Зображальні
Зображальні починаються так:
Читець: Благослови, душе моя, Господа, благословенний Ти, Господи.
Псалом 102
Благослови, душе моя, Господа і, вся істото моя, ім’я святеє Його. Благослови, душе моя, Господа і не забувай усіх добродійств Його. Він очищає всі беззаконня твої, зціляє всі недуги твої. Він звільняє від тління життя твоє, вінчає тебе милістю і щедротами. Він виконує благі бажання твої: оновиться, подібно орляті, юність твоя. Господь творить справедливість і суд усім покривдженим. Показав путі Свої Мойсеєві, синам Ізраїлевим – хотіння Свої. Щедрий і милостивий Господь, довготерпеливий і многомилостивий. Не до кінця прогнівається і повік не ворогуватиме. Не за беззаконнями нашими вчинив нам і не за гріхами нашими воздав нам. Бо як високо небо над землею, так утвердив Господь милість Свою над тими, що бояться Його. Як далеко схід від заходу, так віддалив Він від нас беззаконня наші. Як отець милує дітей, так милує Господь тих, що бояться Його. Бо Він знає сутність нашу, пам’ятає, що ми – порох землі. Людина – як трава, дні її – немов цвіт польовий, цвіте й відцвітає. Повіє вітер над нею, і не стане її: не знайти вже й місця по ній. Милість же Господня від віку й до віку на тих, що бояться Його. І правда Його на синах синів, що бережуть завіти Його і пам’ятають заповіді Його, щоб виконувати їх. Господь на небесах уготував Престіл Свій, і Царство Його усім володіє. Благословіть Господа, всі ангели Його, сильні міцністю, що виконуєте слово Його, слухаючи голосу слів Його. Благословіть Господа, всі Сили Його, слуги Його, що творите волю Його. Благословіть Господа, всі діла Його. На всіх місцях володіння Його благослови, душе моя, Господа!
Перший хор високим голосом:
Слава Отцю, і Сину, і Святому Духу.
Другий хор:
І нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Знову перший хор: Благослови, душе моя, Господа і, вся істото моя, ім’я святе Його. Благословенний Ти, Господи.
Слава Отцю, і Сину, і Святому Духу.
Псалом 145
Хвали, душе моя, Господа! Буду хвалити Господа, поки й життя мого. Співатиму Богові моєму, поки й живу. Не надійтеся на князів, на синів людських, в них нема спасіння. Вийде дух його і вернеться в землю свою; в той день загинуть усі помисли його. Блажен, кому Бог Якова — Помічник його; у кого надія на Господа Бога свого, що створив небо і землю, море і все, що в них; Він береже істину повік, творить суд покривдженим, дає поживу голодним. Господь визволяє закованих, Господь умудряє сліпців, Господь підносить повалених, Господь любить праведників; Господь охороняє пришельців; сироту і вдову прийме, а путь грішників погубить. Царюватиме Господь повіки, Бог твій, Сіоне, з роду в рід.
І нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Єдинородний Сину і Слово Боже, Безсмертний Ти, і зволив ради нашого спасіння втілитися від Святої Богородиці і Приснодіви Марії, непреложно ставши Чоловіком. Розіп’ятий був, Христе Боже, і смертю смерть подолав; Ти Єдиний у Святій Тройці, співпрославлений з Отцем і Святим Духом, спаси нас.
Треба знати, що під час Великого посту не читаємо зображальних псалмів, а після 9-го часу і молитви: Владико, Господи Ісусе Христе, Боже наш… співаємо, глас 8-й:
У Царстві Твоїм пом’яни нас, Господи, коли прийдеш у Царство Твоє.
Блаженні убогі духом, бо їхнє є Царство Небесне.
Блаженні ті, що плачуть, бо вони втішаться.
Блаженні лагідні, бо вони успадкують землю.
Блаженні голодні й спраглі правди, бо вони наситяться.
Блаженні милостиві, бо вони помилувані будуть.
Блаженні чисті серцем, бо вони Бога побачать.
Блаженні миротворці, бо вони синами Божими назвуться.
Блаженні гнані за правду, бо їхнє є Царство Небесне.
Блаженні ви, коли ганьбитимуть вас і гнатимуть та зводитимуть на вас усяке лихослів’я і наклепи — Мене ради.
Радуйтеся і веселіться, бо велика нагорода ваша на небесах.
Приспів до кожного стиха Блаженних
Пом’яни нас, Господи, коли прийдеш у Царство Твоє.
Слава: і нині.
А якщо Великий піст, то ці стихи співаються двома хорами разом:
Пом’яни нас, Господи, коли прийдеш у Царство Твоє.
Пом’яни нас, Владико, коли прийдеш у Царство Твоє.
Пом’яни нас, Святий, коли прийдеш у Царство Твоє.
Після кожного стиха поклін.
А якщо Великого посту немає, то після Блаженних читаємо: Слава: і нині і ці стихи без поклонів:
Хор небесний прославляє Тебе й промовляє: «Святий, Святий, Святий Господь Саваоф, повні небо і земля слави Твоєї».
Стих: Приступіть до Нього й просвітіться, і лиця ваші не осоромляться.
Хор небесний прославляє Тебе й промовляє: «Святий, Святий, Святий Господь Саваоф, повні небо і земля слави Твоєї».
Слава…
Хор святих ангелів і архангелів зі всіма Небесними Силами прославляє Тебе й промовляє: «Святий, Святий, Святий Господь Саваоф, повне небо і земля слави Твоєї».
І нині…
Символ віри
Вірую в Єдиного Бога Отця, Вседержителя, Творця неба і землі, всього видимого і невидимого. І в Єдиного Господа Ісуса Христа, Сина Божого, Єдинородного, що від Отця народився перше всіх віків. Світло від Світла, Бога Істинного від Бога Істинного, рожденного, несотворенного, єдиносущного з Отцем, що через Нього все сталося. Він для нас, людей, і ради нашого спасіння зійшов з небес, і воплотився від Духа Святого і Марії Діви, і став чоловіком. І розп’ятий був за нас при Понтії Пилаті, і страждав, і був похований. І воскрес на третій день, як було написано. І вознісся на небо, і сидить праворуч Отця. І знову прийде у славі судити живих і мертвих, і Царству Його не буде кінця. І в Духа Святого, Господа Животворчого, що від Отця походить, що Йому з Отцем і Сином однакове поклоніння і однакова слава, що говорив через пророків. В Єдину, Святу, Соборну і Апостольську Церкву. Визнаю одне хрещення на відпущення гріхів. Чекаю воскресіння мертвих. І життя майбутнього віку. Амінь.
Полегши, відпусти, прости, Боже, гріхи наші, вільні і невільні, які вчинили ми словом чи ділом, свідомо і несвідомо, вдень і вночі, розумом і думкою, все нам прости, як Благий і Чоловіколюбець.
Отче наш, що єси на небесах, нехай святиться ім’я Твоє; нехай прийде Царство Твоє; нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні; і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи нас у спокусу, але визволи нас від лукавого.
Священик: Бо Твоє є Царство, і сила, і слава, Отця, і Сина, і Святого Духа нині і повсякчас, і на віки віків.
Читець: Амінь.
Якщо є Владичне свято, читаємо його кондак. А якщо разом із тим свято святого, то читаємо спочатку кондак святого, Слава: і нині та кондак свята Владичного.
А якщо співалося Алилуя і ніякого свята нема, то читається спочатку кондак Преображення, потім дня та храму. Якщо є храм Господній, то читаємо спочатку кондак храму, а потім дня і чергового святого.
Слава…
Зі святими упокой, Христе, душі рабів Твоїх, де немає ні недуги, ні скорботи, ні зітхань, а життя безкінечне.
І нині…
Заступнице християн усердна, молитвенице до Творця надійна, не погордуй молитвами грішників, але прийди швидше, як Блага, на поміч нам, що з вірою взиваємо до Тебе: поспіши на молитву й скоро прийди на благання, бо Ти заступаєшся завжди за тих, що шанують Тебе, Богородице.
Або храму Богородиці, а якщо субота, то читається:
Як первістки природи, Тобі, Господи, Творцеві творіння, вселенна приносить богоносних мучеників. Їхніми молитвами, в мирі глибокім, Богородицею Церкву Твою — людей Твоїх збережи, Многомилостивий.
Кондак Преображення, глас 7:
На горі преобразився єси, Христе Боже, й ученики Твої бачили славу Твою, скільки їм можна було, щоб, коли побачать Тебе розіп’ятого, страждання Твоє зрозуміли добровільне і світові проповідували, що Ти є воістину Отче сяйво.
Кондаки денні
У понеділок кондак Безплотних Сил, глас 2:
Архистратиги Божі, служителі Божественної слави, ангелів начальники і людей наставники. Корисного для нас просіть й великої милості, як безплотних архистратиги.
У вівторок кондак Предтечі, глас 2:
Пророче Божий і Предтече благодаті, голову твою, як троянду найсвятішу, в землі знайшовши, ми завжди зцілення приймаємо, бо ти знов, як раніш, проповідуєш у світі покаяння.
У середу і п’ятницю, глас 4:
Вознісся на Хрест волею, Христе Боже, новим людям Твоїм, що носять ім’я Твоє, щедроти Твої даруй. Звесели силою Твоєю благовірних людей, подаючи їм перемогу над супротивниками зброєю миру — Хрестом Твоїм, непоборним знаменом перемоги.
У четвер кондак святих апостолів, глас 2:
Твердих і богонатхненних проповідників, верховних апостолів Твоїх, прийняв Ти, Господи, для насолоди Твоїми благами і спокоєм; бо болісті і смерть їх прийняв Ти вище від усяких плодів, Єдиний Серцезнавче.
У той же день кондак святителя Миколая, глас 3:
В Мирах, святителю, явився ти священнослужителем, Христове Євангеліє ти, преподобний, здійснив. Поклав єси душу твою за людей твоїх і спас невинних від смерті. Тому ти освятив себе, як великий тайнознавець Божої благодаті.
Потім кожного дня промовляємо:
Слава…
Зі святими упокой, Христе, душі рабів Твоїх, де немає ні недуги, ні скорботи, ні зітхань, а життя безкінечне.
І потім промовляємо в суботу:
І нині…
Як первістки природи, Тобі, Господи, Творцеві творіння, вселена приносить богоносних мучеників. Їхніми молитвами, в мирі глибокім, Богородицею Церкву Твою — людей Твоїх збережи, Многомилостивий.
А це промовляється кожного дня, крім суботи:
Заступнице християн усердная, молитвенице до Творця надійная, не погордуй молитвами грішників, але прийди швидше, як Блага, на поміч нам, що з вірою взиваємо до Тебе: поспіши на молитву й скоро прийди на благання, бо Ти заступаєшся завжди за тих, що шанують Тебе, Богородице.
Якщо є Великий піст, то читаємо:
Господи, помилуй (40 разів).
Слава: і нині.
Чеснішу від Херувимів і незрівнянно славнішу від Серафимів, що без істління Бога Слово породила, сущу Богородицю Тебе величаємо.
Іменем Господнім благослови, отче.
Священик: Боже, ущедри нас і благослови нас, просвіти лице Твоє на нас і помилуй нас.
Потім молитва святого Єфрема Сиріна з поклонами, як вказано. Після поклонів предстоятель починає вечірню:
Прийдіть, поклонімось… (тричі).
Псалом 103:
Благослови, душе моя, Господа. Господи Боже мій, як звеличився Ти дивно. Ти прибрався у славу й у величну красу. Ти зодягаєшся у світло, як у ризу, простираєш небеса, як шатро. Підносиш над водами горні палаци Твої, обертаєш хмари на колісницю для Себе, на крилах вітру Ти ходиш. Ти твориш духів ангелами Своїми і слугами Своїми — вогненне полум’я. Ти поставив землю на тверді її, не захитається вона повік віку. Безодня, як одежа, покриває її; на горах стоять води. Від повеління Твого вони біжать, від голосу грому Твого тікають. Піднімаються на гори і сходять у долини в місце, що Ти призначив для них. Ти поклав межу, якої не перейдуть вони і не повернуться, щоб покрити землю. Ти посилаєш джерела в долини, поміж горами течуть води. Ти напуваєш усіх звірів польових, дикі осли втамовують спрагу свою. Над ними літають птахи небесні, голос їх лунає між віттям. Ти напуваєш гори з висот Твоїх, Плодами діл Твоїх насичується земля. Ти вирощуєш траву для худоби і злаки на користь людям, щоб добути хліб із землі. І вино веселить серце людини, і єлей намащує лице її, і хліб підкріпляє серце людини. Насичуються дерева польові, кедри ливанські, що Ти насадив їх. Там птахи гніздяться, гніздо ж чаплі — найвище. Гори високі для оленів; скелі — захисток для зайців. Ти створив місяць, щоб визначати час, і сонце знає захід свій. Ти насуваєш темряву, і ніч настає; тоді бродить вся звірина лісова. Леви ричать за здобиччю і просять від Бога поживи собі. Сходить сонце — вони вертаються назад і лягають у лігвищах своїх. Виходить людина для справ своїх і на працю свою до вечора. Які величні діла Твої, Господи! Все премудро створив Ти; повна земля творіння Твого. Ось море велике й просторе; там безліч гадів і тварі малої й великої. Там плавають кораблі і кити, що Ти їх створив вигравати у ньому. Всі вони на Тебе сподіваються, що даси їм поживу у свій час. Ти даєш їм — вони приймають. Ти відкриваєш руку Свою — вони наповнюються усяким благом. Ти відвертаєш лице Твоє — вони тривожаться; віднімеш дух їх — вони щезнуть і у прах свій повернуться. Пошлеш Духа Свого — і створяться, і Ти оновлюєш лице землі. Нехай буде слава Господня навіки; звеселиться Господь від діл Своїх. Він погляне на землю — і вона тремтить; торкнеться гір — і вони димлять. Славитиму Господа все життя моє, співатиму Богові моєму, поки живу. Нехай буде благоприємною Йому пісня моя, і я звеселюся в Господі. Нехай щезнуть грішники з землі, і беззаконників нехай більше не буде. Благослови, душе моя, Господа! Сонце знає захід свій. Ти насуваєш темряву, і ніч настає. Дивні діла Твої, Господи! Все премудро створив Ти.
А якщо Великого посту нема, то після кондаків — Господи, помилуй (12 разів) і читаємо цю молитву:
Всесвята Тройце, єдиносущна Державо, нероздільне Царство, всякого блага Причино, вияви любов і до мене грішного: зміцни, врозуми серце моє і знищи всю мою скверну; просвіти мою думку, щоб я повсякчас славив, хвалив і поклонявся і промовляв: єдин Свят, єдин Господь, Ісус Христос, у славу Бога Отця.
А якщо правиться літургія, то промовляємо:
Амінь.
Нехай наповняться уста наші похвалою Тобі, Господи, щоб ми оспівували славу Твою, бо Ти сподобив єси нас причаститися Святих Твоїх Божественних, Безсмертних і Животворчих Таїн. Збережи нас у Твоїй Святині весь день навчатися правди Твоєї. Алилуя, алилуя, алилуя.
Нехай буде благословенне ім’я Господнє віднині і довіку (тричі).
Слава: і нині.
Псалом 33
Благословлю Господа на всякий час, завжди хвала Йому в устах моїх. Господом буде хвалитися душа моя; нехай почують вірні і звеселяться. Величайте Господа зі мною, і прославмо ім’я Його всі вкупі. Я шукав Господа, і Він почув мене, і від усіх скорбот визволив мене. Приступіть до Нього й просвітіться, і лиця ваші не осоромляться. Ось убогий благав, і Господь почув його і від усіх скорбот спас його. Ангел Господній охороняє тих, що бояться Його, і визволяє їх. Споживіть і побачите, що Благий Господь. Блажен муж, що уповає на Нього. Бійтеся Господа, всі святі Його, бо не знають нестатку ті, що бояться Його. Багаті зубожіли і зголодніли, а ті, що шукають Господа, не будуть позбавлені всякого блага. Прийдіть, діти, послухайте мене, я страху Господнього навчу вас: хто з людей бажає жити і бачити дні благі — стримуй язик свій від зла, і уста твої нехай не будуть облесливі. Ухиляйся від всього злого і роби добро, будь мирний і пильнуй того. Очі Господні до праведних і вуха Його до молитви їх. Лице ж Господнє проти тих, що чинять зло, щоб знищити з землі й пам’ять про них. Взивали праведні, — і Господь почув їх і від усіх скорбот визволив їх. Близько Господь до скорботних серцем, і смиренних духом Він спасає. Багато скорбот у праведника, та від усіх них визволить його Господь. Господь охороняє всі кості їх, і ні одна з них не зламається. Смерть (же)грішників люта, і ті, що ненавидять праведного, загинуть. Господь визволить душі рабів Своїх, і не загине ніхто з тих, що уповають на Нього.
Слава Отцю, і Сину, і Святому Духу нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
І буває відпуст.
Кінець зображальних