«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиВоскресний Октоїх і Загальна Мінея

Неділя, глас третій

У суботу ввечері на Малій вечірні

На Господи, взиваю… ставимо стихів чотири і співаємо три воскресні стихири восьмигласника, повторюючи першу.

Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай уповають люди на Господа.

Твоїм хрестом, Христе Спасе, державу смерти зруйновано і підступ диявола знищено; рід же людський, вірою спасаючись, пісню Тобі завжди приносить.

Стих: Бо в Господа милість, і велике у Нього визволення. Він визволить нас від усіх беззаконь наших.

Все просвітилося воскресінням Твоїм, Господи, і рай знову відкрився, і все творіння, прославляючи Тебе, пісню Тобі завжди приносить.

Стих: Хваліть Господа, всі народи, прославляйте Його, всі люди.

Славлю силу Отця, і Сина, і прославляю владу Святого Духа, нероздільне і нестворене Божество, Тройцю Одноістотну, що повік-віки царствує.

Стих: Бо велика милість Його над нами, й істина Його перебуває повік.

Хресту Твоєму чесному поклоняємося, Христе, і воскресіння Твоє оспівуємо й славимо, бо Твоєю раною ми всі зцілилися.

Слава: і нині.

Богородичний (догматик): Превелике чудо! Та, що породила — Діва, і народжений — Бог предвічний; Різдво наперед явлене і надприродно здійснене. О страшна таємнице! Хоч і думаємо про неї, несказанною залишається, хоч і бачимо її, вона незбагненна. Блаженна Ти, Пречиста Діво, що стала дочкою земного Адама і Матір’ю Бога всевишнього. Моли Його, щоб спастися душам нашим.

Потім Світло тихе… і прокимен: Господь воцарився, у красу зодягнувся… з його стихами. Після Сподоби, Господи… єктенії не буває, а співаємо першу воскресну стихиру на стиховні:

Стражданням Твоїм Христе, Ти затьмарив сонце, світлом Свого воскресіння просвітив усе. Прийми нашу пісню вечірню, Чоловіколюбче.

І інші стихири пресвятої Богородиці:

Стих: Пом’яну ім’я Твоє у всякому роді і роді.

Тебе, Чиста, за мислений ковчег визнаємо, що не скрижалі Богописані носить, а нашого Законоположника і Творця. Йому ж молися, щоб спастися душам нашим.

Стих: Слухай, дочко, і споглянь, і прихили вухо твоє.

Невидимий за своєю природою Бог Слово, в Твоїй утробі оселившись і тіло прийнявши, Тебе, Чиста, небом на землі вчинив, і Ти, неневісна, на всіх росу безсмертну посилаєш.

Стих: Лицю Твоєму помоляться багаті народи.

Твоїми, Діво, молитвами спасіння маємо, через них бо завжди небезпек й бурі спокус уникаємо, тому молимо: благай за нас безперестанно, щоб спастися душам нашим.

Слава: і нині.

Богородичний: Через Тебе, Пречиста Маріє, оновлення і друге життя людського єства пізнаємо — Творець творіння, що в утробі Твоїй з людським єством з’єднався, нас із пекла й від смерти воскресив, нам життя вічне подав, щоб ми до Тебе, Приснодіво, взивали: радуйся, що земне з небесним з’єднала, радуйся, надіє всіх кінців землі, молитовнице і заступнице; радуйся, що, воскресінням Сина Твого все просвітивши, подаєш світові велику милість.

Потім Нині відпускаєш,.. Трисвяте,.. Отче наш,.. тропар воскресний, Слава: і нині, богородичний тропаря, мала єктенія і відпуст.

У суботу ввечері на Великій вечірні

Після початкового псалма перша кафизма Псалтиря. На Господи, взиваю… ставимо стихів 10 і співаємо стихир воскресних 7, і святого дня 3, або 4, або й 6, якщо є свято святого.

Стихири воскресні восьмигласника

Стих: Виведи з темниці душу мою, щоб славити ім’я Твоє.

Твоїм хрестом, Христе Спасе, державу смерти зруйновано і підступ диявола знищено; рід же людський, вірою спасаючись, пісню Тобі завжди приносить.

Стих: На мене чекають праведники, поки явиш мені милість Твою.

Все просвітилося воскресінням Твоїм, Господи, і рай знову відкрився, і все творіння, прославляючи Тебе, пісню Тобі завжди приносить.

Стих: З глибини взиваю до Тебе, Господи, Господи, почуй голос мій.

Славлю силу Отця, і Сина, і прославляю владу Святого Духа, нероздільне і нестворене Божество, Тройцю Одноістотну, що повік-віки царствує.

Стих: Нехай будуть вуха Твої уважні до голосу благання мого.

Хресту Твоєму чесному поклоняємося, Христе, і воскресіння Твоє оспівуємо і славимо, бо Твоєю раною ми всі зцілилися.

Стих: Коли на беззаконня наші зважатимеш, Господи, Господи, хто встоїть? Бо в Тебе очищення є.

Славимо Спаса, що від Діви прийняв тіло, бо задля нас Він був розіп’ятий і в третій день воскрес, даруючи нам велику милість.

Стих: Ради імені Твого страждаю за Тебе, Господи, страждає душа моя за Слово Твоє, бо уповає душа моя на Господа.

У пеклі сущим Христос, зійшовши, благовістив, мовлячи: будьте мужні, Я нині переміг, Я — воскресіння, Я виведу вас, знищивши врата смерти.

Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай уповають люди на Господа.

Ми, що недостойно стоїмо в пречистому домі Твоєму, співаємо вечірню пісню, з глибини взиваючи: Ти,

Христе Боже, Який світ Своїм триденним воскресінням просвітив, визволи людей Твоїх від руки ворогів Твоїх, Человіколюбче.

Слава… (з мінеї, якщо є свято святого), І нині… (богородичний з восьмигласника). А як свята святого нема, то Слава: і нині, і цей богородичний:

Як нам не дивуватися Богомужньому Різдву Твоєму, Пречиста? Бо, не пізнавши мужа, Ти, Всенепорочна, без Отця породила Сина у плоті, перше віків народженого від Отця без матері, Який не зазнав ніякої зміни, ані змішання, ані розділення, а в цілості властивості обох природ зберіг. Тому, Мати Діво, Владичице, моли Його, щоб спаслися душі тих, що православно Богородицею визнають Тебе.

Після входу й після Світло тихе… співаємо прокимен дня, на глас 6:

Господь воцарився, у красу зодягнувся.

Стих: Зодягнувся Господь у силу і опоясався.

Стих: Бо Він утвердив вселенну, і не захитається вона.

Стих: Дому Твоєму належить святість, Господи, на довгі дні.

Після звичайної єктенії і Сподоби, Господи… та єктенії: Доповнимо вечірню молитву… співаються воскресні стихири на стиховні.

Стражданням Твоїм, Христе, Ти затьмарив сонце, і світлом Твого воскресіння все просвітив. Прийми нашу пісню вечірню, Чоловіколюбче.

Стих: Господь воцарився, у красу зодягнувся.

Животворче воскресіння Твоє, Господи, всю вселенну просвітило і Твоє зотліле творіння покликало.

Тому, від Адамового прокляття визволені, взиваємо: всемогутній Господи, слава Тобі.

Стих: Бо Він утвердив вселенну, і не захитається вона.

Будучи Богом незмінним, Ти, тілом постраждавши, змінився; творіння не могло дивитися на Тебе, як Ти вознісся на хресті, від страху тремтіло і, зітхаючи, славило Твоє довготерпіння; а Ти, до пекла зійшовши, на третій день воскрес, даруючи світові життя й велику милість.

Стих: Дому Твоєму належить святість, Господи, на довгі дні.

Щоб рід наш від смерти визволити, Ти, Христе, смерти зазнав і на третій день із мертвих воскрес; Ти воскресив із Собою тих, що Тебе, Бога, пізнали, і світ просвітив, Господи, слава Тобі.

Слава… святого, якщо є, а як ні, то Слава: і нині і богородичний:

Безсіменно, від Божественного Духа, з волі Отця, Ти зачала Сина Божого, Який від Отця без матері раніш віку народжений. Того, Хто ради нас від Тебе без отця явився, Ти тілом породила і як дитину молоком годувала. Тому не переставай молитися, щоб визволитися від небезпеки душам нашим.

Потім Нині відпускаєш,.. Трисвяте,.. Отче наш,..тропар воскресний.

Нехай веселяться небесні, нехай радуються земні, бо сотворив державу силою Своєю Господь, подолав смертю смерть, первістком мертвих став, з безодні пекла визволив нас і подав світові велику милість.

Слава: і нині.

Богородичний: Тебе оспівуємо, Богородице Діво, заступницю спасіння роду нашого: бо від Тебе Син Твій і Бог наш плоть прийняв і, на хресті перетерпівши страждання, визволив нас від тління як Чоловіколюбець.

В неділю на Ранній

Після Шестипсалмія та єктенії співаємо Бог Господь… і воскресний тропар (двічі) і богородичний (один раз). Потім читаються кафизми. Після першої кафизми читається сідальний неділі:

Христос воскрес із мертвих, початок померлих, раніш творіння народжений. Творець усього сущого, Він оновив у Собі Самому зотліле єство роду нашого. Смерте, ти не пануєш більше, бо Владика всіх владу твою знищив.

Стих: Воскресни, Господи, Боже мій, нехай піднесеться рука Твоя, не забудь убогих Твоїх до кінця.

Тілом смерти зазнавши, Ти, Господи, воскресінням Твоїм гіркоту смерти знищив і людині силу проти неї подав, закликаючи до перемоги над давнім прокляттям. Захиснику життя нашого, Господи, слава Тобі.

Слава: і нині.

Богородичний: Красі дівства Твого і пресвітлій чистоті Твоїй здивувавшись, Гавриїл взивав до Тебе, Богородице: яку Тобі похвалу принесу достойну? І як Тебе називати? Не можу збагнути і жахаюся. Тому, як мені було велено, взиваю до Тебе: радуйся, благодатна.

Після другої кафизми сідальний:

Незмінного Божества і вільного страждання Твого, Господи, вжахнувшись, пекло ридало: тремчу перед нетлінною іпостассю тіла, бачу невидимого, Який таємно мене перемагає. Тому й ті, кого я тримаю, взивають: слава, Христе, воскресінню Твоєму.

Стих: Славитиму Тебе, Господи, всім серцем моїм, розповідатиму про всі чудеса Твої.

Незбагненне розп’яття і несказанне воскресіння благовістимо, вірні, таїнство невимовне, бо нині смерть і пекло взяті у полон, а рід людський у нетління зодягнувся. Тому вдячно взиваємо до Тебе: слава, Христе, воскресінню Твоєму.

Слава: і нині.

Богородичний: Незбагненного і безмежного, одноістотного з Отцем і Духом, Ти, Богородице, таємно вмістила в утробі Твоїй; Різдвом Твоїм навчилися ми прославляти єдине і незмішане у Тройці Божество. Тому вдячно взиваємо до Тебе: радуйся, благодатна.

Потім Ангельський собор здивувався,.. мала єктенія та іпакої:

Світлий ангел, дивуючи своєю появою та втішаючи словами, мироносицям промовив: чого шукаєте живого в гробі? Воскрес Той, Хто гроби порожніми вчинив; Того, Хто змінив тління, визнайте за Незмінного; скажіть Богу: які страшні діла Твої, Ти бо спас рід людський.

Ступеневі. Антифон 1:

Сионських полонених визволив Ти з Вавилона, і мене, Слово, від пристрастей до життя приведи.

Ті, що в спеку сіють богонатхненними сльозами, пожнуть у радості колосся життя вічного.

Слава…

Святому Духу всяка подяка належить, бо разом з Отцем і Сином сяє; в Ньому все живе й рухається.

Антифон 2:

Коли не Господь збудує дім чеснот, даремно трудимося; коли ж охороняє Він душу, ніхто не зруйнує міста нашого.

Святі, через усиновлення Духом, завжди наче плід утроби Твоєї для Тебе, Христе, як і для Отця.

Слава…

Святим Духом сяє всяка святість, премудрість, бо Він усякому створінню існування дає. Послужімо Йому, як Отцю і Слову, бо Він — Бог.

І нині,.. те саме.

Антифон 3:

Блаженні ті, що бояться Господа і ходять путями заповідей, бо вони споживуть плоди вічного життя.

Радуйся, Начальнику пастирів, побачивши біля трапези Твоєї дітей Твоїх, що віття благодіянь носять.

Слава…

У Святому Дусі все багатство слави; від Нього благодать і життя для всякого творіння, тому Він з Отцем і Сином прославляється.

І нині,.. те саме.

Прокимен: Скажіть народам, що Господь воцарився, бо Він утвердив вселенну, і не захитається вона.

Стих: Заспівайте Господу пісню нову, співай Господу, вся земля…

Після Все, що дише… Євангеліє раннє чергове, а потім:

Воскресіння Христове бачивши, поклонімось святому Господу Ісусу, єдиному безгрішному. Хресту Твоєму поклоняємось, Христе, і святе Воскресіння Твоє оспівуємо і славимо, бо Ти єси Бог наш, крім Тебе іншого не знаємо, ім’я Твоє призиваємо. Прийдіть, усі вірні, поклонімось святому Христовому Воскресінню, бо через Хрест прийшла радість усьому світові. Завжди благословляючи Господа, оспівуємо Воскресіння Його, бо, перетерпівши розп’яття, Він смертю смерть переміг.

Потім псалом 50 і Слава…

Молитвами апостолів, Милостивий, очисти безліч провин наших.

І нині…

Молитвами Богородиці, Милостивий, очисти безліч провин наших.

Потім:

Помилуй мене, Боже, з великої милости Твоєї і з великого милосердя Твого прости провини мої.

Після цього стихира:

Воскрес Ісус із гробу, як і провістив, подав нам життя вічне і велику милість.

Потім Спаси, Боже, людей Твоїх,.. виголошення священика: Милістю, щедротами і чоловіколюбством… і починаються канони: воскресний на 4, хрестовоскресний на 3, богородичний на 3, святого дня на 4, а як святий святкується, то на 6, хрестовоскресний на 2, богородичний на 2.

Канон воскресний. Пісня 1

Ірмос: Той, що колись велінням Божественним в одне вмістилище води зібрав і розділив море для ізраїльських людей, Він є препрославлений Бог наш. Йому єдиному співаймо, бо Він прославився.

Приспів: Слава, Господи, святому Воскресінню Твоєму.

Той, що осудив землю приносити грішникові тернину, як плід праці аж до поту, Цей Бог наш, вінець терновий з руки беззаконної тілесно прийнявши, прокляття знищив, бо Він прославився.

Переможцем і поборником смерти явився Той, Хто смерти не убоявся; Він, прийнявши страждальну плоть одухотворену, будучи нашим Богом, боровся з мучителем і воскресив із Собою всіх, бо Він прославився.

Богородичний: Як істинну Богородицю всі народи прославляють Тебе, що безсіменно породила; увійшовши бо в Святу Твою утробу, Цей Бог наш єство наше прийняв, і від Тебе як Бог і Чоловік народився.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: Нову пісню співаймо, люди, Тому, Хто від Діви народився для нашого спасіння і земне з небесним з’єднав, бо Він прославився.

Рід людський, гріхолюбним мучителем поневолений, Божественною кров’ю Христос відкупив і, обоживши, оновив, бо Він прославився.

Христос, що має скарб життя, наче смертний, добровільно смерти зазнав, але як безсмертний за природою мертвих оживив, бо Він прославився.

Канон богородичний. Ірмос той самий.

Всяка істота небесна, а вкупі з земними — і пекло досточудно схиляють коліна перед Тим, Хто від Тебе, Діво, тіло прийняв, бо Він прославився.

О примирення, що через Тебе сталося! Податель всякого блага, Бог, дарувавши нам Божественного Духа, від Тебе, Діво, тіло прийняв, бо Він прославився.

Катавасія: Відкрию уста мої…

Канон воскресний. Пісня 3

Ірмос: Ти, що з небуття привів до буття, усе створив Словом, Духом звершив, Вседержителю Всевишній, у любові Твоїй утверди мене.

Хрест Твій нечестивця осоромив, той до ями впав, що сам її викопав, воскресіння ж Твоє, Христе, піднесло силу смиренних.

Проповідь побожности покрила народи так, як вода наповнює моря, бо Ти, Чоловіколюбче, із гробу воскресиш, світло Тройці відкрив.

Богородичний: Славне було сказано про Тебе, одухотворене місто вічного Царя; через Тебе бо, Владичице, Бог пожив із тими, що на землі перебувають.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: Владико Христе, Ти лук ворогів зламав і щити їхні могутністю знищив; Ти захист наш, святий Господи.

Ти, пречистий хресте, очищенням від ідольських нечистот явився, на тобі бо Пребожественний Ісус руки розпростер.

Животворчий гробе, в тобі був похований і воскрес Христос, істинний Бог наш, щоб усі вірні поклонялися тобі.

Канон богородичний. Ірмос той самий.

Немов жезл із роду Єссеєвого, за пророцтвом виросла Діва, і цвіт — Ти, Христе, засяяв нам; святий Ти, Господи.

Щоб земнородних учасниками Божественного вчинити, зубожів Ти, прийнявши від Діви тіло наше; святий Ти, Господи.

Канон воскресний. Пісня 4

Ірмос: Показав Ти до нас любов велику, Господи, бо Єдинородного Твого Сина за нас на смерть віддав Ти. Тому до Тебе вдячно взиваємо: слава силі Твоїй, Господи.

Милостиво рани й язви прийняв Ти, Христе, терплячи болі від ударів по лицю, й довготерпеливо обплювання переніс і цим мені вчинив спасіння, приготував єси. Слава силі Твоїй, Господи.

Тілом смертним Ти, Життя, до смерті приєднався, заради страждання смиренних і зітхання убогих Твоїх, і, знищивши тління славно, Ти всіх із Собою воскресив.

Богородичний: Пом’яни, Христе, стадо, яке Ти придбав стражданням Твоїм; і на моління препрославленої Твоєї Матері зглянься і, відвідавши тих, що в бідах, та лихом пригноблену навідавши, визволи силою Твоєю, Господи.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: Про дивну й невимовну таємницю Різдва Твого почув я й убоявся і, радіючи, до Тебе взивав: слава силі Твоїй, Чоловіколюбче.

Ти, Чоловіколюбче, за образом Твоїм людину створив, і, розіп’явшись на лобнім місці, спас її, умертвлену через злочинний гріх.

Смерть віддала мерців, що їх пожерла, і смертоносне царство пекельне зруйноване було, коли Ти, Господи, воскрес із гробу.

Богородичний: Непорочна Маріє, золота кадильнице, Бог Слово, Один із Тройці, зійшовши в Тебе незлитно, тіло прийняв і світ наповнив пахощами.

Канон богородичний. Ірмос той самий.

Ти, Владико, що поставив гори мірилом Божественного розуму, відсічений був від Діви, наче камінь. Слава силі Твоїй, Чоловіколюбче.

Ти, Владико, немічне єство наше зцілив, з’єднавшись з ним в утробі Діви і скоро подавши зцілення — пречисте Твоє Слово, Божество.

Частина моя і насліддя жадане Ти, Господи, Ти з’єднав мене через Діву, Слово, з іпостассю Твоєю, ставши іпостассю плоті.

Канон воскресний. Пісня 5

Ірмос: До Тебе зранку молюся, усіх Творця, бо Ти є мир, що вище від усякого розуміння, бо світло — повеління Твої; ними направ мене.

Всевідче, що всю землю праведно судиш, — через заздрість юдейську судді несправедливому Ти був виданий і тим Адама від осуду давнього визволив.

Твій мир подай Церквам Твоїм, Христе, з мертвих воскреснувши, і спаси душі наші.

Богородичний: Скинія свята і просторіша за небеса, бо Ти прийняла Слово Боже, невмістиме в усьому творінні, і єдина є Приснодівою.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: На землі явився Ти, невидимий, і з людьми добровільно пожив, незбагненний; до Тебе зранку молимося, славлячи Тебе, Чоловіколюбче.

Списом у ребро проколотий, о Христе мій, визволив Ти від прокляття ту, що з ребра чоловічого була створена і стала причиною погибелі для всіх людей.

Єдиносущний з Отцем, Христе Спасе наш, Ти воскресив з мертвих священний храм пречистого і всечесного тіла Твого.

Канон богородичний. Ірмос той самий.

Син Твій, Діво, — Слово Боже, Творець першого Адама, а не творіння, хоч і плоть Собі одухотворену створив у Тобі.

Отцеві рівний, Син Твій, Діво, іпостась, довершена у двох природах, — Слово Боже Ісус Господь, довершений Бог і чоловік.

Канон воскресний. Пісня 6

Ірмос: Безодня остання гріхів оточила мене, і знемагає дух мій; але Ти, Владико, сильну руку Твою простягни і, як Петра, Керманичу, спаси мене.

Безодня милости й щедрот оточила мене милосердним зішестям Твоїм Ти бо, Владико, тіло прийнявши і подобу раба на себе взявши, обожив його і з Собою прославив.

Смерти зазнав всезгубник, побачивши мертвого оживленим; це ознаки Твого, Христе, воскресіння, і Твоїх пречистих страждань перемога.

Богородичний: Ти, Пречиста, що єдина посередницею між Творцем і людьми незбагненно стала, ублагай Сина Твого, щоб змилувався над грішними рабами Твоїми і був захисником їхнім.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: З оселі, що була прообразом пекла, Іона взивав: виведи з тління життя моє, Чоловіколюбче.

Ранами Ти вкрився за зранених у пеклі, але стражданнями Твоїми на хресті Ти воскресив їх з Собою. Тому до Тебе взиваю: виведи з тління життя моє, Чоловіколюбче.

Відкриваються перед Тобою, Христе, від страху врата пекельні, зброя ворога знищується. Тому жінки зустріли Тебе і замість печалі радість прийняли.

Канон богородичний. Ірмос той самий.

Приймає наш образ від нетлінної Діви Той, Хто образом нерозлучний, став за образом і тілом людиною, не змінившись за Божеством.

З безодні гріхів і від бурі пристрастей визволи мене, Пречиста; Ти бо єси пристановище і безодня чудес для тих, що з вірою до Тебе звертаються.

Кондак: Воскрес Ти днесь із гробу, Щедрий, і нас вивів із врат смертних, сьогодні Адам торжествує, і радується Єва, а разом пророки з патріархами безперестанно оспівують Божественну державу Твоєї влади.

Ікос: Небо й земля нині нехай веселяться і єдинодушно прославляють Христа Бога, Він бо з гробу в’язнів воскресив. Нехай радіє все творіння, приносячи достойні пісні Творцеві всіх і Визволителеві нашому. Він бо, як Життєдавець, нині вивів людей із пекла і до небес підносить їх, і гордість ворога знищує, і пекельні розбиває ворота Божественною силою влади Своєї.

Канон воскресний. Пісня 7

Ірмос: Як колись благочестивих юнаків оросив Ти в полум’ї халдейському, просвіти світлим вогнем Божества і нас, що взиваємо: благословенний Ти, Боже отців наших.

Під час розп’яття Творця розідралася церковна світла завіса, являючи утаєну в Письмі істину вірним, що взивають: благословенний Ти, Боже отців наших.

Краплі Боготочивої животворчої крови капали на землю із проколотого Твого, Христе, ребра, на спасіння створених із землі, які взивають: благословенний Ти, Боже отців наших.

Троїчний: Прославмо, вірні, Благого Духа з Отцем і Єдинородним Сином, єдине в Трьох начало і єдине Божество, взиваючи: благословенний Ти, Боже отців наших.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: Гордий мучитель став іграшкою дітям, бо вони розвіяли, наче порох земний, полум’я семикратне, співаючи: благословенний Ти, Господи, Боже отців наших.

Сонце потемніло, побачивши не просту людину, на хресті розіп’яту, а втіленого Бога; Йому ж і співаємо: благословенний Ти, Господи, Боже отців наших.

Боязке пекло, прийнявши сильного Божеством нетління Подателя, віддало душі праведників, що взивали: благословенний Ти, Господи, Боже отців наших.

Богородичний: Ти, Пречиста, стала многоцінним скарбом благословення для тих, що чистим серцем Тебе визнають Богородицею, бо від Тебе тіло прийняв Бог отців наших.

Канон богородичний. Ірмос той самий.

Господь слави і Владика Небесних Сил, що з Отцем сидить, Якого дівствені руки носили, благословенний Ти, Господи, Боже отців наших.

Люту смерть, коли вона розмовляла з Тобою, Ти знищив, ставши від Діви тілом Богоіпостасним. Благословенний Ти, Господи, Боже отців наших.

Всі ми пізнали Тебе як Богородицю, що Бога породила; Ти бо, чиста, одного з Тройці, що тіло прийняв, породила. Благословенний плід утроби Твоєї, Пречиста.

Канон воскресний. Пісня 8

Ірмос: З нестерпним вогнем з’єднавшись, богочесно стояли юнаки, від полум’я не постраждавши, і пісню Божественну співали: благословіть, усі творіння Господні, Господа і прославляйте в усі віки.

Роздерлася церковна світла завіса, коли хрест Твій на лобнім місці був поставлений, і все творіння від страху затремтіло, співаючи: благословіть, усі творіння Господні, Господа і прославляйте в усі віки.

Воскрес Ти, Христе, із гробу і силою Божественною древом хресним обновив того, що через оману впав і, взиваючи, кличе: благословіть, усі творіння Господні, Господа і прославляйте в усі віки.

Богородичний: Ти, Пречиста Богородице, стала храмом Божим, і вмістилищем одухотвореним, і ковчегом, бо Ти примирила Творця з людьми, і всі ми, творіння Господні, достойно оспівуємо Тебе і прославляємо в усі віки.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: Полум’я вогню матеріального боговидці юнаки вогнем нематеріальним погасили і співали: благословіть, усі творіння Господні, Господа і прославляйте в усі віки.

Слово не страждає, бо воно безстрасне за Божеством, але тілом страждає Бог; Йому співаємо: благословіть, усі творіння Господні, Господа і прославляйте в усі віки.

Заснувши, як смертний, Спасе, як безсмертний воскрес Ти і спасаєш від смерти тих, що співають: благословіть, усі творіння Господні, Господа і прославляйте в усі віки.

Троїчний: Побожно служимо триіпостасному єдиному Божеству і співаємо безперестанно: благословіть, усі творіння Господні, Господа, і прославляйте в усі віки.

Канон богородичний. Ірмос той самий.

Діво благословенна, Ти, як Матір, перевищила небесні чини і до Бога наблизилася; благословимо Різдво Твоє і прославляємо в усі віки.

Красу природну яснішою явила Ти, осяявши тіло Божества; благословимо Різдво Твоє, Діво благословенна, і прославляємо в усі віки.

Потім співаємо пісню Богородиці: Величає душа моя Господа… з приспівом Чеснішу від херувимів…

Канон воскресний. Пісня 9

Ірмос: Нове чудо й Богосяйне: бо через дівочі замкнені двері явно проходить Господь; безтілесний при вході, в тілі явився на виході Бог, і перебувають двері замкненими, Її — як Богоматір — несказанно величаємо.

Страшно бачити Тебе, Творця, на хресті розіп’ятим, Слово Боже, Бога, що тілом страждає за рабів і бездиханним у гробі лежить, і мертвих із пекла визволяє. Тому Тебе, Христе, як всемогутнього величаємо.

У гробі, як мертвий, Ти був покладений, Христе, і спас праотців від загибелі смертної, і життям розцвів Ти, мертвих воскресивши, єство людське до світла направив і в безсмертя Божественне зодягнув: тому Тебе, як джерело світла вічно живого, величаємо.

Богородичний: Ти, Пречиста, стала храмом і престолом Божим, в якому оселився Той, Хто у вишніх перебуває, Хто безмужньо народився, дверей тіла Твого не відкривши. Тому безперестанними молитвами Твоїми, чиста, скоро й остаточно підкори народи язичницькі православним християнам.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: Солодкою стрілою пречистого Різдва Твого, чиста, уражені, Твоїй жаданій красі дивуючись, піснями ангельськими достойно Тебе, як Матір Божу, величаємо.

Шану дарував Ти, Спасе, всім людям — ганебною смертю Твоєю, яку зазнав Ти єством смертним через розп’яття Твоє; Ти, Христе, дарував мені безсмертя як Чоловіколюбець.

Із гробу воскрес Ти, Христе, і спас мене, і привів до Отця Твого, і посадив праворуч Нього з милосердя милости Твоєї, Господи.

Канон богородичний. Ірмос той самий.

Похвалами Тобі, Діво, побожні вірні не можуть насититися, бо, завжди з любов’ю любов Божественну й духовну приймаючи, Тебе як Матір Божу величаємо.

Дав нам, Христе, неосоромну заступницю, що Тебе породила. Її молитвами подаєш нам Духа, Подателя благости, Який від Отця через Тебе походить.

Після катавасії мала єктенія, а потім Свят Господь Бог наш… і екзапостиларій ранній.

Стихири хвалітні воскресні

Стих: Виконати над ними суд написаний. Слава ця буде всім преподобним Його.

Прийдіть, усі народи, зрозумійте силу страшної таємниці: Христос бо Спаситель наш, споконвічне Слово, з волі Своєї був розіп’ятий задля нас, і був похований, і з мертвих воскрес, щоб спасти все. Йому поклонімося.

Стих: Хваліть Господа у святих Його, хваліть Його в утвердженні сили Його.

Сторожа, що Тебе стерегла, Господи, розповіла про всі чуда Твої, але синедріон суєтний наповнив мздою руки їхні, щоб утаїти воскресіння Твоє, що його світ прославляє; помилуй нас.

Стих: Хваліть Його в могутності сили Його, хваліть Його за безмежну велич Його.

Радістю все сповнилося, свідоцтво воскресіння отримавши; бо, коли Марія Магдалина до гробу прийшла, знайшла ангела, що на камені сидів, ризами блищав і промовляв: чому шукаєте живого між мертвими? Нема Його тут, Він воскрес, як і сказав, що випередить вас у Галилеї.

Стих: Хваліть Його голосом сурми, хваліть Його на арфі та гуслях.

У світлі Твоїм, Владико Чоловіколюбче, побачимо світло, Ти бо воскрес із мертвих, даруючи родові людському спасіння, щоб усе творіння прославляло Тебе, єдиного безгрішного; помилуй нас.

Стих: Хваліть Його хором під тимпани, хваліть Його на струнах і органах.

Жінки-мироносиці, зі сльозами ранню пісню Тобі, Господи, приносячи, з пахощами благовонними прийшли до гробу Твого, намастити пречисте тіло Твоє поспішаючи. Ангел, що на камені сидів, благовістив їм: чому шукаєте живого між мертвими? Він, смерть подолавши, воскрес як Бог, подаючи всім велику милість.

Стих: Хваліть Його на органах милозвучних, хваліть Його на органах і зі співом. Все, що дише, нехай хвалить Господа.

Сяючий ангел на животворчому Твоєму гробі мироносицям сказав: Визволитель, гроби спустошивши, пекло подолав і на третій день воскрес як Бог єдиний і всемогутній.

Стих: Воскресни, Господи, Боже мій, нехай піднесеться рука Твоя, не забудь убогих Твоїх до кінця.

У гробі шукала Тебе, прийшовши в перший день тижня, Марія Магдалина; та, не знайшовши, ридала, з плачем промовляючи: горе мені, Спасе мій, украли Тебе, Царю всіх. А два живоносні ангели всередині гробу взивали: чому плачеш, жінко? Плачу, — каже, — бо взяли з гробу Господа мого, і не знаю, де поклали Його. Коли ж обернулася і побачила Тебе, відразу викликнула: Господь мій і Бог мій, слава Тобі.

Стих: Славитиму Тебе, Господи, всім серцем моїм, розповідатиму про всі чудеса Твої.

Юдеї замкнули Життя у гробі, а розбійник відкрив народам насолоду, взиваючи й промовляючи: розіп’ятий зі мною задля мене на древі хресному піднесений був і явився мені, на престолі з Отцем сидячи. Він бо — Христос Бог наш, що має велику милість.

Слава… і рання євангельська стихира. І нині… і цей богородичний:

Преблагословенна єси, Богородице Діво, бо Той, Хто воплотився від Тебе, пекло полонив, Адама покликав, прокляття знищив, Єву визволив, смерть умертвив, і ми ожили. Тому ми, співаючи, взиваємо: благословенний Христос Бог наш, що так благоволив. Слава Тобі.

Потім велике славослів’я і цей тропар воскресний:

В день спасіння світу співаймо Воскреслому з гробу і Начальнику життя нашого, зруйнував бо Він смертю смерть, перемогу подав нам і велику милість.

Потім єктенії і відпуст.

На Літургії Блаженні…

Праотця Адама, що відкинув заповідь Твою, з раю вигнав Ти, Христе, вселив же у нього, милосердний, розбійника, що визнав Тебе на хресті, взиваючи: пом’яни мене, Спасе, у Царстві Твоїм.

Стих: Блаженні чисті серцем, бо вони Бога побачать.

Життєдавче й Господи, Ти осудив нас, що згрішили смертною клятвою, але, тілом Твоїм без гріха постраждавши, Владико, смертних Ти оживив, що взивають: пом’яни і нас у Царстві Твоїм.

Стих: Блаженні миротворці, бо вони синами Божими назвуться.

Воскресши з мертвих, Господи Спасе, Ти нас воскресінням Своїм від страждань воскресив і всю силу смерти знищив. Тому з вірою взиваємо до Тебе: пом’яни і нас у Царстві Твоїм.

Стих: Блаженні гнані за правду, бо їхнє є Царство Небесне.

Твоїм погребінням триденним Ти як Бог мертвих у пеклі оживив і воскресив і як милосердний нетління дарував усім нам, що з вірою завжди взиваємо: пом’яни і нас у Царстві Твоїм.

Стих: Блаженні ви, коли ганьбитимуть вас і гнатимуть та зводитимуть на вас усяке лихослів’я і наклепи — Мене ради.

Після воскресіння з мертвих Ти, Христе Спасе, жінкам-мироносицям першим явився, промовивши: радуйтеся, і через них воскресіння Твоє звістив ученикам Своїм. Тому з вірою до Тебе взиваємо: пом’яни і нас у Царстві Твоїм.

Стих: Радуйтесь і веселіться, бо велика нагорода ваша на небесах.

Мойсей, що переміг Амалика, на горі руки розпростерши, хрест Твій прообразував. Ми ж, з вірою його — як міцний меч на бісів — прийнявши, взиваємо всі: пом’яни і нас у Царстві Твоїм.

Слава…

Прославимо, вірні, Отця, і Сина, і Святого Духа, Єдиного Бога, Єдиного Господа, бо від одного Сонця трисяйна є Тройця і просвіщає всіх, що взивають: пом’яни і нас у Царстві Твоїм.

І нині…

Богородичний: Радуйся, двері Божі, бо через Тебе втілений Творець пройшов, Тебе запечатаною зберігши. Радуйся, легка хмаро, що Божественний дощ — Христа — носила. Радуйся, ліствице і престоле небесний! Радуйся, горо Божа, свята, плодюча, не з каменя висічена.

Прокимен: Співайте Богу нашому, співайте! Співайте Цареві нашому, співайте!

Стих: Всі народи, заплещіте руками, викликніть Богу голосом радости.

Алилуя.

Стих: На Тебе, Господи, я надіюся. Не дай мені осоромитися повік.

Стих: Будь мені Богом захисником, твердинею пристановища, щоб спасти мене.

У неділю на вечірні

На Господи, взиваю… стихири зворушливі.

Стих: Коли на беззаконня наші зважатимеш, Господи, Господи хто встоїть? Бо в Тебе очищення є.

Мені, що вчиняю великі гріхи і Тебе, благого Владику, засмучую, милостивий єством, прийми як блудного, що навертається, прийми мене як одного з наймитів Твоїх, Небесний Отче.

Стих: Ради імені Твого я страждаю за Тебе, Господи, страждає душа моя за Слово Твоє, бо уповає душа моя на Господа.

Лінивством життя міру перейшов і до краю вже, окаянний, наблизився, не помишляю про суд, що чекає на мене, і про відпадіння від Бога; але, навернувши мене, Спасе, від усього того визволи мене.

Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай уповають люди на Господа.

Від пекла і скреготу зубів і всякої іншої муки вічної визволи, милосердний Господи, смиренну мою душу, щоб я з вірою славив Тебе, Бога милостивого й за єством Чоловіколюбця.

Інші стихири святим небесним безплотним ангелам

Стих: Бо в Господа милість, і велике в Нього визволення. Він визволить нас від усіх беззаконь наших.

Хори безплотних ангелів створив Ти, Господи, показуючи всім багатство милости Твоєї, і з небуття привів Ти до буття, щоб вони немовкними голосами прославляли незбагненну для розуму славу Твою.

Стих: Хваліть Господа, всі народи, прославляйте Його, всі люди.

Велика могутність ангелів Твоїх, Христе, вони бо, безплотні, світ проходять, Церкви силою, Твоєю, Владико, охороняють і моляться Тобі за вселенну.

Слава: і нині.

Богородичний: Ти, Пречиста, що усім творінням володієш, мене, якого охопили люті пристрасті помислів моїх, визволи теплим Твоїм заступництвом і материнською молитвою і вчини мене рабом Сина й Бога Твого.

Потім Світло тихе… і прокимен:

Прославляйте нині Господа, всі раби Господні.

Стих: Що стоїте в храмі Господньому, у дворах дому Бога нашого.

Потім Сподоби, Господи і єктенія.

На стиховні стихири зворушливі.

Вечірню пісню приносимо Тобі, Христе, з кадилом і піснями духовними; помилуй і спаси душі наші.

Стих: До Тебе, що перебуваєш на небі, зводжу очі мої. Як очі рабів звертаються до рук господарів їхніх, як очі рабині до рук господині її, так очі наші — до Господа Бога нашого, аж поки помилує нас.

Спаси мене, Господи Боже мій, Ти бо є спасіння для всіх; буря пристрастей хвилює мене, і тягар беззаконь моїх топить мене. Подай мені руку помочі і до світла втішення приведи мене, як єдиний милосердний і Чоловіколюбець.

Стих: Помилуй нас, Господи, помилуй нас, бо багато ми маємо приниження. Надміру має душа наша ганьби від багатих та зневаги від гордих.

Велика сила хреста Твого, Господи, поставлений бо на лобному місці, він чинить чудеса у світі і явив апостолів із рибалок і мучеників з язичників, щоб вони молилися за душі наші.

Слава: і нині.

Богородичний: Владичице, заступнице всіх, що до Тебе моляться, через Тебе ми сміливі і Тобою хвалимось, і на Тебе вся надія наша; благай нарожденого Тобою за недостойних рабів Твоїх.

Потім Нині відпускаєш,.. Трисвяте,.. Отче наш,.. тропар святому. Слава: і нині, богородичний на глас тропаря.

Потім єктенія і відпуст.

Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору