«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиВоскресний Октоїх і Загальна Мінея

Служба загальна мученикам двом або багатьом

Вечірня

На Господи взиваю… стихири, глас 4.

Просвічені Духом Святим, ви, всехвальні, озброїлися на диявола і напади його мужньо перемогли, за допомогою Божою виступивши проти нього. Тому, нині святкуючи світлу вашу пам’ять, достойно похвалами шануємо ваші страждання.

Піддані ранам і мукам, ви, святі мученики, були нездоланними у премудрості, як свічки, горіли теплотою духовною і просвітили серця вірних благодаттю; тому всі покоління різного віку святкують святу пам’ять вашу, піснями славлячи Господа.

Світлістю ваших чудес ви, святі мученики, просвітили все творіння, відігнавши весь морок пристрастей і скорбот від тих, хто до вас звертається і з вірою просить вашого заступництва, мужні страстотерпці Спасові; тому з вірою святкуємо ваше святе і світлоносне свято.

Слава: і нині.

Богородичний: Змилосердься, Владичице, наді мною, якого спокуси диявола схилили і вкинули в безодню загибелі, й утверди мене на камені чеснот, і, відкинувши напасті ворожі, сподоби мене виконувати повеління Сина Твого і Бога нашого, щоб одержати відпущення в день суду.

Хрестобогородичний: Бачачи Тебе розіп’ятим і в ребра списом проколотим, Христа Чоловіколюбця, Пречиста плакала, взиваючи: що це, Сину Мій, що Тобі невдячні люди вчинили за те, що Ти добро зробив їм; і хочеш залишити Мене бездітною, улюблений Сину; дивуюся, милосердний, Твоєму добровільному розп’яттю.

Якщо є, самогласний, Слава,.. глас 3.

Ось, яка добра і яка велична самобратня любов мучеників Твоїх, Христе Боже: бо плотське народження не вчинило їх браттями, але братолюбна віра навчила мудрости аж до крови; молитвами їхніми, Христе Боже, спаси душі наші.

І нині…

Богородичний: Богородице, заступнице всіх, хто молиться до Тебе; через Тебе маємо сміливість, і Тобою хвалимось, і в Тобі все наше уповання; молися Тобою Народженому за недостойних рабів Твоїх.

Хрестобогородичний:

Бачачи Тобою Народженого, Всенепорочна, розіп’ятим на древі, плакала і взивала: улюблений Сину Мій, куди зійшла Твоя доброта світлоносна, що прикрасила рід людський?

Якщо свято і полієлей, промовляй богородичний воскресний: Як нам не дивуватися… (стор. 71)

Вхід. Прокимен дня.

Паремії три

Пророцтва Ісаї читання (43, 9 -13)

Так говорить Господь: нехай зберуться усі народи і зійдуться племена. Хто між ними прорік це? Нехай сповістять, що було спочатку; нехай поставлять свідків від себе і виправдаються, щоб можна було почути і сказати: «правда»!

А Мої свідки, говорить Господь, ви і раб Мій, якого Я обрав, щоб ви знали і вірили Мені, і розуміли, що це Я: переді Мною не було Бога і після Мене не буде.

Я, Я Господь, і немає Спасителя крім Мене.

Я передрік, і спас, і сповістив; а іншого немає у вас, і ви — свідки Мої, говорить Господь, що Я Бог;

від початку днів Я Той самий, і ніхто не спасе від руки Моєї; Я створю, і хто відмінить це?

Так говорить Господь, Визволитель ваш, Святий Ізраїлів.

Премудрости Соломона читання (5, 15 – 6, 3).

Праведники живуть повіки; нагорода їх — у Господі; і піклування про них — у Всевишнього.

Тому вони приймуть царство слави і вінець краси від руки Господа, бо Він захистить їх правицею і охоронить їх раменом.

Він візьме за зброю ревність Свою і озброїть створіння на помсту ворогам;

зодягнеться у справедливість, як у броню, і накладе на Себе шолом — нелицемірний суд; візьме непереможний щит — святість; загострить, як меч, гнів суворий; і весь світ піде з ним на битву проти безумних.

Понесуться влучні стріли блискавок із хмар, як із туго натягнутого лука, полетять у ціль. І, як із каменеметального пристрою, посиплеться град гніву; розлютується на них вода морська, і ріки нещадно затоплять їх;

повстане проти них дух сили і, як вихор, розвіє їх. Так беззаконня спустошить усю землю, і злочинство повалить престоли сильних.

Тож слухайте, царі, і розумійте; навчіться, судді кінців землі.

Прислухайтеся, що володієте безліччю і гордитеся перед народами.

Від Господа дана вам влада, і сила — від Всевишнього.

Премудрости Соломона читання (4, 7 – 5, 7).

Праведник, якщо і помре передчасно, знайде спокій, бо не в довголітті — чесна старість, і не кількістю років виміряється;

мудрість — сивина для людей, і непорочне життя — вік старости.

Як той, що благовгодив Богу, він улюблений, і, як той, що жив серед грішників, преставився, вознісся, щоб злоба не змінила розуму його або лукавство не спокусило душу його.

Бо вправляння в нечесті затьмарює добре, і жадання похоті розбещує розум нелукавий.

Досягнувши довершености за короткий час, він виконав довгі роки;

душа його стала угодною Господу, тому і прискорив Він — узяти його з середовища нечестя. А люди бачили це і не зрозуміли, навіть і не подумали про те, що благодать і милість зі святими його і Провидіння про обраних Його.

Праведник, помираючи, осудить живих нечестивців, і молодість, що швидко досягла довершености, — довголітню старість неправедного;

бо вони побачать кончину мудрого і не зрозуміють, що Господь так визначив про нього і для чого поставив його в безпеку;

вони побачать і знищать його, але Господь насміється над ними;

і після цього вони стануть ганебним трупом і соромом між померлими навік, бо Він кине їх ниць безмовними і зрушить їх з основ, і вони вкінець запустіють і будуть в скорботі, і пам’ять про них загине;

усвідомлюючи гріхи свої, прийдуть зі страхом, і беззаконня їхні осудять їх в особах їхніх.

Тоді праведник з великою сміливістю стане перед лицем тих, що ганьбили його і зневажали подвиги його;

вони ж, побачивши, збентежаться з великим страхом і здивуються несподіваності спасіння його і, розкаюючись і зітхаючи в тривозі духу, будуть говорити самі в собі:

«Це той самий, якого колись ми ганьбили і він був предметом глузування.

Безумні, ми вважали життя його божевіллям і кончину його безчесною!

Як же він причислений до синів Божих і частка його між святими?

Отже, ми збилися з дороги істини, і світло правди не світило нам, і сонце не сяяло над нами. Ми переситилися ділами беззаконними і загибельними і ходили пустелями непрохідними, а путі Господньої не пізнали».

На стиховні стихири, глас 4

Як зірки світлосяйні, страстотерпці всехвальні, ви просвічуєте Божественним світлом краї вселенної і визволяєте від демонського затьмарення та смертоносних пристрастей і напастей; тому нині, зійшовшись, прославляємо ваше світле і світлоносне свято, славні мученики.

Стих: Взивали праведні, і Господь почув їх.

Чудних Божественних і премудрих страстотерпців вшануймо; бо, Тройцю несотворенну перед ворогами проповідуючи, вони погасили багатобожну оману пролитою кров’ю і прийняли славу нев’янучу.

Стих: Багато скорбот у праведника, і від усіх них визволить його Господь.

Блаженні мученики мудро посоромили беззаконного мучителя, що беззаконно повелів поклонитися і принести пошану безмовним і бездушним богам; мученики достославні, страждаючи терпеливо і праведно, ви сплели собі вінці перемоги, моліться за світ.

Слава,.. глас 6.

Полк явився нині боговінчаних мучеників, що принесли себе Христу як непорочну заколоту жертву; прийдіть, священнообране воїнство мучениколюбців, священну пам’ять духовно святкуючи, взиваємо до них: сокрушіть лютість агарян безбожних і визволіть людей православних від усякої недолі молитвами вашими.

І нині…

Богородичний: Бога, що з Тебе воплотився, визнаємо, Богородице Діво, Його благай про спасіння душ наших.

Хрестобогородичний: Побачивши Народженого осудженим і на хресті розіп’ятим, пренепорочна і Богоневісна взивала: слава, Сину Мій, Твоєму довготерпінню і великому милосердю.

Тропар за уставом, якщо ж ні, цей тропар, глас 1:

Муками святих, що за Тебе постраждали, змилуйся, Господи, і всі наші немочі зціли, Чоловіколюбче, молимось.

Слава: і нині.

Богородичний або хрестобогородичний.

Рання

На Бог Господь… тропар той самий.

Після 1-ї кафизми сідальний, глас 4.

Мученики Божественні, Христові воїни, ви, як великі зірки, просвічуєте церковне небо і завжди вірних осяваєте.

Слава: і нині.

Богородичний: Пречиста Діво, Ти приймаєш молитви тих, що звертаються до Твого покрову; не переставай благати Чоловіколюбця спасти рабів Твоїх.

Після 2-ї кафизми сідальний, глас 4.

Могутнім помислом перетерпівши страждання, дивні страстотерпці, ви пройшли крізь вогонь і воду і дійшли до спасіння, прийнявши у спадок Царство Небесне; в ньому ж творіть молитви божественні за нас, мудрі великомученики.

Слава: і нині.

Богородичний: Ті, що вдячно співають від серця і щиро просять Твоєї милости, Богородице Владичице, раби Твої взивають і промовляють: пресвята Діво, попередь і визволи від ворогів видимих і невидимих і всякої погрози; бо Ти наша заступниця.

Після Хваліте ім’я Господнє…

Величаємо вас, страстотерпці святі, і шануємо чесні страждання ваші, їх же за Христа перетерпіли.

Псалом вибраний: Бог нам пристановище і сила…

Після полієлея сідальний, глас 8.

Ведені були зв’язаними ворогами і у в’язницю заточені на довгі роки; вірою збережені, ви, святі, залишалися неушкодженими і, позбавившись мечів при стегнах, ви зв’язали себе Божественною любов’ю; тому засяяли ви як світила у світі, просвітлюючи всіх благодаттю Духа, страстотерпці блаженні, моліть Христа, щоб Він дарував відпущення гріхів тим, що з любов’ю святкують пам’ять вашу.

Слава: і нині.

Богородичний: Як Діву і єдину в жонах, що безсіменно породила Бога плоттю, всі покоління людей ублажаємо Тебе: огонь бо вселився в Тебе Божества, і як немовля годувала Ти Творця і Господа; тому ангельський і людський рід достойно славимо пресвяте Твоє Різдво і одностайно взиваємо до Тебе: благай Христа Бога дарувати відпущення гріхів тим, що поклоняються з вірою пресвятому Різдву Твоєму.

Ступеневі, 1-й антифон, глас 4.

Прокимен: Взивали праведні, і Господь почув їх і від усіх скорбот визволив їх.

Стих: Багато скорбот у праведника, і від усіх них визволить його Господь.

Все, що дише…

Євангеліє від Матфея, зач. 36 (Мф. 10, 16-22).

Після 50-го псалма, стихира, глас 2.

Прийдіть, радіймо Господу в пам’ять страстотерпців. О шанувальники світа! Прийдіть, оспіваймо тайно, прославляючи страждальців Христових, що подолали ідольську оману і Христа на судилищі ясно проповідували; тому, о всеблаженні й багатостраждальні, не переставайте молитися за душі наші.

Якщо 40 мучеників, промовляй прокимен:

Ми йшли через вогонь і воду, але Ти вивів нас на волю.

Стих: Розплавили мене, як розплавлюється срібло.

Стихира, глас 2.

Пророкуючи, Давид взивав у псалмах: ми йшли через вогонь і воду, але Ти вивів нас на волю; ви ж, мученики Христові, самим ділом слово виконавши, пройшли крізь вогонь і воду і ввійшли в Царство Небесне, тому моліться, сорок страстотерпців, дарувати нам велику милість.

Канон, глас 5

Пісня 1

Ірмос: Спасителю Богу, що людей у морі з немокрими ногами наставляв і фараона з воїнством потопив, Йому єдиному співаємо, бо Він прославився.

Богомудрих вірних воїнів Христових і страстотерпців оспіваємо як знищувачів омани ідольської і переможців світлих, співаючи Богу пісню перемоги, бо Він прославився.

На землі страстотерпці добре подвизалися, муки перетерпіли і на небесах вінці прийняли, одностайно співаючи Богу пісню перемоги, бо Він прославився.

Істинно зв’язані єдністю душевною, від омани відвернулися і явилися вінценосними переможцями мученики Христові, одностайно співаючи Богу пісню перемоги, бо Він прославився.

Богородичний: Пречиста Мати Божа, безперестанно благай Того, Хто з Тебе воплотився і від лона Отця не відлучався, щоб Він спас від усякої недолі тих, кого створив.

Пісня 3

Ірмос: Силою хреста Твого, Христе, утверди мої помисли, щоб співати і славити спасительне Твоє вознесіння.

Воїни, розумом Христовим прикрашені, ви нечестивого ворога потопили у струмках вашої крови.

Тіло своє віддавши на гіркі і люті муки, славні мученики, ви одержали Божественне насліддя вірою.

Киданням каміння вас, страстотерпці, сокрушали за повелінням мучителя, але ви міцно оберігали православ’я силу.

Богородичний: Безперестанно благай, Чиста, разом з мучениками Того, Хто вийшов із лона Твого, щоб визволити від омани диявола тих, що оспівують Тебе, всенепорочна.

Сідальний, глас 4.

Воїни Христові мужні, ви добре подвизалися і лукавого ворога до кінця потопили струмками крови; вас камінням побивали, мечами сікли, вогнем палили й у воду кидали; цього ради ви стали вінценосцями явно; тому шануємо вас і з вірою прославляємо.

Слава: і нині.

Богородичний: Не замовкнемо, Богородице Діво, завжди вдячно оспівувати від серця Твої милості, раби Твої, Владичице, взиваючи і промовляючи: пресвята Діво, попередь і визволи нас від ворогів видимих і невидимих, і від недолі й усякої погрози, бо Ти єси наша заступниця.

Хрестобогородичний: Діва й Агниця, побачивши на хресті безмужньо народженого від Неї Агнця і списом проколотого, була уражена стрілами печалі; взивала, болісно викликуючи: що за нове таїнство, як умираєш Ти, єдиний життя Господь? Тому воскресни, щоб загиблого визволити праотця.

Пісня 4

Ірмос: Почув я слух про силу хреста, як ним відкрився рай, і взиваю: слава силі Твоїй, Господи.

Додержуючись боголюбивих звичаїв, собор страстотерпців переміг богопротивного ворога, укріплений Спасовою благодаттю.

Богозваний полк страстотерпців Христових переміг численних злочестивих ворогів, співаючи: слава силі Твоїй, Господи.

Світло неприступне бачивши, у в’язниці сидячи, страстотерпці зруйнували ідольської омани багатобожжя темряву, Божою силою укріплені.

Богородичний: Осінила Тебе, Діво, Вишнього сила, і раєм вчинила Тебе, що мала в собі Древо життя — Спасителя і Господа.

Пісня 5

Ірмос: Зранку взиваємо до Тебе, Господи? Ти бо єси Бог наш, крім Тебе іншого не знаємо.

Словами Духа Святого виховані, ідольську безсловесність мученики знищили.

Страстотерпці, будучи зірками світлоносними і квітами віри, пахощі виточують.

Святі стали нивою Всевишнього, яку пожали серпами мук, всехвальні.

Богородичний: Не переставай благати, Богородице, Того, Якого породила, спасти душі наші, що щиро оспівують Тебе.

Пісня 6

Ірмос: Обняла мене безодня, гробом для мене кит став, я ж взивав до Тебе, і спасла мене правиця Твоя, Господи.

Радіючи, мученики взивали: в руки Твої, Владико Чоловіколюбче, прийми душі наші й упокой їх, Тебе бо любимо, єдиного многомилостивого.

Разом з ангелами оселився собор мучеників Твоїх, Чоловіколюбче: закінчивши земне життя, нині моляться вони за спасіння душ наших.

Мученицька слава, мученицька краса, мученицький собор Богообраний, моліться ревно, щоб спастися всім, хто звертається до вас.

Богородичний: Чуда Твого безсіменного зачаття слово виразити не може, Всенепорочна; Бога бо зачала Ти, Який прийшов до нас заради милосердя.

Кондак за уставом, якщо ні, цей кондак, глас 8.

Світильниками світлими ставши, ви, божественні мученики, все творіння світлом чудес осяваєте, недуги зціляєте і темряву глибоку завжди відганяєте, Христу Богу молячись безперестанно за всіх нас.

Ікос: Прекрасний соборе, світлосяйні й божественні світильники, завжди стоячи перед великим Світлом, богоблаженні мученики, і звідтіля, завжди невечірнім Божественним сяянням просвітлені й обожені, просвітіть тих, хто з вірою святкує вашу божественну пам’ять, і визволіть від затьмарення і пристрастей, бід і злоби, молячись безперестанно за всіх нас.

Пісня 7

Ірмос: В печі вогненній Ти спас піснеспівців юнаків, благословенний Бог отців наших.

В печі, Христе, Твої срастотерпці взивали: благословенний Бог отців наших.

Просвічені світлом троїчним, страстотерпці з радістю душі свої віддали, співаючи: благословенний Бог отців наших.

Вінценосні страстотерпці, ви стоїте перед Богом з радістю, Йому ж моліться за нас.

Богородичний: Як наше спасіння, Тебе, Богородице, молимо: благай за нас Того, Хто воплотився з Тебе.

Пісня 8

Ірмос: Від Отця раніш віків народженого Сина і Бога і в останні літа втіленого від Діви, священики, оспівуйте, люди, прославляйте по всі віки.

З мучениками буде прохання нас вірних, і наслідниками тих будемо, Христа оспівуючи і прославляючи Його повіки.

Сердечною радістю собор терпеливих страстотерпців від Христа вінки достойно приймає і радісно співає і прославляє Його повіки.

Струмками крови вашої обагрилися ви, славні, і на небесах повіки з Христом царюєте, побожно співаючи і прославляючи Його повіки.

Богородичний: Вищою від херувимів явилася Ти, Богородице Пречиста, бо носила в утробі Твоїй Того, Хто сидить на них; Його ж з безплотними ми, земні, славословимо і прославляємо повіки.

Пісня 9

Ірмос: Тебе, Матір Божу, що вище розуму і слова породила в літо Безлітнього, ми, вірні, єдиномудро величаємо.

За загальне спасіння моліться, славні мученики, стоячи перед Христом, Його ж ради і муки перетерпіли.

Силою міцною твердість омани зруйнували, непереможні, і нині в оселях небесних з ангелами жити сподобились.

Святими звичаями і стражданнями ви перемогли гордого мучителя і прийняли вінці праведників, всечесні.

Богородичний: Радуйся, Богородице, Мати Христа Бога, Його ж породила, молися з мучениками, щоб Він дарував відпущення гріхів тим, хто з вірою оспівує Тебе.

Світильний: Взяли вас, страстотерпці, у світлосяйні райські оселі, зодягнених у світлі ризи, які виткали ви різноманітними муками і прийшли до престолу Вседержителя, за всіх щиро молячись.

Богородичний: Державним Твоїм покровом, Пречиста, завжди нас, рабів Твоїх, охороняй від нападів ворожих неушкодженими; бо Тебе єдину придбали, пристановище в недолі.

На Хвалітні… стихири, глас 8

Мученики Христові славні, гонителів намагання і примусову смерть ви за ніщо вважали, і благосміливо виступили, і мужемудрено побороли, переможною славою зодяглися і причислилися до всіх праведних, з ними ж завжди вас, прославляючи, величаємо.

Мученики Христові всеблаженні, як добровільну жертву самі себе віддали, і землю кров’ю вашою освятили, і повітря просвітили преставленням, нині ж живете на небесах у світлі невечірнім; за нас завжди моліться, боговидці.

Мученики Христові непереможні, ви пройшли без пошкодження розпалення мук росою Божественної благодаті і на воді спокою жити сподобилися, прийнявши вінці перемоги; тому, радіючи нині, святкуємо святу вашу пам’ять, Христа славлячи.

Слава,.. глас 8.

Ставши воїнами Христа, ви залишили всі красоти землі, і, хрест на плечі взявши, на муки різноманітні пішли за Ним, і не відмовилися від Нього перед царями і многими мучителями, і ангели увінчали глави ваші переможними вінцями, сміливі душею, ви радісно в чертог великий увійшли; тому, маючи сміливість перед Спасом всіх, моліться за душі наші.

І нині…

Богородичний: Архангела Гавриїла глас прийнявши, промовмо: радуйся, Мати Божа, що Життєдавця Христа світові породила.

Хрестобогородичний: Господи, коли Тебе, Сонце праведне, побачило сонце на древі розіп’ятим, проміння сховало, і світло місяця перетворилося на темряву; всенепорочна ж Твоя Мати серцем уранилась.

Якщо є Слава… на стиховні, промовляй з вечірні.

І нині,.. богородичний або хрестобогородичний.

Літургія

Прокимен: Святим, що на землі Його, сотворив Господь усі бажання Свої в них.

Стих: Я бачив Господа повсякчас переді мною, бо Він праворуч мене, щоб я не похитнувся.

Апостол: До Римлян послання святого апостола Павла читання, зач. 99 (Рим. 8, 28-39).

Браття, знаємо, що тим, які люблять Бога, покликаним з Його волі, усе сприяє для добра. Бо кого Він передбачив, тим і наперед визначив бути подібними до образу Сина Свого, щоб Він був первородним між багатьма браттями. А кого Він наперед визначив, тих і покликав; а кого покликав, тих і виправдав; а кого виправдав, тих і прославив. Що ж сказати про це? Якщо Бог за нас, то хто проти нас? Той, Який Сина Свого не пощадив, а видав Його за всіх нас, як з Ним не дарує і нам всього? Хто буде звинувачувати обраних Божих? Бог виправдовує їх. Хто осуджує? Христос Ісус помер, але й воскрес: Він і праворуч Бога, Він і піклується за нас. Хто відлучить нас від любови Божої: скорбота, чи утиски, чи гоніння, чи голод, чи нагота, або небезпека, чи меч? Як написано: «За Тебе умертвляють нас кожен день; вважають нас за овець, приречених на заколення». Але все це переборюємо силою Того, Хто полюбив нас. Бо я певний, що ні смерть, ні життя, ні ангели, ні початки, ні сили, ні теперішнє, ні майбутнє, ні висота, ні глибина, ані інше яке створіння не зможе відлучити нас від любови Божої, що в Христі Ісусі, Господі нашому.

Алилуя, глас 4: Взивали праведні, і Господь почув їх, і від усіх скорбот визволив їх.

Стих: Багато скорбот у праведника, і від усіх них визволить його Господь.

Причасний: Радуйтеся, праведні, в Господі: праведним подобає похвала.

Євангеліє від Луки, зач. 106 (Лк. 21, 12-19).

Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору