апостоле Христовий і євангелисте Матею, і шануємо страждання і труди твої, що ними потрудився ти у благовісті Христовім.

20 листопада (3 грудня). Передсвято Введення у храм пресвятої Богородиці.

Тропар передсвята, гл. 4: Сьогодні Анна передвіщає всім радість, / породивши плід, супротивний печалі, — єдину Вседіву. / Її ж вона сьогодні з радістю приводить, / сповнюючи обітницю, до храму Господнього, / як справжній храм Бога Слова і Матір чисту.

Кондак передсвята, гл. 4: Сьогодні, з нагоди величного свята Богородиці, / радістю наповнилась уся вселенна і взиває: / Вона є кивот небесний.

21 листопада (4 грудня). Введення у храм пресвятої Богородиці.

Тропар, гл. 4: Сьогодні початок Божого благовоління / і провіщення про спасіння людей: / у храмі Божому ясно Діва з’являється / і про Христа всім провіщає. / Їй же і ми голосно заспіваймо: / радуйся, здійснення Творцевого Провидіння.

Кондак, гл. 4: Пречистий храм Спасів, / дорогоцінний чертог і Діва, / свята скарбниця слави Божої, / сьогодні вводиться в дім Господній / і вносить з Собою благодать, що є в Дусі Божественному; / її оспівують ангели Божі; / Вона є оселя небесна.

Задостойник: Ангели, введення Пречистої / бачачи, здивувалися, / як то Діва входить / у Святеє Святих. Нехай до одушевленного Божого кивоту / ніяк не доторкнеться рука скверних; / уста ж вірних, Богородиці невпинно / глас ангела співаючи, / з радістю хай виголосять: / справді вища всіх єси, Діво чистая.

Величання: Величаємо Тебе, пресвятая, Богом обрана, Діво, і шануємо введення Твоє у храм Господній.

24 листопада (7 грудня). Вмц. Катерини.

Тропар, гл. 4: Чеснотами своїми, як промінням сонця, / просвітила ти мудреців поганських; / і, як тим, до в темряві, місяць пресвітлий, / пітьму невірства прогнала ти, / і царицю до віри привела, і разом мучителя викрила, / Богом покликана Катерино блаженна! / Любов’ю ти ввійшла до небесної оселі / до Прекрасного Жениха Христа, / і Він увінчав тебе царським вінцем. / Стоячи перед Ним з ангелами, / молися за нас, що вшановуємо чесну твою пам’ять.

Кондак, гл. 2: Складайте почесний хор побожно нині, / всі, що любите мучеників, / вшановуючи премудру Катерину, / бо вона подвигом своїм про Христа проповідувала, / і змія поборола, хитрощі красномовців перемігши.

30 листопади (13 грудня). Св. ап. Андрія Первозваного.

Тропар, гл. 4: Апостоле первозваний, / брате первоверховного, Андрію, / Владиці всіх молися, / щоб дарував мир усьому світові/ і душам нашим велику милість.

Кондак, гл. 2: Мужність одноіменного Богопроповідника / і Церкви першого послідовника, / брата Петрового, прославимо, / бо як колись того, так нині і нас він призиває: / прийдіть, ми знайшли Жаданого.

Величання: Величаємо тебе, святий апостоле Андрію Первозваний, і шануємо страждання і труди твої, що ними потрудився ти у благовісті Христовім.

4 (17) грудня. Великомучениці Варвари.

Тропар, гл. 8: Варвару святу вшануймо, бо сітки ворожі вона розірвала / і, як пташка, з них звільнилася / Зброєю Хреста, великомучениця преславна.

Кондак, гл. 4: Богові, в Тройці Святій хвальному, вірна, / ти, великомученице, ідольські святощі знищила / та в подвизі страждань погроз мучительських не побоялася, / бувши подібною до мудрого мужа, / і голосом гучним завжди виголошувала: / «Святу Тройцю я шаную, / Єдине Божество».

6 (19) грудня. Святителя Миколая, архиєпископа Мир-Лікійського, чудотворця.

Тропар, гл. 4: Святе життя твоє показало тебе Церкві твоїй зразком віри, / прикладом тихости, учителем стримання. / Через те смиренням ти придбав величність, / а вбозством багатство; / отче святителю Миколаю, / моли Христа Бога, / щоб спас душі наші.

Кондак, гл. 5: В Мирах, святителю, показав ти себе священнодіючим; / звершивши Христове Євангеліє, преподобний, / ти поклав душу свою за людей твоїх / і спас неповинних від смерти. / Тому і став ти святим, / як великий тайнознавець Божої благодати.

Величання: Величаємо тебе, святителю отче Миколаю, і шануємо святу пам’ять твою, бо ти молиш за нас Христа Бога нашого.

7 (20) грудня. Свт. Амвросія Медіоланського.

Тропар — загальний святителя.

Кондак, гл. 3: Світлом божественних догматів засяявши, / потьмарив ти єресь Арієву, / священнотаїннику і пастирю Амвросію; / чудодіючи ж силою Духа, / пристрасті всілякі зцілив явно, / преподобний отче. / Моли Христа Бога, / щоб спаслися душі наші.

9 (22) грудня. Зачаття праведною Анною пресвятої Богородиці.

Тропар, гл. 4: Сьогодні неплідність розв’язується, / бо, почувши Йоакима і Анну, / Бог, понад сподівання, обіцяє їм народження Богоотроковиці, / що від Неї Він Сам, Неосяжний, родився, / тіло прийняв, коли ангелу звелів привітати її: / «Радуйся, Благодатна, / Господь з Тобою!»

Кондак, гл. 4: Святкує в цей день вселенна / зачаття Анни, що було від Бога: / бо народила вона Ту, що Слово невимовно породила.

10 (23) грудня. Свт. Йоасафа, єп. Білгородського.

Тропар, гл. 3: Святителю, Христом Богом улюблений, / правилом віри і образом лагідности став ти для людей;/ пильнуванням невсипущим, постом і молитвою, як світильник пресвітлий, засяявши, / від Бога прославлений був; / тілом у нетлінні спочиваючи, / духом же стоячи перед Божим престолом, виточуєщ чудеса преславні. / Моли Христа Бога, / щоб нас утвердив у Православ’ї і побожності і спас душі наші.

Кондак, гл. 8: Безліч подвигів життя твого хто оповість? / Безліч милостей Божих, тобою явлених, хто обчислить? / Твою ж сміливість до пречистої Богородиці / і Всемилостивого Бога добре знаючи, / зворушеним серцем до тебе взиваємо: / не позбав і нас твоєї помочі й заступництва, / святителю Христовий і чудотворче Йоасафе.

Неділя Святих праотців, від 11 (24) до 17 (30) грудня.

Тропар недільний.

Тропар праотців, гл. 2: За віру праотців Ти виправдав їх, Господи, / через них наперед заручивши з Собою Церкву з усіх народів; / бувши святими, вони сподобилися слави, / бо з насіння їх преславний плід — Та, що Тебе породила. / За молитви їх, Христе Боже, спаси душі наші.

Слава… і нині… Кондак праотців, гл. 6: Ідола, руками зробленого, не вшанувавши, / але, єством неосяжним спасенні, / преблаженні, ви подвигом огненним прославили себе, / бо, серед полум’я нестерпного бувши, до Бога взивали: / «Прискори, Щедрий, поспішись, Милосердний, / на допомогу нам, як Всемогутній».

Неділя перед Різдвом, Святих отців.

Тропар недільний. Тропар отців, гл. 2. Величні діла віри! / У джерелі полум’я, як на тихій воді, святі три юнаки радувалися, / а пророк Даниїл пастухом левів, / як овець, явився. / За молитви їх, Христе Боже, спаси душі наші.

Слава… і нині… Кондак неділі Святих праотців.

Від 20 грудня (2 січня). Передсвято Різдва Христового.

Тропар передсвята, гл. 4: Готуйся, Вифлеєме, відкрийся для всіх, Едеме, / красуйся, Євфрате, бо дерево життя процвіло у вертепі від Діви; / бо її лоно явилося духовним раєм, / що в ньому — божественний сад; / ївши з нього, жити будемо, / і, як Адам, не помремо. / Христос народжується, щоб відновити впалий колись образ.

Кондак передсвята, гл. 1: Радій, Вифлеєме, готуйся, Євфрате, / бо ось, Агниця поспішає родити великого Пастиря, / що Його носить у лоні Своєму. / Бачачи це, богоносні отці радуються, / з пастухами прославляючи Діву, / що молоком годує.

24 грудня (6 січня). Навечір’я Різдва Христового.

Тропар навечір’я, гл. 4: Пішла колись Марія, що в лоні носила безсіменно Зачатого, / зо старцем Йосифом пройти перепис / до Вифлеєму, бо були вони з роду Давидового. / Настав тоді їй час родити, / та не знайшлося жодного притулку, / і тоді вертеп став Цариці пишною палатою. / Христос народжується, щоб відновити впалий колись образ.

Кондак навечір’я, гл. 3: Діва нині йде невимовно родити / у вертепі передвічне Слово. / Радій, вселенна, про це почувши, / прославляй з ангелами й пастухами / Того, Хто забажав явитися, — / мале Дитятко, Предвічного Бога.

25 грудня (7 січня). Різдво Господа нашого Ісуса Христа.

Тропар, гл. 4: Народження Твоє, Христе Боже наш, / увесь світ осяяло світлом розуму, / бо на ньому ті, що звіздам кланялися, / звіздою навчалися / поклонятися Тобі, Сонцю Правди, / і визнавати Тебе, що Ти є Схід з неба. / Господи, слава Тобі!

Кондак, гл. 5: Діва днесь Пресущественного народжує, / і земля вертеп Недосяжному приносить, / ангели з пастухами славословлять, / а волхви за звіздою подорожують, / бо ради нас народилось мале Дитятко, Предвічний Бог.

На літургії — антифони свята.

Замість Трисвятого: Усі ті, що в Христа хрестилися, у Христа зодягнулися. Алилуя.

Задостойник: Величай, душе моя, / чеснішу і славнішу від горніх воїнств / Діву пречисту, Богородицю. Таїнство бачу я дивне і преславне: / небом — вертеп, / престолом херувимським — Діва, / оселею — ясла, / що в них положився / Неосяжний Христос Бог. / Його ж, оспівуючи, величаємо.

Величання: Величаємо Тебе, Життядавче Христе, що ради нас нині тілом народився від непорочної і пречистої Діви Марії.

26 грудня (8 січня).Собор пресвятої Богородиці. Тропар Різдва.

Кондак, гл. 6: Раніш зірниці народжений / від Отця без матері, / на землі без отця воплотився сьогодні від Тебе. / Тому і звізда волхвам благовістить, / ангели з пастухами оспівують / несказанне народження Твоє, Благодатна.

27 грудня (9 січня). Пршмч. архидиякона Стефана.

Тропар, гл. 4: Первомучениче Христовий і апостоле, / ти послужив добрим подвигом / і виявив нечестивість мучителів, / бо, вкаменований руками беззаконників, / прийняв вінець із руки Найвищого / і взивав до Бога, кажучи: / «Господи, не постав їм це за гріх».

Кондак, гл. 3. Вчора Владика тілом нам явився, / а раб днесь з тілом розлучається; / вчора Цар тілом родився, / днесь раб каменується. / Ради Нього вмирає первомученик і божественний Стефан.

Неділя після Різдва. Свв. і правв. Йосифа Обручника, Давида царя та Якова, брата Господнього.

Тропар недільний, Різдва та богоотців, гл. 2: Благовіствуй, Йосифе, про дивні діла Давидові, богоотцеві: / бачив бо ти Діву, що породила; / з пастухами прославляв ти, з волхвами поклонився, / від ангела маючи вість. / Моли Христа Бога, щоб спас душі наші.

Слава… Кондак богоотців, гл. 3: Радується сьогодні божественний Давид, / а Йосиф з Яковом хвалу приносять, / маючи бо честь, як родина Христова; / веселяться й незбагненно Народженого / прославляють, виголошуючи: / спаси, Щедрий, тих, що величають Тебе.

І нині… Кондак Різдва, гл. 3: Діва днесь…

Якщо Різдво Христове буде в неділю, то пам’ять богоотців святкується 26 грудня, одночасно з собором пресвятої Богородиці.

1 (14) січня. Обрізання (Найменування) Господнє. Пам’ять свт. Василія Великого.

Тропар Обрізання, гл. 1: На престолі огневидному на небі з Отцем Безпочатковим / і Божественним Твоїм Духом пробуваючи, / благозволив Ти родитися на землі від Діви, / безмужньої Твоєї Матері, / Ісусе, тому ж і обрізаний був Ти, / як людина восьмиденна. / Слава всеблагому Твоєму зволенню, / слава піклуванню Твоєму, / слава завітанню Твоєму, / Єдиний Чоловіколюбче.

Тропар свт. Василія Великого, гл. 1: Пролунала твоя проповідь по всій землі, / що прийняла слово твоє, / яким достойно навчав ти, / природу творива з’ясував ти, / людські звичаї добре впорядкував ти, / царське священство, преподобний отче Василію, / моли Христа Бога / за спасіння душ наших.

Кондак Обрізання, гл. 3. Господь усіх, що обрізання терпить / і людські гріхи, як Милосердний, очищає, / подає нині спасіння світові; / радується ж у вишніх і Божий ієрарх, / світоносний, божественний тайнознавець Христовий Василій.

Кондак свт. Василя Великого, гл. 4: Явився єси основою Церкви непохитною, / подаючи всім людям скарб невідійманий, / правилами твоїми запечатавши, / від неба явлений / Василію преподобний.

Задостойник: Тобою, Благодатна, / радується всяка твар, / ангельський собор і людський рід. / Освячений храме / і розумовий раю, / дівам похвало! / 3 Тебе Бог втілився, / і немовлятком був / Предвічний Бог наш. / Бо він лоно Твоє престолом обрав, / а Тебе просторшою небес створив. / Тобою, Благодатна, / радується всяка твар, / слава Тобі!

Величання Обрізанню: Величаємо Тебе, Життядавче Христе, і шануємо Пречистого Тіла Твого законне обрізання.

Величання свт. Василію Великому: Величаємо тебе, святителю отче Василію, і шануємо святу пам’ять твою, бо ти молиш за нас Христа Бога нашого.

Від 2 (15) січня. Передсвято Богоявлення.

Тропар передсвята, гл. 4: Готуйся, Завулоне, зодягнись у прикраси, Неффалиме, / Йордане ріко, зупинися / і радісно прийми Владику, що йде хреститися. / Веселися, Адаме, з праматір’ю / і не окривайтесь, як колись у раю; / бачивши вас нагими, Він появився, / щоб зодягнути вас у первісну одежу. / Христос явився, / бажаючи оновити все творіння.

Кондак передсвята, гл. 4: У течіях Йорданових сьогодні став Господь, / кажучи Йоанові: не бійся Мене хрестити, / бо Я прийшов спасти Адама первоствореного.

5(18) січня. Навечір“я Богоявлення.

Тропар, гл. 4: Поверталась колись назад Йордан ріка / під Єлисеевою свитою по вознесінні Іллі, / і води туди й сюди розділялися, / та сухою йому зробилася по воді дорога, / як істинний прообраз хрещення, / яким ми переходимо русло життя текучого. / Христос явився на Йордані освятити води.

Кондак — передсвята (див. вище).

6(19) січня. Богоявлення. Хрещення Господнє.

Тропар, гл. 1: Коли в Йордані хрестився Ти, Господи, / відкрилось поклоніння Святій Тройці, / бо голос Отця про Тебе свідчив, / називаючи Тебе улюбленим Сином, / і Дух у вигляді голубиному / ці слова стверджував. / Слава Тобі, Христе Боже, / що з’явився і світ просвітив.

Кондак, гл. 4: Явився єси днесь у вселенній, / і світ Твій, Господи, знаменується на нас, / що свідомо Тебе славимо. / Ти прийшов і з’явився єси, / Світе Неприступний.

На літургії — антифони свята.

Замість Трисвятого: Усі ті, що в Христа хрестилися, у Христа зодягнулися. Алилуя.

Задостойник: Величай, душе моя, / чеснішу і славнішу від горніх воїнств / Діву пречисту, Богородицю.
Не має змоги людина / достойно прославляти, / недомислює навіть і надлюдський ум, / як оспівувати / Тебе, Богородице, / але Ти, як милосердна, віру прийми, / бо любов нашу божественну знаєш; / Ти бо християн єси Заступниця, / Тебе величаємо.

Величання: Величаємо Тебе, Життядавче Христе, що ради нас нині тілом охрестився від Іоана у водах Йорданських.

7 (20) січня. Собор пророка, Предтечі й Хрестителя Господнього Іоана.

Тропар, гл. 2: Пам’ять праведного з похвалами, / у тебе ж доволі свідоцтва Господнього, Предтече; / з’явився бо ти воістину почеснішим і між пророками, / бо сподобився у водах хрестити Проповідуваного. / Тому, за істину постраждавши з радістю, / благовістив ти і в’язням у пеклі Бога, / що тілесно з’явився, / взяв на Себе гріхи світу / і подав нам велику милість.

Кондак, гл. 6: Твого пришестя в тілі страхаючись, Йордан / зо страхом назад повертався; / пророче служіння сповняючи, Йоан / із трепетом ухилявся; / ангельські чини дивувалися, / бачачи Тебе, в потоках тілом охрещуваним, / і всі, що в темряві були, просвіщалися, / співаючи Тобі, що з’явився і все просвітив.

17 (30) січня. Прп. Антонія Великого.

Тропар, гл. 4: Ревнителя Іллю наслідуючи звичаями, / за Хрестителем ідучи прямими дорогами, / ти, отче Антонію, став жителем пустелі / і зміцнив вселенну молитвами твоїми. / Тим-то моли Христа Бога за спасіння душ наших.

Кондак, гл. 2: Житейське хвилювання відкинувши, / тихе життя звершив ти, преподобний, / наслідуючи в усьому Хрестителя; / тому з ним і тебе ми шануємо, / начальнику отців, Антонію.

21 січня (3 лютого). Прп. Максима Ісповідника.

Тропар, гл.: Православ’я наставнику, благочестя й чистоти навчителю, / вселенної світильнику, ченців окрасо богонатхненна, Максиме премудрий, / своїм ученням ти все просвітив, ліро духовна; / моли Христа Бога, щоб спаслися душі наші.

Кондак, гл. 8: Тройці ревнителя, Максима великого, / що ясно віри божественної навчає, / щоб славити Христа у двох природах, з двома енергіями і волями, / в піснях достойно вшануймо, вірні, взиваючи: / радуйся, віри проповіднику.

25 січня (7 лютого). Свт. Григорія Богослова.

Тропар, гл.1: Пастирська сопілка твого богослов’я / перемогла сурми красномовців, / бо ти, досліднику глибини духа, / був обдарований і красою слова. / Моли Христа Бога, отче Григорію, / щоб спас душі наші.

Кондак, гл. 5: Богомовним словом твоїм, славний, / ти вигадки красномовців розвіяв; / Православія одежею, / витканою з висоти, прикрасив Церкву; / вона ж, її носячи, / з нами, твоїми дітьми, кличе: / радуйся, отче, / богослов’я розуме найвищий.

29 січня (11 лютого). Сщмч. Ігнатія Антіохійського, Богоносця.

Тропар, гл. 4: Ти апостольські звичаї наслідував / і престол їх успадкував разом із ними, / архиєреїв окрасо і мучеників славо, / богонатхненний, ти вогню, меча і звірів не убоявся; / слово істини правдиво звіщаючи, / за віру ти постраждав до крови, / священномучениче Ігнатію, / моли Христа Бога, / щоб спас душі наші.

Кондак, гл. 4: Від сходу сьогодні засяявши / і все створіння своїм ученням просвітивши, / ти мучеництвом прикрасився, богоносний і божественний Ігнатію

30 січня (12 лютого). Трьох святителів: Василія Великого, Григорія Богослова та Іоана Золотоустого.

Тропар, гл. 4: Як рівноапостольні / і вчителі всього світу, / Владику всіх благайте / спокій світові дарувати / і душам нашим велику милість.

Кондак, гл. 2: Священних і богонатхненних проповідників, / верховних учителів, прийняв Ти, Господи, / у блаженство святих Твоїх і упокоєння: / труди бо і смерть їх прийняв Ти понад усяку жертву, / Єдиний, що прославляєш святих Твоїх.

Величання: Величаємо вас, святителі Христові Василію Великий, Григорію Богослове та Іоане Золотоустий, і шануємо святу пам’ять вашу, бо ви молите за нас Христа Бога нашого.

1 (14) лютого. Передсвято Стрітення Господнього.

Тропар передсвята, гл. 1: Небесні хори небесних ангелів, / прихилившись до землі, бачать Первородженого всього створіння, / що Його до Храму, як Немовлятка, / несе Матір, що мужа не знала; / і тому з нами співають передсвяткову пісню, / з трепетом радіючи.

Кондак передсвята, гл. 6: Слово, що з Отцем перебувало невидимо, / нині видиме стало тілом; / несказанно від Діви Народжений / нині в руки старечі святителю подається. / Йому поклонімось, / Істинному Богу нашому.

2 (15) лютого. Стрітення Господнє.

Тропар, гл. 1: Радуйся, благодатна Богородице Діво, / бо з тебе засяяло Сонце Правди — Христос Бог наш, / що просвічує тих, що в темряві. / Веселися і ти, старче праведний, / що прийняв на руки Визволителя душ наших, / який нам дарує воскресіння.

Кондак, гл. 1: Ти, що лоно Діви освятив народженням Своїм / і Симеонові руки благословив, / як належало, попередивши його, / і нині спас нас, Христе Боже. / Втихомир ворожнечу життя нашого / і зміцни народ наш, / що його Ти полюбив, / Єдиний Чоловіколюбче.

Задостойник: Богородице Діво, / уповання християн, / захисти, збережи і спаси тих, / що на Тебе надіються.

В законній тіні і писанні / образ бачимо, вірні: / всяк первісток — син, матір’ю народжений, — / посвята Богові. / Тому Первороджене Слово / від Отця Надвічного — / Сина, Первородженого / Матір’ю безмужньою, — / величаємо.

Величання: Величаємо Тебе, Життядавче Христе, і шануємо пречисту Матір Твою, що нею по закону нині принесений був до Храму Господнього.

3 (16) лютого. Правв. Симеона Богоприємця й Анни пророчиці.

Тропар, гл. 4: Симеон старець нині радується, / прийнявши на свої руки Дитятко, Предвічного Бога, / і просить відпустити від життя тілесного, взиваючи: / бачили очі мої / спасіння Твоє світові.

Кондак, гл. 4: Старець нині благає / звільнення з оковів життя цього тлінного, / взявши на руки Христа, Сотворителя і Господа.

18 лютого (3 або 2 березня). Свт. Лева, папи Римського.

Тропар, гл. 8: Православ’я наставнику, благочестя й чистоти навчителю, / вселенної світильнику, архиєреїв окрасо богонатхненна, Леве премудрий, / своїм ученням ти все просвітив, ліро духовна; / моли Христа Бога, щоб спаслися душі наші.

Кондак, гл. 3: На престолі священства сидячи, славний, / і левів словесних мовчати примусивши, / богонатхненними догматами Чесної Тройці / ти засвітив світло богорозуміння стадові твоєму. / Тим-то й прославився ти, / як великий тайнознавець Божої благодати.

24 лютого (9 або 8 березня). 1-ше і 2-ге знайдення голови Іоана Хрестителя.

Тропар, гл. 4: Від землі засяявши, голова Предтечі / посилає вірним нетлінне проміння зцілень, / із небес збирає безліч ангелів, / а на землі скликає рід людський, / щоб однодушно віддати славу Богові.

Кондак, гл. 2: Пророче Божий і Предтече благодати, / твою голову, наче священну троянду, в землі знайшовши, / ми зцілення завжди отримуємо, / бо знову, як і раніше, / ти проповідуєш світові покаяння.

9 (22) березня. Святих 40 мучеників Севастійських.

Тропар, гл. 3: Сорок страстотерпців Христових, / що в краю Севастійськім мужньо постраждали, / ви пройшли через вогонь і воду / і ввійшли до вічного спокою, / молітеся за нас до Господа, / щоб у спокої зберіг життя наше / і спас душі наші, як Чоловіколюбець.

Інший тропар, гл. 1: Страстотерпці всечесні, сорок Христових воїнів, / непохитні зброєносці, / ви пройшли через вогонь і воду / і стали співгромадянами ангелів; / з ними ж до Христа моліться / за тих, хто з вірою вас звеличує. / Слава Тому, Хто подав вам силу, / слава Хому, Хто вас завінчав; / слава Тому, Хто через вас / подає всім уздоровлення!

Кондак, гл. 6. Вояцтво цього світу покинувши, / на небесах до Владики ви прилучилися, / сорок страстотерпців Господніх, / бо, крізь вогонь і воду пройшовши, блаженні, / ви достойно прийняли / славу небесну і безліч вінців.

12(25) березня. Свт. Григорія Двоєслова, папи Римського.

Тропар, гл. 4: Ти від Бога з небес божественну благодать прийняв, / славний Григорію, / і Його силою зміцнюваний, / по-євангельському прямувати зволив, / через що від Христа подяку / за труди дістав ти, всеблаженний; / моли Його, щоб сплелися душі наші.

Кондак, гл. 3: Провідником, подібним / до Начальника пастирів Христа, / виявився ти, отче Григорію, / череду ченців спрямовуючи / до небесного пристановища, / і звідти навчив ти Христову отару Його Заповідей; / а тепер радієш з ними / і звеселяєшся в небесних оселях.

14 (27) березня. Прп. Венедикта Нурсійського.

Тропар — загальний преподобного.

Кондак, гл. 6. Благодаттю Божою ти збагатився, / а ділами ствердив своє покликання, / і явився ти, Венедикте, угодним Христу Богові, / в молитвах і пості дарів Духа Божого сповненим; / подавав недужим зцілення, проганяв супротивників, / заступник скорий душам нашим.

24 березня (6 квітня). Передсвято Благовіщення пресвятої Богородиці.

Тропар, гл. 4: Сьогодні початок всесвітньої радости, / тому передсвяткову пісню заспіваймо; / ось бо Гавриїл приходить / і Діві благовістя приносить, / до Неї взиваючи: / радуйся, Благодатна, / Господь з Тобою!

Кондак, гл. 8: Всім нам, земним, Ти початок спасіння, Богородице Діво, / бо служитель Божий з небес був посланий стати перед Тобою — / великий чиноначальник Гавриїл, щоб благодатну радість Тобі звістити. / Тому ми всі взиваємо до Тебе: радуйся, Невісто Неневісная.

25 березня (7 квітня). Благовіщення пресвятої Богородиці.

Тропар, гл. 4: Сьогодні початок нашого спасіння / і виявлення надвічної таємниці: / Син Божий Сином Діви стає, / і Гавриїл про благодать благовіствує. Тому й ми з ним до Богородиці взиваймо: / радуйся, Благодатна, / Господь з Тобою.

Кондак, гл. 8: Тобі, Провідниці життя нашого, ми, раби Твої, пісні перемоги співаємо; / визволені ж із біди, пісні вдячні приносимо, Богородице. / А Ти, що маєш силу непереможну, від усяких бід визволи нас, / щоб ми взивали до Тебе: радуйся, Невісто Неневісная.

Задостойник: Благовісти, земле, / радість велику, / хваліть, небеса, / Божу славу. Нехай до одушевленного Божого кивоту / ніяк не доторкнеться рука скверних; / уста ж вірних, Богородиці невпинно / глас ангела співаючи, / з радістю хай виголосять: / радуйся, Благодатна, / Господь з Тобою.

Величання: Архангельський глас співаєм Тобі, Чистая: радуйся, Благодатна, Господь з Тобою.

23 квітня (6 травня). Вмч. Юрія Переможця.

Тропар, гл. 4: Подвигом славним потрудився ти, страстотерпче Христовий Юрію, / вірою нечестивість мучителів виявив, / у жертву благоприємну приніс себе Богові. / Тим то й вінець перемоги прийняв ти / і молитвами твоїми, святий, подаєш усім прощення гріхів.

Кондак, гл. 4: Виплеканий Богом, явився ти найпочеснішим сіячем благочестя, / жниво чеснот зібравши, / бо, посіявши в сльозах, ти жнеш у радості, / постраждавши кров’ю, Христа прийняв ти, / і молитвами твоїми, святий, подаєш усім прощення гріхів.

Величання: Величаємо тебе, великомучениче Христовий Юрію, і шануємо чесні страждання твої, що за Христа перетерпів ти.

25 квітня (8 травня). Апостола і євангелиста Марка.

Тропар, гл. 3. У верховного Петра навчившись, / став ти апостолом Христовим і, як сонце, краям світу засяявши, / красою Александрії був ти, блаженний; / ти Єгипет від омани визволив, / світлом євангельського твого вчення все просвітивши, стовпе церковний. /Тому, твою пам’ять шануючи, радісно святкуємо, Марку богомовний, / моли Бога, що Його ти благовіствуєш, / щоб відпущення гріхів подав душам нашим.

Кондак, гл. 2: З висоти благодать Духа прийнявши, / ти розвіяв оманливі вчення красномовців, апостоле, / і, всі народи вловивши, Марку всеславний, / привів їх до свого Владики, / проповідуючи божественне Євангеліє.

30 квітня (13 травня). Ап. Якова Зеведеєвого.

Тропар, гл. 3: Апостоле Христовий вибраний / і Богослова улюбленого брате єдинородний, / всехвальний Якове, / для тих, що співають тобі, / відпущення гріхів виблагай / і душам нашим велику милість.

Кондак, гл. 2: Божественний голос почувши, що кликав тебе, / ти, Якове славний, відхилив любов батька / і прийшов до Христа разом із своїм братом, / що з ним і сподобився бачити / Господнє божественне Преображення.

2 (15) травня. Свт. Афанасія Великого. Свв. благовірних князів-страстотерпців Бориса і Гліба

Тропар, гл. 3. Священноначальнику Афанасію, / ти став опорою Православ’я, / божественними догматами зміцнюючи Церкву, / бо Сина, Єдиносущного з Отцем, проповідавши, / посоромив єси Арія. / Преподобний отче, / Христу Богу молися, / щоб дарував нам велику милість.

Кондак, гл. 2: Православ’я догмати насадивши, / терня єресі ти винищив, / і насаджене сім’я віри ти примножив / рясними дощами Духа, преподобний. / Тим-то достойно святкуємо твою пам’ять.

Тропарі свв. Бориса і Гліба див. 24 липня (6 серпня).

3 (16) травня. Преподобного Феодосія Печерського.

Тропар, гл. 8: Змагаючись за чесноту, від юности полюбив ти чернече життя / і бажане сміливо осягнув; поселившись у печері, / ти прикрасив своє життя постом і святістю. / У молитвах, немов безтілесний, перебував ти / і, як світло промінне, в русько-українській землі засяяв ти, отче Феодосію. / Моли Христа Бога, щоб спас душі наші.

Кондак, гл. 3: Вшануймо сьогодні блаженного Феодосія, / зорю русько-українську, / що від сходу засяяла і прийшла на захід / та чудами і чеснотами збагатила / всю країну, і нас усіх — / укладенням і благодаттю чернечого уставу.

9 (22) травня. Перенесення мощів свт. Миколая, архиєпископа Мир-Лікійського, до міста Барі.

Тропар, гл. 4: Настав день урочистого свята: / місто Барі радується, / і з ним увесь світ піснями й співами духовними виявляє радість свою. / Бо сьогодні священне й урочисте перенесення / цінних і вельми цілющих мощей святителя і чудотворця Миколая, / що, мов сонце незаходиме, засяяв світлосяйним промінням, / розганяючи темряву спокус і біди від тих, / що з вірою виголошують: / Спасай нас, як заступник наш, великий Миколаю!

Кондак, гл. 3: Пройшли, як зоря, від сходу до заходу / твої мощі, святителю Миколаю. / Море освятилось твоїм переходом, / а місто Барі від тебе благодать приймає, / бо задля нас ти явився / найкращим чудотворцем, предивним і милостивим.

Величання: Величаємо тебе, святителю отче Миколаю, і шануємо святу пам’ять твою, бо ти молиш за нас Христа Бога нашого.

11 (24) травня. Рівноапостольних Кирила і Мефодія.

Тропар, гл. 4: Рівноапостольні вчителі слов’янських країн, / Кириле і Мефодію богомудрі, / Владику всіх моліте, щоб утвердились усі народи / в істинній вірі Христовій і в однодумності, / щоб утихомирив Він світ і спас душі наші.

Кондак, гл. 3. Вшануймо двійко святих просвітителів наших, / що перекладом Божественного Письма виточили нам джерело богопізнання, / з якого аж донині вдосталь почерпуючи, / ми величаємо Кирила і Мефодія, / що стоять перед престолом Всевишнього / і щиро моляться за душі наші.

Величання: Величаємо вас, святі рівноапостольні Мефодію й Кириле, що всі краї слов’янські своїм навчанням просвітили і до Христа привели.

13 (26) травня. Перенесення мощей прмч. Макарія, архим. Канівського, чудотворця.

Тропар, гл. 4: Христа, що задля нас з небес зійшов, / наслідував ти подвигами своїми, / отче наш Макарію. / Йому ж молися за нас, що тебе шануємо, / щоб дарував нам гріхів прощення, / просвітив наші серця смиренням і любов’ю / і спас душі наші.

Інший тропар, гл. 8: До всечесних і вельмицілющих твоїх мощей, / преподобномучениче Макарію, / ми, грішні, прибігаючи, дар зцілення приймаємо, / бо ти повсякчас виточуєш здоров’я для хворих і для сумуючих утішення, / і всіх, хто з вірою до тебе вдається, ти всяке сповнюєш прохання, / і завжди молишся до Христа Бога за спасіння душ наших.

Кондак, гл. 4: Нетлінною красою смиренного твого життя / ти Бога на землі прославив, / і віри чистоту зберігати / навчив ти людей, божественний; / а страждальним подвигом життя скінчивши, / Богом був прославлений, / преподобномучениче Макарію, отче наш.

21 травня (3 червня). Рівноапп. Константина і Єлени.

Тропар, гл. 8: Образ Хреста Твого на небі побачивши / і, як Павло, не від людей звання одержавши, / між царями апостол твій, Господи, / царське місто в руки Твої віддав. / Його ж і нас збережи завжди в спокої, / молитвами Богородиці, Єдиний Чоловіколюбче.

Кондак, гл. 5: Сьогодні Константин із матір’ю Єленою / Хрест показують, всесвященне дерево, / як докір всім юдеям та язичникам / і як зброю вірних на супротивників; / задля нас бо з’явилося / знамено велике і в боротьбі грізне.

5 (18) червня. Перенесення мощей блгв. кн. Ігоря Чернігівського і Київського.

Тропарі — див. 19 вересня (2 жовтня).

11 (24) червня. Свв. апп. Варфоломея і Варнави.

Тропар, гл. 5: Язик вогнеподібний у силі Духа прийнявши, / ви всюди проповідували Слово, що прийшло в тілі; / ради Нього цьому всікли голову, а той камінням був побитий; / і стали ви красою апостольського хору, / Варфоломею і Варнаво. / Тому шануємо вашу пам’ять і просимо: / моліть Христа Бога, / щоб відпущення гріхів подав душам нашим.

Кондак ап. Варнави, гл. 3: Ти був Господній правдивий служитель, / перший із сімдесяти апостолів, / і з Павлом засяяв ти проповіддю, / всім звіщаючи Христа Спасителя; / тому піснями вшановуємо / твою, Варнаво, божественну пам’ять.

Кондак ап. Варфоломея, гл. 4: Явився ти вселенній, як велике сонце, / ясністю вчення й чудес надзвичайних приводячи до світла тих, / що вшановують тебе, Варфоломею, Господній апостоле.

10 (23) червня. Свт. Іоана, митр. Тобольського.

Тропар, гл. 8: Благочестя наставнику, сиріт кормителю, / тих, хто в журбі, утішителю, для хворих безоплатний лікарю, / для стражденних душею помічнику скорий, / теплий молитвенику за всіх до Господа, / святителю отче Іоане, / моли Христа Бога за спасіння душ наших.

Кондак, гл. 2: Для тих, що в темряві нерозуму перебували, / явився ти просвітителем, / сиріт і вдів утішителем, / недужих дивним лікарем, / дітей і отроків наставником, / батьків же пресвітлою радістю. / Святителю отче Іоане, / моли Христа Бога, / щоб подав країні нашій утвердження в вірі, / війську нашому — перемогу над ворогами, / і людям нашим — велику милість.

19 червня (2 липня). Св. ап. Юди, брата Господнього.

Тропар, гл. 1: Знаючи тебе, Юдо, як Христового родича, / побожно славимо як непохитного мученика, / що переміг оману і зберіг віру; / тому нині, всесвяту твою пам’ять святкуючи, / за молитвами твоїми / відпущення гріхів одержуємо.

Кондак, гл. 2: Ти був співбесідником Павла, апостоле , / і з ним божественну благодать нам проповідував, / тайнознавче Юдо блаженний; / тому ми взиваємо до тебе: / безперестанно молися за всіх нас.

24 червня (7 липня). Різдво пророка, Предтечі і Хрестителя Христового Іоана.

Тропар, гл. 4: Пророче і Предтече пришестя Христового, / ми недомислюємо, як достойно вшанувати тебе з любов’ю, / неплідність бо матері й батькове мовчання розв’язалося / славним і почесним народженням твоїм / і втілення Сина Божого проповідується.

Кондак, гл. 5: Раніше неплідна нині Предтечу Христового народжує, / і він є сповненням усякого пророцтва, / бо, Кого пророки проповідували, / на Того він у Йордані руку поклав, / тим явився як Божого Слова пророк, / проповідник, разом і Предтеча.

Величання: Величаємо тебе, Предтече Спасів Іоане, і шануємо від неплідної преславне народження твоє.

29 червня (12 липня). Свв. апостолів Петра і Павла.

Тропар, гл. 4: Між апостолами першопрестольні / і всього світу навчителі, / Владику всіх моліте / спокій світові дарувати / і душам нашим велику милість.

Кондак, гл. 2: Непохитних і богонатхненних проповідників, / верховних апостолів Твоїх прийняв Ти. Господи, / у блаженство святих Твоїх і упокоєння; / страждання бо їхні і смерть прийняв єси / понад усяку жертву, Єдиний Серцевідче.

Величання: Величаємо вас, апостоли Христові Петре і Павле, що в весь світ своїм навчанням просвітили і всі краї до Христа привели.

30 червня (13 липня). Собор Дванадцяти апостолів.

Тропар, гл. 3: Апостоли святії, / моліть Милостивого Бога, / щоб відпущення гріхів подав душам нашим.

Кондак, гл. 2: Сьогодні Камінь-Христос урочисто прославляє / каменя віри, найвищого з учнів, / і з Павлом увесь собор дванадцятичисельний; / їх же пам’ять з вірою святкуючи, / прославмо Того, Хто їх прославив.

2(15) липня. Покладення ризи пресвятої Богородиці

Тропар, гл. 8: Богородице Вседіво, людей покрово, / ризу і пояс із Твого пречистого тіла, / що силою Народженого Тобою зосталися нетлінні, / Ти дарувала місту Твоєму, як могутній захист: / бо Тобою і природа; і час оновлюються. / Тому благаємо Тебе дарувати мир Твоєму народові / і душам нашим велику милість.

Кондак, гл. 4: Як одежу нетління для всіх вірних, / Ти, Богоблагодатна, Чиста, всіх людей покрово, / дарувала священну Свою ризу, / що нею Ти священне Своє тіло покривала;/ покладення її з любов’ю святкуємо / із вірою до Тебе кличемо: / радуйся, Діво, християн похвало!

10 (23) липня. Преподобного Антонія Печерського

Тропар, гл. 4: Від марноти мирської одійшов ти / та, зневаживши світ, по Євангелію за Христом пішов, / і, проживши життям ангельським, до тихого пристановища, до гори Афона прибув, / а звідти на гору Київську з благословення отців прийшов / і там, у подвизі життя звершивши, вітчизну свою просвітив, / і, множеству ченців стежку до Царства Небесного показавши, до Христа їх привів. / Молися ж Йому, Антонію преподобний, щоб спас душі наші.

Кондак, гл. 8: Віддавши себе Богові, якого більше за все змолоду полюбив ти, преподобний, / за Ним услід зі всієї душі з любов’ю пішов єси / та все життєве, тлінне відкинувши, як нікчемне, / ти викопав собі в землі печеру / і, добрий подвиг у ній проти підступів невидимого ворога звершуючи, / як сонце світлосяйне, на всю землю засяяв ти; / і звідти з радістю перейшов до світлиць небесних. / І нині, коли з ангелами стоїш перед престолом Владики, / спом’яни й нас, що шануємо пам’ять твою, / щоб ми взивали: радуйся, Антонію, отче наш.

11 (24) липня. Св. рівноап. Ольги, княгині Київської

Тропар, гл. 3: Свята рівноапостольна, / Христом обрана, княгине Ольго, / що народ свій чистим словесним / молоком Христовим напоїла, / молися до Милостивого Бога, / щоб відпущення гріхів подав душам нашим.

Кондак, гл. 4: Прославимо нині Доброчинця всіх Бога, / що прославив у Русі Ольгу богомудру, / щоб її молитвами подав душам нашим відпущення гріхів.
Величання: Величаємо тебе, свята рівноапостольна княгине Ольго, як зорю ранню, що в землі нашій засяяла і світло віри Православної народові своєму провістила. Неділя найближча до 13 (26) липня. Пам’ять святих отців шести Вселенських соборів.

Тропар отців, гл. 8: Препрославлений Ти, Христе Боже наш, / що отців наших, наче світила, на землі поставив / і через них нас усіх до віри правдивої привів. / Многомилосердний, слава Тобі.

Кондак отців, гл. 8: Проповіді апостолів і догмати отців / єдину віру Церкви утвердили. / Вона ж, прибрана в ризу істини, виткану з небесного богословія, / здійснює і славить велике таїнство побожности.

15 (28) липня. Святого рівноапостольного великого князя Володимира, у хрещенні Василія.

Тропар, гл. 4: Уподібнився ти купцеві, що шукає доброї перлини, / славнодержавний Володимире, / коли сидів на високому престолі матері городів наших, / Богом береженого Києва. / Розвідуючи і до Царгороду посилаючи пізнати православну віру, / ти знайшов неоціненну перлину, / Христа, що обрав тебе, як другого Павла, / і змив у святій купелі сліпоту твою душевну й тілесну. / Тим-то святкуємо твоє успіння ми, твої люди. / Молися за спасіння вітчизни твоєї / і множества людей її.

Інший тропар, гл. 8: Правовір’я наставниче і всієї Руси просвітителю, / благовірний великий княже Володимире, / святим Хрещенням усіх просвітив єси / і багато славних церков прикрасив, премудрий Василію, / моли Христа Бога, щоб спас душі наші.

Кондак, гл. 8: Уподібнившись великому апостолові Павлу, всеславний Володимире, / ти на старість відкинув, як дитячі мудрування, служіння ідолам / і, як муж звершений, прикрасився багряницею божественного хрещення; / і нині, стоячи перед Спасом Христом у радості, / молися за спасіння вітчизни твоєї і множества людей її.

Величання: Величаємо тебе, святий рівноапостольний княже Володимире, і шануємо святу пам’ять твою, бо ти ідолів знищив і всю землю нашу святим хрещенням просвітив.

20 липня (2 серпня). Святого пророка Іллі.

Тропар, гл. 4: Ангел тілом, пророків твердиня, / другий Предтеча пришестя Христового, / Ілля славний, з висоти послав Єлисеєві благодать / недуги відганяти, прокажених очищати, / тому і всім, хто шанує його, подає зцілення.

Кондак, гл. 2: Пророче і провидче великих діл Бога нашого, / Іллє найславніший, що словом своїм збирав дощові хмари, / моли за нас Єдиного Чоловіколюбця.

Величання: Величаємо тебе, пророче Божий, Ілле славний, і шануємо на небеса з тілом вогненне вшестя твоє.

22 липня (4 серпня). Святої Марії Магдалини.

Тропар, гл. 1: За Христом, що задля нас від Діви народився, / ти пішла, чесна Маріє Магдалино, Його Заповідей і повелінь дотримуючись; / тому, святу пам’ять твою сьогодні святкуючи, / за твоїми молитвами прощення гріхів одержуємо.

Кондак, гл. 3: Коли стояла ти, преславна, / перед хрестом Спасовим із багатьма іншими, / спів страждала з Матір’ю Господньою, / сльози проливала / і все це на хвалу приносила, взиваючи: / «Що це за дивне чудо? / Зволив постраждати Той, Хто держить усе творіння. / Слава владі Твоїй!»

24 липня (6 серпня). Святих благовірних князів-страстотерпців Бориса і Гліба.

Тропар, гл. 2: Страстотерпці праведні, Євангелія Христового виконавці, / істинні душею й тілом, чистий Борисе і незлосливий Глібе, / ви не противилися ворогу-братові, / коли він убивав тіла ваші, а пошкодити душам змоги не мав. / Тож нехай ридає лихий владолюбець, / а ви радуйтеся з ангелами і, як стоїте перед Святою Тройцею, / моліться за вашу рідну землю, / щоб вона від Бога ласку мала, / і за спасіння синів її вірних.

Кондак, гл. 3: Засяяла сьогодні преславна пам’ять ваша, / шляхетні страстотерпці Христові Борисе і Глібе, / збираючи нас на похвалу Христа Бога нашого. / Тому, шануючи і благаючи вас нині, / дар зцілення приймаємо за вашими молитвами, / святі мученики, лікарі божественні.

Величання: Величаємо вас, страстотерпці Христові Борисе і Глібе, і шануємо чесні страждання ваші, що за Христа перетерпіли ви.

25 липня (7 серпня). Успіння праведної Анни, матері пресвятої Богородиці.

Тропар, гл. 4: Родительку Життя, чисту Богоматір / носила ти в лоні, богомудра Анно. / Тому до небесної оселі, / де втішаються щастям усі, що там перебувають, / у славі перейшла ти нині з радістю, / просячи прощення провин для тих, / хто з любов’ю вшановує тебе, вічноблаженна.

Кондак, гл. 2: Прародителів Христових пам’ять святкуючи, / з вірою їхньої помочі просимо, / Щоб визволитись од усякого лиха всім, що взивають: / З нами Бог наш, що їх прославив, / як Сам благозволив.

27 липня (9 серпня). Вмч. і цілителя Пантелеймона.

Тропар, гл. 3: Страстотерпче святий і цілителю Пантелеймоне, / моли Милостивого Бога, / щоб відпущення гріхів подав душам нашим.

Кондак, гл. 5: Наслідувачем бувши Милосердного / і зцілень благодать від Нього маючи, / страстотерпче й мучениче Христа Бога, / молитвами твоїми зціли наші душевні недуги, / відганяючи завжди підступи ворожі/ від тих, що з вірою виголошують: / спаси нас. Господи.

Величання: Величаємо тебе, страстотерпче святий, великомучениче і цілителю Пантелеймоне, і шануємо чесні страждання твої, що за Христа перетерпів ти.

1 (14) серпня. Перенесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього. Пам’ять братів Маккавейських.

Тропар Хреста, гл. 1: Спаси, Господи, людей Твоїх / і благослови насліддя Твоє, / перемогу побожному народові нашому на супротивників подай / і Хрестом Твоїм охороняй нас — оселю Твою.

Тропар мучеників, гл. 1: Терпіннями святих, що за Тебе постраждали, / дай умолитися, Господи, / і зціли всі наші терпіння, / молимось тобі, Чоловіколюбче.

Кондак мучеників, гл. 2: Премудросте Божої стовпи семичислені / і божественного світла світильники семисвічні, / Маккавеї всемудрі, ще до мучеників превеликі мученики, / з ними разом Богу всіх моліться / за спасіння тих, що вшановують вас.

Кондак Хреста, гл. 4: Ти, що зійшов на хрест з волі Своєї, Христе Боже, / даруй щедру Свою ласку / Твоїй новій християнській громаді. / Звесели силою Твоєю побожний народ наш, / подаючи йому перемогу над супротивниками, / бо він у поміч має зброю миру, Хрест Твій, — / знак перемоги непоборний.

5 (18) серпня. Передсвято Преображення.

Тропар передсвята, гл. 4: Христове Преображення зустрінемо, вірні, / світло святкуючи це передсвяття, і викликнімо: / настає день божественної радости, / бо сходить на гору Фаворську Владика, / щоб засяяти красою Свого Божества.

Кондак передсвята, гл. 4: Нині Божим Преображенням / усе людське єство божественно сяє, радісно взиваючи: / преображається Христос, що все спасає.

6(19) серпня. Преображення Господа і Спаса нашого Ісуса Христа.

Тропар, гл. 7: Преобразився Ти на горі, Христе Боже, / показавши ученикам Твоїм славу Твою, скільки їм можна було. / Нехай засяє і нам грішним світло Твоє споконвічне, / молитвами Богородиці, Світлодавче, слава Тобі.

Кондак, гл. 7: На горі преобразився Ти, Христе Боже, / і ученики Твої, оскільки їм можна було, славу Твою бачили, / щоб, коли побачать Тебе розп’ятого, / зрозуміли, що страждаєш Ти з волі Своєї, / і світові проповідували, / що Ти воістину Отцеве сяйво.

На літургії — антифони свята.

Задостойник: Величай, душе моя, / Господа, що на Фаворі / преобразився. Народження Твоє нетлінно явилось: / Бог із утроби Твоєї вийшов; / тіло прийнявши, / явився на землі / і між людьми пожив. / Тим-то, Богородице, / ми всі Тебе величаємо.

Величання: Величаємо Тебе, Життядавче Христе, і шануємо пречистого тіла Твого преславне Преображення.

14 (27 серпня). Передсвято Успіння пресвятої Богородиці.

Тропар передсвята. гл. 4: Люди, наперед радійте, / з вірою плещіть руками / і в любові сьогодні зберіться з радістю / та світло всі з веселістю співайте, / бо Мати Божа має славно перейти від землі до неба; / піснями повсякчас її, як Богородицю, славимо.

Кондак передсвята, гл. 4: У славній Твоїй пам’яті, / розумом, Духом неземним прикрашеним, / вселенна радісно взиває до Тебе: / радуйся, Діво, / християн похвало!

15 (28) серпня. Успіння пресвятої Богородиці

Тропар, гл. 1: В родинах зберегла Ти дівоцтво, / а після успіння не покинула світу, Богородице; / перейшла Ти до життя, бувши Матір’ю Життя, / і молитвами Твоїми визволяєш од смерти душі наші.

Кондак, гл. 2: У молитвах невсипущу Богородицю / і в заступництві незмінну надію / гроб і смерть не вдержали; / бо, як Матір життя, переніс її до життя / Той, Хто вселився в утробу вічнодівственну.

Задостойник: Ангели, успіння Пречистої / бачучи, здивувалися, / як то Діва сходить / від землі на небо.
Перемагаються закони природи / в Тобі, Діво чиста: / при родинах зберігається дівство, / а життя єднається з смертю; / по родинах Діва / і по смерті жива, / спасаєш Ти завжди, Богородице, / насліддя Твоє.

Величання: Величаємо Тебе, пренепорочная Мати Христа Бога нашого, і всехвальне славимо успіння Твоє.

29 серпня (11 вересня). Усікновення голови Предтечі й Хрестителя Іоана

Тропар, гл. 2: Пам’ять праведного з похвалами, / у тебе ж доволі свідоцтва Господнього, Предтече; / з’явився бо ти воістину почеснішим і між пророками, / бо сподобився у водах хрестити Проповідуваного. / Тому, за істину постраждавши з радістю, / благовістив ти і в’язням у пеклі Бога, / що тілесно з’явився, / взяв на Себе гріхи світу / і подав нам велику милість.

Кондак, гл. 5: Предтечеве славне усікновення / Божественним піклуванням спасіння було, / щоб він сущим у пеклі провістив пришестя Спасителя. / Нехай же ридає Іродіяда, / що беззаконне вбивство випросила, / бо вона полюбила не закон Божий, не життя вічне, / а облудне і скороминуще.

Величання: Величаємо тебе, Хрестителю Спасів Іоане, і шануємо всечесної твоєї голови усікновення.

Тропарі і Кондаки з Постової Тріоді Неділя Митаря і фарисея

На утрені після Євангелія співаємо: «Воскресіння Христове бачивши…», а потім, замість «Молитвами апостолів», співаємо стихири «Покаяння двері…». Так від неділі Митаря і фарисея аж до 5 неділі Великого посту.

Слава… Стихира, гл. 8: Покаяння двері відчини мені, Життядавче, / бо зранку лине дух мій / до храму Твого святого, / носячи храм тіла весь занечищений. / Ти ж, як Милосердний, / очисти його милостивою Своєю ласкою!

І нині… На стежку спасіння настав мене, Богородице, / бо ганебними гріхами забруднив я душу свою, / і в лінощах все життя своє прожив. / Молитвами ж Твоїми / визволи мене від усякої нечистоти.

Помилуй мене, Боже, з великої ласки Твоєї, і з великого милосердя Твого прости провини мої.

Гл. 6: Багато заподіяних мною гріхів згадуючи, / я, окаянний, жахаюся / страшного дня судного. / Проте, надіючись на ласку милосердя Твого, / як Давид, благаю: / помилуй мене, Боже, / з великої Твоєї милости!

На літургії: тропар недільний.

Кондак, гл. 5: Зітхання принесімо, як митар, Господеві / і до Нього приступімо, грішні, як до Владики, / бо Він хоче спасіння всіх людей / і відпущення гріхів подає всім, що каються; / бо задля нас прийняв тіло / Бог, що є Рівнобезпочатковий з Отцем.

Неділя Блудного сина

На утрені, після «Хваліть ім’я Господнє…», в неділі Блудного на М’ясопусну і Сиропусну співається псалом 136:

На ріках Вавилонських, Алилуя, там сиділи ми і плакали, згадуючи про Сіон. Алилуя.

Заспівайте нам пісень сіонських. Алилуя. Як же нам співати пісню Господню на чужій землі? Алилуя.

Дочко Вавилону, окаянна! Блаженний, хто віддасть тобі за все, що ти вчинила нам. Алилуя.

Після цього «Ангельський собор…»

На літургії: тропар недільний.

Кондак, гл. 3: Нерозумно віддалився я від Твоєї отцівської слави / і між грішними людьми прогайнував багатство, яке Ти мені віддав; / тому то підношу до Тебе голос як блудний; / згрішив я перед Тобою, Отче Щедрий, / прийми мене, що каюся, / і зроби мене одним із слуг Твоїх.

Субота М’ясопусна

Тропар, гл. 8: Глибиною мудрости чоловіколюбно Ти все будуєш / і добро всім подаєш, Єдиний Сотворителю, / упокой, Господи, душі спочилих рабів Твоїх, / бо вони надію поклали на Тебе, / Творця і Промислителя, і Бога нашого.

Слава… Кондак, гл. 8: Зо святими упокой, Христе, душі рабів Твоїх, / де немає недуги, ні смутку, ані зітхання, але вічне життя.

І нині… Богородичний, гл. 8: Тебе, твердиню і пристановище, / і Молитвеницю угодну перед Богом ми маємо, / що Його породила єси, / Богородице Неневісна, вірних спасіння.

Неділя М’ясопусна про страшний суд Тропар недільний.

Кондак, гл. 1: Коли прийдеш, Боже, на землю зі славою / і коли все затремтить, / а ріка огненна потече перед Судом Твоїм, / і книги отворяться, і тайни відкриються — / тоді визволь мене від вогню невгасимого / і вчини мене достойним стати по правиці Твоїй, / Судде Найсправедливіший.

Субота Сиропусна всіх преподобних і богоносних отців, що подвигом прославились

Тропар отців, гл. 4: Боже отців наших, / що завжди поводишся з нами за Твоєю лагідністю! / Не зостав нас без Твоєї ласки, / але їхніми молитвами / влаштуй у мирі життя наше.

Кондак отців, гл. 8: Як благочестя провозвісників і приборкувачів нечестя, / Ти просвітив собор богоносних отців, що осяюють вселенну; / їхніми молитвами збережи в повному спокої / тих, що славлять, величають і співають Тобі, Господи: Алилуя.

Неділя Сиропусна згадування Адамового вигнання

Тропар недільний.

Кондак, гл. 6: Премудрости наставнику, Подателю розуму, / Учителю немудрих і Захиснику вбогих, / укріпи, врозуми серце моє, Владико. / Ти дай мені слово, Отцеве Слово, / бо не закажу устам моїм взивати до Тебе: / Милосердний, помилуй мене грішного.

У неділю на вечірні прокимен великий, гл. 8: Не відверни лиця Твого від раба Твого, бо я в журбі; скоро почуй мене, зглянься на душу мою і врятуй її.

Стих: Спасіння Твоє Боже, нехай прийме мене.

Стих: Побачать це страдники і звеселяться

Стих: Шукайте Бога — і жива буде душа ваша.

15 відгуків
to «Тропарі, кондаки й величання неперехідних свят»

  1. Ігор :

    Допоможіть знайти ноти оцього тропаря:
    «Тропар Обрізання, гл. 1: На престолі огневидному на небі з Отцем Безпочатковим / …»

    • Редакція Нашої Парафії :

      Ви самі могли їх знайти на нашому сайті: Розділ «Ноти» — «Літургія» — «Недільні тропарі» — «Тропар і кондак, гол. 1». На цей глас потрібно покласти текст. Усе дуже просто, тим паче, що розбивка тексту вже є.



  2. свящ. Олег :

    5 (18) вересня. Прмч. Афанасія Берестейського.

    У тропарі необхідно виправити: …/ отче наш, преподобномучениче Афанасію, / похвало ї (на і) окрасо наша.


  3. свящ. Олег :

    Адмін.

    Необхідно виправити: 13 (26) листопада. Сет. (на Свт.) Іоана Золотоустого.


  4. свящ. Олег :

    Адмін.

    Необхідно виправити:

    1) 16 (29) листопада. Апостола і євангелиста Матея (на Матфея);

    2) Тропар, гл. 3: …Тому вшановуємо святу твою пам’ять, Матею (на Матфею);

    3) Величання: …Величаємо тебе, апостоле Христовий і євангелисте Матею (на Матфею).


  5. свящ. Олег :

    Адмін.

    Необхідно виправити: 30 листопади (на листопада) (13 грудня). Св. ап. Андрія Первозваного.


  6. свящ. Олег :

    Адмін.

    Необхідно виправити:

    6 (19) грудня. Святителя Миколая, архиєпископа Мир-Лікійського, чудотворця.

    Кондак, гл. 5 (на ГЛАС 3): В Мирах…


  7. свящ. Олег :

    Адмін.

    Необхідно виправити: 26 грудня (8 січня). Собор пресвятої Богородиці. Тропар Різдва.
    Кондак, гл. 6: Раніш зірниці…

    «Тропар Різдва» забрати з заголовка.


  8. свящ. Олег :

    Адмін.

    Необхідно виправити: 12(25) березня. Свт. Григорія Двоєслова, папи Римського.

    Тропар, гл. 4: … / моли Його, щоб сплелися (на спаслися) душі наші.


  9. Антон :

    Виправте помилку у тропарі Григорію Двоєслову: «щоб спаслися (а не сплелися) душі наші».


  10. Юра :

    Пресвята(я) Богородице – обидва слова пишуться з великої літери. Перевірте ваші тропарі, назви свят тощо.


  11. Неоніла :

    Виправте, будь ласка у 29 червня (12 липня). Свв. апостолів Петра і Павла.

    Кондак, гл. 2: …і смерть прийняв сси / понад усяку жертву, Єдиний Серцевідче.


  12. Дана :

    Допоможіть знайти тропар Дарини


Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору